KOERIER JONGSTE BEDIENDE België gaat z'n politieke gevangenen eeren De aardappel veroverde Europa HUISHOUDSTER FLINKE PLAATS EEN 'T IS DE MANIER NIEUWE LEEDSCHE COURANT DONDERDAG, 10 APRIL 1913 HOE LANGER MEN ZAT, HOE MEER MEN KRIJGT In het Belgische Staatsblad verscheen een wet, waarbij het statuut der poliieke ge vangenen en hun rechthebbenden wordt ge regeld, zoo lezen we in het Antwerpsche dagblad „Het Laatste Nieuws" Voor het huidig statuut komen in aanmer king de personen die, buiten de krijgsge vangenen, gedurende den oorlog 19401945 werden gevangen gezet of geïnterneerd, door toedoen van den vijand of van personen, die zijn politiek dienden, voor zoover zij aan een der drie volgend* voorwaarden beantwoor den: Een opsluiting van minstens dertig achter eenvolgende dagen ondergaan hebben; eet voorwerp geweest zijn van zware mishande lingen; ter dood werden veroordeeld of ge bracht door den vijand. Hetzelfde geldt voor de Krijgsgevangenen, die aan de bovenvermelde voorwaarden vol doen. maar slechts voor de periode van ge vangenzetting of intemeering, die elders dan tn een krijsgevangenkamp geschiedde. Als politieke gevangenen worden be schouwd de personen, die door den vijand of zijn agenten ter dood gebracht werden, onafhankelijk van iedere aanhouding of op sluiting gedurende de bezetting van 's lands grondgebied Personen die terechtgesteld of ter dood gebracht werden door den vijand, gedurende krijgsverrichtingen maken geen deel uit van deze reeks. Recht op den titel van politiek gevan gene hebben: De Belgen, wiei aanhouding het recht- streeksch gevolg is geweest van een vader- landsche en onbaatzuchtige bedrijvigheid; de Belgen, wier aanhouding te wijten is aan hun politieke of wijsgeerige meening en degenen, die door den vijand als gijzelaars werden aangeduid; de Belgen, die, zonder aan een der vorige voorwaarden te voldoen, in den loop van hun gevangen zitting werkelijk ble ken bezield te zijn door een geest van ver zet tegen den vijand. Het bewijs van de hierboven vermelde feiten, kan met alle rechtsmiddelen geleverd worden. De personen, die in Duitschland werden aangehouden, moeten het bewijs leveren, dat zij aangehouden werden om reden van een onbaatzuchtige bedrijvigheid, gericht tegen den vijand. De politieke gevangenen nebben recht op het „Kruis van den Politieken Gevangene". Op het lint van dit kruis, worden zooveel sterren aangebracht als er semestrieele ter- mijnen van gevangenzetting of intemeering bestaan. De rechthebbenden, die een gevangenschap van minstens drie maanden ondergaan heb ben, ontvangen voor iedere volledige maand gevangenschap, een buitengewone vergoeding van 1.500 frank, onder voorwaarden, die in de wet nader worden bepaald. Er zal him een herstellingspensioen toege wezen worden, volgens de regelen door de wet op de herstellingspensioenen bepaald. De rechthebbenden op deze wet, die een hechtenis hebben ondergaan van ten minste zes maanden, hebben recht op een bijkomen de vergoeding ten laste van den Staat. Deze vergoeding, die jaarlijks 3.000 fr. be draagt, voor lederen termijn van zes maan den gevangenschap, is per vierde driemaan delijks uitkeerbaar aan den belanghebbende gedurende vier jaar. De aanvragen voor deze bijkomende ver goeding moeten binnen de zes maanden in gediend worden. De geneeskundige, püarmaceutische, hospi taal- ai prothesezorgen, vereischt door de ziekten, aandoeningen of physieke schaden, opgeloopen tijdens hun hechtenis of voort spruitend uit haar gevolgen, vallen ten laste van den Staat, indien de invaliditeit 50 pet bedraagt. Bedraagt ze minder dan 50 pet dan wordt de staatstusschenkomst bij ministerrieel besluit vastgesteld. Andere voordeelen zooals voorrang bij het huren van huizen, bijdragen verschuldigd voor sociale verzekering, beroepsonderwijs, onderwijs op staatskosten op korting op de spoorwegen, zijn door de wet voorzien. De rechthebbenden van de overleden poli tieke gevangenen, genieten de buitengewone vergoeding in de plaats van hun rechtsvoor- ganger. Die vergoeding wordt hun uitgekeerd tot op den dag van het overlijden van hun rechtsvoorganger of tot op den dag van zijn vermoedelijk overlijden. Als rechthebbenden worden beschouwd de personen aan wie, krachtens de wet op de herstellingspensioenen, deze hoedanigheid wordt toegewezen. De eervolle onderscheidingen aan de over leden politieke gevangenen toegekend, mogen mits toegeving van een onderscheidingsteek en door hun weduwe of, bij onstentenis door hun moeder of bij onstentenis van hun moe der, door hun vader gedragen worden. De door deze wet voorziene aannemings- commissiën, hebben het recht de niet ge huwde vrouwen en de niet erkende kinderen gelijk te stellen met de rechthebbenden van een politiek gevangene. De gevangenen, die niet m net lanh moch ten teruggekeerd zijn op het oogenblik van het in werking treden van deze wet, en van wie men niet weet of ze dood of levend zjjn, worden als overleden beschouwd op 8 Mei 1945. Bij ministerieel besluit, zullen aannemings- commissiën worden opgericht, belast met het onderzoek naar het bestaan van de ver- eischte voorwaarden, alsmede om den titel .politiek gevangene" 4 of rechthebbende toe te kennen. De aanvragen moeten ingediend worden onder aangeteekenden omslag, gericht aan den minister van Wederopbouw, ten laatste zes maanden na de bekendmaking van deze wet. De personen, onderworpen aan dit statuut en hun rechthebbenden, die verlangen de gel delijke voordeelen te genieten, moeten dit nauwkeurig vermelden in hun aanvraag. Carmen Mory, de „zwarte engel van Ra- vensbrück," die ter dood veroordeeld was, heeft in een gevangenis te Hamburg zelf moord gepleegd. Zij bad haar polsen opengesneden en ls doodgebloed. Ook dr Treits, een dokter van hetzelfde kamp, heeft in deze gevangenis zelfmoord gepleegd en door het innemen van vergif. Na haar dood werd bekend, dat de executie was verdaagd. DRIE JAAR VOOR AANSLAG OP MEDEMINNAAR. De 24-j. Amsterdammer A. L., die als kok op Schiphol in dienst was, hoorde gisteren voor de Arr rechtbank te A'daim 3 jaar met aftrek tege* zich eischen. Verdachte had op 27 Jan. ia een dronken bui, een aantal schoten op den 26-j. chauffeur K. K. gelost, die een verhouding had met L's echtgenoote. HEDEN ALLE FORDBEDRIJVEN GESLOTEN Namens de leden van den Raad van Be- beer en den staf van de Ned. Ford automo bielen fabriek te A'dam zijn gisteren rouw- telegrammen gezonden aan de weduwe van Henry Ford. Heden zullen alle fordbedrijven i.v m. de begrafenis gesloten zijn. JEUGDIGE DELINQUENTEN STAAN TERECHT Voor het B.G. te Den Haag werd tegen den 19-j. landstormer, P. M. Meyer te Poeldijk, en den 17-j. S.S.-«r G. L. J. Wildenberg uit De Lier resp 5 jaar gev. straf met aftrek en 6 jaar idem en levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten geëischt. Beide verdachten zullen heropgevoed worden in jeugdkampen SCHACHT THANS VOOR EEN RECHTBANK VAN DUITSCHERS. Schacht, die vorig jaar te Neurenburg werd vrijgesproken, staat thans terecht voor een Zuiveringshof nabij Stuttgart. Von Papen komt voor op de lijst van. getuigen a charge. IN ENKELE REGELS De A'damsche arts H. Th. de Bruyne is gisternacht door een auto aangereden en met een schedel basisfractuur naar het Wil- helminaziekenkuis gebracht. Dinsdag zijn door een brand in Oolt- gensplaat 8 landbouwschuren, 2 woonhuizen, veel landbouwwerktuigen, 2 koeien, 2 paar den en een partij hooi en stroo verloren ge gaan. De directeur-generaal der P.T.T. is op 18 April aj. verhinderd zijn wekelijksche spreekuur te kouden. Tot subst.-griffüer bij den Hoogen Raad is benoemd mr H. P. A. Aetoterbergh te Zutphen. De 79-jarige weduwe K. te Venray ls bjj het aanmaken van een petroleum- kacheltje levend verbrand. De Incassobank te A'dam keert over 1946 een dividend uit van 5 pet. Benoemd tot inspecteur in algemeen en dienst der P.T.T. A. J. W. v. Anrooy en L. J. H. Kersten, beiden te 's-Gravenhage, Op 15 April zal de automatische tele fooncentrale te Benningbroek (West-Fries land) in bedrijf worden gesteld ondet net nummer K 2299. Nederland zal meer dan 100 inzendingen collectief exposeer en op de Brusselsche Jaar beurs van 26 April13 Mei, terwijl 60 Ned. firma's en enkele particulieren apart zullen inzenden. Te 's-Gravenhage is. op 70-J. leeftijd, overleden de keer A. P. F. Duynstee, oud- hoofdinsp. dier PTT en pres.-oomm van <te N.V. Drukkerij ,JJe Tijd", die heden aldaar ter aarde werd besteld. HAAGSCHE RECHTBANK. Het verkoopen van fietsen moet geschie den op vergunning, doch A H uit Katwijk aan den Rijn had daar geen rekening mee gehouden en verkocht een nieuwe fiets zon der die papieren. De officier vorderde er vier weken gevangenisstraf voor. De rech ter legde f 60 boete of 30 dagen hechtenis op. Sinds de aardappel voor het eerst in Europa in de tuinen der groote villa's als sierplant werd geplant, zijn een paar eeuwen verloopen. En in die luttele paar honderd jaren heeft datzelfde knolgewas geschiedenis gemaakt, zooals van maar een enkele andere plant kan worden ge schreven. De aardappel, die wij nu eten, is uiteraard veredeld gewas- (Hoe die veredeling plaats vindt, daarover hebben we in het nummer van 18 Maart geschre ven.) Voordien was de aardappel een in Mexico en andere Zuid-Amerikaan- sche staten in het wild groeiende plant, die om zijn aardige bladkroon en zijn typische bloempjes, als siergewas naar Europa werd overgebracht en in de ho ven werd gekweekt- Tot men ontdekte, dat de knol ook kon worden gegeten en zelfs een heerlijken smaak had. Wie voor het eerst de proef heeft genomen en toen de roem van de aardappel verder heeft verspreid, is natuurlijk weer niet bekend. Want een standbeeld zou hij of zou het een zij geweest zijn? voor het vinden van het volksvoedsel bij uitnemendheid, toch zeker hebben ver diend. Aanvankelijk verscheen de aardappel bij zeer uitzonderlijke gelegenheden als proeve van fijne kookkunst slechts op de tafel der allerrijksten. Bekend is, dat, toen Prins Willem IV met zijn gemalin. Prinses Anna van Engeland, naar Neder land kwam in 't jaar 1734 en een grooten gala-maaltijd gaf, de aardappel als „snufje" op tafel kwam. Langzamerhand veroverde de aardappel zoo terrein, maar in het midden van de 18e eeuw werden toch nog slechts bij hooge uitzondering aardappelen aan den maaltijd toegevoegd. De pot schafte in die jaren erwten, boonen, meelkost e.d. Eerst omstreeks 1780—1790 werd de aardappel min of meer populair, maar toch werden in die jaren in de groente kelders in Amsterdam nog slechts kleine hoeveelheden te^lijk gekocht. Hoofd schotel, zooals nu de aardappel ih ge worden, was de vrucht toen nog aller minst. De Amsterdammers keken zelfs nogal vreemd op toen in het begin van de 19e eeuw in hun stad door een voor uitstrevend koopman een aardappelkelder werd geopend, waar uitsluitend deze en geen andere vruchten en groenten wer den verkocht. Maar dan wint de aardappel ook snel aan populariteit. Steeds meer wordt de groote, voedzame knol volksvoedsel. Alle Europeesche landen bevorderen den bouw van den aardappel en in weinig jaren heeft de aardappel de erwten, boonen en granen van de eerste plaats van de tafel verdrongen. Men heeft de aardappel „ontdekt". En de lang niet malsche cri- tiek van eertijds hoe smalend schreef bv. niet de dichter Bilderdijk over dit „onkruid" veranderde in 'n waren lof zang. Hoeveel bijzondere eigenschappen kon men den aardappel niet toeschrijven voedzaam, gemakkelijk en snel te be reiken duurzaam een groote op brengst per hectare een weinig tijd- roorende en culture als gevolg daar van goedkoop. Inderdaad de aardappel was een volksvoedsel bij uitnemendheid. De aardappel maakte het mogelijk, dat de snel groeiende bevolking van West- Europa het voedsel dichtbij vond. Eer tijds dun bevolkte en armelijke streken konden nu een veel talrijker bevolking een behoorlijk bestaan geven. Een land als Ierland bv., kwam er door tot een snellen vooruitgang. De grond leende er zich uitstekend voor den aard- apperverbouw en de Iersche keuterboer geraakte er zelfs door tot een zekeren welstand. Want niet alleen dat hij op een kleinen akker voor hem en zijn ge zin voedsel voor het heele jaar kon te len, het overschot van den akker diende om de varkens te mesten, die het buur land, Engeland, gretig kocht. En zoo werd het de eenige immers eenzijdige welvaartsbron die vernietigd werd, toen een vreeselijke ziekte onder de aardappelen den oogst in het midden van de 19e eeuw geheel deed mislukken. Een verschrikkelijke hongersnood teis terde het arme land. Tienduizenden stier ven van honger of aan de gevolgen der doorgestane ellende, tienduizenden andere werden tot den bedelstaf gebracht. De verpachters, Engelsche grootgrondbezit ters veelal, schroomden als regel niet, bij verzuim van pachtbetaling, de bezit tingen van den pachter te doen verkoo pen. Opstand van de Iersche pachters was er het gevolg van en zoo legde de aardappelziekte den grondslag voor de homerule-beweging onder de Ieren en den haat van het Iersche volk tegenover het Engelsche. Enkele millioenen leren emigreerden na het vreeselijke rampjaar naar Ame rika en tal van acties, die vanuit Ame rika tegen Engeland opgezet werden, zijn in hun oorsprong te vinden onder het hevige anti-Engelsche Iersche deel van het Amerikaansche volk. Ook in andere deelen van Europa heeft mislukking van den aardappeloogst vaak ernstige moeilijkheden gebracht en in hoe groote mate Nederland van dit volksvoedsel afhankelijk is, hebben ons de bezettingsjaren geleerd. Een ernstige mislukking van den aardappeloogst in Europa zou een ramp beteekenen en daarom kan de beteekenis van proefvel den, als waarover wij in een vorig artikel schreven, niet hoog genoeg worden aan geslagen en het werk van onze land bouwkundigen, die voortdurend strijd -«leveren tegen de ziekteverwekkende be lagers van den aardappel, nimmer genoeg worden gewaardeerd. Bovendien is de aardappel een niet te onderschatten deviezenbron, waarover nog iets in een slotartikeltje. K. WOUDSTRA. De Ziekenverpleging ,,'T KLIMOPHUIS" Prins Hendriklaan 14, A'daim, vr. enkele MAANDZUSTERS. Tevens kunnen nog eenige L eerling=V erpleegsters geplaatst worden, ter opL voor diploma A. Soil, te richten aan het Bestuur. CEVRAAGD Leeftijd 50 tot 60 jaar. P.G. Bij Man alleen-. Brieven aan C. HAGEMAN, Zijde E64 Hazerswoude. GEMEENTELIJKE VOLKSCREDIETBANK gevraagd (Mannel. of Vrouwel.) Leeftijd van 1517 jaar. Aanmelden: Nieuwste eg 4. Te koop gevraagd Flink orgel en prima piano gevraagd. Cont. bet. Merk, reg. en prijs 't Hart, Dam straat 50, Maassluis. Een z.g.a.n. heerenrijwiel me* banden. Tevens twee z.g.a.n. buiten- en binnen banden. Brieven met prijs No. 5887 Bureau Blad. Te koop aangeb. Een goed onderhouden mod. kinderwagen (spotprijs) Waardgrach* 57, Leiden. Kinderboxen, schuif- horren, kapstokken, druip rekken. schalen, borden, bekers, steelpannen, room- kloppers, eierkloppers, gards, zeepkloppers, zeven, aman delmolens, snijmolens, irriga- toren, strandschoppen, strand- emmers, springvormen, treefjes, broodmanden, stof- manden, stelkatoen, vergas- serpit, vaatkwasten, sponzen. Deko, Mare 86. Nieuwe japon zonder pun ten maat 4648, wit met bruin ruitje, f45, blauwe suèdeschoenen als nieuw 3/4 hak maat 30 f10. Te bevra gen tusschen 68 uur bij Hoogland, Grevenstraart 16 (ingang hek). Twee armstoelen, v.o. kw., met boekenkastje, twee schil derijen, tezamen f60. Meis- jessportf iets f 60. Mare- singel 28. Huiskamerspiegel f 35, glazen ganglamp f 15. Hooge Rijndijk 147. TeL 25682. Een driewieler kar en een platte boerenwagen. J. J. Zwartjes, wagenmaker, Kou dekerk a/d Rijn. Telef. 81. Jonge Groenedaler, 5 mnd., teef. Te bevr. Meidoorn straat 51, Leiden. BJVL, in zeer goeden staat, opnieuw geverfd en gelakt. Te bevr. na 6 uur en Zater dagmiddag. Cronestein 1, Zoeterwoude. Pracht luxe salonpathefoon f35, pracht koffergramofoon f30, pracht kindergramofoon f25, allerlei mooie groote en kleine platen vanaf 75 cent, radio- en luidsprekerkasten, onderdeèlen, enz. Jan Vos- sensteeg 41, Leiden. Te ruil Groote uitschuiftafel ruilen voor ronde salontafel. P. Zaalberg Jr., Staalwijkstraat 10. Na 6 uur. Personeel gevr. Huishoudster. Gevraagd een nette alleenst. juffr. van middelb. leeftijd, bij een netten gepens. heer, voor goede kost en inwoning, P.G., goed humeur. Spoed ge- we nscht. Br. No. 5836 aan het Bureau van dit Blad. Net meisje voür dag of dag en nacht. A. de Vrind, Nieuwe Rijn 37. Dienstmeisje gevr., v.g.g.v.,- 2e meisje aanw. Mevr. Dr. Braat, Emmalaan 67, Oegst- geest. Telef. 26328. Net meisje gevraagd van 812.30 uur. Aan hetzelfde adres een Godinfornuis te koop. H. de Wit, Terwee- weg 48, Oegstgeest. Gevraagd een aankomend dagmeisje, P.G. Zich te ver voegen Rapenburg 71. Personeel aangeb. Beschaafde jongedame, 22 jaar, biedt zich aan gedu rende den zomer op kinderen te passen. Liefst Noordwijk of Katwijk. Br. No. 5891 aan het Bureau van dit Blad. Rijwielhersteller. Vakman biedt zich aan. Brieven met uitvoerige inlichtingen W. F. de Koning, Lage Rijndijk 111, Leiden. Net meisje, 23 j., als ser veerster. Reeds als zoodanig werkzaam geweest. Liefst Noordwijk voor het seizoen. Br. No. 5892 Bureau Blad. Te huur gevraagd Kosthuis met pension in Leiden of Oègstgeest, door net persoon. Br. No. 5890 Bureau van dit Blad. Sergeant zoekt slaap kamertje voor de week-ends, zonder kost. Br. No. 5888 Bureau van dit Blad. Te huur aaneeb. Net kosthuis aangeboden met vroe slaapkamer. Br. No. 5889 Bureau van dit Blad. VAH DE WEOI Er is in 't geheele land groote vraag naar Bart-Ex. Wanneer daardoor Uw winkelier géén Bart-Ex in voorraad heeft, blijft er op staan dat U Bart-Ex krijgt. Hij KAN het U leveren wanneer U Uw bon bij hem inlevert. IN 2 MINUTEN HEERUJK GESCHOREN ZONDE# JNZEEPW

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7