Een wedstrijd zonder daverende dingen 't Verklaarde 't Koloniale stokpaardje in een nieuw tenue Honden op den Veluwezoom sterven als ratten NIEUWE LEEDSCHE COURANT 3 DDMDAO, tfU mm De Oranjemannen kloppen de Belgen met 21 HEVIGE WIND VERHINDERDE GOED SPEL (Van onzen specialen verslaggever.) Vijf en vijftig duizend legale en misschien een paar honderd illegale toeschou wers bevolkten het Olympisch Stadion, het muziekcorps der Oranje Nassaumijnen, met oranjepluimen op de petten, «dat eerst de Braban^onne en daarna het Wilhelmus liet hooren. De hevige wind een storm bijna die de lampen van de tribunes wild heen en weer deed zwaaien en door het ijzerwerk gierde, werd overstemd door het geluid uit de duizenden kelen. Nederlan stond aan het begin van den strijd tegen België De Nederlandsche voetbalploeg, die gisteren te Amsterdam met 21 van België won, voor den aanvang van den eenigszins matten wedstrijd. Bij net oeginsignaai om 2.45 u. van den Franschen scheidsrechter Tibaldi zijn beide teams ongewijzigd en Nederland heeft met den aftrap den eersten interlandwedstrijd van dit seizoen tegen België ingezet met den feilen zijwind tegen. Rijvers is de eerste, die Daenen aan den tand voelt, doch de Belg is op z'n plaats. Door toedoen van Wilkes belandt de bal op den rechtervleugel bij Lakenberg. De N.E.C.'er plaatst hoog in den doelmond. waar Bergman, die naar binnengezwenkt is, hard inschiet en Stemmen op de tribune „Voor honderd gulden zitten m'n vrouw en ik hier nou en nog in den wind." „Dan heb ik 't beter gedaan, ik heb bij den ingang achter me gewezen, ben er door gekomen en heb den bewaker bij de trap twee knaken in zijn handen gestopt Schikt u wat in, meneer." lrD'r werd juist een Belg aangehouden met 137 kaarten bij zich. Wou zeker deviezen maken. Dan willen de Belgen niet aan het banket aanzitten, omdat ze te weinig kaarten gekregen hebben. Nou moe „Over deviezen gesprbken, ik zag minis ter Lieftinck met z'n echtgenoote uit z'n auto stappen V Daenen voor de eerste maal passeert. Na zeven minuten spelen leidt Nederland met 10. Verbeten doen de Belgen een uitval, het Mechelsche trio Decleyn, Coppens, Lembe- rechts brengt een gevaarlijken aanval tot stand. die Thirifayt gelegenheid geeft te doelpunten. Kraak wordt kansloos geslagen. Er is 9Vz minuut gespeeld en de stand is 11. Het begint er op te lijken, dat deze match een doelpuntenregen te zien zal geven. In deze beginperiode laat De Vroet, die zich later heel goed herstelde en zich tot den besten man van het veld maakte, den gevaarlijken rechtsbuiten Lemberechts te veel vrij, hetgeen aan den anderen kant ook met Bergman door Puttaerts DIEREN VIJAND WERKT MET SNELWERKEND VERGIF De waak- en hofhonden langs den Westelijken Veluwezooan sterven d,en laatsten tijd als ratten. Er schijnt een of ander onguur individu rond te loopen, die er een duivelsch behagen in schept om een geconcentreerd vergif, vermoedelijk strychnine, in een stuk worst of brood te verstoppen en op deze wijze de trouwe viervoeters van de landelijke bevolking uit Ede, Bennekom of Geldersch Veenen. daal om zeep te brengen. Reeds in het najaar van 1946 deden zich enkjele ge vallen voor, maar nu schijnt de myste rieuze hondenverdelger zijn zaken op grootscheepscher wijze aan te pakken. In een paar maanden zijn minstens 40 hon den den vergiftigingsdood gestorverf Al leen in de omgeving van cfe Kromime- steeg stierven de laatste veertien dagen 10 honden een onnctuurlijken dood. De gedupeerde landbouwers wijzen al gemeen denzelfden persoon aan als den dader, maar tot dusver zijn geen con crete feiten aangevoerd, zoo dat de politie nog niet kon ingrij<pen. De inspecteur van de dierenbescher ming wijst op het onverantwoordelijke CONGRES CHRISTEN-ESPERANTISTEN De Ned. Chr. Esperanto Vereeniglng hield Zaterdag in Rotterdam haar jaarlijksch con gres. Gebleken is, dat er in christelijke krin gen groeiende belangstelling is voor het Es peranto, evenals voor de uitzendingen van de NCRV in de rubriek „Bet Evangelie in Es peranto" 's Middags werd een Paaschwij ding gehouden. De hoofdbestuurders J. D. Brakel en R. v Spronsen werden herkozen. Het secr. blijft Viiarb ooms tra at 666, Den Haag. het geval is. De Belgen zijn na hun tegenpunt keer op keer in den aanval. Thirifayt schiet van den linkervleugel keihard in Kraak's handen. Maar ook de onzen doen alles wat mogelijk is, doch de Belgen stellen een muur van spelers op, die telkens op het kritieke oogenblik een verhinderend been op den weg naar het doel plaatsen. De wind verhindert voor beide elftallen zuiver plaatsen en het is zeer moeilijk den bal onder controle te krijgen en te houden. Een hevige scrimmage in den Belgischen doelmond, veroorzaakt door den overal tegen- woordigen Rijvers, stuit eerst af op het been van Aernoudts, komt voor de voeten van Wilkes, die zich vrij speelt en schiet, Daenen vangt, mist half en weer is het Rijvers, die doortikt naar Roozen. Deze schiet recht in Daenen's handen. Een verre uittrap belandt bij Thirifayt, die een kogel afvuurt, welke door Kraak nog juist tot corner gewerkt kan worden. Snel golft het spel op en neer, maar het grootste deel van den strijd wordt op de Nederl. helft uitgevochten. Aanvoerder Van der Linden ruimt steeds rustig op, bijgestaan OF: WAAR SJAHRIR ZICH TOE GEROEPEN VOELDE Zooals bekend, bezocht een Indonesische delegatie, onder leiding van Soetan Sjahrir, de Inter-Aziatische conferentie te New-Delhi. Als eerste stap voor een gezamelijke actie der Aziatische landen „ter bestrijding van het koloniale stelsel", hebben de heeren een program vastgesteld, hetwelk de volgende vijf punten bevat: 1) De Aziatische landen, die lid zijn van de V.N„ moeten de kwestie der koloniale volkeren in het algemeen, en die van Viet nam in het bijzonder, op de agenda van den Veiligheidsraad plaatsen. 2) De Aziatische landen zullen de regee ringen van Indonesië en Vietnam erkennen. van deze daden, want het is niet denk beeldig, dat kinderen zoo'n stuk worst met vergif oprapen en later bij voorbeeld hun vingers naar den mond brengen. Welke gevolgen dit zou kunnen hebben, laat zich denken, als men weet, dat een uiterst geringe hoeveelheid strychnine voor mensch en dier doodelijk is. De landbouwers hopen daarom ook, dat aan deze practijken snel een einde wordt gemaakt. door den iets minder zekeren Van Bun. Stroker en Möbring wisselen heel goede momenten roet minder goede af en telkens zijn de Belgen weer terug voor Kraak, die zijn handen vol heeft en enkele moedige safes verricht. Wilkes is ver teruggekomen, wil het tè mooi doen. drijft te ver, loopt tusschen Vermeulen, die een heel goede partij speelt, en De Buck vast. Vermeulen houdt onophoudelijk de wacht bij Roozen, die teveel achter den Belg blijft. Van de Belgen valt op, dat zrj zich technisch beter aanpassen bij de valwinden, die verraderlijk over het veld gieren, dan de onzen. Een zucht gaat door het publiek als Wilkes van ver buiten het strafschopgebied op onnavolgbare wijze inschiet, doch de bal jaagt net over de dek- lat heen. Met gebrek aan enthousiasme aan beide zijden, breekt de rust aan met den 11-stand, die de verhouding vrij goed weergeeft en al met al is het tot nu toe. behoudens enkele op levingen, een vrij matige vertooning geweest. Bij de hervatting golft het spel over en weer. De Nederl. achterhoede heeft meer zelf vertrouwen gekregen; de Belgen sluiten de heele Nederl. voorhoede in en het zijn slechts Rijvers en Wilkes, die nu en dan eenige ver warring stichten. De rappe beenen van Rijvers brengen hem soms ver op den rechtervleugel. Wilkes, die voor rust wel eens wat te zelf zuchtig was, schept nu herhaaldelijk kansen voor zijn mede-voorwaartsen. De Vroet en Stroker vullen goed op en eerstgenoemde speelt nu een prachtige partij, terwijl Möhring als een klit aan De Cleyn hangt, die ondanks trucs geoorloofde en ongeoorloofde niet van hem loskomt. Bij vlagen laten de Belgen goed spel zien, doch Nederland is nu in de meerderheid. De eenige zwakke plek in de voorhoede is Lakenberg, die blijkbaar zeer onder den indruk is van de velen, die zijn debuut in het Oranjeteam aanschouwen. Beide voorhoeden hebben onrust in de doelmonden gezaaid, maar tot doelpunten is het niet ge komen. Wilkes, die ook een werkzaam aandeel in de eerste goal had, trekt er alleen tusschen uit, omspeelt Puttaerts en geeft Bergman een goede kans: de 35-j. Blauw-Witer bedenkt zich niet en geeft Oranje met een vinnig schot in den rechterbovenhoek opnieuw, na 20 minuten spelen de leiding in handen (21). Dit was even een vlaagje goed Nederlandsch voetbal. De Belgen zetten nu alles op den aanval. Het Ned. ach ter trio heeft de handen vol, er wordt zwaar gespeeld, zooals trouwens den geheelen wedstrijd. De Belgen zien kans om twee doel punten te maken, die terecht door den goed arbitreerenden scheidsrechter Tibaldi worden geannuleerd, terwijl ook Nederland een doel punt maakt, dat door een overtreding niet toe gekend kan worden. Kraak heeft geluk, als een voorzet van Thirifayt door zijn handen langs het doel glipt, zonder het Mechelsche trio, of den steeds wat teruggetrokken spelenden Chaves in staat te stellen productief te worden. Tegen het einde begint het spel opnieuw te verflauwen, ofschoon nog verschillende aan vallen op beide doelen plaats vinden. De Belgen doen o.m. een aanval en tot viermaal brengt Kraak het tot een corner. Er dreigt een doelpunt te ontstaan, maar de teruggekomen Wilkes weet weg te werken. België doet al het mogelijke, ontziet zelfs den man niet, om nog een gelijk spel te bewerken, doch het baat niet: de stand is en blijft 21 voor Oranje. Nederland heeft een kleine zege behaald, die gezien het spel na rust zeker verdiend, doch die niet overtuigend is. 3) De Aziatische landen moeten de ontrui ming van hun gebied door buitenlandsche troepen weten af te dwingen. 4) De Aziatische volken mogen versterking van imperialistische troepen in Vietnam, In donesië en andere gebieden niet tolereeren. 5) De Aziatische naties zullen missies voor medische hulp naar elk slagveld sturen, waar „de strijd stegen het imperialisme in letterlijken zin word gevoerd, d.w.z. in In donesië en Vietnam." Zóó ziet de repubbek de „samenwerking*' met de Nederlanders. Het Fransche persbureau AFP heeft te New-Delhi met een Indonesisch minister (te oordeelen naar hetgeen hij gezegd heeft, .vas het hadji Agoes Salim Red.) een onder houd gehad, waarin deze verklaarde, dat binnenkort onderhandelingen tusschen de republiek e«n Voor-Lndië zullen plaatsvinden, terwijl er in de betreffende landen misschien binnenkort wederzijdsche ambassades zullen worden gevestigd. „Wij willen aan de Nederlanders en aan de Europeesohe kolonisten laten weten, dat men niet langer blokkade jegens ons kan uit oefenen. Indien de Hollanders het accoord breken, zullen 70 milldoen Indonesiërs niet aarzelen de tactiek van de verschroeide aarde toe te passen. Indië en alle Aziatische landen sympathiseeren met ons en onder steunen oncze zaak tegen de Hollanders", zoo zeide deze Indonesische autoriteit Het GoetheSchiller archief te Weimar wil dezen zomer een „Faust"-expositie or- ganiseeren. In Moskou V vrtenhet-. jUltZlCht Als men -er rekening mede houdt, dat eener- zijds de Russische politiek «sprongsgewijze voorwaarts gaat, maar anderzijds weet te re- tireeren of sfinx-ach tige allures aanneemt, zoodna de meening overheershht, dat dit psych ..logisch de beste, de meest ta,rische houding is, dan behoeft men na Moskou te zijn binnengetreden, nog niet alle hoop te laten varen. Er is een verrassend element in de Russische politiek, dat men niet kan ver onachtzamen. Voor het oogenblik culmineert het negativisme, het pessimisme en wij zijn zóó ver reeds genaderd, dat officieel de vraag gesteld wordt, of ook deze conferentie een mislukking wordt? Het is de tegenstelling Amerika-Rusland, waarop wij bij herhaling de aandacht vestigden, die alle perspectieven in nevelen hult. Het „vraag-en-antwoord"- spelletje van den Amerikianschen radio commentator John Steel met Molotow, geeft weliswaar de Russische visie ten aanzien van het Duitsche vraagstuk weer, maar het opent toch nog eenige mogelijkheid tot een beschei den vergelijk en Stalin wascht daarbij zijn handen in onschuld. Er zit in die antwoorden zelfs een grappig element. Luister eens antwoordt Molotow, natuurlijk is het zeer gewenscht, dat de conferentie van Moskou zooveel mogelijk nut voor onze.ge meenschappelijke zaak" afwerpt, maar dit hangt toch niet alleen van de Russische de legatie af. Hebt vertrouwen, want de Russi sche delegatie zal in ieder geval alles doen, wat in haar macht ligt, om goede resultaten te bereiken. Die uitdrukking .gemeenschap pelijke zaak" is nog zoo gek niet, als men bedenkt, dat na d>e liquidatie van de „N.V. Hitler Co", de affaire weer gereorganiseerd en opgebouwd dient te worden onder nieuw beheer en de betrokken partijen, ieder voor zich, zooveel mogelijk aandeelen trachten te bemachtigen. Amerika en Rusland kunnen tegen een stootje, voor hun machtspositie maakt het niet veel uit, de Engelsche politiek van het ,,wait and see" toe te passen, erva rende, hoe de situatie zich in Duitsóhland ontwikkelt, maar voor de kleinere landen maakt het een groot verschil uit, of men di rect ten aanzien van het herstel der econo mische betrekkingen, te Moskou tot een ac coord komt. De kleinere mogendheden, ook ons land, zitten te springen op een ongevaar lijk, gecontroleerd, maar economisch hersteld Duitschland, voor den export van artikelen en den import van benoodigde goederen. Een ongevaarlijk Duitschland kan slechts d&n ontstaan, als men het te Moskou of op een volgende conferentie eens wordt. Een sterk economisch hersteld Duitschland beteekent echter ook een staat, die zich als politieke eenheid doet gelden en men kan ook niet, voor een periode van veertig jaar, in iedere Duitsche straat een mitrailleur plaatsen. De opgeblazenheid van den pseudo-„Ueber- mensoh", geloovende in zijn „Wille sur Macht", moet weer plaats maken voor zekere berusting in het verdiende lot en de bereid heid, samen te werken met andere volkeren tot het herstel van een evenwioht in Europa. Met de tot nu toe gevolgde concurrentie der mogendheden te Moskou, bereikt men deze politieke reclasseering van Duitschland in geen geval. De woelingen in Duitschland zijn èn een teeken van geestelijke onrust èn een speculatie op de meeningsversehiïlen tus schen de groote mogendheden, zooals die te Moskou aan de oppervlakte treden. Gaat dit psychisch ontredderd Duitschland zich op den duur vastklampen aan Amerika, dan ge raakt Rusland in de klem. gaat het steunen op' Sowjet-Rusland, dan bestaat zelfs de kans, dat dit lmksche Duitschland méér „revolu- tionnair" zou zijn, dan in Stalin's kraam te pas komt. Rusland wil een meer gecentrali seerd Duitschland dan de aaide re mogend heden. Molotow ziet in de Amerikaansche voorstellen voor de politieke organisatie van Duitschland de mogelijkheid, dat Duitsche militaristen en zij, die van revanche droom en, de unificatie van Duitschland ter hand zuilen nemeai, zooals dat ten tijde van Bismarck gebeurd is, omdat nu eenmaal sinds 1870 de nationale éénheidsgedachte daar heerschend# is. Molotow voelde daarom meer voor d# grondwet van Weimar! Laat het Duitsch# volk bij plebisciet uitmaken wat het best# voorstel is, het Russische voor een Duitsch# eenheid of het Amerikaansche voor een fede raal Duitschland aldus de Rus. Maar dan komt weer de aap uit de mouw. want 10 mil liard dollar acht hij niet voldoende als „her stelbetalingen" en Rusland heeft veel minder ontvangen tot nog toe. dan Amerika en En geland. Het is juist het vraagstuk der ..her stelbetalingen", dat d*. standpunten op zóó hevige wijze heeft doen botsen, dat de econo mische commissie zelfs niet meer in een compromis gelooft en de vergadering voor- loopig is opgeschort. Wordt men het inzake de „herstelbetalingen" niet eens. dan betee kent ook de beoogde economische eenheid van Duitschland een slag in de lucht en het opstellen van een vredesverdrag voor Duitsch land een utopie. En generaal Lucdus Clay, de Amerikaansche militaire gouverneur voor Duitschland, die vóór Fasohen uit Moskou was teruggekeerd, heeft tijdens een korte ontmoeting met persvertegenwoordigers op het vliegveld Tempelhof verklaard, dat alle hoop, dat er op de conferentie een regeling zal worden getroffen, in verband met de herstelbetaling en, reeds is op geheven. De conferentie was nog geen mis lukking, maar óók nog steeds geen succes ge bleken, want vooral het idee van de econo- - mische eenheid van Duitschland bleek te Moskou niet te verwerkelijken In dit verband wijzen wij er nog op. dat te genover de Russische eischen, Marshall heeft verklaard, dat de overeenkomst van Potsdam niet voorziet in herstelbetalingen uit de loo- pende productie en de eischen tot verhooging der herstelbetalingen, door Amerika dan <>ok niet in overweging kunnen worden geno men. Men dient, volgens Marshall, rekening te houden met een behoorlijken levensstan daard der Duitsche bevolking, zonder dat buitenlandsche hulp noodig is. terwijl ook overwogen moet worden of in de toekomst geen hulpbronnen, bijv. het Saargebied. ver loren gaan. Herstelbetalingen uit de loopende productie mag in geen geval de bezettings- kosten doen toenemen en evenmin d-e terug betaling van voorschotten, door de geallieer den gedaan, vertragen. Er gaan reeds ge ruchten, dat verschillende gedelegeerden de conferentie van Moskou eerder zullen ver laten, dan aanvankelijk was vastgesteld. Zoo ook, houdt men rekening met de mogelijk heid. dat Marshali's vertrek zal worden ver vroegd. omdat men te Moskou niets tastbaars bereikt heeft. Men verwacht dan, dat Marshall tn een openbare rede zijn bevindingen te Moskou, uitvoerig zal uiteenzetten, hetgeen van heit grootste belang zal zijn voor de ver dere ontwikkeling der politieke betrekkingen tusschen Amerika en Sowjet-Rusland, Bergman heeft met een diagonaal schot ln den bovenhoek Daenen gepasseerd en Nederland opnieuw de leiding gegeven. Rijvers kijkt gespannen toe, hoe deze 21-voorsprong wordt verkregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3