Massale toogdag der Jonge Kerk te Amsterdam Stilte heerschte in de Amerikaansche mijnen Nieuwe uitvlucht om Rotterdam te passeeren LDist <11 NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 8 APRIL 1947 BIJBELSTUDIE IS PRIMAIR, I ALDUS Ds H. A. VISSER 1 (Van een onzer verslaggevers) „Het was goed dezen Tweeden Paaschdag met elkander in de (hoofdstad". Deze woor den uit het „slotwoord" in het programma van den grooten toogdag der Jonge Kerk, zijn tenvolle werkelijkheid geworden. Meer dan tienduizend jonge lidmaten der Ned. Herv. Kerk waren gisteren naar Am sterdam getogen om Paasohfeest te vieren, zooals de voorzitter, ds H. A. Visser van Am6terdam-Oost in zijn kernachtige rede „Kerk zijn nu!" het zeide. Neen, niet om te demonstreeren met vlaggen en vaandels Ds. H. A. Visser, voorzitter van de „Jonge Kerk", tijdens zijn bezielende rede. Sn de straten der hoofdstad, doch om als „Jonge Kerk" gezamenlijk te belijden, dat men op weg is naar de nieuwe wereld, die ons wacht, wanneer Christus wederkomt. Reeds vroeg in den morgen trokken de duizenden deelnemers vanaf het station naar zes kerkgebouwen, waarin wijddngsdiensten waren belegd en welke o.m. werden geleid door prof. dr G. C. van Niftrik en dr E. Em- men, scriba van de Gen. Synode. Na afloop verzamelde men zich op den Dam voor den massazang en jubelend klonken de woorden: „Geloofd zij God met diepst ontzag. Hij overlaadt ons dag aan dag met Zijne gunstbewijzen" over het historische plein om daarmede Go de ook de eer te ge ven van dezen dag. Een tweede hoogtepunt bereikte deze toog dag in de bijeenkomsten in de Apollohal en het Raigebouw, waarheen de jongeren met muziek en vlaggen marcheerden. Het was een prachtig gezicht deze fleurige, vroolijke stoeten gade te slaan. Zij trokken als 't ware met vliegende vaandels en slaande trom (van diverse pijpercorpsen) de zaal binnen. In de Apollo-hal waren talrijke genood ig- den en gasten verzameld. Wij zagen daar prof. van Niftrik namens de Synode, ds Gor- deau en ds P. Fagel, resp. voorzitter en secre taris van den Herv. Jeugdraad en de ver tegenwoordigers van de zusterorganisaties uit Duitsch'land, Engeland, Denemarken, Honga rije, Frankrijk (Elzas), Slowakije, Zwitser land, Zweden, Schotland en Noorwegen, waarvan verscheidenen zich in korte toespra ken tot de vergadering hebben gericht en hun opwekking om samen het geloof in Jezus Christus te belijden, vond grooten weerklank. Bezielend was de rede van ds Visser, die bovenal zijn gehoor er met nadruk op wees, dat Bijbelstudie primair moet zijn in net werk van de Jonge Kerk en eerst dan volgt ontspanning, sport en gezelligheid, want al leen door de jeugd in te leiden in de Waar heid, kan zij staande blijven in den strijd in de wereld. Wij zijn, zoo merkte spr. op, wel midden in de wereld geplaatst, doch niet van de wereld. Wij leven tussohen de overwin ning van Christus op Pasohen en die bij Zijn wederkomst. Sprekende over de zedelijke verwording van dezen tijd nam ds Visser scherp stelling tegenover de wijze, waarop verloofden dik wijls met elkander omgaan. Wij moeten God niet uitsluitend dienen met ons lichaam op. Zon- en Feestdagen, doch elke minuut van ons leven, omdat Christus onze ziel en ons lichaam heeft gekocht. In-dit verband be toogde spr., dat het dringend noodzakelijk is, dat de Jonge Kerk de be teekenis van het gezinsleven beseft. Paschen roept ons op tot behoud van het gezinsleven en als jonge leden der Kerk dienen wij in dezen onze verantwoordelijkheid te begrijpen, wamt zon der een goed gezin gaat ons volk ten gronde. Kinderen worden veelal niet meer beschouwd als een erfdeel des Heeren. Wij moeten, zoo zeide ds Visser, die ten slotte wees op de taak der Jonge Kerk t.a.v. de kerken in Indonesië en Duitsdhland, al len zijn een korreltje zout in de aarde, die des Heeren is en waarin Christus den booze de macht heeft ontnomen. Vervolgens werden telegrammen gezonden aan de Prot. Kerken en. de Prot. Chr. jeugd te Batavia en aan H.M. de Koningin, alsmede aan het Prinselijk gezin in Zwitserland. Veel succes oogstten de buitenlandsche gas ten, o.m. de Zwitsersche met hun volksdan sen en de Denen en Zweden met hun zang, evenals de groep uit Markelo en Zeeland. Na den maaltijd sprak ds Visser een kort slotwoord en gingen de deelnemers in fak keloptocht haar het Centraal station voor den terugweg naar huis. In het RAI-gebouw werd hetzelfde pro gramma afgewerkt en hier sprak ds A. A. Dönszelmann over het onderwerp „Kerk zijn nu!". Vermelden wij nog, dat aan den afgevaar digden van Zwitserland een piano voor het Jeugdcentrum bij het meer van Lugano werd aangeboden als dank voor het bijeenbrengen van 150.000 Zw. francs, waardoor vele Ned. jonge leden der kerk voor herstel van ge zondheid in het land van de Alpen kunnen vertoeven. OOK TELEFONISTEN LEGDEN MAANDAG 'T WERK NEER Lewis, president der Amerikaanscihe mijnwerkersunie, verzocht de regeering 2566 vetkolenmijnen te sluiten totdat een reg,eeringsinspecteur bevredigend zou hebben gerapporteerd over de veiligheid dier mijnen. Toen dit geweigerd werd, zijn 340.000 van de 400.000 mijnwerkers na de rouwstaking van 6 dagen, Maandag niet aan het werk gegaan. Minister Krug gelastte e^n onmiddellijk onderzoek in 165 mijnen. Maandag werd eveneens niet gewerkt door 't 340.000 man sterke telefoonpersoneel in het geheele land. Door posten en sym pathiestakingen is uitbreiding mogelijk tot 300.000 arbeiders in fabrieken en labo ratoria d/sr telefonie. Van de 31.600.000 toestellen in de Vereenigde Staten is 60 pet automatische en dus ondanks staking vooreerstnog te gebruiken. De regeering overweegt een verzoek aan den rechter om den mijnwerkers de volle boete van 3% milliojen dollar op te leggen. De productie bedraagt thans 32 WEG INDERDAAD LANGER, MAAR GOEDKOOPER De verkeersautoriteiten der geallieerde controlecommissie in Duitschland deeldsn mede, dat aanvoer van graan naar Duitschland over Duitsche havens vlug ger is dan over Rotterdam en Antwerpen. Vervoer met Rijnaken uit Rotterdam naar het Noorden van Rijnland en Westfalen duurt 6 dagen, van Hamburg en Bremen 2% a 3% dag. Een andere reden tot wei gering om vervoer over Rotterdam toe te staan, is de quaestie der betaalmiddelen. Naar aanleiding van deze verklaring zeide ir N. Th. Koomans. directeur van Henry Ford overleden (Vervoltf van vag. Ij Tegen de herstelpolrtiek van Roosevelt voerde hij een hardnekkigen strijd, daar zij voor hem heerschappij der vakver- eenigingen beteekende, terwijl hij de be palingen betreffende loon en werktijd niet overnam, maar dezen vooruit was en verbeterde. Toen Ford enkele jaren geleden Neder land bezocht, adviseerde hij om alle ka nalen te dempen tot autowegen te maken. Ford was de laatste achttien maanden niet meer actief hoofd zijner maatschap pijen. Zijn kleinzoon Henry Ford II re geerde in zijn plaats. Van 915 April zafl te Göttingen een cursus in de journalistiek worden gegeven, vanwege het Evang. Journalistenverbond voor Duitschland. De 34-j. Eng. componist Benjamin Brit ten, heeft een nieuwe komische opera „Ai- bert Hering" geschreven. DAT 125 Amerik. radiostations binnenkort een serie van 13 wekeüjksche programma's van een kwartier getiteld „De echo van een eeuw" zullen uitzenden i.v.m. het 100-j. be staan van „Holland-Michigan". DAT Koene Dirk Parmentier op 7 April niet, zooals het A.N.P. berichtte, 20 jaar in dienst was van de K.L.M., doch 20 jaar ge leden het vliegberevet kreeg. DAT ter bestrijding van misstanden de in stellingen voor schriftelijk onderwijs om er kend te worden een eerecode moeten teeke nen en tot voorl. inspecteur is benoemd G. Niemeyer. Baljuwenlaan 22, Amstelveen. DAT het Ned. Openluchtmuseum te Arn hem thans voor het publiek heropend is. DAT drs W. v. Warmelo van Econ. Zaken te Batavia naar Djocja is vertrokken om con tact te leggen met 't republikeinsche dep. van Industrie en Nijverheid. DAT prof. dr H. J. M. Weve eerstdaags naar Z.-Afrika gaat om daar onder auspiciën van het Oogheelkundig Gezelschap voordrachten te houden het gemeentelijk havenbedrijf te Rotter dam, dat het vervoer over Duitsche ha vens inderdaad vugger is, wanneer Duitschland over voldoende locomotieven en spoorwagens beschikt om 't graan on middellijk te vervoeren zonder het spoor wegverkeer te ontwrichten. Het vervoer met Rijnaken is langzamer, maar goedkooper en zeker. Ver. Staten zullen geen nieuwe aggressie dulden 't Smeulende oorlogsvuur moet tijdig worden uitgetrapt President Truman verklaarde aan het jaarlijksch diner van de democratische partij: „Wij moeten tijdig het smeulende oorlogsvuur uittrappen, hetwelk ontstaat door aggressie van den sterke jegens den zwakke, openlijk of in het geheim door infiltratie. Wij hebben, zeide de president, evenals Jefferson ruwe schen dingen van de rechten der naties gezien. Wij moeten ons protest daartegen effec tief maken, door die volken te helpen, wier vrijheden door druk van buitenaf in gevaar worden gebracht." De president eindigde met den eed van Jefferson: „Ik zweer op het altaar van God eeuwige vijandschap tegen eiken vorm van tyrannie over den geest van den mensch." pet van de normale. Joseph Beirne, voor zitter van het vakverbond van telefonis ten verklaarde, dat op een langdurige staking wordt gerekend. Zette NSB-Kamerlid een valsche handteekening? Hoogere straf tegen jhr von Bönning- hausen geëischt. Het voormalige N.S.B.-Kamerlid* jhr mr E. J. B. M. von Bönninghausen uit Tub- bergen, tijdens de bezetting burgemeester van Hilversum en commissaris voor de provincie Overijssel, wordt er van be ticht op een koopacte de handteekening van zijn tante te hebben vervalscht, om daardoor de „Herinckhave", het land goed der von Bönninghausens te Tub- bergen, in zijn bezit te krijgen. Hij be weerde, dat men hem door mishandeling een bekentenis had ontlokt. Hij kwam daarom voor de rechtbank te Almelo op zijn bekantenis terug, maar werd niette min tot 2 jaar veroordeeld. Voor het Arnhemsche Hof beweerde verd., dat de gestorven gewezen directeur der Robaver te Almelo de handteekening had gezet uit dankbaarheid, omdat v. B. hem uit een moeilijk parket had gered. De proc.-gen. vond de straf van 2 jaar te weinig voor een man met zoo'n ver dorven karakter en eischte 3 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak 17 April. A.J.C. WIL LEERPLICHT TOT HET 18e JAAR Het te Amsterdam gehouden congres van de Arbeiders Jeugd Centrale (A.J.C.) heeft zijn afkeuring uitgesproken over de plannen van den Jeugdbond voor Onthouding om een nieuwe socialistische jeugdorganisatie te stichten. Het zal ijveren voor een voortzet ting van den leerplicht tot 't 16e jaar, voor vacanties van minstens drie weken voor wer kende jongeren, zoomede voor een wettelijke regeling, dat dienstplichtigen na hun dienst tijd hun baantjes terugkrijgen. Dezen zomer zal er te Vierhouten een groot internationaal kamp worden gehouden met 8000 jongeren uit België, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Zweden. Denemarken en Fin land. Dr Ir J. A. RINGERS NAAR ENGELAND VERTROKKEN In verband met de groote overstroomingen in het gebied van de rivier de Trent en in Norfolk, hebben de betrokken Engelsche autoriteiten een beroep gedaan op dr ir J. A. Ringers, ex-minister van Wederopbouw, om als deskundige de inundaties in oogenschouw te nemen. Hedenmiddag is dr ir Ringers per K.L.M. naar Engeland vertrokken, terwijl deze week drie groote kranen en drijvende pontonbruggen naar den overkant van den Noordzee worden gesleept om gebruikt te worden bij het droogleggen van de onderge- loopen landerijen. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER TH ROTMAN 47. Daar keert Jim de waterkan Hoepla! onderstboven! Is 't niet -wreed, den armen man Zulk een kool te stoven? 't Nat stroomt langs zijn ruggegraat. Kijk maar, hoe hij schopt en slaat! 't Is dan ook, dat snap je, Voor den man geen hapje! 48. Uit zijn mouwen, uit zijn hals Komt het nat gespoten, Maar door 't springen is zijn hoofd Tevens losgeschoten! Jim denkt: ,,'t Loopt verkeerd, o wee!" Gauw pakt hij de port'monnaie En springt door de ruiten In een wip naar buiten..,. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bierum J P Simoons te St Laurens; te Grijpskerk D A Brinkerink, cand. te Oostvoorne; te Hellendoorn, toez., vac. H v Niel, O S Cazemier te Dalfsen; te 's-Hertogenbosch K Strijd te Hengelo (Ov.); te Maasdijk, toez., H W Lovink te Sexbierum (Fr.); te Papendrecht P Bouw te Wouden berg. Aangenomen naar Bussum, 4e pred. pl., A. Oskamp te Dordrecht; naar Heuke- lum A M C Franken te Marken; naar Hon- tenisse (Z.-Vl.) A Soetekouw, cand. te Delft; naar Wemeldinge W Oost te Katwijk a/d Rijnó die bedankte voor Wissekerke; de ben. tot ziekenhuispred. in het Diaconessenhuis te Utrecht H. Blaauwendraad te Baarn. Bedankt voor Leur, toez., S J M Huls bergen te Hoedekenskerke. Geref. Kerken. Drietal: te Rinsumageest J A Grave- stein te Leek, H P Rutgers te Vinkeveen en A Sybrandy te Hoek van Holland. Beroepen te Baarn, 2 vac., G H Hajer te Ede en A G v d Stoel te Boskoop; de Ten boer M Kamper te Nw.-Weerdinge; te Den Haag-West, evang. pred., J H Mulder te Vlaardingen; te Z.-Beyerland Joh Booy te Heinkenszand. Aangenomen naar Ureterp E Douma te Muiden; naar Zaltbommel A B W M Kok te Zaamslag. Bedankt: voor Badhoevedorp H Mul der te Deventer; voor Geldermalsen J Snoey te Huizen (N.H.); voor St Laurens W C P den Boer te Den Bommel; voor Oegstgeest, 2e pred. pl., J Thomas te R'dam-Charlois. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen: te Schouwerzijl J Keuning, cand te Baarn. Bedankt voor Delfzijl F v Dijk te Opende (Gr.). Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar De Krim A Pon- stein te Lisse. GEREF. PREDIKANTEN MORGEN TE UTRECHT BIJEEN De Ver. van Predikanten van de Geref Kerken in Nederland vergadert morgen en Donderdag a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De heeren H. Algra van Huizum. prof. dr I. A. Diepenhorst van Amsterdam, P. J. Risseeu/w te Den Haag en ds J. D. Boer- kool te Watergraafsmeer refereeren resp. over Calvinisten en Puriteinen", „De oecu menische beweging", „De emigratie van 1847" en over Amerika Op 90-jarigen leeftijd overleed te Zeist ds L. Adriaansdhe, em.-pred. van de Geref. Kerk van Utrecht, als missionair pred. op Midden- Java. Van 1888 tot 1894 diende hij de ge meente van Zeist, waarna hij tot 1904 in ac tieven dienst der Zending is geweest, o.m. te Poerworedjo. Om gezondheidsredenen moest hij dezen arbeid neerleggen. Hij was een der pioniers van de Geref. Zending en vele jaren nestor van de miss.-predikanten. PROF. G. WISSE, Ds I. KIEVIT EN DS B. E. J. BIK ONGESTELD Prof. G. Wisse, em.-predikant van de Chr. Geref. gemeente van Middelburg, is plotse ling ongesteld geworden en door hartkram- pen overvallen. Al zijn aangenomen preek- en spreekbeurten moeten vervallen. Prof. Wisse is juist dezer dagen 74 jaar geworden. Ds I. Kievit, Ned. Herv. predikant te Baarn en hoofdred. van het Geref. Weekblad, is eveneens vrij ernstig ongesteld. Hij lijdt aan rheumatiek en moet al zijn arbeid neer- Aan ds B. E. J. Bik, Herst. Evang. Luth. pred. te Amsterdam, die reeds in een zieken huis ter observatie is opgenomen, is een ziek_ teverlof verleend van drie maanden, buiten Amsterdam door te brengen. Ds W. J. F. Mei- ners en de heeren H. J. Zier en J. F. Wichard nemen den arbeid waar. Nu predikanten van zustergemeenten op advies van de synodale commissie der Evang. Luth. Kerk geen dien sten in de A'damsche gemeente vervullen, zu/llen buitenstaanders helpen. PERSONALIA Op 11 April a.s. zal prof. ir C M van Wijngaarden 25 jaar aan de Technische Hoo- geschool te Delft verbonden zijn als hoog leeraar in de afd. der Werktuig- en Scheeps- bouwkunde. De directeur van den G.G. en G.D. te Groningen, dr J H Tuntler, is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de geneeskunde te Groningen om onderwijs te geven in de so ciale hygiëne en de sociale en praeventieve geneeskunde. JAARVERG. VER. VAN CHR. ONDER WIJZERS TE LEEUWARDEN. Na een wijdings- en begroetingssamen komst in de Pelikaankerk op Maandagavond 26 Mei, zal de Ver. van Chr. Onderwij - zers(essen) op 27 en 28 Mei a.s. haar alg. jaarvergadering te Leeuwarden houden in de Harmonie. Aan de vergadering zijn uitstap jes, tentoonstellingbezoek en een gezellige avond verbonden. Op de eerste alg. vergadering te Oegst geest van de 'Ver. Ned. Zendingscorporaties werd tot voorzitter gekozen prof. dr H. Krae_ mer en tot ondervoorz. de vroegere voor zitters van de samenwerkende corporaties, te weten dr J. J. Stam, dr J. F. Beerens en ds M. J. C. Visser; penningmeester werd mr N* J. van Aalst. DAT op 67-j. leeftijd te Velp is overleden de gep. lut.-kol. Intendance, P. W. C. v. As- peren. DAT de heer J. L. v. Reede, directeur van de Van Vollenhovens' Bierbrouwerij in den leeftijd van 58 jaar te R'dam is overleden. DAT het eerste na den oorlog gegoten ca rillon door de fa. A. H. v. Bergen te Heiligeir- lee is geplaatst in den toren van de Ned. Herv. Kerk te Winschoten. DAT de violist Jefoudi Menuhin zijn hono rarium van het Volksconcert te A'dam in zijn geheel afstaat aan het Pensioenfonds van het Concertgebouw-Orkest. DAT de Ned. declamator Max Croiset binnenkort in Frankrijk zal optreden. DAT wegens gebrek aan voldoende mate rialen de aanbesteding van den bouw van bruggen op den autoweg NijmegenArnhem moest worden uitgesteld. DAT het Haagsdhe B.G. den Delftschen Chauffeur J. Balk, wegens dienstneming bij de Landwacht, heeft veroordeeld tot 5 j. gev .straf. DAT kap. Edward Carnaok van de Ajmerdk. Marine is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, wegens zijn prestaties tJb.v. Nederland tijdens den oorlog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2