Nieuwe opleidingsmethode in textielbedrijf? Grootsche uitvoering van Bach's Passion Onder den rook van de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 26 MAART 1947 Stadsnieuws Leidsche fabrikanten bestudeeren de mogelijkheid Juist in dezen na-oorlogschen tijd doet zich het gemis aan goede ervar.en vaik- t menschen iin de verschillende bedrijven ten zeerste voelen en de oorzakep hier voor zijn natuurlijk niet ver te zoeken, want tijdens de bezettingsjaren hebben een groot deel van hen, die in een be paald vak werkzaam waren of werden opgeleid, geheel onverwachts een andere werkkring „gekregen" dan zij zdoh had- d«n voorgesteld. Thans echter, nu allerwege aan den we deropbouw en natuurlijk ook op het ge bied van de textielindustrie moet worden gewerkt, is het noodzakelijk, dat in den meest korten tijd een leerling de kennis wordt bijgebracht, of een arbeider wordt omgeschoold voor de juiste en grondige uitvoering van de taak, die hem in het bedrijf wordt opgedragen. Dat de Leidsche Textielfabrikanten voor al deze zaken een open oog hebben, is gisteravond gebleken, toen zij bijna allen tezamen met de afdeelingschefs van hun bedrijven, aanwezig waren in „Het Gulden Vlies" om hier kennis te nemen van een geheel nieuwe methode voor de opleiding van spinners en we vers. Van hun belangstelling gaven verder blijk de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik, de directeur van de Ambachtsschool, de heer G. G. E. Kuyntjes en mr F. J. J. Trapman, als se cretaris van de Leidsche Industrieele Club. Het was drs D. J. da Silva van het Raadgevend Bureau ir B. W. Berenschot, die als eerste spreker in een vlot betoog in groote lijnen de grondprinolpes van deze versnelde scholing van werkkrach ten in een textiel- of metaalfabriek heeft behandeld. Spr. stelde in de eerste plaats vast, dat men in dezen cursus, evenals op een werkelijke school, moet opklimmen van eenvoudig naar meer moeilijk werk. De altijd gebruikte methode c*m een leerling bij een ervaren werkman te laten toekij ken, is bewezen volkomen foutief te zijn. Een bepaalde handeling kan nu eenmaal niet worden afgekeken. Als practiseh voorbeeld haalde spr. aan, dat het ket tingbreuk-herstellen in een normaal be drijf missdhi.en eens per tien minuten voorkomt. Wanneer het dus in een fa briek goed gaat leert de leerjongen niets. Hoe lang moet dus een leerling er over doen, voordat hij dit onderdeel van zijn vak onder de kraie" heeft? In de Bedrijfs- school maakt men nu gebruik van draad, hetwelk niet is gesterkt en krijgt den leerling er 40 in denzelfden tijd te her stellen. Een van de grondprincipes van deze school, die natuurlijk niet de pretentie wil voeren om van een leek een ervaren, geroutineerd vakman te maken, is, dat men de leerlingen op de fouten, welke zij maken, wijst en deze fouten ten eigen voordeele laat verbeteren. Het programma van de Leerstof, welke in deze Bedrijfsschool wordt onderricht, heeft men zooveel mogelijk aan afwisse ling onderhevig gemaakt,, zoodat hier door het rendement wordt verhoogd, evenals de interesse. Verder past men bij deze opleiding een aantal z.g.n. psychologische „grapjes" toe, die de ijver en de werklust moeten sti- muleeren. De heer da Silva noemde als voorbeeld, dat men aan een aantal meis jes, die een naaicursus volgden een ge heel gestikten riem toonde en hen hierbij vertelde, dat zij over een week in staat zouden zijn een dergelijke riem te maken. Voorts is het gewoonte om alles, wat men in deze Bedrijfsschool onderwijst, aanschouwelijk te doen voorstellen. Wan neer er gesproken wordt over weeffou ten, laat men deze óf op de machine, óf aan de hand van voorbeelden zien. Tenslotte wees spr. erop, dat een be langrijke factor bij deze opleiding de arbeidsanalyse is. De vraag, waarvoor een bepaald aantal menschen worden op geleid. is»niet te onderschatten. Zegt men b.v. voor bankwerker, dan maakt het een groot verschil, wanneer zij op een wagon- fabriek. of in een gereedscihapmakerij Chr. Hist. Vrouwengroep werd nieuw leven ingeblazen Na propaganda-rede van mevr. Koster Van Roon uit Vlaardingen. Gisteravond werd de sedert 1940 slui merende Ohr. Hist. Vrouwengroep weder nieuw leven ingeblazen. Onder presidium van de oud-presidente, mej. Mary Langiman, waren de dames „In den Vergulden Turk" bijeen. De propagandiste voor Z.-Holland, mevr. Koster-Van Roon uit Vlaardingen, heeft in deze samenkomst een propa- ganda-rede gehouden, waarnaar met animo werd geluisterd. Een talrijk gehoor was opgekomen en de meeste aanwezige dames gaven zich aJ*> lid op. Na de noodige huishoudelijke besprekingen keerden allen voldaan huis waarts. HULDIGING J. BONARIUS De heer J. Bonarius herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar als timmerman in dienst was bij de Gemeentewerken. Bij de huldiging op de Stadstimmerwerf waren o.m. aanwezig de wethouder van fSkbncage, de heer A. J. Jon~eleen, de direc teur van gemeentewerken ir D. Boogerd en vwschillende hoofden van dienst. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door de heeren Boogerd, wefch. Jonge- leen, J. Voorbach, chef van de afd. ge bouwen, H. J. Barendse, chef van de afd. bruggen- en waterwerken, Labee opzichter gebouwendienst G. L. de Goederen, oud hoofdopzichter gebouwendienst, oud-collega Hettema en M. H. Noteboom, voorzitter van het jubileumfonds. Den jubilaris werd een ets van de Lode- wijk-kerk aangeboden, terwijl ir D. Boogerd namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud uitreikte. te werk worden gesteld. Toch zijm beiden bankwerkers. De „geesit" onder de vaak jomge ar beiders moet natuurlijk prima zijn en door verschillende, soms dikwijls luttele dingen, kgn van een groepje van zes jongens prachtig „materiaal" worden ge maakt om de noodige vakbekwaamheid aan te leeren. Ir A. J. Gideonse gaf als tweede spre ker een meer uitgebreid technisch over zicht van deze bedrijfsscholing, welke op dit oogenblik doör de Twenfcsche textiel fabrieken wordt toegepast en goede re sultaten afwerpt. Leerjongens van 1415 jaar worden in drie maanden opgeleid tót vaklui, die, hoewel niet beschikkend over de noodige routine, toch in staat bleken om de erva ren vakmenschen te evenaren, ja soms te verbeteren. Hetzelfde^ succes mocht men boeken bij de om- en herscboldngs- cursussen. Spr. ging vervolgens dieper in op en kele teohnische details, b.v. het omzetten van spoelen en liet doormiddel van pro jectie-plaatjes zien, hoe de verschillende handelingen het meest efficient worden uitgevoerd. Aan het einde van zijn be toog besprak ir Gideonse de werkwijze van den leeraar van een dergelijiken cur sus, waarbij spr er den nadruk op legde, dat bij deze opleiding in de allereerste plaats wordt gelet op de kwaliteit van het werk en de snelheid, waarmede de onderscheiden handelingen worden ver richt, secundair moet worden beschouwd. Toen wij aan. één der aanwezige direc teuren de vraag stelden, in hoeverre deze omisdholings- en opleidingsmethode in de Leidsche textielbedrijven in de toekomst zou worden toegepast, antwoordde deze, dat dit nog een open vraag was, aange zien dit vraagstuk eerst aan een gron dige studie dient te worden onderworpen. Op de redevoeringen van boeide spre kers, die werden ingeleid door mr C. J. Leembruggen, volgden uitvoerige bespre kingen. Ock in de textielindustrie heeft men op het oogenblik menschen noodig, die hun vak grondig verstaan en het is dus te begrijpen, dat men naar middelen omziet om in den kortst mogelijken tijd van leerjongens leermeesters" te maken. DOOR „EX ANIMO" IN DE PIETERSKERK Het was de uitvoering van Bacfi's Mat- thaus Passion, welke gisteren een kleine drieduizend menschen naar de Pieterskerk had getrokken. Zooals overal elders is ook in Leiden de belangstelling voor dit grootsche werk nog steeds groeiende. Een belangstelling, die niet alleen het werk als muzikale schepping betreft, maar ook het werk als monument van de Christen heid. Bach gaf ons deze liturgische mu ziek om de Kerk ieder jaar weer te be palen bij het lijdensevangelie en de we reld de beteekenis van Christus' dood te doen beseffen. Het is de groote verdienste van het Kerkkoor ,.Ex Animo" deze Pas sion ieder jaar wéér in een kerk te bren gen. Dit. immers is de plaats _waar het werk naar inhoud en vorm thuishoort, ooik al zijn er aan een concertzaal wel eens practische voordeelen verbonden Wellicht bestaat de mogelijkheid echter volgend jaar eens een ander kerkgebouw uit te zoeken of koor en orkest anders op te stellen. Er was gisteravond te weinig contact tusschen uitvoerenden en toe hoorders, hetgeen in een iiturgiscfr werk toch niet ürenschelij'k is. Als practiseh be zwaar geldt daarbij, dat een groot deel van het geluid' van solisten, koorstemmen en orkestinstrumenten in de groote ruim te verloren gaat of voor de toehoorders door de "groote .pilaren wordt tegengehou den. Niettemin was de uitvoering, on danks de acoustische bezwaren, in elk op zicht geslaagd. Het koor heeft prachtig materiaal en de dirigent Herman de Wolff voelt niet alleen zeer zuiver de wezen lijke beteekenis van dit werk aan, maar zoekt ook in zijn interpretatie zooveel mogelijk aansluiting bij stijl en uitvoe ringspraktijken in Bach's tijd. Zijn op vattingen zijn strak en wars van roman tische effecten, zond'er echter iets aan de suggestieve kracht van de groote koren „Ja nicht auf das Fest" en „Sind Blitze und Donner" in te boeten. Ook in de koralen ..O Mensah bewein dein Sünde gross", en ..Wenn ioh einmal soil scheiden" werden hoogtepunten van bezielden samenzang bereikt, terwijl het jongenskoor in „Lamm Gottes unsehuldig" volkomen was afge wogen tegen het koorvolume. In de andere koralen trof mij het juiste begrip voor de registerdynamiek uit Bach's tijdf zonder storende crescendi. Van de solis ten noem ik allereerst Ankie van Wicke- Distributievaria Morgen is aan de beurt voowhet afha len van bonkaarten en textielkaart de letter T. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. Uitreiking sohoenenbonnen voor de letters N, O, P, Q, R en S. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Immetje d v D van Deveter en C W Pouw; Marjan A H d v K Huls bos en J A G Bitter; Maria A d v M C Zonneveld en C H Zwetsloot; Johanna L P d v A L Bierman en P H van Dorp; Pe- tronella A d v W J Heemskerk en J F v d Voorn; Wilhelmus "7 A z v P Rosber gen en C C W van den Tol; Wilhelmina d v W van Strien en'M Rijsbergen; Frans A z v F A Langezaal en J de Beer; Cor nelia M d v L C Akerboom en C C Hoo- genboom. OVERLEDEN: N van Schaik 45 j. GEHUWD: W Latooij en G van der Kloot. voort Crommelin, die in de sopraanaria •Blute uur" het inderdaad iets te snelle tempo van de orkeststemmen geheel al leen wist te vertragen. Bij haar vertol kingen. zooals ook in „Aus Liebe". was het niet alleen de zangtechniek, maar vooral de zuiver aangevoelde sfeer, welke een onvergetelijken indruk achter liet. De alt Roos Boelsma wist eveneens te ontroe ren. al is het volume van haar stem iets te klein voor deze ruimte. Han le Fèvre wist van de Evangelist-partij een volko men verantwoorde vertolking te geven. Zijn stem is soepel en draagt ver, waar door de recitatieven een pracht relief kre gen. Gerard v. d. Berk was in de tenor- aria's wel eens wat weifelend, maar toch zeer muzikaal. De Christus-partij door Willem Ravelli was weer een van de meest bezielde vertolkingen, gaaf en warm, terwijl Hermann Hülsmann de bas- aria's krachtig en muzikaal verdedigde. Tenslotte werkten Hans Schouwman aan het cembalo en Hennie Schouten aan het orgel op de juiste wijize mede tot het wel slagen van het geheel dn gaf het Rott. Philh. Orkest veel schoone momenten. Een zeer geslaagde uitvoering in onze oude Sleutelstad Corn. Basoski. LUSTRUM VIRTUS CONCORDIA FIDES Het gezelschap „Virtus Concordia Fi des", dat belast is met de uitgave van het gelijknamige orgaan van het Leidsch Stu dentencorps, heeft zijn zevende lustrum gevierd. Na de uitreiking van 'fc lustrum nummer werd een bezoek gebracht aan de drukkerij van Batteljee en Terpstra, waar het woord werd gevoerd door den heer Glastra van Loon als praeses van het gezelschap en den heer Van Tiemho- ven, academisch personeelschef der druk kerij. Tijdens het gezellig samenzijn in de Sociëteit „Minerva" waren vele honorair- redacteuren aanwezig, onder wie prof. Molenaar, een van de oprichters van het- gezelschap; mr E. Elias en Jef Last. Een diner besloot de viering. Holl. Schouwburg te Amsterdam blijvend gedenkteeken Film vertooning in Leiden als bijdrage aan het gevormde fonds. Morgenavond, 11.30 uur, wordt in „Trianon" de film „A matter of life en death" vertoond, waarvan de baten, zon der eenigen aftrek van exploitatiekosten,- worden afgedragen aan het comité „Hol- landsche Schouwburg" te Amsterdam. Dit comité heeft ten doel een bedrag van f 300.000 bijeen te brengen voor aan koop van genoemden schouwburg, ten einde deze voor het Ned. volk behouden te doen blijven als gedenkteeken aan het onnoemelijk leed, dat vele Joden hierin hebben geleden. Deze schouwburg was nl. het laatste station op den weg naar Westerbork, Auschwitz, enz. en het comité wil voorkomen, dat het gebouw weder een plaats van openbare vermakelijkheid wordt. Het bedrag van 3 ton is noodig voor den aankoop en verbouwing van het perceel, terwijl een deel ervan, naar het comité hoopt, zal kunnen bijdragen tot de vor ming van een fonds tot exploitatie van den Hollandschen Schouwburg op een wijze, die niet vloekt met de herinnering aan de ellende, welke er is geleden. Beoogd wordt de vorming van een histo risch centrum, waarin recht gedaan zal worden aan de beteekenis van de Joden voor de historie van het Ned. volk en waarin ruimte zal^worden gevonden voor wat aan Joodsche boekerijen en derge lijke in en buiten Nederland bewaard is gebleven. Tevens moei dit centrum een plaats kunnen worden ter eerbiedige ge dachtenis aan hen. die ter dood werden gebracht. Zoowel in het comité van uitvoering, als in het comité van aanbeveling en het eerecomité, waarvan Z.K.H. Prins Bern- hard voorzitter is, hebben personen van alle richtingen zitting genomen, waar door men wil trachten te bereiken, dat ook het geheele Ned. volk zal bijdragen om deze plannen te doen slagen. De filmvertooning van morgenavond wordt georganiseerd, teneinde de Leid sche burgerij in de gelegenheid te stellen haar aandeel te doen leveren in de vor ming van het sympathieke fonds. JUBILEA BIJ GEBR. VAN HOEKEN Gistermorgen zijn de heeren G. ten Holde, Th. Zandvliet, N. Koree en J. Ouwerkerk, die allen het feit herdachten, dat zij vóór 25 jaar hun intrede bij de Gebr. v. Hoeken's houthandel deden, op hartelijke wijze ge huldigd. Het woord werd gevoerd door den direc teur, ir P. J. v. Hoeken, die de verdienste van de jubilarissen in het licht stelde en de gebruikelijke couvert aanbood, en na mens het geheele personeel door den heer J. Vogelenzang, die enkele prachtige ca- deaux overhandigde. Op verzoek van de jubilarissen dankte een lid van het personeel voor de gebrachte hulde. T r acta tie schoolkin d eren De tractatie aan de schoolkinderen, zoo als die bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke van overheidswege beschikbaar was gesteld, zal morgenmid dag a.s. op de scholen worden uitgereikt. Aangezien destijds de scholen wegens brandstoffengebrek gesloten waren, kon de vereeniging „Koninginnedag", aan wie de regeling was opgedragen, niet eerder tot deze uitreiking overgaan. Leidsche telegrammen In de ouderlijke woning aan de Tas manstraat is gistermorgen het 5-j. jon gentje N. R. van de vliering op den zol der gevallen. Het knaapje brak zijn rech terbeen en werd door den E.H D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Het 2-j. jongentje P. J. A. V. uit Lei derdorp is gistermorgen op een onbe waakt oogenblik van zijn moeder wegge- loopen en in het water nabij de Melchior Treubloon geraakt. De juist passeerende groentehandelaar C. S. sprong gekleed te water en bracht het kind óp het droge. De E.H.D. constateerde geen letsel. AMSTERDAMSCHE EERE-DOCTORATEN VOOR VIJF LETTERKUNDIGEN. De Senaat der Gem. Universiteit van Am sterdam heeft besloten het eere-doctoraat in de fac. der Letteren en Wijsbegeerte te ver- leenen aan prof. mr P N van Eyk te Wasse naar, Herman Teirlinck te Reersel-Lot bij Brussel, Henriëtte Roland Holst te Bentveld, Kamiel Huysmans te Antwerpen en Frits Lugt te Den Haag. OEGSTGEEST. Hedenmorgen is op den Rijnzichtweg de 7-jarige J. V. door een luxe-auto, welke bestuurd werd door L. v. D. uit Voorschoten, aangereden. Het knaapje liep plotseling~achter een melkwagen van daan, waardoor een aanrijding onvermij delijk was. Met een gebroken been en een hoofdwonde is het jeugdige slachloffer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. RIJNSBURG De feestvergadering van de Coöp. Boe renleenbank, die tegen 13 Februari was uitgeschreven, moest destijds tengevolge van de hevige koude worden uitgesteld. Nu de winter echter voorbij is wil men toch uitvoering geven aan de gemaakte plannen en zoo zal de herdenkingsavond hedenavond 7.30 uur in het Veilinggebouw „Flora", plaats vinden. Er zijn vijf jubilarissen n'l. de heeren T, Kralt, voorz.; W. v. Tilburg; P. v. Delft, eere-voorz.; D. v. Egmond en Jac. Krom hout, kassier. De groenten-grossiersvereen. „Weder- zijdsch Belang" voor Rijnsburg en Omstre ken houdt morgenavond, 7.30 uur, in café „Vliefchof" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a.: bestuursverkie zing. Aftredend zijn de heeren W. L. Heems kerk, T. Noort eu Lijstde Mooy. Bespre king reisje zomerseizoen en voorstellen van het bestuur. De2er dagen ontstond een klein keu kenbrandje ten huize van F. H. aan den Katwijkerweg. Een kind van M. v. Z. ont dekte het vuur en waarschuwde direct de buren, waarna P. v. E. door moedig op treden het brandje bluschte. De schade viel nogal mee. VOORSCHOTEN. Personen, wier T.D.-nummer als laatste cijfer een 1, 8, 4 of 0 aangeeft, komen in aanmerking voor een schoenen bon, mits zij in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel. Tevens komen kinderen, geboren 1932 t/m 1946, mits zij in Maart jarig zijn en kinderen, welke 10 maanden oud zijn en nog geen schoenenbon ontvangen hebben, voor een bon in aanmerking. Tevens kunnen personen, wier laatste cijfer een 3, 6 of 9 aangeeft en niet in de gelegenheid zijn geweest een schoenen bon af te halen, alsnog een schoenenbon in ontvangst nemen. De uitreiking heeft plaats in het Dis tributiekantoor, Treubstraat 9 op Vrijdag 28 Maart a.s. van 9.3012 uur voor de namen A t/m P en van 1416 uur voor de naimen Q t/m Z.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4