Waarom niet meer artikelen van den bon af? We hollen naar 'n nieuwen vorm van dictatuur Ds de Kluis bezocht onze jongens op Java 't Verklaarde OOTH^UNQE~)uitzieht HTEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG SS MAART 1MV ZOU NEKSLAG VOOR ZWAR TEN HANDEL ZIJN „Of de distributie nooit afloopt", zucht de huismoeder, die nu al jaren achtereen weke lijks haar bonnetjes van de kaart knipt.. „Of de distributie nooit ten einde loopt", zucht de kruidenier als hij de avonden vult met het plakken van bonnen op de daarvoor be stemde inleveringsvellen. Hoeveel goeds de distributie ook voor ons volk gedaan heeft in de achter ons liggende jaren, toch zal niemand, behalve de talrijke ambtenaren, met eenigen weemoed den laatsten distribu tiemaatregel zien opgeheven. In tijden van schaarschte is het echter de plicht der regee ring er nauwlettend op toe te zien, dat de beschikbare goederen zoo redelijk mogelijk over de geheele bevolking worden verdeeld. Ook thans leven wij nog in een tijd van schaarschte en is het voor verscheiden ar tikelen noodzakelijk een eerlijke verdeeling te handhaven. Het gevaar dreigt evenwel, dat de neiging ontstaat te precies te wil len zijn en daardoor het distributiesysteem langer te handhaven dan noodzakelijk is. Reeds zijn er voorbeelden te over, waarin handel en industrie beweren, dat er artike len zijn, die gemakkelijk vrij gegeven kun nen worden, doch het ambtelijk apparaat verzet er zich tegen. Wij zullen hier even buiten beschouwing laten wat daar de oor zaken van zijn. De distributie hdfeft naast de vele voor- deelen ook talrijke nadeelen. Ten eerste is liet verbruik van verscheiden artikelen grooter zoolang het op den bon is dan wan neer het wordt vrijgegeven. Zoo was het jamverbruik. toen er nog een afzonderlijke bon voor werd aangewezen een veelvoud van voor den oorlog. Nu kan men zeggen, er is geen andere boterhambelegging, doch sinds de jambon aan den suikerbon gekop peld is. is het jamverbruik tot één achtste teruggeloopen. Toen de peulvruchten nog gedistribueerd waren, was de afzet van groene erwten é.d. aanmerkelijk grooter dan thans. Toch niet omdat het publiek het niet betalen kan, want ook als de prijs gelijk blijft, neemt bij vrije keuze de vraag af. Een ander bezwaar tegen distributie is de neiging bij het publiek om voor den bon beslist de beste (dus de duurste) kwaliteit te koopen. Voor den schoenenbon heeft men liefst een paar „Bally"-schoenen, bij den kruidenier vraagt men het meest naar de duurste koffie en de gewone huishoud jam is niet in trek. Dit alles niet omdat men zoo los aan zijn geld zit, want iedere huis vrouw heeft in dezen duren tijd groote moeite om de eindjes bij elkaar te knoo- pen, zoo zij er al in slaagt Het staat vast, dat ieder, die wil rooken, zooveel sigaretten kan bekomen, als zijn por tem onna ie maar toelaat De zwarte han del bestaat slechts bij de gratie van de distributie, Sinds biscuits, havermout, gort, vermicelli en puddingpoeder van den bon zijn, is de zwarte handel in deze artikelen geheel verdwenen, hoewel het publiek niet alle gewenschte hoeveelheden kan koopen. De winkelier houdt er een eigen distribu tiesysteem op na. Iedere husvrouw weet, dat zij van haar kruidenier zoo nu en dan wat Gisteren brandde de Staatsmijn „Hendrik" nog steeds Er zijn thans 6 lijken geborgen Gisteren brandde het nog steeds in de Staatsmijn Hendrik en onder de algemeene leiding van dr F. Weijffels, insp.-gen. van het Staatstoezicht op de mijnen, werd het red- dings- en blusschingswerk voortgezet In den loop van den dag heeft men nog het stoffelijk ovsrchot - van een der slachtoffers, nl den 18-j. J. Janssen uit Brunssum, kun nen bergen, zoodat thans zes lijken van de 13 slachtoffers naar boven zijn gebracht. Op de mijn heeft men een chapelle-arden te inge richt. Behalve man. Huysmans heeft ook de Com missaris der Koningin in Limburg, mr dr F. J. M. A. H. Houben, gisteren zich op de plaats van de ramp op de .hoogte gestéld van het blusschingswerk. In de mijnstreek en ook elders in het land is groote ongerustheid ontstaan over het wer ken in de andere gedeelten van de Staats mijn Hendrik, doch ir Wijffels gaf de ver zekering dat deze werkplaatsen volkomen veilig zijn. biscuits krijgï, havermout, griesmeel enz. kan zij doorgaans voldoende koopen. De zwarte Pieten zullen voor deze artikelen geen cent meer aan haar verdienen. Volgens officieele verklaringen is er op het oogenblik voldoende melk om de distri butie op te kunnen heffen. Gevreesd wordt nog voor moeilijkheden en de noodzaak van een wederinvoering van de distributie. De jamfabrieken weten geen raad met haar product, doch trit vrees voor knoeierijen wordt de distributie gehandhaafd. Door de vrees moet een distributie-apparaat in stand worden gehouden, hetgeen enorme kosten met zich brengt, welker gevolgen de huisvrouw direct of indirect op haar huishoudboekje voelt drukken. De overheid wil in haar vrees het distributiesysteem te geperfectionneerd maken, maar Nederland is straatarm uit den oorlog gekomen, dus hebben wij het geld niet om het in perfec tie te doen. E>E VEHJLOIEN ZÓtöfcT. NEDECLAWD:. IK HOOP DAT IE IN COEOG NANOEN VALT f 'T INDIE-BELEID IS ER EEN VOORBEELD VAN De rede, waarmede de heer Schouten gis teren in de Tweede Kamer het debat over de regeermgsyerklaning heeft geopend, doet zien hoezeer de Indische crisis bezig is een constitutioneel crisis te worden, zoo schrijft „Trouw". Het regeering9beleid is er op gericht, de Kamer opzij te zetten en, ongeacht de mee- ning der Kamer, den wil van de regeering door te drijven. We hebben in de Indische kwestie nu al twee jaren lang met zulk eigenmachtig gedoe te maken gehad. Telkens waren er zooge naamde verontschuldigingen, de groote af stand, de noodzaak van snel handelen enz. De heer Schouten heeft met meedoogen- looze zakelijkheid door uitvoerige citaten in VOL LOF OVER DE GEESTE LIJKE VERZORGING Ds A. T. W. de Kluis, die onlangs uit Ne derland op Java arriveerde, heeft dezer da gen een bezoek gebraéht aan de militairen der Koninklijke Landmacht te Semarang. Met hen trok h(j op, leidde een kerkdienst in Tijdens een bezoek aan Semarang legde de legerpredikant ds. A. T. W. de Kluis een krans bij het gedenkteeken voor gevallenen aldaar. de Koepelkerk, bezooht hospitalen, en vond daarnaast nog tijd, om met eik van hen, die daartoe den wensch te kennen had gegeven, een gesprek onider vier oogen te voeren. Onnoodig te zeggen, dat de jongens het be zoek van ds De Kluis, die zooals bekend tijdens, de bezetting vrijwillig in krijgsgevan genschap ging om de geestelijke verzorging der geïnterneerden te behartigen, zeer op prijs stelden. Het deed ons een genoegen van hem te ver nemen, dat hij zeer optimistisch gestemd was over het godsdienstig leven der militairen; de geestelijke verzorging in het leger wordt op het oogenblik beschouwd als een dienst, die volwaardig meetelt. Ds De Kluis heeft ook een oogenblik te midden der gevallenen willen vertoeven; hij legde dezer dagen een krans bij het monu ment op het Eerekerkhof te Semarang. Thans verblijft ds De Kluis te Soerabaja, waar hij zijn prachtige werk met enthousias me voortzet. FIRMANAAM NIET MEER OP HOUTEN ARTIKELEN VERPLICHT De fabrikant van houten huishoudelijke ar tikelen mag naast den gebruiksprijs in plaats van den firmanaam ook een door het dir.- gen. van de prijzen vastgesteld oodeteeken op zijn artikelen aanbrengen. De plicht tot na a msaan duiding van den importeur is ver vallen,- De kleinhandelaar moet nu den ver brui kerspr ijs op geïmporteerde artikelen ver melden. NEDERLAND LEENT FRANKRIJK ZAAIT AR WE Nederland heeft dez>e maand 4000 ton zaai- tarwe aan Frankrijk geleend onder garantie, dat de internationale noodvoedselraad. deze Jeening in April zal aflossen. de Kamer aangetoond, dat de regeering in zake Lirnggadjati overstag gegaan is. De re geering deed een za^, die zij plechtig be loofd had, niet te zullen doen; een zaak, die in strijd is met haar eigen politiek en i*et haar belofte aan de Kamer. Zij deed dat zonder de Kamer er ln te kennen, hoewel zij van te voren erkend had, zulk een wijziging in haar politiek niet te kunnen en te mogen aanbrengen, zonder daarover opnieuw met de Kanier in overleg te treden. Van alle overrompelingen van het parle ment door de regeering. waarvan de achter ons liggende jaren getuige zijn geweest, is dit de belangrijkste. De regeering voerde de ontbinding van het Koninkrijk der Nederlanden door, terwijl zij de Kamer lam sloeg. ft Dat is de constitutioneele crisis, waarin wij verkeeren. Als dit nu maar kan, als de Kamer hierin de regeering geen stroobreed. in den weg legt, dan is alles mogelijk. t Dan ds er aan de dictatuur, aan de ontbin ding der constitutie geen einde. De conse quenties zijn onoverzienbaar. Dit alles beteekent de meest zwarte reactie. De politieke vrijheid, het recht van het Ne- derlandsche volk om in eigen zaak mee te spreken, wordt door^ de regeering vernietigd. De regententijd keert terug. De regententijd, d.w.z. de despotle der decadentie. Daar staan wij thans weer voor. Het volk moet zwijgen. De Kamer moet zwijgen. En de regeening, onbekwaam om te regeeren, matigt zich de souvereine macht aan om brokken te maken. 'Wij^moeten ons niets diets maken. Als dit zoo doorgaat, als de Kamer hier geen eind aan maakt, duurt het geen jaren of wij heb ben het bewind terug, dat de wereld in den bloedigen oorlog van 1940 heeft gestort. Wij koersen in de richting var een nieu wen vdrm van nationaal-socialistische dicta tuur. Een bewind, gelijk wij nu hebben, is der mate negatief en destructief, dat het niet duurzaam bestaan kan. En indien zulk een bewind door de Kamer wordt getolereerd, compromitteert zij tevens de democratie. Dan ko-mt onvermijdelijk de tegenhanger der democratie weer aan bod. De bovendrijvende partijen mogen beden ken wat er hier op het spel staat. CAÓICLUB „PRINSES MARIJKE" TE APELDOORN GEOPEND Gisteren werd te Apeldoorn de nieuwe mihtaire Cadi-club geopend onder den naam „Prinses Marijke". Een 35-tal militairen uit het Ajpeküoornsdhe garnizoen haalden daartoe gisterochtend in estafette de toestemming van Prins Bemhard in diens hoofdkwartier te Hilversum. De Kon. Mil. Kapel, o.l.v. Ie luit. Rocus van IJperen zorgde voor de muzikale afwisseling van het féeet. Er zijn van die begrippen, die de verbeel ding der massa in werking brengen. Eén dier begrippen heeft .geheime diplomatie"*. De burger wordt kiezer en kan invloed uitoefe nen op de samenstelling van het parlement, de structuur der regeering. Maar verder brengt hij het niet. Tusschen de politieke resultante der kiezersmassa en de geheime diplomatie ligt een „niemandsland". Een re geering draagt een speciaal etiket democra tisch" of „conservatief, ..fascistisch", ^socia listisch", maar achter die regeeringen zijn altijd nog de groote onbekende krachten werk zaam, die buiten de te verkennen politieke realiter om. bindende afspraken en verdragen bewer rstehigen, di§ de kiem inhouden tot oor log of vrede. Zoo is het altijd ge wees: zoo is het thans nog. In den eersten wereldoorlog be st juden er geheime verdragen, rooals mans onthuld weidt, waren er ook belangrijke ge heime afspreken in den wereldoord». d en :.vij zoo juist achter den rug hebben. Wat is na weer het geval? Wel, het Amerikaansche m.- nistene var. buitenlandsche zaken, momenteel zeer act-ef zijnde, vindt, dat de tijd gckr.men is de geheime overeenkomsten te publiceeren, die vervat waren in de protocols van de con ferenties te Teheran, Jalta en Potsdam. De Amerikanen, Engelschen en Russen hebben broederlijk het monster van het nazi-wezen de koppen afgeslagen en de wereld wist, dat er toch tusschen de Amerikaansche politieke wereld visie en die der Sowjets een enormea afstand lag. Het kan dus zijn waarde en be teek e nis gehad hebben, dat ,.men" niet op de hoogte was, vanwat er te Potsdam door Stalin, Truman en Attlee bekokstoofd werd. In ieder geval weten we dan wel, dat in het protocol van Potsdam de aanwijzing voorkwam, hoe de Duitsche oorlogs- en handelsvloot onder Ame rika,- Engeland en Rusland verdeeld moest wor den. De geheime clausules worden nu aan de vier windstreken der wereld prijsgegeven, waarom juist nu, is vooralsnog een raadsel, want aan sensatie is geen behoefte. Er is een soort van „onthullingsmancm wedijver zelfs in het publiceeren tusschen Amerika en Engeland, v*a.. schen onderstaatssecretaris voor buitenland sche zaken, Mc. Neill, gaat óók de Britsche regeering de overeenkomsten van Jalta en Potsdam bekend maken. Men staat in Engel- sohe kringen eenigszins critisch tegenover het feit, dat Amerika van deze publicatie-drang de „primeur" heeft. Het is best mogelijk, dat door de geheime clausules .van de protocols van Jalta en Potsdam later misverstanden zijn ontstaan tusschen Rusland eenerzijds en Ame rikaEngeland anderzijds en dat de ..geheime diplomatie', die er aan te pas kwam, geheel in strijd is met het begrip van de „ware" democratie. Het is ook best mogelijk, dat het verstandiger is, dergelijke bindende afspraken in oorlogstijd, maar liever niet aan de publieke opinie prijs te geven. Merkwaardig is zeker, dat te Potsdam overeen werd gekomen, in ieder geval van het ongelukkige Oostenrijk, dat ruimschoots zijn aandeel in den wereld oorlog gehad heeft, geen herstelbetalingen te eischen. Ten aanzien van de Duitsche vloot, vernemen wij nu, dat de totale sterkte, met uitzondering van de onderzeebooten, en van geallieerdè naties overgenomen schepen, ge lijkelijk onder de Russen, Engeland en Ame rika verdeeld zou worden. Een dertigtal duik- booten zouden voor experimenteele en tech nische doeleinden worden verdeeld tusschen de drie „Big Four"-naties. Bijzonderheden be vatte het protocol van Jalta over de kwestie der zee-engten der Zwarte Zee; de interna tionale zone van Tanger; het terugtrekken der troepen uit Iran en de herziening van de werkwijze der geallieerde bestuurscommissie in Bulgarije, %Iongarije en Roemenië. De tekst van de militaire bepalingen van de confe rentie te Teheran geeft aan, dat de invasie in Mei inplaats van Juni zou geschieden, ter wijl besloten was, dat de militaire staven een plan zouden formeeren, om den vijand te misleiden. Het werd voorts als zeer wensche- lijk geacht, dat Turkije aan den oorlog zou gaan deelnemen. Voor het geval Bulgarije den moed gehad zou hebben Turkije aan te vallen, zou Rusland onmiddellijk bijgespron gen zijn. De tekst van het protocol van Jalta onthult ook het een en ander, dat was afgesproken betreffende de Duitsche herstel betalingen en Frankrijks deelname aan de bezetting van Duitschland. Deze onthullingen zijn in zekeren zin een wegwijzer in den politieken doolhof, nadat Duitséhland ten val was gebracht. Men zou er meerdere détails van moeten vernemen, om het verband te begrijpen tusschen Teheran, Jalta en Pots dam en heel de Russische politiek, zooals zich die ontwikkelde, speciaal ten aanzien van Bulgarije, Roemenië en Hongarije en tegen welken overheerschenden invloed de Amerikanen thans zoo'n bezwaar hebben. Als men bedenkt, hoe Turkije en de zee-engten thans de overgroote belangstelling hébben van Amerika, vraagt men zich af. in hoe verre men er aanvankelijk niet zelf toe mee gewerkt heeft, dat Rusland op Turkije een zekere pressie uitoefende. Immers, volgens het protocol van Potsdam, waar het over de Zwarte Zee handelt, wordt bepaald, dat de drie regeeringert het er over eens zijn, dat de conventie van Montreux moet worden her zien, omdat zij niet meer strookt met de huidige, politieke situatie. Deze kwestie zou door middel van directe besprekingen tus schen elk der drie regeeringen, Amerika, Engeland en Rusland met de Turksche regee ring moeten worden opgenomen. Deze sen- sationeele onthullingen betreffende de werk wijze der „geheimediplomatie' te Teheran, Jalta en Potsdam, staan voor het oogenblik in het centrum der politieke belangstelling. Mejj gaat zich, vooral in Engeland afvrazen, of er soms nog meer in het geheim afge sproken" is, en deze critische stemming is o.a. in het Engelsche Lagerhuis reeds tot uiting gekomen. Attlee kan er nog last mee krijgen. En wie weet, wat straks Washing ton, om de stemming op peil te houden, nyg meer onthult. OVER DE ZUID-WILLEMSVAART KOMT EEN NIEUWE BRUG Binnenkort wordt begonnen met het bou wen van een nieuwe brug over de Zuid- Wi-LIemsvaart te Nedèrweert, hetgeen een groote verbetering voor het verkeer betee kent. De nood-Barley-brug zal worden weg gehaald en tot de nieuwe brug gereed zal zijn, wordt er een brug met een drijvend gedeelte geslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3