Ds M. J. W. Geursen per Skymaster op weg. Kamerkring Leiden der Chr. Hist. Unie bijeen De „Niwin" luidt haar actie te Leiden in Onder den rook van de Sleutelstad 4 MAANDAG 24 MAART iStl Stadsnieuws WAT MOET DE LEIDSCHE GEMEENTE DOEN? (Speciale N.L.C. reportage) Motoren roniken op Schiphol. Skymasters staan klaar om den grooten sprong naar het verre Indonesië weer te waigen. Met d<e regelmaat van de klok vliegen zij het traject AmsterdamBa tavia. Wii zijn eraan gewend geraakt en verbazen ons niet meer, wanneer er' eens vertraging ontstaat in den dienst. Zoo zongen ook Zondagmorgen vroeg weder de vier groote motoren van een K.L.M.-vogel, de „Tai" hun lied. Het was zes uur, toen zij werden aangeslagen en spoedig draaiden zij op volle toeren om korten tijd later de zilveren vleugels om hoog te voeren het luchtruim in, naar Batavia.... Wie gebruikt er tegenwoordig al geen vliegtuig. Zakenlieden bereizen de we reld ermede en staatslieden brengen even een bezoek aan elkaar, zij stijgen op en dalen in Moskou. Washington, Londen. Pa rijs. En de Kerk? Ook zij grijpt dit moderne verkeersmiddel aan om arbeiders uit te zenden, hetgeen gisteren wel duidelijk bleek, toen de eerste Ned. Herv. predikan ten naar Indonesië vertrokken om daar d<e Prol. kerken te gaan helpen. Tot hen behoorde ook ds M. J. W? Geur sen, de jongste predikant uit de Sleutel stad, dde door den kerkèraad voor twee jaar aan de Tnd. kerk werd afgestaan. Vol jeugdig enthousiasme en bereidheid heeft hij gehoor gegeven aan den oproep der Gen. Synode om het Evangelie des Koninkrijks daar te prediken. Waar? Ds Geursen weet het zelf nog niet. Eerst in Batavia verneemt 'hij, waarheen hij wordt uitgezonden. Doch dit doet er minder toe. Het gaat immers om den bouw van het onbeweeglijk Koninkrijk en dan zijn ook de dienaren des Koninkrijks niet aan plaatsen gebonden, evenmin als de Heer des Koninkrijks zelf. Toen wij ds Geursen gistermorgen op Schiphol ontmoetten, was hij vol lof over het medeleven, dat hij in de laatste da gen van de Leidsche gemeente had on dervonden. Het had zijn vtouw en hem zelf buitengewoon goed gedaan, zoo zeide hij ons en hij vroeg met nadruk dit voor al te vermelden. Dit was een stimulans temeer om het werk in den vreemde aan te vatten. Dankbaar was hij, dat hij in de gelegenheid was gesteld om naar Indone sië te gaan, waardoor het tevens mogelijk was pakjes voor de Leidsohe jongens in het verre Oosten mede te nemen. Alles kon doorgaan en zoo zal hij straks vele jongeren verblijden met gaven en groeten van thuis. Vele goede gaven had hij in ontvangst mogen nemen, evenals geldelijke offers, welke echter niet konden worden mede gegeven, doch dit is geen -bezwaar* want dit geld kan worden omgezet in goederen, zoodat het toch zijn bestemming bereikt. Weet U, wat er in Leiden nu moet ge beuren? zoo vroeg ds Geursen. Het ant woord werd prompt door hemzelf gege ven. „Men moet in Leiden een fonds vor men tot steun aan de Indische kerken". Dit zeide ds Geursen en wie zal nu deze zaak in de Sleutelstad ter hand nemen? Het antwoord is aan de Leidsche gemeen te, welke dit toch zeker niet zal schuldig blijven. Wij praatten nog even verdeT met ds Geursen over de Leidsche gemeente en de Indische kerken, waar de arbeid hem wacht. Zou het hem tegengevallen zijn, dat er niemand, behalve onize redacteur en onze fotograaf, op Schiphol was om hem uitgeleide te doen? Natuurlijk was er zijn ecthgenoote, die haar man gaarne afstaat voor dit belangrijke werk. Maar de har telijkheid, welke hem in de afgc^oopen week werd getoond, had' hem goed gedaan en hij weet, dat het gebed van de Leidsche kerk hem draagt. Even voor zes uur stapt ds Geursen, die vergezeld is van dr M. van der Voet uit Distributievaria Morgen is aan de beurt voor het afha len van bonkaarten en textielkaart de letter S. vanaf Splinter t/m Steyn. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. HET ANTWOORD IS NU AAN DE BURGERIJ Dank zij de zeer gewaardeerde mede werking der militaire autoriteiten zal morgen en, zoo noodig, Woensdag in Lei den en Oegstgeest een groot^cheepsche inzameling worden gehouden ten bate van de onder auspiciën van het plaatselijk Niwin-comité van 9 tot ^n met 12 April a s. in „Den Burcht" te houden fancy-fair annex groote verloting, waarvoor de mi nister van Justitie zoojuist toestemming heeft verleend. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, beoogt deze actie de verkrijging van gel den, welke zullen strekken tot aankoop van een of meer cantinewegens, welke straks, voorzien van het Leidsche en Oegstgeester wapen, in Ned.-Indië zullen getuigen van het medeleven der ingeze tenen met onze militairen, die ver van hier bun vaderlandsdhen plicht vervullen. De kosten van een dergelijke cantine- wagen bedragen f 10.000—, zoodat er een flink bedrag noodig is willen Leiden en Oegstgeest niet achterblijven bij Utrecht en Gouda, die elk respectievelijk zes en drie wagens bij elkaar brachten. Tal van indusfcrieelen gaven het goede voorbeeld door het schenken van gelds bedragen of het beschikbaar stellen van bijdragen in natuca, welke als prijzen in de verloting zullen worden opgenomen dan wel tijdens de fancy-fair ten verkoop zullen worden aangeboden. Haarlem, het vliegtuig in, nadat hij nog even op „den valreep" heeft geposeerd voor onzen fotograaf, die htfm ook nog .Jcnipte" met zijn collega in de Skymaster. De motoren gaan draaien, het startsein wordt gegeven, de blokken bij de wielen weggehaald De machine rijdt naar de startbaan en precies 6.15 uur gaat de zil veren vogel het luchtruim in. Naar Rome, waar om half elf het eerste oponthoud plaats vindt. Terwijl de Leidsche gemeen te bijeen is in haar kerkgebouwen om het Woord te hooren en voor den vertrokken predikant te bidden, vliegt ds Geursen een onbekende toekomst tegemoet. Een toezegging heeft 'hij ons nog gedaan, nJ., dat hij van tijd tot tijd in ons blad zijn ervaringen zal vertellen. UNIEDAG LEVERDE BATIG SALDO 500) OP Zaterdagmiddag werd in de bovenzaal van ,,In den Vergulden Turk" te Leiden een ledenvergadering gehouden, welke belegd was door het -bestuur van de Ka- merkring-vereeniging Leiden. De heer W. P. Cnossen, die de vergade ring presideerde, wees er in zijn ope ningswoord op, dat er nieuw leven in de Unie is gekomen; men heeft begrepen, dat er belangrijke dingen op het spel staan. De uitslag van de verkiezingen heeft ons verblijd, omdat het Nederland- sche volk daadwerkelijk getoond heeft, dat het van het kabinet Schermerhorn Drees niet gediend was. Maar wil de Unie duidelijk haar stem laten hooren, dan moeten ook de leden hun verplichtin gen nakomen. Spr. wekte op tot activiteit. Vervolgens belichtte hij enkele punten van het regeeringsbeleid o.mi de Indische kwestie en de loon- en prijzenpolitiek. De heer J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen, secretaris van. de Kamerkring-vereend- ging, werd gecomplimenteerd met zijn benoeming als burgemeester van de ge meenten Benthuizen en Moerkapelle. Ge^ memoreërd were, dat de algemeene ver gadering op 9 April a.s. te Amsterdam in Bellevue zal worden gehouden. De vaststelling van de rekening over 1946 vond hierna plaats, welke een batig sa,do van f 342.35 aanwees. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester -der commissie van voorbereiding van den Uniedag te Leiden oieek, dat er een batig saldo van f 527 32 is. Be. ioten werd om den Statenkringen uouda en Leiden f 150 te verstrekken en f 200 den Kamerkring af te staan voor de organisatie van een volgende Toogdag Tot bestuurstal er. werden herkozen de De hierboven aangekondigde actie rich; zich voornamelijk tot de winkeliers. Twaalf legerauto's, bemand met manne lijke en vrouwelijke studenten, zullen zoo veel mogelijk winkels bezoeken en de be schikbaar gestelde artikelen meteen mee nemen. Ten einde een vlotte afwerking te bevorderen, wordt men vriendelijk verzocht de goederen zooveel mogelijk klaar te zetten. Alle bijdragen, groot en klein, zijn 'gelijkelijk welkom. Terwille van het algemeen karakter worden vele kleine giften zelfs meer op prijs gesteld dan enkele groote. Particulieren, die van hun instemming en sympathie met deze actie willen doen blijken, kunnen zulks behalve straks door een bezoek aan de fancy-fair of door het koopen van loten, reeds nu toornen door een bedrag over te maken aan den pen ningmeester, de heer L. Molijn, p.a. Am- sterdamsohe Ban-k, giro 9200 onder ver melding „Niwin-actie", terwijl de secre taris, kapitein Lebert, Papengracht 11. gaarne berichten inwacht, waar eventueel nog goederen kunnen worden afgehaald. Het Niwin-comité vertrouwt op een ge weldigen oogst! Als verheugende reacties op de eerste publicaties inzake deze actie kan nog worden gemeld, dat een vereeniging spon taan de recette van een binnenkort door haar te geven uitvoering beschikbaar stel de (naar schatting pl.m. f 700), terwijl on langs voor dit doel gehouden collecte op een koperen bruiloft eenige tientallen guldens opbracht. Schilder patroons protesteeren De afd. Leiden van den Bond van Ned. Schilderspatroons heeft de volgende motie gezonden naar de vakgroep „Schildersbe drijf': De afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons op 21 Maart 1947 in vergadering bijeen, verklaart met den meesten nadruk, dat de door de Prijsbeheersohing vastgestelde prijzen voor het inzetten van glas veel en veel te laag zijn, zoodat het hun onmogelijk is onder deze voorwaarden glasreparaties uit te voeren. Tevens vestigt zij er de aandacht op, dat de verf rantsoen en nog zóó klein zijn, dat niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. LEZING OVER „KOHLBRUGGE" Wij herinneren onze lezers aan de lezing van ds J. Swijnenburg, hedenavond om half negen in het wijkgebouw „Het Schild", Oude Vest 25 over „Kohlbrugge". heeren K. W. van Breda. P. Brijnen van Houten en W P Cnossen, terwijl in de vacature ds C. A. van Harten de heer K van Diepeningsn burgemeester van Lei derdorp, werd gekozen. In de vac. H. van Boeijen werd ae heer an Eibergen be noemd. Als li.d van het Hoofdbestuur werd de heer W. P. Cnossen gekozen en als plaatsvervangend lid de heer J. J Steen bakker Morilyor. Loijsen. Bij de gedachtènwisseling werden vele actueele zaken aan de orde gesteld, ter wijl de heer K. van Diepeningën de bij eenkomst met gebed sloot. LEZING VAN PROF. FISCHER Morgenochtend te kwart over elf zal prof. dr J. L. Fischer, rector-magnificus van de Universiteit te Olomonc in Tsj echo-Slowa kije, in het Academiegebouw spreken over het onderwerp: „Wijsbegeerte gisteren en heden, op zoek naar een synthese". LEIDERDORP Woensdagavond, 7.30 uur, hoopt voor te gaan in het kerkgebouw Lindelaan ds Lekkerkerker, Ned,. Herv. Pred. te Houten. OEGSTGEEST Vrijdag avond opende ds G. C. Callen- bach de huisvlijttentoonstelling welke in het gebouw „Irene" is. gehouden ten bate van de kinderkampen der Herv. Jongeren. Spr. merkte in zijn openingswoord op, dat de leiders der kinderkerk besloten waren ten behoeve van de kinderkampen iets aardigs te maken, de opbrengst daarvan in een ge- zamelijken pot te storten om daardoor de kinderen in de gelegenheid te stellen dezen zomer eenigen tijd buiten door te brengen. Dit aardigs is 'deze huisvlijttentoonstelling geworden. De ouderen, aldus spr. hebben er veel werk van gemaakt, werk dat bij ver schillende werkstukken „vakwerk" genoemd mag worden. Van de jongeren is niet veel binnengekomen, waardoor spr. veronder stelt, dat zij eensdeels niet voldoende op de hoogte zijn en aan den anderen kant geen liefhebberij in dit werk hebben. Huisvlijt beoefenen beteekent, aldus spr., in het gezin vertoeven en thuis knutselen. En daar het gezin de eerste cel van de samenleving is, zullen zij die huisvlijt beoefenen goede cel- lenbouwers zijn. Spr. gaf hierna een kort overzicht van hetgeen op de tentoonstelling te zien was. Een woord van waardeering sprak ds Cal- lenbach aan het adres van het N.Z.H.T.M.- muziekkorps, die zijn medewerking wel willend aan dezen avond verleende. Bij de komst van burg. Baumann heette spr. hem hartelijk welkom en stelde het persoonlijk medeleven van het hoofd der gemeente op hoogen prijs. Burg. Baumann dankte voor de gesproken woorden en zeide, dat het steeds zijn streven is geweest om mede te leven met allen arbeid in de ge meente en mede te werken in het belang hiervan. Bij een rondgang over de tentoonstelling viel op dat er veel werk is gemaakt van het ingezondene. De handwerkstukken der vrouwelijke inzenders nam een groote plaats is, terwiji bij de echte huisvlijt opviel de getrouwe miniatuur-imitatie van een tank auto der Kon. Shell, welke dan ook een eerste prijs werd toegekend. RIJNSBURG. Vrijdagavond kwam de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" in jaarvergadering bijeen. In zijn openingsrede heette de voorz., Kunst en Letteren LEZING OVER DEBUSSY In de muziekschool gaf Willem An- driessen Zaterdagavond een lezing over Debussy, die toegelicht werd aan den vleugel. Nadat de heer Franco Mendes, directeur der muziekschool, Andriessen had ingeleid, nam deze het woord. Hij verklaarde allereerst waarom ten gevol ge van den Fransch-Duitschen oorlog van 187071 de Franschen zich begonnen te bezinnen op hun eigen cultuur en hij gaf daarna een karakteristiek der muziek van Debussy. Via enkele biographische gegevens kwam spreker op de structuur der wer ken van Debussy. Aan talrijke voorbeel den lichtte hij toe in welke opzichten de muziek van Debussy verschilt van die zijner voorgangers. Debussy heeft het be grip consonant aanmerkelijk verruimd. Zooals in de middeleeuwen de terts aan vankelijk als dissonant beschouwd werd en eerst langzamerhand als consonant ge accepteerd. zoo werd de seconde tot voor enkele decennia als een samenklank ge hoord, waarvan de beide tonen niet ver smelten Debussy behandelt de seconde echter zeer vaak als consoneerend inter val. Nieuw in zijn werken zijn ook de quinfenparallellen en het gebruik van andere toonsoorten dan majeur en mi neur. Debussy heeft teruggegrepen naar de kerktoonaarden en hij past ook de pentatonische en de heele-+oonctoonlad- der toe. De lezing werd opgeluisterd door een vertolking van La cathédrale engloutie, Poissons d'or en L'ile joyeuse. HENNIE SCHOUTEN KUNSTKRING NOORDWIJK Dezer dagen trad voor den Kunstkring óp de bekende voordrachtskunstenaar ,Jac. v. Elsaqker, met een gevarieerd pro gramma. Vóór de pauze werden fragmen ten voorgedragen uit John Steinbeck's roman „The moon is down". Hierin wer den enkele aangrijpende episoden vertolkt uit het epos der verzetsbeweging in Noor wegen tijdens de Duitsche overheersching. Op zeer verdienstelijke wijze kweet de heer v. ELsacker zich van zijn niet ge makkelijke taak. Na de pauze volgden enkele schetsjes in het lichtere genre, o.a. de orgeldraaiers van jhr Jan Feith. een tragis-comische historie van Herman Heyermans bene vens een stukje in Vlaamsch dialect Met name deze schetsjes werden, ge tuige het applaus, zeer geapprecieerd. De heer v. Elsacker is een geboren verteller, die zijn auditorium ook met eer\ rimpel verhaaltje kan boeien. Een enkele opmerking nog over de sa menstelling van de programma's: Het komt ons voor, dat het repertoire van den kunstkring ietwat - eentonig gaat worden. Dit is toch eigenlijk niet noodig. Er zijn toch behalve zang en voordrachtskunst, ook nog andere cultuuruitingen, die de moeite waard zijn. Het is niet onze bedoe ling critiek te oefenen op het gebodene. Dit stond vrijwel altoos op hoog peil We noemen slechts Jo Vincent, Max Croiset. Félix die Nobel, Nel Oosthoüt, Wim Nos- ke, ten bewijze dat dit niet disputabel is. ARTURO TOSCANINI WORDT 25 MAART' 80 JAAR Op 25 Maart a.s. zal het 80 geleden zijn, dat de wereldberoemde dirigent Arturo Toscanini, die na zijn vertrek uit de door het fascisme geregeerde landen in Amerika verblijft, rn de Italiaansche stad Parmao werd geboren de heer H. de Mooy, alle aanwezigen wel kom. In den tijd van dr Kuyper was er bij ons volk meer actie dan nu, aldus de heer De Mooy. Is het nu niet zoo, dat wij spreken over J. Schouten, alsof het is een stem, roepende in de woestijn? Er wordt nog wel naar onze.- partij geluisterd, maar er wordt niet naar geleefd. Laten wij ons buigen voör Hem, Wien gegeven is alle macht in den Hemel en op aarde. Nadat de notulen waren gelezen, brach ten de secretaris en de penningmeester hun jaarverslagen uit. Als bestuursleden waren aftredend de heeren C. Haasnoot en C- P. v. Egmond, waarvan de laatste zich niet herkiesbaar stelde. Gekozen werden de heeren C. Haasnoot en P. v. d Haak. die hun benoe ming aannamen. Tusschen de stemming gaf de heer T. Kralt een duidelijk overzicht van de par- s Mantels voor Methusalem Volgens den chef van de distributie te Dusseldorp moet men bij de huidige tex- tielregeling 98 jaar met een costuum, 18 jaar met een overhemd en 29 jaar met zijn ondergoed doen De vrouwen zijn er het slechtst aan toe, want die moeten 350 jaar met haar mantel doen. Men moet dus een soort Methusalem zijn, om in •aanmerking te komen voor een nieuwe mantel. kS tijfractie in den gemeenteraad.. Spr stond stil bij den woningbouw, het sportterrein, het onderwijs, de electriciteitsvoorziening en andere huishoudelijke problemen van de gemeente. Volgens onderstaand schema zullen schoenenbonnen worden uitgereikt aan personen,, wier stamkaartnummer ein digt op een 1, 8, 4, of 0 en die in het be zit zijn van een inlegvel, waaraan zich de bonnen 614 en 612 bevinden. Aan kinderen, geboren in Mei 1946, en kinderen, geboren in Maart van een der jaren 1932 t/m 1946, wordt eveneens een schoenenbon uitgereikt, echter niet naar keuze. (Inlegvel GC, GD en GE). De uitreiking zal als volgt plaats vin den te Rijnsburg (gebouw Kerkstraat 19). Maandag 24 Maart de letters A t/m E; Dinsdag 25 Maart F t/m J; Woensdag 26 Maart K t/m M; Donderdag 27 Maart N t/m P; Maandag 31 Maart Q t/m T; Dinsdag 1 April U t/m Z. De kantoren zijn geopend van negen tot twaalf uur vm. Gistermorgen zijn de eerste Ned. Herv. predikanten, die gehoor hebben gegeven aan den oproep der Gen. Synode, naar Indonesië vertrokken. Dr. M. v. d. Voét uit Haarlem (links) en ds. M. J. W. Geursen uit Leiden (rechts) in de Skymaster kort voor den start. 'Foto N. t>an der Horst») (Exclusieve opname Nieuwe Leidsche Crt.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4