Molotov wil gedecentraliseerd Duitsehland Vóór het debat 't Verklaarde JAPAN uitzicht Rumoer in het interneeringskamp te Laren v. Mook belooft Amerika veel Ind. producten NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG M WAART GRONDWET VAN WEIMAR ACHT HIJ GOEDE BASIS Zaterdag heeft Molotov zijn plannen voor den toekomstigen staatsvorm van Duitseh land bekend gemaakt. Hij wil een gedecen traliseerde Duitsche regeering en stelt den volgenden gang van zaken voor: vorming van centrale Duitsche departementen voor Economische zaken; opstelling eener voor- loopige grondwet door den Bestuursraad in overleg met de Duitschers; verkiezing en vorming eener voorloopige Duitsche regee ring en opstelling van een permanente grondwet. Duitsehland moet 2 kamers krij gen. waarvan er één een gedcentraliseerd ka rakter moet uitdrukken; de president wordt door het parlement gekozen; de grondwet waarborgt vrijheid aan alle democratische partijen en vakvereenigingen, alsmede vrij heid van meeningsuiting, pers, godsdienst en vergadering; geheime verkiezingen, niet ge trapt, volgens het stelsel der evenredige ver. teg ep wo o r d iging Eén van de verschillen is echter, dat Mo lotov alle bevoegdheden wenscht toegekend te zien a>an de centrale regeering. Tegenover den wensch van de Westelijke geallieerden om alle macht bij de afzonderlijke staten te leggen, met uitzondering van die, welke aan de centrale regeering worden voorbehouden, staat Molotov's wensch, dat deze bevoegd heden niet worden gedelegeerd aan de afzon derlijke staten. Volgens zijn meening zou de grondwet van Weimar een goede basis kun nen vormen voor de nieuwe grondwet. Hiertegen kantte zich Bidault en hij ver klaarde, dat „de geest van de republiek van Weimar geen genade zal vinden in de oogen van het Fransche volk". Bevin wees eveneens op de slechte kanten van deze republiek, om. op de mogelijkheid, dat de president de grondwet buiten wer king kan stellen, waardoor b.v. Hitier aan de macht kwam. Tevoren had Bidault een losjes gefederaliseerd Duitsehland voorge steld, waarbij vrijwel alle macht in handen der afzonderlijke staten gelegd zou worden. Bidault wil slechts één kamer, gekozen door de staten. Hij kantte zich scherp tegen de spoedige oprichting van een voorloopige Duitsche regeering, gelijk door Marshall be pleit wordt Kennelijk om tegemoet te komen aan de Mevr. T. v. d. Sandt-v. d. Venne uit Weert oogstte succes met haar cocker-spaniel, die op de internationale rashonden-show te Amsterdam als de beste zelfgefokte hond werd bekroond met de medaille van H.K.H. Prinses Juliana. ONHOFFELIJKE HOUDING DER ZEELIEDEN TE BATAVIA Dr Van Mook heeft Zaterdag de Vereenig- de Staten groote hoeveelheden Indische grondstoffen toegezegd:, wanneer Lingga- djati onderteekend is. Terwijl hij de goed keuring der regeling omtrent de „Martin Behrman" toejuichte, deelde hij mede, dat de onder Amerikaansohe vlag varende sche pen „een billijk aandeel" zouden krijgen van de verzendingen uit Indië naar Amerika. „Aanzienlijke hoeveelheden export-goede ren. waaronder een millioen ton suiker, rub ber. sisal, enz., die de Laatste negentien maanden door de revolutie aan de wereld markt werden onthouden, zullen nu vrijko men", aluds dr Van Mook. In enge samen werking met de vertegenwoordigers der re- Morgen zal dan eindelijk de Tweede Ka mer nogmaals de gelegenheid krijgen haar oordeel uit te spreken over de thans weer gewijzigde Indische politiek der Regee ring. Voor het resultaat van dit debat is van doorslaggevende beteekenis, welke houding de fractie der Kath. Volkspartij zal aanne men. Haar leider had zijn naam geschonken aan een motie, waarin de meerderheid der Kamer haar voorwaarden had neergelegd. Mits tegen aanvaarding van diie voorwaar den als minimum verklaarde de fractie der KVP zich tenslotte nog wel bereid, de Regeering te volgen. Dat de P.v.d.A., aangevoerd als zij wordt door monddemocraten, met de Regeerings- politiek zou blijven instemmen, motie of geen motie, was reeds lang duidelijk. Voor haar was de motie, waaraan ook de heer Van der G-oes van Naters zijn naam gaf, voor in tern Nederlandsch gebruik. We kunnen zulk een politiek, waarbij het er slechts om te doen was de KVP over de streep te trekken, •Reen maar onwaarachtig vinden. Doch wat zal nu de fractie der KVP doen? Wij achten begrijpelijk wat ,,De Tijd" (die self de Regeering door dik en dun volgt) de- eer dagen schreef, nl. dat ia de Tweede Ka- Fransdhe eischen, heeft Bevin voorgesteld, de Duitsche staalproductie op te voeren naar mate er kolen beschikbaar zajn nét den voor Europa noodzakelijk en uitvoer. Als voor waarde stelde hij echter dat de lasten voor de bezetters niet mo,gen toenemen. Vrijdag had Bevin de Sowjet-Unie ge waarschuwd dat Engeland géén één-partij-re- RADDRAAIERS OPGESLOTEN IN BLASKOWITZ-BUNKER Het was de leiding van het interneerings- kamp te Laren eenige dagen geleden ter oore gekomen, dat vier zg. .zware jongens", die met 54 kornuiten in dezelfde barak waren gelegerd, het plan hadden opgevat om in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ontvluch ten. Omwonenden van het kamp zagen dan ook in deze nachten politie-agenten uit Hil versum en een viertal wagens in de omgeving van het kamp ptrouilleeren. In hoeverre aan het ontvluchtingsplan ge volg is gegeven, is slechts aan de kamplei ding bekend, die hierover geen nadere in lichtingen wenscht te geven. Zaterdagmiddag echter werden den 60 gedetineerden uit de bewuste barak strafoefeningen opgelegd. Bovendien werd dezen zwaren jongens mede gedeeld, dat zij in gevangeniskleren zouden Paarden trokken door Amsterdam Door het drukke stadsgewoel van Amster dam werd Zaterdag onder enorme belang stelling de Paardenparade 1947 gehouden, een stoet van schimmels en ponies, van sierlijke volbloed-dravers en oersterke brouwersknol len. Rijen dik stonden de menschen langs de route, waar dat bonte schouwspel van twee-, vier- en zesspannen voorbijtrok. Zelfs de oude stoomspuit van de brandweer was van stal gehaald en riep met zijn brandende fak kels voor de bejaarden onder het publiek herinneringen op aan een voorbijen tijd, toen een 2 p.k. tractie al zoo snel ging.... De demonstratie is een succes geworden en heeft zeker aan haar voornaamste doel, liefde en eerbied -voor het paard, beantwoord. publiek en van de staat Oost-Indonesië zal getracht worden daarvoor in ruil de noodige import-artikelen te verkrijgen. Inmiddels heeft de directeur der Isbrandt- sen-lijn geprotesteerd tegen de regeling om trent de .Martin Behrrrtan", terwijl twin tig Amerikaansche zeelieden te Tandjong Priok een optocht organiseerden, bij welke gelegenheid zij borden meedroegen, waarop stond: „Het eerste geval van zeerooverij sinds 1812 was het rooven van de lading der Behrman". Vier Nederlandsche schildwachten ston den machteloos.... De Sow jet-autoriteiten hebben toestem ming gegeven voor het stichten van nieuwe Baptistische seminaries in Rusland en voor het heropenen van een theologische school. m er-fractie der KVP „booze sfemmen" op gaan „om de Regeering mores te leeren". Wij zijn dankbaar voor deze openhartige be kentenis. De hoofdredactie van „De Tijd" volgt de Commissie-Generaal tot in haar los lippigheid. Intussehen wij herhalen het begrijpen wij deze „stemmingen" uit de frac tie der KVP. Zij zullen beseffen, dat deze fractie iets heeft goed te maken, indien al thans juist is wat prof. Gerretson onthult in het laatste nummer, zoowel van „Nieuw Ne derland" als van „De Nieuwe Eeuw", resp. 21 en 22 Maart. Volgens prof. Gerretson immers is het juist het lid der Commissie-Generaal Van Poll ge weest, dat reeds enkele weken geleden aan de C.-G. heeft voorgesteld, af te stappen van de voorwaarde, volgens welke beide partijen de bekende vier documenten, overeenkomst, toelichting, twee Regeeringsverklaringen, als één onvermijdelijk geheel zouden moeten onderteek en en. Indien dit waar is, zou het voor den heer Van Poll wel een beschamende afsluiting be- teekenen van zijn politieke, parlementaire, carrière. En over dit plan zou reeds te Ba tavia het oofdeel van prof. Romme zijn in gewonnen. Terecht schrijft prof. Gerretson naar aan leiding hiervan: „Beseft de commissaris Van Poll niet, dat hij daardoor dien Staatsman Ronune verraad aan zijn eigen party voor- geering in Duitsohtland zal gedoogen. „Het ts niet onze idee", zoo zeide hij, „dat Duitseh land alleen maar moet overgaan van de nazipartij naar één a-ndere partij, noch. van de nazi-ideologie naar één andere ideologie". De meeste waarnemers zijn van meening. dat er groote verschillen bestaan tusschen de plannen van Molotov en zajn Westelijke collega's. Molotov verklaarde nog, dat Rus land wellicht accoord kan gaam met de uit spraak. die een eventueele volksstemming in Duitsehland tot resultaat heeft. De zitting werd verdaagd tot morgen. worden gestoken en dat hun hoofden kaal geknipt zouden worden, teneinde hun het ontvluchten onmogelijk te maken. De gevan genen begonnen toen een dreigende houding tegen de 20 mannen der binnenbewaking aan te nemen en werden daarom op een rij tegeij een muur geplaatst. Een van hen simuleerde daarbij een flauwte en kreeg als straf het bevel, dat hij moest blijven liggen. Zijn „ka meraden" kwamen daarop in opstand en com mandant De Kroo, riep de buiten het kamp gestationneerde buitenbewaking, alsmede de 60 man van de Hilversumsche politie, die onder leiding stond van commissaris v. d. Veen, te hulp, teneinde te verhinderen, dat ook de bewoners der andere barakken op roerig zouden worden. Gewapend met sten- guns kwamen deze troepen het kamp in en waren den toestand onmiddellijk meester. Achttien van de .zware jongens" werden gearresteerd en overgebracht naar Hilversum, Busum, Amersfoort en Naarden, waar zij thans in politiecellen gevangen worden ge houden. Enkelen dezer 18, die het actiefst aan de wanordelijkheden hadden deelgeno men, zijn opgesloten in den Blaskowrtsz-bun- ker te Hilversum. Willem Pijper werd te A'dam ten grave gedragen Er was veel belangstelling uit de muziek wereld Zaterdagmiddag is op „Zorgvlied" te A'dam de Ned componist Willem Pijper ten grave gedragen. Een groot aantal vrienden en be kende persoonlijkheden uit het Ned muziek leven was naar de begraafplaats gekomen om den kunstenaar de laatste eer te bewij zen In de aula spraken achtereenvolgens mr H. J. Reineken, secr.-gen. van O., K. en W., de heer de Monchy namens de afd. R'dam van „Toonkunst", mr A. de Roos, wetfc. van A'dam, Henri Zagwijn namens het Genoot schap van Ned. componisten, C. Drukker na mens de leeraren van het R'damsch Conser vatorium, G. J. Coppius namens de loge „De drie kolommen", dr P. Cronheim namens de Ned. Mij tot bevordering der Toonkunst, als. mede twee leerlingen Guillaume Landré en Karei Mengelberg. De uitvoering van een van Pijper's vroegste strijkkwartetten en orgel spel van Jan Mul besloten de plechtigheid in de aula. Aan het graf dankte een der familie leden voor de belangstelling. CHINEESCHE BOYCOT VAN NED.-INDIE GAAT NIET DOOR,... Nadat de Ned.-Ind. Regeering Zaterdag nog verklaard had, dat van een schadeloos stelling aan de zes Chineesche reederijen, welker schapen in de Indische wateren waren aangehouden, geen sprake was „tegemoet koming" van een half millioen Straits dollars werd juister geacht heeft de Chineescr.e Kamer van Koophandel heden besloten den boycot tegen Ned.-Indië niet door te voeren. stelde en wat zoo mogelijk nog ernstiger is, verraad aan het wezen van onze con- stitutioneele instellingen?". Maar prof. Ger retson laat hierop volgen: „Men mag aanne men, dat prof. Romme. die een parlemen tariër van den ouden stempel is> zich met dergelijke voorstellen niet zal hebben inge laten". Morgen moet in de Tweede Kamer het scherm worden opgetrokken. Het zal gaan om het Koninkrijk. Het zal gaan om mdië. Het zal gaan om het bestaan van ons parle ment. Het zal gaan over de vraag, of een be leid, uitgestippeld door Regeering e n Volks vertegenwoordiging en waarin de volksver tegenwoordiging slechts onder zeer bepaalde voorwaarden haar instemming hechtte, een zijdig door de Regeering van die voorwaar den kon worden losgemaakt. Hetgeen minister Jonkman in Dec. 1946, in een officieele verklaring uitdrukkelijk stelde, noemt hij thans „een misverstand" van de wederpartij. Maar wat hij zei, was duidelijk genoeg: „Ik geef volkomen toe, dat voor de onderteekening zal moeten vaststaan, dat ook de wederpartij de toelichting en de Re- geeningsverklaring aanvaardt". Het wil ons voorkomen, dat op dit punt weinig „misverstand" mogelijk is. Wij ho pen, dat de Tweede Kamer tot een standpunt zal kunnen komen, dat voor geenerlei mis verstand ruimte meer laat. De tweede wereldoorlog heeft ook aan den grootheidswaan van Japan een einde ge maakt. Men zag in Japan het zelfde ver schijnsel als iri* Duitsehland: alle beschikbare krachten werden met een bijna ziekelijkea ijver gericht op dat ééne doel, Japan te maken tot een soort van super-staat, die een onbeperkte invloedssfeer zou hebben. Duitseh land trachtte Europa, zoo mogelijk de heele wereld, aan zich ondergeschikt te maken; Japan wilde op zijn minst de hegemonie in Oost-Azië; ons Indië moest in den Japan- schen muil worden opgeslokt. Japan werd uiteindelijk verslagen, bezet, en gereduceerd tot een tweede-rangs-mogendheid. De veraf goding van den staat, een belachelijk gewor den patriottisme, moetnu plaats maken voor nuchterder bezinning en hoewel er in den volksaard weinig veranderd is, hoogstens een collectief minderwaardigheidsgevoel van den oorlog verloren te hebben, de geesten kan teisteren, is de politieke leuze, als in zoovele andere landen, de democratic eer ing" ge worden. Een feit is, dat het vakboodswezen zich sinds de bezetting van Japan, op groote schaal ontwikkeld heeft, dat de „democrati seering" zich afteekent in massa-demonstra ties, die kennelijk tegen het huidige bewind van het kabinet Yoshida gericht zijn. Men wil dit rechtsche kabinet ten val brengen en tot een meer democratische regeering komen, die o.a. direct gunstiger arbeidsvoorwaarden, als het vaststellen van minimum arbeidsloo- nen, zal moeten invoeren. Ook hier ziet men weer den zelfden gang van 'zaken, dat name lijk het partijbelang, de binnenlandsche po litiek, niet begrepen wordt als mo g e 1 ij k- h e i d binnen het kader der buitenlandsche verhoudingen. Want Japan zal móéten beta len, herstelvergoedingen evenals Duitsehland; daartoe dient ook Japan weer economisch gemonteerd te worden. Allereerst is dus noo- dig, dat Japan weer intensiever gaat produ- ceeren, en daartoe is samengaan noodig van twee factoren, namelijk: kapitaal en arbeid. De arbeiderselschen hebben dus weinig zin, zoolang Japan als „kwestie", in de situatie verkeerende van overwonnen mogendheid, niet weet. waar het aan toe is. De belang rijkste Japansche industrieën, textiel, ijzer, staal, kolen moeten weer op toeren gebracht, opdat er na afdoening van .herstelbetalin gen" nog net genoeg over is, om in de eigen behoefte aan consumptiegoederen te kunnen voorzien. Waartoe Japan in staat wès, zij het dan door factoren als overbevolking, lage loon en, lange werktijden, ondervonden wij door de ,rüchsichtslose" concurrentie der Japansche textiel-industrie. Maar momenteel lijdt het economisch leven van Japan nog aan een vorm van paralyse en weet men niet, wat er door de overwinnaars inzake de Ja pansche industrieën zal worden besloten. De arbeidersdemonstraties, hoe doelloos ook. zijn overigens psychologisch verklaarbaar, als men bedenkt, welk een catostrophale uitwer king de aanhoudende bombardementen ia Japan hebben uitgeoefend, hoe de vernietig de fabrieken een enorme werkloosheid ten gevolge hebben gehad. Een van wat er aan fabrieksinstallaties nog aanwezig is, weet men op geen stukken na, of deze ook zullen worden weggevoerd ter „herstel" van die ge bieden, welke door de Japansche dieven bende van alles en nog wat werden beroofd of dat deze in Japan mogen blijven, om er de industrie weer op gang te brengen. Het ziet er niet naar uit, dat het Japansche vraagstuk, zelfs niet in groote lijnen, te Moskou aan de orde zal worden gesteld, want men heeft het er al druk genoeg, maar dan is het vraagstuk toch zeker belangrijk ge noeg, voor een aparte conferentie, waarbij heel de Oost-Aziatische politiek onder de loupe genomen dient te worden. Indertijd heeft da „Commissie voor Oorlogsschadever goeding en Herstel' reeds advies uitgebracht over de Japansche herstelbetalingen, maar dit rapport ging in zijn eindbeslissing over het lot van Japan wel zóó ver, dat zelfs de Ame- rikaansche bezettingsautoritéiten het als een soort van „genadeslag" beschouwden en de onuitvoerbaarheid ervan hebben aangetoond. Electrische krachtstations, metaalsmelterijeni chemische fabrieken, werktuigf abrieken, transportmiddelen,spoorwegmaterieel, sche pen etc., dit alles zou naar andere landen moeten worden overgeheveld, waardoor, prac- tisch, Japan weer tot een agrarisch land zon worden teruggebracht. Hert is dan ook van het grootste belang voor de Japansche ar beiders, dat o.a. de reeds genoemde textiel industrie weer kan gaan draaien. De, in ons Indië, op meer dan ergerlijke wijze optreden de Jap heeft zijn trekken thuis gekregen. Maar geen mensch ter wereld wordt er iets wijzer van, als de Japansche oorlogsmisdadi gers hun straf hebben ondergaan en het vraagstuk der schadevergoeding" geregeld is, Japan tot een staat terug te brengen, waar het pauperisme welig tiert en de overbevol king het gevaar blijft. Men dient ook de oorzaken weg te nemen, die tot nieuwe ag- gressie kunnen voeren. Japan is thans straat arm, heeft vele koloniën verloren en moet vooralsnog door de bezetters onderhouden worden, hetgeen bij een niet-herstelde in dustrie, zeker niet ten eeuwigen dage zul len blijven doen. De hoofdfactor is dus: wéér aan den arbeid, produceeren en handel drij ven. Aan een Japansche gemeenschap, van over een verloren oorlog, piekerende paupers, heeft de wereld niets! Te Washington heeft de „Commissie voor het Verre Oosten" de hier even aangeroerde kwesties tot ln dea treure besproken, maar veel bereikt is er nog niet. Evenals bij het Duitsche vraagstuk, stuit men op groote moeilijkheden. omdat iedere betrokken mogendheid, zich zooveel mogelijk wil trachten schadeloos te stellen voor de geleden verliezen. Men verwijt Rus land o.a. dat het reeds voor een waarde van ongeveer 2 milliard dollar aan industrieele goederen uit Mantsjoerije zou hebben weg gevoerd! In het algemeen, zijn de Ameri kanen er voor, de Japansche industrie spoe dig te herstellen en dus Japan weer als .self supporting" te gaan inschakelen, dus niet te veel industrieën te ontmantelen en weg lo voeren, hetgeen naast een strenge contrdle om iedere Japansche aggressie in de toekomst onmogelijk te maken, ook wel het meest practische standpunt is. De Commissie tot de zaken der Prot. Kerken in Ned. West-Indië heeft haar werk zaamheden hervat; seer, is ds J. D. <»-• Hoog, Ka naai weg 82, Scheven ingen. Het was een lange stoet, die Zaterdag door Amsterdam trok, toen Willem Pijper, een der grootste Nederlandsche componisten, aldaar naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Men ziet hier het stoffelijk overschot „Zorgvlied" opdragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3