GESLACHTELIJKE PROBLEMEN Achter de radio-coulissen in bezettingstijd PUZZLE VAN DE WEEK NIEUWE LEIDSCHK COURANT 4 ZATERDAG 22 MAART tM Tien. tegen een dat er onder mijn lezers zijn die dit opschrift verkeerd opvatten en er iets veel ernstigers achter zoeken dan mijn bedoeling is. Dzt komt doordat wij m onze taal één woord gebruiken voor twee geheel verschillende begrippen. We kun nen dit misverstand uit den weg ruimen door te spreken van woordgeslacht en na tuurlijk geslacht. In de vaktaal duiden we dit aan door genus en sexe. Die moeten wel degelijk onderscheiden worden, want anders zou het b. v. onmogelijk zijn het ge slacht van een zoo vrouwelijk wezen als een meisje te bepalen. Immers vrouwelijke dieren en mensohen worden met het lid woord d e gebruikt en toch zeggen we het imeisje. Hieruit volgt duidelijk dat genus en sexe niet altijd overeenstemmen. Het spreekt vanzelf dat we op taalgebied meer met het eerste dan met het laatste te doen hebben. En dat het bepalen daarvan last kan ver merken. Weet u wel dat er zelfs thans nog een groot aantal woorden zijn, waarvan het geslacht niet vaststaat? Ik noem er u een heele reeks, (die alle met de of het kunnen gebruikt worden): afval, deksel, figuur, gordijn, hars, idee, maal (is keer), mud, om slag, risico, roest, rooster, schilderij, sil houet, subsidie, toestel, vuilnis, zadel. En nu spreek ik niet eens over de woorden, die de en den kunnen krijgen, daar dit onder het nieuwe stelsel van minder belang wordt. Ook met de samengestelde woorden is het nog zonderling gesteld. Men heeft het kerk hof naast den hof, het tijdstip naast de stip, den postzegel naast het zegel, het windas naast de as. Verder moet ik nog wijzen op de woorden het vierkant naast de kant, het roodvonk naast de vonk, het oogenblik naast den blik, het voorschoot naast den schoot, waar we niet met een woord te doen heb ben dat een variatie van het grondwoord Sir Malcolm Campbell, houder van het wereldsnelheidsrecord te water, zal een poging doen zijn eigen record te verbeteren in een met straalaandrijving uitgeruste raceboot. Campbell en z'n medewerkers moesten hun ooren zwaar watteeren, om de trommelvliezen te bescher men tegen de geweldige knalgeluiden. oorzaken volgt uit het feit, dat het voor het grootste deel op gehoor- en gezóchtsindruk- ken berust. Er bestaan weliswaar regels voor de geslachten, maar in de practijk heb ik daar nooit veel waarde aan kunnen hech ten, daar op de meeste er van toch weer Uitzonderingen bestaan. Ik kwam tot deze overdenking omdat een onzer lezers mij de vraag stelde of men moet schrijven het bedrijfschap of de bedrijfschap. Het is vrij lastig om op deze vraag een afdoend ant woord te geven, daar het hier een zeer jong woord geldt. Inlichtingen te bevoeg- der plaatse gaven mij den indruk dat het na 1940 moet zijn ontstaan in navolging van waterschap en havenschap (overigens ook een jong woord). Als men nu de groote spraakkunsten er op naslaat, vindt men in één er van: „Vrouwe lijk zijn de woorden op -schap, die niet on zijdig zijn". Daar wordt men niet veel wij zer van. Een andere zegt: „Onzijdig zijn de woorden op -schap, wanneer zij een land streek, een gebfed of een waardigheid aan duiden. Ook enkele woorden, die een ver zameling beteekenen". Dezelfde spraak kunst vermeldt dat de woorden op -schap vrouwelijk zijn, als ze een toestand of een verzameling beteekenen. Nu moet men dus gaan uitmaken, waaronder bedrijfschap be hoort. En dan kom ik tot de gevolgtrekking, dat er van een «verzameling hier geen spra ke is, eerder van een gebied, waarover zich de werkzaamheid van deze instelling uit strekt. Men <Jient dus mi. te spreken van het bedrijfschap. De bepaling der geslachten is trouwens altijd een lastige zaak geweest. Vele zelf standige naamwoorden zijn in den loop der jaren herhaaldelijk van geslacht veranderd. En geen wonder. Er bestaat feitelijk geen enkele steekhoudende redeneering, die kan Uitmaken, waarom een stoel mannelijk en een stoeltje onzijdig, waarom een tafel vrouwelijk, maar zijn (ik bedoel haar) poot mannelijk is. Dit is eenvoudig een soort van afspraak geworden. Oorlog was in de 17de eeuw onzijdig, tegenwoordig zou iemand gek opkijken, wanneer men van het oorlog sprak. In mijn jeugd heb ik nooit anders gehoord en gelezen dan de subsidie, terwijl ik nu steeds het subsidie vind. Volgens de woor denboeken zijn beide goed, maar ik geloof dat vrouwelijke subsidies wel afgedaan hebben, ondanks het feit dat thans veel meer vrouwen in de regeeringslicha men er een woordje over meespreken dan voor vijftig jaar. Men zegt toentertijd, maar destijds, dus men gebruikt naast elkaar een vrouwe lijke en een mannelijke vorm van hetzelfde woord. En zoo zou ik tal van gevallen kun nen noemen. De geslachtsonderscheiding rs voor een groot deel ontstaan in rte 17de eeuw onder invloed van de toenemende beoefe ning van het Latijn, waarin men wel een vast stelsel van verbuiging heeft. Maar toen was in de spreektaal 't verschil tusschen mannelijk en vrouwelijk reeds verdwenen, zoodat elke onderscheiding kunstmatig en daardoor willekeurig was. Latere schrijvers van spraakkunsten hebben telkens weer re gels gegeven, cfce vrij wat van elkaar af wijken of nieuw zijn. In 1700 b.v. verscheen een boek getiteld: „Aanmerkingen over de Geslachten der Zelfstandige Naamwoorden" door David van Hoogstraten. Hij neemt daar in op verschillende woorden met de ge slachten, die Vondel en Hooft er aan hadden toegekend. Zrjn deze twee het niet eens, dan doet de schrijver zelf maar eer». keuze. Liegenbeek, die in 't begin der 19de eeuw op last van het staatsbestuur de spelling re gelde en De Vries en Te Winkel, die in I860 hun Woordenlijst uitgaven, steunen op de genoemde voorgangers. Maa<r t blijft alles theorie, wat nu nog duiido&ük 1b op te beteekent en waar dus geslachtsverschil lo gischer wordt. Voor ons zrjn de geslachtsverschillen, vooral na de nieuwe regeeringsbepa-Mngen, slechts nog van belang als ze loopen over de of het als lidwoord. Het onderscheid tusschen de en den is gedoemd te ver dwijnen., behalve misschien in de poëzie. Maar ook zelfs dat is nog niet zoo een voudig. Ik heb b.v. nog niet gewezen op de zoogenaamde meerslachtige woorden als de eigendom en het eigendom, de fortuin en het fortuin, de rijm en het rijm, de patroon en het patroon, de heer en het heer, de pas en het pas, de punt en het punt, de buis en het buis, de spoor en het spoor, de sabel en het sabel, dé katoen en het katoen. Ik ben er niet zeker van dat iedereen de verschillen in bet eek en is tusschen deze woorden goed kent. Geen wonder dat vreem delingen onze taal lastig vinden. Want hoe maakt u hun duidelijk dat we zeggen het beest heeft weer de beest gespeeld, het koord moet strak staan als men op de koord wil dansen, of hoe zal hij kunnen begrij pen dat men het oor zegt, maar toch ter oore komen, het hart doch iets ter harte nemen? Inderdaad allerlei geslachtelijke problemen, waarvan ik er nog maar enkele heb genoemd. Is het een wonder, dat bijna alle onderwijsmannen de nieuwe regeling der buigings-n toejuichen? Den Haag. Dr F. C. Dominicus RUSSEN MOETEN MET RUSSINNEN TROUWEN Volgens decreet van het presidium van de Opperste Sowjet te Moskou zijn huwelijken tusschen Sowjet-burgers en buitenlanders verboden. Noodvoorziening Perswezen op komst Hoe min. Gielen zich die voorstelt. Aan de memorie van toelichting van den minister van O., K. en W. op het wetsont werp „Noodvoorziening Perswezen", ontlee- nen wij, dat ook het onderhavige ontwerp het karakter draagt van een noodvoorzie ning. De afwijkingen van het tijdelijk pers besluit behelzen lm de eerste plaats een be roepsmogelijkheid voor degenen, die door de perszuivering zijn getroffen, voorts een wettelijke regeling van de bevoegdheden van de commissie voor de perszuivering waardoor deze zuivering op korten termijn met effectief resultaat voltooid zal kunnen zijn en tenslotte bijzondere bevoegdhe den van den persraad in verband met nog onvoldoende mogelijkheid om technische outillages aan te schaffen. De papiervoor ziening ten behoeve van de pers valt buiten het bestek van dïit wetsontwerp. Het over heidsdngrijpen doelt niet op den redactio- neelen inhoud van de organen, doch, be halve wat de zuivering betreft, vindt het zijn oorsprong in een rechtvaardige distri butie van het beschikbare papier ai outil lages. Het wetsontwerp beoogt den persraad geheel tot verdeelende instantie te maken. Een beroep op den minister wordt vervan gen door een beroep op de Kroon, den Raad van State gehoord. De naam van een courant, die misbruikt is voor vijandelijke propaganda, behoort in de perwereld met terug te keeren DINSDAG WEER VIER KUSTVAARDERS NAAR INDIE Dinsdag as. vertrekken uit Rotterdam weer vier kustvaarders, zgn. coasters, naar Ned. Oost-Indië. 's Ochtend6 oim 10 uur zal he directoraat-generaal voor de scheepvaart ze overdragen aan het dep. van Overzeese he Gebiedsdeelen, waarna ze m Indië aan de pakketvaart overgedragen worden. Reeds bijna 300 deelnemers aan schaakmatch Vermeldt naam en adres vooral duidelijk. Het aantal deelnemers nadert met rassche schreden de 300 en zoodra dit getal bereikt is, zal een nieuwe oplage van het oplosemgs- reglement aangemaakt moeten worden. Dit kan leiden tot eeniige vertraging in de toe zending hiervan aan nieuwe aanvragers. Men rekene hiermede. Zooals wij repds in ons blad van Dinsdag 18 Maart j.l. meldden, bevatten de opgaven 6062 elk een fout, op grond waarvan de in- zendingstermijn voor deze opgaven met een week is verlengd. Den oplossers wordt dringend verzocht voorletters, naam, adres en woonplaats steeds duidelijk leesbaar te vermelden op het pa pier, waarop de oplossingen worden ingezon den. Op de enveloppe is dit niet noodig. De schaakredacteur .zal het voorts op prijs stellen indien nieuwe oplossers het reglement uitsluitend schriftelijk aanvragen en dit dus niet telefonisch of door persoonlijk bezoek doen. (Adres: G o udr e inetstraa t 125, Den. Haag). Hieronder volgen de nieuwe opgaven: OPGAVE 63 (serie A 2 punten). Wit: Kb4, Da5, TÖ5, Lf4, pion e3 (5 et.) Zwart: Ke4, pionnen b5, e6 en f3 (4 st,) Wit begint en geeft in twee zetten mat. OPGAVE 64 (zoowel serie A als serie B 3 punten). Wit: Kgl, De5, Te6, pionnen a2, b2, c2, f2, g2 en h2 (9 stukken). Zwart: Kc8, Dg4, Td7, pionnen a7, to7, c4, c7 en d4 (8 stukken). Wit begint en wint geforceerd. OPGAVE 65 (serie B 4 punten). Wit: Kd2, pionnen a2, b2, c3 en d3 (5 st). Zwart: Ke5, Pel, pionnen a3, a4, c2 en c4 (6 stukken). Wit begint en wint. „ALS IK DAT ALLEMAAL GEWETEN HAD Ofschoon wij reeds in het kort melding hébben gemaakt van het feit, dat de bekende radio-musicus Louis Schmidt, alias Kovacs Lajos. zich voor het tribunaal te Hilversum te verantwoorden heeft gehad is het niet on interessant kennis te nemen van het meer uitvoerige verslag, dat we er over in „De Nieuwe Nederlander" aantroffen. Om te beginnen dan verklaarde de voor zitter, mar W. van Loom, er spijt van te heb ben vroeger zooveel bewondering voor dezen thans 60-jarigen musicus te hebben gehad. „Als iik had geweten, dat U sinds 1904 tot Mei 1940 reeds in het geheim lid was van de nationaal-sociahstische beweging, dan had ik zeker niet van uw muziek kunnen genieten". Ook overigens was de beschuldiging aller minst vleiend: behalve het geheim werd Louis Schmidt ook gewoon lidmaatschap der N.S.B. in bezettingstijd ten laste gelegd en voorts het colporteeren met „Volk en Vader, land", het begunstigen der Germaansche S.S. (daaronder begrepen het dragen van uniform en insigne en het afleggen van den eed van trouw op Adolf Hitler), het correspondent schap voor Hilversum van het muziekgilde en het geven van inlichtingen aan S.D. en Kultuurkamer. Bovendien componeerde hij de muziek bij een openluchtspel \$an R. van Genechten en trad hij sinds 1943 op als chef van de afdeehng muziek van de KuKuurka mer, afd. Noord-Holland. Kovacs Lajos antwoordde op de vele hem gestelde vragen zoo niet graag, dan toch met de rustige zelfverzekerdheid van iemand, die zijn dwaling inziet en erkent. Hij verklaar de dat zrjn verkeerd inzicht tengevolge van zijn langdurige opleiding in Duitschland en van zijn huwelijk met een Duitsche vtouw (die overigens, naar zij beweerde, niet pre cies wist waar zij had gestaan: aan den kant van Hitler of aan den kant van Mussert!) eigenlijk „historisch bepaald" was. Getuigen kenschetsten hem als een goed mensch met een hartelijk karakter. Guus Weitzel bij voorbeeld zei, dat hij Schmidt er niet den persoon toe.achtte om iemand in moeilijkhe den te brengen. Volgens getuige Harry Wiggelaar, concert meester van 't VA.RA..-orkest, had hij dit echter wel gedaan, o.m. door het sturen van Horizontaal: 1 schitterend; 6 soort van hert; 8 steeds eender (afk.); 9 plaats op het eiland Ameland; 11 strik; 13 bevel; 14 tegèn; 16 vr. zoogdier; 17 draaiorgel; 19 stofmaat; 20 water in Friesland: 21 richtsnoer; 22 voor 2 3 A T" b 7 8 a i." 9 IO II 12 •3 ►4 15 16 17 18 19 21 22 23 24 25 26 27 28 29 3d 31 Él 32 jïï.5 33 34 35 3>'è fïvv 37 ja 39 AO 4» /VK zetsel; 23 de dato (afk.); 25 optisch hemel verschijnsel; 29 visschen; 30 plaats in Italië, 31 zangnoot; 33 noodsignaal (afk.); 34 rivier in Italië; 35 familielid;37 voorzetsel; 38 fig. lijst;' 41 viering v. e. heuglijk feit. Verticaal: 1 zangnoot, 2 rivier in Mid den Europa; 3 bloedhuis; 4 schulpvormïge uitsparing in een muur; 5 voorzetsel; 6 ge zellige bijeenkomst; 7 krullige wollen stof; 8 loshangend; 10 zijde; 12 richtsnoer; 13 ouderwetsch muziekinstrument; 15 Ac. titel (afk.); 16 maanstand (afk.); 18 niet vreemd; 22 verloren; 24 uilskuiken; 25 grove vijl; 26 voegwoord; 27 uitroep; 28 riemsluiting; 32 aanstellerij; 35 vermoeid; 36 naakïteekening; 39 voorzetsel; 40 en terug (afk.). Oplossing van de Puzzle van vorige week: Horizontaal: 1 kik; 4 lot; 6 aarde; 7 kom; 9 wol; 11 epigram; 14 N.V.; 15 kim; 16 a.o.; 18 Ee; 19 H.F.; 20 praalgraf; 25 la; 26 lij; 27 uitloop er; 31 Ir.; 32 N.T.; 33 na; 34 Inn; 36 te; 37 dominee; 40 beo; 41 erf; 43 sluis; 44 mijt; 45 ton. Verticaal: 1 kijk; 2 kamp; 3 fragiel: 4 Lewa; 5 tol; 8 oever; 10 Omaha; 12 ik; 13 R.M: 14 Neptuin; 17 offerte; 21 alt; 22 aai; 23 GL.O.; 24 rijp; 28 irade: 29 omnibus; 30 enter; 34 lm.; 35 N.N.; 38 oost; 39 eest; 40 bom; 42 Fin. PUZZLE WINNAARS le prijs: W. Siljée, Heerengracht 80a, Leiden; 2e prijs: J. Bavelaar, Heerenstr. 80, Leiden; 3e prijs: D. M. Parlevliet, Voorstraat 22, Katwijk aan Zee. Oplossingen dienen uiterlijk Vrijdagmorgen op ons bureau aanwezig te zijn per brief kaart met in link erbo ven ho ekadreszijde de vermelding ^uzzle-oplossing". een „vertrouwelijk rapport over de wantoe standen bij den omroep" aan den nazi-pre dikant, ds Ekering, een beruchte figuur in omroepfcringen, dien hij reeds m 1628 hadi leer en kennen tijdens zijn werkzaamheden) als organist bij de morgenwijding. De Eike- ring stuurde dit voor meerdere personen be zwarende verslag door aan den SJD. aan wel ken dienst Schmidt ook rechtstreeks, maar steeds op verzoek, informaties verstrefkte. Bovendien stuurde hij maande lijksche rap porten naar het muziekgilde. In deze brieven werd' gesproken over Wil lem van Cappelle als een „trouw dienaar van den S.D.A.P.-mammon" en over dein beken den omroepman Elias Bomli als een „ver stokt socialist". De omroeper Guus Weitzel" werd gekenschetst als „pro Engekoh en pro Juda". In het algemeen hadden deze rappor ten tot strekking, er voor te waken dat anti's als hoogere functionarissen den noodtoestand zouden uitbuiten". Volgens den voorzitter paste Kovacs Lajos zoodoende het spreek woord toe: „Al is een anti nog zoo'n goed musicus, een nazi is toch beter". Schimidt verklaarde „amlbtelijk verplicht" te zijn ge weest rapporten te maken voor den SjD.- agent Heyting en voor den directeur-generaal Herweyer, doch nooit meer te hebben mee gedeeld dan algemeen bekend mocht worden geacht. Verkeerde gevolgen voor de betrok kenen zouden deze epistels dan ook niet heb ben gehad. De voorzitter ontlokte groote hilariteit aan, de volle publieke tribune door te verklaren, dat het openluchtspel van Van Genechten een „groot prul" was, waarna Schmidt er nog een schepje op deed door te zeggen dat hij weliswaar de muziek had gecomponeerd, doch nooit den tekst had gelezen. Hij werd andermaal door den voorzitter overtroefd, toen deze het dichterschap van beschuldig de hekelde, door den tekst van den WA.- „Ik kan niet dansen" Dr P. Prins lost in het Geref. Week blad bet dansprobleem op. En wel aan de hand van een schrijven, dat hij ontving van een militair in Indië, die meedeelt, dat er wel niets ongerechtigs gebeurde op den dansavond, die hij meemaakte, maar dat de omgeving, de sfeer enz. toch wel zeer gevaarlijk zrjn voor een Christen. En deze soldaat adviseert: niet leeren dansen. Ds Prins neemt dit advies over en schrijft verder: „Ik kaai mij volko men vinden in zijn meening. Niet leeren dansen. En wie nu geen Christen is en het wel kan en wel wil dioen, dien zou ik dan nog dén raad willen geven van mijn cor respondent; doe het dan met je eigen vrouw. Wanneer het om de kunst van de sohoone beweging gaat, dan is dat fcoch zeker precies 'even goed uitvoerbaar! marsch op muziek van Eddy Noordijik te ci- teeren, waaruit moest blijken, dat Kovacs Lajos misschien een goed musicus was, maar Louis Schmidt „nog lang geen Vondel". Het eerste couplet van dezen marsch luidt: „Duitschland strijdt aan alle fronten voor het vrije volksbestaan, Duitschland wint aan alle fronten, door den moed van den ger- maan" De voorzitter vroeg, brj wijze van commen taar: „Dat is toch zeker een vergissing, niet waar". Waarop Louis Schmidt laconiek antwoord de: „Het is nooit een succes geworden". Uit den wirwar van papieren diepte de voorzitter een verklaring op van een N.S-B.- groepleider, die meende dat beschuldigde behept was met een minderwaardigheids complex en via de N.SJB. zijn ambities hoop te te bevredigen. Financieel beter is hiij van zdjn lidmaatschap niet geworden. Nadat de aalmoezenier van het internee- ringskamp verklaard had dat Louis Schmidt zich voorbeeldig gedroeg en niemand met propaganda op het verkeerde spoor hielp, doch integendeel zelfs kerkmuziek compo neerde en de verdediger aandacht had ge vraagd voor de „artistieke nonchalance" werd de uitspraak bepaald op 1 April. Het Hamburgscfae Gerechtshof voor oor logsmisdaden heeft Joseph. Klinger, voornn. SS-leider en bewaker van hei concentratie kamp te Neuengamme, veroordeeld tot de» dood door den strop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4