Regeering voortgezweept op weg der revolutie „Huize Doorn" vijandelijk vermogen of niet Capitulatie Bosmanverontwaardigdv. d. Hoornblij Stichting in Overijsel speelde met bonnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 MAART 194T OMMUNISTEN HADDEN WIND IN DE ZEILEN (Van onzen Parlementsredacteur). De heer Schouten waarschuwde een van de vorige malen, dat in de Kamer de In dische kwestie ter sprake kwam, de Re geering niet verder te gaan op den ingesla gen weg, want, zoo zeide hij, „het is de weg der revolutie". x Hoezeer hij daarin gelijk had, is gisteren middag gebleken bij het debat over het wetsontwerp Uitzending Dfenstplichtigen. De revolutie- streeft nl. naar haar volkomen en consequente verwezenlijking. Dat is één van haar kenmerken. Ze is nooit tevreden met een vinger, maar vraagt de volle/hand. Nau welijks heeft ze de zegepraal van de onder- teekening der overeenkomst van Lingga- djati bereikt, of haar werktuigen in het Nederlandsche parlement springen toe om de draaiende regeeringstol met hun felle zweepslagen nog verder het hellend vlak af te slaan. Het was de heer Wagenaar, die gisterenmiddag als vierde spreker den com munistische fractie over ditzelfde onder werp, de Regeering attent maakte op arti kel 16 van de zonder meer aanvaarde over eenkomst., Daarin' staat, dat „aanstonls" na het teekenen van de overeenkomst, begon nen zal worden met de vermindering van het aantal troepen. „Welnu", aldus de heer Wagenaar, ,<jvaarom dit wetsontwerp dan nog? Trek het dan in, het kan alleen maar verwarring stichten." Zoo brak hij aan het Nederlandsche ge zag consequent verder. Nooit^haid hij schoo ner kans. De Regeering verklaart zichzelf onmachtig en onbevoegd op het terrein van haar souvereiniteit, maar daarmee is de revolutie niet tevreden. Volkomen verwe zenlijk zij zich zelf, door de Regeering ook haar laatste handhavingsmiddel uit handen te wringen: het leger, nóg staand onder de tropenzon. Zoo straft het kwaad zichzelf. Het behoeft geen betoog dat, na de onder- teekening, dit de volgende stap van de republikeinsche heeren zal zijn. Geen beter bepleiter van haar belangen in het Neder landsche parlement, dan de communistische fractie en dan met name de heer<"Paul de Groot. In het voetspoor van zijn partijge- nooten overal in de wereld, die altijd en immer tegen de eigen regeering, het eigen land en het eigen volk ageeren, die steeds de zijde kiezen' van de vijanden van hun volk, bewees hij de beste verdediger van het Soekarnistisch fascistenbewind te zijn, die men maar denken kan. Het zal goed zijn als wij in Nederland, evenals de Ame rikanen tijdig inzien, dat wij bezig zijn adders te koesteren. Wij hebben éénmaal leergeld betaald. We zijn gewaarschuwd.' Overigens was het heele debat een nogal malle vertooning. Het wetsontwerp is noo- dig ingevolge het onlangs gewijzigde art. 191 van de Grond\yét, dat nu bepaalt, dat dienstplichtigen niet anders dan bij wet •naar Nederland overzee uitgezonden mogen worden. De uitzending werd inmiddels een feit en de wet moet alleen nog wet worden. Het merkwaardige was nu, dat alle argu menten, die bij de wijziging van de Grond wet al in twee lezingen aan de orde kwa men, weer oudbakken werden opgediend. De communisten deden hun best om het on zedelijke van de uitzending aan te toonen. De heef Joekes (Arbeid) nam het wets ontwerp tegen hen in bescherming, maar hij leek allerminst van de urgentie van het geval overtuigd. Het had er verder alles van, of hij zich tegenover de _communisten verontschuldigen wilde voor z'n voorstander zijn. Het noodzakelijke optreden van Nederlandsche troepen in Modjokerto, door den heer Tilanus (C.H.U.) als noodig voor handhaving van het gezag begroet, noemde de heer Joekes een oorzaak van groote zorg en zoo was alles aan dezen ouden ont- wapenaar slap en smakeloos*, weifelend iü het zicht van het revolutionnair tumult. Dan was het betoog van zijn partijgenoot E. A. Vermeer ons vrij wat sympathieker. Die gaf tenminste blijk van begrip voor de situatie en in het bijzonder hebben wij ons erover verheugd, dat hij geen goed woord had voor het carnaval in Batavia, door prof. Romme, met zooveel vreugde meegevierd, waardoor de kloof tusschen blank en bruin in Indië zeer verscherpt werd naar hij zei, want in de kampongs rond Batavia werd bittere armoede geleden. Toen de heer Schoonenberg (CP.N.) later over ditzelfde onderwerp sprak verliet de heer Romme de Kamer, 't Was ook een pijnlijke situatie. c Genoeg over de destructie. De lof die de heer Roosjen (A.-R.) de uitgezonden troe pen toezwaaide, konden we gisteren nog in een deel onzer editie melden, zoo ook z'n waarschuwing geen oorlogsvrijwilligers te gebruiken voor het versterken van de macht der republiek. De heer F. van Vliet (KVP), sneed het vraagstuk van de verzorging van de achtergeblevenen en achtetblijvenden aan en drong aan op evenveel voort varendheid daarbij als bij de uitzen ding der troepen. Mr. Vonk (Vrijheid) juichte de uitzending zonder meer toe; én de heer Tilanus (C.H.U.) stélde tegenover de brieven met somberen inhoud van den heer Schoonenberg (C.P.N.) >die van zeer vele andere Nederlandsche soldaten, die de utzending naar Indië als een buitenkansje beschouwen om hun blik te verruimen. De troepen, zoo zeide hij, moeten ook worden gebruikt. Hij verweet den heer De Groot C.P.N.) diens meer Indonesische, dan Ne derlandsche gezindheid. Minister Fiévez komt hedenmiddag om twee uur aan het woord. Het fraaie „Huize Doorn", waarvan eenmaal de heele wereldperj opnieuw in de publieke belangstelling komt te stond en dat nu BEVAT VOOR MILLIOENEN AAN SCHILDERIJEN Wat zal er met „Huize Doorn", de laatste verblijfplaats van wijlen ex-keizer Wilhelm van Duitschl-and gebeuren? Het landgoed met het kasteel» waarin zich een millioenenbezit aan kostbare schilderijen, meubilair, goud en sieraden bevindt, is di rect na de bevrijding onder beheer gesteld van het Nederlandsche Beheersinstituut. Er werden drie beheerders aangesteld, n.l. notaris Klaassen uit Amersfoort, de heer Sta ring te Vorden en de Kasvereenaging te Am sterdam. De ex-keizer had het kasteelten al zijn be zittingen bij testamentaire beschikking aan zijn zoon ex-kroonprins Friedrich Wilhelm vermaakt. De ex-kroonprins bevindt zich nog steeds te Heckingen in Würtenberg waar hij met een aantal familieleden een zeer bescheiden bestaan leidt. Door tusschenkomst van een Nederlandsoh advocaat is het vorige jaar tot •het Ned. Beheersinstituut het .verzoek ge richt ten behoeve van den voormaligen kroonprins een verklaring af te geven, dat hij niet als vijandelijk onderdaan wordt be schouwd, zoodat zijn bezittingen in Neder land niet als vijandelijk vermogen onder be- drukkelijk verlangen niet in Duitschland zijn begraven, doch te Doorn zijn bijgezet. Verder maakt men in het request melding van een reeds bekend feit, n.l., dat in Mei 1940 de Engelsohe regeening aan den ex-kei zer, die nauw verwant was aan het Engelsohe koningshuis, het aanbod richtte zich met zijn gezin naar Engeland te begeven. Dit aan bod geschiedde via de Nederlandsche regee ring. De ex-keizer wees dit aanbod echter van de hand. Prins Philip van Griekenland is Brit geworden Hij deed afstand van zijn titels en heet nu: Philip Mountbatten In de „London Gazette" van gisteravond werd de naturalisatie van prins Philip van Griekenland en Denemarken aangekondigd. De normale naturalisatie-procedure werd gevolgd, waarbij buitenlanders, die de Brit- sehe nationaliteit aannemen, afstand doen van alle titels, die zij eventueel hebben. Hij noemde zdoh: Luitenant Philip Mountbatten. Zooals men weet, is hij-een neef van den nieuwen onderkoning van Voor-Indië, Lord Louis Mountbatten, dien hij, tijdens den oor log, als adjudant diende. Men beschouwt dat als een nieuwen stap in de richting van zijn heer zouden behoeven te worden gesteld. Op v v t, I huwelijk met prinses Elisabeth van Enge- dit verzoek is volgens onze mlichtingen 1 nog geen beslissing genomen. In het verzoek wordt er aan herinnerd, dat de Nederlandsche Regeering in 1918 aan den Duitsch^n ex-keizer asylrecht in Nederland verleende en dat onder de bescherming van dit asylrecht de ex-keizer zijn bezittingen naar Nederland heeft overgebracht. Voorts wordt er in het request op gewezen, dat de ex-keizer nimmer contact met de Na tionaal Socialistische Partij zou hebben ge had en er stelling tegen zou hebben geno men. In verband hiermede zou hij, op zijn uit- Onder bovenstaand opschrift échrijft „Trouw": Het is duidelijk, dat er gewrikt wordt aan de resultaten van de politiek van den heer Romme. Was dit resultaat, het aangekleede Ling- gadjati in plaats van het naakte, al onvol doende omdat de zaak in de kern niet deugt, in ieder geval zou hier dan toch een grens moeten zijn bereikt die Nederland niet be reid is over te trekken. Reeds bij de Linggadjati-debatten ver klaarde men van de zijde van de Party van den Arbeid dat men aan deze aanklee ding (toelichting en Regeeringsverklarina» geen behoefte had. Voor prof. Romme eqj ter werd de zaak juist daardoor aanneme lijk. De Regeering deed voor haar doen tam»» lijk gedecideerd. De Regeeringsverklaring zou prioriteit genieten en de Republiek zou de zaak moeten aanvaarden zooals zij er na de debatten uitzag. Maar de Republiek zei: Neen. Het spreekt van zelf, dat nu de Partij van den Arbeid zich daarbij wil neerleggen. Dat wilde zij ook al wel tijdens het Linggadjati- debat. Maar minister Jonkman doet thans heele- maal niet meer gedecideerd. En dat is te erger wijl de Republiek wel een decisie nam. Men moet de zaak zien zooals zij is: De Republiek heeft de beslis sing van de Nederlandsche regeering. die steunde op de aanneming van de motie- RommeVan der Goes, verworpen. En nu kan men twee dingen doen. Men kan voortgaan zonder de Republiek in den geest van Malino of men kan capituleeren voor de Republiek. Wij vreezen dat de Regeerng het ^aatste gaat doen. Dat is te erger waar uit heel het optre den der Republiek blijkt, dat zij zich op een fundamenteel ander standpunt stelt dan Linggadjati, zooals men ons dat hier gelieft af te schilderen. De Republiek stelt zich blijkens een ver klaring van den Republikeinschen minister Gani op het standpunt, dat zij een erkende souvereine staat is die een eigen handels politiek kan voeren. De Republiek stelt zich blijkens de samenstelling van haar parle ment op het standpunt dat zij geheel Ne- derlandsch-Indië omvat. Van haar parle ment maken nl. ook leden uit de Buitenge westen deel uit. Haar houding en bestaan zijn alzoo zoowel een loochening van den staat Oost-Indonesië als een verloochening van de Vereenigde Staten van Indonesië, die zij met haar Linggadjati-mond beleed. Teder die nuchtér de feiten ziet, zal moe ten toegeven, dat hier tusschen Nederland en de Republiek dus van wilsovereenstem ming geen sprake is. En dat dientengevolge zoowel het onderteekenen van Linggadjati als een verdere discussie met de Republiek als zoodanig geen zin heeft, omdat woord en daad niet met elkaar in overeenstem ming zijn. Het is de hoogste tijd. dat de Nederland sche regeering deze feiten onder het oog ziet en ze niet langer tracht onder de tafel te praten door te zeggen, dat het gaat om het wekken van vertrouwen. Het is duidelijk, dat het de Republiek niet te doen is om vértrouwen te stellen noch om vertrouwen te wekken. Het gaat er de Republiiek om, den Indischen Archipel in handen té krijgen met terzijdestelling van Nederland. En dat is nu precies de zaak die Neder land niet kan en mag toestaan Dat behoort de Nederlandsche regeering buiten twijfel te stellen. Zij doet het tegenovergestelde. Zij gaat capituleeren. RUIM 70.000 LEVENSMIDD.- RANTSOENEN QNTRRAKEN Bij een stichting in Overijsel zijn groote knoeierijen met distributiebescheiden ont dekt. In de periode van Mei 1045 tot 31 Dec. 1046 bleek in de verantwoording van toewij- Ex-veldmaarschalk Von Rundstedt te Paddington (Eng.) op weg naar Duitsch land, waar by zich moet verantwoorden. zingen en consumenteavbonnen, waarover de stichting beschikt, een tekort te zijn ont staan van 6500 rantsoenen kaas, 5280 rant soenen boter, 5800 rantsoenen suiker, jam en stroop, 1.1.000 rantsoenen vleeseh, 4100 rant soenen cacao, 39330 rantsoenen zeep, 30 schoe nenbonnen en 3235 textielpunten, terwijl van de door de stichting aan leveranciers ver strekte toewijzingen, bij den tabakshandelaar 2400 rantsoenen en bij den eaerleveranciers 5800 rantsoenen waxen verdwenen. De bij de stichting beboorende boerderij leverde in de genoemde periode 152000 liter melik niet aan de zuivelfabriek^ af. DIT JAAR 11 MILLIOEN KG. BLOEM BOLLEN NAAR ENGELAND. Het invoercontingent van Nederlandsche bloembollen naar Engeland is voor het sei zoen 1947 vastgesteld op 11 miUdoen kg. (v. j. 7 millioen). De sluitingsdatum van den invoertermijn is van 31 Maart verschoven naar 30 April a.s. Onbestrafte Majesteitsschennis Een politiek gedetineerde, die tijdens zijn gevangenschap in Den Helder na de bevrij ding een gedicht had geschreven van belee- digenden inhoud ten aanzien van de -figuur van onze Landsvrouwe, werd wegens maje steitsschennis gerechtelijk vervolgd en stond voor het Bijzonder Hof te Amsterdam te recht. Uitspraak doende tegen dezen O. W. Zeegers uit Amsterdam, verklaarde het Hof den verdachte schuldig aan het ten laste gelegde, maar was van meening, zoo meldt „De Nederlander", dat dit geen strafbaar feit opleverde. Dientengevolge werd hij van alle rechtsvervolging ontslagen. M.i.v. 31 Maart wordt iedere maand een aantal personen door den Wereldomroep in de gelegenheid gesteld groeten tot verwanten in de West te richten, waartoe men zich schrifte lijk moet wenden tot de West-Ind. afd. van den Wereldomroep, Postbus 150 of Both a la an 1, Hilversum. COMMENTAAR OP GEWIJZIG- DEN ELFSTEDEN-UITSLAG Jan Bosman, die tot gisteren dacht win naar te zijn van den Elfstedentocht 1947, verklaarde desgevraagd, zich van geen enkele overtreding bewust te zijn. „Men heeft mij valsph beschuldigd van opleggen met Schippers" aldus Bosman, „en ik kan op mijn woord van eer verklaren, dat dit niet gebeurd is!". Zéér verwonderd toonde de Breukélaar zich over den gang van zaken tijdens het onderzoek. Hij ontving, kort na zijn verschijnen voor een commissie in Leeu warden, thuis een verklaring, waarin ver vat was, dat hij niet had opgelegd, met het ^erzoek, deze geteekend te v retour nee r enDit deed hij, aannemende dat hiermede de zaak achter den rug was. Bosman verbaasde zich eveneens over het feit, dat hem, ondanks zijn disqualificatie, een elfisst eden kruis zal worden uitgereikt, hetgeen volgens hem in strijd met de reglementen is. „Ik hoop, dat een nieuw onderzoek zal worden ingesteld VOORLOOPIG NED. ELFTAL SAMEN GESTELD. Het voorloopig Ned. elftal, dat op Woens dag 26 Maért a.s. in het Feyenoordstadion te Rotterdam zal uitkomen tegen de Zweed- sche ploeg Malmö, is als volgt samengesteld: doel Kraak (Stormvogels), achter: Van Bun (MW) en van der Linden (Ajax); midden: Spierenburg NEC), Möhring (Enschede) en De Vroet (Feyenoord); voor: Drager (Ajax), Wilkes (Xerxes), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Bergman (BI.Wit). Res.: Van Raalte (BI.Wit). Potharst (Ajax). Stroker (Ajax), Lakeniberg (NEC) en Schaap (iDonar). REGELING VAN HET SCHAAKTOURNOOI IN HILVERSUM. Het tournooi om den schaaktitel van de Westeuropeesche zone zal op Dinsdag 15 Juli in Hotel Sandbergen te Hilversum beginnen. Den dag daarvoor vindt de loting plaats. Het speeltempo is bepaald op 40 zetten in 2i£ uut. Als wedstrijdleider zal de bekende Hans Km och optreden. Behalve op Zondagen wordt dagelijks gespeeld van 14.0019.00 en van 20.30 tot 22.30. Donderdag 24 Augustus wordt als een extra-rustdag beschouwd. en dat de beslissing dan zal worden herroe pen", zoo besloot Bosman. De nieuwbakken winnaar, de 23-jarige Jan van den Hoorn uit Ter Aar, toonde zich verrast en meer nog verheugd, toen hem de gewijzigde uitslag bereikte: „Ik wist wel, dat er iets aan de hand was, maar dat ze me winnaar maakten» was toch wel een verrassing. Je hebt op zoo'n tocht te veel met je zelf te stellen om op anderen te let ten, maar het is waar, dat ik wel eens een enkele keer dingen zag, die ik niet kon ver klaren en zelf niet gedaan zou hebben Van den Hoorn besloot, na tweede te zijn geworden in de ronde van Loosdrecht, ook den Elfstedentocht maar een te probe er en. Hij nam geen risico, reed met een sportieve moraal en won. Zijn eerste groote wedstrijd. Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301 M). KRO. 9.45 Nieuws. 10.00 NCRV. Leger des Heils. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Zonnebloem. 11.45 Fam.ber. uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Fr. Kreisler. 12.30 Vaudeville- ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Lunchconcert. 13.45 Van den hak op den tak. 14.00 Expressivo. NCRV. 14.40 Causerie. 15.00 Sans-Souci. 15.45 Koor en ark. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Om- roepork. 17.30 Disco-klanken. 18.00 Orgel. 18.30 Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Opera. 19.25 Vaart der Volken. 19.45 RVD antwoordt. 20.00 Nieuws. 20.08 Zangavond Chr. Zang- en Oratorium ver. uit Den Haag. 21.30 Met band en plaat. 22.00 Nieuws. 22.13 Actueel* geluid. 22.30 Kamerork. 22.45 Avondoverd. 23.00 Gram. 23.15 Sluiting Programma voor Hilversum II (415 M.) AVRO. 9.45 Nieuws. 10.00 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Zweedsche liedjes. 10.50 Kleu ters. 11.00 Gram. 11.15 Uit de wereldpers. 11.30 Piano. 12.00 Virtuoso sextet. 12.35 Ger. v. Krevelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole- ork. 14.00 Vrouw. 14.20 Gesare Trio. 15.00 Zieken en gezonden. 15.20 Reprises. 16.25 U kunt het gelooven of niet. 16.30 Spaansche muziek. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier deze week? 17.30 De Raaff en Schutte. 17.50 Rijk Overzee. 18.00 Nieuws. 18,15 Skymastere. 18.45 Sport. 19 00 Eri nu naar bed. 19.05 Tschaikowsky. 19.15 Indië spreekt. 19.30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.10 Phil- harm. ork. 21.15 Hoorspel. 21.45 Lente. 22.45 Nederland in de wereld. 23.00 Nieuws. 23.15 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7