Tegen den P.B.-dictator Lentz 12- jaar geëischt Wat er in Verovert Koning Voetbal Zaterda» 't terrein: de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEID SC HE COURANT 6 WOENSDAG 19 MAART 1947 VOOK HET HAAGSCHE BIJZ. GERECHTSHOF (Van onzen verslaggever van Rechtszaken; In de oorlogsjaren had de Rijksinspectie der bevolkingsregisters en meer in het bij zonder het hoofd, de heer J. L. Lentz, een bijzonder slechte reputatie vanwege de hulp die werd verleend aan de Duitschers voor administratieve maatregelen voor den Ar beidsinzet, waarvan het doel was onderdui kers en illegalen te treffen, en te liquidee ren en tevens om het effect van illegale acties ongedaan te maken. Men herinnert zich dat tenslotte een geallieerd eskader vliegtuigen een luchtaanval deed op het gebouw der Rijksinspectie, aan het Carne- gieplein, de voormalige kunstzalen Kley- karrip, dat toen met den grond, werd ge lijk gemaakt en waarbij talrijke slacht offers vielen. Onder groote belangstelling stond gisteren J. L. Lentz, 52 jaar, voor het Haagsche Bijzonder Gerechtshof terecht. Van de tal rijke tenlasteleggingen in de dagvaarding noemen wij het aannemen en uitvoeren van Duitsche opdrachten, tot het-opstellen van circulaires in verband met den Arbeidsinzet en het gereedmaken van een verordening hierover, voorts het verstrekken van bin dende bevoegdheden aan de burgemeesters waardoor de Duitschers toegang kregen tot de bevolkingsregisters Verder het opdracht geven tot het herstel van de door de ille galen vernielde Amsterdamsche bevolkings registers, het medewerken aan maatregelen voor nieuwe stamkaarten, welke maatrege len alle dienden om de Duitschers te helpen bij hun slavenjachten voor de Duitsche fabrieken Als President van net Hof fungeerde mr P. van Meeuwen, als Proc.-Fiscaal mr De Gruyter en als verdediger mr dr W P. Klaassen. Gewapend met een groot dossier, nam verd., die zeer vermagerd was en somber vóör zich uitstaarde, in de verdachtenbank plaats. Direct schiet de President van wal. De Pres. Heeft u een cirrulaire aan de gem.besturen gezonden in Dec. 1942 voor de opgave van mannelijke personen tusschen 2025 jaar voor den Arbeidsinzet. Verd. Ja. Ik heb die, circulaire opge steld, ze aan mr Kan van Binnenl Zaken toegezonden, die ze parafeerde. Hierop wordt eerst mr J. M. Kan, Re ferendaris, dept. Bin. Bestuur van Binnenl. Zaken voorgeroepen, die erkende de circu laire te hebben gelezen en ze aan mr Fre- deriks, secf.-gen., te hebben getoond die er veeL bezwaar tegen had. Omdat de Duit schers er op stonden, is de circulaire ge parafeerd teruggezonden, nadat ze eerst gewaarschuwd waren dat er veel beroering onder de burgemeesters zou ontstaan over deze circulaire. Als getuige werd dan gehoord, mr dr Fre- deriks, oud-seCr.-gen. van Binn Zaken, die eerst zeide geen bezwaar tegen de cir culaire te hebben gehad. Hij dacht dat on der de burgemeesters veel storm zou op steken Verd. zeide dat nij, mei get. Frederiks over de circulaire had gesproken, die be weerde zë niet gezien te hebben. Daarover had hij toen met mr Kan gesproken. Over dit punt blijken tusschen de getui gen onderling en met verd. groot verschil van meening te bestaan. De eerste circulaire is later gevolgd door een tweede, waarin mr Frederiks erkent, gekend te zijn. De Pres.: Dit beteekent dat u dus practisch accoord ging met de tweede cir culaire? Mr Frederiks: Door de tweede cir culaire waren de burgemeesters van het werk af. Ze werden er door uitgeschakeld. Het was bedoeld orn tijd te winnen. Mr Kan zeide dat aan verd. was aan geboden om de twee circulaires in te trekken. Pres.. Waarom heeft u dit niet ge daan? Verd.: Er zat nogal risico aan en ik vond het beter dat dit van mr Frederiks Uitging. Hierna verklaarde mr Kan nog, dat verd. hem had geschreven, dat hij er niets voor voelde als schild te fungeeren om alle sla gen voor de burgemeesters op te vangen, die zich dan als goede vaderlanders op de borst konden slaan. Verd. voegde hieraan toe dat hij in Jan. 1943 zijn ontslag aanbood aan mr Frederiks, al deze niet de verantwoordelijkheid wilde dragen voor de opdracht van Komm,- General Schmidt om uit de Persoonsregis ters de namen van de mannen tusschen 2025 jaar op te geven. Mr Frederiks achtte het een lands belang als het bestuursapparaat in stand bleef, alleen dan kon het ondergrondse!) verzet in stand blijven. Daarom vond hij het best dat Verd de verantwoordelijkheid voor de opdracht aanvaardde. Verd: De moeilijkheid van de verant woordelijkheid is later omzeild omdat de opdracht kwam va* ir. Verwey, seér.-gen. van Sociale Zaken. Pres.: Later heeft u gezegd dat de opdracht, die op de wet steunde, door u als goed ambtenaar zou worden uitgevoerd. Verd. Ja. Pres.: Dat is toch een sla venmentali teit. Verd.: Het hing af welke seer.- generaal er was. Pre s.": Het was toch een staatsrechte lijk monstrum dat de opdracht van ir Ver wey kwam. Mr. Frederiks: Inderdaad. Maar zoo ging het. De Duitschers gaven zulke op drachten. Verd.: Ik ben altijd een felle tegenstan der van den Arbeidsinzet geweest. Mijn ge gevens waren 2 jaar oud en waardeloos. Zoowel de heer Frederiks als de heer Kan verklaarden dat verd. de Bevolkingsregisters onder alle omstandigheden in orde wilde houden, hoe ook'de strijd verliep. Verd. meende dat zijn tactiek de beste was. De Pro c.-F iscaal mr De Gruijter meende dat mr Frederiks zichzelf tegen sprak met vroegere verklaringen en dat hij nu zijn eigen beleid wat zit goed te praten. Mr Frederiks zeide dat alle burge meesters wisten dat hij tegen den Arbeids inzet was. Door zijn tactiek werden de Duit schers van de plaatselijke bevolkingsregis ters afgehouden en werden zij 'op dood spoor geleid. Verd. beroept zich herhaaldelijk op zijn geschreven Memoires „Ambtelijke herinne ringen", die hij aan nei Hoi heeft over gelegd en' schreef tegen 't eind van den oor log. Hieruit blijkt o.a. dat volgens verkla ring van den heer Knetsch, hoofd Dép. v. Soc. Zaken, men aan verd. gegevens voor den Arbeidsinzet niet veel had. Instructies uit Londen hebben hem nooit bereikt. De Pres.: U hebt herhaaldelijk aan de Duitschers inlichtingen uit het Rijksbevol kingsregister verstrekt. V e r d.:«Zeker. Maar dat werd ook uit de andere Bevolkingsregisters gedaan. De getuige J. Roelin, vroeger bij de Rijksinspectie der bevolkingsregisters werk zaam, zeide dat het personeel meende dat Lentz te ver ging in de richting der Duit schers. Verschillende afdeelingschefs hebben hem daarop gewezen, Verdachte gaf vervolgens toe zijn hulp te hebben verleend bij den heropbouw van 't door de illegalen vernielde Amsterdamsche b e volk ing sregister PT es.: Waarom ging u tegen de illegale, actie in? Verd.: Ik zag dat anders en beschouwde het vernielen der registers als verkeerd. Pres.: De bevolkingsregisters verschaften den Duitschers gegevens. Verd.: Als ik het niet gedaan had, had een ander het gedaan. Pres.: Dat is een onlogische reden eer rng. Volkomen fout! Verd. ontkende te Hengelo na een brand in de karthoteek zijn medewerking te heb- bpn verleend, dat deed zijn plaatsvervanger. De S. D. had 10 man gevraagd, die er niets behoefden te doen. Wel had verd. uit angst voor den S. D., personeel dat weigerde mee te gaan, gestraft. Hierna^werd gepauzeerd. In de hervatte zitting kwam nog in behandeling het verraden door verd. van zijn ambtenaar Roelin aan de politie, omdat hij hem verdacht van een art. in een illegaal blad tegen verd. verschenen. Hierover had hij den toenmaligen Hoofdinspecteur der Staatspolitie S. Pegels, thans gedetineerd mededeel ing gedaan en verzocht bij Roelin huiszoeking te laten doen. Verd. ontkende het verraad, doch Pegels als getuige gehoord, bevestigde dat verd. bij hem was gekomen om aangifte te doen. Het woord was vervolgens aan den proc. fiscaal mr de Gruyter voor zijn requisitoir, waarbij hij aan het slpt 12 jaar eischte. Het kardinale punt van de tenlastelegging vormt verdachte's medewerking aan den •arbeidsinzet. Om de gegevens voor jaar klassen te krijgen, teneinde den arbeidsinzet op groote schaal te doen plaats hebben, had den de Duitschers de bevolkingsregisters noodig. De door verdachte ontworpen ver ordening no 53/1943, gaf hem welhaast dicta toriale macht. Het volgende punt der telasieiegging. ae reconstructiearbeid in Amsterdam, waar het bevolkingsregister in Maart 1943 door de illegaliteit was vernietigd, houdt verband met de groote onrust, die onder de bevolking was gewekt, door het opvragen van gegevens ten behoeve van den arbeidsinzet. Desniettemin belaste verdachte zich met de reconstructie, 'waardoor het effect van de illegale actie werd te niet gedaan. Voorts heeft verdachte zich met de ont- werp-voorschriften voor de 2e distr. stam kaart belast na besprekingen met Van Noord wijk. De vraag of hulpverleening aan den vijand heeft plaats gehad moet ongetwijfeld beves tigend worden beantwoord. Verdachte heeft ook opzettelijk gehandeld, aangezien hij wist, dat hulp aan den vijand mede het gevolg van zijn handeling zou zijn, er is dus opzet als wetenschap. Uit verschillende radio-toespraken van de regeering in 1942 en 1943 bleek dat elke medewerking van ambtenaren aan den ar beidsinzet ongeoorloofd werd geacht. Weinig ambtenaren hebben de Nederland- sche zaak meer afbreuk gedaan dan Lentz. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een dezer dagen vergaderde de jeugdclub van den Chr. Besturenbond in „Concordia." De voorzitter, de heer S. van Leeuwen, opende op de gebruikelijke wijze, waarna de heer H. Oudekerk, seor.- penn. van den N.C.L.B.. het woord kreeg om zijn referaat: „Wat is arbeid" te hou den, In een vlot betodg zette hij eerst uiteen wat arbeid zeggen wil. Het moet geen last maar een vreugde zijn te kun nen werken. Dit is alleen mogelijk, als het gezien wordt als een opdracht Gods. Vervolgens wekte spreker, die zelf werk tijden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat heeft gekend, de jongens op, de nu verkregen vrije- avonden te gebruiken voor vakstudie, omdat volgens hem in die toekomst steeds meer van den arbei der gevraagd zal worden. Er volgde een geanimeerde bespreking, waarin ver schillende problemen nader werden toe gelicht. Door een van de leden van de declamatieclulb werd een gedicht voorge dragen. waarna de heer Roos het verdere gedeelte van den avond voor zijn reke ning nam. De eerstvolgende vergadering zal op 25 April a.s. gehouden worden en Zijn beleid heeft het Nederlandsche volk tijdens de bezetting enorme schade berok kend. Verdachte heeft hierdoor een zware schuld op zich geladen. Bij de strafmaat moet hem dit zeer ernstig worden aange rekend. Spr. eischte 12 jaar met aftrek alsmede ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Tevens wilde proc.-fiscaal hem het recht ont nomen zien een ambt uit te oefenen alsmede dat om de versierselen der Orde van Oranje- Nassau te dragen. De verdediger ,mr dr K. W. P. Klaassen hield een uitvoerig pleidooi, waarin hij de moeilijke positie van den ambtenaar en van zijn cliënt in het bijzonder, belichtte, hij heeft herhaalde malen voor anderen de kastanjes uit het vuur moeten halen. PI. critiseerde de houding van het dep. van binnen, zaken, dat naar zijn meening de ver antwoordelijkheid altijd» van zich af trachtte te schuiven. Aan het slot van zijn pleidooi zeide pl. dat heden niet alleen het beleid van zijn cliënt aan een onderzoek is onder worpen, doch dat ook het beleid van het geheele dep. van binn. zaken in het volle licht is geplaatst. Spr. constateerde, dat verd. nimmer den opzet heeft gehad, het nationale belang te schaden. Pl. drong aan o^, vrij spraak op alle punten der tenlastelegging. Uitspraak 1 April. wij wekken, de jeugaige ge organiseerden op in girooten getale aanwezig te zijn. De Chr. J. V. „Onderzoekt de Schrif ten" hield gisteravond in het Nutsge- bouw haar 56ste jaarvergadring. Na de opening door den voorzitter, den heer Bfcnnenkamp, hield de heer H. Smits een Bijbelinleiding over Psalm 121 en. Math. 8 5 tot 13. Uit het jaarverslag, uit gebracht door den secretaris, bleek een belangrijke toeneming van het ledental. Na de pauze hield de heer J. Londema, bondssecretaris van het NJV, een opwek kende toespraak onder den titel: „Op het dak". Opgevoerd werd het lekenspel „Ben ik die man?" Muzikale medewer king verleende de mandolineclub „Ex celsior", dir. B. Polak. Samenzang en een leutig stukje completeerde 't gehéel. De eere-vooraitter, ds Joh. Stehouwer, sprak een slotwoord. De openbare scholen, die wegens kolengebrek enkele weken gesloten wa ren, zullen a.s. Donderdagmorgen om 10 uur weer beginnen. BENTHUIZEN. De Chr. Gem. Zangver. „Hosanna" heeft een dezer dagen voor een goed be zette zaal een jaarlijksche uitvoering ge geven. Na de opening door den voorzitter werden eenige zangnummers ten gehoore gebracht. Drie solo's volgden, waarvan het „Agnus Dei" wel zeer in den smaak viel. Ook het kbor liet zich hooren o.l.v. den heer M. Kouprie. Men kon wel con- stateeren, dat de vereeniging met haar zang een he§l stuk is vooruit gegaan sinds een jaar geleden. Hierna werden het tooneelstuk „De verliefde Beeldhouwer" en het „Lintenspel" opgevoerd. HAZERSWOUDE. De Geref. Meisjesvereeniging „Hulda" houdt morgenavond om half acht haar jaarvergadering achter het lokaal der kerlk. De A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" komt a.s. Vrijdag om half acht in ledenvergadering bijeen achter het ge» bouw van de Geref. Kerk. Ds J. Fokkema te Delft hoopt te spreken over: „Het Com munisme." KATWIJK. De gemeenteraad komt morgenavond, 7.30 uur, bijeen. De belangrijkste punten der agenda zijn: Behandeling van het verzoek van mr J. v. d. Plas om inlich tingen met betrekking tot den weder opbouw, de schaderegeling aan gedu peerden en de maatregelen, welke het gemeentebestuur in verband daarmede heeft genomen of denkt te nemen. Voor stel van de leden Hueting, Van der Bent en Scheerens met betrekking tot het maken van plannen voor het bouwen en inrichten van een badhuis. Nadat Maandagavond in de kapel der Ned. lïerv. Gemeente te Katwijk aan Zee de „NIWIN" een filmavond heeft gehou den, waren het gisteravond de bewoners van Katwijk a. d. Rijn, die in het Patro naatsgebouw deze film konden ffaan zien.' De heer D. Goedhardt, voorzitter, sprak een kont openingswoord, waarin hij o.m. zeide, dat indien het gaat om onze jon gens over 'zee, wij allen in vuur en vlam staan en daarom moeten wij alles doen om de groote cantinewagen-acbie te doen slagen. Deze actie loopt goed, want meer dan de helft van het benoodigde 'geld is reeds binnen. Doch ook de andere helft moet nog komen. De voorzitter deelde mede, dat op 6 en 7 Mei de cantinewagen door de straten van Katwijk zal rijden. Hierna werden de films vertoond, aller eerst een film over de Indisohe bevol king, daarna één over theecultuur en tot slot de nieuwe NIWIN-film, waarin wij onze jongens in Indië kunnen zien. VOORHOUT. Morgenavond 7.30 uur hoopt in hét kader van winterlezing op te treden c}r J. Honders van Wassenaar over het on derwerp: „Wat is er gaande in de Ned. Herv. Kerk?". Gistermiddag bracht de pasbenoem de burgemeester, drs C. J. N. de Graaff, in gezelschap van zijn eehtgenoote, een officieus bezoek aan 'de gemeente. De gemeentebode. die als eerste Voorhouter met hem kennis maakte, leidde hem rond in 't gemeentehuis, waar hij met belang stelling raadzaal en burgemeesterskamer bezichtigde- Hierna maakte de burge meester kennis met den loco-burgemees ter, weth. L. v. d. Hulst, en den gemeente secretaris, waarna hij na dit korte be zoek per auto de gemeente verliet. Sport en Wedstrijden Met spanning worden de wed strijden tegemoet gezien Eindelijk, eindelijk ligt dan de vorst periode achter ons. We werden dit taneer gewaar, toen èen programma van Zaterdag a.s. van den Leidschen Voebbal Bond op ons bureau werd gedeponeerd. Vanzelfsprekend 'betracht de compe- bitieleider, de heer L. J. F. v. Leeuwen de noodige haast. De achterstand is groot, vooral in de lagere klassen. Zullen de velden eahter Zaterdag ak bespeelbaar zijn? Vooral wat betreft de Rijnstreek meenen we dat zeer sterk te moeten be twijfelen, maar in ieder g^al is. het een poging waard en iedere wedstrijd, die daar toch gespeeld kan worden, is winst. Hoe wag echter de stand van zaken op •het moment, dat de laatste wedstrijd werd gespeeld? Heel duidelijk stond deze ons niet meer voor oogen en we vreezen velen met ons. Welnu, wat de K.N.V.B.-olubs uit Leiden en omstreken betreft, het vol gende: Er bestaat geen twijfel meer in de derde klasse of Quick Boys wordt kam pioen. C.S.V.D. uit Delft, dat de tweede plaats op de ranglijst inneemt, heeft 8 punten'minder dan de Katwijkers, maar één wedstrijd minder gespeeld. Maximaal kan deze club 21 punten behalen. De Boys hebben er reeds 19 en nog 4 wed strijden te spelen. De uitkomst is hier dus niet erg moeilijk te voorspellen. Rijnsb., Boys doen het heel wat minder dan hun'buurtgenooten en zullen er goed aan doen nog wat puntjes te behalen. J.A.C. staat onderaan de ranglijst, maar ook Excelsior P en Or an jp-Wit zijn 'nog niet veilig En dan de 4e kl. K.N.V.B Waar schijnlijk zal men zich nog wel herinne- renf hoe in December vorig jaar de span ning in deze afdeeling ten top steeg. A.R.C., dat langen tijd vrijwel onbedreigd aan den kop had gestaan, werd in Noord- wijk door de dub van dien naam geklopt en nu zal de jubiLeerende Alphensche Club geen verdere misstappen moeten begaan, aangezien Ter Leede en Noord- wijk, met resp. 1 en 2 verliespunten moer, elke slip van A.R.C. zullen uitbuiten. Katwijk is goede vierde. C.N.V. uit Noordwij kerhout, dat er toch al ongunstig voorstond, kreeg ook nog 2 verliespunten toebedeeld, wegens het niet opkomen tegen A.R.C. De Achter stand op Ornas, dat de voorlaatste plaats inneemt, bedraagt nu 3 punten, terwijl C.N.V. ook een wedstrijd meer heeft ge speeld. De 1ste kl. L.V.B. geeft dit seizoen een verbeten strijd, om de hoogste eer, het toelatingsexamen voor de K.N.VJ3. Zaterdagmiddagcompetitie tusschen Leiden I en R.C.L. I te zien. Beide clubs geven elkaar niets toe.. Alleen heeft R.C.L. als nadeel, dat zij een wedstrijd minder heeft gespeeld en daarvoor zal in deze afdeeling, waarin het krachtsverschil niet zoo groot is, nog moeten worden gespeeld. Noordwijk 2 zal wel hekkesluiter worden. 2A geeft als leider het derde elftal van de Boys, op den voet gevolgd door Lisser Boys 2 en Woubrugge 1. De overige clubs zijn geen van alle uit de gevaarlijke zone. S.V.O.W. 1 leidt in 2B, maar deze club uit de Oude-Webering zal alles in het werk moeten stellen om zich op de eerste plaats te handhaven., -aaar Noordwijk 3 serieuze pogingen in het werk stelt het kampioenschap te prolongeeren. Slechts enkele inhaalwedstrijden scheiden haar van den kop der ranglijst. Jammer is het dat Leiden 2 zoo'n inzinking doormaakte en ook dat C.N.V. zoo'n onmachtige voor hoede heeft, waardoor zelfs een enkel winstpuntje uitbleef. A.R.C. 4 en M.S.V. 1 deélen echter dit lot. In de 3e kl. A. is het weer een Katwijk- sohe zaak. Quick Boys 5 staat ongeslagen en met een mooie score bovenaan, niog slechts bedreigd door Ter Leede 2 en Alpfoia. De strijd om de onderste plaats is hier nog volkomen open. Lisser Boys 3 heeft in 3B dezelfde pa pieren als Quick Boys 5 in 3A. Koude kerk 2 en S.V.O.W. 2 doen wellicht ook nog een duit in het zakje, terwijl T. en D. 2. G.W.S. 2 en Rijnsb. B. 4 het nog niet best doen. In de 4e klasse deed R.C.L. 3 het in de eers^ helft der competitie uitstekend zoo dat 10 punten resulteerden uit 5 wedstrij den. Lisser B. behaalde eenzelfde aantal punten uit 7 wedstrijden, maar ook Wou brugge 2 deed het best, n.l. 8 punten uit 4 wedstrijden. Zooals men ziet, is hier nog alles mogelijk, temeer, omdat sommige elftallen no gweinig 'in het veld zijn ge weest. 0 WATERPOLO. Znip III—de Zijl III-IV-comb. De Zijl III-IV-comb. ging naar Den Haag met het goede voornemen om een overwinning te behalen op hun sterke tegenpartner Znip III. De Zijl-aanval kwam direct in actie en door een goede voorzet van links, scoorde de midvoor, 01. Voor de rust zag de Zijl kans nog bwee- maaLhet net te vinden, (03). In de tweede helft wisten de Hagenaars door de Zijl-verdediging heen te dringen, waardoor zij derv stand op 13 brachten. Even voor het einde maakte de Zijl nog een doelpunt waardoor de eindstand dus 14 werd. Door deze Overwinning is de Zijl III-IV-comb. tevens kampioen van de afdeeling V der Winter-oompetitie ge worden. De Zijl-dames togen eveneens ndar Den Haag en ontmoetten daar Zian II. Daar de Zijl zeer onvolledig moest uit komen. was een nederlaag niet te voor komen. Het werd 70 voor Zian II. SCHAKEN. V.T.L. (Tonwfabrieken) ongeslagen kampioen II klasse B. Gisteravond speelde VTL in Boskoop haar laatsten competitiewedstrijd tegen Boskoop II en wist op overtuigende wijze met 19 te winnen. VTL behaalde 12 punten in 6 wedstrijden met 44% bord- pnt voor en 15% tegen VTL moet nu pro motiewedstrijden voor de overgangsklas se spelen. De volledige uitslag van de wedstrijd te Boskoop luidt: Boskoop IIV.T.L.: C P van Leeuwen—J van Deventer H TrimpJ Vermond (res.) 01, C van Veen—P Kuiper 0—1. C Kluis—J Ter- vooren (res.) 01. C SLingerlandJ Wit kamp 01, D Radder—P J Preenen 01, A van OyenW Sloos 01, G Lamoree- H J Dingjan P VersluisH Stou te 0—1, H Schol ten—W F Smit 0—1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6