Het roer Ofïly [minder export, meer import] NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 MAART 1917 De frissche, deels revolutionnaire ieeën, die dr J. Luning Prak naar vo- en draagt, zullen ongetwijfeld de be- iangstelling wekken, bij velen reactie uitlokken of wel ad'haesie vinden. Wij wenschen hiermede te verklaren, dat wij de grondidee van zijn betoog aantrekke lijk vinden, niettemin het met verschil lende zijner voorstellen om practische redenen niet eens kunnen zijn, aldus teekent mr P. Catz, hoofdredacteur van het weekblad „De Zakenwereld", waar uit wij bijgaand artikel overnemen, hierbij aan. Nu er bijna twee jaar zijn verstreken sinds onze bevrijding, wordt het de hoog ste tijd, het economische beleid van de re geering eens op zijn mérites te toetsen. Im mers, zoolang er aan alles gebrek was en het Nederlandsehe bedrijfsleven zoowel naar dé materieele als naar de menschelijke zijde een ernstige patiënt was of een genezende, nog amper vorderende op den weg naar herstel, kon men zich troosten bij allerlei zakelijke misgrepen met den dooddoener: vrije, geleide of misleide economie, het helpt toch allemaal niets want waar niet is, verliest de keizer zijn recht. Wij hadden geen kolen, geen machines, geen grondstof fen, vrijwel geen energie en arbeidslust en het economische proces was dus op alle manieren gelimiteerd tot een poover en ar moedig stroompje van goederen en diensten. Gelukkig begint daarin langzamërhand verbetering te konten. Wij kunnen weer een veer van den mond blazen. Maar regeerjn- gen en haar staven van ambtenaren zijn hu eenmaal slechts menschelijke wezens en ondanks allen goeden wil en veel talent hebben zij de menschelijke neiging, te- lang te volharden in een eenmaal gekq^en en in- geloopen systeem. Onze regeering is te ver gelijken met een zeiler, die een smal kanaal moet oplaveeren tegen een Noordwester bries in. Het is bij laveeren op smal water zeer moeilijk, gang in de boot te krijgen en te houden-en bij iederen slag schiet men slechts een paar meter op. Nu nadert de zeiler het groote meer, de koers is bezeild, bij legt het roer nog een keer om, de schoten trekken, de boot krijgt gang en de beman ning zegt: Oef!! We varen weer!! Misplaatste tevredenheid Ook onze regeering laveert, maar heeft het groote meer nog lang niet bereikt. Het dilemma, waarvoor de overheid nu staat, wordt wel omschreven met termen als: ont beren, investeeren, exporteeren óf eerst de machine- smeren. Het systeem, waarbij wij ont tot nu toe niet^erg wel hebben bevon den, was: voorziening van de binnenland- 6che markt met mondjesmaat en het expor teeren van ieder artikel, dat. daarvoor maar even in aanmerking kwam. Gezién de stij gende cijfers van den export hadden wij daarmede_ook een aardig succes, maar wan neer wij ons niet lóten verblinden door deze tijdelijke, min of meer „zwarte" ver- koopen op een naar waren schreeuwende internationale, markt, dan is het volume van den export twee jaar na de bevrijding be droevend klein. Wat de binnenlandsche voorziening aan gaat, vindt men merkwaardig veel menschen die daarmede content zijn, omdat zij het huidige, net draaglijke levenspeil vergelijken met den uitgemergelden wanhoopstoestand van den oorlogswinter. Hfelaas treft men deze misplaatste tevredenheid to^t in de hoogste regeeringskringen aan en wie, zooals schrij ver dezes, geregeld het propagandablad „Commentaar" van den Regeeringsvoorlich- tingsdienst leest, zou daaruit den indruk -krijgen wist hij niet beter dat de problemen van herstel en vernieuwing in Nederland met energie, voortvarendheid en deskundigheid worden aangepakt en opge lost. Turksche technici bezochten ons land Een Nederlandsehe inschrijving voor havencomplex aan Zwarte Zee. Dezer dagen heeft een Turksche commis sie van vijf technici ons land bezocht om zich op de hoogte te stellen van werkwijzen in onze mijnen., die eventueel'in toepassing ge bracht kunnen worden bij een geprojec teerde uitbreiding van mijnen in Turkije. Voor de hiermede verband houdenden aan leg van een havencomplex aan de Zwarte Zee ontving de Turksche regeering 35 inschrij vingen, waarvan er vier, een N ederlaiid- sche, een Fran sch e, een Engelsche en-een Deensche werden gekozen voor de even- tueele uitvoering. Morgen zal de commissie per vliegtuig via Parijs naar Londen reizen. Voor zij naar Turkije terugkeert, zal zij nogmaals de Ver. Staten bezoeken. Ambtenarenhandel- „DeviezerT-obsessie. De internationale handel is nu in hoofd lijnen van de zakenmenschen overgeheveld naar de departementsambtenaren. Zij drij ven handel met andere landen, volgens het primitieve beginsel: als je drie peren voor mij hebt, krijg je vier appels terug, of voor zooveel cement lever ik je zooveel aard appels. Door een hardnekkig miskennen van de menschelijke natuur wil men uit het buitenland dan liefst alleen grondstof fen, machines en soberheidsartikelen im porteeren, maar tegelijkertijd datzelfde bui tenland zooveel mogelijk bloembollen, je never, radiotoestellen en chocola aansme ren. Aangezien het andere land als handels partner een soortgelijke kinderlijke levens- philosophie heeft, lukt dit niet en worden wij toch met een iets menschelijker assorti ment van goederen opgeknapt. Nu deze nieuwe zakenlieden eenmaal den smaak te pakken hebben, beginnen sportieve gevoe lens in hun boezem wakker te worden en trachten zij op hun manier den export te stimuleeren. Nauwelijks komt van een of ander artikel een redelijke voorraad be schikbaar, nauwelijks wordt gefluisterd, dat de chocola vrij komt of de eieren, of haas tig berekent iemand, dat dhar weer zooveel millioen „deviezen" in zit en fluks gaan de goede spullen de grens over. Ten aanzien van de goederen, die buiten het specifieke manlijke gezichtsveld liggen, is de animo om ze te verwerven zeer gering. In mijn gezin wordt per week een vijftien uur gestopt en versteld om de slijtage van kousen, sokken, ondergoed en linnenkast te keeren. Navraag in eenige andere gezinnen bracht aan het licht, dat dit een minimum- tijd is. Het doorsnee bedrag aan uren, aan het onderhoud der tot op den draad versle ten garderobe verspild, zou eer twintig tot dertig uitmaken. Indien voldoende textiel beschikbaar werd besteld, al was hét om te beginnen maar kousen en sokken zonder punten, dan zou daarop per gezin zeker tien uur per week gespaard kunnën worden. Dat is voor onze twee millioen .gezinnen één milliard (theoretische) arbeidsuren per jaar. Of om het anders te bekijken, in menig paar kousen of sokken gaan 25 stopurén verloren, terwijl het economische moment om deze beenkleeding door nieuwe te vervangen niet hooger ligt dan twee of drie uur. Aan gezien meerendeels de Nederlandsehe huis vrouw politiek helaas een amorph wezen is, slikt zij dit zonder protest. Indien deze opportuistisehe dag-bij-dag- politiek nu werkelijk goede resultaten be loofde, zou men zich desnoods nog bij zulke wantoestanden kunnen neerleggen. Dit is echter helaas niet het-geval. En nu: wat noodig is. Indien Nederland niet enkel in de huidige „sellers market" zijn goederen tegen hooge prijzen wil afzetten, maar ook in 1948, '49, '50 en volgende jaren kansen wil behouden in den internationalen handel en daarmee de "noodige levenssappen voor zijn eigen welvaart wil garandeerenv moet men een veel breeder en zakelijk eerlijker standpoint gaan innemen. Op het oogenblik is onze nationale productie ongeveer 75 van 1938 en daarvan exporteeren wij nog 10 Voor eigen verbruik resteert dus een hoeveelheid die met 65 eenheden kan worden gekarak teriseerd. Wat noodig is, is een productie van 120% ten' aanzien van 1938, met een export van 30 en een :ntarne consumptie van 90 Tal van statistici en economen trachten ons wijs te maken, dat die productie van 1938 iets kolossaals was, dat wij pas in vijf jaar weer kunnen bereiken, maar iedere bedrijfsman en "iedere fabrikant is met mij er wel van overtuigd, dat in 1938 geenszins het uiterste uit de economische machine werd gehaald. Een treffend Voorbeeld daar van leverden onze brave spoorwegmannen, die in de koude Februarimaand met 6500 kolenwagens meer kolen vervoerden dan voor den oorlog met 13.000. Dat is maar eventjes een stijging van 210 Ook al is het productie-apparaat door roof, slijtage en' gebrek aan onderdeelen 10 tot 20 in effi ciëntie teruggeloopen, zelfs dan kan de op brengst van 1938 zeer wel worden over troffen. Maar de arbeidslust ontbreekt! Ja, dat weet ik ook wel. Alleen ik verwonder mij daarover totaal nieClk vind het zeer begrij pelijk en volkomen logisch, dat de menschen onder deze condities geen zin hebben om hard aan te pakken. Het actieve opinieonderzoek heeft den ar beidslust en* dé arbeidsprestatie getoetst.- Mannen en vrouwen uit ane rangen en standen gaven op de vraag: Werkt U evefr hard, harder of minder hard dan voor den orlog, de volgende antwoorden: 20 werkt minder hard, 40 even hard, 32 harder. Maar de Nederlandsehe bedrijfsleiders gaven van een andere visie blijk. Voor ge schoolde arbeiders, achtten zij slechts bij 11 de inspanning grooter, bij 32 gerin ger dan voor den oorlog. Bij ongeschoolde arbeiders en dat is verreweg het grootste aantal kreeg slechts 3 de beoordeeling grootere inspanning en 76 die van een geringere inspanning. Wanneer men de menschen niet naar hun eigen prestaties vroeg, maar naar die van hun medemenschen, dan luidde 'het oordeel plotseling ook ongunstig: 69 der onder vraagden verklaarden: de meeste menschen werken niet hard. Deze tegenstrijdige per centages zijn gemakkelijk met elkaar in overeenstemming te brengen, ^bnneër men beseft, dat op de eerste vraag het antwoord wordt gegeven naar de subjjectieve gevoe lens van inspanning en t>p de tweede en derde naar de objectieve prestaties. De man, die geen fiets heeft, thuis in de kou zit, miserabel gekleed is en slecht gevoed, vindt een arbeidslast van 75 wel erg zwaar. Eerst machine smeren, dan exporteeren. Hoe komen wij nu ten snelste tot een arbeidsprestatie van 120 Door den koers radicaal om te gooien, door eerst de machine te smeren en dan pas te exporteeren. Daar voor is het noodig, dat het rantsoen levens middelen voor de arbeidende bevolking met duizend calorieën wordt verhoogd en dat het harder werken wordt beloond door de mogelijkheid het hooger loon om te zetten in begeerenswaardige artikelen. Het platte land voedt zich vanzelfsprekend al behoor lijk, kinderen en ouden van dagen komen ook weinig te kort het-gaat oim een Twee millioen industrieele werkkrachten\en hun volwassen huisgenooten. Overal klaagt men over een tekort aan fabrieksmeisjes, maar als er thuis de halve week géstopt en versteld moet worden en het loon van vader en broer voldoende is' voor het levensmiddelenpakket en de twin tig gulden, die Mientje zou kunnen, thuis brengen, op de zwarte markt vrijwel geen koopkracht hebben, waarom zou dat kind dan acht uur per dag naar de fabriek gaan? En waarom zou vader of broer happig zijn op een uur overwerk per dag, als zij met deze extra„ opbrengst over een week nog geen fietsband en geen kistje sigaren kunnen koopen?^ Wij moeten dus het risico nemen onzen export voor drie of vier maanden te rem men, onzen import te verhoogen, onze cre- dieten uit te putten om daarna full speed vooruit te gaan. Op het -oogenblik laten wij vier of vijf milliard zitten in de geringe arbeidsproductiviteit en maken ons blij met vijf millioen export van chocola. Natuurlijk moet er druk gezet worden achter het ver krijgen van kolen en kunstmest, maar klee- ren, voedsel en genotsartikelen b.ehooren -uit een physiologisch en psychologisch oogpunt ook in de urgentieklasse IA. Voor elke vroyw zes paar kousen is een minimum -af betaling op de eereschuld, die de Neder landsehe regeering heeft tegenóver de meest arbeidzame en meest geplaagde leden van onze samenleving. De toekomst is: overvloed Regeeren is vooruitzien en het is nu de taak voor de leiders van onze economie, om te anticipeeren op de nabije toekomst. Die nabije toekomst zaler een wezen niet van schaarschte, maar van overvloed* aan ver- bruiksgoederen. Wil Nederland in die her boren economie zijn rol meespelen, dan moeten wij niet enkel een qualiteitsproduc- tie, maar ook een volumineuze productie hebben en dat krijgen we alleen" door het volk betër te behandelen, waren te geven voor zijn geld en den ondernemer niet lan ger te verwarren met den tamelijk zeldzó- men kapitalist-parasiet. De mijnwerkers hebben indertijd de re geering de pin op den .neus gezet en voor zich een behoorlijke voedirtg en verzorging met fiétsen, kleeren serviesgoed, etc. afge dwongen. H§t gaat er nu maar om, deze „voortrekkerrj" tot het heele volk uit te breiden. Na twee jaar treuzelen is de over heid van plan ook op net gebied van de tabaksvoorziening de wenschen van het publiek in te willigen. Deze doorbraak van het gezond verstand moet worden uitge breid. Helaas werken de menschen niet uit va derlandsliefde. Uit vaderlandsliefde steken wij de vlag uit, loopen wij in een optocht, laten wij ons zoo noodig dood schieten maar voor acht uur straf-aan werken in een mijn of fabriek of bij het schepen lossen is een minder verheven, meer duurzame prikkel noodig en dien vindt men slechts in de be looning, in de contra-prestatie van goederen en diensten. En daaroip: Het roer moet om, vrij baan voor de productie, maar eerst moet de ma chine worden gesmeerd en het werken weer de moeite wnrd°n gemaakt. MIJNENVEGERS NAAR BATAVIA. De mijnenlegger „Willem van. der Zaan" en de mijnenveger „Jan van Gelder" zullen morgen om 13 uur van de Parkkade te R'dam naar Indlë vertrekken. Iets eerder vertrekt de mijnenveger Vlieland". De drie schepen zullen elkaar buitengaats ontmoeten en gezamenlijk de reis voortzetten om vol gens het reisschema op 23 Mei in Batavia aan te komen. DUBBELE KINDERMOORD TE HENGELO BERECHT. De Rechtbank te Almelo heeft heden de 21-j. mej. A. H. W. te Hengelo, die aan twee kinderen het leven had geschonken, welke later werden vermoord, veroordeeld tot 1 Jaar gev.straf. De zuster G. A. W., die het eerste kind om het leven had gebracht, kreeg 1 jaai^ en 3 maanden en de moeder, die den dood! van het tweede kind op haar geweten hadi, 2 jaar en 6 maanden. CONVOOI COASTERS OP WEG NAAR GIBRALTAR. Het wegens zwaar weer te Brest birmen- geloopen coiwooi coasters heeft gisteren weer zee gekozen met Gibraltar als voorloopige bestemming. De „Wilda", die geen contact meer met het coawooi had, heeft de Spaan- sche haven Vigo aangedaan en is thans ook op weg naar Gibraltar. CORRESPONDENTIE VOOR EXTRA- VLUCHT NAAR ZUID-AFRIKA. Met de op 26 Maa*t door de KLM uit te voeren extra-vlucht A'damJohannesburg, kan correspondentie worden meegegeven, onder vermelding: „Per KLM-vlucht A'dam- Johannesburg". De stukken dienen uiterlijk 24 Maart ter post bezorgd te zijn. TUINBOUWOVERZICHT. 't Is in velerlei opzichten in den tuin bouw nog een teleurstelling. Producten 'als. schorseneeren, Brusselsch lof, kunnen nog niet of onvoldoende in den handel worden gebracht, met kroten, uien en knolselderie gaat het ook nog niet zoo eenvoudig en waspeen blijkt nog al be vroren te zijn, in één woord, meer en meer blijkt, wat een geweldigen achter stand, de winter heeft veroorzaakt. Hier komt n6g bij, dat er in de werkzaam heden een buitengewone achterstand is ■ontstaan, waardoor in het voorgenomen teeltplan wel heel wat wijziging zal moe ten worden gebracht* Zoo zijn er- b.v. meerdere perceelen, die volgens z g. aard appelmoeheid alleen met aardappelen zullen mogen worden beplant, als deze twee- of driesteken zullen zijn omge werkt. Wegens tijdgebrek en tekort aan arbeidskrachten kan van dat diepspitten niets meer komen. De vroege aardappel teelt, die toch de laatste jaren wegens onvoldoende uitkomsten al zeer beperkt was, zal hierdoor nog meer inperken. De" prei, welk artikel de laatste jaren een bevredigende uitkomst gaf, blijkt erg van de vorst te hebben geleden en dreigt voor velen een schadepost van groote be- teekenis te worden. Ook de bollenkweekers vrèezen een zeer nadeeligen invloed op het gewas van sommige soorten bollen, vooral van narcissen en crocussen en dan vooral die, welke laat geplant zijn. Ook de mest- voorziening zal zeker moeilijkheden ge ven. Kunstmeststoffen zijn nog niet in voldoende mate te krijgen en het ver voer van natuurmest, dat per schip pleegt te geschieden, kan vanwege het dichte water niet plaats hebben. Obk hierdoor zal de bewérking veel te laat moeten gebeuren. Een reeks van moeilijk heden dus, die er toe zullen leiden dat de oogst aanmerkelijk later zal komen dan normaal het geval is en waarvan de gevolgen nog niet zijn te. overzien. De handel was de vorige week onge veer gelijk aan de voorafgaande week. Matige aanvoer met voor waspeen, sprui ten, knolselderie hooge prijzen, terwijl de andere artikelen aan maximumprijzen gebonden zijn. Het wachten is nog op den „echten"'dooi. VIS S CHERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN, 18 Maart. Besommingen treilloggersSch 361 met f4850, Sch 118 met f4900, Sch 89 met f4900, Sch 341 met f4250, Sch 120 met f9750, Sch 186 met f7700, Sch 103 met f5070, Sch 132 met £5450, Sch 223 met f 4570. Besommingen kustvisschersUk 234 met f79. Uk 121 met f160. Amsterdamsch Beur so verzicht Op de effectenbeurs te .Amsterdam was de handel gisteren omvangrijker dan den laatsten tjjd gebruikelijk is, hetgeen echter niet wilde zeggen, dat de omzetten bepaald groot waren. Daarbij bestond een vaste stemming in verband met de berichten, dat de overeenkomst van Linggadjati zou worden onderteekend. Van- zelfsprekend strekte deze vaste stemming zich in de eerste plaats uit tot de Indische fondsen en de cultuuraandeelen, welke bij het vast- I stellen van de hoofdkoersen voor zoover bet 1 tenminste de actieve aandeelen betreft, allen hooger waren. 'Toen de vrije handel een aanvang nam, bleef de belangstelling bestaan en in diverse aandeelen vormden zich open hoeken, waarbij de koersverbetering verderen voortgang had. H.V.A.'s, die op 202 hoofdkoers waren vastge steld, stegen tot 204, om daarna echter iets achteruit te gaan. Java Cultuur liep bij een hoofdkoers van 99 naar boven tot 102% en Nisu met een hoofdkoers van 104% tot 107, terwijl Vorstenlanden bij een hoofdkoers van 49% tot 52 verbeterde. De tabakken waren algemeen iets beter en in den vrijen handel monteerden De te maat- schappij tot 132. Ook de rubberaandeelen wa- i ren vast gestemd. Op de petroleumafdeeling werd voor Koninklijken een hoofdkoers vast gesteld van 368, terwijl in den vrijen handel 370 kon worden bedongen. De scheepvaart- papieren waren algemeen beter en bij hoo ge re hoofdkoersen gingen de no tee ringen in het vrije verkeer nog verder naar boven toe. De industrie-aandeelen trokken profijt van de algemeen verbeterde marktstemming en lagen goed in de markt. Ook voor de bank- aandeelen kwamen de noteeringen iets hoo ger te liggen. De beleggingsmarkt was kalm. De Ned. staatspapieren waren nauwelijks of niet veranderd. Henk Olierook tot levenslang veroordeeld Aan mededaders straffen van 7, 1 en 5 Jaar opgelegd De uitspraak van de Arrondissementsrecht bank in de moordzaak aan de Nieuwe Haven te Den Haag, waarbij de oud-Indisch ^nilitair J. Sackman in Jan. '46 op afschuwe lijke wijze om het leven werd gebracht en de daders zich meester maakten van de pen sioengelden ad f 132.-, welke hij pas had ont vangen, luidt: de hoofddader Henk G. Olie-" rook, levenslange gevangenisstraf, overeen komstig den eisch; de vrotitw P. J. Tromp, 7 jaar gev. straf met aftrek en ter beschikking stelling (eisch 5 jaar); de vrouw N. A. Storm, 1 jaar met aftrek, bevel tot opheffing voorl. hechtenis en zonder ter beschikking stelling (eisch 3 jaar); B. de Bruin. 5 jaar gev. straf met aftrek en ter beschikking stelling (con form den eisch). TUNNEL -ONDER HET KANAAL? In Engeland wordt opnieuw de eventueele aanleg van een tunnel tusschen Groot-Brit tan nië en Frankrijk onder het Kanaal onder het oog gezien. FUSIE VAN REEDERIJEN De N.V. Reederij v. d. Schuyt, de N.V. Gebr. v. d. Boom's Stoombootreederij en de NV. Reedierij Stan fries te R'danv hebben be sloten hun bedrijven voor gezamenlijke reke ning voort te zetten onder de fa. v d Schuyt- v d. Boom-Stanfriesreederij, met als hoofd kantoor Oostkade 9, R'dam. BEURS VAN AMSTERDAM Off. not. medegedeeld door de Ver. v d. Effectenhandel 5 bieden laten ged. en bieden t ged. en laten DINSDAG 18 MAART 1947 Haag 1 37 3% 101% ACTIEVE FONDSEN V.K. 2.30 u. £1000 1938 3—3 Va 100A 100%* f 1000 1947 3—3% 99Tl* f1000 1937 3 99% 99% f 1000 N.W.S. 2% 82fg 82% f 100 Spaarcert 101% 100X* N. Ind. 1000 37 A3 95% 96% Kol. Bank 85 83% Ned. Ind. Bank ,83 84% N. Hand. Mij eva 117Va 119* A.K.U-147% 147% Van Berkel 119% 119 Calvé C. v. A. 151 151 Centr. Suiker Mij 211% 209 Fokker A210% 214% Lever Br. C.V-A. 234 234 Philips A 330 331% Dordtsohe Petr... 336% 306 Kon. Petroleum 368 368 A'dam Rubber 134 134 Bandar Rubber.. 88% 86 Dell Bat Rubber 89 84% O. Java Rubber 64 Serbadji Rubber 65% 64 Hall. Am. Lijn 161 162 Java Ch Jap lijn 118% 110 KJN.S.M. 1753/4 182 N. Scheepv Unie 139% 142 Rott Lloyd 134 136 Mij. Nederland 146 1501 H.V.A198% 202 Java Cult. Mij. 98% 99 N. I. Suiker Unie 160% 104% Deli Bat. Tabak 112 311 Deli Mij Tabak.. 129% 130% Senembah Tabak 121% 121% OBLIGATIëN Denemarken *38 4 102 102% A'dam I 37 3% 101% 102 N. Holland H '38 3 102* 102t Rotterdam 37 3% 101A Fr. Gr. Hyp. 3% 101% 101% Holl. Hyp. 3% 100% Nat. Hyp.',.. 3% 100% 100%* Rotterd. Hyp 310OA Utr. Hyp. 3 100 N.Ned. Am. Hyp 5130 Bergh Jurg. 3% 102% 103% Leverszeep 3% 103 103% CockerilJ4 114 Ctt. Service 6 Int. Stand. EU. 4101% Bataafsche 3% 102% 102% Wagon L. 4 99% 99% NI Spoorw 37 3% 56%* 55% South. Pac. 4Va Sem Oheribon 5 31 31 Va* A.K.U3% 10G%* 103%* Werkspoor 3% 102% AANDEELEN A'damsche Bank 138%* 138% Incassobank ....147% 1481 Rott. Bank Ver 141 142* Twentsche Bank 154* N. West Hypb. 79% Gelder Zoon 123 125* Int. Beton 149 160* Hoogoven C.vA 156* 167 Ned. Gist 361V., 362 Nijma 209 200 Rott. Droogdok. 285 288 Stokvis 147 151 Stork Co 138». 138% Werkspoor 151 151% Wilt. Fyenoord. 169 166% Wyers 147 V- 14®%* Am. Smelt. C 54%5 ®5§ Anaconda C 40* 40* Beth. Steel C 94% 94% Chrysler C98§ 97Val Gen. Motors C 60§ 60%§ Int. Nickel C.... 32% 32%8 Kermecot C46% 475 N. Am. Rayon C 35% 36§ Rep. Steel C 28% 29A St. Brands C U. S. Steel C7-L 74% A.NI. Electr. Mij 103 106* N.I. Gas Mij 104%* 107% Am. Tel. Tel. C 173%§ 1745 Am. Wat. W. C. 16%* Qit. Service C 29* 29%* Cur. Handel Mij 255 Va 260* Int Cr. Hand.v. 129 130* Linde Teves 115% 117 Billiton 2 302 Oost Borneo pr. 160§ 37 33% 5 52% 5 27A* 16%* 160* •120% 38%* Cant. Oil C Mid. Cant. C 34%' Philips C 52§ Shell C 27%* Tide Water C 18%* Sedep thee126 Telagapat 61 A'dam Ballast 143 Gem. Eigendom 128 Houth W. Pont 121 Va' Thomsons Haven 151 Sabang Haven 65* Deli Spoorweg 37 Va Ned. I. Spoorweg 26% Baltimore C 13%14 N. Y. Centr. C 17% 17 Pennsylv. C 22% 235 South Pac. C 41' 41 South. Radl C 43§ 43§ Canada Pac. C 12%5 12% Sem Cherito.tram 115~èU# Voorloopig genoteerd. Holl Bank Unie 176 176 Lever 4 pref. 110% 110% Nat. Herstel 103% \fredestein 125% 12T7 Kabel 221 228* **Walvischvaart 93%* 93*

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5