Bidault wil Duitschland de tanden uitbreken WAT NU.... KLEINE MAN....? a ca® Vliegveldprobleem voor R'dam naar oplossing Hoe vóór en tegen er tenslotte over denken 't Verklaarde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG IS MAART 1947 DOOR FRANKRIJK STAAL- LAND TE MAKEN Frankrijk, zoo bleek gisteren tijdens de rede van zijn minister van Buitenlandsohe Zaken, Bidault, in Moskou, wil niet alleen een groot deel van de Duitsche bevolking opnemen, het streeft er welbewust naar oök de Duitsche industrie voor een belangrijk deel over te nemen. In tegenstelling tot zijn collega's heeft de Fraasohe minister zich nJ. een krachtig tegenstander betoond van de economische centralisatie in Duitschland. Zijn land heeft daar te groote ellende van beleefd. Het wa ren vooral het ijzer uit Lotharingen en de steenkool uit het Ruhrgebied, die Frankrijk de laatste zeventig jaar groote zorgen ge geven hebben. Vandaar dat het voorstel van dien minister typisch den historicus Bidault verraadt. Duitschland moet maandelijks een deel van zijn steenkoolproductie uitvoeren, aldus Bidault. De stroom van ijzererts uit Lotha ringen moet niet naar het Ruhrgebied gaan, maar in, tegengestelde richting gebogen wor den, tezamen, met den export van Duitsche steenkool. Beide producten komen dan in. Frankrijk terecht, dat voor de staalproduc- tie zorgt, waarna de Duitschers zich met af werking der producten en lichte industrie bunnen bezig houden. Gaat men met deze voorstellen accoord", aldus Bidault „dan kan de controle op Duitschiland minder intensief zijn en is er kans den levensstandaard er op te voeren. Voor de economische en staatkundige een heid van Duitschland is eerst vaststelling van de grenzen en overeenstemming over de voor het bestuur geldende voorschriften noodig. De door de andere mogendheden itv- gediende herstelbetalingseisohen -zullen de Duitsche industrieele capaciteit zoodanig op voeren. dat zij een-gevaar voor Europa gaat worden. Na Bidault voerde Molotof het woord, dde Engeland en Amerika verweet, al het Duitsche goud uit de Westelijke zónes, alle Duitsche buiitenlandsche valuta's en de Duitsche koopvaardijvloot in beslaggenomen te hebben. Voorts hebt gij U van waarde volle patenten en Duitsche wetenschappelijke vindingen verzekerd", zoo zei hij. Bevin en Marshall merkten op, dat ieder een kennis kan nemen van de verkregen in>- hohitingen, omdat zij alle zijn te boek ge steld. Overigens hebben de Russen zich ook rviet onbetuigd gelaten met het verkrijgen van Duitsche wetenschappelijke vindingen Vermiste Ned. Dakota gevonden bij Kalidjati Passagiers (en bemanning -zouden zich in veiligheid bevjnden Naar het Fransche persbureau A. F P. Uit Batavia seint, is de vermiste Nederland- sóhe Dakota van de luchtdienst Batavia-Ban- doeng sirvds eenige dagen terecht. Het toe stel heeft een landing gemaakt op het re- publikeinsohe vliegveld Kalidjati bij Poerwa- karta. De 24 passagiers en de 2-koppige beman ning zouden zich in veiligheid bevinden, ter wijl zij onder toezicht van de republikein se l.e autoriteiten geplaatst zijn. Het vliegtuig zou door de Indonesiërs in beslag genomen zijn. (Aangezien dit een van de weinige telegrammen is, die wij over de vermiste Dakota ontvangen hebben, vragen wij ons af waarom, als er wérkelijk niets ernstigs gebeurd is, zoo'n geheimzinnigheid in. de berichtgeving betracht wordt. Er zijn toch nog altijd 26 mensch en levens mee ge moeid! Red.) EéN ZEEVISSCHER MINDER IN HET BEDRIJFSCHAP. Het aantal vertegenwoordigers van. de zee- visscherij in het Bedrijfschap voor vissehe- rij -producten is van vier tot drie terugge bracht, nl. een trawlreeder, een haringreeder en een vertegenwoordiger van de toustvis- scherij. De opengevallen plaats zal worden ingenomen door een groothandelaar-verwer ker, te benoemen door de vakgroep groot handel in vasch. ER KOMEN VIJF KERKKLOKKEN UIT NOORWEGEN In aansluiting aan het bericht, dat de bla- bchop van "de Luthersche Staatskerk in Noorwegen geld voor kenkikJokiken in Neder land bijeen heeft gebracht, kan nog worden gemeld, dat hiervoor 5 klokken zijn besteld, waarvan er vier in Mei naar Nederland ver scheept worden. De vijfde, de grootste komt later en zal wordën aangeboden aan de Lu- thersöhe kerk in Amsterdam. en hij stelde zelfs vast. dat zij zioh van het grootste aantal geschriften meester hadden gemaakt. Toen Molotof opmerkte, dat de Russische regeering nooit had geweigerd gegevens over de herstelbetalingen te verstrekken, als anderen die ook bereid waren te geven ant- wordde Marshall: „De Jalta-overeenkomst betreffende herstel betalingen is vervangen door die van Pots dam. Wij zullen Molotof niet volgen bij zijn terugtocht van Potsdam naar Jalta." Circa 9000 personen te royaal met gas en electriciteit Ook in Maart nog een korting van 20 pet. op het "Verbruik. Het is noodzakelijk gebleken de korting van 20 pet op het gebruik van, gas en elec triciteit voor huishoudelijke doeleinden in ieder geval nog gedurende Maart te hand haven, waarom van officieele zijde nogmaals met kiem wordt verzocht de uiterste zuinig heid te betrachten.. Als waarschuwend voor beeld wordt medegedeeld, dat in Jan. j.l. in ons land rood 4000 verbruikers van electri citeit en rond 5000 verbruikers van gas wer den" afgesneden.. OOK 'T VERVOER IN DEN SENAAT TER SPRAKE (Van onzen Parlementsredacteur) Minister Vos heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij binnen niet al te langen tijd tot een oplossing hoopt te komen voor wat betreft de vraag naar een eigen vliegveld voor Rotterdam. De aanleg zal tientallen millioenen kosten in verband met de gesteldheid van den grond. Het was de Rotterdamsche afgevaardigde Kraayvan- ger (K.V.P.) die op meer voortvarendheid voor wat betreft den aanleg van een vlieg veld tusschen Den Haag en Rotterdam had aangedrongen en gezegd had, dat in Neder land een tekort aan vliegcapaciteit dreigt te ontstaan. Dit was één der punten uit de behandeling, welke de Eerste Kamer gfsteren aan de be groting van Verkeer wijdde. Een ander be langrijk punt was de vraag, of ten alanzien van het vervoer, in het bijzonder het perso nenvervoer, in .de bezettingsjaren niet een al te groote concentratiewas nagestreefd. Voor den heer Zegerirvg van Hadders (P. v. d. V.) was het gpen vraag, evenmin trouwens voor de heeren Kraayvanger en Biewenga (AJR.). Deze laatste stelde zelfs de vraag, hoeveel ondernemers waren „weggeconoen- treerd" en in stede daarvan bepleitte hij zoo veel mogelijk vrijheid van organisatievorm en geen achterstelling van het particulier bedrijf bij het overheidsbedrijf. Verschillende sprekers waren van oordeel, dat de andere streken van ons land nogal spoedig achterraken bij de belangstelling, welke het Westen uit verkeersoogpunt ge niet. De heer Zegering van Hadders deed een goed woord voor de spoorlijn Assen-Stadska naal, welke waarschijnlijk wordt opgeheven. Dé heer Van Velthoven (K.VJ.) vroeg be langstelling voor het Oosten, Noorden en Zuiden, de heer Kramer (P. v. d. A.) deed dit voor den Zuid-Oosthoek van Limburg en de heer Kolff bepleitte de verbindingen met de Betuwe. Minister Vos heeft met zijn beantwoording een begin gemaakt en daarbij voldoening uitgesproken over hetgeen in den afgeloopen winter is gepresteerd op vervoergebied. Ver der roerde hij in bovengemelden zin de vliegveldkwestie aan. Vandaag zal hij zijn be toog vervolgen. Aan het begin der verga dering heeft de wnd-vooizitter, prof. Anema, het overleden lid, jhr mr Van Asoh van Wijck (A.R.) herdacht, door wiens heengaan de Kamer een gevoelig verlies leed, -woorden, waarbij minister Vos zich namens de Regee ring aansloot. i GERBRANDY: „IS DAT EEN „OVEREENKOMST"?" - Naar aanleiding van het bericht, dat de Commissie-Generaal thans officieel gemach tigd is, de overeenkomst van Linggadjati te onderteek en en, verklaarde JAN SCHOUTEN (voorz. A.-R.£ractie) „Ik reken er op, dat de regeering op kortst mogelijken termijn de Staten-Ge- -neraal volledig inlicht. Pas daarna kan ik mij een definitief oordeel vormen". H. W. TILANUS (fractieleider C. H. U.): ,,De regeering glijdt steeds verder afjvan wat in de Kamer is gezegd. Ik ben in hooge mate verbaasd, wan-t ik kan. niet in zien dat er werkelijk overeenstemming is en dat de .onderteekendng overeenkomt met hetgeen! in de Tweede Kamer is uit gesproken en vastgelegd, ook van regee- ringszijde". Prol. mr. P. S. GERBRANDY (voorzitter Handhaving- Rijkseenheid) Vooralsnog begrijp ik slechts dat beide partijei^, vasthouden aan eigen interpreta tie en dat kan ik moeilijk een „overeen komst noemen". Generaal H. G. WINKELMAN: „Ik wacht op een regeeringsverklaring. Zeifis met de toelichting zou ik het accoord hebben afgekeurd, omdat het in strijd-is met de Koninklijke rede van 7 Dec. 1942. doch nu het accoord wordt onderteekend, terwijl beide partijen er een verschik en de beteekenis aan toekennen, kan een der gelijk accoord geenerlei waarde hebben. De partijen zijn het nu met eens en zullen het ook na onderteekening niet eens wor den. Dit is geen bevredigende oplossing". Mr. D. U. STIKKER (Eerste-Kamerlid P. v. d. V.): „Uit dezen gang van zaken kunnen «vog tal van problemen ontstaan. Dit is niet de weg om uit de impasse te geraken. Bij wien zal eventueele arbitrage berusten? Dit is hoofdzaak. Ik heb geen vertrouwen in den lt.-G.G. en evenmin in interventie van eeh andere mogendheid. Ik wacht op meer licht over het te volgen r eg ee rings- beleid en op stappen, die den afsohu-we- lijken noodtoestand van de Indische 'bevol king kunnen verlichten". Jhr. mr. v. d. GOES VAN NATERS (fractie leider P. v. d. A.) „Ook zonder dat de Indonesiërs de Ned. interpretatie aanvaarden, is er geen be zwaar tegen, onderteekening, want over de uitlegging van onderdeelen van het ac coord kan nader worden onderhandeld, in het uiterste geval met behulp van een neutralen arbiter." Dr P. A. KERSTENS (Eerste Kamerlid K. v. pj: ,,Ik had het graag anders gewild, maar ik zal bijzonder blij zijn, wanneer het ac coord zoo gauw mogelijk wordt ondertee kend. Daarmede worden de belemme ringen over de onderlinge uitwisseling en de soc.-economische reconstructie van In donesië weggenomen. Bovendien is een dergelijke stap van groote internationale beteekenis. Het verschil in interpretatie is slechts gering". E. KUPERS (voorz. N. V. V.)t J>e onderteekening beteekenf een stap in de richting ter bevordering vaii den we reldvrede en is een allereerste voorwaar de om te komen tot een behoorlijke ver houding tusschen Nederland en Indonesië". Amer"ca Engeland uitzlCilt Bij een nuchtere beoordeeling van de poli tieke feiten van den dag, dient men aller eerst kt het oog te houden, dat Europa en in het bijzonder Engeland, uitermate afhan kelijk zijn van Amerika. Het is geen nieuws meer, maar men dient zulks vooral niet te vergeten. Amerika dirigeert en bepaalt^ hoe en op welke instrumenten er mag worden gespeeld. Slechts door dit voor Europa onaan gename feit, deze situatie van afhankelijk heid, niet te onderschatten, kan men eenig begrip krijgen, van wat Moskou aan tegen spel biedt. Politiek gedijt op den bodem der economie en der financiën. Er bestaat in Amerika een belangrijk lichaam, dat fun geert als „Raad voor den Buiteiilandschen Handel" en de president daarvan, stelde onlangs de lacoriieke vraag, wat er zou ge schieden, als de Amerikaansche credieten naar het buitenland minder rijkelijk zouden afvloeien, ja, als deze credieten eens zouden worden stopgezet. Nu kan men direct daar tegen inbrengen, dat Amerika voorloopig nog niet waanzinnig is, want dat Europa welis waar Amerika noodig heeft, maar omgekeerd Amerika óók Europa, en toch is deze vraag van zeer duidelijke strekking. Immers een devaluatie-strijd en gros in Europa, ja over de geheele wereld, zou er hert gevolg van zijn en er zou een dusdanige „r e n- versement des alliances', een her groepeering van financieele, economische en politieke waarden ontstaan, dat ons aller leed niet te overzien zou zijn. Wat (devaluatie beteekent, leert ons de geschiedenis na den vorigen wereldoorlog en het gokken in mar ken bijv. was epidemisch! Tot in den treure wordt het dan ook thans herhaald, dat de eenige mogelijkheid, om aan de economische ontwrichting te ontkomen, een intenser® productie is. „Proletariërs aller landen, ver- eenigt u tot hoogere productie!' In Engeland voelt men én de totale afhankelijkheid van Amerika én de afhankelijkheid van de eco nomische malaise zóó hevig, dat er een om vangrijk Witboek aan gewijd werd. Zonder een algemeene verhoogde krachtsinspanning, zonder een sterk 'verhoogde productie, kan Engeland het bijltje er wei u.j ..i Er is geen geld meer, derhalve krijgt Ame rika óók in de politieke aangelegenheden van zuiver Britschen aard, niet alleen mede zeggingschap, maar zelfs, een uitvoerende taak. De Engelsche «import bedraagt momen teel slechts ongeveer 75 procent van den im port vóór 1940, en toch kan Engeland niet betalen, zonder bij Uncle Sam of Canada om crediet aan te kloppen. Het heeft er ook veel van, of de imposante machtsfiguur van de Engelsche marine en het stalen symbool van het Engelsche kapitaal voorloopig zijn on dergebracht in het „British Museum" te Londen, ter leering en stichting van de ko mende generatie. Het Britsche Imperium wankelt, en. niet zoo'n klein beetje. Groote gebieden, ressorteerende onder dit Imperium werden langzaam maar zeker, losgeweekt van de kernregeering en Labour verhaastte dit proces, deels uit ideologische overwegingen, deels uit onmacht, want ef is geen geld. Dit - geschiedde in Egypte, dit vindt nu plaats in Palestina, dit- manifesteert zich in Grieken land, waar Amerika de taak van voogd moet overnemen. Churchill heeft in het Lagerhuis de Labour-onmacht in het licht gestekt, maar de oorzaak van het kwaad zit feitelijk nog veel dieper. Voorwat Palestina betreft, zij er hier nog op gewezen, dat Amerika be zwaren heeft gemaakt tegen een sp o e d i g e beslissing der Ver. Naties, hetgeen met ver wondering moet worden geconstateerd, om dat immers in Palestina de situatie précair is en de aanslagen der extremistische, Jood- sche elementen worden voortgezet. In Britsch-Indië, in de Pendsjaab, hebben ook weer ernstige onlusten plaats gehad, terwijl een regeling van de geschillen tusschen Hindoes en Moslems nog niet in het ziebt is. Een Pakistan, zooals door de Moslems wordt voorgestaan, en dat dan de Hindoe-minder heden zou kunnen omvatten, wordt als vol komen onbevredigend beschouwd. Zoo staan al déze cardinale, buitenlandsche politieke kwesties op het Labour-vuurtje maar over te koken en er gebeurt nog niets. Alleen dan inzake Griekenland, omdat Amerika voelt, dat het zoo niet langer gaan kan en het directe belang van Amerika, een dam op te werpen tegen verderen Sowj et-in vloed. te groot is. Immers als de Engelschen, Grieken land vrijwillig verlaten, omdat er geen geld meer is en de Ameril^anen die plaats niet innemen, zou dit neerkomen op een onge breidelde ..Sowjetiseering" van heel Ooste lijk Europa. De Engelsche regeering maakt den indruk van ienjand. die in de hoofdstad een bloeiende zaak had, steeds maar uit breidde en overal filialen stichtte en nu ziende, dat het met de financieele organisatie van het massa-bedrijf mis loopt, de filialen liever wil overdoen en zich terug trekt op het kernbedrijf, dat overigens nog genoeg moeilijkheden neeft, om het hoofd boven de Theems te houden. Wat uit dit, alles volgt? Dat deel van Europa, dat streeft naar meerdere politieke en economische zelfstandigheid, zal uit/eigen behoud naar een meer bindend cement moe ten zoeken, wil het niet olat gedrukt worden tusschen Amerika en Rusland De Britsche en Amerikaansche affaires worden steeds meer dooreen gen^ngd, hetgeen een nuchter man als Churchill nog als de laatste kans van Engeland beschouwt. Er is momenteel voor Engeland geen anderen uitweg meer en de aanval van Truman op Rusland annex steun aan Griekenland zal de „Engelsche regee- ring" dankbaar hebben aanvaard. De Engel sche regeering, dat is echter óók de Labour- partij, en de linkervleugel daarvan is het vanzelfsprekend met Trumans verklaring niet een^. Zij zal van de regeering reken schap vragen en er zeker op aandringen, duidelijk te demonstreeren. dat deze Ameri kaansche actie niet door het Engelsche volk in zijn geheel wordt toegejuicht. Het is dan ook niet onmogelijk, dat de rebelleerende Labourleden, de linkervleugel dus aanstuurt op een breuk met de regeering omdat men de sympathie voor de Russen maar niet pardoes verloochenen kan. Bevin's geestver want en plaatsvervanger heeft zich voor loopig uit de moeilijkheid trachten te red den door de verzekering dat Truman de Engelsche regeering niet van te voren om advies over zijn verklaring had verzocht. Maar de politieke heibel komt nog4

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3