Handelscontact met Russische zone hersteld Amerikanen te Djoeja als „vrijheidsbroeders" De heer en mevr. Molotof hadden 600 gasten IDist NIEUWF LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 MAART 1947 WIJ SLOEGEN EEN GOED FIGUUR IN LEIPZIG In het Dep. wan Economische Zaken te Den Haag heeft koJ. H. van der Vaart, hoofd ■von de econon. afdeeling ven de Ned. mili taire missie te Berlijn aan persvertegenwoor digers enkele mededeeldngen gedaan betref fende de Ned. deelneming aan en de ver kregen resultaten van de Leipziger Messe. De langdurige voorbereidingen van Neder- landsohe zijde leverden vruchtbaar resul taat op. Ons land was een der drie naties, die in het gebouw van de Messe op den be- gianen grond kantoorruimte ter beschikking had, waar alle betrokken Ned. diensten waren ondergebracht, hetgeen zeer ten ge rieve van onze zakenlieden was. Alle Ned. ofificieele instanties waren daar te vinden, waardoor de afwikkeling van transacties zeer werd bespoedigd. Nederland wa6 het eenige land op de Messe, dat in staat was de ingewikkelde transacties direct tot een con creet resultaat te doen leiden. Over de medewerking van Russische zijde bij het afsluiten van transacties had kol. Toch teekenen (Vervolo van pap. U Nu zou men kunnen zeggen, dat dit slechts de uitlating is wan een Kamerlid zij het ook een belangrijk en gezaghebbend Ka merlid. Maar wat antwoordde de Regeering? Welnu, dat zij spreke: Op 19 December 1946 zei minister Jonkman, volkomen toe te ge ven „dat vóór de onderteekening zal moeten vaststaan, dat ook de wederpartij de toelich ting en de Regeeringsverklaring aanvaardt". „Weliswaar", vervolgde hij, „kan ook de te genpartij bijdragen tot een verduidelijking van de interpretatie, maar bij de ondertee- - kening moet duidelijk blijken, dat men niet alleen de 17 artikelen onderteekent. maar die onderteekent, zooals de toelichting en de Re geeringsverklaring ze bedoelen. Men /ziet, het wordt haer in kort bestek door minister Jonkman niet minder dan tweemaal achtereen gezegd. Wij citeeren letterlijk uit het officieele verslag der zit tingen. Zelfs de beide streepjes op.de oo's Vóór de onderteekening zijn niet van ons. En dat dit ook maar niet zonder meer een Uitlating was, kon nog dienselfden dag blij ken. Naar aanleiding namelijk van deze ministrieele mededeeling zei nogmaals het Kamerlid Romme in zijn antjyoord-rede, waarin hij ook zijn bekende motie formu leerde, welke de Regeering aan haar eigen woorden bond, ook aan de woorden dus, dat ook de tegenpartij aan de interpretatie der Régeering gebonden zou zijn: „Ik herinner uit hetgeen de Regeering ten deze heeft gezegd, aan deze positieve mededeeling van dé Regeerirogstafel, dat vóór (de beide streep jes zijn weer niet van orts) de onderteeke- ïwng zal moeten vaststaan, dat de wederpartij behalve de 1.7 punten, ook de toelichting «n de Regeeringsverklaring aanvaardt". Voor ditmaal hebben wij het Kamerlid Romme en'den minister laten spreken. Thans ieg-t de Regeering, met opzijschuiven van haar eigen uitspraken, met opzijschuiven van de motie Romane-Van der Goes van Naters, met opzijschuiven van de duidelijke en on dubbelzinnige verklaring der volksvertegen woordiging, zooals deze in de Tweede Ka njer is belichaamd, dat slechts zij (de Re- geerdng) aan deze interpretatie gebonden is en dat het onjuist ware, zich vóór de onder- teekgninjr van de instemming der tegen partij te vergewissen. Het zou om te lachen zijn, ware het niet zoo indroevig. De vraag is thans: wat doet het parle ment? Wat de Kath. Volikspartrj? Wat doet de heer Romme, die zifch op dit punt zoo onomwonden heeft geuit? van der Vaart mets dan lof. In bijna alle ge- va" cn waren de door de Russen berekende dollarbedragen voor afgesloten transacties aan den hoogen kant. Zonder uitzondering kwam men van Ned. zijde echter steeds tot een gunstig resultaat, wanneer op verlaging der berekende dollar bed ragen werd aange drongen. Wederzijds heersdhte tus9dhen de Russische en Ned. instanties groot vertrou wen. zoodat de samenwerking prettig wa^. De Ned. zakenlieden zijn dan ook niet voor niets in Leipzig geweesi, aldus vertelde ons kol van der Vaart. Eigenlijk gingen de Ne- derlandsohe' zakenlieden naar een onbekend doel. De verkregen indrukken en resultaten zijn belangrijk voor komende jaarbeurzen in Leipzig. De dollarbedragen, die van Ned. zijde ter beschikking konden worden ge- steüd, werden volledig verbruikt. Een ber langrijk aandeel in de voorbereidingen en in het bereikte heeft de Ned. Trustmaat- soha<ppij gehad. Samenvattende was kol. Van der Vaart van meening, dat het belangrijkste gevolg 'van de Leipziger Messe voor ons land is, dat het zoo zeer gewenschte handelscontact tusschen de Russische zone en ons land weer tot stand is gekomen. Binnenkort kunnen handelsbesprekingen tusschen de Russische zone van Duitschland en Nederland worden verwacht De verheugde overwinnaar in een feestroes Wat Sjahrir's brief van 15 Maart wel inhoudt. De Indonesische delegatie heeft gisteren aan de Commissie-Generaal het volgende tele gram gezonden: „wij- hebben verheugd ken nis genomen van het feit, dat de Nederland- sche Regeering de Commissie-Generaal ge machtigd heeft de ontwerp-overeenkomst te teekenen op basis van onzen brief van 15 Maart". In dezen brief heeft Sjahrir aan de Com missie-Generaal te kennen gegeven, dat de Indonesische delegatie bij onderteekening van de basis-overeenkomst ziph gebonden acht aan de uitspraken van de vergadering van het republikeinsche parlement te Malang, doch dat zij kennis heeft genomen van het geen met betrekking tot de basis-overeen komst geformuleerd is in de verklaringen van minister Jonkman en de toelichting van de Commissie-Generaal. Zij geeft zich er voorts rekenschap van dat, indien de over eenkomst tot stand komt, datgene, wat in deze stukken is vervat, van bepalende be teekenis moet worden geacht voor hetgeen Nederland daarmede aanvaardt en op zich neemt. In Sept. a.s. wordt in een noodgebouw te Schoondijke (Zeeuwsch-Vlaanderen) een R.-K. H.B.S. geopend. PHILIPPIJNEN BELOVEN THANS BETERSCHAP Zooals wij reeds meldden, landde de vorige week Donderdag een toestel van de Philup- pijmsdhe burgerluchtvaart op het republd- keimsche vliegveld te Djokjakarta, waarna het korten tijd later weer opsteeg met een kostbare lading kinabast en vanille, bestemd voor Singapore. In dit verband spraken wij, gezien de affarire-Behrman, van een „blok kade breken". Het is interessant te vernemen, wat de Amerikaansche piloot van bedoeld vliegtuig, ka.pt. S. Terry, aan Associated Press" ver telde: „Op den heenweg bevonden zich vijftien leden van de regeerung-Soekamo-aan boord van het toestel, dat voor deze gelegenheid speciaal te Singapore gecharterd was. Eén van hen was de republikeinsche generaal Soeddrman. Het toestel ontplooide de rood witte vlag, toen het boven Djogjakarta cir kelde. Het bleek, dat het vliegveld zwaar versterkt was en dat bij al'le kanonnen man schappen gereed stonden om de stukken te bedienen De vliegers werden door de Indonesiërs verwelkomd als „broeders in de vrijheid", terwij-l zij rijkelijk door hen onthaald wer- den;', zoo besloot Kapt. Terry zijn relaas.' Geen Philippijnsche vliegtuigen meer in Ned.-Indië Inmiddels heeft de Philippijnsche burger- De lichting 1944 De M6b. deelde gisteren mede, dat het in het voornemen van den minister van Oor log ligt in Mei a.s. tegelijk met de lichting 1947 ook 10.000 man van de lichting 1944 onder de wapenen te roepen. Wij vernamen hierom trent, dat het inderdaad in de bedoeling ligt de lichting 1947 met technici uit de lichting 1944 aan te vullen. Of daarmee 10.000 man ge moeid zal zijn, staat niet vast, evenmin of deze rAannen in Mei onder de wapenen zul len komen. Voor zoover zij tot de derde di visie behooren worden zij ook naar Indië uitgezonden. BIDAULT DRONK OP STALINS GEZONDHEID Gisterenavond werd in het tehuis van de Sowjet Luchtvaartindustrie te Moekou een receptie gegeven, waarbij de heer en mevr. Molotof als gastheer en gastvrouwe optraden. Minister Molotof bracht den eersten dronk uit, waarin hij zijn gasten verwelkomde en waarbij hij de hoop uitsprak, dat de confe rentie zou slagen. Vervolgens stelde minister Bevin, na éraan herinnerd te hebben, dat hdj twee oorlogen meegemaakt had en nooit meer een nieuwen zou willen meemaken, eveneens voor te drin ken op het Welslagen van de conferentie. De Amerikaausche minister van Buiten- Jendeche Zaken, die het lintje droeg van de orde van Suivorof, herinnerde eraan, dat hdj DAT Nederland heeft aangeboden technici naar Argentinië te zenden om hulp te ver- leenen bij het uitvoeren van het Argen- lijnsche vijfjarenplan voor economische ont wikkeling DAT de Holland-Amerika-Lijn, i.v.m. het toenemend goederenverkeer tusschen Ame rika en de Westkust van Europa, verwacht haar scheepvaartdienst tegen het einde van dit jaar volledig te kunnen hervatten. DAT op 20 Maart onder auspiciën van de Niwin naar Indië vertrekken de artisten Kathinka Kuster (chansonnière), Kees Pruis, J. K. F. Pruis. Ch W. M Matla en M. H. i v. d. Waag. DAT de 18-j. S. T. en de 11-j. v. L. uit Arcen bij het spelen met een phosphorbom ernstig gewond zijn geraakt en naar het ziekenhuis te Venlo moesten worden Ver voerd. DAT de Fransche dirigent Charles Münch, die vorige maand in New York heeft ge dirigeerd in het a.s. seizoen geruimen tijd als gastdirigent in het Kurhaus te Scheve- ningen zal optreden. DAT a.s. Zondagmiddag om half vijf gen.- maj. W J. K. Baay commandant der tweede divisie, van een dienstreis in Ned.-Indië op Schiphol terugkeert.' DAT te Utrecht, 72-j. oud, is overleden de apotheker K Visscher en te Alkmaar op 71-j. leeftijd de oud-dir der Gemeenteplantsoe nen B Hoek. DAT Z Exc. P. Kasteel, gouverneur van Curasao. Vrijdag 21 dezer in den Haag zal arriveeren voor het houden van besprekin gen. deze and e<rscihei ding den aivond voor de invasie in Normandië van den Sowjet Am bassadeur gekregen had. Normandië, zei hdj, was een groote gemeenschappelijke onder neming, welke den geallieerden de overwin ning had gébracht Hij hoopte, dat de over eenstemming, welke tijdens den oorlog tot stand kwam, ook tot stand gebracht zou kunnen worden in de vredesjaren. Bidault dronk eveneens op het welslagen van de conferentie en op de gezondheid van Stalin Bidault was de eenige van de ministers, die Stalin in zijn heildronk noemde. Na het diner ontvingen de heer en mevr. Molotof 690 gasten in de geweldige grijze en 'gouden zaal, welke twee verdiepingen hoog is. De zaal was versierd met dc vlaggen van de vereenigde volken. De dames waren schit terend gekleed en hadden zich met veel juweelen getooid. luchtvaart maatschappij den Ned. consul in Manilla ervan in kennd6 gesteld, dat er geen vliegtuigen van deze maatschappij meer natr Indië zullen vertrekken. Dit is gisteren van officieele Ned. zijde in Batavia bevestigd. Deze belofte werd gedaan tijdens onderhan delingen inzake Philippijnsche landingsrech ten in Ned Oost-Indië. O, Kovacs Het Gooische Tribunaal heeft de zaak behandeld tegen den vroeger en raddo- ddrïgent Louis Schmidt (Kovacs Lajos). Deze bekende sedert '34 geheimlid van de N.S.B. te zijn geweest en de muziek te hebben geschreven bij een fel anti- Joodsch hoorspel van R. van Genechten, getiteld „De Vos Reinaerde". Beschul digde gaf toe een groot aantal rapporten over „anti-collega's te hebben opgemaakt voor de Kultuurkamer. Over veertien da gen aal het Tribunaal advies uitbrengen. Willem Pijper hedennacht overleden Meest vooruitstrevende componist in Nederland. In zijn woning te Leidschendam is, na reeds eenigen tijd in St. Antoniushove te Voorburg verpleegd geweest 4 te zijn, op 52- jarigen leeftijd overleden de componist Willem Pijper, de bekendste der Nederland- sche expressionisten. Willem Pijper werd op op 8 Sept. 1894 te Zeist geboren en bezocht de Muziekschool te Utrecht, waar hij werkte onder leiding van dr Johan Wagenaar. Ici deze stad was hij criticus paedagoog, waar na hij in 1925 werd benoemd als hoofdleeraar aan het A'damsche Conservatorium. In 1926 werd hij hoofdredacteur van het tijdschrift .De Muziek" in 1930 volgde zijn aanstelling als directeur van het nieuw opgerichte conser- vatroium der Mij. tot bevordering der Toon kunst t-e R'dam. Van een laat-romanticus on der Duitschen invloed, ontwikkelde Pijper zich via het impressionisme tot de voorste geleden der modernen. Steeds heeft hij ech ter een eigen stijl gehouden, waardoor hij zich als onze meest oorspronkelijke compo nist heeft getoond. Niet alleen als componist, ook als schrijver heeft Pijper een interna tionale beteekenis gekregen, ondanks vaak zeer persoonlijke meeningen en waardeerin gen, Zijn meesterlijk-gestelde artikelen zijn gebundeld verschenen onder de namen „De Quintencirkel" en „De Stemvork". Morgen zullen wij op zijn beteekenis als' componist terugkomen. WIL WEM PIJPER JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER T'-m. rotman 17. 't Allereerste laten zij Voor dit geld hun kleren, Door de honden stukgescheurd, Netjes repareren; Hierop spoeden zij zich naar 't Oude Middelburg, om daar, Naar zij beiden hopen, •n Orgel weer te kopen. 18. Vredig wandelen zij voort Bij het zonnegloren, Tot opeens een angstgeschreeuw Doordringt tot hun orenl Dó ar terzijde van den weg! Ginder, bij die groene hegl Zachtjes gaan z' er henen. Sluipend op hun tenen.... Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Aalst J. Bakker te Vee- nendaal te Arnhem (vac. P. W. Spruijt) dr A. F. N. Lekkerkerker te Den Haag-Loos duinen; te Bussum (2 vac.) A. Oskamp te Dordrecht en P. P. J. Monster te Dinteloord; te Lollum (toez.) vac. W. Wilman, J. Haan stra te Workum; te Standdaarbuiten J. G. R. Langhout te Kamerik; te Vriescheloo (Gr.) P. J. de Bruyn, gerepatrieerd predi kant te Den Haag. Aangenomen; naar Sliedrecht Jac. de Vries te Lopik, die bedankte voor Streef kerk. Bedankt: voor Barneveld J. v. d. Vel den te* Hilversum. Geref. Kerken Tweetal: te Apeldoorn (2e pred.pl.) J. Na wijn te Avereest en R. Ypraa te Lop- persum. e r o e p e n; te Uithuizen (2 pred.pl.) ds E. Jansen, hulppred. aldaar. Bedankt: voor RhedenDe Steeg, J. P. Schouten te Dinxperlo. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen: naar Oi?de Bildtzijl D. Visser te Rotterdam-Zuid. IN HET KORT De voorz. van het Kerkbestuur van de Prot. Kerk in Indië, ds J. J. v. Herwerden, keert na een verblijf van enkele maanden in ons land op 28 Maart weer naar zijn stand plaats terug. Op „Schapenduinen" te Bloemendaal worden acht drie-daagsche conferenties van de „Youth for Christ"-bewegdng gehouden, waar o.m. ds A. G. Barkey Wolf, Den -IJaag, ds P. Lugtigheid, Den Haag, Dick Lugthart, Katwijk a. Z., P. D. Bardelmeyer, Noocd- wijk en Syney Wrlson. Hilversum, spreken. Te Almelo is een Prov. Verbond van Geref. Evangelrsatiecommissies opgericht. Tot hulp-aalmoezenier bij het leger, met den rang van kapitein,.zijn'benoemd (vanaf 10 Febr. j.l.) J. M. P. M. Baeten-, (vanaf 3 Febr. jj.) A. Th. Benne, A. G. Hermans, J. L. Knoops, J. H. N. Konings, C. J. v. d. Lin den, A. F. Rademaker, H. A. Reijgersberg. PERSONALIA Het Tribunaal te Haarlem heeft P. W. Foeken, vroeger predikant aldaar, internee- ring opgelegd, die zal eindigen 9 Nov. 1947. Hij werd ontzet uit het ambt van predi kant. Van zijn vermogen werd f 12.000 ver beurd verklaard. Gisteren aanvaardde dr ir J. T. P. Bij houwer het hoogleeraarsambt m de tuin- en landschapearchitectuur te Wageningen. Zondag 23 Maart a.s. zal het vijftig* jaar geleden zijn, dat mr J. Smit Az. te'' 's-Gravenhage, oud^diTecteur der N.V. Mij. „Dé Schelde", aan de Leidsche Universiteit^ promoveerde tot doctor in de Rechtsweten schap. Woensdag 26 Maart a.s. zal het zestig jaar geleden zijn, dat dr A. F. Hollemcln, te Bloemendaal, oud-hoog lee raar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. Met een rede over de voeding en de voedselvoorziening der volken aanvaardde dr ir M J L Dols dezer dagen 't hoogleeraarsambt in voeding en voedselvoorziening aan de Gem. Universiteit te Amsterdam, vanwege het Ned. Instituut voor Volksvoeding. Tot gew, hoogleeraar in de leer van de ijzerconstructies aan de T.H. te Delft is benoemd ir A. Roggeveen. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 16 Mrt. Geslaagd prop. ex. Godgéleerdheid: B. van der Lelie te Leiden; cand.-ex. Godgeleerdheid: J. van Winters wijk te Haarlem: cand.-ex. Wis- en Natuur kunde (F.): J. N. Waisvisz te Oude-Ade; doet. ex. Wis- en Natuurkunde (Wiskunde) A. W. Dek te Arnhem; doet. ex. Wis- en Natuurkunde (Dierkunde); J. J. A. van Ier- sel te Leiden. AMSTERDAM, 19 Mrt. (Gem. Univ.) Geslaagd v. cand. Duitsche taal en letter kunde J. H. F. Wolfs. TILBURG, 18 Mrt. Geslaagd: cand. econ. wetensch.: mej. M. v. d. Borght, Tri burg en de heeren L. v. Son, Tilburg, J. Klinkers, Roosteren, P. Verhagen, Sittard, A. Merk, Geertruidenberg en J. v. Geffen, Den Bosch. - DAT op de Int. Hondententoonstelling op 22 en 23 Maart te A'dam 120 verschillende rassen te zien zijn en het aantal inzendin gen 1374, bedraagt, een record sedert 1890. DAT tot voorz. van het Hof van Justitie in Surinatne mr dr J. A. E. Buiskool, thans lid van dat Hof, benoemd is. DAT 3 en 4 April op Birkhoven te Amers foort een conferentie van Prot. Chr. Jour nalisten wordt gehouden, en belangstellenden zich vóór 24 Maart kunnen wenden tot B. v. d. Ros. Plantsoen 83, Leiden, tel. K 1710 2014 of 20408 DAT de Fa. Bruynze^l te Zaandam op Midden-Borneo een groot houtbedrijf gaat oprichten, waarvan het geïnventeerde kapi taal f 4 millioen zal bedragen. DAT op 1 April ir D. Groeneveld van het Centraal Planbureau naar Indië zal ver trekken om ook daar een begin te maken met de opstelling van economische plannen. DAT de beide inbrekers in het distribu tiekantoor te Weert, A. S. en M v. d. B., resp. tot 2y2 en 3 jaar gev.straf zijn ver oordeeld. DAT de tuinder G. Sonneveld te 's-Graven- zande, wegens verraad van den Geref. pred aldaar, ds v. d. Laan. heden door het Haag- sche B.G. is veroordeeld tot 2 jaar gev.straf. DAT de Delftsche Landwachtcommandant F. T. C. Rosier door hetzelfde B.G. is ver oordeeld tot levenslange gev.straf. wegens de arrestatie van een illegale ploeg te Bleiswijk. DAT te Den Haag, 67 j. oud, is overleden de kunstschilder Jacques Chapchall en hij morgenochtend 11 uur op de Alg. Begraaf plaats ter aarde wordt besteld. DAT voor het Tribunaal te Terneuzen te recht stond de 52-j. arts J. F. Dikkenberg uit Aerdenhout, die o.m. als vertrouwens arts voor de Duitschers had gefungeerd, vér- raadbrieven aan de N.S.B. schreef e.d. en de uitspraak is bepaald op 31 Maart. DAT architect C. Smit te Bussum morgen 70 jaar wordt. DAT de Tuchtunie bij min. Gielen gepro testeerd heeft tegen het voorloopig faculta tief stellen van het 8e leerjaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2