Welk bloedspatje is afkomstig van doodslag Bosman en Schipper 't Verklaarde C M05KOU uitzicht Alweer de klacht: onze producten zijn te duur een Elfstedenwinnaars Jhr LoudonGeen direct gevaar voor oorlog KIEUWE LEIPSCHE gOÜRAWt 3 DINSDAG 18 MAART 191» Dr v. LEDDEN HULSEBOSCH GEEFT HET ANTWOORD De in binnen- en buitenland vermaarde Chemicus en criminoloog, dr C. J. van Ledden^ Hulsebosch, die op 9 Maart 1902 voor het eerst als getuiige-desfkundige optrad in een geruchtmakende Aüifcmaarsche strafzaak, Viert Maandag a-s. zijn 70sten verjaardag, op welken dag hij echter- voor niemand te spre ken zal zijn.'' In een bespreking met de Nederlandsdhe DR VAN LEDDEN HULSEBOSCH? pers heeft de bijna 70-jarige vertelt uit zijn aan -belevenissen rijk verleden en het is hem aan te zien, dat hij geen grooter triomfen ikent, dan den misdadiger vinden in -gen ge compliceerde strafzaak. Veel is er in het laboratorium van den cri minoloog, dat voor leeken bijkans onbegrij pelijk is. Een bloedspatje op een overjas wordit bijvoorbeeld onmiddellijk herkend als een aanwijzing tot gepl-eegden doodslag. Waarom? Kan het niet door een gewone snee In den vinger veroorzaakt zijn? Zeker niet, want een spatje met een doorsnede van 0.075 mm ontstaat alleen wanneer de bloedhaar- Vaten bij heftige kneuzingen stukspringen. Ook tijdons de bezetting heeft dr Hulse bosch opsporingswerk gedaan. Met een vol daan lachje vertelt hij, hoe het hem bij her haling gelukt is de Duitschers om den tuin te leiden en te voorkomen, dat goede vader landers hun in de handen vielen. Zoo heeft hij de Duitschers kunnen wijsmaken, dat de brand in Weesp, waarbij een hoeveelheid wol GOUDEN MEDAILLE VOOR J. VAN DEN HOORN Na een nauwgezet onderzoek heeft het be- Btuur der „Friesche Elfstedenvereeniging" besloten J. van den Hoorn uit Ter Aar tot Winnaar van de elfstedenwedstrijd 1947 te verklaren. Uit dit onderzoek, waarbij ver- echfllende getuigen gehoord zijn en den deel nemers zelf gelegenheid werd gegeven, zich te verantwoorden, is komen vast te staan, dat vele wedstrijdrijders gezondigd hebben tegen een regel, die zeer uitdrukkelijk in het programma werd vermeld, nl. „wed strijdrijders mogen niet opleggen, noch zich laten zuigen door niet-deelnemers". Enkele rijders hebben deze overtreding ruiterlijk erkend, tegen anderen, bijv. de no's 1 en 2 Jan Bosman en Klaas Schipper zijn bewijzen van zoodanigen aard overlegd, dat zij on mogelijk voor prijzen in aanmerking kun nen komen. Alle wedstrijdrijders, die vóór 18.21 zijn binnengekomen, ontvangen echter wel het Elfstedenkruisje, met uitzondering van de gebr. Wynia uit Edens, die dermate 4n overtreding zijn geweest, dat zij geheel Zijn gedisqualificeerd. Dat de Friesche Elf stedenvereeniging het onderzoek niet alleen nauwkeurig, doch. ook volkomen objectief heeft ingesteld, blijkt o.i. zéér duidelijk uit de disqualificatie der beide Friezen. De offi- cieele prijswinnaars zijn nu: 1. J. van den Hoorn (Ter Aar), groote gouden medaille, flTrek van platteland naar de stad wordt onrustbarend In zeven jaar 85.000 arbeiders in den landbouw minder Het Landbouw-Econ. Instituut stelde een onderzoek in naar den. omvang^ die de vlucht van het platteland naar de stad heeft geno men. Van MeiOct. 1946 zijn 37 plattelands gemeenten uitgezocht in alle grondsoort en- gebieden van ons land. Sinds 1939 heeft daar over de geheéle linde een vermindering van mannelijke arbeidskrachten van 30.751 tot 26.334 plaatsgevonden. De achteruitgang was het grootst bij die inwonende knechten en bij de losse arbeiders, resp. van 1910 tot 715 en van 7.266 tot 5.568. Indien deze 37 gemeenten, typeerend voor het geheel zouden zijn, dan zou in geheel Nederland van 1939 tot 1946 het aantal mannelijke arbeidskrachten in den landbouw met 80.000 85.000 zijn afgenomen. Dit verschijnsel doet zich voor bij een 'steeds groeiende bevolking, zoodat de toestand meer dan zorgwekkend is. Terwijl in bedoelde ge meenten het aantal agrarische werkkrachten, met 4417 afnam, steeg het aantal naet agra rische- met slechts 789, zoodat de hoofdoor zaak in een girooten trek naar de stad is gelegen. NOORSCHE KLOKKEN NAAR NEDERLAND De bisschap der Luthersche Staatskerk In Noorwegen, Eivind Beggrav, heeft 20.000 kronen bijeengebracht om klokken te doen gieten, welke zullen worden aangeboden aan Ned. kerken, die tijdens de bezetting van haar klokken zijn beroofd. voldoende voor 20.000 uniformen, in vlammen opging, geen sabotagewerk was, maar het ge volg van broeiing in de wol. ,JEn de Duitschers geloofden dat", zei hij lachend. „Ze wisten blijkbaar niet, dat wol 'nooit kan broeien". Rijk zijn ook de ervaringen van dr van Ledden. Hulsebosch met het herkennen van lijken uit massagraven. Talrijke -malen heeft hij hierbij -goed werk kunnen verrichten. „Thans ga ik er niet meer op uit", zeide dr van Ledden Hulsebosch, „Ik kan niet nalaten toch iets te doen, maar neem alleen opdrachten aan, die ik thuis kan uitvoeren. Onderzoek van documenten, handschrift- vervalsChdngen, onderzoek van bloedsporen, met deze dingen kan ik mij nog wel bezig houden, maar heen en weer reizen is mij een beetje te vermoeiend". Dr van Ledden Hulsébosch is gedurende 9 jaar voorzitter geweest van de „Academie Internationale Criminalistique" en heeft in die functie de congressen te Weenen en Lau sanne gepresideerd. Regeering stelde volgorde bij naturalisaties vast Nederlandsche Israëlieten bleven onder danen der Koningin. Over cle wetsontwerpen voor de naturali satie van Johannes August en 19 anderen, Maria Arians en 19 anderen en Oskar G. K. Angerm-i'l-le en 20 anderen deelt de betrok ken minister in zijn M. v. A. aan de Tweede Kamer mee, dat bij het afwerken van de verzoeken voor het verkrijgen van Neder landerschap, die bij duizenden binnenkomen, voorrang wordt gegeven aan -hen, wier pro cedure in 1940 al min of meer voldongen was. Voorts is het verrichten van militairen dienst door belanghebbenden b .v. reden voor spoedige behandeling. De minister trof maatregelen om Nederlandsche vrouwen, die met buitenlanders trouwden, doch wier huwelijk ontbonden is, van -paspoorten te voorzien. De M.v.A. sluit met de woorden: „Nederlandsche Israëlieten konden niet worden gedenationaliseerd, volkenrechtelijk ook niet tijdens de beizetting. Zij waren onderdanen van de Koningin. De bekende verklaring van Truman, om een bedrag van 400 millioen dollar, alsmede troe pen en civiel personeel in te schakelen voor de „democratiseerfftg" van Griekenland en Turkije, omdat over deze landen de slag schaduw van het communistische Rusland valt, heeft eindelijk, na aanvankelijk zwijgen, de Russische pers tot krachtig commentaar genoopt. Veel nieuws wordt er door de Sow. jet-bladen, niet tot uiting gebracht, want immers terwijl Amerika den Russischen tegenstander beschuldigt van expansionisme, blaft omgekeerd Sow jet-Rusland zijn. woede uit, door te verklaren, dat Amerika het meest imperialistische land ter wereld is. Men dient dus rekening te houden met deze negatieve appreciatie, om datgene wat nog positief tot stand gebracht is, althans tot nog toe, te kunnen waardeeren. Groote beslis singen zijn niet genomen, behalve dan dat men fatsoenshalve, voor het forum der we reld, niet anders kan doen, dan Pruisen, eenmaal het machtige bolwerk der jonkers, te liquideeren. Pruisen, altijd de krachtige fontein van militairistische opspuitingen, is in principe, tot zwijgen gebracht. Men moet de motieven van den vijand nooit onder schatten en naast zich neerleggen, neen, het is juist zeer verstandig, deze motieven, waarom volgens Duitschland's zienswijze de oorlog wel moest ontstaan, grondig te onder zoeken. In den bloeitijd van Hitier heette het, dat Duitschland geen grondstoffen had, althans niet voldoende bezat, geen koloniën, zooals bijv. een Engeland en een ontzettende dichtheid van bevolking. De Duitschers zaten als het ware op elkaar gekleefd. Laten wij deze Duitsche klachten voor wat zij zijn, dan is het in ieder geval, toch zeer merkwaardig, dat na den oorlog, deze dichtheid van be volking in Duitschland weer in het geding wordt gebracht en als een ernstig gevaar voor den vrede onderkend. De Franschman, Bidault, vindt dit probleem zelfs zóó ernstig, dat hij het voorstel deed, een soort van emi gratie-apparaat in te schakelen. De bedoe ling is dus aan het enorme vat met Duit schers, voldoende tapkraantjes aan te bren gen, zoodat de duigen van het vat niet uit elkaSr bersten. Wat moet men met al dè „verplaatste personen" doen, die misschien niets geen zin hebben weer naar hun vader land gerepatrieerd te worden? Vergeleken met den tijd vóór 1940, zijn er in de Engel- sche zone reeds bijna 2% millioen personen meer, die allen moeten worden gevoed en gehuisvest. Hoe al deze menschen daar zoo komen, wel, de oorzaak schuilt in het feit, dat het Oosten zóó aanlokkelijk voor hen was, dat zij naar de Engelsche zone gevlucht zijn. Het aantal „verplaatste personen" be draagt in de Westelijke zones bijna '850.000 man, w.o. een 25000 Russen en een paar hon derdduizend Polen. De Franschman wil de tapkraantjes open zetten, opdat de Duitsche bevolkingsdichtheid minder wordt. Die ge dachte is ook volkomen normaal, want als men, denkende aan Bevin's terminologie .Duitschland als zinkput van Europa", nu ook nog te maken krijgt met Duitschers dicht op elkaar, als pieren in een potje, dan hoeft er niet veel te gebeuren, om het oorlogsge vaar weer acuut te maken. De bevolkings dichtheid is er minstens twee keer zoo groot als in Frankrijk, waardoor dus aan de ver dere repatrieering van Duitschers voorloopig een einde moet worden gemaakt en de z,g. „verplaatste personen" niet ten eeuwigen dage in Duitschland mogen blijven, terwijl, juist wat Duitschland vóór den oorlog zelf reeds bepleitte, aandacht moet worden be steed aan het vraagstuk, waarheen de Duit schers te emigreeren. De Duitschers schreeuwden immers vóór den oorlog op schier hysterische wijze, om meer „Lebens- raum", en wat moet dit nu worden, als straks, na den terugkeer der Duitschers. die zich nog buiten hun Heimat bevinden, Duitschland zelfs 40 inwoners per vierkan ten kilometer meer zal hebben, dan vóór den oorlog. Het eene tapkraantje mag dus gerust zoo open gezet worden, dat Duitsche emi granten in Frankrijk mogen worden toege laten. Zij kunnen derhalve in Frankrijk ves tigingsvergunningen bekomen en daar nuttig ■werk verrichten. Echter, - zal men dan wel een uiterst strenge contröle moeten instel len op deze lieden, opdat de spionnage er niet tevens door bevorderd zal worden. Wij, in Indië lieten veel Japs toe en wij hebben er pleizier van beleefd! Overigens spreekt het vanzelf, dat Duitschland zijn mannetjes liever bij elkaar houdt, hoewel er ook een element van „verbroedering" in schuilt en het de tegenstellingen kan verzachten. Verder be- hooren tot de belangrijkste gerechten van. Moskou, die nu geserveerd worden, de kwes tie der .herstelbetalingen" en de puzzle van de „economische eenheid'" van Duitschland. Het heeft er veel van, of men weer gaat óvervragen, net als in 1919, toen men oók fantastische bedragen ging noemen, als „her stelbetaling", want de Russische eisch van ruim 1200 millioen pond sterling is niet mis en Amerika en Engeland zijn daar dan ook sterk tegen gekant. Zooals reeds eerder op gemerkt, zullen Amerikanen, Engelschen en Russen traohten „te halen, wat er te halen is", en zullen zij elkaar ervan beschuldigen het leeuwenaandeel in de wacht te willen sleepen. Duitschland moet in de toekomst in eigen onderhoud kunnen voorzien, daartoe moet het weer een economische eenheid wor den, maar het geheel moet onder strenge contróle staan. Het ziet er naar uit, dat de experts van Moskou het daarover voorloopig nog wel niet eens zullen worden. Want, zoo lang Duitschland de eigen huishouding niet kan voeren en de productie maar matig is, moet er 'geld bij, waarvan Amerika en En geland voorloopig hun bekomst hebban. Duitschers vernielden voor 32 milliard pond in Rusland Zij maakten er 25 millioen menschen dakloos Moliotof deelde aan de ministers van Bui ten la ndsohe talken mede, dat de oorlog tegen Duitschland en Japan de Sowj et-Unie 89.250.000.000 pond sterling getoost heeft. Hq vertelde, dat de Duitschers 1T10 steden, 7000 dorpen en 6 millioen gebouwen verwoest hadden, waardoor 35 millioen menschen dak loos werden. Verder verklaarde hij. dat 35.000 fabrieken en 40.000 ziekenhuizen verwoest werden. Hij berekende de kosten aan directe schade, welke door de Duitsdhers op het Sowjet-ge- bied was aangericht op 32 milliard pon«$ sterling. OVERIGENS WIL MEN ZE GAARNE IMPORTEEREN Uit Londen komen gunstige berichten over een venhooging van onzen export naar Engeland. De vreugde hierover wordt ech ter getemperd door het feit, dat de prijzen voor onze producten beneden den kostprijs vallen. Wij zijn hiertoe wel gedwongen, daar export ons deviezen levert voor aankoop van producten, die wij zelf niet kunnen voortbrengen. Om aan dezen ongezonden toestand van exporteeren met verlies een eind te maken is er dan ook slechts één mogelijkheid, n.l. dat onze productiekosten omlaag gaan om op de wereldmarkt te kun nen concur reeren Nederland; zal in den loop van. dit jaar kaas, gecondenseerde melk, eieren en spek naar Engeland exporteeren, voor zoover dit in verband met de betrekkelijk geringe be schikbare voorraden in Nederland mogelijk zal zijn, aldus werd overeengekomen bij de vorige week in Londen gehouden handels besprekingen, welke een voortzetting wa ren van die in Januari jl. in Den Haag. Aan de Nederlandsche delegatie werd de verzekering gegeven, dat Engeland in ieder geval genegen is, alle hoeveelheden van bo vengenoemde artikelen, die in Nederland voor den export zullen worden bestemd, af te nemen tot eind 1949 en dat er in het Ver- eenigd Koninkrijk ongetwijfeld een markt aal zijn voor belangrijke hoeveelheden van deze artikelen in de jaren daarna. Voor de aankoopen van deze producten in 1948 en 1949 zullen eeïiter eerst in Sept. a.s. defini tieve besprekingen worden gevoerd. De indruk, die in Den Haag werd opge daan, dat ook andere agrarische, zoomede A. Verhoeven (Dussen), kleine gouden medaille, 3. A. S. de Vries (Giethoorn), groote verguld zilveren medaille, 4. D. van der Duim (Oldeboorn), kleine verguld zil veren medaille. In het klassement van aankomst op 8 Februari bezetten deze rij ders resp. de 5e, 8e, 9e' en 12e plaats. POOLSCHE STUDENTEN IN ONS LAND AANGEKOMEN Gisteren namen 15 Poolsche studenten op het landgoed „De Pietersberg" te Oosterbeek hun intrek voor een vacantie van twee maan den in ons land, 'hun door de Ned. afid. van de World Students Relief aangeboden. Zij zullen verschillende universiteitssteden be zoeken. industrieele producten, in grootere hoeveel heid naar Engeland, kunnen worden geëx porteerd. werd bevestigd. In 1946 bedroeg de waarde van den Ned. export naar Engeland 8 millioen. pond ster ling, dit is 25 pot van den export van 1938. Voor 1947 is nu een exportprogram van 21 millioen pond sterling opgemaakt, nl. 16 millioen voor agrarische en IT millioen voor Industrieele producten. De Nederlanders moesten de prijzen ver lagen om ze in overeenstemming te bren gen met het Britsohe prijspeil. De aankoop uit Engeland is geraamd op een totaal van 28 millioen pond sterling, zoodat de betalingsbalans met 7 millioen pond in ons nadeel is. Wij krijgen uit Engeland o.a. textielgoe- deren, ijzer- en staaiwaren, boeken en tijd schriften en schoenen, terwijl wij naast de genoemde producten oa. zullen -uitvoeren groente, fruitpulp, aardappelmeelproduoten, heesters, bollen, visch, meubelen, karton, sohoenen, sigaren, zout, chemische produc ten, bouwmaterialen, textiel en electr. ar tikelen. Kostwinnervergoeding wordt regelmatig uitbetaald Tegemoetkoming kosten levensonderhoud nog in onderzoek. Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Koennen (C.PJN.) ontkende de mi nister van Oorlog^ dat er zeshonderd ffëzin- nen van Nederlandsche militairen zijn, die al zes maanden op uitkeering der kostwin nersvergoeding wachten. Er zijn 740 verzoe ken om tegemoetkoming in de kosten van levensonderhoud ingediend. De noodige cor respondentie wordt daarover gevoerd.' De legerorder, die deze aangelegenheid regelt, ds van November jl., zoodat van een wacht tijd van zes maanden geen sprake is. Goering c.s. werden gecremeerd Onthullingen van officieelen lijkschouwer Morgan, voormalig lijkschouwer van het Amerikaansche leger in Europa, die tegen woordig was bij de terechtstellingen van de nazi-leiders, verklaarde in een interview, dat de lijken van Goering c.s. zijn gecre meerd. Onmiddellijk na de terechtstelling werden de lijken hem ter beschikking ge steld, waarna zij een voor een in groote ovens werden gelegd. De Duitsche werk lieden in het crematorium wisten niet, wie zij haddén gecremeerd. De asch der nazi's is daarna door andere militaire autoriteiten op een onbekende plaats verstrooid. NED. BEREID WEST. BESCHA VING TE VERDEDIGEN Jhr A Loudon, de Ned. ambassadeur in de V. S, heeft gisteren verklaard, niet van mee ning te zijn, dat er een oogenblikkelijk ge vaar voor oorlog bestaat, waaraan hij toe voegde: „maar ik ben wel van meening, dat wij ons bevinden temidden van een ideolo- gischen strijd." Dr Loudon wees er op, dat hij zijn persoonlijke zienswijze gaf en niet doelde op dergelijke internationale gebeur tenissen als de voorgestelde Amerik. hulp aan Turkije en Griekenland op de conferen tie van Moskou. De wereld is verdeeld in de genen, die gelooven in de vrijheid van den mensdh, in tegenstelling tot ideologieën, .welke naar het schijnt de menschelijke waardigheid negeeren, aldus spr. Nederland, verzekerde hij, staat klaar zijn aandeel te nemen in de verdediging van de Westersohe beschaving. NEDERLAND DOET GEEN BEROEP OP INTERNATIONAAL KINDERSTEUNFONDS Mr E. N. van Kleffens heeft Zaterdag te New York verklaard, dat Nederland geen beroep zal doen op het Internationale Kin dersteunfonds, daar de kinderen In verschil lende andere landen den steun van 't fonds dringender behoeven. De minister voegde hieraan toe, dat hij vernomen had, dat Bel gië dezelfde houding zou aannemen. In dit gebouw wordt momenteel een der grootste problemen der wereld besproken: de zetel van de Luchtvaartdub te Moskou, waar de „Groote Vier" druk confereeren over Duitschland's lot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3