Katwijks Nwe Kerk krijgt monumentaal orgel Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 17 MAART 1941 RESTAURATIE VAN 'T OUDE WORDT GEPREFEREERD Een dezer dagen werd in de consistorie van de Nieuwe Kerk te Katwijk aan 2fëe een persconferentie belegd in verband met de restauratie van het orgel. Ds J. G. van Ieperen, voorzitter van het orgel comité, vertelde, dat men plannen heeft om te komen tót een gerestaureerd orgel. Het gaat om een restauratie, die in de afgeloopen week is gegund aan den orgelbouwer G. van Leeuwen te Leiderdorp, die voor een bedrag van f35.000 dit werk zal uitvoeren. In korte trekken releveerde ds van Ieperen de ge schiedenis van de kerk en het orgel, waarbij hij op merkte, dat het ge bouw in 1886 in ge bruik werd geno men. De Oude Kerk was te klein; men verkocht haar, doch later werd zij weer -teruggekocht. De bouw van de Nieu we Kerk was niet voorspoedig; de aannemer ging fail liet en dit had tot gevolg, dat het eindbedrag, waar voor de kerk werd gebouwd, zoo groot was, dat men met den koop van een orgel wel de noo- dige zuinigheid moest betrachten. Voor f 2000 werd het orgel uit een R.K. Kerk te Nij megen gekocht. Dit was voor de groote ruimte van de Nieuwe Kerk ech ter veel te zwak. desniettemin was het prachtig: „een instrument, waar van we de klan ken zelden zullen aantreffen." In den loop der jaren heeft rpen reeds Haasnoot, secretaris van het comité, dat begonnen wordt aan het herstel van een instrument, waarvan deskundigen zeggen, dat het na de restauratie tot de mpest stijlvolle orgels van deze omgeving zal behooren. Het „nieuwe" orgel zal drie klavieren hebben, een vrij pedaal en het wordt veertig stammen groot (en is dus maar enkele stemmen kleiner dan hét orgel in de Pieterskerk te Leiden). De speel tafel zal in de kerk, waarschijnlijk bij urgente restauraties aan het orgel gewijd (het klavier is eens vervangen), nochtans kon het den gemeentezang niet dragen. Het is merkwaardig, dat als organisten, zooals Feike Asma en de zoon van wij len Jan Zwart, worden geïnviteerd om een orgelconcert in Katwijk te geven, zij de voorkeur geven aan dit orgel. Op instigatie van de Kerkvoogdij is in Februari 1945 een comité gevormd om plannen te beramen. Men heeft reeds ver schillende belangrijke stappen onder nomen en orgeldeskundigen, met name Joh. Zweers, organist van het Groene Kerkje. G. van Leeuwen, orgelbouwer te Leiderdorp, Leo Mens, organist der Pie terskerk te Leiden, en Kardien Luyten, adviseur van de Vereeniging van Kerk voogden, hebben na een grondig, onder zoek in een rapport hun oordeel opge steld, dat ongeveer hierop neerkomt: .de klavieren zijn uitgesleten en ram melen, de windbladen vertoonen alle denkbare gebreken, de blaasbalgen zijn. van zeer verouderde constructie, het orgel is te klein (22 stemmen), terwijl het pedaal ten eenenmale den noodza kelijken grond voor een orgel mist <er zit geen enkele zelfstandige stem op). Men was het eens inzake de handha ving van het bestaande orgelfront, ter wijl men onder alle omstandigheden geen nieuw, maar een gerestaureerd orgel prefereerde. Het plan, dat is opgesteld, is aan een onderzoek onderworpen; bij het uitvoe ren ervan zullen nog wel eenige wijzigin gen worden aangebracht. De commissie moet o.m. zorgen voor het bijeenbrengen van de gelden. Indertijd heeft een collecte langs de huizen f5000 opgebracht, welk bedrag in betrekkelijk korten tijd is aangegroeid tot f7200. Van de f35.000 zal de Kerkvoogdij f20.000 voteeren, terwijl de commissie op zich heeft genoemen de overige f 15.000 „vol te maken". Het is ontwijfelbaar een daad van groo te cultureele beteekenis, aldus de heer Het orgel in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee, „een instrument, waarvan de klanken zelden worden aangetroffen", dat grondig zal worden gerestaureerd en tegen Kerstmis 1948 tot de meest stijlvolle orgels uit de omgeving zal behooren. den preekstoel, komen te staan. Vol gens den heer van Leeuwen kan het met Kerstmis 1948 klaar zijn. Er is vol doende materiaal beschikbaar, afkom stig uit een specialen kelder, welke tij dens de bezetting aan de blikken van de Duitscl^ers'onttrokken is geweest Men deelde ons nog mede, dat de ge meente slechts enkele weken met een „harmonium" zal moeten zingen. De restauratie zal onder toezicht staan van den heer N. van Beelen, organist van de Oude Kerk. Natuurlijk zal de Hervormde Gemeen te met groote belangstelling kennis nemen van de plannen, wélke betrekking heb ben op de restauratie van dit orgel. De commissie vertrouwt dan ook, dat elk ge meentelid zijn steentje zal bijdragen. Ook zij, die Katwijk om eenigerlei reden een warm hart toedragen, kunnen hun geld afdragen en wel door storting op het giro nummer van ds J. G. van Ieperen: 202721. Minister handhaaft zijn stand punt. inzake doodstraf In een nadere verklaring naar aanlei ding van met de Kamer commissie gepleegd overleg over het wetsontwerp Nadere voorzieningen bijzondere rechtspleging zegt de minister op het oogerrbliik geen beperking van de doodstraf voor te staan, wegens de ongelijkheid in berechting, die er het ge volg van zou zijn. Had de beperking van het begin af bestaan, dan zouden nu vol trokken doodvonnissen misschien niet uit gesproken zijn. Toch zijn ze, naar 's minis ters oordeed, terecht gewezen. In deze verklaring deelt de mimdster voorts mee, dat er herhaaldelijk in gunstigen zin beslist wordt opt gratieverzoeken voor ver oordeelingen in den eersten tijd der berech ting gedaan. Met het denkbeeld der com missie verbeurdverklaringen geheel of ge deeltelijk kwijt te schelden, ging de minis ter niet aocoord. Wel wilde de minister kwijtschelding van mterneertng mogelijk maken voor hen, die reeds vrij, nog een ge deelte van de interneermg moeten uitritten Niet alleen heele gevangenissen, maar ook gedeelten ervan zullen als rijkswerkinrich ting worden aangewezen. Wat de inivrijheidsstelldng van^eugdige pol. delinquenten betreft: de zwaar™ wapen dragers blijven Maar dat zijn er maar wei nig. De rest gaat of naar huis, of naar een opvoedingsgesticht. Ds P. A. Veneman nam afscheid van Noordwijk a/Zee Wegens vertrek naar Ransdorp-Schelling- wonde Gisteren nam ds P. A. Veneman, vroe ger predikant bij de Geref. Kerk in H.V. te Noordwijk aan Zee, wegens vertrek naar Ransdorp-Schellingwoude afscheid van de Ned. Herv.\ Gemeente te Noordwijk aan Zee. Ds Veneman bediende het woord uit Joh. 19:28 en wees erop, dat het vijfde kruiswoord „mij dorst" zwaar vaninhoud is en het meest menschelijke van alle kruis woorden. Het is een getuigenis van het zware lijden, dat Hij moest doorstaan. Deze bede van Christus is niet alleen voor zich zelf; Hij lijdt dorst voor ons en daarom beteekent het verkwikking, omdat Hij de oorzaak van onze ellende: de zonde, gedra gen heeft. Daarom kan het luiden: Zalig zij, die hongeren en dorsten naar de gerechtig heid. Na afloop van den dienst zong de ge meente ds Veneman toe Psalm 134 3. Vervolgens richtte de scheidende predi kant zich tot de gemeente en dankte haar voor de liefde hem en zijn gezin betoond. Spr. memoreerde dat hereeniging van de Geref. Kerk in H.V. met de Ned. Herv. Kerk, welke getuigt van nieuw leven en ernst om een belijdeniskerk te willen zijn. 't Hooger beroep inzake Ans van Dijk's doodvonnis Kamercommissie drong er bij den minister op aan Uit een nadere verklaring door minister van Maarsseveen gegeven op het wetsont werp „Nadere voorzieningen bijzondere rechtspleging" blijkt, dat zijn opdracht aan den Amsterdamschen proc.-fiscaal, cassatie aan. te teekenen van het, tegen de verraadster Ans van Dijk gewezen doodvonnis, gevolg is van een, in het nader over deze materie met de desbetreffende kamercommissie gepleegd overleg. De oommissie had er n.l. op aange drongen, dat in een geval, waarin doodstraf zonder recht op cassatie was opgelegd, de procureurs-fiscaal in cassatie zouden gaan. De minister ging met deze -opvatting accoord. De minister ging overigens niet in op den door de commissie geoefenden drang de casr satiemogelijkheden uit te breiden en het aantal kamérs van den Bij zonderen Raad voor Cassatie te vergrooten. ROTTERDAMSCHE „TANTE BERTHA" GEARRESTEERD De Rotter da m sche P.R.A. heeft een ge ruchtmakende arrestatie verricht. Het be treft hier mevr. B. M. v. 'd. H.K., in de il legaliteit bekend als „Tante Bertha", sinds •een jaar presidente van den Bond „Hol landCanada", welks doel er op gericht was contact te onderhoudep met de zgn. Cana- deesche bruidjes. Er wordt aangenomen dat de feiten, waarvan zij verdacht wordt, van zeer ernstigen aard zijn. Uw pijnen verdwijnen met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche (kleine) dosis Kruschen de zuren verwijdert, die de pij nen verwekken. Dan smoort ge Uw rheu- matiek als het ware in de kiem. Niet zon der reden zweren tienduizenden oud- rheumatieklijders over de geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij onder vinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Fabr.. Griffiths Hughes Ltd. Manchestei (Engeland)/^ Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drogisten. (I.M.) Chineesch vliegtuigongeluk eischt negen dooden Een Chineesch vliegtuig stortte op een boerderij toen het op het in mist gehulde vliegveld Kiangwan «ven buiten Sjanghai wilde landen Een boer en zijn zoon en alle 7 inzittenden van het vliegtuig kwamen om het leven. Vernietigd is de beschikking van den min. van Justitie van 5 September '46, waar bij ongevraagd eervol ontslag was verleend aan mr ^A. P. Andringa als Off. van Justitie te R'dam.. ALPHEN a. d. RIJN. De pl. afdeelïng van den Ned. Chr. Graf. Bond had Vrijdagavond den bonds- penningmeester, onzen oud-plaatsgenoot W. Noomen, te gast voor het houden van een praatavond. Tal van practische vragen werden gesteld en op uitnemende wijze beantwoord. Ook enkele beginselkwesties werden besproken, waarbij spr. aan het slot de aanwezigen opwekte ook in hun arbeids- en organisatieleven trouwe vol gelingen te zijn van Jezus Christus. Vrijdagavond vergaderde de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersvereeniging „Eendracht maakt macht", onder voor zitterschap van den heer C. Verduijn. Door den heer W. Boender, onderwijzer aan de Chr. Lagere Landbouwschool, werd gesproken over „Het gemengde bedrijf", waarop na de peuze een prettige bespre king volgde. Gistermorgen omstreeks tien uur wilde de veehouder H., uit de Brugg- straat komende, met zijn paard en kar de v. Mandersloostraat inrijden. De bocht werd te royaal genomen, met het gevolg, dat het paard de groote etalage ruit van radio-Peltenburg vernielde. Een partij geëtaleerde gramofoonplaten be kwam zware schade. Het paard liep een hevig bloedende vleeschwond op aan de borst. Tot notabelen^van de Ned. Herv. Kerk aan de Julianasiraat zijn gekozen de heeren P. J. Boot en Th. J. Wenting, die deze benoeming hebben aangenomen. Tot buitengewoon lid van den Raad voor de Scheepvaart als scheepsbouw kundige voor de zeevisscherij is benoemd de heer F. Boot Jr. Door enkele personen boven den jongelingsleeftijd, behoorende tot de Ned. Herv. Evangelisatie op G G„ worden po gingen in het werk gesteld om te komen tot öprichting van een Jongemannenver- eeniging. HAZERSWOUDE. Een dezer dagen hield de Chr. Jon- gelingsver. „Eere zij God" haar jaarver gadering. Nadat de voorzitter,. P. de Voigel, de vergadering had geopend, kreeg de heer P. Hoogeveen gelegenheid zijn on derwerp te behandelen over: „Naasten liefde." Hierna werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester behan deld, waarna ds P. L. Kiehl en burge meester A. Warnaar een kort opwekkend woord spraken. Vervolgens werd het .declaimatorium „Een drievoudig snoer" 'opgevoerd o.Lv. A. Peters met medewer king van een dubbelmannen kwartet o.l.v. D. v. d. Bosch, de sopraansolo werd door mej. T. van Rijssel verzorgd, het geheel was in één woord af. Dezer dagen hield de Chr. School der Ned. Herv. gemeente haar jaarlijk- söben Ouderavond in het gebouw Salva- torio, nadat er 's middags en 's avonds gelgenheid was geweest om het werk der leerlingen te bezichtigen. De voorzitter, <Js P. L. Kiehl, hield een korte inleiding over de ouders, het onderwijzend perso neel en d-e school. Spr. zeide, dat d< ouders een beflangrijk stuk van hien aan het personeel der school hebben toe vertrouwd. Na nog eenige woorden te heb en gesproken over de nieuw opge richte Prinses Marijke School gaf spr. het woord aan den seóretaris en penning meester om h-un jaarverslagen uit tx brengen, resp. de heeren A. v. d. Bosch en M. Jansen. Het bleek dat de kas sloot met een batig saldo van f 197.78. Door leerlingen van de hoogste klas werd op gevoerd „Radio televisie." Dit kregen ^vij niet alleen te hooren, maar ook te zien. Verder werden voordrachten^ gymnastiek, hoorspel, kinderzang en piano 90I0 ten beste gegeven-. De voordracht: „Pa met zijn nieuwe broek" braciht de lachspieren van de aanwezigen in beweging. De Holl. Mij van Landbouw, afd. Ha- zerswoude-Koudekerk komt morgenoch tend 9.30 uur in Hotel de Bruin in leden vergadering bijeen. De heer van Son, pl. bureauhouder, zal spreken over Kunst matige inseminatie. Ds L. Vroegindewey van Waddinx- veen hoopt as. Woensdagavond, 7.30 uur, in het gymnastieklokaal te spreken over het onderwerp „De nieuwe koèrs in de N.H. Kerk." Er zal gelegenheid zijn tot gedachtenwisseling. SASSEN HEIM. GÉBORÉN: Erik, zn van W C Cusell en A Hansen. OVERLEDEN: J Onderwater, 85 jr; P Dijkstra. 79 jaar. L ONDERTROUWD: J Kinkel, 31 jaar en A Kuijper, 28 jaar; J Kruit, 31 jr en C. C. Vis, 30 jr; A Clemens, 27 jr en C M Otto, 25 jaar. Engelsche mijnarbeiders gaan 5 dagen arbeiden Met ingang van 5 Mei zal de werkweek der Britsche mijnwerkers nog slechts vijf dagen bedragen. Dit is het resultaat van bespre kingen tusschen den Britschen mijnwerkers- bond en den -Nationalen Steenkoolraad, die de directie voert over de genationaliseerde mijnen, aldus de „Volkskrant". Onder de nieuwe regeling zullen de mijn werkers hetzelfde weekloon ontvangen, dat zij nu in zes dageij verdienen. De arbeiders, die op uurloon werken, krijgen een dag extra- loon uitgekeerd. Een en ander zal Engeland per jaar 24 millioen pond (een kwart mil liard gulden) kosten. De heer J. C. Deering (P„ v. d. A.) heeft den minister van O. K. en W. een aantal vragen gesteld inzake diens reorganisatie plannen t.a.v. de examenregeling voor d« middelbare akten Nederlandsch, geschiede nis en de moderne talen, welke volgens den heer Deerrng in deskundige kringen van het onderwijs groote ongerustheid hebben ver wekt. Zoo verzoekt hij den minister o.a. mede te deel en, waarom hij meent, uitslui tend aan de R.K. leergangen te Tilburg en aan de Haagsche School voor taal en letter kunde het recht te moeten verleenen eigen examens af te nemen en rechtsgeldige ak ten uit te reiken. MR VAN KLEFFENS OP DE BRES VOOR PERSVRIJHEID Mr van Kleffens heeft Vrijdag tijdens een vergadering van den Economiischen en So cialen Raad der V.N. voorgesteld, een inter nationale conferentie te beleggen in Geneve of Lake Success, inzake de vrijheid van be richtgeving. Hij hoopte, dat ook niet-leden der V.N., zooals bijv^ Zwitserland, hiervoor zouden worden uitgenoodigd. Uit bezudni- gingsoverwegingen werd het voorstel, de con ferentie in Nederland te houden, inge trokken. Pravda keert zich scherp tegen Truman De Pravda, het officieele orgaan van de So wj et-Russische communistische partij, ver klaart in een hoofdartikel dat president Tru man's dringend beroep op het Congres voor financieel en steun aan Griekenland en Turkije „in feite de liquidatie van de Griek- sche souvereiniteit en de brute vestiging van de Amerikaansche heerschappij beteekent". Waarom bracht men de kwestie niet voor de V.N. als deze landen bedreigd worden, vraagt het blad. Thans behandelde Truman de V.N. met minachting. De Prawda zegt ten slotte, dat Truman's boodschap niet in 't be lang van den vrede en de veiligheid is en de Amerik. plannen tot wereldoverheersohdng tot mislukking gedoemd zijn. SOEKAWATI TE MAKASSAR De president van Oost-Indonesië, Soeka- wati, is Vrijdag per vliegtuig te Makassar aangekomen. De president was vergezeld van den kroon commissaris en eenige minis ters, van wie enkelen uit Batavia waren meegereisd. De kunstschilder, beeldhouwer én glaze- ^er Albert Verschuuren vierde Vrijdag onder groote belangstelling zijn 60sten verjaardag te Oosterhout. NOTEERINGEN NEW YORKSCHE BEURS NEW YORK, 15 Maart (Reuter). Atcha Top, 86% bied. (87); Balt. 137/8 (14); Can. Pac. 12% (121/4); N.Y. Centr. 17% (17%); Penns. 22% (221/4); Un. Pac. 1211/a bied. (122); An. Copp. 38i/2 (38%); Bethl. 90% (90); Chrysler 93% (93%); Gen. El. 35% (35); Gen. Mot. 57% (57%)Int. Nick. 31 (31%); Kenn. Copp. 45 (44%); Pack 6% (6%); Rep. St. 27% (27%); Shell 26% (26%); Stand. O. 63% (63%); US Rubb. 52 (52%); U.S. Steel 71% (71). Wat de Radio morgein brengt Programma voor Hilversum I (301). KRO 9.45 Nieuws; 10.00 Lichtbaken; 10.40 De Kruisweg; 10.50 Beethoven; 11.30 Als de ziele luistert; li.40 Jo Vincent; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.08 Jaues Thibaud; 12.30 Metropole-ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Metro- pole-ork.; 13.50 Poesjesnellenkelder; 14.00 Symph. verzoekprogr.; 15.00 Voor de vrouw; 15.30 Gram.; 16.00 Zonnebloem; 16.30 Na schooltijd; 16.45 Rimsky Korsakof; 17.15 Strijkkwartet; 17.45 Rijk overzee; 18.00 Or kest zonder Naam; 18.20 Sport; 18.30 Strijd- kr.; 19.00 Nieuws; 19.15 De brug; 19.30 Ork. zonder Naam; 19.45 Chr. Nat Vakverbond; 20,00 Nieuws; 20,05 Weeroverz.; 20.08 De ge wone man; 20.15 Bach; 20.30 Vastenmedi tatie; 21.30 Kamerork.; 22,00 Nieuw^; 22.20 Avondgebed; 22.35 Kamerork.; 23.00* Actuali teiten; 23.15 Sluiting. Programma voor Hilversum II (415) AVRO. 9.45 Nieuws; 10.00 Arbeidsvitami nen; 10.30 Vrouw; 10.35 Haydn; 10.50 Kleu ters; ^11,00 Pierre Palla; 11,30 Indrukken van een Amerik. reis; 11.45 Alfreda Campoli; 12.00 Boston Promenade or.; 12.30 Platteland; 12.40 Argentijnsch ork.; 13.00 Nieuws; 13.15 Ro mancers; 13.45 Reginald Dixon; 14.00 Met naald en schaar; 14,20 Aeolian Sextet; 15,00 Wondere wereld; 15.15 Mignon; 16.40 School bel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Skymastere; 18.00 Nieuws; 18.15 Tom Erich; 18.30 Renova septet; 19.00 En nu naar bed; 19.05 Londen Palladium ork.; 19.15 Mary Post; 19.30 Zang en piano; 20.00 Nieuws; 20.05 Echo v. d. dag; 20.15 50e Bonte trein; 21.30 Contact; 22.11 Buitenl overz.; 22.30 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5