Ds M. W. J. Geursen naar Indië afgevaardigd Amerik. sympathie voor Leidsche hoogeschool Onder den rook van de Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 17 MAART 1947 Stadsnieuws PLECHTIGE AFSCHEIDSURE IN DE MAREKERK Gisteravond werd in de Marekerk een buitengewone kerkdienst gehouden, waarin ds M. W. J. Geursen voor den tijd van twee jaar afscheid heeft genomen van de T-eidsche gemeente in verband met zijn vertrek naar Indonesië. Ds Geursen, di<hn dezen dienst een aantal nieuwe lidmaten bevestigde, hield een prediking over het onderwerp: „Chris tus houdt vast", naar aanleiding van Joh. 10 27: „En niemand zal hem uit mijn hand, rukken". Spr ving aan met er op te wijzen, dat de activiteit, de inzet, ons pakken; de ocgen van vele jonge menschen schitteren, als men spreekt van de wereldkerk. Maar, zoo vervolgde sprx is Jezus het werkelijk van wien het credo der Kerk zingt? In dezen na- oorlogschen tijd wordt aan alle kanten een ap pèl op ons ge daan. met de zweep van den plicht probeert men ons te slaan, opdat ons volksbestaan weer op hooger (niveau worde gebracht. Jezus zegt tot de activisten: P)p werken die Ik doe, getuigen^s- M. W. J. GEURSEN van Mij, Ik ben niet de held, maar De gene, Die zichzelf offert, Die leeft het le ven van de Zijnen en die opstaat als eersteling voor de1 Zijnen. Hij heeft op zich geconcentreerd de schuld der we reld, in totale zelfopoffering. De werken, die Hij doet, zijn werken van volstrekte gehoorzaamheid aan den Vader. Zullen wij activisten zijn? Wij mogen er alleen bij zijn, wij zijn schapen, die bij de gratie van zijn stem leven. Het geloof heeft in zichzelf geen bestendigheid, maar moet vernieuwd worden door zijn sprake. Ge- looven is telkens weer de stem van den Heer hooren door het Woord, is de men- schelijke echo op het goddelijke „ja"- woord in 'Christus; Hem hooren is eeu wigheidsleven hebben. Wij leven nog in gebrokenheid en de schaduw van het Kruis v^lt over alles, totdat de opstandingsmorgen er is en wij zullen leven in de ongebrokenheid van het Rijk van God. Wij zijn getroffen door het apRèl van de Kerken in Indonesië. Zij hebben een hartstochtelijk beroep op ons gedaan om met alle kracht het Koninkrijk der He melen te prediken. Spr hoopte, dat het werk van den Jeugdraad en het Bijzonder Kerkewerk odk tijdens zijn afwezigheid gedragen mo gen worden door het medeleven van eep werkelijke gemeente, die weet van de activiteit der dankbaarheid en een willig instrument zal zijn van den goeden Her der. Nadat ds Geursen de lidmaten beves tigd had en had laten zingen Gezang 166: 4: Amen, Jezus Christus, amen!, betrad ds D. J. Vossers, voorzitter van den Ker- keraad, den kansel om den scheidenden leeraar af te vaardigen naar Indonesië. Het is in de geschiedenis van de Ned. Herv. gemeente van Leiden nog nimmer voorgekomen, dat een van haar predikan ten voor het verrichten van een bijzon deren arbeid elders werd afgevaardigd, aldus ds Vossers. De Kerkeraad heeft geen toestemming gegeven, omdat hij ds Geursen gaarne ziet vertrekken, maar omdat de nood ons is opgelegd. De Kerk in Indonesië verkeert in LEIDSCHE PLUIMVEE VEREENIGING Vjele jaren is de Leidsche Pluimvee Vereeniging, in fokkers- en tentoonstel lingskringen beter bekend onder de naam „L.P.V.", slapende geweest en kwam het bestuur alleen op bepaalde tijden bijeen of liet zich vertegenwoordigen bij de zustervereenigi n gjen Na de bevrijding kwam er opleving in de kringen der fokkers van pluimvee, konijnen en duiven en daarom had het bestuur der „L.P.V." de leden voor een vergadering bijeen geroepen in restau rant Bernsen te Leiden om de plannen voor de toekomst te bespreken. De voorzitter, Overste M. van Mens, deelde in zijn openingswoorch-e.a. mede dat de schuld van de laatstgehouden ten toonstelling, bijna 15 jaren geleden, ge lukkig geheel was voldaan en men thans Wjeer over een batig saldo beschikt. De secretaris, de heer A. G. Boekwijt, gaf hierna een overzicht van de jaren 19401947 en bracht een financieel ver slag uit. Het bestuur had gemeend te moeten aftreden om daardoor de leden in dje gelegenheid te stellen jong bloed in de gelederen te brengen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. H. Qtten, A. G. Boekwijt, P. Mierjemet, W. Brou wer en J. v. Kerkhoven. Tot voorzitter werd benoemd de heer J. H. Otten, terwijl het secretariaat geves tigd bleef bij den heer A. G. Boekwijt. Rapenburg 51, Leiden. Met algemeene stemmen werd de heer M. van Mens tot eere-voorzitter be* noemd. Binnenkort zal het bestuur met plan nen bij de leden konden ter verdere uit werking en indien mogelijk zal getracht worden wederom een groote tentoon stelling te organiseeren. ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT, 15 Maart. Geslaagd: prop. werk- tuigk. ing. G. M. J. v. Ruitenbeek, jhr. R. J. B. D* Tulleken, A. J. de Vries, allen te Den Haag, en C. J. v. Suijlen, Rijswijk (ZH); ing. ex. eiviel-ing. M. Muller, Delft nood; van de ruim veertig predikanten zijn er slechts zeven overgebleven en zij moeten moeizaam werken onder een be volking, die in tien oorlog uit het even wicht is geslagen. Er is echtar onder haar een honger naar 't Evangelie gekomen. Zoo heeft ds Geur sen in het beroep, dat de Generale Sy node op de jonge predikanten heeft ge daan. Gods roepstem gehoord om ginds het Woord te gaan verkondigen. Toen be seften ook Kerkeraad en Gemeente-Com missie, dat een der Leidsche predikanten moest worden afgestaan. Zoo gezien krijgt dit oogenblik betee- kenis, zoowel voor de gemeente als voor ds Geursen. De Hervormde gemeente moet leeren een waarachtige zendingshouding aan te nemen. Spr. wekte op het werk onder de veraf sta anden te steunen door gebed en offervaardigheid. Namens collega's en predikantsvrouwen zeide ds Vossers, dat mevr. Geursen in den kring van vrienden betrokken zal blij ven en de gemeente zal het huis blijven beschouwen als een harer pastorieën. Wij zullen Uw persoon en werk blijven gedenken in het gebed, aldus besloot spr. De gemeente zong ds Geursen toe de zegenbede uit Psalm 121:4. De dienst werd beëindigd met het zin gen van Gezang' 110 3. Onder de vele aanwezigen bevonden zich tal van burgerlijke- en kerkelijke autoriteiten. KINDERLEED Zaterdagmiddagin de „Eltaxbus", bij een halte. De bits stopt en eenige passagiers ver dringen zich aan den nauwen uitgang. Een meisje van een jaar of acht, schuins tegenover ons, is eveneens opgestaan en kijkt eenigszins verwezen op en onder haar bank. Ze krijgt een kleur en zegt halfluid: „M'n riem! M'n riem is weg!" „Wat scheelt er aan, me kind?" vraagt een oud moedertje dat vlak bij haar zit. „Ik ben me riem kwijt en ik moet er hier uit", antwoordt het meisje. De chauffeur, die in den spiegel boven zich het tooneeltje volgt, zegt: „Nou zus, kijk maar even onder de andere banken, ik wacht wel een oogenblikkie!" Het meisje doet het, maar tevergeefs. „Was het soms zoo'n padvindersriem?" klinkt het achter in den autobus? Ze knikt, een vleugje hoop glijdt over het bedrukte gezichtje. „Die had een kleine jongen, in z'n hand, die er de'vorige halte is uitge gaan!" „Ach, m'n meisje", merkt het moe dertje op, „dan hoef'ie niet meer te zoeken!" En schoorvoetend, een laatsten blik wer pend naar de bank, waar ze heeft geze ten, alsof ze hoopte daar als door een wonder den riem, haar padvindersriem, plotseling weer te zien liggen, stapt ze ui.t De chauffeur kijkt in den spiegel naar z'n passagiers en mompelt: „Ja, 't is tieroerd!" z'n voet duwt op het koppe lingspedaal, met zijn hand schakelt hij den wagen in de eerste versnelling; de motor ronkt en de bus trekt snel op. Aan den kant van den weg staat het kind; ze snikt! Dikke tranen loopen langs haar wangen. Mr P. J. Idenburg over zijn bezoek aan universiteiten in de V.S. Mr P. J. Idenburg, oud-secr. van het col- lege van curatoren van de Rijksuniversiteit heeft op uitnoodiging van d,e Rockefeller Foundation, een bezoek, gebracht aan tal van Amerik. universiteiten. Tijdens deze tournée van ongeveer drie maanden werden o.m. bezocht de Columbia University te New York, de Harvard Uni versity te New Haven, de universiteiten te Princeton, Ann Arbor (Michigan), Chicago, Evanston, Toronto en tal van wetenschap pelijke instellingen in Californië. Mr Idenburg, die tijdens deze rondreis heeft getracht mogelijkheden te openen om te komen tot een nauwere samenwerking tusschen de Amerikaansche en de Leidsche Academische wereld, heeft als eerste resul taat op dat gebied bereikt, dat een 'voor- loopig „Harvard-Leyden-Institute" werd op gericht, dat nadere plannen voor een nauwe samenwerking tusschen beide universiteiten zal uitwerken. In Amerikaansche universi taire kringen legt men een groote sym pathie aan den dag voor de Leidsche aca demie. De president van de Rockefeller Foundation, mr R. B. Fosdick, heeft in 1944 deze academie gekenschetst als „een sym bool van den menschelijken geest" naar aanleiding van de gedurende de bezettings jaren aangenomen houding. ,Voor meer dan drie en een halve eeuw droeg het cuRureele en politieke leven, niet alleen in Holland, doch van geheel Europa getuigenis van den invloed van Leiden", aldus mr Fosdick. Op grond van zijn in Amerika opgedane ervaringen meent mr Idenburg te mogen concludeeren, dat de Amerik. universiteiten die over het algemeen een hechte gemeen- HOE GAAT MEN MET DIEREN OM? Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag de heer A. F. J. Por- tielje directeur van „Artis" uit Am sterdam, ook bekend door de lezingen over dieren voor de radio in de groote zaal van het Leidsche Volkshui!^ een lezing gehouden aver omgang met dieren, toegelicht met lichtbeelden. De heer Portielje wees er op, dat er een groot misverstand bestaat omtrent den ombang met dieren. Men liet in den omgang met dieren zoo weinig op hun eigenaardige gewoonte, dat, als men iemand vraagt, welke geluiden hun die ren maken, of welke gezichten zij kun nen trekken, zij het antwoord schuldig blijven. Algemeen wordt ook beweerd, dat sommigê honden, en vooral katten, valsch zijn, dit is de grootste onwaarheid, want dieren zijn nooit valsch, hetgeen spr met verschillende voorbeel den toelichtte. Zelfs de grootste gorilla, leeuwen en tijgers zijn aanhankelijk, maar bij plotselingen schrik worden ze gevaarlijk. Ook verschillende uitingen van dieren worden dikwijls verkeerd be oordeeld. Als een aap zich achter de ooren krabt, dan denkt men, dat dit beest vlooien heeft, en niets is minder waar. daar apen nooit vlooien hebben, en juist zeer zindelijk zijn en dit ook een onder deel van de huidverzorging is. Met lichtbeelden toonde de heer Por tielje aan, hoe met het maken van ge luiden leeuwen en tijgers een goedaar dige uitdrukking kregen; en zich door hem lieten liefkoozen? Zelfs het nijl paard was hiervoor niet ongevoelig- Men dient echter altijd voorzichtig te zijn. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerhard us, z van L R Bruins en H Enkt; Alida P, d van D B de Groot en W G Bolle; Jacobs P W, d van J J M Hensinig en W Bleiji; Pi-eter, z va-n P Flippo en G Schouten; Johannes M A, z van J van den Berg en G H B Harte- veld; Frederik H J, z van F H J Heuzen en M Linschoten; Yonanda L, d van E A Venema en W1 Möhring; Alexandra J, d van A H van Brero en J Ciere; Elisa beth, d van P Rijsbergen en J M C Azier; Josephina G M, d van A M Gussenhoven en A J M A van der Zijden; Martinus J, z van J Vinkesteijn en J M Zandbergen; Annie, d van J C Spruit en J Meijering; Alexander C, z van CON Leget en J Lezer; Theodorus D, z van T D Wel ling en W E Onstwedder; Robert J S, z van S van Weefsel en C J van den Bo gaard. OVERLEDEN: H Ginjaar, 90 j; G Bruij.n, 53 j. schap vormen, met regels en instellingen die dikwijls sterk van de onze afwijken, in de verwerkelijking van de civitas-gedachte in vele opzichten verder zijn dan de Leid sche en andere Nederl. universiteiten. Zoo bestaat er het ernstige streven, onafhanke lijk van de materieele positie of hun per soonlijkheid, alle studenten onder sociaal gelijke voorwaarden aan de universiteit te doen leven. Anderzijds echter, is er een ge brek aan algemeenen geestelijken inhoud, dat een realiseefing van de civitas-gedachte in den dieperen zin des woords onmogelijk maakt. Alle streven om dit gebrek op te heffen blijft tot nu toe hoogst onbevre digend, omdat de universiteit over het al gemeen niet de kracht bezit tot die inner lijke inspiratie. Volgens mr Idenburg zal deze geestelijke crisis aan de Amerikaansche universiteiten in de eerstkomende jaren eer toe- dan af nemen. Zij zal, tezamen met de steeds groei ende economische crisis, moeten leiden tot een ommekeer, waarbij het geheele systeem vart opvoeding alsmede de levensopvattin gen der bevolking zullen zijn betrokken. Tenslotte deelde mr Idenburg nog mede, dat er na den oorlog nog geen wetenschap pelijk contact is gelegd tusschen de Ameri kaansche en de Duitsche universiteiten, aan gezien de materieele nood in Duitsche uni versitaire kringen nog steeds alles o.ver- heerschénd is. Wel bestaan er plannen om een aantal Duitsche studenten voor studie naar Amerika uit te noodigen, doch de nieuwe republikeinsche regeering in de Ver. Staten heeft alle uitgaven voor cultureel werk in de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland geschrapt, zoodat de uit voering van deze plannen onzeker is. MATROOS ONDER BLAUWE TRAM Gisteravond omstreeks 12 uur, is de matroos M. M. S. nabij het Marine-Radio station achter het Groene kerkje te Oegstgeest onder den motorwagen van de Blauwe Tram geraakt. Nadat dr Hugen- holtz eerste hulp had verleend, is het slachtoffer, dat een hersenschudding en ernstige verwondingen had opgeloopen, naar het Acad.. Ziekenhuis vervoerd. De jui9te toedracht van het ongeval is nog niet bekend, doch men vermoedt, dat de matroos door den stormwind de tram niet heeft hooren naderen, met het ge volg, <Jat hij tegen de tram opliep. Leidsche telegrammen De 12 j. H. B. is Zaterdagmorgen tijdens het spelen op het plein van de Leidsche Hout School van een trapje ge vallen en heeft daarbij z'n rechterbeen gebroken. De E.H.D. vervoerde hom naar het Acad. Ziekenhuis. Officieele publicatie De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben goedge keurd het bij raadsbesluit van 2 Septem ber 1946 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Leiden, voorzoo veel betreft het gedeelte begrensd door de Heeren straatdé Drie October9traat dje ge deeltelijk bestaande en gedeeltelijk ont worpen Duiventoodestraat de Sehel- penkade en den Wdttesiingel. Het goedgekeurde plan ligt ter ge meentesecretarie, afdeeliing Algemeene Zaken, voor een ieder ter inzage. Leiden, 17 Maart 1947. De Burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot. DE GEMEENTEREKENING 1943 In verband met de ter inzagelegging en verkrijgbaarstelling van de gemeentere kening 1943 laten wij hieronder eenige van de voornaamste cijfers uit deze reke ning volgen: Gew. dienst. Ontvangsten f 12.791.459.76; uitgaven f 12.549.079,87. Batig kassaldo f.242.379.80. Dit is het batig kassaldo; het voordeelig exploitatiesaldo bedraagt f 441.771.93. Kapitaaldienst. Uitgaven f 9.858.25949; Ontvangsten f 9.659.391.31. Nadeelig slot f 198.868.18. Resultaten van de gemeentebedrijven. Gasfabriek: winst f 244.825.80; Electrici- teitsfabriek: winst f 1.068.430.77; Gestich ten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijn- geest" geen verlies- noch winstsaldo; Openbaar Slachthuis: verlies f 23.473.02; Grondbedrijf: het nadeelig saldo van den gewonen dienst ad f 62.073.13 is ten laste van de reserve van het grondbedrijf ge bracht. Verlies van den Reinigingsdienst f 214 911.15; Verlies van den Ontsmettings- dienst f 4.853.32; Gem. Volkscfedietbank: nadeelig saldo f 13.169.76. Kunst en Letteren EXPOSITIE „WERK VAN JONGEREN" Kunst is het vermogen in den mensch om zijn indrukken, die op zijn zintuigen, zijn geest, zijn gemoed worden gemaakt in" hoorbare of zichtbare vormen, weer te geven. Kunst is een vrucht van ont roering, een individueele expressie vam een individueele emotie. Er zijn tal van menschen geweest, die gepoogd hebben een bevredigende defi nitie van kunst in den waren zin van het woord te geven, doch er is nog niemand geweest, die er in geslaagd is in woor-, den zuiver en effectief het begrip kunst te omschrijven en te ontleden. Zaterdagmiddag werd in het gebouw van V. en D. een expositie geopend, wel ke een beeld geeft van het werk van het werk van jonge schilders. Het is opvallend, dat deze kunste naars, die allen gestudeerd hebben aan de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage, zoo radicaal verschillend zijn, wat betreft hun kunstuiting. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat men in de zen tijd niet meer direct vraagt een zekere vaardigheid te ontwikkelen, doch de scheppende krachten welke in het in dividu aanwezig zijn, los te maken en te ontkluisteren. Onze verkleefdheid aan het bestaande in het algemeen kan ook in dit opzicht gevaren met zich meebrengen n.l. dat wij Ln het werk van deze jonge menschen b.v. niet meer zien, dat hun scheppende kracht werkelijk los gemaakt is en hun kunstzin zich reeds geuit heeft. Hun as piraties zijn persoonlijk; daarom ver toont het geëxposeerde een dusdanige verscheidenheid, dat men niet kan ver- moeden, dat de vervaardigers hun onder richt op eenzelfde inrichting hebben ge noten. De directie van het gebouw komt lof toe, omdat zij naast de verkoop-activi teit het publiek ook iets wil toonen. Deze tentoonstelling, die met een kort woord cjoor den heer B. Th. de Hey, di recteur van de Academie van Beeldende Kunsten, werd geopend, is te bezoeken tot 29 Maart a.s. Wij bevelen haar in de belangstelling van het publiek aan. IGOR STRAWINSKI NAAR NEDERLAND. De Russische dirigent-componist Igor Strawinski komt op 29 Mei het Concert gebouw-Orkest dirigeeren. De actrice Marie van EysdenVink ont vingen t.g.v. haar 83sten verjaardag 100 tele grammen en 40 bloemstukken. LEIDERDORP. De Chr. Harmonie gaf Vrijdagavond in de Geref. Kerk een uitvoering, o.l.v. haar bekwamen directeur, den heer H. v. d. Veld. Na een toepasselijk woord van den voorzitter, den heer Jac. Spagaren, werd het programma geopend met een club- marsch van P. B. Bisselink. Onze plaatselijk^ en bekende tenor zanger J. Koot, zong een viertal prach tige liederen en de heer G. Roeleveld, die voor ons geen onbekende is, declameerde. Het verdere programma werd vlot en goed afgewerkt. Jammer was het, dat de jeugd zich niet ordelijk wist te gedragen, waarvan de muziek, en zangliefhebbers veel hinder en ergernis hadden. In de pauze sprak burgemeester K. van Diepeningen een opwekkend woord. De oud-voorzitter, de heer B. v. der Boscji, sloot deze uitvoering. Door den heftigen dooi waren de stal len en de nabij gelegen schuren van den landbouwer T v. der Mey aan den Zijl, een halve meter onder water gekomen. Daar het met een handpomp onbegoniïén werk was, heeft men de motorbrandspuit 'aritie geroepen, die na een uurtje de zaak droog had. OEGSTGEEST. Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Maart wordt een huisvlijttentoonstelling geor ganiseerd in geb. „Irene." Vanaf Maan dag a.s. van 810 uur is er gelegenheid tot het inleveren van"werkstukken en tij dens de tentoonstelling zullen er demon straties te zien zijn van wolspinnen, kantklossen en weven Ook de Leidsche Luchtvaartvereeniging heeft haar mede werking toegezegd. Een speciale Stand zal voor deze vereeniging worden ingericht, terwijl ook demonstraties in modelbouw zullen worden gegeven. Verder zullen er vele attracties zijn. Het N.Z.H.-muziek corps heeft voor den eersten avond haar muzikale medewerking toegezegd. Wij kun neb hieraan nog toevoegen, da< de openiaigsavond (810 uur) alleen voor volwassenen toegankelijk is, terwij] Za terdag van 36 uur en van 810 uur, kinderen alleen onder geleide var vol wassenen mogen worden toegelaten Personen met een buitengewoner) aan leg voor studie en die niet in staat zijn deze studie zelf te bekostigen kunnen in aanmerking komen voor een Rijksstudie toelage. Vóór 15 Maart a.s. moet men zich echter per gezegeld adres wenden tot het Dep. van Onderwijs. K. en W. Bureau voor Rijksstudietoelagen. Dit geldt even eens voor personen, die nog geen eincL- examen H.B.S. of Gymnasium hebben afgelegd, doch die ook per 1 Sept a.s. een beurs zouden wenschen. Eveneens bestaat er gelegenheid om bij genoemd bureau in aanmerking te komen voor een toelage tot een maximaal bedrag van f 300 voor eetn opleiding tot onderwijzer (es).

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4