Waar de Duitsche krijgsgevangenen vertoeven Marshall zegt Moskou ongezouten de waarheid HIEUW* LETOSCHE COURANT ZATERDAG 15 MAART 1947 i'ERS TE MOSKOU BEKEND GEMAAKT Onsamenhangend en besluiteloos was de indruk, dien de waarnemers gisteren over de conferentie van Moskou seinden. Er zijn twee aanwijzingen voor tegenstellingen in de naaste toekomst. Molotof drong n.l. aan op sneller besluiten inzake de te bespreken kwesties, terwijl Bevin eerst de rapporten van den Geallieerden Bestuursraad in Berlijn wilde be spreken, alvorens besluiten te nemen. Ook vroeg Bevin inlossing van de te New York gemaakte afspraak om, voor de bespreking over de herstelbetalingen van Duitschland be ginnen, eerst alle cijfers over het reeds weg gevoerde materiaal bekend te maken. Molotof antwoordde, ,dat hij op dit punt bij de be spreking der herstelbetalingen zal terug komen. De volgende cijfers werden gegeven over de Duitsche krijgsgevangenen: V.S.: totaal aaptal buiten Duitschland per 13 Maart 15.103. Hier van zijn er 103 in de V.S., 1175 in Frankrijk voor arbeid in Amerikaansche diensten en 13.825 in Italië. Van deze laatsten worden ongeveer 1000 per week gerepatrieerd. Binnen Duitschland 15.873. Juni 1947 is de einddatum voor de vrijlating der krijgsgevangenen. Enge land: buiten Duitschland 435.295. Thans worden er 17.500 per maand gerepatrieerd, van 1 Juli af 20.000 per maand. Het cijfer voor binnen Duitschland werd niet gegeven. Frankrijk: totaal aantal 631.483. Hiervan zijn er 598.276 in Frankrijk, 19.601 in Noord-Afrika en 18.606 in de Fransche zone van Duitschland. Meer dan Uitkomst in textielnood voor spoor mannen De Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel is er in geslaagd een leening van 100.000 dollar te krijgen van den Bond in het dames-kleedingbedrijf in de V.S. Het geld zal worden besteed voor den aankoop van werkkleeding voor Ned. arbeiders op hét werkterrein van de vereeniging, dus voornamelijk voor personeel van spoor, tram en autobus, aldus meldt „Het Vrije Volk" ZWAARDERE BRIEVEN NAAR EN VAN DUITSCHLAND Met ingang van heden is, in het weder-, zijdsch postverkeer met Duitschland, de gewiohtsgrèns voor brieven van 20 gram ver hoogd tot en met 500 gram. Verder blijven alle bepalingen onveranderd van kracht. FABRIKANTEN MOGEN GORT EN HAVER MOUT TIJDELIJK NIET AFLEVEREN Fabrikanten van gort en havermout moeten i.v.m. een wijziging in de regeling van den afzet dezer producten, gedurende korten ter mijn ing. 17 Maart de aflevering van gort en havermout aan hun afnemers stop zetten. Dit heeft geen betrekking op grossiers en detaillisten Het Noorsche s.s. „Hertha", dat eenige da gen bij Den Helder gestrand is geweest, is gisteren te R'dam gearriveerd en ligt voor- loopig gemeerd aan de Schiedamsche boeien. 500.000 in Frankrijk zijn tewerkgesteld in de Fransche economie". Marshall verzekerde in antwoord op Molo- tof's beschuldiging, als zouden 35 der employé's van gerechtshoven in de Ameri kaansche zone voormalige fascisten zijn, dat dit een verkeerde lezing van het rapport 'van den Geallieerden Bestuursraad was. Daarin, wordt dit cijfer gegeven voor personen, die tevoren dezelfde functie bekleedden en hierin door de Amerikanen waren hersteld, nadat ge bleken was, dat zij geen nazi's waren of, niet direct met het Hitlerbewind in contact stonden. Morgen zal het weer niet zoo mooi zijn In Limburg vroor het vannacht nog 7 gr. Na het overtrekken van de actieve depres sie begon gistermorgen de luchtdruk snel te stijgen, aldus het K.N.M.I., waarbij de wind naar het Noorden omliep. In Zuid-Lim burg ging dit vergezeld van hevige sneeuw buien. Vannacht klaarde de hemel op en kon de temperatuur nog verder dalen. Het vlieg veld Beek bij Maastricht meldde dan ook met 7 gr. de laagste temperatuur. Een niei^we depressie komt snel op ons land aan, waardoor het weer morgen veel minder gun stig zal zijn dan vandaag met meer wind, veel bewolking en tijdelijk neerslag. PERCENTAGE VENNOOTSCHAPS BELASTING In tegenstelling tot het eerder gepubli ceerde deelt het ministerie van Financiën mede, dat voor de vennootschapsbelasting een percentage van 33 1/3 pet is gehandhaafd gebleven voor belastbare bedragen boven f 45.000. Voor bedragen van f 37.500 en lager is het in de Memorie van Antwoord op de belastingherziening 1046 voorgestelde per centage thans 30 pet, voor bedragen boven f 37.500 tot f 45.000. 30 pet -f 1/5 van het be drag boven f 37.500. Fransch vliegtuig met 23 per sonen verongelukt Waarschijnlijk ook twee Nederlanders onder de passagiers. Een vliegtuig van de „Air France" is gis teravond ais vermist opgegeven. Het vlieg tuig onderhield een geregelden dienst tus- schen Nice en Lyon en had 23 pasasgiers aan boord. Alpentroepen zoeken nu naar het vliegtuig, dat te Mon-telimar op 130 km van Lyon voor het laatst brandstof had ingeno men. Volgens Reuter behooren ook de 78-jarige Nederlander Salomonson en zijn 75- echtge- noote tot de passagiers van de Fransche Dakota. Zes vliegtuigen en drie reddingploe- gen zoeken naar het vermiste vliegtuig. Door een esneemtfstorm, die 5 uur aanhield en het zicht tot nihol beperkte .moest het opsporings werk echter worden onderbroken. De vermiste Dakota van de Air Franée is hedenmorgen ongeveer 18 km ten Oosten van Valence gevonden. Nedere bijzonderhe den zijn nog "niet bekend. Vermiste Dakota bij Tjiandoer gevonden Van republikeinsche zijde wordt verno men, dat de vermiste Dakota van de Ned.- Indische Luchtmacht in de omgeving van Tjiandjoer op republikeinsch gebied gevon den is. Alle details ontbreken nog. Op aan wijzing van den republikeinsche minister van Defensie, mr Amir Sjarifoeddin, is een hulp actie ingezet. OP 21 APRIL OPENBAAR ONDERZOEK NAAR RAMP VAN DE PH-TBW De Raad voor de Luchtvaart zal op 21 April te 13.30 uur in de Statenzaal van het dep. van Verkeer, Binnenhof 20, Den Haag in openbare zitting een onderzoek instellen naar de oorzaken van het op 14 Nov. 1946 op Schip hol aan het vliegtuig PH-TBW overkomen ongeluk, waarbij de gezagvoerder Moreton, vier leden van de bemanning en 21 passa giers om het leven kwamen. Martin Behrman"-affaire lag voor de hand (Vervola van pap. Ij 3. De Ned. Regeering is er zioh van be wust, dat de U.S.A. bereid zijn een groot deel van de lasten te dragen ter leniging van het wereldvoedseltekort, hetgeen een zoo ruim mogelijken uitvoer wenschelijk maakt. De ,Ned. Regeering meent anderzijds echter de aandacht te moeten vestigen op de ern stige verarming der Ned.-Ind. gemeenschap tengevolge van den oorlog, Japansche bezet- tang en de plunderingen na de Japansche overgave. Deze verarming zou nog vererge ren indien het voortduren van dezen sluik handel wordt toegestaan. Immers, doordat deze onwettig verkregen ondernemingspro ducten kunnen worden aangeboden niet be last met productiekosten, worden deze goe deren ver beneden den wereldkostprijs ten verkoop aangeboden. Hierdoor wordt het economische leven aangetast. 4. Anderzijds worden onbruikbare goede ren, waaraan bovendien geen werkelijke be hoefte bestaat, ingevoerd. De verarming, die hierdoor ontstaat, is van des te meer belang in een tijd. waarin buitenlan-dsche deviezen volstrekt noodzakelijk zijn voor het herstel en den wederopbouw van het land, waar voor de Ned.-Indische Regeering de verant woordelijkheid draagt. Deze verantwoorde lijkheid kan niet worden gedragen door de nieuwe staatkundige organisaties, wier ge zag is beperkt- tot bepaalde deelen van Indo nesië. 5. De onwettige uitvoerhandel verergert de voedsel&ohaarsohte in Nederlandsch-Indië daar bepaalde producten, waarvan in het geheel van Indonesië tekort bestaat, zooals suiker en palmolie, worden uitgevoerd. 6. De Ned.-Ind. Regeering is^verantwoor- delajk, dat internationaal gecontroleerde goe deren worden geëxporteerd in overeenstem ming met de internationaal overeengekomen toewijzingen. 7. Uitgezonderd militaire goederen en semi-militaire goederen, waarvan de invoer aan beperkingen onderhevig is, is alle in voer toegestaan. Ned-Indische statistie ken van voor den oorlog toon en aan, dat het grootste gedeelte van den invoer van productie- en consumptie-goederen bestond uit garens, comestibles, aardewerk en por celain, glas en glaswerk, papier, hout, kurk, plantaardige verfstoffen, meubilair, enz. enz., die nog steeds vrij mogen worden ingevoerd Samengevat blijkt derhalve, dat ingevolge de in. en uitvoer- en scheepvaartregeling van 28 Januari 1947: a. Voor allen uitvoer uit het Ned.-Indische douanegebied, dat de jure en de facto staat onder het gezag van de Ned.-Indische Regee ring, een vergunning van de directie van economische Zaken is vereischt; b. Alle uitvoer van bevolkingsproducten uit het Ned.-Indische douanegebied, dat de jure doch niet de facto onder het gezag staat van de Ned.-Indische Regeering, is toe gestaan; c. Alleen de invoer van militaire en semd-militaire goederen is verboden, waarbij cie reeds bestaande wettelijke voorschriften blijven. „JULLIE WETEN NIET WAT DEMOCRATIË IS" De Amerikaansche minister van Buiten landsche Zaken, generaal Marshall, voert zijn diplomatiek offensief tegen Rusland op typisoh militaire manier. Direct na zijn ver schijning aan het conferentie-front deed hij den aanval inzetten met het zware trommel vuur van Trumans verklaring inzake Grie kenland en Turkije. Het gaf hem een on- misbaren steun in den rug, getuige het feit, dat hij gisteren in zijn rede voor de confe rentie een aanval op het Russische systeem inzette door over de Amerikaansche demo cratie de volgende openhartige verklaring af te leggen. ..Wij gelooven, dat de mensch bepaalde onvervreemdbare rechten heeft, b.v. het recht om zijn geest en zijn ziel naar eigen inzicht te ontwikkelen, vrij van vrees voor onderdrukking, onder voorbehoud, dat hij geen inbreuk maakt op het gelijke recht van anderen. Voor ons is een gemeenschap niet democratisch, indien menschen, die de rech ten van hun medemenschen eerbiedigen, niet vrij zijn om hun eigen opvattingen en overtuigingen te uiten zonder dat zij be vreesd behoeven te zijn van huis en haard te kunnen worden weggehaald. Voor ons is een gemeenschap niet vrij, indien de wet eerbiedigende burgers in vrees leven, dat het recht op arbeid hun wordt ontnomen of dat zij van hun leven, vrijheid en jagen naar geluk worden beroofd". Daar was geen woord Fransch bij en Mo lotof was er kennelijk van onder den in- AFSLUITING IN DEN WEG DEN HAAG- AMSTERDAM De K.N.A.C. deelt mede, dat wegens her stel van het ongeveer 4 km lange wegdek in den rijksweg Den HaagAmsterdam tus- schen de Fostbrug bij Sa&senheiim en de af takking naar den prov. weg naar Sassen- heim, dit gedeelte voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Verkeersborden wijzen de tijde lijke route aan. DIENSTPLICHTIGEN VOOR SCHALKHAAR MOETEN DINSDAG OPKOMEN Dienstplichtigen voor het 5e RI te Schalk haar, wier opkomst op 3 Maart was uitge steld, moeten nu a.s. Dinsdag opkomen cn per eerste reisgelegenheid na 7 uur naar Deventer vertrekken. druk, toen hij antwoordde, dat Marshalls schriftelijke verklaring over de democrati seering van Duitschland aannemelijke voor stellen bevat. „Onze interpretatie van vrij heid van drukpers en spreken houdt echter niet in, dat Duitschers in Duitschland ag- gressle mogen prediken" zoo zexle hij. Molotof zegde verder een nauwkeurig on derzoek toe naar de door Bevin genoemde vijf hooge nazifunctionarissen en juichte Marshalls mededeeling over de ontman-te ling van 80 fabrieken in de Amerikaansche zone zeer toe -Het is gemakkelijker en goedkooper om het abonnementsgeld voor het 2e kwartaal 1947 vóór 1 April a.s. op onze girorekening No. 58936 te storten. Wilt U daarbij vooral vermelden het adres waar de krant bezorgd wordt. Bij voorbaat hartelijk dank. DIRECTIE. Jhr mr H. A. M. van Asch van Wijck ter aarde besteld Op de begraafplaats te Doorn. Onder groote belangstelling is gasteren te Doorn begraven het stoffelijke overschot van jhr m-r H. A. M. van Asoh van Wijck, lid der Eerste Kaoner en van den raad van Doorn. Op het kerkhof waren o.m. aan> wezig de burgemeester van Doorn, J. H. E. baron van Nagell, vele raadsleden, mr W. Rip, namens de A.R. Kamerfractie, por G. A. Diepenhorst, gedeputeerde van Utrecht? ver schillende Kamer- en Statenleden, het be stuur van. de stichting „Errnrélo-Veldwijk vertegenwoordigers van d-ë School voor Schipperskinderen; baron de Geer van Jut faas, namens de ridderschap van Utrecht en 't kapittel van de Orde Van St Jan; de heer de Gaay Fortman namens het blindeninsti tuut ,3artimeus", -mr H. C. Rutgers, alg. secr. van het Nea. Bijbelgenootschap; een afvaardiging van het curatorium van het Christelijk Lyjt&um te Zeist en verder vele leden van den Utrechtschen adel en uit de AJt. Partij. Aan de groeve las ds J. W. Esselink uit Deventer, een gedeelte uit de Schrift, terwijl de schoonzoon van den over ledene, mr Loudon woorden van dank sprak voor de getoonde belangstelling. Ds Prins uit Groningen sloot de plechtigheid met ^e- bed. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER J"™ rotman Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Den Haag J. Bronsgeest t« Velzen; F. D. Emous te Badhoevedorp en M. C. Koole te Gouda; te Den Haag (vac.-d-r L. D. Terlaak Poof) D. v. d. Plas te Utrecht, L P. v. d. Waal te Haarlem en J H W. War ners te Apeldoorn. Beroepen: te Gameren P. J. Dorsman te Sóhelluinen; te Leur (toez.) S. J. M. Huls bergen te Hoed^kenskerke; te Losdorp (toez.) Ohr. J. Schweitzer te Balk (Fr.); te Schraard J. Th. Klamer te Ter Aa (U.). Aangenomen,: naar Putten J. v. Dijk te Monster; naar Winsum (Gr.) M. L. Onnes te Akkrum.- Benoemd: tot hulppred. te Dantuma- woude J. A. Steembeek, em, pred. te Nw- Stadskanaal; te Wassenaar (geest. vérz. zie- kenhuzen) W. W. Siddré, em. pred. te Noord- wijk-Binnen Geref. Kerken. Aangenomen,: naar Raard P. J. S. Ba- rends, cand. te Zeist, die bedankte voor As- peren, Grouw-Irnsufn en St. Jacobiparochie. Bedankt: voor Nw-Lekkerland W. de Graaf te Schiedam. Evang. Luth. Kerk. Beroepen: te Middelburg-Vlissingen A» Vermeulen, Herst. Evang Luth. pTed. te Hoorn. DS J. P. C. POLDERVAART OVERLEDEN. In den ouderdom van 55 jaar is, op weg naar een vergadering te Leiden, plotseling overleden ds J. Ph. Ohr. Poldervaart, Ned. Herv. predikant te Naarden. De overledene werd in 1916 cand. in Gelderland en was van 1916 tot 1921 pred. te Oostvoorne, waarna hij eervol -ontslag kreeg met bevoegdheid van emeritus. Hij werd benoemd tot voorganger der Ver. van VrijZ. Hervormden en den Ned. Pirft. Bond te Utrecht nq 1930 predi kant te Naardc cERSONALLi. De res. legerpredikant ds J. C. J. Kui per te Den Haag vertrekt op 28 Maart a.s. met de „Sloterdijk" naar Ned.-Indië voor een bezoek van ongeveer 10 weken aan verschil lende legeronderdeelen op Java. Tot gewoon hoogl. in de wis- en natuur kunde te Leiden (physische scheikunde) is benoemd dr C J F Böttcher, thans conserva tor bij de anorganische scheikundë" aldaar; tot gew. hoogl. in de geneeskunde te Gro ningen (physiologische chemie) is benoemd dr R.Brinkman, thans bg. hoogl. aldaar. PROMOTIES. AMSTERDAM, 14 Maart. (Gem. Univ.) Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Een vergelijkend onderzoek over de bepaling van het extracellulaare water met natriumithiocyanaat en de proef van Macclure en Aldrich" de heer H. Deke- ma, geb. te R'dam. AMSTERDAM, 14 Maart. (Vrije Universi teit. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid P. A. Verhuist uit Middelburgs op het proefschrift „Kweekersrecht". UTRECHT, 14 Maart. Gepromoveerd tof doctor in de letteren en wijsbegeerte; H. L. W. Nelson, Bremen, op het pa-oefschrift; Petronius en zijn „vulgair" Latijn. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 14 Maart Geslaagd prop. ex. god- geleerdheid H. van Nieuwenhuyzen te Lei den; doet. ex. Indisch recht: H. .1. H o. Thomas te Leiden; doet ex. recht N, Schoonderbeek te 's-Gra.vénhage en R. Wesstra te Haarlem. 11. Spoedig ziet men voor het raam Jonkheer Dun van Duyten; Waar het orgel binnenging, Steekt zijn hoofd naar buiten Wacht, daar staat de onverlaat, Die dit snode attentaat Op zijrt eer en leven Zo maar heeft bedreven I 12. „Wacht maar!' roept de jonker uit, 'k Zal dien vlegel leren! Die, als hij geen aalmoes krijgt, Mijn boel gaat ruïneren!" Hij kan zijn woede niet weerstaan, Vat bij de riem het orgel aan En sliert het door de ruiten Weer terug naar buiten! Utility Vervolg van Pag. 1) Het spreekt welhaast vanzelf, dat de in dustrie al-leen tot deelneming aan het utility-systeem te brengen was door een zekeren dwang van, buiten af, in dit geval van de overheid. Dit was niiet moeilijk, im mers, de overheid had de industrie volkomen in de hand, omdat zij de grondstoffen voor de productie beheersohte. En van. deze om standigheid maakte zij gebruik door een ruime fractie der voor de binnenlandscbe markt bestemde grondstoffen toe te wijzen aan die fabrikanten, die zacfi wilden ver plichten tot vervaardiging van utility-goe- deren. De vraag, of het utility-systeem soms ook iets voor ons is, kan volmondig bevestigend worden beantwoord. Ons volk is zeer ver armd. Het heeft een achterstand, zéér groot en bij de gekiende prijzen niet te financie ren uat het wekelijfcsoh of maandelijlk6ch loon. Daarom moeten er eenvoudige, prac- tische gebruiksvoorwerpen komen tegen la-gen prijs, welke den grootsten n-ood weg nemen, Tienduizenden gezinnen bijv. zitten verlegen om keuken- en eetgerei. Zij kunnen niét wachten tot de aardewerkfabrieken eens voor hen allen prachtige serviezen heb ben vervaardigd,. Bovendien, het gewone volksgezdn zou dit ook niet kunnen betalen en de nood zou blijven bij volle winkels. Er moet een eenvoudig, goedkoop artikel komen, dat valt onder het bereik van het gros van de massa. Daarom kan de fabri kant, de grossier, de detaillist misschien weinig of niets verdienen, maar daarover moeten zij nu even heenzien en op andéTe wijze condensatie ontvangen. Met de Uitvoering der gedachte is ook in Nederland een begin gemaakt. Minister D-rees deed zeer onlangs een beroep op de fabrikanten, aan- deze werkelijk nationale productie, deze activiteit met nationalen in slag, mee te doen. Helaas heeft de minister een belangrijke vraag van een fabrikant op een bijeenkomst niet beantwoord en de voorzitter heeft verzuimd daarop terug te komen: hoe weet een industrieel, of en hoeveel utility-goede- ren noodig zijn? Welke instantie geeft hier over advies? In industrieele kringen bestaat daarover dus blijkbaar onwetendheid. Wij zijn uiteraard tegenstander van te veel overheidsbemoeiing op economisch gebied, doch zoolang de ontwrichtimg van de volks- voorzdening n-og niet is hersteld, zal inmen ging noodzakelijk blijven. De regeering alleen kan de behoefte aan direct noodzakelijke verbruiksgoederen over zien, kent de capaciteit der bedrijfstakken en kan voor de vereischte productie een bindend schema opstellen. Wij hopen, dat de bestudeering van één en ander spoedig tot een conclusie zal leiden en dat dan de uitvoering niet te lang op zich zal laten wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2