Matthaus Passion, onsterfelijk werk van Bach Ondeugdelijke bakolie werd „zwart" verkocht Onder den.rook van de Sleutelstad NIEUWE LEED SC HE COURANT VRIJDAG 14 MAART 1947 Stadsnieuws De heer P. Uiterlinden sprak er over voor de „Jonge Kerk" Bij ontstentenis van den heer Leo Mens heeft de heer P. Uiterlinden, organist van de Hooglandsche Kerk, gisteravond in de consistorie van de Pieterskerk voor de afd. Leiden van de „Jonge Kerk" over de „Mattheus-Passion" van J. S. Bach gespreken. Het is uiteraard moeilijk om dit meesterstuk in kort bestek te behan delen, doch de referent, die, naast het voordragen van de inleiding van den heer Mens, nog eenige opmerkingen maakte, kelde de verschillende facetten van dit onsterfelijke muziekwerk zoo voor de oogen der aanwezigen, dat men bij het beluisteren van de uitvoeringen ontwijfelbaar meer aandacht en besef zal bezitten dan toen men min of meer on wetend de schoone muziek volgde. Dat „Mattheus-Passion" is* een hoogte punt op muzi kaal gebied. Als zoodanig moet zij ook worden gewaardeerd. De oorlogsjaren hebben in be langrijke mate bijgedragen tot de vergrooting van het inzicht in en de appre ciatie voor de muziek; zij kon medewerken om onze weer baarheid te ver sterken. Hex be sef werd leven dig, dat de kerkmuziek b.v. niet mag wor den beschouwd als franje of een ornament, doch een in tegreerend deel is van het geheel. De muziek spreekt het meest wanneer men de verschillende details beschouwt. Wij kunnen zwakke pogingen aanwen den om den inhoud van de passion te be naderen, doch het meeste moet de mu ziek zelf doen, aldus de heer Uiterlin den, die achtereenvolgens de geschiede nis van de passion in het algemeen, de persoonlijkheid en het werk van Bach en de wijze, waarcp zyn passion dient te worden beluisterd, belichtte. Het werk is geboren uit heidensche ge bruiken. In de geschiedenis der Kerk leeren we, dat bij de Christenen van eeuwen geleden de gewoonte optrad om het lijdensverhaal te reciteeren. In de Middeleeuwen bestond reeds de zuiver kerkelijke passion. Het sterk dramatische karakter, dat men hieraan heeft gege ven, culmineerde allengs in excessen; men ging aanschouwelijke voorstellingen organiseeren, terwijl de realistische elementen en de humoristische tafereelen niet ontbraken. Dit nam een dusdanigen omvang aan, dat dergelijke uitvoeringen in de kerk werden verboden. In Italië werden nog erger drama's opgevoerd; de kerk werd in één machtig décor herscha pen, de diverse vertolkers, die al of niet gecostumeerd waren, ontketenden na af loop zelfs relletjes, doordat het fulmiT^ee- rende publiek, welks gemoederen danig in beweging waren gebracht, zich wreek te op de zich in de nabijheid bevindende Joden. Later werden de passionen op de marktterreinen uitgevoerd. "*»Bach had een diep verantwoordelijk heidsbesef ten opzichte van de liturgie. Hij was een der eersten, die brak met de sleur om gezwollen en goedkoope muziek te gebruiken! Pit heeft hem veel strijd ge- J. S. BACH LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. De 14-daagsche bijeenkomst der L. A. F. V., werd ditmaal gewijd .aan de kleu renfotografie. Mevr. De JongDouw uit Rotterdam, vertoonde op het doek een schitterende collectie kleurendiapositieven van land schappen uit Friesland, Limburg, Frank rijk en Zwitserland, gevolgd door vele fraaie bloemenfoto's, vervaardigd zoowel bij dag- als 'bij kunstlicht. IVóór de pauze volgden eenige réclamefoto's van bijzonder gehalte. Tijdens de pauze liet mevrouw De Jong een 10-tal, door haar zelf vervaardigde kleurenvergrootingen op papier zien, welke voor reclamedoel einden waren bestemd. Deze vergrootin gen werden vervaardigd in 3-kleuren-uit- treksels, welke met behulp van gekleurde pigmenten op een celluloid-onderlaag zijn overgedragen. Enkele resultaten wa ren van verrassende schoonheid. Na de pauze vertoonde mevr. De Jong een prachtige serie kleurendia's van kin deren, thuis, op het strand of verdiept In het spel. In zijn dankwoord roemde de voorzit ter, de heer Groenendijk, de perfecte techniek, de groote liefde, waarmede door deze amatrice al deze onderwerpen zijn bekeken en de groote bescheidenheid, waarmede spreekster haar prachtige werk wist voor te dragen. Tot slot volgde nog de projectie van een 50-tal Amerikaansche kleurendiapo sitieven; een uitgelezen collectie, groo- tendeels bestaande uit „saloon-pictures", prijswinnaars dus. De heer Van der Mark gaf uit het Engelsch een toelichtenden tekst. De heer Holswilder oogstte dank voor de vlotte bediening van het projec tie-apparaat. In het volgend huishoudelijk gedeelte bleek, dat 3 nieuwe leden toetraden en de bibliothecaris, de heer Gompelman, we derom in militairen dienst werd opgeroe pen. De heer Forma was evenwel bereid éénmaal per maand in de uitleenbiblio theek zitting te nemen en wel eiken eer sten Maandag van iedere maand, van 7 tot 9 uur des avonds. Tot slot werd het a.s. jubileum en het houden eener tentoonstelling nogmaals besproken. kost; hij was niet geliefd en als geniaal mensch was hij ook wel eens onaange naam voor zijn omgeving. Wij moeten hem geenszins zien als het type van den vrijen kunstenaar. Zijn componeeren was, als het uitvoeren van een handwerk en zijn dienende taak maakte zijn inspiraties wakker. Indien Bach geen Christen was geweest, hij zou ook de „Mattheus-Pas sion" niet hebben kunnen com poneeren. Zijn werk getuigt van eenvoud, deemoed en kinderlijk geloof. Al zou de geheele Europeesche cultuur verloren gaan en Bach's passion 'zou gespaard blijven, dan zouden we nog iets onschatbaars bezitten. Wij moeten de „Mattheus-Passion" be luisteren met hoofd en hart, want deze muziek vraagt den vollen mensch. We moeten trachten het muzikaal gegeven, vast te houden en op te merken, wat de componist er mee bedoelt. HeLaanvangs- koor kan niet nalaten een overweldigen den indruk op ons te maken, evenals zoo vele andere passages. Is het de vorm van het werk, de structuur, of de dierbare muziek? Wanneer wij het voorrecht heb ben om ons ontvankelijk te kunnen stel len voor de taal der tonen, dan zal Bach ook zijn geheimen aan ons openbaren en het kan niet anders of zij zullen be slag op ons leggen en ons ontroeren. Toen de wereldvermaarde componist oud en blind zijn taak had opgegeven, verlangde men in Leipzig geen Bach meer, totdat honderd jaar na zijn dood Mendelssohn het werk van den grooten man aan de vergetelheid ontrukte. De heer Uiterlinden kreeg gelegenheid zijn leerrijk referaat muzikaal te om lijsten en verschillende details te ver duidelijken. Met z9n vijven te water Hedenmorgen zijn in de Wetering te Oude Wetering een vijftal personen bij reddingspogingen te water geraakt. De toedracht van het ongeval, dat gelukkig nog goed is afgeloopen was, dat als eerste de heer v. Tol met z'n fiets door het ijs zakte. Op zijn hulpgeroep kwam de heer M. Meijer Gzn. aansnellen, die bij zijn pogingen om v. Tol te redden eveneens te water ging. De heer Meijer Sr., de tweede „redder", verdween ook in het wak, evenals diens tweede zoon. Het vijf tal werd vol gemaakt door den zoon van den heer Remmelts, die met z'n roeiboot assistentie verleende. Het gelukte echter tenslotte alle vijf drenkelingen op het droge te brengen. Voor zoover kon worden nagegaan, waren ze er met een nat pak en met de schrik afgekomen. CHRISTELIJKE SCHOLEN HERVATTEN EVENEENS HET ONDERWIJS De Ver. van Chr. Onderwijs deelt mede, dat dé lessen a.s. Maandag worden hervat. De leerlingen van de school Noordeinde 40 en het V.G.L.O. worden 's morgens om 9 u. verwacht, terwijl de lesuren op de scholen vande Pasteurstraat en den Hoogen Morschweg 's middags om 1.30 u. zullen aanvangen. De kinderen van de verschillen de scholen worden in het eigen gebouw ver wacht. VIJF MEI-VEREENIGING. Op Woensdag 19 Maart a.s. zal de Vijf- Mei-vereeniging haar jaarvergadering houden in het Federatiehuis, Gerecht 10. De agenda bevat o.m. jaarverslagen en een reorganisatievoorstel. De heer J. Berger, hoofdagent-recher cheur van Politie, is bevorderd tot briga dier. Distributievar ia Morgen is aan de beurt voor het af halen van bonkaarten de letter M vanaf Mu 't/m. einde M. Het kantoor is ge- opiifi van 8.3011-45 u. en vón 24 u. Tuchtrechter deelde veel waar schuwingen uit Voor den tuchtrechter te Leiden heb ben weer verschillende personen uit Lei den en omgeving wegens ernstige over tredingen der prij9Voorschriften terecht gestaan. „U bent een bekende zwarte handelaar, aldus de reohter tegen P. B., landarbei der uit Hillegom, die terecht stond, om dat hij op 15 Dec. '46 te Hillegom 8 liter bakboteroiie voor f 8.50 per liter en 3 liter voor f 8 per liter had verkocht. Bij deskundig onderzoek was gebleken, dat de bakboteroiie, ongezuiverde parafine van buitengewone slechte kwaliteit was, pn zeer schadelijk voor de gezondheid. Op de vraag van den rechter, hoe hij aan die olie gekomen was, vertelde hij, hoe hij bij een wedstrijd in Haarlem zekere L. ontmoet had, die met het oog op Oude jaar, een mooi handeltje voor hem had nj. bakolie. B. had toen 15 liter olie tegen f 5 per liter gekocht, en die weer voor f 8 en f 8.50 doorverkocht-aan G. de J., courantenbezorger, die deze olie weer aan mevr. H. J. S. te Hillegom voor f 12.50 per liter had verkocht. B. kreeg, die al eerder voor zwarten handel had terecht gestaan f 100 boete. •Daarna moest G. de J. voorkomen, dlie deze olie aan mevr. H. J. S. voor f 12.50 per liter had verkocht. Daar hij gunstig bekend staat, en onmiddellijk het te veel betaalde aan mevr. H. J. S. had terug gegeven, kreeg hij een boete van f 10. Mevr. G. A. S. uit Den Haag, die deze boterolie, door middel van haar zuster uit Hillegom, had gekocht, om met Oude jaar er oliebollen mee te bakken, kreeg f 15 boete, met verbeurdverklaring djer in beslag genomen olie. J. C. machinist te Leiden, had een zelf gebouwd oud radiotoestel, bouw 1938, in de Courant voor f 250 aangeboden. Hij had eerst f 300 willen vragen, later had hij het toch maar voor f 250 aan J. B. verkocht. Later was B. naar hem toege komen, dat hij met dit radiotoestel maar één station kon krijgen, en had f75 scha devergoeding gevraagd, hetgeen door C. was geweigerd. Deskundigen van het bureau K. hadden het radiotoestel ge taxeerd op f 125. De tuchtrechter merkte o.m. op, dat een nieuw radiotoestel f 150 kost, en veroordeelde hem tot f 150 boete, met terugbetaling wat hij te veel had ont vangen. J. J. bloemenverkooper uit Voorhout, had van een lid van het personeel van Philips te Eind/hoven, een radiotoestel „Filetta" voor f 240 gekocht, en diit weer verkocht aan P. J. R. te Noordwijk voor f 275. U moet u met dezen handel niet inlaten, en u krijgt f 100 boete. P. J. R. te Noordwijk, die dit radio toestel voor f 275 had gekocht, werd f 25 boete opgelegd, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen radiotoestel. H. B. caféhouder te Rijnsburg, had voor een glaasje „Schilletje" 35 in plaats 27 cent berekend. Daar hij een groot gezin heeft, kreeg hij f 75 boete. A. D. garagehouder te Leiden,, had op 15 Oct. '46, voor het aanbrengen van onderdeelen aan een auto f 295 gerekend. D. erkende dat deze prijs te hoog was, maar hij had de onderdeelen zelf „zwart* moeten koopen, en pas f 100 ontvangen. De rechter merkte op, dat garagehouders te Hillegom en Vogelenzang hadden ge constateerd, dat hij oude onderde-rlen- veerbouiten had gebruikt. Uitspraak f 200 boete, met de waarschuwing niet zwart te koopen, en te rekenen. L. J. D. pensionhouder uit Noordwijk aan Zee, had 2 kg. kaas voor f 24 £n 1 kg. boter voor f 13 gekocht. De rechter vond dit niet de goede mander, maar daar hij geen extra winst gemaakt had, bleef de boete bij f 50. J. L. N. uit Oegstgeest, die voor het aanleggen van een antenne te Warmond in plaats f 17.50 f 34 had gerekend, moet f 25 boete betalen, daar hij bereid bleek, het te veel gerekende, terug te betalen. C. S. te Leiden, had J. M. en J. G. F. gram voor 50 cent, en doosjes drop van 15 graan voor 35 cent laten verkoop,en. J. M. en J. G. F. waren echter aange houden, waarbij 83 doosjes drop en 4 blik ken speculaas in beslag werden genomen. F. werd tot f 40 en M. tot f 50 boete ver oordeeld. C. S., die verklaarde niets aan dezen handel te hebben verdiend, kreeg f 50 boete. J. R. te Leiden, had klompen voor f 6 en f 7 per paar verkocht, die hij voor f 4.75 per paar had ingekocht. R. wist dat de prijs te hoog was, maar hij was tot dezen verkoop door de boeren gedwongen; f 50 boete en verbeurdjver- klaring van 57 paar in beslag genomen klompen. J. B. brood en banketbakker te Leiden, die koek met inlevering van boter en suiker te duur had verkocht en geen receptenboek aanwezig had, kreeg f 40 boete. G. J. S. sigarenmaker te Leiden, stond terecht, omdat hij 2 kg. tabak voor f 55 per kilo, en pakjes Belg. tabak voor f 3 per pakje verkocht had. Daar het de eer ste maal was, kreeg hij f 50 boete, met verbeurdverklaring van 29 in beslag ge nomen pakjes tabak en de waarschuwing dat handelaars in zwarte tabak bij her haling naar Veenhuizen gaan. V. B. koopman te Leiden,* die gebruikte meisjesschoenen, die hij van scharrelaars langs de deur had gekocht, voor f 17.50 p^r paar had verkocht, moet, aangezien hij al eerder tot f 100 boete wegens zwarten handel was veroordeeld, nu f 150 boete betalen, met verbeurdverklaring van 4 paar bruine en 2 paar zwarte schoenen. I. J. dé Gr. boekhandelaar te Sassen- heim, had ziich met koppelverkoop van papier bezig gehouden, (men moest bij een bloc papier, een kalander koopen). De rechter legde verd. f 50 bOete op. A. v. d. S. en J. H. J. v. d. S. winke liers en grossiers te Leiden, moesten terecht staan omdat zij niet hadden voor komen, dat een verkooper zeefjes ihet lekbakjes van f 0.65f0.85 te duur had verkocht. Zij kregen i,eder f 30 boete. A. v. P. groentehandelaar te Lisse, had zure haring dm plaats van 10 voor 11 cent verkocht. Ik moest ook de vracht betalen, aldus verdachte, maar Ik ben volkomen schuldig; f 25 boete. Kunst en Letteren - 't „IWAN, DE VERSCHRIKKELIJKE" Wanneer wij de Russische film „Iwan, de Verschrikkelijke", welke gisteravond voor C.P.N.-leden in een stampvol Lidotheater werd vertoond, willen recenseeren, dan moeten wij in het oog houden, dat wij hier in Nederland nog betrekkelijk weinig Rus sische rolprenten hebben gezien en het dus nogal moeilijk valt een vergelijking met filmproducten uit andere landen te maken. Deze film, van een van Ruslands veelzij- digste regisseurs, Sergei Eisenstein, geeft een historisch beeld van de regeeringsjaren van een der eerste Tsaren, Iwan, wiens bijnaam misschien ten onrechte, de ver schrikkelijke, werd. Zeker is het, dat deze vorst uit den veer tienden eeuw zeer groote organisatorische talenten bezat, zoodat hij kans zag aan Rus land het nationaal bewustzijn te geven. De altijd voortdurende strijd van de Bojaren wist hij in een goede verstandhouding te doen veranderen. Dat dit natuurlijk niet al tijd even vreedzaam ging, is misschien de oorzaak van zijn bijnaam. Maar ook de Middeleeuwen in Europa zijn nu niet be paald .verlicht" geweest, zoodat we over dat verschrikkelijke niet behoeven te vallen. Wat de film betreft, die in 1941 werd ver vaardigd, gedeeltelijk in Moskou en gedeel telijk in Centraal Azië, dit laatste toen de studio's werden geëvacueerd, deze doet den ken aan een tooneelstuk of een zwijgende rolprent. De handelingen en miipiek der spelers zijn zoo plastisch, dat een Iteder- landsche vertaling van -het Russisch bijna niet noodig is. De regisseur, die behalve het schrijven van een scenario, het ont werpen van de prachtige costuums, het bouwen van de indrukwekkende decors, ook nog de montage voor zijn rekening nam, blijkt een meester in het vinden van de juiste belichtingseffecten, zoo zelfs, dat we het bijna met een clair-obscur van een Rem brandt zouden kunnen vergelijken. Als geheel: Een prachtig filmwerk, waar in geen Sowjet-propaganda voorkwam en dat met groote aandacht werd gevolgd. H. L. WERKGEVERS IN HET BOEK- DRUKKERSBEDRIJF. In een gisteravond in-Hotel „Centraal" gehouden vergadering van het district Rijnstreek van de Federatie der Werk geversorganisaties in het Boekdrukkers- bedrijf, is een nieuw bestuur gekozen. Van het oude bestuur werden herkozen de heeren J. van Brummen en J. Kanis, beiden te Alphen a. d. Rijn, zoomede de heeren H. Damman (Bodegraven) en P. Zuidam (Woerden). In plaats van den heer C. Haasbeek werd als voorzitter ge kozen de heer C. A. van Wieringen. Tot leden van de Districtscommissie werden gekozen de heeren J. Kanis, Ph. J. G- Roest en H. C. v. d. Spelt en als lid van de Leerlingencommissie de heeren A. Buys en G. van Dam. De vergadering besloot ook in de Rijn streek krachtigen steun te verleenen aan de Oud-papier-actie, waartoe eveneens particulieren zullen worden opgewekt, omdat de nog steeds précaire papier situatie zulks dringend noodzakelijk maakt. Op voorstel van het bestuur werd be sloten tot een excursie naar Van Son's Inktfabriek te Hilversum, tégen medio April, waaraan-tevens een bezoek aan de AVRO-studio zal worden vastgeknoopt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Margrietha A J, dr van P van Leeuwen en M Oudshoorn; Antonia D J, dr van L Mieremet en J Flanderhijn; Marion C, dr van H van Weeren en M C Stouten; Antoon A, zn van P van der. Me ij en M Selina; Agatha M B, dr van M van der Heijden en T van Dijk; Jan, zn van J Kulk en J van Rooijen; Pietertje, dr van J Heemskerk en G Beij; Jan, zn van J Star en J C van Leeuwen. OVERLEDEN: U D Prenger 62 jr. GEHUWD: F Dekker en J van Kam penhout; G Verhoogt en M Keijzer; W T B Werrelmann en C Lek; A P v d Berg en J G van -Egmond, A de Bolster en C van den Burgh; J Neuteboom en K E Melissant; J Noppe en S P v d Linden; G Pauw en L Botermans; T Verschoor en M E van Noord; H J Vogelenzang en S Ramak; J van der Zwart en M KuiVen hoven. te Middelburg pakjes specula^ van 85 kozen. OEGSTGEEST Donderdagavond kwam in het ge bouw „Irene' de afd. Oegstgeest van C.H.- Unie in jaarvergadering bijeen onder lei- ling van haar voorzitter, den heer L, de Neef. In zijn openingswoord relefeerde spr. de behaalde gunstige resultaten bij de drie verkiezingen van 1946 en bracht in herinne ring het aftreden van de beide raadsleden de heeren Uittenboogaard en Sanders, die spr. bedankte voor den velen arbeid als C.H.-raadslid in Oegstgeest verricht. De secretaris, de heer L. J. Bijl las ver volgens het jaarverslag over de periode Mei 1945 tot en met December 1946, waarin met blijdschap geconstateerd mocht worden de toename van het aantal leden, dat thans reeds de 220 heeft overschreden. Het financieele verslag van den penning meester, den keer J. v. d. Gevel gaf een voordeeling saldo aan van f 34.84. In dit verband merkte de voorzitter op, dat het algemeen bekend is dat de finan cieele verplichtingen van de onderscheidene afdalingen maar matig werden nageko men, doch dat Oegstgeest hierop een gun stige uitzondering maakt, daar alle beta lingen aan hét H.B., de Staten- en Kamer kring op tijd zijn geschied. Gezien de hoo- gere lasten van de afdeeling wordt op voor stel van het bestuur besloteff de lidmaat schapscontributie te verhoogen van f 1.50 op f 2.—. De bestuursverkiezing gaf als resultaat dat de heeren L. de Neef en J. v. cL Gevel werden herkozen en in de plaats van den heer D. Koordes, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer J. F. van Veen werd ge- Bij de beantwoording van de schriftelijk gestelde vragen kwam ter sprake de slechte toestanden in en het onwaardige vervoer van de arbeiders naar de D.U.W.-kampen. Aangezien dit echter geen zaak is van den gemeenteraad, zal het bestuur een en ander aan het H.B. doorgeven, met het verzoek het zoo mogelijk, door een interpellatie in de Kamer te brengen. In de rondvraag werden nog eenige woorden gesproken over het sneeuwruimen en de verlichting, welke beide niet bepaald gunstig werden genoemd. VOORSCHOTEN. Maandag a.s. is het 50 jaar geleden c.at hier ter plaatse de zaak werd geopend van de firma A. Bins Zoon. In 1897 werd door wijlen A. Bins een kleeding- zaak naar maat begonnen. Een twaalftal jaren later, in 1909, was het niet alleen meer de kleeding naar maat, welke de aandacht had van den heer Bins, doch wierp hij zich met energie op het geheele manufacturenvak. De tegenwoordige fir mant, de heer C. Bins, die reeds van 1911 in de zaak werkzaam is, kan zeker met voldoening op de afgeloopen periode terugzien, waarin door een gestadige groei de zaak op deze hoogte is gekomen. Van 17 tot en met 22 Maart a.s. wordt er een jubileum-week gehouden. Op den eersten jubileum-dag, 17 Maart,* zijn echter de zaken te Voorschoten en Was- senaar^gesloten en wordt er des middags van ^tot 5 u. in de zaak te Voorschoten een receptie gehouden. Ongetwijfeld zul len velen van deze gelegenheid gebruik maken den heer Bins met het 50-jarig bestaan van zijn zaak geluk te wenschen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4