Bij de herdenking van Frederik Hendrik' s sterfdag Soestdijk ontving 5000 telegr. gelukwenschen uitzicht nieuws lkidsche courant Vandaag is het 300 jaar geleden, dat een der grootste figuren uit ons vorstenhuis in *is-Gravenhage overleed en wij, het Neder land van nu, hebben .alle reden hem in dankbaarheid te herdenken. Immers, legde Willem van Oranje den grondslag voor de vrijheid van ons land, Maurits, zijn eene zoon, bouwde hierop voort door den tyran uit het hart van Holland te verjagen, waarna Frede rik Hendrik, zijn andere zoon, onze vrijheid bevestigde en de tegenwoordige grenzen van ons land vrijwel vaststelde. Het is ook onder dezen zoon, dat Nederland in materieel geestelijk en politiek öpzichf zijn grootsten bloed tegemoetgaat. Onze ,,Gouden Eeuw" vangt aan. Frederik Hendrik dan, de jongste zoon van Willem van Oranje, geboren te Delft den 29sten Januari 1584, kreeg van zijn moeder, Louise de Coligny, een zeer zorgvuldige, Fransch-georienteerde opvoeding (een zijner peten was koning Hendrik IV van Frankrijk) FREDEIRLK HENDRIK Teek. J. v. d. Linde Jr. Onder zijn leermeesters treffen wij namen aan van den bekenden, later Remonstrant- sohen predikant Wttenbogaert en den Leid- schen professor Daniel Taffin. Maurits nam hem al zeer spoedig bij zich om hem in de krijgstechniek in te wijden en hij had een dankbaren en zeer voorspoedigen leerling aan zijn jongsten broeder! Maar geheel en al onder Maurits' in vlied komt Frederik Hendrik niet, ondanks het feit, dat zijn moeder dikwijls „le singe de son frère" noemt. Want in de godsdienstige twisten tijdens het 12- jarig bestand staat hij aan de Remonstrant- sche zijde, hoewel hij zich niet tegenover Maurits plaatst. Hij blijft het diplomatieke midden houden. En hier vinden wij een zijner kenmerkendste eigenschappen: n.l. zijn groote gematigdheid en verdraagzaamheid en zijn politiek besef, trekken, die hij met zijn vader gemeen heeft. Wanneer Maurits sterft, krijgt hij zonder veel pmhaal dezelfde waardigheden toege wezen. Men vergete het niet: de Stadhouder was de handhaver van het gezag namens de Gewestelijke Staten, die hem hiertoe de „commissie" verstrekte, hoewel tal van func ties als benoemingen der stedelijke magistra tuur, waaruit tenslotte weer de Staten ont stonden, deze afhankelijkheid gedeeltelijk weer te niet deden. Maar belangrijker dan het ambt zelf is 'gewoonlijk de drager ervan, vooral wanneer de omschrijving der be voegdheid weinig exact is, merkt Japikse te recht op. En juist Frederik Hendrik buitte deze zwevende "positie ten volle uit.' Hij had dan ook den wind mee: Tegen den ouden Spaanschen vijand behaalde hij 9ucces op succes; in 1629 met de verovering van 's-Her- tagenbosch vestigde hij de aandacht van heel militair Europa op zich door zijn knappe en nieuwe belegeringsmethode; in 1632 viel de veldtocht langs de Maas met de verovering van Maastricht', in 1637 het roemrijke beleg van Breda. Hiermee bewees hij zijn belang rijkheid en onmisbaarheid de Gedeputeer-"* der. te velde verloren alle beteekenis ter wijl ook tegenover het buitenland hij de Re publiek steeds meer op het eerste plan wist te schuiven. In tegenstelling met Maurits, leidde Frederik Hendrik zelf de buiteniand- sche politiek, samen met het „Secreet Be sogne", een soort kabinet, bestaande uit ver trouwde leden der Staten-Generaal, een po litiek, die culmineerde in de alliantie met Frankrijk in 1635 met het doel de oorlog voering tegen Spanje te verscherpen en de Zuidelijke Nederlanden te veroveren. Al te krachtige figuren als de raadpensionaris Adriaan Pauw, werden op den achtergrond geschoven: alles draaide om den Stadhouder, met wien de voornaamste gezanten in het buitenland rechtstreeks in verbinding ston den. Meer en meer werd hij beschouwd als de gelijke van de rege^rende vorsten van Europa, hetgeen tot uiting kwam in den titel „Son Altesse", dien de Koning van Frankrijk hem toekende en die gelijk stond met den rang 'van Hertog. Vóór dien tijd werd hij met ,,Son Excellence" betiteld, zooals de andere prinsen. Ook in zijn omgeving kwam deze verhef fing van positie tot uiting. Maurits had steeds een sobere hofhouding gevoerd. Hij woonde in den hoek tusschen het Buitenhof en den Vijver (Het Stadhouderlijk Kwartier), waar ong. in 1590 de nog bestaande toren van 5 verdiepingen en ong. in 1620 daarnaast een nieuw gebouw tusschen Binnen- en Buiten hof gebouwd werden. Dan was er nog het huis, dat de Staten van Holland voor Louise de Poligny gekocht hadden en waaruit het tegenwoordige Paleis in het Noordednde ge groeid is (het z.g. Oude Hof). Nu wordt dit alles anders. De Staten laten het Stadhou derlijk Kwartier vergrooten ten behoeve van hun hoogen staatsdienaar: in 1634 e.v. jaren kwam een nieuwe vleugel tusschen toren en vijver en ook werd het wenteltrapje, dat eerst toegang tot den toren gaf. vervangen door de „bordestrap van Zijne Hoogheid". Maar -ook Frederik Hendrik zet nieuwe pa leizen neer en laat de oude verbeteren. Het Huis ter Nieuwbrug bij Rijswijk, het lust slot van Honsholredijk worden gebouwd, de kasteelen van Breda en van Buren wor den opgeknapt, evenals het „Oude Hof" in het Noordeinde. Uit dén bewaard gebleven inventaris van de jaren 1632/1633 blijkt, hoe alles zeer kostbaar ingericht werd, met veel schilderijen en tapisserieën. Als hofarchitect fungeerde de Parijzenaar Simon de la Vallée, later Pieter Post, leerling van Jacob van Campen, allen bouwmeesters in den interna tionalen barokstijl. Ook de schilderkunst aan het hof vertoont deze trekken: Rembrand^ door Huygens geprotegeerd> krijgt geen op drachten meer, maar Honthorst uit Utrecht wordt de hofschilder. Het mooiste voorbeeld van den kunstzin van het hof is de bouw en inrichting van het Huis ten Bosch, door Frederik Hendrik aan Amalia geschonken. Pieter Post ontwierp den bouw, de Antwer penaar Jacob Jordaens maakte de beschilde ringen. Men kan het betreuren, dat niet de •eigen nationale schilderkunst begunstigd werd, maar liet Haagsche Hof was bij uitstek internationaal georiënteerd. Men sprak er natuurlijk Fransch, vele buitenlanders uit alle streken vertoefden er om zich in de be roemde militaire leerschool van den „Steden dwinger" te bekwamen. In 1640 telde men er 2000 officieren! Behalve 'het Stadhouderlijk Hof had men in Den Haag ook nog het Hof der Staten- Generaal, zeer deftig en plechtig- en het „bohémien" hof van de Koningin van Bo hémien, de Win terkoningin, aan het Voor hout, waar het er steeds lustig en vroolijk toeging. Frederik Hendrik, fij-nbeschaafd en minzaam in den omgang, met naast zich Amalia, statig, 'begaafd met scherp verstand èn eerzucht, vormden het middelpunt van dit gieheele internationale milieu, dat door zijn schittering en luister vele geleerden (Descartes) en kunstenaars aantrok. Vondel dicht etjn „Géboortefetacflc** bfl de van prins Willem II. ook Hooft en geven herhaaldelijk urfcng aan, de altgemeerie bewondering voor Oranje. Men drukt geslachtstafels van het Buss Nassau, tot op luifels en uithangborden treft mén steeds weer emblemen en namen ontleend aan de Stadhouderlijke familie aan. Dit alles doet' reeds sterk monarchaal aan. Ook andere feiten wijzen, dn deze richting, ni. dat den laberen Prins Willem Et reeds in de jaren 1631/1637 de survivanoe van het stadhouderschap door de Gewestelijke Sta ten verleend werd. Een stap dus naar de erfelijkheid der hoogste waardigheden, een der kenmerken van de monarchie! Dan komen de huwelijken der kinderendynastie- huwelijken, waardoor het Oranje-huis ver bonden werd aan de Engelsche Stuarts en het Branderiburgsche vorstenhuis. Vooral Amalia was zeer gesteld op de verheffing van haar Huis tot de gelijke der andere, vorstenhuizen, soms ten koste van het per soonlijk geluk barer kinderen (huwelijk van Louise Henriefcte met den Keurvorst van Brandenburg). In de latere jaren beheersch- te zij haar gemaal, wiens gezondheid en geest sterk achteruitgingenvolkomen, daar mee voedsel gevend aan de oppositie. Want de tegenstand tegen Frederik Hen- dri's vorstelijke positie en tegen zijn politiek was niet uitgebleven. Deze concentreerde zich voornamelijk bij de Amsterdaimsche regenten, die zich van hun macht en rijk dom bewust waren- geworden. Amsterdam was tot de voornaamste handelsstad van Europa gegroeid en zij achtte haar belangen hooger dan die van den Prins. Vooral tegen de Fnansoh-georiënteerde politiek en de ver overing der Zuidelijke Nederlanden (concur rentie van Antwerpen!) was men gekant, de oorlog moest zoo 'snel mogelijk beëindigd worden ten voordeele van den vrijeren han del. Inderdaad liep de 9paansche krijg op zijn eind, want een jaar na den dood van Frederik Hendrik, In 1648, werd de vrede gesloten. Zoo, droeg het tijdperk van Fre derik Hendrik, hoe schitterend en glansrijk ook, reeds de kiem van de voor het Stad houderlijk bewind later zoo tragische ge beurtenissen. Maar dat neemt niet weg, dat wij in Fre derik Hendrik tenslotte blijven eeren een der grondleggers van onze Nederlandsohe vrijheid en onzen Nederlandschen Staat. Dra. H. A. Kokee—v. d. Berge. TOEN PRINSES MARIJKE GEBOREN WERD Prins Bernhard heeft gisteravond met de volgende toespraak zijn dank betuigd voor het medeleven van het Ned. volk bij de ge boorte van Prinses Marijke: .Gaarne wil ik, mede namens mijn vrouw, een woord van har te lij ken dank spreken tot allen, die bij de geboorte van onze dochter blijk hebben gegeven van hun medeleven en sympathie. Wij ontvingen zoovele brieven en tele grammen met gelukwenschen, dat het helaas ten eenenmale onmogelijk was deze alle schriftelijk te beantwoorden. Daarom maak ik gaarne van deze gelegenheid gebruik om U te zeggen, hoezeer wij getroffen waren door de vele blijken van belangstelling en de har telijke gelukwenschen, welke ons van zoo vele zijden bereikten. Men heeft blijkbaar begrepen, wat het ook voor ons beteekende, dat na zoovele jaren van scheiding wederom een dochtertje op vaderlandschen bddem het levenslicht aanschouwde. Een bijzonder woord van dank wil ik rich ten tot de estafette-loopers' en motorrijders, die zich de moeite hebben getroost om, on danks de felle koude de gelukwenschen van dikwijls zeer ver afgelegen plaatsen aan ons over te brengen. Meer dan 5.600 telegrammen werden gedu rende de eerste dagen na de geboorte op Soestdijk bezorgd en het aantal brieven is Den Briel gaat binnenkort feest vieren Haagsche militaire kapel zal het opluisteren. Brielle gaat 1 April feestvieren ter gele genheid van het feit, dat de stad 375 jaar geleden werd bevrijd van, de Spaanache on derdrukking. Zaterdag 29 Maart wordt de herdenkingsperiode ingezet met een motor- sterrit uit alle deelen van het land naar het oude stadje De feestelijkheden op 1 April worden bijgewoond door een vertegenwoor diger van de Koningin en door den com missaris der Koningin in Z.-Holland, mr Kesper. Ocrtc tal van Oranje-vereenigingen en reisvereenigingen zullen een tocht naar Brielle maken. Het hoogtepunt van den herdenkingsdag is een historische revue, gevolgd door een historisohen optocht. Om 9 u. 's avonds is er een taptoe door de Kon. Militaire kapel uit Den Haag. nog grooter. Daaronder bevinden zich brie ven en telegrammen van autoriteiten, ver- eenigingen, instellingen, kerkelijke autori teiten, particulieren, vrienden en kennissen en vele anderen, zoowel hier te lande als in de Overzeesche Gebiedsdeelen in Oost en West, ook van Nederlanders in het buiten land en op zee. De inhoud van al deze brie ven en telegrammen geeft een treffend beeld van de wijze, waarop zoo velen hebben wil len deelen in onze groote vreugde. Bekenden en onbekenden, jong en oud, hebben ons dit zonder onderscheid, ieder op de hun eigen wijze, willen toonen. Hun alen moge ik hier uit ons beider naam onzen zeer hartelijken dank betuigen. Indien alle goede wenschen, welke door de schrijvers werden geuit, in vervulling mochten gaan, dan is voor onze jongste dochter zeker een prachtige toekomst weggelegd. U kunt er van verzekerd zijn, dat alle sym pathiebetuigingen en alle geschenken en bloemen, waarmede U ons op dezen dag hebt willen verblijden, voor ons een blijvende en kostbare herinering zullen zijn aan den geboortedag van onze jóngste dochter, die het uitstekend maakt en een blij middel punt in ons gezin vormt". Lou Bandy werd in Indië in den kraag gepakt Ernstige critiek uit R.K. kring op de N.I.W.I.N. We knippen uit een hoofdartikel van „De Tijid" (R.K.): „Over d<e N.I.W J.N. is onder oinze jongens het oordeel, niet onverdeeld gunstig. Behalve dat een aanzienlijk deel van haar zorgen ook naar burgers uitgaat, die deze niet pri mair noodi'g hebben, zendt de N.I.W.I.N. vele artisrten uit, die niet langs de fronten dur ven trekken. De sympathiekste uitzonde ring daarop was Willem Noske. Maar boven dien is het peil der uitgezonden artisten veelal te laag. Het begint er allen schijn van te krijgen, dat het N.I.W.I.N-werk per ?safldo een steunactie vormt voor amuse mentsleveranciers, die Nederland zelf niet lust. Lou Bandy zag op zekeren dag een M. P. in de zaal verschijnen, die hem bij den kraag pakte wegens zijn banaliteiten. Onze jongens 40 pot. der thans in Indië dienende Nederlandsche militairen is katho liek vragen zich wel eens af, of de daad werkelijke katholieke invloed in de N.I.- W.I-N.-leidmg wel groot genoeg is." De overstroomingen, die door den dooi in geheel Europa worden veroorzaakt, kregen bij Praag het karakter van een ramp, toen het dorpje Dibichovice onder water kwam te staan en hier verschillende menschenlevens verloren gingen. f D« peyekkrtefs van Moskou De Duitsche patiënt ligt nu te Moskou op de psychiatrische operatietafel. Hij heeft niets meer te vertellen; ieder „Heil Hitier", dat hjj nu nog, onmachtig, tracht te stamelen, voert tot de ontdekking van de complexen, waardoor hij zich de Europeesche „Uebermensch" waande, hetgeen leidde tot zijn zelfvernieti ging. De vier „Big four" psychiaters zijn hard en gestreng, hoewel ae, wat hun visie op den patiënt betreft, verschillen. Toch zullen zij tot een gemeenschappelijk rapport trachten to komen als norm van de voornaamste punten, waar ze het wel over eens zijn. Eerst een diep ingrijpende analyse, daarna de syn these, wat er nu verder gebeuren gaat. De patiënt is er in levenden lijve niet bij tegen woordig, men heeft voor het onderzoek aan zijn wezen genoeg en dat is nu voldoende bekend. Wat wil men ferteltjk van Duitsch- land? Het moet weer ingeschakeld worden in de conglomeratie van Europeesche staten-; het moet weer op pooten gezet, in staat ge steld tot productiviteit, om aan zijn schuld in den vorm van herstelbetalingen te kunnen voldoen, maar tegelijkertijd moet het on machtig gemaakt worden, ooit weer de vei ligheid en vrede van Europa te kunnen over rompelen. De patiënt had tot nu toe de on hebbelijke gewoonte, steeds weer in de zelfde fout te vervallen. Want immers van de denazificatie bleek niets; de .geheime nazi organisaties" waren de laatste werkstukken van zijn ge kwelden geest. En daar moet nu een eind aan komen. Deze Europeesche ob sessie moet voor goed uitgebannen. Er moot nu flink ontwapend en gedemilitariseerd. De Russische specialist, Molotof, heeft te Moskou als zijn visie aangetoond, dat de zieke plek vooral nog in de Westelijke zone school. Daar immers was nog aan oorlogsindustrie genoeg en in de Britsohe zone wemelde het qog vat» Duitsche militaire groepeeringen. Werd, aldus Molotof het oorlogspotentieel wel uitgescha keld? Bleven er in de Westelijke zone geetj belangrijke organisaties bestaan, die niet ol ten deele ontmanteld werden en derhalve een gevaar vormden? Zoo kwam Molotof met een directe beschuldiging aan het adres van den anderen specialist, Bevin. Eerst een plan opstellen, om alle nog aanwezige Duitsche oorlogspotentieel te elimineeren, voorts het Duitsche oorlogsmateriaal te reduceeren en alle Duitsche, militaire eenheden de hulp corpsen incluis, binnen 3 maanden geheel te liquideeren! Noemen wij nu nog een tweede belangrijk punt: Amerika en Engeland hebben er steeds op gehamerd, dat in de toekomst Duitschland behandeld moet worden als eett economische eenheid. Dit standpunt is te Moskou door Marshall en Bevin verdedigd geworden. De Russen willen daar wel mee accoord gaan, mits zij ook herstelbetalingen ontvangen uit de loopende productie, dus niet alleen uit die van hun eigen zone, maar ook uit die der Westelijke zones, een teer punt. Gaan wij deze Russische beschuldigingen na, dan lijkt het er wel op, of voorshands de heeren psychiaters nog meer interesse heb ben voor him eigen systeem en methodiek, dan voor het veel belangrijker punt, hoe den Duitschen patiënt van zijn ziekte te genezen. Immers, Bevin, heeft Molotof onder den neus gewreven, dat de Russen in hun zone er nog een groot aantal Duitsche krijgsgevan genen op na houden, die in de eerste plaats weg moeten en bovendien wilde Bevin wel eens weten, wat de altruïstische Russen aan Duitsche oorlogsfabrieken in hun zone heb ben weggevoerd. Volgens Bevin zijn er reeds 3 millioen leden van de Wehrmacht in de Britsche zone gedemobiliseerd en het handje vol, dat er nog slechts aanwezig is, doet ge wonen arbeid. Per 1 Juni '47 kunnen die Duitsche groepen maar niet opeens geheel ontbonden zijn. Bevin vond, dat het met de demobilisatie nog zoo beroerd niet ging, maar de Russen moesten maar eens voor den dag komen met een rapport betreffende de vei* nietiging van Duitsche oorlogsschepen, w.o, zelfs slagschepen, vliegtuigmoedersohepen en onderzeebooten. En, wat de Rus verweet, dat er nog tal van trusts en kartels in het Ruhr* gebied aanwezig waren, ook ten aanzien hier van, kon men een gevleugeld woord van den patiënt overnemen„es ist nicht wahr"i Trouwens het heele onderzoek van den pa tiënt gaf aanleiding tot ontkenningen en de bekende politieke uitvlucktjes. Er is dan ook een groot verschil tusschen de leerstellingen van de Amerikaan^che en Engelsche tegen over de Russische psychiaters. Dit hebben ze althans gemeen, dat ze gaarne bereid zijn, ieder ten eigen bate, den patiënt van v de nog overtollig gebleken in? dustr ieën te ontdoen. De Rus wil ook wel cijfers omtrent de krijgsgevangenen geven, als de andere mogendheden daar ook mee op de proppen komen. Voorloopig dus als resultaat der Mpskou-conferentie: een on schuldig spelletje ping=^x>ng van belangen, afgewisseld door degen-stooten. Het wordt alles hoogst belangwekkend, maar afgezien van het te treffen acooord inzake ieders be lang, plus nog hetbelang van Europa ende heele wereld, is d e groote moei lijkheid, welk gecoördineerd systeem men gaat uitdenken om Duitsohland afdoende er onder te houden, welk stevig controle systeem de specialisten in elkaar gaan zet ten. Maar er staat nog zooveel op het pro gram, want, Waar er momenteel geen Duit sche regeering bestaat, zal er toch een Duit sche instantie in het levert geroepen moeten, worden, waaraan men de naleving van een verdrag, de verantwoordelijkheid. kan op dragen. Er moeten ook nog „sancties" gefor meerd worden, om te voorkomen, dat de economisch en straks misschien ook politiek weer eenigszins herstelde patiënt niet op nieuw weer wild wordt. Duitsohland moet momenten hebben, dat het zich, ondanks alle narigheid, toch plotseling met één ruk, voor een oogenblik uit de depressie bevrijdt. Een zoo'n moment brak aan, juist toen Truman voor beide huizen van het Amerikaansche Congres 400 millioen dollar vroeg, voor steun aan Griekenland en Turkije, noodzakelijk om de actie van „totalitaire regimes", die den internationalen vrede en de veiligheid van Amerika ondermijnen, tegen te gaan. Molotof zal de ooren hebben gespitst, de Duitsche patiënt even een grimlachje ver toond. Juist op dit tijdstip van de conferen tie van Moskou, zegt Amerika tegen Rus land „half! Als de heeren psychiaters. Mars hall en Molotof, nu zelf maar niet al te op gewonden worden! .Truman, je wordt fcr-» dankt" zegt Marshall.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3