Krijgt ook Hongarije steun van Ver. Staten Drijfijs bedreigde gisteren de Moerdijkbrug Vermiste N.-I. Dakota nog steeds niet terecht IDisl *11 NHEllWi. LXTOSCHE COURANT VBUSAG 14 MAART 1947 GRIEKENLAND MOET PRIMA SOLDATEN OPLEIDEN Na de opzienbarende verklaring van presi dent Truman, die directen steun aan Grie kenland en Turkije aankondigde, verneemt Reuter thans van bevoegde zijde in Washing, ton, dat Amerika ook overweegt Hongarije in grootere mate economisch te steunen. Toen vorige maand besloten werd een extra crediet van 15 millioen dollar voor surplus- voorraden aan Hongarije te geven, hoopte men reeds spoedig tot uitbreiding van £^e economische hulpverleening te kunnen over gaan. Inmiddels zijn in Hongarije drie leden van de partij der kleine boeren als ministers af getreden. Minister-president Ferenz Nagy (Kleine boerenpartij) gaf als zijn voornemen tr n een nieuwe coalitieregeering te vormen. n steun aan Turkije betreft ver- kis^. „a een Turksch waarnemer over de redevoering van Truman: „Ofschoon de Turken vastbesloten zijn zoo noodig alleen aan de eischen der Sowjet- Unie weerstand te bieden, waartoe een leger van een millioen man ter beschikking staat, hebben zij er toch nooit aan getwijfeld, dat de sympathie van de zijde van Engeland en Amerika tenslotte zou uitgroeien tot daad- werkelijken steun". Amerikaansche hooge politieke en mili taire leiders bespraken gisteren de conse quenties van Truman's rede. Deskundigen van het departement van Buitenlandsche Zaken hebben medegedeeld, dat ten minste de helft van de voorgestelde leening aan Griekenland naar verwachting zal worden gebruikt om het Grieksche leger aan te vulen met 100.000 geoefende soldaten, die „op alle evqptualiteit zijn voorbereid". Het grootste deel van de voorgestelde lee ning aan Turkije zal worden gebruikt om het Turksche militaire apparaat „tegen iederên mogelijken inval", te versterken. Deskundigen verklaarden, dat de Amerikaan sche adviseurs in Griekenland waarschijn lijk krachtige maatregelen zullen moeten nemen om de huidige economische politiek van de Grieksche regeering te reorgani- seeren en voegden er aan toe, dat een der eerste hervormingen waarschijnlijk een vol komen reorganisatie van het belastingstelsel en de invoering van, een geregelde inkom stenbelasting zal zijn. Austin, de Amerikaansche vertegenwoor diger in de Ver. Naties verklaarde, dat het goed zou zijn, als het Congres een uitspraak deed over krachtigen steun aan de V.N. De vrees is n.l. in Washington uitgesproken, dat Truman's rede tot gevolg zou kunnen hebben, dat Amerika de V.N minder zou steunen, omdat het nog geen vertrouwen heeft in de doeltreffendheid van die organisatie en daar om zelf handelend optreedt. Men acht Austin's verklaring een Amerikaansche po ging om die vrees geheel weg te nemen In Moskou zwegen de bladen over Truman's rede. Men neemt er aan, dat de rede van den president vooral invloed zal hebben op de besprekingen over de toekomst van Duitschland, daar Truman verklaarde, dat Amerika besloten heeft, de voortschrijding van het Communisme ook buiten Grieken land en Turkije te willen tegenhouden. Men gaat er tevens van uit, dat het door de Sowjet-Unie gewenschte economisch en politiek geünificeerde Duitschland slechts een door de communisteik beheerschte regeering kan hebben. De vraag is, of de V. S. een basis tot samenwerking met de S. U. zullen vinden en tegelijk hun politiek van bestrij ding van communistische economie en in stellingen in de Westelijke zone kunnen toe passen. In Amerikaansche kringen vestigt men er de aandacht op, dat in Washington sinds de komst van Mar^jall aan Buitenlandsche Za ken uitgegaan wordt van de gedachte, dat er geen Duitsch, maar wel èen Russisch pro bleem is. In dit licht moet men de oplossing zien, die Amerika, blijkens Truman's rede, voor dit probleem wil zoeken. De commissie voor burger luchtvaart heeft medegedeeld, dat zij het contract van de KNILM voor vluchten tusschen Batavia en Californië tot 10 April heeft verlengd. Niet over zee, dan maar door de lucht? Het FhiliLppijnsohe toestel, dat onlangs op de republikeinsche vlieghaven Djocja landde, heeft twee ton kina, ter waarde van dertig duizend Straitsdollars, ingenomen, welk pro duct bestemd is voor Singapore. Een Amerikaansche maatschappij heeft aan het ministerie van Buitenl. Zaken der V.S. verzocht gebruik te maken van de bevoegd heid der V.S. in het kader der leen- en pacht overeenkomst om een einde te maken aan het Nederlandsche kinine-monopolie. BARON VAN AERSSEN TE SJANGHAI AANGEKOMEN. De nieuwe Nederlandsche ambassadeur in China, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, voorheen gezant in Australië, is uit Indië te Sjanghai aangekomen, vanwaar hij Zaterdag naar Nanking zal vertrekken om zijn geloofsbrieven te overhandigen. ZEELIEDEN VAN „MARTIN BEHRMAN" EISCHEN REPRESAILLES. Twee vakvereenigingen van Amerikaan sche zeelieden hebben bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken te New York aangedrongen op bescherming van de be manning der „Martin Behrman". Voorts vragen zij om represailles tegen schepen, die van Amerika uit naar Nederland vertrekken. Kapt. W. C. Ash, secretaris van de zee lieden-vereeniging A. F. L. deelde mede, dat zijn organisatie een resolutie had aangeno men, waarin werd vastgesteld, dat het Ame rikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn plicht had verzaakt. STERKE DOOI BEGUNSTIGT HET VERKEER 't Heeft gisteren gespannen rond de beide Moerdijkbruggen. Het ijs, dat aan den bo venloop der groote rivieren langzaaih maar zeker aan kracht inboette, bezorgde op zijn weg stroomafwaarts nog veel moeilijkheden. Drie ijsbrekers waren -onafgebroken bezig de verkeersbrug over het Hollandsch Diep tegen het opstuwende ijs te beveiligen. De noodpijlers hadden het zwaar te verduren en het verkeer ondervond eenige vertraging, doordat een paal afbrak onder den sterken druk van het ijs. Gelukkig kregen de sleep- booten het ijs onder de knie en hebben het zoodanig verbrokkeld, dat het verder zonder stoornis de brug kon passeeren. IJsbrekers zijn begonnen het voor het zouttransport zoo belangrijke Twenthe- kanaal te breken. Verwacht wordt, dat het binnen enkele dagen weer voor de scheep vaart vrij zal zijn. De vaart op de Zuid- Willemsvaart bij Weert is weer mogelijk. Voor het eerst na drie weken slaagden de postbooten „Noord Nederland" en „Vlie land" er in, resp. van Terschelling en Vlieland de Havep van Harlimgen te bereiken. Mor- DE NAMEN DER ZESTIEN NED. REIZIGERS Naar Aneta uit Batavia seint, is men er nog steeds niet in geslaagd de vermiste Dakota v-an de Ned.-Ind. Luchtmacht, die den dage- lijkschen luchtdienst tusschen Batavia en Bandoeng onderhield, op te sporen. Aan boord bevonden zich, behalve de twee koppige bemanning, veertien Nederlandsche passagiers, negen Chineezen en één Indo nesiër. De namen der Nederlanders zijn: De pdloot, serg.-maj. B. H. A. Engels, de 1de piloot segt. H. Heys en voorts mevr. S. Spoedig einde aan de impasse inzake Linggadjati? De correspondent van Reuter te Batavia, Graham Jenkins) seint, dat na de officieele gedaohtenwisseling tusschen Soetan Sjahrir en een vertegenwoordiger van de Commissie- Generaal volgens de verwachtingen een spoe dig einde zal komen aan de impasse inzake het accoord van Linggadjati. Volgens be trouwbare bronnen is aan Sjahrir verzocht het republikeinsche standpunt te formulee ren ten aanzien van den uitleg, die door de Oommissie-Generaal aan het ontwerp wordt gegeven,. DAT in de St.-Crt. van gisteren prijzenbe- schikkingen zijn opgenomen betreffendé sigaren '47. scheerwol '46 en handelsmarges Import triplex en meubelplaat '47. DAT het lijk van den sinds 31 Dec. ver misten Th. uit Venray door den visscher M. v. Dijk uit Maashees, uit de Maas is opge- vischt. DAT de 28-j. A. v. d. Hoek te Naarden dezer dagen dood op den Rijksweg Naar denMuiden is gevonden, waarschijnlijk als slachtoffer van een aanrijding. DAT m.i.v. 1 Maart is benoemd tot tijd. directeur van de Diergaarde Blijdorp dr ir D. Tollenaar, landbouwkundig ingenieur te Amsterdam. DAT dr P. J. v. d. Schaar benoemd is tot directeur van het ziekenhuis Coolsingel te R'dam eri ir G. Efting—Dijkstra tot dir. van bouw- en woningtoezicht aldaar. DAT wegens gebrek aan arbeidskrachten te Middelburg een nevenbedrijf van de Zeeuwsche confectiefabriek aldaar te Aar denburg wordt gevestigd, plaats biedend aan 50 werkkrachten. DAT het vermaarde concours hippique te Bennekom op 4 Juni wordt gehouden, voor het eerst op de groote weide voor het kasteel Hoekelum. DAT het op 11 dezer bij Terschelling ge strande Noorsche s.s. ..Hertha" nog niet vlot is gekomen en voor het bereiken van dat doel vandaag een deel der lading wordt gelost. DAT tot dir van de volkshoogeschool ,,'t Huis" te Eerbeek nabij Arnhem is be noemd dr H. D. de Vries Reilingh te Almelo. J. B. Hartstra, mevr. Ph. R. de Graaff, mevr. L. Cussoy en baby, mevr. J. A. Cochrane, mej. F. Eissinger, mej. J. W. Oosterbroek, mej. A. C. van Dalen en de heeren Gh. J. M. Rottier, W. L. V. Guldenaar, W. F. Bertling, W. R. van der Meer, A. Harting en P. van Egmond. Nader wordt gemeld, dat zich ten Noorden van Bandoeng een Nederlandsche patrouille en zes ambulances voor nasporingen op re- publikeinsch gebied hébben begeven. Vol gens Indonesische berichten is het toestei Woensdagmorgen verongelukt op den berg Batoe Gambir, ongeveer vijf kilometer bui ten de demarcatielijn, in een woeste, dun bevolkte streek Het vermiste toestel had ongeveer 150 kilo minder lading dan het toegestane maximum van 2800 kg. MINISTER VAN BOETSELAER IS TEVREDEN. Minister Van Boetselaer toont zich in zijn M. ,v. A. op zijn, begrooting aan de Eerste Kamer tegenstander van een plan voor de vorming van een West-Europeésche federatie, die ongewenschte reacties ten gevolge zou kunnen hebben. De nauwe banden met België en Luxemburg kunnen zeker niet als natio nale groepeeringen worden uitgelegd. Onze politiek leidt geenszins tot een verwaarloo- •zing van de handelsbetrekkingen met de Oost-Europeesehe Staten. De minister vindt de terugvoer van in Ne derland geroofde goederen uit Duitschland niet onbevredigend. Ook wat de herstelbeta lingen betreft, ontving Nederland de toege kende percentages. geti vertrekken de schepen weer naar de eilanden. De veerdiensten tusschen de Zuid Holland- sche eilanden worden meer e«i meer hersteld. Vandaag werden de diensten DintelsasOolt- gensplaat en NumansdorpOoltgecisplaat hervat. Ook het veer WageningenLexkens- veer is weer voor alle verkeer geopend. Als de kok-met de keuken meid kijft (Vervolg van pao. Ij Augustin, voorheen een leidende persoon lijkheid aan de afdeeling Wapens van de Wehrmacht en ontwerper van de Tiger- en panter-tanks, thans plaatsvervangend leider van het technologisch bureau voor automo bielen te Berljjn-Ahmlsdorf. Dr Friedrich Hasse, voormalig Storai- führer van de S.A., thans in dienst bij de Sowjet-Russische brandstoffen-industrie te Leipzig. Kunze, leider van de partij der nazi's sinds 1938, economisch legerdeskundige tijdens den oorlog en directeur van de Sachsenwerke, daarna hoofd van de Sowj et-Russische tech nische commissie. Bevin zeide, dat hij willekeurig deze na men uit een door deskundigen verstrekte lijst uitkoos. Hij wilde er slechts zijn bewering mee staven, dat directe klachten van de hoofden der regeeringen in dezen het ver- kieselijksrt waren. Molotof liet dat natuurlijk niet op 'zich zit ten. Hij had eveneens een respectabele lijst van nazi-figuren, die in de Britsohe zone op belangrijke posten staan. Hij noemde: Dinkelbach, voormalig directeur van de Vereinigte Stahlwerke, thans hoofd van de ijzer- en staalindustrie in de Britsche zone en betrokken bij -de planning en socialisatie dezer industrieën. Hans Poensgen voorheen een van de 13 leden van den Bond van metaalbewerkers in de Britsche zone. Volgens 'Molotof was de president van het Gerechtshof te Hannover (naam, werd niet genoemd) raadsheer aan een van Hitler's mi litaire tribunalen. Tenslotte beweerde Molo tof, dat Dockweiler, directeur van de gevan genis te Keulen, voorheen leider van een berucht Poolsch concentratiekamp is geweest. Volgens Molotof zijn van de bij gerechts hoven en tribunaals aangestelden in de Ame rikaansche zone 35 pet, in de Britsche 43 pet, en in de Fransche zone 50 pet voormalige nazi's. In de Sowjet-zone zijn 390.478 nazi's onslagen, hetgeen een hooger getal is dan in eenige andere zone. Molotof drong er vervolgens op aan om aan de S.E.D. en de vrije vakbonden het recht te waarborgen zich op nationale basis te or- ganiseeren en met centrale organisaties en dagbladen te werken en zich te doen ver tegenwoordigen in alle zones, zonder dat hieraan hinderpalen in den weg gezet worden. Marshall, Bevin en Bidault voerden gisteren besprekingen waarschijnlijk ook over Tru man's rede. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER Tm. 9. Aan d' overzijde staat het huis Van jonkheer Dun van Duyten; Een fraaie erker steekt vooruit Met dikke spiegelruiten Daar klinkt een slag! Een luid gekraak! Rinkinkel-boemAu, die is raakl Het orgel is verdwenen, Dwars door de ruiten henen.. 10. Verder vliegt het instrument, Wentelend en draaiend, 't Scheert de hele kamer door, Steeds verwoesting zaaiend; Ploft dan neer op het dressoir, Op het theeservies, dat daar In stil gepeins verzonken, Zo lieflijk stond te pronken. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: tq Nederhemert drs J. C. Htooyikaas te Arnemuiden; te Neerbosch- Hees A. G. H. Kironerniam te Westvoort; te Wemeldinige W. Oost te Katwijk a.d. Rijn. Geref. Kerk art. 31 K.O. Beroepen: te UitJhuizecmeeden D. v. Houdt te Rotterdam-Z. Aangenomen: naar Zwijndre-cht-ör. Bindt K. J. Dijkeonacand. te Ten Boer, die bedankte voor Brnoh terve ldDriebergen- Doorn, Ferwe-rd-Halluim, Kornhoorn, Mild aim, MurmerWoude, Noordberguim, Fieterburen en Valthermond. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Ede A. Zwiep te Utmud- den; te Hilversum (2e pred.pl.) J. M. Visser te Hoogeveen. GRIEKSCH-ORTHODOXEN EN DE OECUMENISCHE BEWEGING. De Grieksch'-o-rthodoxe patriarchen vam Oonstantinopel, Antiochië en Alexandrië en de patriarch van de Koptisohe Kerk in Egypte hébben hun medewerking aan de oecumenische beweging en aan de in 1948 te Amsterdam te hooiden vergadering van den Wereldraad van Kerken toegezegd, aldus het irHJbld." Voorts zijn besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van de Syri sche Jacobietische Kerk en van de Arme nische Kerk. PERSONALIA. Tot lector in de geneeskunde te Gro ningen experimenteele embryologie) is be noemd mej. dr J. H. Bijtel, thans conser vator bij de dierkunde aldaar. Tot gew. hoogleeraar in de Rechtsge leerdheid te Groningen. (oud-Vaderlandsch recht) is benoemd mr P. W. A. Inrmink, thans buitengew. hoogk-aldaar. ACADEMISCHE EXAMENS ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 13 Maart. Geslaagd cand. ex. rechtsgeleerdheid mej. M. Kooman te Was senaar. NIJMEGEN, 14 Maart. Geslaagd: cand. rechten: mej. M. J. T. Haas, Nijmegen en de heeren J. A. M. v. d. Poel, Rotterdam, A. v. Laak, Rotterdam en H. A. R. de Mul, Sas van Gent. Sparen eischt vertrouwen (Vervolg van Pag. 1) Wat betreft den vorm, waarin de nationale spaarcampaigne zal worden gevoerd, is mede gedeeld, dat het zwaartepunt der actie zal komen te liggen bij het bevorderen van dé besparing bij de bestaande spaarinstellingen. Uitgifte van sitaatsspaarbrieven zal slechts geschieden!, als op deze wijze additioneele besparingen kunnen worden aangetrokken. Met nadruk wordt betoogd', dat het niet in de bedoeling lagt om de bestaande spaar instellingen te beconcurreeren. Wij vermoe den, dat men de oplossing zal zoeken in de richting van nationale spaarrekeningen bij de bestaande spaarbanken', waarop periodiek gestort kan worden en die een progressieve rente zullen opleveren, naar gelang van de periode, dat men het geld op de speciale spaarrekeningen laat staan. In andere landen kent men een dergelijk systeem. Zoo heeft men in Engeland de Na- ti on al-Savings-Certificates die een. grootere baarde krijgen, naar gelang ze loopen. De moeilijkheid zal zijn om de voorwaarden zoodanig te stellen, dat de spaargelden bij de bestaande spaarinstellingen niet worden opgevraagd ter plaatsing op de speciale spaa rxekening Over den uiteindelijken vorm van de spa ar - campagne zal echter eerst advies worden in gewonnen van den Nationalen Spaarraad. De Memorie van Toelichting voert een pleidooi voor het uitstellen van consumptie ve uitgaven door het publiek. Het inzicht moet 'doordringen, dat een ieder in zijn eigen belang niet meer dient aan te schaffen, dan' hij dringend' noodig heeft, omdat lagere prijzen en betere kwaliteiten in het vooruit zicht liggen. Wij veroorloven ons echter de opmerking, dat het heelemaal nog niet vast staat, dat belangrijk lagere prijzen straks genoteerd zullen wonden. Wij hopen het alle maal wel, maar veel hangt af van de ontwik keling der wereldmarkten en het resultaat van het sedert de bevrijding gevoerd Regee- ringsbeleid. Het succes der spaar campagne is bij voorbaat nog niet vast te stellen. Wij zouden willen waarschuwen tegen overdre ven verwachtingen. De cijfers der spaarbanken wijeen wel de laatste maanden op een toenemend overschot dier inlagen, maar, naar ons gevoelen, zijn breede lagen van ons volk niet in staat om een belangrijke bijdrage te leveren aan de spaarcampagne. Zij, die het meeste overhou den, het gilde der zwarthandelaren, zullen hun' middelen waarschijnlijk niet ten gunste der spaarcampagne aanwenden. DAT dr C. v. d. Berg, dir.-gen. van de volksgezondheid, en J. Meulblok, hoofd commies bij het dep. van Sociale Zaken, resp. tot voorzitter en secretaris van inter departementale commissie voor de geeste lijke volksgezondheid benoemd zijn. DAT min. Jonkman, ter vertrouwelijke kennisneming van de leden der Tweede Ka mer een afschrift van de door de Comm.- Gen gevoerde nota-wisseling met de Indo nesische delegatie heeft overgelegd. DAT het Concertgebouworkest op 11 April in Den Bosch zal concerteeren. DAT de directeur der KLM, dr A. Ples- man, besprekingen heeft gevoerd met het Amerik. dep. van Buit. Zaken te Washing ton inzake luchtvaartaangelegenheden. DAT het landgoed „Ulenpas" in de ge meente Keppel voor het publiek is open gesteld. DAT in totaal 116 Canadeesche militairen met Ned. onderscheidingen zijn gedecoreerd. DAT in een te A'dam gehouden schippers- vergadering is geprotesteerd tegen het door de Regeering in te voeren margetarief, vol gens het ontwerp-Kroes. DAT pater J. J. C. Heutsen, oud-pastoor van de Paschaliskerk te 's-Gravenhage, is benoemd tot geestelijk adviseur van de kath. Filmactie en correspondentie betr. een door de K.F.A. op te richten filminstituut moet worden gericht tot J. P. Gribling, Oude Delft 164, Delft. DAT voor de van 19—28 Maart in Gouda te houden streektentoonstelling „Hart van Holland" vrijwel alle groote bedrijven uit het district Gouda hebben ingeschreven, ter wijl tevens gelegenheid wordt gegeven voor het voeren van telefoongesprekken met op varenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2