Samenwoneneen bron van zorg en ergernis Krijgen Protestanten meer armslag in Italië? Waar geduld en volharding muren doorbreken NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDHMfi K MAAST SLECHTS OFFERS EN BEGRIP REDDEN DE SITUATIE Het woonprobleem in dit land. Een jong paar gaat trouwen. Paarden en koetsen voor het Stadhuis, bloemen in knoopsgaten en op' revers: een feestdag en wat verandert er daarna? .Het ouderlijk huis van één van beiden krijgt er èen volwassen zoon of dochter bij, de jongelui krijgen een kamer voor zich alleen, maar vandaag of morgen zijn de kolen op en voor ze er erg in hebben, zit ten ze als van ouds bij vader en moeder om de kachel! Een man wordt overgeplaatst. Wiil z'n ge zin over latfen, komen, worstelt met het wo- ningprobleem en eindelijk vindt hij iemand die voor dringende woorden en veel geld bereid is een deel van z'n huis af te staan. Er zijn respectabele menschen. En er zijn. schurken. Er .zijn er, die al blij zijn als ze nette menschen krijgen en anderen, die be- Wij vroegen van bij elkaar inwonende families den huurders: Kreeg U deze wo ning toegewezen? Hebt U genoeg aan de U bestemde ruimte? Bestaat er een goede verstandhouding met uw hoofdbewoner? Hoe is het keukenvra'agstuk opgelost? 19 de huurprijs normaal? En den verhuurder: Kunt u de afge stane ruimte missen? Belemmert het sa menwonen uw vrijheid ernstig? Onze ervaringen vindt u hiernaast ginnen sleuteQgeld te vragen. De bedragen varieeren van f 406- tot f 1000-Bij de echte vampyrs wisselt dat, in evenredigheid met het aantal kinderen, dat het slachtoffer heeft. En er zijai ook bezitters van huizen met vele kamers, die de deur voor gezinnen met kinderen terstond in het slot gooien. En anderen., die eerst per spionnetje of van achter de gordrfhen verkennen, wie er voor de deur staat en een d-êrdé groep, die gul weg het overtollige deel van z'n huiis ter beschikking stelt van die conjunctuur-dak- loozen van onzen na-oorlogschen tijd. Deze en meerdere gevallen hebben we ontdekt toen we steekproeven namen in onze over-bewoonde steden. We stelden de vragen, die U 'hier afgedrukt vindt. De antwoorden oatalogiseeren. we onder de hoofden: prijzen, keukens, verhoudingen. Ergens trok eën meneer met een. Indisch uiterlijk een deur open. Gouvernementsamb- Laat uw kinderen genieten en geniet zelf mee van het fris- sche, vlotte en geestige boekje „MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN" Dat geeft dankbaarheid en vreug de voor slechts 90 cents. Het Doekje omvat 52 pagina's, gedrukt op prima papier, met een stevige omslag in twee kleuren Haal *t even af aan ons bureau NIEUWE LEIDSCHE CRT., HOOGEWOERD 103 of bestel het bij onze agenten en be zorgers. De prijs is uiterst laag gesteld en bedraagt voor abonné's slechts f 0.90 per stuk Nederlandsch grondgebruik geheel op de helling In do M. v. A. op het wetsontwerp Pacht- voorziiening 1047 zeggen de betrokked mi nistère, dat het onmogelijk is gebleken voor 1 April $en nieuwe pachtwetgeving tot stand te brengen. Binnen een aanzienlijk korteren termijn dan drie jaar kan evenmin een nieuwe pachtregeling afgekondigd worden. Alle op het grondgebruik gestelde bepa lingen eischen verbetering en uitbreiding. Zij verklaren zich evenwel tegen samenkop peling van deze laatste vraagstukken met het pachtrecht en kondigen aan, dat een voorontwerp van wet ReRchtshandelingen landbouwgronden in studie is. Voor het eind van 1048 zal een alomvattende regeling op dit gebied niet bereikt zijn. De regeering hoopt zeer binnenkort het wetsontwerp intrekking besluit beperking rechtsverkeer bij de Sta ten-Generaal in te dienen. Uitvoerig gaan de ministers in op de re geling voor waterstaatsgronden, waarvoor slechts bijzondere bedingen kunnen worden gemaakt indien ook de grondkamer van oor deel is, dat het om dergelijke gronden gaat. OVER BUTL/IN-KAMPEN WORDT DRUK GEPRAAT Minister Gielen antwoordde den heer Thomassen (P.v.d.A.) dat zijn vragen over de z.g. Butlin-kampen niet binnen den ge stelden' termijn beantwoord kunnen wor den, aangezien het overleg dienaangaande nog voortduurt. Naar aanleiding van het diplomatieke con flict, dat de B-ulgaarsche regeerimg heeft veroorzaakt en waarvan wij gisteren reeds melding maakten, heeft de Fransohe regee- nng haar gezant uit Sofia teruggeroepen. tenaar uit Bandoeng. Om de kinderen gere patrieerd. Groot gezin. Acht kinderen hoen. Twee bileven er in Imddë. ,'t Viel niet mee wat te vinden, maar we 'huurden ddit via" een woningbureau. Twee kamers beneden, twee kamers boven. We troffen 't siLeohrt met den harden winter. Brandstof te weinig, griep te veel. U weet hoe dat gaat dn een gezin waar je met z'n allen bij elkaar moet wonen. Prijs? f 40 per maand. Een verademing na wat we meemaakten. Twee maanden waren we en pension na de debarkatie. Tc Zal maar niet zeggen waar. Maar we betaalden er zevenhonderd vijftig gulden per maand. Klein en groot f 75 de man. Wat U hier ziet nam ik over van* de vroegere bewoners, zoodat we er nu alleen zitten, 't Is behel pen, maar we wonen". Repa trieeren den zijn heel vaak die dupe geworden van hebzucht. Echtpaar plus kind f 350 per maand voor twee kamers pLus ka binet, gemeubileerd. Twee Indische fami lies f 425 per maand voor 5 kamers. Een familie in een klein huis in een volksbuurt: f 100 peet maand voor kamer en slaapkamer met gebruik van keuken. Een geval dat nau welijks f 30 per maand waard' is. In een der gespaarde straten van een ge bombardeerd kwartier een timide vrouwtje voor 't raampje in "n stijf gesloten deur. Van de krant? Ik heb em al betaald. O wou U wat over 't huis weten? We heb ben vergunning om hier te wonen. En toen ze er eindelijk van overtuigd was, dat ze niemand van de politie, het bureau voor Volkshuisvesting of andere klaarblij kelijke sahrïkgoden voor zich had, het ant woord op de vragen: Man vróuw en twee jarig kond, die twee kleine kamers bewo nen. Een uitbouw. Vochtig? het behang blad dert van de muren. Prijs? f 45 per maand. We zouden er graag twee kamertjes bij hebben. Worden tóch niet bewoond. Maar dan moeten we f 85 betalen. Ver^uding tot hoofdbewoner is, goed. Een man alleen, die veel uit is en z'n onderh/uurstar in de keu ken de vrije hand geeft. Wat een wonder. Zulke goede klanten krijgt ie niet gauw weer! Ten besluite van deze sectie der enquete het geval van een kleinen ambtenaar, die van z'n, voor zijn doen te luxueus huis een goudmijntje wist te maken. Hij verwoonde er zelf f 76 per maand en bewoonde de parterre. Op de eerste etage bewoonde een familie twee kamers en een kabinet, dat als keuken was ingericht. Daar voor telde zij f 125 per maand neer. De ach terkamer was er afzonderlijk verhuurd en droeg f 85 tot den welstand van den hoofd bewoner bij. Tenslotte bleek het .zolderka mertje productief gemaakt te zijn voor f 76 per maand, maar de huurster kreeg aanzeg- 'ging op te breken., want er was een nog wanhopiger schepsel, dat er méér voor wilde geven. Maar toen verscheen de prijsbeheer- sohing om een eind aan deze melkerij te ma ken. De keuken is bij alle samenwoning graad meter voor goede of slechte verhoudingen. Er zijn zeer geslaagde samenwoningen. Zoo dat in het huis van dien grijzen heer, we duwnaar. Te groot huis. Zoekt en vindt medebewoners en is zeer tevreden. Verloor z'n vrijheid niet en heeft geen last maar ge mak van de jonge mensahen, die z'n boven verdieping bewonen. De jonge vrouw is even enthousiast, bazin in de keuken, dus wat wilt U nog meer! En elders een ^gerepatrieerde dame, zoo uit een Japansch kamp, berooid en beroofd. „Dit huis is wat we altijd zochten. Men schen, even- gemakkelijk als wij. Ik heb niets, dus ik gebruik alles van m'n hospita, haar glaswerk en linnengoed en we hopen Twee vrouwen in de keuken is op den duur even onbestaanbaar als twee kapiteins op een schip; De nood dringt er echter toe en goed begrip moet de rest doen toch gauw weer te vertrekken naar Lndlë". Dan drie volwassen menschen, man en vrouw plus zuster van de laatste, die twee uitbouw-kamers met keukengebruik voor f 50 per maand bewonen. De een kookt 's middags en de hoofdbewoner stooft het potje op de kachel gaar, er is geen aversie. Maar nu die jongelieden, die ergens in een kasteel van een huis zitten, bij een dame alleen. De hoofdbewoonster houdt, behalve de twee zolderkamertjes de heele woning beeet. In de keuken kan ze geen vreemden zien, dus kookt het jonge vrouwtje in hAar woonkamer, waar met behulp -van een pijp Uit 'een dakvenster, stookgelegenheid ge maakt is. Beneden brandt de centrale ver warming, zelfs in de gangen. Nu komt ea? een baby en dus zegt de toekomstige jon^3 vader: dat keukenprobleem moet opgelost' worden en ik wil een etage lager expansie vinden. Hij betaalt voor die twee kamertjes f 50 per maand, plus ergernis. Maar U vea> gist U als U denkt, dat redelijke argumen ten hier baten. Hij heeft wèl de sterke arm te hulp moeten roepen. Zoo zouden we neg vele gevallen kunnen noemen. Maar 'het lijèt ons voor ditmaal genoeg om ieder, die wel een vrij huis bewoont uiterst dankbaar te stemmen voor dat groot genot. En misschien maakt die dankbaarheid hen, die runmfe over hebben, wat soepeler tegenover de dakloozen! VOLGENS DE LETTER DER NIEUWE GRONDWET WEL In het Am. blad „Record" schrijft Gordon D. Jackson dat de Protestanten in Italië zich op het oogenblik zeer bezig houden met dé vraag, hoe hun positie zal worden onder de nieuwe grondwet, dde thans in voorbereiding is. Zal hun alleen geloofsvrijheid worden verleend óf ook het recht om hun godsdien stige overtuiging aan anderen uit te dragen. In de grondwet zal een formule worden opgenomen, die zeer hoopvol is voor de Protestanten. Hierin staat n.l. het volgende: „Een ieder heeft het recht, hetzij persoonlijk of als lid van een gemeenschap, zijn geloof te verbreiden, evenals het houden van gods dienstoefeningen in het openbaar en in be sloten kring, zoolang het niet gaat om een godsdienst of een of anderen religieuzen vorm, die gevaar oplevert voor de openbare orde of strijdt met de welvoeglijkheid." De Waldenzen. nemen voorloopig tegenover dit alles een sceptische houding aan. Men vraagt zich af, op weïke wijze de zinsnede „die gevaar oplevert voor de openbare orde" kan worden uitgelegdMen herinnert zich b.v. nog zeer goed, hoe in 1936 onder het fascis tische régime een Waldenzer predikant, die Het moet niet worden vergeten, dat de Lateraan-verdragen van kracht blijven, Vól gens welke het R Ka tho licisme de officieéle staatsgodsdienst is. Ds Mi egge schrijft iau „Eco delle VaHi Valdesi." dat de verklariifeJ over de gewetensvrijheid wel fa ga de zal rfjb voor de internationale betrekkingen. opnieuw gewekt. Zoo kwamen er bij de Prat. radio-uitzendingen telkens Moringen" voor. Dergelijke „speldenprikken" rijn ndet bepaald bevorderlijk om het vertrouwen van de Protestanten te versterken. Wekelijara worden voor Pro te stan tsche uitzendingen slechts 15 minuten ter beschikking gesteld. Voor de vele verspreid-wonende leden1 van de Waldenzer gemeente is deze korte gods dienstoefening van een. kwartier de eenige mogelijkheid om het contact met de Kerk te bewaren. Toch is de houding van de Wal- deinzen tegenover Rome, trots alle moeilijk*- heden, niet vijandig. Aan de anti-kerkellj8de demonstraties in Rome hebben de Walden zen geen deel genomen. Steeds zeggen zij: „Waj wenschen de R. Katholieke Kerk niefe kwaads toe, doch wij wenschen alleen, dat zflf terug mag keeren tot haar oorspronkelijk^ Christelijke gestalte!" De Waldenzen erkea*- .J. j x, Den de zegenrijke werking, die er van tafi- een inleiding had gehouden over den .apostel looze K^ofceken uitgegaan is op hSt Pauhis. gevangen werd genomen onder het volksleven en zij hopen slechts. voorwendsel, dat dit ,;niet vereenigbaar was met de openbare orde." IN HET DOOFSTOMMEN- INSTITUUT „EFFATHA" (Van een onzer verslaggevers) In de schoone omgeving van. het mo derne Voorburg liggen de gebouwen van de school en het internaat van „Effatha", het eenig Prot.-Christelijk instituut in Neder land, dat onderwijs en opvoeding geeft aan doofstomme kinderen. Merkwaardige tegenstelling: buiten het gewoel en het lawaai van de stad en daar binnen de stille eenzaamheid van het kind, dat gebannen is uit de geestelijke gemeen schap, omdat het woord, de taal, als de ge meenschapsband in de sprekende wereld hen niet bereiken kan. Doch hier, op „Effatha", wordt de muur doorbroken, diefde kinderen scheidt van de normale samenleving; hier worden zij be zocht in hun eenzaamheid door menschen, die met oneindig geduld de kinderen onder wijzen en opvoeden. Voor het kind, dat vaak reeds op 2- of 3-jarigen leeftijd in de kleuterafdeeling wordt gebracht op „Effatha", ontsluit men hier een aparte wereld met een eigen sfeer. De allerjongsten (3 en 4 jaar) worden in de z.g. „voorschool" geplaatst, waar de kinde ren les krijgen in plakken, vouwen, fröK->r- werk en.... lezen. In de lokalen van de „voorschool" staan een groot aantal Klei- modellen en verschillende voorwerpen zoo als: een sigaar, een appel, een mes enz. De onderwijzeres wijst op het bord bijvoorbeeld het woord „appel" aan enéén der kin deren pakt snel een appel van de tafel. Dit is dus nog aanschouwelijk onderricht. In de eerste klasse van de eigenlijke school krijgt het kind het z.g. „articulatie-onderwijs" d. i. het spreekonderricht. Er zijn vele menschen, die meenen, dat een doofstomme zoowel doof als stom is. Dit is echter niet juist: slechts het gehoor ontbreekt den doof stomme en het gevolg hiervan is, dat de doove niet spreken kan, ofschoon de spraak organen goed zijn. Dooven kunnen leeren praten, d.w.z, woorden leeren zeggen, maar daarmed^ kunnen zij nog niet spreken, hun gedachten weergeven in behoorlijk opge bouwde zinnen. Veel geduld moeten de on derwijzers hier oefenen en vele teleurstel lingen moeten zij ondervinden, voordat een kind zoover is, dat het op een duidelijk gearticuleerde vraag, die van de lippen wordt gelezen, een antwoord kan geven. De jongens kunnen drie vakken leeren en wel: meubelmaken, schoenmaken en kleer maken. terwijl de meisjes een opleiding kun nen krijgen in lingerienaaien, knippen en Vèrstellen. Eenmaal is het voorgekomen, dat een zeer begaafde leerling het diploma Ne- derlandsche- en Engelsche Handelscorres pondentie heeft behaald, doch dit was een uitzondering. Als de jongens en meisjes den leeftijd van 17 en 18 jaar bereikt hebben, verlaten zij de school om een betrekking in de maatschappij te zoeken. Zij worden in him werk juist daarom zoo gewaardeerd, omdat zij vaak een grooten ijver aan den dag leggen enniet spoedig af te leiden zijn. Voor de 180 kinderen, die „Effatha" momen teel telt, zijn er 22 onderwijzers; de klassen zijn dus zeer klein, doch dit is noodzakelijk, omdat het individueele onderwijs een groote plaats inneemt. Momenteel is de school wegens kolen- sqhaarschte gesloten en zijn de kinderen bij vader en moeder thuis. Maar als het straks weer iVat zachter wordt, komen zij terug uit Zeeland, Groningen, Limburguit het' heele land. Enzij komen graag, omdat zij op „Effatha" een gemeenschap van kin deren vormen, die allen het zelfde gebrek hebben en dus erg aan elkaar gehecht zijn. Zoo worden hier geestelijke goederen ge reikt aan hen, voor wie verstandelijke ont plooiing onmogelijk scheen Het liplezen is voor deze kinderen een uitkomst, omdat zij nu iemand, die duide lijk en niet te vlug spreekt, kunnen begrijpen. Italiaansche volksleven en zij hopen slechltg, dat na al de „bekrompenheid en onwetendf- heid." die storend werkt op de verhouding tussohen Katholieken, en Waldenzen, eindelijk een andere geest mag doorbreken. Ernstige verwijten aan Ned. Spoorwegen (Vervolg van Pag. IJ Iedereen in Nederland heeft belang bij kolen en het is zeer geraffineerd om hieraan steeds de Spoorwegen te koppelen, alsof dié er alleen voor zouden kunnen zorgen dat dé kolen op de plaats van bestemming komen. Het moet nu eens uit zijn met „de ver heerlijking" van de NB. ten koste van de particuliere beroepsvervoerders. Met de Sep- t ember staking is het al precies eender. Dit feit wordt opgeblazen tot een daad van de grootste vaderlandsliefde, terwijl de Spoor weg mannen niets anders deden dan wat hun van bovenaf werd opgelegd en het salaris werd doorbetaald. Staken in een periode, waarin het vliegtuigkogels regent, is heusch geen daad van moed. Moediger was het ge weest mede te staken toen de Hollandsdbe jongens weer in krijgsgevangenschap werden teruggezonden. Heel Nederland staakte spontaan alleen de Spoorwegenvervoerde ons. En wie heb ben de Joden naar Duitschland gebracht? Wie hebben onze illegalen naar Duitschland getransporteerd? En wie hebben de gestolen goederen over de grens gebracht? En wie kreeg na de bevrijding het eerste nieuw automateriaal? De Spoorwegen en haar doch terondernemingen terwijl de vervoerders het wel met oud legermatexiaal uit Deel en kon den doen. De particuliere vervoerders heb ben hun materiaal voor zoover eenigszins mogelijk was laten verdwijnen en met de oudste spullen het meest noodzakelijkste levensmiddelen vervoer in stand gehouden. Zjj hebben ook na de Septemberdagen de hevig ste beschietingen ten spijt doorgereden. Zij vervoerden de melk voor de kinderen en zie ken in hun tanks die een gezocht doelwit waren voor geallieerde vliegers. Indien onze mannen aan eigen lijfsbehoud hadden ge dacht had de honger zich in het Westen al veel eerder doen gevoelen en was het niet alleen bij bet Westen gebleven. De beroepsvervoerders vragen hiervoor geen bedankje maar hetgeen zjj verlangen js dat waar zij recht op hebben n.l. niet ten achtergesteld te worden bij N.S./ATO. Laat de verlader uitmaken met wie hij wil ver voeren maar dan niet eerst dien veriadér „rijp" maken voor de Spoorweggedachte door te werken op zijn gemoed met staking en kolenslag enz. Ook de radiovoorlichting (lees radiorecla me) van den heer Posthumus Meyer zal moe ten ophouden, wenscht men dat niet; ook goed mgar daci eischen ook wij zendtijd voor „radio-voorlichting".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7