Spontane offeractie ten bate der Chr. H. Unie „Wij gaan van 't.jaar niet naar Zwitserland" Er moet nog veel gedaan worden in Indië NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 13 MAART 1947 Stadsnieuws Goed geslaagde bijeenkomst der Leidsche Kiesvereeniging Ritselin.gen van. nieuw leven zijn er thans zeer duidelijk in onze Chr. Hist. Unie waar te nemen, zoo zeide de heer D. van der Kwaak, voorzitter van de pl. afdeeling der Unie gisteravond in zijn openingswoord in de algemeene leden vergadering van de Leidsche kiesvereeni ging en deze vergadering is er, evenals de belangstelling er voor, een overtui gend bewijs van geweest. De bovenzaal van „In den vergulden Turk" was geheel met leden gevuld, een feit, waarover de voorzitter zijn vreugde uitsprak, terwijl hij tevens er den nadruk op legde, dat men om succes te boeken niet naar de menschen moet zien, doch alleen naar Hem, van Wien alle zegen is te verwachten, ook in het belijden en be leven van de Chr. beginselen op staat kundig terrein. Dankbaarheid heerschte er ook om de spontane wijze, waarop de Leid- ,J sche vrienden j der Unie gerea- geerd hebben op de door den heer J. vanjter- son en zijn echtgenoote ge- voerde actie ter dekking van het door de verkie- H zingen ontstane kastekort. Toen de initiatiefne mer tot dit plan dan ook het uit eindelijk resul taat, een fonds van ongeveer f 1000, aan den voorzitter overhandigde, klonk een luid applaus op, want door deze offeractie was niet alleen het tekort weggewerkt, doch was bovendien een bases gelegd voor verdere ontplooiing der activiteit. Zoowel de heer Van Iterson, als de heer Van der Kwaak hebbefi je gens de leden hun dank uitgesproken voor de toewijding, welke geleid heeft tot zoo'n schitterend succes. De voorzit ter verbond aan zijn dankwoorden den wensch, dat de handen ineen zouden wor den geslagen, teneinde in, de toekomst tot uitbouw der Chr. H st. Unie te gera ken, in ledental en in bezinning op de beginselen. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag ging de vergadering accoord met de verklaring; dat het bestuur zich nader zal beraden omtrent de contribu tie. Eveneens werd aangenomen het voor stel, over te gaan tot vorming van een Propaganda-fonds, waarvoor staande ter vergadering reeds een stevige financieele grondslag werd gelegd. Voorts werd besloten in de maand April een flinke actie te voeren tot vér- •hooging van het ledental, dat thans 385 bedraagt. De voorzitter deelde verder nog mede, dat de afdeeling volgend jaar haar 40-jarig b'estaah hoopt te herdenken, waartoe plannen in voorbereiding zijn. Na de pauze, waarin een groote' taart werd verloot, heeft burgemeester K. van J. VAN ITERSON. Diepeningen van Leiderdorp, een aantal vragen beantwoord terzake van de prac- tische gemeen tepolitiek. Hier bij heeft spr. in teressante mede- deelingen ge daan omtrent het ontstaan en den omvang der nood'l ij dendheid der gemeenten, welke voor tal van gemeente besturen enor me moeilijks- den met zich medebrengt. Voorts be sprak de heer Van Diepen in- ITuk h va daSBURG- v' MEPENINGEl* woningbouw en de Zondagsheiliging, daarbij opmerkende, dat het gemeente bestuur dient te waken voor handhaving van het Chr. karakter van den Zondag en te streven naar een zoover mogelijk doorgevoerde Zondagsrust, waardoor de Zondagsheiliging, welke niet tot de taak van Rijk, Provincie of Gemeente behoort, wordt bevorderd. De gemeentebesturen moeten wel degelijk rekening houden met de Zondagswet en verscheidene vra gen ten aanzien ven de toepassing in de practij'k werden door den spr. beantwoord, o.a. over brugsluiting op Zondag. Aan het einde der vergadering, welke door den heer IJ. Tymstra met dankge bed werd gesloten, heeft de heer Van der Kwaak nog medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, om de twee maanden een dergelijke bijeenkomst te beleggen. Oefenwedstrijd Ned. Politie-elftal De Nederlandsche Politiemannen spe len, zooals wij deze week reeds melden ih Mei nog een oefenwedstrijd tegen een sterke eerste klasse club. De datum voor dezen wedstrijd is ech ter niet 1, doch Zaterdag 31 Mei a.s. DE COÖP. VER. „WEGTRANSPORT" U.A. KRING LEIDEN VERGADERDE Dezer dagen hield de Coöperatieve^ ver- voeronderneming „Wegtransport" u.a. kring Leiden een ledenvergadering in „De Harmonie" te Leiden.' Bij de opening van de vergadering ver heugde de voorzitter zich op lf£t steeds groeiende ledenaantal, waaruit men kan concludeeren dat de beroepsvervoerders steeds meer het belang van een coöpera tief verband inzien. Het is reeds geble ken, aldus de vborzitfer, dat wij in coöpe ratief verband in staat zijn groote trans porten uit te voeren, gezien de kolen- transporten van de laatste weken ten be hoeve van de stedelijke lichtfabrieken te "Leiden en de groote industriebedrijven. De vergadering kwam. in het algemeen op tegen de te laag vastgestelde tarieven door het Directoraat-Generaal van de Prijzen, waarin ook is bepaald dat geen snéeuwtoelage in rekening mag worden gebracht, gezien de uiterst moeilijk be gaanbare wegen van den laatsten tijd, wét veel brandstof en slijtage kost. Uitvoerig werd besproken de provisie regeling en werkoverdracht, waardoor *t wagenpark* van de vervoerders zoo eco nomisch mogelijk kan worden gebruikt en voor de verladers de noodige voordee- len geeft. LEZING OVER AFRIKAANSCHE KUNST. Vrijdagavond, 8 uur, zal de bekende deskundige, op het gebied van de Afri- kaansche kunst, prof. dr F7 M. Olbrychts uit Gent, in de Academie een lezing hou den over: Stijlanatyse.in den dienst van de studie der Afrikaansche Kunst. Kunst en Letteren PIANORECITAL JAN SMETERLIN De pianist Jan Smeterlin speelt met de volmaakte innerlijke rust van iemand, die weet, dat hij op de piano alles kan wat hij wil. Niet alleen overwint Smeterlin alle technische moeilijkheden met het het grootste gemak, hij kan zich aan den vleugel volkomen uiten. Elke nuance, die hij voelt, kan hij op volmaakte wijze in klank omzetten, zonder dat hij een oogen- blik beducht hoeft te zijn, dat intentie en resultaat elkaar niet geheel dekken. Smeterlin beheerscht het metier dus in de perfectie, doch dit verklaart nog niet de buitengewone charme van zijn spel. Het persoonlijke van zijn vertolkingen re sulteert natuurlijk uit verschillende eigenschappen, doch komt'zeker voor een groot deel voort uit de ongeëvenaarde wijze, waarop deze pianist de dynamiek beheerscht. Wanneer wij van zijn spel een verlangzaamde opname konden maken, zou ieder kunnen constateeren, dat Sme terlin een melodie relief geeft door ver- Doch de N.R.y. brengt "het in de Sleutelstad Het was lang geen kwaad idee van de Ned. Reisver., afd. Leiden, om, nu haar leden zelf de reis naar Zwitserland niet kunnen ondernemen, een klein stukje Zwitserland in den foyer van de Stads gehoorzaal te brengen. Aan weerszijden van het tooneel hin- gen de Nederlandsche en- Zwitsersche vlag en op het tooneel verscheen het' gemengd köbr uit Lugano „Cantérini del Ceresio". '1rWas bar koud in de zaal, maar toen deze uitnemende zangers en zangeressen in hun, fraaie kleederdracht de oude Tessiner' liederen door de ruimte deden klinken, vergat men dat ongemak en was er waarlijk reden om de handen op elkaar te brengen en met de voeten op den grond te stempen. Het verwondert ons nu niet meer, als wij lezen, dat Maestro Arnoldo met zijn koor overal groote successen boekt. Het talrijk opgekomen publiek heeft waar voor zijn geld gehad, temeer daar enkele films en lichtbeelden-vertoonin gen het geheel completeerden. Lugano, schoon stukje Zwitserland, wanneer zien we je weer, zal menigeen terecht heb ben gezucht. Aan het begin van den avond heeft de heer J. G. Beurs, alg. secr. van de Ne derlandsche Reisvereen.,, die den toer van dit koor door Nederland, in samen werking met den „Verkehrsverein Pro Lu gano und Umgebung heeft georgani seerd, speciaal burgemeester jhr mr F. H. v. Kinschot en zijn zoon welkom ge- heeten en dit ook in het Duitsch de gasten gedaan. Aan het slot overhandigde de vice- voorzitter van de afd. Leiden, de heer L. A. Mennes, den gasten een taart en stak een in het Italiaansch uitgesproken speech af. De heer Dindala, Verkehrsdirector, antwoordde hierop en. zeide zich zeer klein Nte gevoelen, dat hij niet, als de JUBILEUM A. VAN OOSTEN. Gisteren herdacht de heer A. van Oos ten het feit, dat hij vóór 40 jaren in dienst trad bij de N.V. Kon. Zeep-, Eau de Co- schillende tonen in verschillende sterkte- logne- en Parfumerieënfabriek v/h San- graden te spelen, door geraffineerde j ders Co., bij welke vennootschap hij crescendi en diminuendi te maken. Hij thans als zeepzieder werkzaam is. 'heeft zijn vingers zoo volmaakt in zijn Dit jubileum was voor de directie en macht, dat hij in "dit opzicht alles reali- het' personeel aanleiding om .van 'hun seerfen kan wat hij voelt. Zeer leerrijk sympathie, die de heer Van Oosten zich waren in dit opzicht de ideaal gespeelde *oegiftjes twee walsen en twee etudes van Chopin. In Chopin is Smeterlin, die Pool van geboorte is wel op zijn allerbest. De masurka's, het scherzo en namens'de directie het woord en deze in den loop der jaren heeft verworven, te doen blijken door een huldiging in een der zalen van het' fabriekscomplex. Allereerst voerde de heer P. A. de Jong de polonaise in fis werden dan ook vol maakt gespeeld. De sonate van Haydn was prachtig van klank, doch werd mis schien iets te prècies en te weinig klas siek vertolkt. Het minst bevredigden Ra- vel en Debussy, al hebben we de grootste bewondering voor het technische meester schap, waarmede deze componisten wer den gespeeld^ Gelukkig speelde Smeterlin vier wer ken van Chopin als toegift, zoodat hij een indruk van volmaaktheid achterliet. Dat de pianist veel succes oogstte be hoeft eigenlijk niet extra te worden ver meld. Hennie Schouten. J. LAMBOOI 25 JAAR SCHARENSLIEP. Op 16 Maart a.s. zal de heer J. Lambooi vJi. A. S. Kesselboom, Oranjestraat 26, het feit herdenken, dat hij 25 jaar scha ren- en messenslijper is. Distribulievaria Morgen is aan de beurt voor het af halen van bonkaarten de letter M vanaf •Me t/m. Mo. Het"kantoor is geopend van 8.3011.45 u. en van 24 u. liet den nadruk vallen op de gedegen vakkennis van denjubilaris en diens groote plichtsbetrachting. Spr. overhan digde hem een geschenk onder couvert. Hierna hield de heer P. A. de Gooyer een korte toespraak, waarbij hij den ju bilaris het vereerend getuigschrift voor 40-j. dienst van de Nederl. Mij voor Nij verheid en Handel overhandigde. De gou den draagmedaille, welke hierbij behoort, zal op een nog later te bepalen tijdstip worden uitgereikt. Vervolgens nam de bedrijfsleider, de heer W. C. Hendriks, het woord en schet ste in den breede de liefde en opgewekt heid, waarmede de jubilaris zich steeds van zijp taak heeft gekweten. Namens het fabriekspersoneel bood spr. eenige fraaie geschenken aan. De rij van sprekers werd gesloten door den procuratiehouder, den heer J. A. Christiaanse, die de gevoelens van het kantoor- en laboratoriumpersoneel ver tolkte, eveneens vergezeld gaande van geschenken. In enkele welgekozen bewoordingen dankte de jubilaris voor de hem gebrach te hulde. heer Mennes, de aanwezigen in hun eigen taal kon toespreken. Het wekte veler verwondering, dat een lid van het koor de nummers in uit stekend Nederlandsch aankondigde. Die dame was echter mej. Gaastra, dochter van den Nederlandschen consul te Lu- VER. VOOR PAEDAG'OGIEK AFD X<EIDEN OPGERICHT. In Leiden is opgericht een afdeeling van de Vereeniging voor Paedagogiek, welke ten doel heeft de beoefening der paedagogische wetenschap onder haar le den, de verbreiding van paedagogische kennis onder het publiek en het bevorde ren van de toepassing van paedagogische beginselen bij alle takken van onderwijs, in gezin en maatschappij. Dit doel tracht de afdeeling te bereikën door het houden van bijeenkomsten ter bespreking van. door de leden schriftelijk ingekomen vragen, door middel van een inleiding $n onderlinge gedachtenwisse- ling, alsmede door het .organiseeren van voordrachten over belangwekkende op voedkundige vraagstukken; het vormen ■tfan secties of kringen ter bestudeering van actueele paedagogische vraagstukken; het houden van paedagogische cursussen door deskundigen en het bevorderen van het onderling beschikbaar stellen van portefeuilles, boeken en tijdschriften. De vereeniging ié toegankelijk voor alle belangstellenden, zoowel binnen als bui ten onderwijskringen, ook voor hen, wo nende in omliggende gemeenterT- Leden kunnen zich opgeven bij den heer M. Israël, Witte Singel 29, Leiden. Wie durft daar te lachen xu u«/i nuuaag, nuoij ae bLuuawpoorts- oI ug. Auio s, trants, fietsers en allerlei suorien wagens rtjaen af en aan, terwijl ae voetgangers, aie in grooten getale het geheel omlijsten, haastig van het eene naar het anaere trottoir trachten te ko men, zonder door het een of ander ve hikel te worden „geschept". Dit was wat we zagenwat we hoor den, wel, laten we aaar nu maar over zwijgen, op aat momentprobeeren er ooven-uit te komen, dat' bestaat niet, Het gewone stadsoeeld wijzigde niet zoo heel erg, toen uit de Morschstraat een hanawagenkwam, die door aan weerszijde bevestigde boomen, met een mt kon worden bespannen. Drie kieine ras-echte Leidsche straat jongens van eenige turven hoog, liepen tusschen de boomen en duwden de kar a wars door het drukke verkeer naar de beestenmarkt. Eén van hen viel op, uooraat hij een baret schuins op z'n piek- narigen wit Ooi had staan; de beide andere onderscheidden zich niet zoo m iets bij- 1 zonders. Het lawaai werd echter wel onderbro ken; drie schelle stemmen, die verschrik- kelïjk valsch enmet Leidschen tongval tuiakeels zongen: „Er zat vijf jaar de mot in. Maar nu zit er schot in, Want Hollanders willen we zijn." Er werd geglimlachtl Het schoone lied bleef echter in ons geheugen hangen en bijna hadaen we het zelf nog hardop gepleegd, toen we ae weervoorspelling voor de maand4 April van De Bilt te weten kwamen, waarin warmte werd aangekondigd, veel veel warmte AFSCHEID NED. SPOORWEGEN De beer J. Boekhoud, overweg wachter bij de N. S. te Leiden heeft in verband met het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd, dezen dienst verlaten. Hedenmorgen werd hij op het stations- bureau toegesproken door den hoofdsta- fcionschef, den heer J. Idsdnga, dde den 25-jarigen trouwen dienst van den heer Boekhoud memoreerde en zijn verant woordelijkheidsgevoel prees. Spr. had nog getracht een hoogere functie voor den heer Boekhoud te bereiken, maar dit was hem tot zijn spijt niet mogen gelukken. Als blijk van waardeering van het perso neel bood spr. den heer Boekhoud een saloniamp aan. MevrBoekhoud kreeg 'n mooi bloemstuk. De heer Vogelezang als tweede spre ker noemde den heer Boekhoud een goed kameraad en wensch te hem een prettigen levensavond toe. De. heer Boek houd dankte ontroerd voor de gesproken woorden en vervolgens drukten alle aan wezigen hem de hand. JUBILEUM H. VAN DEN BERG. Vandaag mocht de heer H. v. d. Berg cLen- dag herdenken; dat hij vóór 25 jaren als wissellooper in. dienst trad bij de Ned. Middiensta ndsb ank De jubilaris werd hedenmorgen op har telijke wijze toegesproken door den direc teur, die hém namens de hoofddirectie te A'dam, bloemen en een geschenk onder couvert heeft- aangeboden. Van het overige '^personeel ontving de heer v. d. Berg tevens een blijk van waardeering, terwijl hij in den loop van den dag nog vele gelukwenschen mocht ontvangen. BADMINTONDEMON STRATIE De Leiderdorpsche Tennis Badminton club „De Munnik" zal Zaterdag a.s. in het gymnastieklokaal van de Chr. Kweek school aan de Paulus Buysstr. te Leiden een badminton demonstratie geven. De sterkste spelers en speelsters van Nesder- land zullen hieraan deelnemen, w.o. de heeren-Woltman en dr Koch en de dames KoCh en - de Gruyter, terwijl van „De Munnik" meedoen de heeren Chr. Noest em J. den Holder en de dames Kret. Aan vang 2.30 uur. Toegang vrij. LEIDSCHE NIWIN-COMITé GEÏNSTALLEERD Gistermiddag vond in „Het Gulden Vlies" de installatie plaats van het Lei'd- sche comité van de Stichting „Neder land helpt Indië". Ir M. H. C. Vreede, secretaris van het lahdelijk bureau in Den Haag. spreken de namens den landelijk voorzitter, den heer Weitér, sprak er daarbij zijn vol doening over uit, dat ook in Leiden, dat door zoovele banden met Indië verbon den is, het werk van de stichting weer voortgang zal vinden. Dit werk is nog geenszins afgeloopen, zooals velen mee- nen, integendeel, er ligt nog een onaf zienbaar terrein onbewerkt, dat cxm krachtigen steun vraagt. De Stichting, die men hier te lande dikwijls te veel ziet als een steunorganisatie aan de ge repatrieerd en, beoogt echter naast dat werk hier te lande het relief-werk in In dië zelf. Vooral laatstgenoemde taak van de Stichting vereischt een krachtdadigen steun van geheel Nederland, aangezien het verschaffen van de eerste levensbe hoeften als voedsel en kleeding aan mil- lioenen menschen geheel zal moeten wor den bekostigd door Nederlandsche offers, terwijl bovendien de daarvoor aan te schaffen goederen tengevolge van de de viezen problemen door de Ned. industrie zullen moeten worden geleverd. Na een uiteenzetting over de taak van het plaatselijk comité in dit verband en Moens (penningmeester), dr. K. W. Dammerman, mevr. N. W. Rebel-Honig, C. A. L. P. Kakebeeke en W. G. Pool man. - Na deze installatie vertelde mevr. H. E. W. Arriëns, hoofd van den bevoorra- dingsdienst van het Ned. Indische Roode Kruis, een en ander over haar ervaringen o.m. op het gebied van de verdeeling der door Nederland helpt Indi^. geschonken goederen, die via de veertig afdeelipgen van het Roode Kruis in het bereikbare gebied een weg vinden naar de dikwijls alles ontberende inheemsche bevolking. Spr. zag als voornaamste tekorten dok toren, kleeding en voeding, terwijl er te vens een merkwaardige honger is naar Holjandsche lectuur, die in vele streken thans meer blijkt te worden gewaar deerd dan vóór den oorlog. Allerwegen toont de inheemsche bevolking zich zeer dankbaar voor dezen steun, die den Ne derlanders gelegenheid geeft een grooten goodwill te verwerven. Mevr. Arriëns besloot haar uiteenzet tingen met een krachtige opwekking tot voortzetting en zelfs uitbreiding van het menschlievende werk, dat alleen gehand haafd kan worden wanneer geheel Ne derland alle krachten inzet om de mate rieel benoodigde basis te vormen. HERVATTING ONDERWIJS GEMEENTE SCHOLEN Het onderwijs aan de gemeente scho- j-- - —v len, die gedurende de afgeloopen weken ter zake van de textiel- en voedselver- gesloten waren in verband met de brand- strekking aan dé gerepatrieerden, waar onder tevens begrepen de Indonesische studenten, die met veelal zeer onvoldoen de uitrusting «hier te lande aankwamen, verklaarde spreker het comité voor gein- stalleerd. Het plaatselijk comité onder eere voorzitterschap van burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot is samengesteld uit prof. mr J. E. Jonkers (voorzitter), P. Bok (secretaris, J^ude Singel 112), E. H. stoffenpositie, zal Maandag a.s. weer wor den hervat. Door combinatie vaji scho len zal voorloopig het aantal lessen aan iedere school gehalveerd worden. WijT herinneren onze lezers aan de lezing van den heer Leo Mens over de Matth. Passion, welke hedenav. 7.15 u. in de consistorie van de Pieterskerk voor de afd. Leiden van de „Jonge Kerk" zal wor den gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4