Bevin stelde Molotof vele pijnlijke vragen 0ntvtuchle s&mauuu tu^tim Churchill vocht opnieuw tegen de bierkaai Wordt Linggadjati nog onderteekend of niet? uitzicht MEUWK UUMCHE COURANT L J J O rijwielbanden verborgen TOCH EEN CENTRALE DUITSCHE REGEERING? De beschuldiging van Molotof. dat Enge land de Westelijke zone niet zou demilita- rtseeren gaf gisteren tot een scherpe repliek van Bevin aanleiding. De Britsche minister vroeg zijn Russi sch en collega mee te deelen hoeveel Doiit- sohe krijgsgevangenen er nog -in Rusland zijn en wanneer zij naar huis gaan. En wat voerden de Russen uit Duitsche oorlogs- fabrieken weg? Benit U bereid, overeen komstig de 'afspraak van Potsdam, Duitsch- land als een economische eenheid te be handelen? vervolgde Bevin. On krijgs- gevangen encijfe rs kunt U kragen, maar spreekt U nu de berichten tegen, dat het waar is, dat Duitsche krijgsgevangenen ge dwongen wqrden in het Russische leger te dienen, zoo zeide hij. Om tegemoet te ko men aan het gebrek aan arbeidskrachten' moeten de krijgsgevangenen terugkomen. Bevin verklaarde zich niet bereid Molo- tof's voorstel den Berlijnscheri Bestuursraad nieuwe instructies te geven, te steunen, voor hij inlichtingen o-p deze vragen had en de toekomstige Duitsche vredeseconomie bestudeerd zou zijn. Molotof was uiterst rustig in zijn ant woord. „U zult de gevraagde inlichtingen hebben", zoo zeide hij. De "^wjet-amfoassadeur te Londen, Za- roebin, is naar Moskou ontboden. Over de richting, die de besprekingen in Moskou waarschijnlijk zullen nemen is de opmerking van generaal Clay, de waam. Aanerikaansche gouverneur in Duitschland van belang, die veronderstelde, d'at i*1 Mos kou waarschijnlijk tot instelling van een voarloopige Duitsche regeering besloten zal wonden., die dan aan de besprekingen deel kan nemen. China is zeer gebelgd over het voorstel van Molotof de Ghineesche kwestie op de Moskousche agenda te plaatsen. „Dit gaat tegen het handvest der V-N. in", zoo zegt men in Nanking. KOERIERSDIENST ENGELAND-MOSKOU Vier lancasters van die RAF onderhou den een dagelljkschen koeriersdienst tus- sch-en Engeland en Moskou. Ieder vMegtudg heeft behalve een 'bemanning van 5 koppen ook een Russisdhen navigator en marconist. Then dezer dagen enkele ambtenaren van Invoerrechten en accijnzen op het atatkxn te Roosendaal het zegel verbraken van een Utt' Frankrijk afkomstige wagon, welke met rijwielbanden was geladen, doden zij een vreemde ontdekking. Temidden der Fran- scthe banden bleken zich twee voocmaRge SS-mamnen verborgen te hebben, die als krijgsgevangenen in een Fransehe fabriek werkzaam waren geweest en nu clandestien op wesg waren naar hun „Heimat." Het twee tal bleek onaangenaam getroffen door hun ontdekking en zette het op een loopem. Met behulp van de militaire politie konden zij echter spoedig ingerekend worden. Bij de tretnoontrole aan de Francch-Belgische grens had men de Duitsohers blijkbaar niet opge merkt. In R'dam komt een flatgebouw met 118 woningen De N.V. „Volkswoningbouw Rotterdam" heeft een flatgebouw geprojecteerd aan het kruispunt van de Mijnsheerenlaan en den Pleinweg. Het gebouw, waarvoor op de me dewerking van het Rijk wordt gerekend, be vat een onderbouw van 2 verdiepingen voor bergplaatsen en waschcellen met daarboven 12 woon verdiepingen met in totaal 118 wo- woningen en 14 aparte woonvertrekken. Als laagbouw op den beganen grond komen 4 winkels, 1 restaurant en 1 garage. De ty pen en huurprijzen zijn voorloopig als vol^t vastgesteld: 46 woningen met 1 slaapkamer voor f 27.50 per maand, 72 woningen met 2 slaapkamers' voor 37.50 p. m.; 14 aparte woonvertrekken voor f 12.50 p. m.; 4 win kels voor f 1000.per jaar, restaurant voor f 150.per week en 1 garage voor 10 auto's tegen f 15.p. m. en per auto. Dé totale stiChtingskosten worden geraamd op f 1.767.232. CONVOOI COASTERS HEEFT TEGENSLAG IN HET KANAAL. Het convooi kustvaartuigen, dat Zaterdag jjl. van R'dam naar Batavia is vertrokken, teneinde de taak van de tijdens den oorlog verloren gegane prauwen bij de inzameling van copra over te nemen, is in het Kanaal door den mist uit elkaar geslagen, met het gevolg, dat de „Beta", „Unitas" en „Erna" de haven van Brest zijn binnengeloopen, ter wijl telegrafisch aan de „Baltic" en „Wilde" is verzocht ook naar Brest te komen, ten einde het convooi te oompleteeren. Daar zal worden gewacht op de\,Henk", welke Zater dag bij Hoek van Holland is vertraagd. Het is niet voor het eerst, dat de Nederlandsche torpedoböotjager „Kortenaer" veel stof in de wereldpers heeft doen opwaaien. Ditmaal is de Amerikaansche kapitein R. Gray, van de „Martin Behrman", er wel min of meer oorzaak van geweest. Hier ziet men hem, na afloop van besprekingen, welke hij op het Nederlandsche oorlogsschip voerde. LAGERHUIS IN MEERDER HEID ACHTER ATTLEE tiet Lagerhuis verwierp gisteren met 198 tegen 374 stemmen Churchill's motie van wantrouwen in het economisch beleid der Labourregeering. De regeeringsmotie over den economaschèn toestand werd aanvaard met 371 tegen 204 stemmen. Stafford Cripps had namens de regeering aangekondigd, dat de Britten de tanden op elkaar moeten zetten en met drastische stroombeperkingen, ook dezen zomer reke nen moeten. Churchill oefende scherpe critiek. De re geering had beter gedaan, zoo zeide hij, eerst zich zelf te nationaliseer en, alvorens over te gaan tot nationalisatie van de industrie, diie een misdaad tegenover aland en volk betee- kent. Partijbelang gaat u boven landsbelang, aldus Churchill. N ederland, België en Denemarken, die bezet zijn geweest, wórd-en beter gevoed dan het Engelsche volk. In twee jaar bouwde de regeerimg minder hui zen, dan voor den oorlog in twee maanden SJAHRIR EISCHT NU EEN DUIDELIJK ANTWOORD Naar „Associated Press" uit Batavia seint, (heeft Soetan Sjahrir gistermiddag verklaard, dat bij aan de in Imdië ontstane impasse een eind hoopte te maken, door de Comimissie- Generaal te verzoeken onomwonden te ver klaren* of Nederland al dan niet bereid is de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati te onderteekenen. Sjahrir zeide voorts, dat de „republiek" het laatste voorstel van' prof. Schermerhorn niet zal aanvaarden. Volgens dit voorstel zouden de republikeinen hun bezwaren tegen die interpretatie van minister Jonkman op schrift stellen en vervólgens met de Ne derlanders onderhandelen over het protocol, dat bij de oorspronkelijke overeenkomst zou worden gevoegd. „Wij zijn nog steeds bereid het ontwerp- acooord te teekenen, zoo als in November van het vorig jaar werd gesloten," aldus ver volgde Sjahrir, „maar de Nederlanders kun nen er niet voortdurend andere dingen aan toevoegen en den oorspronkeüjken tekst blijven verhaspelen, totdat geen mensch er meer wijs uit kan wonden." Sjahrir besloot zijn verklaring als volgt: „Als de Nederlanders zeggen, dat zij de oorspronkelijke overeenkomst niet willen teekenen, verwachten wij, dat zij de reden daarvoor zullen opgeven. Hlet is dan aan de Nederlanders om voorstellen te doen voor een nieuwe overeenkomst." NIET LANGER DAN 10 JAAR PRESIDENT DER VER. STATEN De Aimerdikaansche Senaat heeft gisteren een amendement op de constitutie goedge keurd, volgens hetwelk de maximum ambts tijd van toekomstige presidenten der V. S. 10 ja^r zal mogen bedragen. Het amende ment ±al nu ter bekrachtiging aan de afzon derlijke Staten worden voorgelegd. Tpen de leden van de commissie, welke voor de V.N. in Griekenland een onderzoek Instelt, een bezoek brachten aan een internteeringskamp van de Grieksche regeering, hadden deze gevangenen doeken op hun jasjes gespannen, waarop stond: „De Bitten moeten verdwijnen!" particuliere ondiernemers. Overal streven wij een politiek van ontruiming na: in Indië, Egypte en Burma, maar in Palestina maken wij ons onsterflijk belachelijk en gehaat door juist dat land niet te ontruimen,. Churchill besloot met te zeggen, dat hij geen baantje wilde hebben en ndet voor een coalitie voelde. RUIM 166 PILOTENHELPERS ONTVINGEN „MEDAL OF FREEDOM". In den Stadsschouwburg te Utrecht wer den gisteren ongeveer honderd pilotenhel- pera met de Amerikaansche .Medal of Free dom" onderscheiden. Prins Bern hard en verscheidene Amerikaansche en Nederland sche autoriteiten waren aanwezig. De Amerikaansche zaakgelastigde mr J Webb Benton, hield een toespraak. De bri gade-generaal Roderick Allen verrichtte de decoraties, waarvan er vijftien p'osthuum werden uitgereikt Onder de gedecoreerden bevonden zioh z|ven dames. Zij die gewend zijn N cfm het abonnementsgeld te gireeren, verzoeken wij het tweede kwartaal 1947 vóór 1 April op onze girorekening N No. 58936 te willen storten. Dit voorkomt geloop aan uw deur en een vergeefsche reis van onzen incasseerder. Bij voorbaat hartelijk dank. DIRECTIE. KATH. GEZINSZORG WIL KASTEEL „BOUVIGNE" TERUG. Het kasteel „Bouvigne" bij Breda, waar voor den oorlog sociale verzorgsters door de „Katholieke Gezinszorg" werden opgeleid, dient thans als verblijf voor het V.H.K. Er zouden 1000 maatschappelijke werksters per jaar opgeleid kunnen worden, terwijl in de noodlokalen slechts eenige honderden oplei ding kunnen krijgen. „Katholieke Gezinszorg" dringt er bij de Regeeringsinstanties ten sterkste op aan, het gebouw weer voor het geven van cursussen vrij te geven. Paraguaysche regeering pakt de rebellen hard aan Conception gisteravond gebombardeerd door vliegtuigen. De Paraguaysche militairen, die in de pro vincie Cocicepcion in opstand zijn gekomen, hébben versterking gekregen van een artil lerie-detachement in Zuid-Faraguay, terwijl 2 militaire vliegtuigen niet op bun basis zijn teruggekeerd. Volgens een officieel communiqué is het aangekondigde massale regeer ingsoff en sief tegen de opstandelingen in Concepcjon gis teravond begonnen met een bombardement op de strategische punten in de stad. Er zijn hevige geveehen gaande tusschen regeerings- troepen en de opstandelingen. In het Zuide lijker gelegen Asuncion worden alle openbare gebouwen door zwaar gewapende manschep pen bewaakt en de straten zijn vol troepen, die naar het „Noordeijk front" worden ge zonden. VOORSTELLEN OVER OOSTENRIJKSCHE LEGER VERWORPEN De plaatsvervangers voor Oostenrijk héb ben gasteren aide voorstellen betreffende de groqtte en de bewapening van het Oosten- rijiksche leger in vredestijd verworpen. V. S. HEBBEN NOG GEEN OLIELEIDING DOOR SYRIë. De Syrische onderhandelingen met de American Trains-Arabian Pdpeldne Cy. over een ollekeidilng door Syrië naar Tripolis in dein. Libanon, zijn afgebroken. Toon wij in een oneer jongste artikelen, schreven over de ontevredenheid in België, de moeilijke situatie op potttiefc en econo misch terrein en afe gevolg daarvan, een uti- eenscheuring van het kabinet wel voor de hand lag, hadden wij er geen vermoeden van, dat deze veronderstelling zoo spoedig bewaarheid zou worden. Herinneren wij er eerst nog even aan, dat de Senaat, bij staking van stemmen, de begrooting van landbouw voor 1947 had verworpen. Kon Minister Huysmans toen - -nog triomfantelijk zeggen, dat de regeering daaruit geenerlei conse quenties zou trekken en leek het ook inder daad op een trucje van de oppositie, van de gélegeriheid gebruik te maken, aangezien de socialistische minister van arbeid jn het buitenland vertoefde, thans moest minister Huysmans het afleggen. De oorzaak van deze politieke débêcle js dan ook niet incidenteel, de oorzaak zit veel dieper. Huysmans heeft zijn mannetjes niet bij elkaar kunnen hou den. De directe aanleiding tot de crisis be stond uit verschil van meening over den prijs van de steenkool, waarvan algemeen was aangenomen, dat hierover overeenstem ming zou worden bereikt. De prijs van de steenkool zou op een dusdanig bedrag wor den vastgesteld, dat uit de overschotten der met winst weckende mijnen, die, welke een deficit vertoonden, zouden kunnen worden gesteund. De liberalen stonden stevig op hun standpunt, want het voortstel was dan ook van den liberalen minister van economische zaken uitgegaan. De communisten echter, grepen deze aangelegenheid aan, om door reusachtige bezwaren te maken tegen den voorgestelden prijs, de regeering ten val te brengen. Huysmans slaagde er niet in, een compromis te bereiken. Volgens het officieele regeeringscorramuiiqué, was volgens het ad vies van de desbetreffende commissie de prijs van de steenkool bepaald op 629 francs per ton, terwijl de communisten niet verder wensöhten te gaan dan 600 francs. En aange zien de regeering zich het recht voorbehield toe te zien, op de wijze, waarop de verschil len tussahen de met winst en met verlies werkende bedrijven zouden worden genivel leerd hétgeen den communisten niet aaristond, was het hek van den dam. Na afloop van den kabinetsraad deelde de - minister van binnen- landsche zakén mede, dat de communistische ministers uit de regeering wenéchten tf treden. Hieruit volgde, dat Huysmans ge» noodzaakt werd aan don Prins-regent hé| ontslag, van het gansohe kabinet aan te bie» den. Hét hoeft geen betoog, dat de oorzaak van deze communistische tactiek veel dieper zit, want dat dit alles samenhangt met do algéheele ontevredenheid in België, waarover wij reeds schreven. En het vooral, de loott en prijzenpolitiek is, die het den linkschen representanten moeilijk maakt, deel te blijven uitmaken van een kabinet, dat daarvoor ver antwoordelijk is. Men ziet zelfs in België het verschijnsel, dat ondanks de algemeene prijs verlaging, toch aan den anderen kant door do regeering begrepen wordt, dat voor enkele producten de prijzen wél noodzakelijk ver hoogd moeten worden. Feitelijk heeft de Belgische crisis alle allures van het bijna rijetorisdhe arbeidsconflict. De prijzen moe- ten verlaagd,-zeggen de communisten, óf de loonen verhoogd. Is loonsverhooging onmoge lijk, dan moeten de ondernemers maar ge noegen nemen met minder winst. De libe ralen en zelfs de socialisten, deel uitma kende van de regeering, me enen, dat min dere winstneming voor de ondernemers ook niet mogelijk is en zoo staan, als overal fn de verhouding „werkgever-werknemer" de standpunten téfenover elkaar. De speciale commissie van coördinatie der economische problemen in het bijzonder wat loonen en prijzen betreft, heeft dus in België geen ef fect gesorteerd. Het is in alle landen van Europa, dat de naweëen van den oorlog zich zóó doen gelden, precies als na 1918. Dft geldt niet alleen voor de economische, maar ook voor de politieke problemen. De vraag Is nu, hoe men in België deze ersisis zal weteij op te lossen? Het is bekend, dat vooral de Katholieke partij in de koningskwestie een rol speelt en dit maakt het moeilijk, dat Katholieken met socialisten samen de nieuwe regeering zouden gaan uitmaken, hoewel er dan althans een stevige kern gevormd zou rijn. De rebelleerende communisten en de liberalen zouden dan als oppositie-partij en fungeeren. De vraag is ook, in hoeverre de socialisten daar beter van zouden worden, daar iedere linJksche partij het altijd nog voordeeliger heeft van de „oppositie" te léven, dan zelf de verantwoordelijkheid t« dragen, vooral in éen land, waar de financieele en economische situatie allesbehalve roos kleurig is. En „Jan de Kiezer" is een lastige klant! Willen de Katholieken in de regeering treden, dan beteekent zulks, dat zij ten aan zien van het kooipgsvraagstuk, den terug keer dus van Leopold, een zonderlingen poli- tieken bokkesprong zouden moeten maken; er is daar teveel over gepolemiseerd en hun strenge standpunt in deze aangelegenheid te overbekend. Hun politieke tegenstanders in deze kwestie, de socialisten, zouden dan ook wat minder hoog van den toren moeten bla zen, wil er van een compromis sprake zijn. Natuurlijk is er ook nog de mogelijkheid van een alliage, bestaande uit kaholieken, socialis ten en liberaleijl Aan proefballons ontbreekt het niet. De redding des l^hds zou kunnen bestaan uit een .nationale coalitie" op breede basis dus, en zelfs wordt door minister Huys mans beweerd, dat het nu minder gaat om een partij dan wel om een progr am, hetgeen haast te mooi klinkt, om waar te zfln! Veel liefhebbers voor den kinderbijslag Tijdens een bezoek aan „de Centrale On derlinge", bedrijfs vereenvoor ziekengeld en kinderbijsiagverzekeringen, deelde de heer W. v. d. Heyden die belast is met de dage- WjksChe leiding Ziekte- n Kinderbijslagwet mede, dat momenteel 70 80,000 aanvragen behandeld moeten worden, hetgeen driemaal zooveel is als voor 1 Oot. j.l., toen de Kinder bijslagwet in diep. zin gewijzigd werd', dat men thans reeds vanaf het eerste kind bijslag ontvangt. In Jan. en Feb. kwamen ruim 3000 verzoeken per week binnen, doch ruim 112,000 werknemers moeten hun Wjsten nog insturen. De heer v. d. Heyden wekte hef publiek op in alle oprichten, mede te weuhen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3