Persfotograaf - interessant, vlot, loonend En toch ligt het aan minister Van Maarseveen n Kettinglooze fiets met veertig km vaart Bijna evenveel koeien en varkens als in 1940 In de winkels straks keukengerei bij de vleet NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 11 MAAKT 1M7 Niet-alledaagsche beroepen (h) ER KOMT NOG WEL EEN EN ANDER BIJ KIJKEN (Van een onzer verslaggevers) In gedachten zie je hem voor je: bij offi- cieele gedegenheden,, op wedstrijden, tijdens gala-feesten, gedurende intern ationale bijeen komsten. Zijn fototoestel, als onafscheidelijk metgezel, overal met zich meevoerend. Wach tend, speurend, loerend. Eén oogenblikje, alstublieft Razend srtfel instellen. Even vluchtige con- tróle, dan een lichte druk tegen de ont spanner. Op hetzelfde oogeniblik doet de bldtzlam/p zijn werk: fèl-trekkend wordt het gewenschte beeld op de gevoelige - plaat vastgelegd. De fotograaf is tevreden, en den volgenden dag ziet minister Beel zijn portret, met dat van zijn Belgischen collega, in de krant afgedrukt Een doodgewoon iets, zoo'n plaatje. Je kan je haast niet voorstellen, dat het ooit an ders geweest is. En toch, hoe kort Ligt feite lijk nog de tijd achter ons, dat de Neder- landsche kranten hoofdzakelijk bestonden uit groote vlakken -bedrukte regels, zonder dat de foto's de zoo noodige afleiding aan de lezers brachten? Het was feitelijk Theo Moussault, die, kort na den eersten wereldoorlog, op het idee kwam het actueele plaatje bij de Nederland- sohe krant in te voeren. Het duurde even wel nog eenigen tijd, voordat het „snufje" zich in de wereld van de p'&rs bestaansrecht verzekerd had, doch toen het eenmaal zoo ver was, beijverden de diverse redacties el kaar om het hardst, zoo up-to-date voor den dag te komen. Vanzelfsprekend nam ook het aantal pers fotografen aanzienlijk toe, en zoo werd in de twintiger-jaren de Nederlandsche Ver- eeniging van Persfotografen en Filmopera teurs opgericht, welke zidh ten doel stelde, naast opvoering van het pedl der foto's, de belangen van haar leden zoo goed mogelijk te behartigen. Omstreeks 1980 kwam, als voortzetting van genoemd lichaam, de Ne derlandsche Vereendging van Fotojournalisten tot stand, welke tot op heden, over het wel en wee der persfotografen beslist. De eischen, om tot lid der vereenig in g te worden toegelaten? Nu eens geen diploma's, slechts behoeft de cain dictaat te beschikken over het praedicaat „geknipt". Niet te bru taal, niet te bescheiden, een goed begrip van vlakvendeeling en bovenal een open oog voor alles, „waar Wat inzit". Is dit in orde bevonden, dan moet het leerling-lid gedu rende twee jaar bij een erkend foto-persbu reau werkzaam zijn, voordat hem een exa men wordt afgenomen. Van die proef hangt af, of hij wel dan niet in de persfotograf en- stand verheven Wordt, in welk eerste geval hij van dat oogenblik af het recht heeft iedere bijeenkomst „onveilig" te maken. Ook kan hij meedingen naar de prijs vraag, welke door de Nederlandsche Ver eendging van Foto-journalisten maandelijks wordt uitgeschreven voor de beste persfoto, terwijl zijn werk eveneens op de diverse be roepstentoonstellingen geëxposeerd mag worden. Zonder welken persfotograaf ook iets te kort te willen doen, zouden wij in dit ver band den naam van dén heer Decker, direc teur van de Vereenigde Fotobuneaux, willen noemen., ongetwijfeld in den loop der tijden de beste persfotograaf van ons Land, die als zoodanig ook een uitnemend „fcweeker" van alle-j ongeren -met-ambitie geweest is. Nu nog de vraag, welke camera's zTch het beste leenen tot het maken van persfoto's. Het zal wellicht eendge verbazing wekken, dat het antwoord hierop luidt:- doe van on geveer 20 jaar geleden Het is het bekende balg-kastje, formaat 9x12, waarmede de mooiste normale foto's (sport-evenementen e.d., welke een bliksem snelle opname ver eischen, uitgezonderd) ge maakt kunnen worden,. Hoewel de kleinibeeld- camera eenigen tijd als dè perscamera be kend stond, heeft het langzaam maar zeker het pleit verloren. Immers, waar de foto's in bepaalde gevallen binnen tien minuten pers- Nu zoo langzamerhand de tijd weer aanbreektdat honderden jongemannen en jongevrouwen gaan uitvliegenom hun geluk in een of andere werkkring te be proeven, lijkt het ons gewenscht, in een serie artikelen, bepaalde beroepen te be lichten, welke niet tot de alledaagsche behooren. Wij hopen, dat deze stukken door de jongemenschen met evenveel genoegen gelezen worden, als waarmede wij ze schreven. En dan good luck! y klaar moeten zijn, kan de klein-beeld-film niet goed mee. Voor een goed. ontwikkelen en een rustig spoelen is geen tijd, zoodat de korrel (de witte stippen) bij deS?ebruikelijke jyergrooting van 13x18 al te zeer duidelijk wordt. De foto is dan als kranten-illustratie practised! niet meer te gebruiken. En dat is juist hetgene, waarmee de adspi- rant-persfotograaf immtjr rekening heeft te houden. Hoe komt het plaatje, dat d<oor cü- cheeren en afdrukken op minder mood pa pier steeds aan duidelijkheid verliest, in de krant? Slaagt hij er in dat geheim te ontdekken, dan staat ongetwijfeld een interessant en loo nend beroep voor hem open! Hoe onze Rijnschippers hun natje en droogje krijgen Klachten zijn ongegrond, zeggen de „Rijn- vaar tmaatschapp ij en" Behalve in Duisburg is sinds eendge dagen ook in Mannheim een winkel geopend, waar Nederlandsche Rijnschippers hun distributie- goederen en andere levensmiddelen kunnen koopen. De hoogere prijs voor de verduur zaamde levensmiddelen wordt door den werkgever vergoed. Voorts zijn in verschil lende plaatsen Duitsohe bakkers aangewe zen, die van het door de schippers verstrek te imeel brood bakken voor hen. Klachten over de voedselvoorziening van de schippers zijn ongegrond, naar de bij de Rijnvaart be trokken organisaties, zoowel van werkge vers- als wertknemerszijde verklaren. A'damsche pseudo-arts prakti seerde in Schoonhoven Er kwamen vele klachten over zijn behandeling binnen. Te Schoonhoven i$ dezer dagen proces verbaal opgemaakt tegen I. A Slavenburg uit Amsterdam wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunnde Een der beide plaatselijke artsen was op 9 Februari voor 6 weken naar Indië vertrokken Hij liet zijn drukke practijk van ruim 2000 personen waar nemen door S. Bij een bezoek aan den bur gemeester, die navraag deed naar zijn pa pieren, zeide hij, deze in Amsterdam te heb ben achtergelaten. Toen de burgemeester Dij herhaling klachten over zijn behandeling ver nam, waarschuwde hij den inspecteur der Volksgezondheid. Bij het verhoor bleek, dat S. niet in het bezit was van het artsdiploma, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. On derzocht wordt, of er patiënten zijn, die van de behandeling van dezen pseudo-geneesheer ernstige gdVolgen hebben ondervonden. Ds J. S. POSTMA UIT ASSEN KREEG EEN JAAR Ds J. S. Post ma, Doopsgez. predikant uit Assen, die in beroep kwam van een veroor- dieeling tot 3 jaar g-ev .straf wegens hulpver leening aan den vijand, werd glister en door den Bijz. Raad vfbi Casatie tot een jaar gev. straf met aftrek van het voorarrest veroor- deed Ds P. is reeds geruimen tijd voort vluchtig. Het was de Hongaarsche Gisella Parka, die gisteren te Parijs het wereldkampioen schap tafeltennis dames behaalde. Na haar overwinning moest zij op de schouders van haar opgetogen landgenooten een eere rondje maken. DAT DE GRATIE-MOLEN 200 TRAAG DRAAIT De N.R.C. komt terug op de kwestie van de politieke delinquenten. Minister van Maarseveen heeft n.l. verleden week in de Eerste Kamer bij zijn berekening inzake den gang van zaken als uitgangspunt genomen het getal van 109 door de bijzondere gerechts hoven vóór 1 Januari j.l. uitgesproken dood vonnissen. Daarop^ liet hij terstond volgen, dat er op 26 cassatie-aanvragen beslist was, om dan te conckideeren, dat er dus 83 geval len nog niet afgedaan waren, waaromtrent slechtg 10 verzoeken bij hem ter afdoening lagen en hiervan had hij er 3 pas in de af- geloopen week ontvangen. Deze berekening bevatte echter een wel zeer belangrijke leente. Mede vermeld had moeten worden, dat van de 83 door den minister genoemde gevallen er liefst 29 door den bijzonderen raad van cassatie gecasseerd waren, naar een ander bijzonder gerechtshof verwezen, terwijl ten aanzien van één (dat van een buiten- landschen oorlogsmisdadiger) door den bij- NIEUWE RIJWIELCONSTRUC TIE VAN KUNSTSCHILDER De Eindhovensche kunstschilder Martin Roestenburg heeft een nieuw soort fiets uit gevonden, waarmede hij, zonder meer in spanning dan op een gewoon rijwiel, een snelheid van 35 40 km per uur kan be^ reiken. Op deze uitvinding, welke een keerpunt in de rijwielconstructie kan beteekenen, is reeds octrooirecht verkregen. Het „Eindhovensch Dagblad" meldt, dat de uitvinder in plaats van de tot op heden ge bruikte ronddraaiende beenbeweging een op en. neer gaande trapbeweging toepast. Door middel van twee lange hefboomarmen, die hun steunpunt vinden in de naaf van het achterwiel wordt deze op-en-neergaande be- Men behoeft geen bewonderaar van de bokssport te zijn, om te kunnen beoordeelen, dat dit plaatje, uit „persfotografisch" oogpunt bezien, een juweeltje is. De fotograaf zag kans den neergevelden neger in dat ondeelbaar gedeelte van een seconde te knippen, waarin deze letterlijk zwevende was tusschen hemel en aarde MAAR NOG DRIE MILLIOEN KIPPEN MINDER De Ned. veestapel is, met uitzondering van schapen, sinds Ded. 1945 langzaam voorui* gegaan. In 1945 bedroeg de totale rundvee stapel 2.182.202 stuks, welk aandeel in 1946 was opgeloopen tot 2.222.355. In Dec. 1940 be droeg de totale omvang van den Ned. rund veestapel 2.442.515 stuks, waaruit blijkt, dat de door den oorlog veroorzaakte achterstand geleidelijk wordt ingeloopen. Ook de varkens stapel begint het peil van 1940 weer te be naderen. December 1946 bedroeg het aantal varkens 1.062.328, tegen 980.600 in 1945 en 1.185.730 in 1940. Het aantal mestzeugen ver toonde eveneens een opmerkelijke stijging van 18.562 tot 22.370. Het aantal schapen be droeg bij de wintertelling 1946 339.828 tegen 407.614 in 1945 en 311.961 in 1940. Het feit. dat het aantal schapen thans en ook reeds in 1943 grooter is dan in 1940, zal vrijwel geheel moeten worden toegeschreven aan den grooten aftrek, dien de geproduceerde wol heeft en het sobere voedsel, dat het schaap nuttigt. De pluimveestapel begint z&h even eens te herstellen, al bedroeg het aanta^bij de wintertelilng 1946 nog ongeveer 3 mil lioen minder dan in 1940. In vergelijking tot 1945 is het aantal hoenders met bijna 4% millioen stuks toegenomen. POOLSCH-TSJECHISCHE ALLIANTIE ONDERTEEKEND. De alliantie tusschen Tsjecho-Slowakije en Polen ie gisteren te Warschau geteekend. Zij bevat een clausule, dat beide kanden „alle maatregelen zullen nemen om een bedreiging van de zijde van Duitsdhiland of een zijner bondgenooten af te wenden." Het verdrag geldt voor 20 jaar. weging door een tanpbeugel etï een tweetal tandwielen omgezet in een rondraaiende be weging van het achterwiel. Deze tandwielen worden aan beide zijden van de naaf aange bracht en zijn zóó gekozen dat bij één op en-neergaande beweging der trappers een afstand wordt afgelegd van plm. 11 meter, terwijl deze thans slechts 5,57 meter bedraaft. De naaf van het achterwiel bestaat uit een verstevigd en verbeterd freewheel met sterke trommelremmen. Doordat het geheele me chanisme op kogellagers loopt is een uiterst lichte voorbetweging bereikt. De ketting en het groote tandwiel van de tot nu toe ge volgde constructie vervallen bij deze vin ding. De huidige rijwielen kunnen gemak, kelijk omgebouwd worden voor dit nieuwe systeem. Doordat nog even gewacht moet worden op massa-productie, is er momenteel nog geen juiste kostenberekening mogelijk, maar deze zal verhoudingsgewijze zeer laag zijn. De uitvinder is op zijn idee gekomen toen hij als motorrijder in den oorlog gedwongen was zijn toevlucht weer tot de fiets te nemen. Hij zocht toen naar een sneller vervoermid del met deze vinding als resultaat. zonderen raad van cassatie uitgemaakt was, dat op het oogenblik de bijzondere rechtspleging hiervoor niet bevoegd is. Wan neer men bovendien bedenkt hoe (dit ver meldde minister van Maarseveen wel) een van de 109 door bijzondere gerechtshoven veroordeelden zelfmoord pleegde nog vóór de casatie, dan bleven er 75 sententies van de bijzondere hoven over. Hiervan zijn er 24 nog bij den raad van cassatie tea* behande ling aanhangig, zoodat er in 51 gevallen dus kwestie van gratie-aanvrage kan zijn. Daar van liggen er 7 kennelijk nog bij de bijzon dere hoven, opdat deze hieromtrent advies uitbrengen, zoodat van bedoelde 109 senten ties 44 gratiekwesties voor behandeling bij den bij zonderen raad van cassatie in* aanmer king kwamen. Hier kwamen er nog 2 bij, doordat een beslissing van een bijzonder hof, waarvan geen cassatie was opengesteld, en welke na 1 Januari jl. is gevallen, onverwijld met het oog op het gratie-advies naar den bij zond eren raad van cassatie ging en boven- tiien er ook destijds gratie werd aangevraagd voor het eene geval, waarin het betreffende hof niet, doch de bijzondere raad van cas satie wel de doodstraf had opgelegd. In totaal krijgt dus de bijzondere raad van cassatie over 46 gratie-verzoeken te advisee- hen. Hiervan zijn er, zooals de minister zei- de, 26 door hem afgedaan (15 ingewilligd, 11 afgewezen), 10 liggen nog onafgedaan bij hem en 10 liggen er nog bij den raad van cassa tie, welke zijn advies hieromtrent nog heeft vast te stellen. Ten aanzien nu van deze 46 gevallen geldt, dat de traagheid bovenal schijnt te liggen bij den minister van justitie, voor zoover hij dan voor zich zelf de aansprakelijkheid daarvoor heeft willen aanvaarden. Tenslotte zij vermeld, dat, indien wij het wel hebben, in 25 van de 109 bovenvermelde gevallen door de hoven geen recht tot cas satie was toegestaan. Financieele perikelen vorderden Zondagsbesprekingen Minister Lieftmck deelt in zijn M. v. A. aam de Eerste Kamer mede, dat onlangs in Brussel inderdaad op Zondag financieele be sprekingen vanwege het departement wer den gevoerd. Dat was echter noodig terwilLe van de stagnatie, die het bedrijfsleven- van betalingsmoeilijkheden zou ondervinden, in dien niet op korten termijn werd gehandeld. De minister staat overigens de Zondagsrust ernstig voor. 'T WACHTEN IS NU OP DE SERVIESPUNTEN Naar gemeld wordt heeft de handel zijn af wijzend standpunt t.a.v. den verkoop van „utility" aardewerk opgegeven, hetgeen be- teekent, dat nu zeer spoedig, dat goedkoope aardewerk in den winkel verkrijgbaar zal zijn. Er is reeds voor ruim een millioen gulden voorraad bij den kleinhandel en deze voor raad neemt iedere week met belangrijke hoe veelheden toe, doordat momenteel gemiddeld 60 procent van de waarde der aardewerk-pro ductie van de groote fabrieken (3 in Maas tricht en 2 in Gouda) door deze artikelen wordt gevormd. Spoedig zal men dus overal kopjes kunnen krijgen van 30 cent per stuk mi volledige 24-deelige serviezen voor prijzen, die varieeren van f 13 tot ten hoogste f 28. Dit aardewerk zal, evenals de andere utility- goederen in groote verscheidenheid worden gemaakt; het is geen zgn. eenheids-artikel. Het aantal modellen, waaronder vele met decoratie, komt naar men ons mededeelde, het vooroorlogsche nabij. Zoo spoedig de winkels over het geheele land bevoorraad zijn, zullen er ook meer ser vies pun ten worden aangewezen, zoodat het pu bliek er ook inderdaad iets aan heeft. Men wil het aanbod zoo opvoeren, dat tenslotte de ver koop geheel vrij kan worden gelaten. Hetzelfde zal gebeuren met de aluminium- p aan en, die door de „Vereenigde Blikfabrie- De val van de Waal zet door De val van het water op de Waal zet ge leidelijk door. Gisteravond was bij Nijme gen nog slechts de Lage Ka<de gedeeltelijk overstroomd. De bekistingen zijn reeds weg genomen. Gistermiddag was er in de Waal geen ijsgang meer. Het ijs in den Usel zit boven en beneden de schipbrug bij Does- brug vast. De chsipbruggen bij Hedel en Via- nen zijn weer tn gebruik genomen, waardoor de reohtstreeksche verbinding Utrecht'-s Hex- tcgenbosch weer volledig hersteld is. ken" in enorme series worden vervaardigd. Het derde artikel van beteekenis .in het uti lity-plan is, de wollen deken. Tenslotte wordt het utility-systeem thans ook op groote schaal toegepast op ijzeren keuken gerei, waarvan de verkoop aan geen enkele beperkende bepaling is gebonden, terwijl voorts in de confectie-industrie overeenstem ming is bereikt tusschen de overheid en de vakgroepen. Nederland moet zijn conser vatisme laten varen Aldus de scheidende Amerikaansche ambassa deur Hornbeck. In een interview, dat een verslaggever van A.NJL-Aneta met den gewezen ambassadeur der V.S., dr Stanley K. Hornbeck. had. gaf deze een openhartig oordeel «over zijn bevin dingen gedurende den tijd dat hij bij de Ne derlandsche Regeering geaccrediteerd is ge weest. „De Nederlanders zouden nog groo- tere vorderingen bij den wederopbouw kun nen maken, indien zij hun conservatisme en voor oordeel en zouden laten varen", aldus dr Hornbeck. Hij gaf den Nederlanders den raad zich toe te leggen op de productie van kwa liteitsgoederen, hetgeen een grootere krachts inspanning en specialisatie vereischt. „Het meest hebben mij getroffen de vele blijken van trouw jegens, en de belangsteüling voor de VB.", aldus de vroegere Amerikaansche am bassadeur. Jongeren van de jeugdorganisaties, die samenwerken in de Ned. Jeugdgemeenschap, hebben het initiatief genomen om op vrije middagen verschillende gemeenten van ons land te helpen met de sneeuwruiming. West-Brabantsche vlassers zullen een de putatie naar Den Haag zenden om bij de Regeering te protesteeren tegen de vergoe ding, welke zij zullen ontvangen vooar het door oorlogsomstandigheden verloren gegane vlas.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7