Rumoer om 't Leidsche schaakkampioenschap Groot Politie-sportfestijn in de Sleutelstad Kampioenschap v. d. Leidschen Schaakbond '47 NI*UWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 11 HAART 1»4T Sport en Wedstrijden MEN IS HET NIET EENS MET HET INDEELINGSSCHEMA Eén onzer medewerkers schrijft ons: Naar aanleiding van het ongenoegen, bij diverse schakers gewekt als gevolg van het uitsluiten van eenige promi nente Leidsche spelers buiten de wed strijden om het schaakkampioenschap Leiden on omstreken 1947, moge hier nogmaals eenige toelichting volgen, waarbij in- hoofdzaak niet over spelers, maar over het systeem wordt gehandeld. Tot nu toe was er te Leiden en om streken ieder jaar vrije deelname in deze wedstrijden. Er werden meestal 3 groe pen van 8 spelers gevormd, terwijl de 2 hoogst uitkomenden van deze groepen een eindgroep van 6 spelers vormden, die in enkele ronden den wedstrijd uit speelden. Daar in dg. laatste jaren de meest vooraanstaande spelers (we noe men bijv. Tummers -en Van den Berg) niet in de gelegenheid waren, mee te doen, vormde zich (o-i. ten onrechte) het idee, dat de wedstrijd voor deze spe lers meer aanlokkelijk moest worden gemaakt door een systeem van vrijstel- klingen van het spelen van voonronden, waardoor ze slechts 5 a 7 partijen be hoefden te spelen. Ook werd door dpn Leidschen Schaak bond geïnformeerd naar systemen, elders in gebruik. Door sommigen werd een schema, zooals het te Rotterdam wordt toegepast, voorgestaan. Volgens dit systeem wordt er één hoofdgroep van 8 spelers gevormd, die om het kampioen schap van het loopende jaar spelen, ter wijl andere groepen worden gevormd, die voórwedstrijden spelen voor de kam pioenschappen van hét volgende jaar. De hoogstuitkomenden van de laatste groepen verkrijgen dan het recht om het komende jaar in de kampioensgroep mee te spelen. Toen dan ook op een vergadering van den L. Schaakbond dit punt aan de orde kwam, waren er voorstanders van vrije inschrijving, maar ook van een vrijstel lingen-systeem, terwijl het bestuur na ellenlange discussie met de Rotterdam- sche regeling ter tafel kwam, waartegen het van alle kanten protesten regende- Het bestuur zag, dat de kwestie dood zou loopen en stelde toen de portefeuille kwestie. Tegen dergelijk grof geschut durfden de meeste stemmers niet in het geweer te komen. Desondanks werd het voorstel met 12 tegen 11 stemmen en veel gemurmureer aangenomen. Ofschoon niet allen vermoedelijk terstond de con sequentiesvan dit voor Leiden onjuiste systeem inzagen, bleken de tegenstem mers toch spoedig gelijk te hebben. Om ons verder bij deze regeling te bepalen: Wat is daarin foutief? Ie. Onjuist is het de wedstrijden voor de niet-uitverkorenen over 2 jaren te verdeelen. Een veelbelovend speler, die zich voor het volgend jaar heeft ge plaatst, loopt de kans dat hij dat jaar is verhinderd mee te doen of naar elders is vertrokken., Men heeft hem* voor het loopende jaar de kans op het kampioen schap optnomen. 2e. Vrije deelname waarborgt een ranglijst in de eindgroep van 6 spelers, waartegen niemand bezwaar zal maken. Ook indien er eenige vrijstellingen wor den verleend, zal dit niet tot moeilijk heden aanleiding geven, indien de eind groep van 6 spelers met de vrij gestelder. wordt uitgebreid. Bij het kiezen van spelers, zooals in dit verwerpelijk systeem geschiedt, is men niet zeker v een juiste keuze. De keuze zelf is imm zonder willekeur niet doenlijk, want n SCHAAKGENOEGEN IPHILIDOR UI 6*—3*. „Schaakgenqegen" uit Oegstgeest was in verband met de brandstoffen- schaarschte naar Leiden gekomen en ont moette nu in hotel „Central" het derde tiental van „Philidor" De bezoekers beschikken over een zeer sterk tiental en wisten dan ook een verdiende 63-overwinning te behalen. Jammer was, dat twee partijen bij „Phi lidor" (resp. het tweede en derde bord) verloren gingen door tijdnood en tijds overschrijding. De "Volledige uitslag luidt: Rr v. d. Kooy (res.)F. M. Ribot, 01; J. Zwaan J. Padding, 1—0; A. Spek—P. HerfkenS, 10; A. MombergH. C. Bouter, 10; C. J. HakenmulderT. Heeringa, 01; L. M. v. RenswoudeB. C. de Mik, 10; G. SpierenburgA. H. Huussen, xx; A. D. RobbersJ. v. Steenwijk, 10; C- Op dam (res.)J. ,J. Abspoel, 10; J. Kan bierP. J. v. d. Zeeuw, 01. STAND VAN DE COMPETITIE OP 10 MAART 1947. 1. Spangen 2. N. R. S. V. 3-D. D 4. Kralingen. 5. Centrum. 6. L. S. G. 7. H. C. S- V. 8 29%—20% 5 20%—19% 6 29%—20% 4 23%—26% 4 23 —27 4" 19 —31 3 25 —25 SASSENHEIMSCHE SCHAAKCLUB. Uitslagen onderlinge competitie: Groep A: D. BuysA. J. Wijntjes W. Le GrandP. Schoenmaxer 01; A. J. WijntjesP. Schoenmaker 01; F. v. DijkH. A. Goedemans, 01. Groep B: C. v. d. WijngaardG. B. v. d. Lip 10; H. DaanjeH. P. Witteman 01; H. KleiverdaA. C. Barnhoorn 10; P. K. v. d. KampB. van Mey- {aarden. 01. De partij H. v. WeizenF. v. Dijk is na arbitrage gewonnen verklaard voor Van, Dijk. De uitslag S. v. LeitkenSass. S. C. is geworden 5%4%. In de partij van de rubriek van 21 Febr. zijn de zetten 15 t/m 19 uitgeval len. Deze zetten zijn: 15. cb5: Lb6, 16. Pd2; d5. 17. Df3 de4; 18. Pe5, Pe4: 19. De4: Tg8. mist te Leiden vergelijkingsmateriaal om de keuze te doen tusschen de spelers, die in de hoofdklassecompetitie van den K.N-S.B. meedoen, in dit geval de spe lers van L.S.G. I, en di^f welke in de eerste klasse van den Leidschen Schaak bond spelen Niet alleen dat de keuze zelf moeilijkheden oplevert, maar: 3e. De waarborgen, dat de juiste keuze wordt gegarandeerd, zijn boven dien te Leiden niet aanwezig, daar de keuze-coiftmissie in hoofdzaak is samen gesteld uit vertegenwoordigers van clubs, die in de eerste klasse spelen, waardoor niet is Uitgesloten, dat clubbelangen een wdördje meespreken, zelfs al zou de commissie technisch capabel zijn om objectief een juiste volgorde op te stel len. Dit blijkt reeds uit de thans gedane keuzen, waarbij twee hoofdklasse-spelers (zelfs oud-kampioenen) zijn gepasseerd. 4e. Hoe zal de kampioenöploeg 1948 er uitzien? Dat zijn in principe de 4 hoogst uitkomenden van de keuzègroep '47 en de 4 hoogst uitkomenden uit de beide secundaire groepen '47. Stel dat deze spelers in 1948 niet zijn verhinderd te spelen, terwijl de heeren Van den Berg en Tummers van L.S.G. I zich ook nog opgeven! Deze spelers behooren tot de 10 beste in Nederland! Voert men dan dit systeem door, dan worden ze uit de hoofdgroep geweerd. Dat zal de keuze- commissie zeker niet wagen, en dus zal er in dat geval óf onrecht moeten wor den aangedaan aan andere spelers, óf men neemt dan 2 groepen van 5 of 6 spe lers, iets, wat men thans hardnekkig en tegen beter weten in weigert te doen. Het systeem is derhalve organisatorisch ver werpelijk. Ten slotte is het niet moeilijk te zien, dat elke willekeurige keuze reacties zal teweegbrengen. De nadeelen van deze regeling zijn zoo overwegend, dat het onbegrijpelijk is dat ze wordt voorge staan door het bestuur van den L. Schaakbond. Het doel, dat men zich ge steld had, is intusschen niet bereikt; de allerbesten doen dit jaar niet mee. Wat nieuwe ruiten volgens de nieuwe regeling mogen kosten Nauwkeurige specificatie wordt immer geëischt Voor het vervangen van een gebroken ruit door een nieuwe mag over het algemeen, behalve den prijs van het glas f 3.- per vier kante meter worden berekend, zoo zegt de tfezer dagen afgekondigde n reu we prijsrege ling. Het leveren in inzetten van een vier kante meter dubbeldik vensterglas mag on geveer f 8.50 kosten (enkeldik ongeveer f 6.50). Bedraagt bij een opdracht aan een adres de totale in te zetten oppervlakte min der dan een halve vierkante meter, dan mag voor het inzetten, ongeacht het aantal rui ten fl.50 voor de totale opervlakte worden berekend. Is deze totale oppervl. grooter dan vijf vierkante meter, dan niet meer dan f 2.25 per vierkante meter. De glasinzetter moet zijn rekening nauwkeurig specificeeren. NIEUWE WERELDKAMPIOENEN TAFELTENNIS. De nieuwe lijst van wereldkampioenen ziet ér, na beëindiging der wedstrijden te Parijs, als volgt uit: Dames enkelspel mej. Farkas (Hong.) Heerenenkelspel Vana (Tj.- SlOw.). Damesdubbelspel Farkas en Pritzi (Hong.). Heerendufbbelspel Vana en Slar (Tsj.-Slow.) Gemengd dubbelspel Farkas en Soos (Hong.) JEUGDTOURNOOI ZATERDAGMIDDAG CLUBS. Op Tweeden Pinksterdag zal door de Ver- eeniging van Zaterdagmiddagclubs op een nader te bepalen plaats een ^landelijk jeugd- tournooi worden georganiseerd. ENGELSCHE VOETBALPROFS WILLEN STAKEN. Indien het ministerie van Arbeid voor dien tijd niet regelend zal zijn opgetreden in het geschil inzake de loonsverbetering, zullen de Engelsehe beroeps voetballers op 21 Maart a.s. te middernacht tot staking overgaan, zoo werd met algemeene stemmen besloten op de gisteren te Manchester gehouden vergade ring van den Bond van professionals. Deze „Olympiade" wordt van 2023 Aug. a.s. gehouden De maand Augustus van dit jaar be looft voor hot sportgebeuren in de Sleu telstad iets bijzonders te worden. Politie mannen uit Engeland, Zwitserland, Frank rijk en indien de invitatie wordt geac cepteerd ook uit Rusland en Zweden, te zamen met de Hollandsche collega's, zul len dan Leiden voor enkele dagen bevol ken. De L.P.S.V., die de organisatie van deze internationale Politie voetbal-, scherm en ruiterwedstrijden van den Ned. Poli tie Sportbond kreeg opgedragen, heeft dit "werk aanstonds krachtig aangevat en reeds mooie resultaten bereikt. Uit Lon den, Zuridh, Parijs en Brussel werden brieven ontvangen, waarin de diverse schrijvers hun enthousiasme voor deze wedstrijden te kenméh gaven en hun komst met sterke ploegen toezegden. De heer M. F. Frank, voorzitter van de L.P.S.V. en ziel van de komende wed strijden, had ook uit Brussel antwoord ont vangen en daar wordt de zaak nog even bestu deerd. België is n.l. nog geen Politie Sport bond rijk en dit zou misschien moeilijkheden kunnen opleve ren. Met Rusland is eveneens con tact gezocht, maar diit land laat wel erg lang op ant woord wachten. Inmiddels is ook Zweden 'gevraagd en ongetwijfeld zal dit land zijn craks afvaardigen. Voor de voetbalwedstrijden heeft men beslag weten te leggen op het U.V.S.-ter- rein aan den Wassenaarscbeweg, dat door het bestuur dezer vereeniging welwillend en belangeloos ter beschikking is gesteld en ongetwijfeld meer accomodate biedt dan het N.B.L.O.-terrein aan den, £oeter- woudschen Singel. Tribunes van verschil lende velden zullen naar het U.V.S.-ter hein worden overgebracht, zoodat com fort niet zal ontbreken. De heer Frank is naar Dordrecht gé- togen en heeft daar besprekingen gevoerd met den voorzitter van den K.N.V.B., dén heer Karei Lotsy. Het was n.l. zijn be doeling om op 1 Mei a.s. het Nederlandsch Politie-elftal een oefenwedstrijd te laten spelen tegen het Nederlandsch B-elftal. Dit zou wel kunnen door gaan, maar dan zouden de baten gestort moeten worden in het Prins Bernhard-fonds en dit is de bedoeling niet. Nu zal een sterke eerste klasser op dien dag naar Leiden komen en den strijd tegen de mannen van Her mandad aanbinden. De internationale voetbalwedstrijden worden op 21 en 22 Augustus gespeeld. Den 20sten Aug. worden in de Stads gehoorzaal de internationale Politie Schermjwedstrijden gehouden. Vooraf echter zuilen de Nederlandsche politiemannen elkaar bekampen, waar schijnlijk te Deventer en uitmaken, wie ér in het Ned. team voor 20 Augustus zullen uitkomen. Aan de ruiterwedstrijden, di<* Zaterdag 23 Aug. a.s. op de terreinen1 van den Leidschen Hout worden gehouden nemen voor ons land deel de Gemeente- en Rijkspolitie uit Den Haag, idem uit Am sterdam en Groningen. Ook voor deze wedstrijden vindt vooraf selectie plaats FRANK Op het programma staan o.m. dressuur-, spring-, carroussel- en "behendigheidöwed- strijden. Het Amsterdamsohe Staüm/uziekcorpa zal dezen dag musiceerden en indien de tijd dit toelaat, ook 's avonds voor de bur gerij nog een^ concert geven, uit dank voor de medewerking van de Leddenaars. Vast staat reeds, dat 200 buitenlandsche gasten komen, die zooveel mogelijk bij hun Leidsche oollega's zullen worden on dergebracht. Natuurlijk zal ook eerst daags op de offervaardigheid en gastvrij heid van de Leidsche burgerij een beroep worden gedaan. Maar de plannen van de heer Frank rei ken verder. Hij werkt nu reeds aan een Politie-olympiiade, in den geest van een olympische althans, en denkt deze in 1952 in het Olympisch Stadion te Apisterdam te kunnen houden. Verder stelt hij pogin gen in het werk om zooveel mogelijk autoriteiten van die deelnemende landen naar Leiden te laten komen om het ge sprek over politieeTe wetenschappelijke vraagstukken, die door den oorlog werd afgebroken, weer te bevorderen en zoo mogelijk een internationale vakorganisa tie te stichten. Van de medewerking van de, hoogste politie-autoriteiten weet de heer Frank ziah reeds verzekerd. Voor het eere-oomité voor de wedstrij den te Leiden zijn aangezocht Z.K.H. Prins Bernhard, burgemeester jhr mr F. H.^ van Kinschot, voorzitter, en als leden de ministers van Justitie en Binnenland- sche Zaken, mr T. A. Kesper, commissa ris der Koningin in Zuid-Holland, de di- Pernix gaat met zes twaalftallen naar den Bondsdag Nog steeds is de Bondsdag van den C,K£. een hoogtijdag in de Christelijke korfbalwereld. Traditie getrouw wordt dezen dag ook dit jaar op den 2eai Paaschdag gehouden, maar ditmaal niet in het Westen des lands. Meestal vond deze dag, waaraan elk jaar practisch alle aangesloten vereenigingen deelnemen, in Den Haag of Rotterdam plaats. Ook werd eenmaal in Utrecht gespeeld, maar nu heeft het Bondsbe^tuur Doetinchem aangewezen. Dit vindt wel zijn oorzaak in het feit, dat zich na de bevrijding vele clubs in het Oosten en Noorden des lands bij den C.K.B. hebben aangesloten. Een Friesche afdeelrng is ontstaan, die reeds op één na de grootste van den Bondi is en het is dan ook logisch, dat de Wes terlingen nu maar eens op hun beurt een verre reis moeten maken. Officieel is over de inschrijving nog niets bekend, maar alles wijst erop. dat het een recordaantal zal worden. Onder de inschrijvers is natuurlijk ook het Leid sche Pernix en onze stadgenooten schre ven maar liefst met zes twaalftallen in. Dit op zich zelf is reeds een record, want nog nooit schreef een club metv zooveel twaalftallen in. De vorige Bondsdag, die verleden j aar in Den Haag werd gespeeld, was een groot succes voor de oranjekragen. Zes prij zen werden toen gewonnen, waaronder de eerste prijs der eerste klasse, die Pernix na een spannende finale paet Excelsior uit Delft na verlenging met 32 wist te winnen. Hoe zal Pernix zich dit jaar houden? Hoe zijn de kansen? Hierop hopen we t.z.t, terug te ko men, wanneer ook meer over de inschrij ving bekend zal zijn. Rest nog te vermelden, dat Pernix die reis naar Doetinchem in twee autobus sen zal ondernemen. NEDERLANDSCHE KOOL EN PREI NAAR ENGELAND O.a. Nederland zal zonder individueele invoervergunningen spruitkool, bloemkool kool en prei in Engeland mogen invoeren. De geldigheidsduur voor den iqyoer van 7000 tori bloembollen en knollen uit Nederland is ver lengd van 31 Maart tot 30 April. ACAD. EXAMENS. LEIDEN, 10 Maart. Geslaagd voor doet. ex. rechtsgeleerdih. mej. C. J. M. Mulders, 's-Gravernhage; doet. ex. geneesk. A. W Wiriadinata, Leiden; J B. Crol, Wassenaar; voor arstexamen le ged. mej. E. H. de Bruijnf Wassenaar; A. Dragten., 's-Gravenhage; voor artsex. 2e ged. H. F. O. Strieker, R'dam; J. A. M. Drijvers, 's-Hertogenbosch; voor doet. ex. letteren en wijsbegeerte (Slavische lette ren) mej. N. J. Wentink, 's-Gravenhage. „SLOTERDIJK" OP 28 MAART MET MILITAIREN NAAR INDIë Het uitgestelde vertrek van het IV 3 R.I. naar Indië is voorloopig vastgesteld op 28 Maart. De reis zal met de „Sloterdijk" wor den gemaakt. recteur-generaal van de Ned. Politie, mr L. de Bléoourt, de raadadviseur van de Ned. Politie, mr F. R. Mijnlieff, de rector- magnificus der Leidsche Universiteit' de voorzitter van den K.N.V.B. en lid van het N.O.C., de heer K. J. J. Lotsy, de hoofdcomm. van Politie van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, de comm. van Politie te Leiden, de heer R. J. Meyer, de gamizoenscomm. van Leiden, maj. G. E. M. Sobrevel, de voorz. van den N.P.B. en hoofdinspect. van Politie te Hilversum, de heer J. Nieuwold, de praeses van het L.S.C. en de V.V.S.L. en de voorzitter van de Leidsche Sport-sbichtimg Behalve van Prins Bernihard en de beide ministers zijn reeds gunstige ant woorden ontvangen. Wij hopen t.z.t. nog nader op diit groot- sche sportfestijn terug te komen. IDEMA, DE MEEST KANS HEBBENDE CANDIDAAT Zooals reeds in ons blad van Zaterdag werd vermeld, werden door de commissie van toelating uit de ingekomen inschrij vingen de spelers Demmendal, Van der Nat, Rotteveel, Posthuma, Barkema, Kan bier, Schüss en Idema tot de hoofdgroep toegelaten. De bekende sterke spelers Bosscha en mr ir Westra werden resp. in de 2e en 3e groep ingedeeld. Zonder iets af te willen doen aan de kwaliteiten van de geplaatsten in de eerste groep, de grpep dus waarin om den titel zal worden ge streden, komt het ons niet juist voor, dat beide genoemde cracks niet tot deze groep zijn toegelaten. Beiden behooren immers tot het eerste 10-tal van L.S.G., welk tien tal in de Hoofdklasse van den. Kon. Ned. S.B. speelt, het vorig jaar in afdeeling •West-Zuid kampioen werd en in dit sei zoen, na een slecht begin toch van het zeer sterke D.D. wist te winnen. Het is wel algemeen bekend, dat de Hoofdklasse van den K.N.S.B. belangrijk sterker is dan de le klasse van den Leid schen Schaakbond. Behalve om deze reden, bewezen beide spelers ook door individueele resultaten, tot de sterkste Leidsche spelers te behooren. Weliswaar dateeren de grootste sucessen van Bos scha uit vroegere jaren, doch hij werd, bij sterke bezettingen twee maal kam pioen, won aan het vierde bord van L.S.G. dit seizofen zijn partij op overtuigende Wijze ep beschikt over een routine, die hem voor allen nog uiterst gevaarlijk doet zijn. Ir Westra, ook eenmaal kampioen, sloeg kort geleden den bekenden sterken D.D.- er, mr Leembruggen op fraaie wijze, won in den sterk bezetten achtkamp van het L.S.G. (Jubileumwedstrijden) den 2en prijs, o.a. boven Barkema; in den groep der oud-kampioenen van den Philidor- wedstrijd den 2en prijs. In den aan den gang zijnden winterwedstrijd wist. Tum,- mers, ondanks hardnekkige .pogingen zijn partij tegen Westra niet te winnen. Om bovenstaande redenen, welke nog met vele goede resultaten van deze scha kers zijn aan te vullen, acht ik een plaats voor hen in de titelgroep zeer zeker ge rechtvaardigd. Terloops zij hier ver meld, dat m.i. de huidige regeling in 3 groepen, waarvan 2 als voorronden voor de eindstrijden in 1948 moeten worden beschouwd, verre van ideaal is. Immers, zooals de toestand nu is, zijn de plaatsen in de titelgroep 1948 reeds ingenomen door de vier hoogst geklasseerden van dit jaar, benevens de 4 uit beide ondergroe pen, met als gevolg,^dat spelers, als Van den Bergh (L.S.G.) én Tummers, die dit jaar wegens hun wedstrijden tegen Enge land en, om het kampioenschap van Ne derland verhinderd zijn deel te nemen, het volgend jaar in de ondergroepen zul len. moeten worden geplaatst, wanneer zij wenschen mee te spelen. Wat betreft de kansen der deelnemers in den volgende week beginnenden wed strijd het volgende: De kampioen Demmendal is voorne mens zijn titel zoo krachtig mogelijk te verdedigen. Hij is een gevaarlijk speler, maar o.i. zal zijn taak zéér zwaar zijn. Rotteveel is een uiterst agressief strijder, diie alles op alles zal zetten om te zegevie ren. Posthuma, kampioen van Alphen, doet al verscheidene jaren pogingen om kampioen van den L.S.B. te worden. Bij deze bezetting geven wij hem nog dit jaar geen overtuigende kans. Barkema is ook een oud-gediende in deze wedstrij den. Kanbier en Schüss zullen het zeer zwaar hebben. Idema is zeer sterk en heeft stellig een goede kans. Over mij zelf kan ik me moeilijk uitlaten. In ieder geval zal ik trachten beter voor den dag te komen dan in den eindstrijd 1946. W. H. van der Nat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6