De kerkelijke Daniël in den leeuwenkuil Lord Killearn weer op zijn geliefde plaats Belgen demonstreerden tegen huidig beleid Moet Koning George voor Am. hulp wijken KlIWK LEEDSCHE COURANT DINSDAG U MAAST 1M7 KAPITAAL EN ARBEID VONDEN ELKAAR De Amerikaanfiche kerken hebben dezer dagen, een vergadering gehouden, waarin het maatschapp elijtee vraagstuk onderwerp van de discussies was. Zij deden het op Aimeri'kaansche manier. Het William Penn hotel in Pittsburgh was cxmiferentieoord en de Federale kerkenraad in Amerika trad als gastheer op. De gasten waren zeer bekende vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, arbeiders en werkgevers, met elkaar 370 ge delegeerden, leden van 27 Protestantsohe kerken in Amerika. De verslaggever van „Time", die een arti kel over die conferen/te schreef, vergeleek de positie der kerk te midden der discus- slee rende groot-indusbrieelen en organisatie- pausen met die van Daniel in den leeuwen kuil. De discussies omvatten alle leerstellingen van uiterst rechts tot dito links. De geest van saamhoorigheid praeva 1 eerde evenwel. Die saarruhoorigheid maakte die leeuwen kuil niet zoo rustig, dat de kerkelijke Daniel er had kunnen slapen, want -zoo vaak de predikanten hun industrieele en vakbondige opponenten vroegen de problemen toch vooral „van God's standpunt te bezien," weerklonken er kreten uit de vergadering in den trant van: „werp eerst den duivel van het monopolistisch kapitalisme uit". Dat klonk vrij hard in de sfeer van het William Penn hotel en de conferentie^voor- zitter Oh. P. Taft, die voor de eerste maal een diergelijke bijeenkomst voorzat, had handen vol werk om de sprekers bij hun onderwerp te houden.. Drie dagen lang spraken de heeren. Toen volgde* er, als resultaat der besprekingen, een rapport, dat enkele opmerkelijke con- cbusdes bevat. Opmerkelijk niet zoo zeer om de opzien barende getuigenissen, die er in worden ge geven, als wel om de christelijke visie, die erin tot uiting komt op het leven van eiken dag. Hoofdmotief van alle uitspraken is, dat zij uitgaan van den mensch „die zich aan God onderwerpt". God wordt erkend als de groote werkgever van iedereen: den groot-industrieel en den arbeider en wie zich onder God's op zicht stelt, heeft recht en plicht zijn aandeel in den arbeid der wereld te nemen. Op alle sectoren van onze samenleving rust de ver antwoordelijkheid mogelijkheden voor dien arbeid te scheppen. Ook de vraag naar de beteekenis en toe laatbaarheid der productie is onder het oog gezien. Over dit punt werd de volgende uit spraak gedaan: Productie is er, om noodige en noodzakelijke consumptie te scheppen. De profijten die zij afwerpt zijn verdedigbaar, voor zoover zij het resultaat zijn van eerlijke -methoden bij blokkeering en distributie der productie. Direct hiermee samen hing de uitspraak over het bezit, dat omschreven wordt als een „trusteeship under God'. Het is natuurlijk mogelijk, dat de tegenwoordige vormen van eigendom moeilijk te rijmen zijn met het algemeen belang, vooral in een land als Amerika. In die gevallen -dienen de betrok kenen eens onder het oog te zien of er geen mogelijkheden zijn voor het experimentee ren met privaat, coöperatief en openbaar bezit, aldus het rapport. De mijnwerkersstaking en al wat er aan vastzit hebben Amerika voor het probleem der almachtige vakorganisaties gesteld. die_ zegt: Maatschappelijke groepen hebben het' Techt zich te organiseeren, maar haar doel en activiteit mogen niet ingaan tegen de wel vaart van de heele gemeenschap. De kerk wist op deze wijze de tegenstel lingen tusschen de groepen te ve'rzoenen. Dat bleek vooral, toen er een voorstel ter tafel kwam om buitengewone concentratie van vermogens te verbieden. Het werd verwor pen, doch slechts met een kleine meer derheid. Zoo zegevierde noch het extreem linksche. noch het reactionaire standpunt. Maar men kwam tot gemeenschappelijke uitspraken, die voor de toekomst van het economische leven in Amerika" van zeer groote beteekenis kun nen zijn. Want onder leiding van de kerk vonden kapitaal en arbeid elkaar. Prof. dr ir Van Iterson morgen 70 jaar „Onbezoldigd adviseur der Ned. industrie." Morgen wordt prof. dr ir F K. Th. v. Iterson 70 jaar. Hij trad in 1903 in dienst van de ge meente 's-Gravenhage, waar hij in 1905 als ingenieur aan het Haagsche gasbedrijf werd verbonden. In 1910 werd hij benoemd tot hoogleeraar in de toegepaste mechanica te Delft. In 1913 werd hij directeur van de Staatsmijnen in Limburg, als opvolger van ir R. de Kat. Voor het Staatsmijn-bedrijf heeft prof. Van Iterson zijn beste kiradhten gegeven. Hij was in het bijzonder belast met de leiding van de ÜJovengrondsche bedrijven en heeft deze ontwikkeld tot de meest doelmatige en best geoutilleerde ter wereld. Prof. v. Iterson hej£t een bijzonder gevoel voor' technische ^flre-passingen, hetgeen o.a. tot uitdruking kwam, toen hij adviseur was bij de Zuiderzeewerken. Prof. van Iterson werd eens genoemd „de onbezoldigde ad viseur van de Nederlandsche industrie". In 1930 werd hij doctor honoris causa te Delft en in 1934 lid van de Kon. Academie van Wetenschappen. Op 1 Jan. 1942 «werd hij door de Duitschers van zijn functie als direc teur van de Staatsmijnen ontheven. Na de bevrijding werd hij voorzitter van de com missie ter bestudeering van de centralisatie van de gasvoorziening in Nederland. Hij is ook thans nog zeer actief bij het dienen van wetenschap en techniek. De aid. R'dam van den Ned. Toonk. Bond heeft aan B. en W. verzocht een onderzoek te laten instellen naar het beleid van het bestuur der Stichting tot instand houding van het Rott. Fhilh. Orkest. r DITMAAL OM LINGGADJATI ER „DOOR" TE KRIJGEN Naar het Fransche persbureau AFP uit Londen meldt, zal de vertegenwoordiger der Britsche regeering in 2,0.-Azië, Lord Kiil- learn> zich binnenkort weef naar Batavia be- geveft om zijn bemiddeling te verleenen tus schen de Commissie-Generaal en de republi- kednsche regeering. Hij zal voornamelijk trachten de twee partijen tot gen vergelijk te brengen ten aanzien van de interpretatie van den tekst der onfwerp-overeenkomst van Linggadjati. Semi-officieele kringen te Londen zetten uiteen, dat de Britsche regeering er in het bijzonder op gesteld is, dat de bepalingen van bedoeld verdrag in practijk -worden gebracht. Aan dit verlangen zou reeds eerder uiting BRUSSEL WAS GISTEREN EEN DOODE STAD Zooals gisteren reeds in een dieel oruzer op lage werd vermeld, was Brussel gisteren een doode stad. In geheel België waren alle win kels 24 uur gesloten uit protest tegen de fi- nancieele politiek der regeering en de on langs ingevoerde prijsverlaging voor zekere eerste levensbehoeften. Het stakingsbevel is fioor de Belgen stapt opgevolgd. Slechts de Negen Amelanders droegen ziek kind over de Waddenzee Urk vandaag weer per schip te bereiken? Negen Amelanders droegen een vijfjarig patiëntje uit Buuren met hersenvliesontste king over de Waddenzee naar-Holwerd Drie uur hebben de mannen door de dikke sneeuwbrij gebaggerd, doch smaakten het genoegen, dat 't kind in Leeuwarden opgeno men kon worden. Ofschoon het vliegveld sneeuwvrij was gemaakt, kon door den on- gunstigen wind geen vliegtuig starten. Op Urk, waar nog voor één dag brood is en de petroleum snel opraakt, kwam een lichtpunt, doordat de stoomboot uit Em- meloord en het beurtschip uit Urk elkaar tot op 1 km in het kanaal genaderd waren. Verwacht werd, dat ze elkaar vandaag zou den ontmoeten. dienstplichtigen knoeten 2'/4 jaar naar Indië III de M. v. A. op het wetsontwerp „Uit- ïending dienstplichtigen", deelde de betrok ken ministers mede, dat het verblijf van de dienstplichtigen in Indië den tijd van op komst en terugreis inbegrepen 2'fe jaar be draagt. Een wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwetten voor Lönd- en Zeemacht kan worden tegemoet gezien. De Regeering erkent, dat de uit te zenden dienstplichti gen het besef moeten hebben, dat zij de 7 December-gedachte helpen verwezenlijken en niet in extream anti-Nederlandóch Indo nesisch nationalisme dienen. Er waren vandaag nog geen kranten in Parijs Ramadier slaat opnieuw hoopvolle verwachtingen den bodem In. De hoop, dat de inwoners van de Fran sche hoofdstad na 25 dagen eindelijk weer eens hun kranten zouden terugkrijgen, is opnieuflr ijdel gebleken. Paul'Ramadier, de Fransche premier, heeft nl. geweigerd het accoord tusschen kranteneigenaren en -drukkers, waarbij de laatsten 17 pet. loons- verhooging zouden krijgen, te onderteekenen, zulks in tegenstelling met het gisteren ge geven bericht, dat slechts geldt voor de machinezettero en stypeurs. Ramadier moti veerde zijn weigering met de overweging, dat het accoord wat de drukkers betreft niet voorziet in een voldoende compensatie in productieverhooging per man om de loons- veerhooging te rechtvaardigen. Vertegenwoordigers van kranteneigenaren en -drukkers kwamen gisteravond opnieuw bijeen om voorstellen uit te werken, welke de regeering wel kan aanvaarden. In het algemeen wordt echter verwacht, dat de sta kingen nu weer ruilen voortduren. groote warenhuizen waren geopend, maar het aantal koopers was lang niet zoo groot als andere dagen. De café's waren de duipe, want zij moeten een vollen dag ontvangsten der ven en de dorstigste Belg zal er niet aan denken zijn schade van den vorigen dag in te halen. Er reden nog minder auto's Jan tij dens de bezetting. In de omgeving van de regeeringsgebouwen, patrouilleerden gendarmes met het geweer over den schouder. De beursnoteeringen wer den geschorst. Vandaag zal de Belgische hoofdstad echter weer*" opbloeien als een 'bloem. Een delegatie der stakende winkeilders zal een bespreking hebben met de ministers Huysmane en Liebaert. zijn gegeven tijdens de besprekingen, welke onlangs plaats hadden tusschen het Engelsche ministerie van Buitenl. Zaken en den Neder- landschen amibassadeur te Londen. (Wij herinneren er in dit verband aan, dat zoowel van Britsche als Nederlandsche Re- geeringszijde ontkend is, als zouden de En- gelsohen aangedrongen hebben op spoedige onderteekening van Linggadjati. Red.) xÉ&n groote zonnevlek Naar het K.N.M.I. mededeelt, is momen teel op de zon een buitengewoon groote zonnevlek aanwezig. Men kan deze vlek gemakkelijk met het bloote oog zien, wanneer de zonnestraling door nevels of dunne wolkenflarden verzwakt is. Bij ontoewolkten hemel moet men het oog beschermen met een zwart stuk glas of film. - De vlek heeft een doorsnede van onge veer een tiende gedeelte van de zonne schijf... Dit komt overeen met meer dan 1000.000 km. Het zal nog een week duren voor de vlek door de wenteling van de zonmebo^ achter den Westelijken zonsrand is verdwenen. Constellation verloor op 6000 m koepel en navigator Terwijl eeti Constellation van de Trans- world Airlinis van Gander op weg was naar Shannon, voor de vlucht naar Genève, woei de navigati.ekoepel van het dak van het toe stel en verdween met navigator en al in de diepte. De machine vloog op zesduizend meter hoogte en de piloot was genoodzaakt ter stond lager te gaan vliegen, daar het lucht druksysteem in de cabine buiten werking trad. De machine keerde behouden op Gan der terug. Er waren achttien passagiers en 7 leden der bemanning aan boord. SPANNING OM TRUMAN'S CONGRESBOODSCHAP De berichten over de Amerikaansche hulp aan Griekenland kregen vandaag een drama tisch accent, door een mededeeling van sena tor Tayjor, dat Trumans speciale afgevaar digde in Griekenland, Paul Porter, er bij het Witte Huis op zou hebben aangedrongen, dat de hulp van Amerika aan Griekenland, tot voorwaarde dient te hebben het aftreden van koning George. Volgens Porter vertegen woordigt de koning slechts een kleine min derheid van zijn volk. Taylor drong er op aan, dat alle telegram men van Porter aan Truman gepubliceerd zullen worden, voor de laatste zich morgen, overeenkomstig zijn plannen, tot het Con gres richt. De spanning om deze boodschap van Tru man is zeer groot en herinnert aan de crises tijdens den oorlog. De hulp aan Griekenland zal zich'-n.l. ook tot het geheele nabije Oosten met name tot Turkije uitstrekken. Tegen 31. Maart zullen de Britsche troepen definitief uit Griekenland vertrekken. Inmid dels wordt groote activiteit van troepen met tanks en vliegtuigen gemeld in Noord-Grie kenland, die een beslissend offensief tegen de guerilla's zouden willen inzetten. De aannemers F. J. v. d. Z. uit Biltho- yeti.en B. B. uit A'dam zijn door het B.G. të^A'dam veroordeeld tot 3 jaar R.W.I., we gens werkzaamheden voor de Duitschers. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER G. TH. ROTMAN. 3. Ja, zo'n leven vrij en blij Lijkt veel op een pretje; Hun eetzaal is de groene wei. Een hooiberg is hun bedje. Maar dit alles, *t is gewis. Schijnt vaak mooier dan het Tal van tegenslagen Komen hen belagen. 4. Zo stonden zij op zeek'ren dag Weer te musiceeren, Met getingel en gezang, Langs den weg bij Vere, Toen opeens een kleine hond. Die muziek een kwelling vond. Met vergramde ogen Woest kwam aangevlogen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Assen (toez.) buiten ge w. pred. pl. H. J. v. Achterberg te Hol ten (Ov.) Geref. Kerken Beroepen: te Zwager-veen C. Kamiper te Pesse; te Zwaagwesteinde J. Kortman, cand. te Emlichheim (Gr. Bentheim, Did); te Ziwijndrecht J. Visscher te Spijk. A angetnomen naar Breda (vac.-M. v. d. Bosch, dvang. pred.) F. J. Jonkhof te Malang, met verlof te Groningen; naar Hen gelo (Ov.) R. Kooistra te Siegerswoude. Bedankt voor Dwinigeloo Th. P. Pot- ma te Meerkerk. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Middelburg W. Scheele te Zwyndrebht. Chr. Geref. Kerk. Be dankt: voor O.-Beyerland W. Heer- ma te Rotterdam-Centrum. Doopsgez. Broederschap Beroepen: te Amsterdam F. Kuiper te Alkmaar. Ds J. G. FERNHOUT NIET NAAR BANDOENG TERUG. x Ds J G Fernhout, Geref. predikant te Bandoeng, met veflof hier te lande. gast niet meer naar Ned.-Indië terug. Hij wil thans een al jaren door hem gekoesterden wensch in vervulling doen gaan, nl. de stu die van de pastorale psycho-therapie ter hand nemen. Onder persoonlijke leiding van prof. dr Rumpke van Utrecht is ds Fern hout met deze studie begonnen, die IV2 a 2 jaar zal duren. Vermoedelijk zal hij na zijn verloftijd emeritaat aanvragen. De Geref. Kerk van Bandoeng is nu geheel herderloos, want ds W. Fijn van Draat, eveneens met verlof in Nederland, is voor verblijf in de tropen afgekeurd. Hij nam onlangs een be- - roep aan nae^ d^kleine kerk van Over- veen. Beide pfedirahten hebben in de be zettingsjaren van nabij kennis gemaakt met het Japansche régime. Ds H. L. BOTH MET EMBftfTAAT. Ds H L Both, Geref. pred. te Arnhem, heeft zijn kerkeraad verzocht, zijn emen- taatsaanvrage in te dienen. Hij is nu 63 jaar oud en diende de kerken van Andel, Eindho ven, Spijk en sinds 1921 Arnhem. Hij is bereid na zijn emeritaat als hulpprediker in Arnhem te blijven. Het beroepingswerk in deze a.s. vacature is al begonnen, maar nog zonder resultaat. PERSONALIA. Ds A F L v Dijk, predikant bij de Doopsgezinde Gem. te Kampen, heeft zijn ambt in de Doopsgez. Broederschap neerge legd en zal zich aansluiten bij de Ned. Herv. Kerk. Maandagmiddag heeft prof. dr J. Hei mans, hoogleeraar in de bijz. plantkunde en genetiva aan de Gem. Univ. van Amsterdam, zijn ambt aanvaard. Ir J M Riemens, Rijkstuinbouwconsulent •te Den Haag en ir C Staf te Arnhem, zijn belast met het geven vah cursussen, resp. in groententeelt en grondverbetering aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen en wel tot het einde van dit studiejaar. Dr R Brinkman, thans buitengew. hoog leeraar te Groningen, is benoemd tot gew. hoogl. in de fac. der Geneeskunde (physio- logische chemie) aldaar. ONDERSCHEIDING VOOR PROF DR W. J. DE HAAS. Prof. dr W. J. de Hiaas te Leiden is ge-ko zen tot buitenlandfich lid van de Fransche Academie van Wetenschappen. De Fransche Academie telt drie buitenlandsche leden in de physica; de beide anderen zijn de theore tische physici Albert Einstein en M. Bohr. DIESVIERING LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. Gisteren werd in Wageningen de dies nata- lis van de Landbouwhoogeschool gevierd1. Een onderdeel van de plechtigheid was de eere-promotie van dr E. H. Krelage, voor zitter van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur/ op' grond van zijn uitstekende ver diensten. aan den Ned. tuinbouw bewezen. ACADEMISCHE EXAMENS. UTRiECHT, 8 Maart. Geslaagd: cand. ex. rechten C. J. Houwert, Utrecht; L. M. Pahud de Mortagnes, Hilversum; le deel apoth. ex. mej. M. A. G. H. Smeets, mej. J. T. M. Croon, mej. L. Claus, J.. E. H. Mdjnhardt, L. V. H. Hardy, E. Samuels Brusse en A. W. Th. Binnendijk. UTRECHT, 10 Maart. Geslaagd: semd- artsex.: N. Gaasterlahd, F. H. de Richemont, W. Wijlk; artsex.: mej. H. J. Doorsbhodt, T. Oh. M. Herckenrath, G. H. Schless; theor. tandheelk. ex.: Ie deel: D. Brandt, mej. A. Jansen., W. J. Slaterus»; theor.- tandheelk. ex. 2e deel: A. J. van Hillegondeberg; prac- tisch tandheelk". ex.: mej. G. Timmenga. SCHRIFTELIJK EINDEXAMEN H.B.S. VAN 2—6 JUNI. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens der openb. H.B.S.-en met 5-j. .cur sus, de bijz. H.B.S.-en met 5- en 4j. cursus, de middellb. scholen voor meisjes en de mid- delb. Handelsscholen met 4-j. cursus, wordt gehouden op 2, 3, 4, 5 en 6 Juni a.s. Winter thans definitief voorbij De nieuwe aanval van den dooi heeft meer succes gehad dan de vorige, zegt het K.N.M.I. hoewel hij ook ditmaal nog binnen ons land werd afgeslagen. Noord-Friesland en Gronin gen bleven n.l. nog in het vorstgebied, doch wat de overige provincies betreft, zette de dooi zich, en naar aan te nemen is thans definitief, door. Op verschillende plaatsen, viel zware regen. In De Bilt 4 m.m., hetgeen bijna de helft.van het ma and gemiddelde voor Maart is. Voor het geheele land is nachtvorst nog niet uitgesloten en de Noordelijke provincies moeten de nieuwe, snel-naderende Oceaan- depjessie afwachten, voor blij venden dooi. In Zuid-Limburg liep de temperatuur op tot ongeveer 8 -graden boven nul. Voor het eerst sinds 18 Jan. kwam vannacht in De Bilt de minimumtemperatuur boven het vriespunt, waarmee het einde kwam van een reeks van 51 vorstdagen, wat sedert het begin der waar nemingen in 1849 niet voorkwam. De winter van 1890 had een continu-reeks yan 49 vorst dagen en 1939—'40 van 40. Beide eindigden vóór 1 Maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2