Jac. Wilbrink 25 jaar lid der Gem. Commissie ij hebben dringend jonge vaklieden noodig NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 6 MAART 19IT Stadsnieuws Welbestede periode in dienst der Ned. Herv. Kerk (Van één onzer verslaggevers.) Op 5 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Wilbrink lid werd van de Kerkvoogdij of Gemeente-Com missie van de Ned. Herv. Gemeente. Op bezoek bij den aanstaanden jubi laris, vertelde deze ons iets omtrent de toedracht van deze benoeming en de ge schiedenis van zijn ambtsperiode. Een kwart eeuw geledenwaren ae salarissen van de predikanten zeer laag en van verschillende zijden drong men er op aan daarin verbetering te brengen. De Kerkvoogden stelden voor de plaat- sengelden en den hoofdelijken omslag te verhoogen, doch het college van nota belen wenschte een meer gematigd op treden door den -weg van de vrijwillig heid te bewandelen. Dit conflict leidde er toe, dat drie leden van de Gemeente- Commissie bedankten. In de verschil lende vacatures werd o. a. de heer Wil brink gekozen. Het zittende college richt te zich tot den heer Wilbrink met het verzoek om te bedanken, omdat het doel, dat de notabelen voor oogen hadden, toch niet zou worden bereikt. De ge- JAC. WILBRINK. kozene nam zijn benoeming echter aan. De actie voor de vrijwillige bijdragen werd voortgezet en zij heeft goede resul taten opgeleverd. In de eerste jaren werd een groot succes geboekt, later is het aantal bijdragen weer verminderd Na drie jaar lid van de gemeente-com missie te zijn geweest, werd de heer Wil brink voorzitter van de commissie van Financiën, welke functie hij nog steeds bekleedt. Doch de kwaliteiten, waarover hij bleek te beschikken, maakten, dat men hem nog meer functies toebedeelde; zoo werd hij lid"van de commissie van Fabricage, voorzitter van de commissie voor den bouw van de Kooikapel en de comm. voor de inwendige restauratie van DS G. TOORNVLIET. Ds G. Toornvliet van Groningen, die door den kerkeraad der Gsref. kerk werd beroepen als stud-eoitenpredikant, waarvan wij gisteren reeds melding maakten, werd 30 Jan. 1908 te Velsen. geboren en bezocht de H.B.S. te Haarlem, waarna hij het Staatsexamen aflegde. Vervolgens stu deerde h-ij theologie aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam, waar hij in 1935 can did aat werd. Op 3 Nov. 1935 aanvaardde hij zijn ambt bij de Geref. kerk te Nieuwerkerk a/d IJ9el, welke gemeente in Dec. 1939 met Wolpheze werd verwisseld terwijl hij sedert Juni 1944 te Groningen arbeidt. Ds Toornvliet, die hoofdredacteur is van het orgaan „De Strijdende Kerk," beweegt zich speciaal op het terrein der evangelisatie en jeugdbeweging, waarvoor hij 'vn het Noorden des lands tal van spreekbeurten vervult. Hij geeft catechi satie aan de studenten en heeft veel con tact, ook met studentengroepen, in bui tenkerkelijke kringen. Door zijn arbeid heeft ds Toornvliet zich in breeden kring veler achting en sypmathie verworven, zopdat men. he min' Groningen noode ziet heengaan. SAMENKOMST VAN DE „JONGE KERK" GAAT NIET DOOR In verband met de ongesteldheid van den heer L. Mens, gaat de vergadering van de „Jonge Kerk", welke hedenavond om acht uur in de consistorie van de Pieterskerk zou worden gehouden, niet door. Gistermiddag is brand uitgebroken in een perceel op de Toussaintkade, be woond door N. H.. Bij het stofzuigen in de kamer is een brandend oliestel omge stoten, waardoor de huiskamer gedeelte lijk uitbrandde. De brandweer kon- met een straal op de waterleiding het vuur blusschen. De verzekering dekt de schade. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jannetje, d van H Lange- zaal en A M L Partner; Rolf A, z van W M den Dopper en N J van der Linden; Dirk, z van B du Mortier en J Wetselaar; Nieske J d van W J Laman en S H ïfae- meijer; Grietje, d van S Blouw en J Janszen; Frans P, z van G J van Houten en J M Zaalberg. GEHUWD: D Blansjaar en J C Lin- schooten; I Bleiji en J C Fakkel; G J H Bovenlander en H H Goddijn; J Brouwer en J M Goddijn; J Gival en A* M Reize- voort; P W van der Klaauw en A Delfos; J L Philippo en E Meijers; J Remijnse en J A van Pijlen; J Valk en A M van Velzen. OVERLEDEN: C Vreedendaal-den Heetetn, 78 j. de Marekerk, terwijl de jubilaris ook een groot aandeel heeft gehad in de exploi tatie van de begraafplaats „Rhijnhof". In den eersten tijd baarde deze exploitatie groote zorgen, maar door verschillende wijzigingen heeft men ook deze moeilijk heden weten te overwinnen. De financieele toestand van de Her vormde gemeente is, vergeleken bij eenige jaren geleden, goed te noemen. Dreigde in het verleden het gevaar, dat een pre dikantsplaats moest worden opgeheven, thans is het zoo, dat vorig jaar nog een tiende plaats kon worden gesticht, waar uit blijkt, dat de financiën zich in gun- stigen zin hebben ontwikkeld, aldus oru'e zegsman. Behalve genoemde functies heeft de heer Wilbrink in den loop der jaren nog op zich genomen het voorzitterschap van de ^Kerkelijke kiesvereeniging „De Her vormde Kerk" en de gecombineerde be sturen van de samenwerkende kiesver- eenigingen, terwijl ook de wijkvereeni- ging „Levendaal" den jubilaris geruimen tijd als bestuurslid in haar midden mocht hebben. Zoo kan de heer Wilbrink, die nog steeds actief de zaken van het Kerkelijk leven met toewijding en nauwgezetheid behartigt, terugzien op een ambtstijd, waarin, in spijt van vele zorgen, veel werk is tot stand gekomen en de ge meentecommissie in het bzijzonder, zal dankbaar zijn voor het vele werk, dat haar tweede voorzitter in het belang van de Ned. Herv. Kerk en haar gemeente leden heelt gedaan. N.S.-tentoonstelling komt in April naar Leiden Interessant overzicht van den opbouw van ons Nat. Spoorwegbedrijf. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, zal in de maand April door de Ned. Spoorwegen te Leiden een propaganda-tentoonstelling worden ge houden, waar door middel van uitge breid fotomateriaal een en ander van den moeizamen opbouw van het spoorweg bedrijf te zien zal zijn. Deze- foto-mon tages toonen ons hoe er is gewerkt, brug gen en rails hersteld en stations weer bewoonbaar worden gemaakt. Over de toeneming van het goederen- en perso nenvervoer vertellen enkele grafieken den bezoekers hoe snel de vooruitgang is geweest. Op de tentoonstelling zal verder nog aanwezig zijn een model van een ge stroomlijnd electrisch drie-wagenstel en het diorama, dat ook op de Najaarsbeurs in 1946 te Utrecht in het middelpunt van de belangstelling stond en ons twee elec- trische treinen Iaat zien onder het be kende en nieuwe Utrechtsche seinhuis. De expositie, welke reeds in Heerlen, Maastricht, Bréda, 'sTHertogenbosch, 'Nij megen en Tilburg werd gehouden, trok in deze plaatsen zeer veel bezoekers Voor rondleiding- en inlichtingen op de tentoonstelling is steeds één van de per soneelleden van de Propaganda-afdeeling aanwezig, die de bezoekers er van over tuigt, dat de slagzin van de tentoonstel ling: „Nederlandsche Spoorwegen: Ten dienste van het Nederlandsche Volk" volkomen juist is. Na Leiden gaat de tentoonstelling naar het Oosten en Noorden van ons land. Ambachtsschool voorziet in technisch onderwijs Bij het toelatingsexamen voor de Am bachtsschool is dit jaar wel bijzonder ge bleken. dat de jeugd door de oorlogsom standigheden en allen nasleep hiervan, in haar lagere schoolopleiding te kort is gekomen. Niettegenstaande de eischen van toe- dating dit jaar lager waren gesteld dan vorige jaren, waren de resultaten van het examenwerk maar zeer poover. Een aantal leerlingen, dat"'niet aan de toelafingseischen voldeed, moest worden afgewezen, teneinde nog een jaar het onderwijs aan de lagere school te volgen. Dank zij de uitbreiding van de gebou wen der Ambachtsschool kunnen dit jaar alle leerlingen, die zich hebben aange meld en voldoende lager onderwijs heb ben genoten, tot de school worden toe gelaten. De Ambachtsschool voldoet aan de be hoefte van goed vakonderwijs, terwij zij. in samenwerking met het georganiseerde bedrijfsleven, als nazorg op de tweejarige schoolopleiding een bedrijfsopleiding vol gens Titel II van de Nijverheidsonderwijs- wet verzorgt, waarbij de gediplomeerde leerlingen nog gedurende twee jaren in de bedrijven praktisch door den patroon worden opgeleid. Vanwege de Ambachtsschool wordt, in overleg met de landelijke leerlingen-op leidingen, op deze praktische opleiding toegezien, waarbij de leerling het contact met de school onderhoudt, door wekelijks invullen van een werkboekje. Teneinde de theoretische kennis en de technische teekenvaardigheid te onder houden en uit te breiden, zijn de leerlin gen verplicht om gedurende dien tijd een technische avondschool te bezoeken. De opleiding aan de Ambachtsschool kan alleen dan met vrucht worden ge geven, wanneer deze school door leerlin gen wordt "bezocht, die voldoende lager onderwijs hebben ^genoten en blijk heb ben gegeven, aanleg en vaardigheid te bezitten voor de technische vakken. De resultaten van het Ambachtsschoolonder- wijs zijn in verreweg de meeste gevallen goed. Uit nauwkeurige aanteekeningen over den verderen levenswandel der oud-leer lingen blijkt wel, dat zij verscheidene goede plaatsen in de maatschappij inne men. De Ambachtsschool plaatst bij voorkeur flinke leerlingen, die op de lagere school uitblinken. Immers voor goede vakrnen- schen zijn in de eerste plaats flinke jon gens noodig. die goed kunnen leeren en daardoor het meer ingewikkelde techni sche onderwijs aan de Ambachtsschool met vrucht kunnen volgen Ons Nederland heeft behoefte aan goed ontwikkelde technische vakmenschen en daarom moeten jopgens, die een technisch vak kiezen, zorgeii, dat zij op de lagere school reeds tot de besten behocren. (Wegens technische moeilijkheden eerst heden geplaatst). NEDERLAND—ZWITSERLAND. Het hoofdbestuur der Vereeniging „Vrienden van Zwitserland", welke ver eeniging het doel heeft dé cultureele banden tusschen Zwitserland en Neder land nauwer aan te halen door het or- ganiseeren van lezingen, het vertoonen van films, het houden van tentoonstellin gen, het doen optreden van kunstenaars en orkesten, enz., heeft besloten aan deze organisatie een federatieven vorm te geven en o.m. tot oprichting eener Leid sche af deeling over te gaan. De belangstelling voor deze vereeni ging is buitengewoon groot, hetwelk moge blijken uit het feit, dat in een week tijds een eere-comité kon worden ge vormd, bestaande uit de heeren W. Kohly, Zwitsersch gezant in Den Haag, jhr mr F. Beelaerts van Blokland, dr Jos. J. Gielen, minister van O., K. en W en' mr J. Terpstra, oud-minister van O, K. en W. Adhaesiebetuigingen uit Leiden en om streken kunnen voorloopig worden ge zonden aan den heer Jac. G. Schoonens, Hooge Rijndijk 105a te Leiden. De afd. Leiden van de Ned. Reisver- eeniging belegt op Woensdag 12 Maart a.s. in den Foyer een Zwitserland-avond Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten de letters J. en K. t./m. Kan. Het distributiekantoor is ge opend van 8 3011.45 en 24" uur. Officieele publicatie UITLOTING GELDLEENING. Burgemeester en Wethouders van Lei- den brengen ter algemeene kennis, dat op 25 Maart 1947, des voormiddags te 11 uur, in een der vertrekken van het Stadhuis zal worden overgegaan tot de uitloting van de achter de volgende obli- gatieleeningen vermelde bedragen: 3 pet. obligatieleening van 1896, groot f 1.069.000, f 16.000; 3% pet. obligatieleening van 1904, groot f500.000 f 10.000. Burgemeester eci Wethouders voor noemd, F. H. van Kinschot, Burgemeester. J. Bool, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1947. Kunst en Letteren Schubert-herdenking Morgenavond, 8 uur, organiseert „Vrij Nederland" in het Volkshuis, Apothekers- dijk een concert ter gelegenheid van de 150-jarige herdenking van den geboortedag van Franz Schubert. Dora Conrad zingt „Die Winterreise", Schuberts rijpste en bewogenste liedercy clus. De pianobegeleiding is in handen van Jan Huckriede. De zaal zal worden ver warmd. CONCERT ANNIE MIRANDOLLE. De Ned. Concertdirectie J. Beek te Den Haag deelt ons mede, dat de Haagsche pianiste en paedagoge Annie Mirandolle, die ook in Leiden geregeld concerteerde, thans wederom hier op zal treden en wel in de zaal van het Oostersch Instituut (Rapenburg 61) op Zaterdag 15 Maart a.s. De zaal wordt verwarmd. CONCERT JAN SMETERLIN. Het concert van den beroemden Pool- schen pianist Jan Smeterli.n, dat oor spronkelijk met het oog op de kolem- schaarschte tot nader order was uitge steld, zal nu toch op den oorspronkelijker datum, t.w. Dinsdag 11 Maart in de groote Stadsgehoorzaal plaats vinden. Jan Smeterlin. zal op dezen avond wer ken ten gehoore brengen van Haydn, Brahms, Chopin, Ravel en Debussy. Reizen is geen pretje! De verbindingen met de omgeving zijn thans weer eenigszins verbeterd. Met de N. Z. H. Tram kan men weer naar Den Haag, Noordwijk en Katwijk a.d. Rijn. Naar Haarlem kan men ook, doch slechts gedeeltelijk per tram. In Sassenheim moet men nl. overstappen in een auto bus, die tot Hillegom gaat. Vandaar moet men weer met de tram zijn reis vervol gen. De busdiensten ondervinden veel vertraging. De Rijnstreek rijdt alleen naar Alphen, waarbij de dorpen Leider dorp. Koudekérk en Hazerswoude wor den aangedaan. VOORSCHOTEN. De Distributiedienst deelt mede, dat in het vervolg alle soorten aanvraagformulie ren uitsluitend op Dinsdag aan het Distri butiekantoor, Treubstraat 9, kunnen wor den afgehaald. Inlevering hiervan kan op Vrijdag d.a.v. plaats vinden, terwijl op an dere dagen geen formulieren worden afge geven of ingenomen. De uitreiking van levensmiddelen- en textielkaarten vindt morgen plaats in het distributiekantoor,- Treubstraat 9 van 9.30 12.30 en van 1416 uur voor bewoners van Nieuw-Voordorp, Huize Bydorp, Huize Beresteyn, Gemeente-instellingen. Overge legd moet worden de tweede distributie- stamkaart met inlegvel. Aan personen be neden 16 jaar worden geen distributiebe scheiden medegegeven. GEBOREN: Pieter J, z van P Buwalda en G Hoekstra; Petrus F, z van M P Kikkert en J S Diemei; Nicolaas, z van H van Veen en A C van Oosterom. ONDERTROUWD: J H Querreveld, 23 j en E C H van Saanen, 21 j; J Zwaan 22 j en D van der Bent, 23 j. GETROUWD: H A Straver, 21 j en D Tiemeijer, 23 j. OVERLEDEN: P van Hattem-Fijnand» 88 j; A A de Ruiter, 70 j. De burgemeesters uit den kring Leiden en omgeving houden maandelijks een bijeenkomst om over verschillende problemen, welke alle gemeenten raken, van gedachten te wisselen. Een onzer redacteuren ontmoette hen juist, nadat het „officieele gedeelte" achter den rug was en de burgervaders, die dag en ook dikwijls 's nachts bezig zijn om de belanden hunner gemeenten te behartigen, nog - even in gezelligen kout bijeen zaten, waardoor onze fotograaf de gelegenheid kreeg het gezelschap te „knippen". Van links naar rechts zien wij hier de burgemeesters jhr. R. Sandberg van Boelens van Sassenheim. mr. F. H. A. Schokking van Alphen a/d Rijn, C. J. van der Hoeven van Voo-schoten, J. C. van Wageningen van Woub-ugge. J. C. Baumann van Oegstgeest, H. J. J. A. Smeets van Zoeterwoude, jhr. mr. L. M. E. von Fis enne van Warmond, K. van Diepeningen van Leiderdorp en jhr. mr. F. H. van Kinschot van Leiden. Op deze foto ontbreken o.m de burgemeesters mr. P. N. Höweler van Rijnsbuig en A. Warnaar van Hazerswoude. die eenigen tijd voor het maken van deze opname moesten ve: trekken. (Foto Nvan der Horsty (Exclusieve opname Nieuwe Leidsohe Crt.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4