Krijgt het gezonde verstand nog een kans? Op zoek naar medewerkers voor volkstelling s: 't Zendingscentrum afbreken of voortbestaan? MUIWK LETOSCHE COURANT WOENSDAG 5 MAART 1947 REDE EERSTE KAMERLID v. VOORST GEEFT HOOP (Van onzen Parlementsredacteur.) De nachten welke lagen tusschen de rede van minister Jonkman vorige week Vrijdag in ^e Eerste Kamer, en gisteren, den dag der replieken, mogen dan geen algeheele udi- déLijkheid hebben gebracht in de bedoe lingen dei' regeering zooals de heer Pol- leona (C.H.) opmerkte. Zij waren toch in zooverre dienstig geweest, dat zij de leden der Kamer de gelegenheid hadden geschon ken hun opvattingen nader te formulieren. De omstandigheid, dat de rede van den minister inmiddels reeds in druk was ver schenen heeft daartoe stellig bijgedragen. Men leide hieruit intusschen niet af. dat de dag van gisteren vele naeuwp perspec tieven heeft gebracht. De casuspositie is ver scherpt en veelszins ook verhelderd. De cri- tiek is er in het voorbije weekend niet zwakker op geworden, ondanks de ministe- rieele rede, zij is wel in zakelijker formu- leerang gesteld. Uit het bestaan van die verschillende in zichten, zooals zij bij het debat in eerste instantie waren gebleken, had de minister de wensohel ijkiheid mede geadstrueerd om een bepaalde personeelspolitiek te gaan voe ren. Zijn betoog was, dat het debat duide lijker dan ooit had laten zien, dat er ver schillende uiteenloopende opvattingen inzake Inddë mogelijk waren en dat dit een aan wijzing temeer voor hem was, om bij zijn personeelspolitiek de noodige voorzichtig heid in acht te nemen. Maar op deze wijze was zulk een overigens op zichzélf reeds bedenkelijke personeelspolitiek in een totaal verkeerd kader geplaatst. Immers nu was in de rede van den minister het parlement, of liever de oppositie in het parlement de aanleiding om zijn personeelspolitiek te gaan verscherpen. Hierop werd terecht de aan dacht gevestigd. Br zaten overigens in deze kwestie nog enkele pikante punten. Zou, zoo wérd gevraagd, minister Jonkman wed ooit voorzitter van den Volksraad zijn ge worden, indien vroeger de regeering een be paalde. haar welgevallige personeelspolitiek had gevoerd? En hoe zou het in dat geval staan met dr Van Mook? Een spreker van de regeeringszijde, de heer Kerstens (KVP) kon dezen aanval ten deële pareeren met de mededeeling, dat de heer Jonkjnan eerst tot voorzitter van den Volksraad was be noemd, nadat de Regeering de beide eersten op de voordracht had gepasseerd. Heele- maal was de aanval daardoor met afgesla gen. Immers de heer Jontomaji is, zij het dan als derde op de voordracht, toch maar benoemd. Zooiets zou, naar het schijnt, in de taraam der Regeering thans niet meer te pas komen. Wij kunnen bij het weergeven van het geen gasteren in de Kamer werd opgemerkt, soberheid betrachten. Vandaag wordt het débat voortgezet, waarschijnlijk nog met een af meer sprekers uit de Kamer waarna van middag de minister opnieuw aan het woord komt. Wij vermelden nog, dat de heer Stikker (Vrijheidj een motie indiende, waarbij de Kamer, ongeacht de bereidheid der Regee- ring om op de basis der motie-Romme-van der Goes van Naters, waarbij de Tweede Kamer' zich in meerderheid met het regee- ringsbeleid heeft vereenigd om tot een accoond te komen, de verantwoordelijkheid dier regeering onderstreept om*' de bestaans zekerheid der Indische bevolking te bevor deren. Het is nog niet zeker, wat het lot van deze zorg vervuld, dat de minister thans weer tot motie zal zijn. De heer Kerstens was er, tot kennelijk genoegen der leden van de Partij van den Arbeid niet voor, ook al omdat de heer Stikker van het aannemen dezer motie zijn stem voor de begrooting afhankelijk had gemaakt. Maar is heel de >R.K. fractie er tegen? Van belang was ook in dit verband een rede van den heer van Voorst tot Voorst (KVP) die in eerste instantie niet had ge sproken. Hij wilde weliswaar vasthouden aan Linggadjati, ruu dit eenmaal door de Kamer is aangenomen, maar hij bleek met nader overleg wü komen. Dat is een kwestie van afglijden, zei hij, en we zijn al maar bezig om tegenover de republiek de lijn te vieren den weg van het overleg ligt op de helling. Aan den anderen kant dringt de tijd. De toestand van thans is onhoudbaar voor de Indonesiërs, de kampbewoners en voor ons. De Regeering moet duidelijk aan geven, waar het op staat. Het was een kloek woord en het tweede gedeelte van zijn rede, in vriendelijken toon gehouden, kon de gedachten nauwelijks beter vertolken, welke ook de oppositie met vrees vervullen. Beter gezegd: op dit punt behoort de heer van Voorst tot Voorst tot diegenen, die he regeeringsbeleid moeilijk -kunnen bewonderen. Dit was de Nederlandsche delegatie van de Canberra-conferentie: in het midden de leider der delegatie. Baron van Aerssen Beyeren van Voshol, tot voor kort H.M.'s gezant in Australië, thans ambassadeur in China. Verder v.l.n.r.: A. J. Bevesluis, wnd. hoofd Bosch wezen in Indië; kol. Abdoel Kadir Widjojoadmoedjo,. adviseur van dr. Van Mook; M. A. Pelupessy, handelsconsulent dep. van Econ. Zaken, Ambon; achter Baron van Aerssen Jhr. dr. J. A. de Ranitz, gezantschapssecr. en adviseur der delegatie; dr. Liem Hian Bo, arts te Samarinda; dr. H. de Rock, insp. Volks|ezondheid in Indië; luit. ter zee R. van der Star, adj. van dr. Van Mook en secr. der delegatie. Dr IDENBURG OVERLEGT MET DIV. INSTANTIES Honderdduizend mederwerkers zal dr Ph. J. Ideniburg, belast met de organisatie noo dig hebben voor de volkstelling op 31 Mei a.s. Dies reist hij op het oogenblik het ge- heele land af om de noodige krachten te mobiliseeren. In diverse provincies pleegt dr Idenburg overleg met de burgemeesters, dde door de commissarissen der Koningin worden opgeroepen. Verder houdt hij be- PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLATfD OP 25 MAART BIJEEN. De Proy Staten van Zuid-Holland komen op Dinsdag 25 Maart om 11 uur in buiten gewone zitting bijeen, ter behandeling van de herziening van het Ambtenarenreglement. Het ligt in de bedoeling aan het einde van de eerste vergadering de openbare beraad slagingen te verdagen ot Dinsdag 22 April Prof. BAVINCK ANTWOORDT OPPOSANTEN Prof dr J. H. Bavinck dient in „Belijden €91 Beleven" hen van antwoord, die het Zen dingscentrum der Geref. Kerken onlangs aanvielen in verband met de Indische kwestie en het deswege als niet Calvinistisch kwalificeerden. Hij schrijft „Ik Wil op die Indische kwestie hier niet ingaan, maar ik wil er hier alleen op wijzen, dat men deze dingen hier en daar wel veel zwaarder geac centueerd heeft, dan noodig was. Ook die „zendingsmenschen" erkenden immers (en zij hebben dat herhaaldelijk uitgesproken), dat er gesproken moest worden van revo lutie. Het ging hun niet om de vraag of het revolutie was of niet, maar om die heel andere vraag: hoe nu in deze revolutionnai- re situatie moest worden opgetreden, en of hier ook allerlei andere factoren in beschou wing genomen moesten worden. Mocht mfa hier alleen tegenover stellen het geweld, of was het ook geoorloofd te pogen door overreding, door gesprek, door geza menlijk beraadslagen den zoo uiterst moei lijken en gespannen toestand de baas te wor den. De verschillen lagen dus in allen geval le meer op paedagogisdh en practisch terrein. Nadat hij den bestrijders van het Zendings- oentrum heeft verweten, dat zij zich ter plaatse nooit op de hoogte kwamen stellen, zegt prof. Bavinck het droevig en onwaar dig te vinden, dat men, zonder iets nader onderzocht te hébben, concludeert „we kun nen het Zendingscentrum beter afbreken." „Toen het Zendingsbureau er nog niet was, zoo zegt men, toen ging alles veel beter. Toen bleef de leiding van het Zendingswerk veel rustiger in de handen van de plaatselijke Kerken. Toen was alles veel eenvoudiger en mooier. Hebben de menschen, die deze din gen schrijven, er wel eens over nagedacht, dat er tusschen „vroeger" en nu dit groote verschil ligt, dat toen elke Kerk op Aiaar eigen terrein kon werken, terwijl we nu moe ten zoeken, tasten, met eindelooze moeite probeeren, oon onzen weg te vinden? En dat het niet maar een liefhebberij is, maar dat het absoluut noodzakelijk was, om in deze veranderde omstandigheden de dingen an ders aan te pakken, dan vroeger geschiedde? Maar van dit alles heeft niet het Zendings- centrum de schuld. Ik moest mijn hart eens luchten over alles wat er aan de orde is. Het Zendingscentrum staat ten volle open voor elk woord van critiek, het wil luisteren naar elke stem, die het waarachtig goed meent. Het wil het oor leenen aan een ieder, die meent dat som mige dingen anders moeten, mits deze dingen gezegd worden op grond van ernstig onder zoek en niet worden te berde gebracht door menschen, die er eigenlijk niets van weten. Ik kpm me zoo van harte bedroeven over het feit, dat wij, Christenen, ook in deze vreese- lrjke tijden, nog zoo bitter weinig geleerd hebben, dat we maar voortgaan te critdsee- ren, te bekladden, na te praten, alsof alles maar mag, alsof de waarheid volkomen on belangrijk is, alsof het niet noodig is, om, vóór men iemand beschuldigt, zich eerst zeer ernstig rekenschap te geven van wat.er mis daan ia. Het Zendingscentrum zal rustig zijn gang gaan. Ik maak me niets bezorgd erover. Er zullen cursussen gehouden worden, confe renties belegd, en ik hoop van harte, dat God ons ook ;in de komende tijden zóóveel in al deze dingen schenken wil, als Hij ons tot nu in Zijn genade heeft verleend." sprekingen met de politie, de belastingen en zelfs met de spoorwegen, wier personeel ook hulp zal kunnen verleenen, zonder alm het treinverkeer afbreuk te doen. In .Amerika kocht dr Idenburg een hoe veelheid machines aan, die werkkrachten zullen besparen bij de uitwerking der ge gevens. Dooi-aanvaUnog niet ten einde De nieuwe aanval van den dood op de vorst is nog niet geëindigd. In het Zuiden viel plaatselijk flinke regen en in het Mid den en Noorden was het voornamelijk sneeuw. Uit Frankrijk komt een storing, die nieuwen neerslag zal brengen, terwijl uit Scandinavië een koude luchtstroom naar ons land afvloeit. Het tempera tuursverloop blijft hierdoor onzeker. De minimumtempe raturen varieerden tusschen 0 gr. (Beek) en -4 (Eelde). Den Haag noteerde -2 gr. Leiden 3 gr. OPBOUW-ARBEIDERS BIJ DÓOI BONNEN INLEVEREN. Als na het intreden van den dood het werk kan wo-rden hervat, moeten de arbeiders, dde bij den wederopbouw in de geteisterde ge bieden werkzaam zijn en in kampen gehuis vest zijn,, alvorens naar hun werk te reizen, hun Stamkaart eh levensmiddelenkaart bij het distributiekantoor van hun woonplaats inleveren. Alle nog niet aangewezen bonnen moeten zich op de "bonkaart bevinden. De inlevering kan van Maandag t/m. Vrijdag tegen ontvangst van een bewijs MD 19201 geschieden, welk bewijs bij aankomst in het kamp terstond aan den kampbeheerder moet worden afgegeven. Werkgevers wordt verzocht hun arbeiders van het hervatten van het werk, zoo mo-, gelijk met een speling van 2 d'agen in kennis te stellen. Te Vierlingsbeek zal op 1, 2 en 3 Juni het eerste groote Brabantsche federatie- gildefeest sedert (te bevrijding worden ge houden i.v.m. het 100-jarig bestaan van het St Laurentiusgilde. JIM, DE ZOO/S VA/V BOBBY 103. Terwijl de dienders benen maken. En druipnat hun vervolging staken. Komt Jimmy in een knollentuin, Maar ach, zjjn hoop valt gauw in puin: War.t midden in de knollen staat Een rare snuiter, wiens gelaat H&>- door zijn hoedje wordt bedekt En die zijn- armen zijwaarts strekt. 104. Een tweetal mussen, dat vol pret Zich op den boeman nederzet, Brengt Jimmy tot het inzicht, dat Hij met een pop te maken had. Nu vat hij plotseling weer moed. Berooft den „boeman" van zijn hoed, Om daarna met gerust geweten Den boer z'n knollen op te eten! Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Dordrecht (vac. J. H. Smit Sitoinga) A. F. C. den Boer te Bergen op Zoom, G. Oldemans te Tiel en K. Strijd te Hengelo (Ov.). Aangenomen naar Hoogkerk (toez,) D. Siemelink te Oostermeer. Bedankt voor PapendTecht H. Bout te Rotterdam-Delfshaven. Geref. Kerken. Beroepen: te Coevorden H. Mulder te Deventér; te Eestrum J. A. v. Netten, cand. te Weèsp; te Groningen (als evang.-pred.) C. B. Bavinck te Voorburg; te Grouw-Irn- sum P. J. S. Barends, cand. te Zeist; te Hengelo (Ov.), 2e maal, R. Kooistra te Siegerswoude; te IJsselmonde A. L. Bos te Ooltgeneplaat; te Utrecht (ziekenhuispred.) A. M. Spiering, idem te Groningen. Aangekomen naar Winschoten (als miss.-pred. op Soemtoa) J. H. Meijer te Doe- zum. Bedankt: voor Viianen J. M Bloemkolk te Gapinge. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Ulrum F. van Dijk te Opende. Bedankt voor IJsseimuiden P. Rull- npann te Driesum. Chr. Geref. Kekr. Tweetal: te Ede A. Zwiep te Zwaag- Westeinde en G. A. Zijderveld te Zwijndrecht. Aangenomen naar Rotterdam-Char- lois G. H. Folmah-te Roozenburg. B e d a n k t voor De Krim P. H. van Marrum te Nieuw-Amsterdam. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Westzaan E. Daal der te Oldeboorn. Gerf. Gemeenten Bedankt: voor Krabtoendijke L. Rijksen te Leiden. Ds P. JUKKENEKKE TE SOEST OVERLEDEN. Te Soest overleed op 68-jarigen leeftijd ds P. Jukkenekke, em.-pred. der Geref. Ker ken, die hij na 1907 diende te Pancras-Heer- Hugowaard, Kockengen, Epe en Maarssen, waar hij in 1929 om gezondheidsredenen emeritaat ontving. Gistermiddag is het stof felijk overschot te Utrecht, ter aarde besteld. DS PH. F. FABER 50 JAAR PREDIKANT. Op 28 Maart as. zal ds F. Faber, em.-pre dikant der Ned. Herv. Kerk. thans wonendè te Amsterdam, den dag herdenken, dat hij vóór 50 jaar in het ambt bevestigd werd. Ds Faber is nu 77 jaar oud en döende na 1897 de gemeenten van Langerak, Buiksloot en Slo ten. IN HET KORT. Het aant pairedikantsplaatsen in de Ned. Herv. Gemeente van Amsterdam zal met vier worden uitgebreid, waarvan twee voor evan- gelisatiepredikaoiten en één voor een twee den ziek enhuispredikantHierdoor zal Am- stendam-Centruim niet minder dan 46 pred.- plaatsen krijgen. De bekende Paaschcollecte in de Ned. Herv. gemeenten bracht in 1946 ongeveer f 800.000 op. Voor dê~c'ollecte-1947 is reeds een vouwblad en een affiche ontworpen, om ook deze actie te doen slagen. Te Driebergen-Rijsentourg is een Herv. Evangelisatie op G. G. opgericht. Voorloopig secr. is T. Kleiburg, Oosterdwarslaan 3, Drie bergen. Vanwege den Oecumenischen Raad zal een delegatie een bezoek brengen aan de pa triarchen van Konstantinopel, Antiochië, Alexandrië, Jeruzalem en van de kerken van Griekenland en Cyprus. Meer dan 400 Zendelingen zijn in China aangekomen, afgevaardigd door de Confe rentie voor Uitwendige Zending van N. Ame rika Het is de grootste groep tot nogtoe. AMERIKAANSCHE ZENDELINGEN LEEREN VLIEGEN. Onlangs vertrokken niét minder dan 32 Zendelingen met tien kinderen in een Vlieg tuig van New-York naar West-Afrika. Dit was de grootste groep Zendelingen, ooit te zelfder tijd uitgezonden door de Soedan- Zending. Het was ook tevens de eerste maal in de geschiedenis, dat zoo vele Zendelingen in één vliegtuig waren! Hiermede is wel een nieuw tijdperk in het Zendingswerk ingeluid. In Amerika is men daar al op ingesteld. Het beroemde Moody Bible Institute laat reeds onderwijs in vlieg techniek 'geven, zoowel theoretisch als prac tisch. Een groep studenten aan het Calvin Col lege heeft reeds een verzoek ingediend voor dergelijk onderricht. NIEUWE DUITSCHE KERK VERZETS- HAARD DER NAZI'S? Een aantal kerken, dat zich stelt op den bodem der Luthersche Geloofsbelijdenis, wil zich vereenigen in de „De Vereermgde Evan gelischLuthersche Kerken van Duitsah- land". Deze stichting wordt van groot be lang voor het Duitseh kerkelijk leven ge noemd. Achter dit alles schijnt echter een politiek motief te steken. De Evang. Kerk heeft 'de schuld van Duitschlarod beleden en betrekkingen met Kerken in geallieerde lan den aangeknoopt. Dit, met Ndemöller's be zoek aan Amerika, is een doorn in het oog van zeer velen in kerkelijke kringen, dde het jongste verleden niet willen vergeten. Men vreest, dat 'de nieuwe kerk de ver zamelplaats zal worden van allen, die in hun hart Nazi zijn gebleven. ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT, 4 Fébr. Geslaagd: prop. civiel- ing. H. J. Buurman, Vlagt wedde; Jh Land man, Goënga en D. A. Molenbroek, Rotter dam; prop. werktuisgk. ing.: H. len Broek, R'dam; J. Koomen, Den Helder; J. Schoen', A'dam; H. G. N. Tiemersma, Nijmegen; en E. J. J. Vekühuyzen, A'dam; prop. vliegtuig- bouwk. ing - H. A. Krui6fc;rink, Apeldoorn; prop, electro technisch ing.: R. W. Meijer, Veendam en W. J. Rotteveel, Mepp ing. ex. werktuigk. ing.: K. J. de Jong, 's-Gra- venihage. AMSTERDAM, 4 Fébr. (Gom. Un*v.J Geslaagd: doet. Geschiedenis F. de Jong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2