P.-f. ontraden maatregelen tegen mr Zaayer Frankrijk en Engeland vormen weer één front Deze winter reeds nu de langste van onze eeuw 't Verklaarde J uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 1 MAART 19% ALGEMEENE WEERKLANK VAN ZIJN WOORDEN De procureurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven hebben volgens ,,Het Parool" dezer dagen naar aanleiding van het geval- Zaayer inzake de uitvoering van de döodstraf een brief gericht tot minister Van aarseveen, in het bijzonder naar aanleiding van diens brief waarin hij veredere stappen tegen mr Zaayer aankondigde. De procureurs-fiscaal dringen er bij den minister op aan het conflict niet onnoodig te verscherpen, wat trouwens ook mr Zaayer steeds heeft willen vermijden, zoo zeer zelfs, dat hij de uiterste consequentie van zijn standpunt niet trok en geen ontslag nam. In plaats daarvan zocht mr Zaayer door te spreken zooals hij sprk een minder radicalen uitweg uit een onhoudbare situatie, waarin hij was gekomen, omdat de regeering hoezeer hij er ook op aandrong, de destijds afgelegde stellige verklaringen omtrent de komende bestraffing van landverraders niet gestand heeft gedaan. e procureurs-fiscaal waarschuwen den mi nister. dat een bepaalde maatregel tegen mr Zaayef diens publieke positie wel eens zoo danig zou kunnen ondermijnen, dat hij toch nog zou moeten besluiten heen te gaan. e procureurs-fiscaal zouden er in hun brief op wijzen, dat de woorden van mr Zaayer algemeen weerklank hebben gevofrden bij het publiek. Bovendien echter gaven deze woorden uiting aan gedachten over het door de Regeering gevoerdè gratiebeleid, die door de ledenvan het Openbaar Ministerie bij de Bijzondere Gerechtshoven algemeen worden gedeeld. Een persoonlijke maatregel tegen mr Zaayer wordt dan ook met klem ontraden. Zoodanige maatregel zou de geheele collec tiviteit, waarvan deze deel uitmaakt, treffen en in beweging brengen. Het provinciaal bestuur van het district Groningen van de G.O.Ï.W. heeft een open brief aan mr J. Zaaijer gericht, waarin het o.m. heet: „Het provinciaal bestuur van de G.O.I.W, heeft in zijn vergadering van Dins dagavond, 25 Februari 1947 besproken uw critiek op het beleid t.a.v. de vervolging en de berechting van de politieke delinquenten geuit, bij gelegenheid van uw requisitoir in de zaak-Piek. Ofschoon het bestuur kan dee- len de meening, dat het wellicht niet juist is, dat uw critiek tot uiting gekomen is in uw hoedanigheid van procureur-fiscaal bij het Haagsobe B.G. en dat zij is geuit ter gelegenheid van uw requisitoir, wil ons be stuur niet nalaten zijn volledige instemming te betuigen met den inhoud van uw critiek en met de door u geuite gevoelens. Ge noemd bestuur wenscbt u _te danken voor deze woorden en u zijn waardeerirag te be tuigen voor den geestelijken moed, welke u 'hebt getoond door u aldus te maken tot tolk van het ovecrgroote gedeelte van ons volk, dat geenszins instemt met het te dezen gevoerde Regeerinigsbeleid, doch geen weg ziet, waarlangs het van deze meeuing blijk moet geven. Genoemd bestuur wenscht u kracht toe bij het streven naar verwerkelij king van de eisohen van recht en gerechtig heid, die u zelf in uw woorden hebt gesteld." DE ONTVLUCHTE TH. W. SCHOUTEN WEER INGEREKEND. Een van het driemanschap Mooyman Schouten—Boer, dat kans zag op 20 Februari j.l. te ontsnappen uit het z.g. „Armentarium" te Delft, kon gistermorgen door de PRA in Den Haag gegrepen worden, zoo meldt de „Nieuwe Courant". Het betreft hier Th. W. Schouten, die zoo wel NSB-er, Landstormer als Wa ffen-SS-er was. Boer en Mooyman ztjn nog steeds voort vluchtig. FELLE BRAND TE PEARL HARBOUR In Pearl Harbour woedt een felle brand, die de haveninstallaties dreigt te verwoesten. Vannacht waren 500 mariniers in de weer om het vuur te bestrijden. De militaire autori teiten stellen een onderzoek in. ENGELSCHE INDUSTRIE KRIJGT WEER STROOM. Ook in Londen en Z.O.-Engeland zal Maan dag het verbod van verbruik van electrici- teit door de niet-essentieele industrie wor den opgeheven. De beperkingen blijven ech ter van kracht voor huishoudelijik en ander niet-industrieel verbruik. NEW-YORK—HONOLOELOE: 14Yz UUR Een Amerika ansch legervliegtuig heeft een non-stop-aif standsrecord voor jachtvliegtui gen gevestigd, door den afstand New-York Honoloeloe (7505 km.Kaf te leggen in 14 uur en 33 minuten. RUSSISCHE BOEREN KRIJGEN LOON NAAR WERK. Ter opvoering van de productie en uit breiding van den landbouw zullen de Sow jet- Russische boeren niet langer allen hetzelf de loon uitbetaald krijgen voor gelijkwaar- dig-en arbeid. Voortaan zal worden rekening gehouden met o.m. initiatief en werklust der boeren, die op basis van. hun productieve prestaties worden betaald. Z.K.H. Prins Bernhard hield zich gisteren tijdens het folkloristisch feest op Soestdijk aan de gewoonte van de Twentsche kraamheeren en sneed zelf de groote „krentenwegge" aan, terwijl dit tooneeltje door Beatrix en Irene met spanning werd gadegeslagen. BREUK VAN 1940 WORDT IN DUINKERKEN GEHEELD Zeven jaar na de dramatische Meidagen van 1940, toen Engeland zich van het Euro- peescbe vasteland moest terugtrekken en de alliantie tusschen Frankrijk en Groot-Brit- tannië verbroken werd, zal een nieuw ver drag van bondgenootschap tusschen beide landen worden geteekend. De draad wordt opgenomen waar zij af knapte n.l. in Duinkerken waar Dinsdag a.s, Bidault en Bevin zullen samenkomen om, in de Noordelijke haven, waarin 1940 de Engel- sche troepen zich inscheepten, het nieuwe verdrag te teekenen, Om stormachtig applaus van de Fransche Nationale vergadering deelde George Bidault dit gisteren in dat huis mede, Hij voegde er aan toe: „Wij zullen nog ver der gaan. Elk der Clausules van het Fransch- Britsche verdrag zal aan onze groote bond- genooten worden aangeboden". En hij gaf te kennen, dat reeds voorbereidende bespre kingen gaande waren met België, Neder land, Tsjecho-Slowakije en Polen. Edouard Herriot, president van de Nationale Vergadering feliciteerde na deze bekendma- LAAGSTE TEMPERATUUR HAD EVENWEL 1942 Wanneer men uitgaat van de gemiddelde temperatuur overdag, gedurende December, Januari en Februari, in de Bilt, dan neemt d-ez;e winter met 1.8 gr. Celsius de eerste plaats in op de ranglijst van koude winters in deze eeuw, aldus het KNMI. De winter 1939/'40 komt met 1.6 gr. op de tweede en die van 1941/'42 met 1.2 gr. op de derde plaats. Normaal is het 's winters 2.6 gr. boven nul. Bijzonder lage temperaturen zijn eenter niet waargenomen. Dit blijkt wel duideiijk bij vergelijking van het absolute minimum van dit seizoen met dat van den zeer kouden Er mag dan een dikke laag sneeuw liggen, die de spoedige komst van de lente zeer ongeloofwaardig maaktin De Meren (U.) schonk een schapenmoeder reeds het leven aan twee dartele lammeren. En dan is het voorjaar in aantocht! winter 1941/*42, nl. —15.3 gr, op 21 Dec. 1946 en —243 gr. op 27 Jan. 1942. Indien men de winters naar de strengste vorst rangschikt, dan heeft deze nog acht winters boven zich, w.o. 1941/'42, 1939/'40 en 1928/*29. Het aantal ijsdagen, d.w.z. ee ngeheel etmaal vorst, is mombenteel reeds 46 en dit overtreft alle vorige winters van de twintigste eeuw. Het record stond op naam van den winter 1939/ '40 met 40 ijsdagen. De veel besproken klas sieke winter van 1890/'91 telde er 36 en in normale winters is het gemiddeld 8. Wij be leefden van 4 t/m 24 Febr. (21 dagen) een onafbroken reeks van ijsdagen, ^hetgeen in deze eeuW nog niet voorkwam. Zeer opval lend was verder het groote aantal opeenvol gende dagen, van 21 Januari tot 22 Febr. waarop de wind uit Oostelijke tot Noord- Oostelijke riohting waaide. En nog steeds is er geen dooi op til king don minister van Bui teniandsche zaken „Een tijdperk van nieuwe samenwerking tus- sdhen twee groote geallieerden is hiermee ingeluid", aldus Herriot. Het verdrag, dat voor 50 jaar geldt, bevat, naar A.F.P.^meedeelt, de volgende bepalingen: 1. Gemeenschappelijk optreden bil Duit- sohe agressie. 2. Volledige militaire hulp in dien een van beide landen door Duitschland wordt aangevallen, tot gemeenschappelijke actie wordt besloten of door de V.N. voorgeschreven maatregelen 'uitgevoerd moeten worden. 3. Gemeenschappelijk overleg als Duitsch land verdragsverplichtingen niet na komt. 4. Overleg ten aanzien van gezamenlijke economische kwesties. 5. De te ondernemen acties zullen steeds in overeenstemming moeten zijn met de uit het handvest der V.N. voort vloeiende verplichtingen. In Londen is men van meening, dat Rus land op de bekendmaking van het verdrag, vlak voor de conferentie van Moskou, arg wanend zal reageeren, tenzij bewezen wordt, dat het verdrag noch tegen de Sowjet-Unie gaat, noch een stap is in de richting van een Westersch bloc. De houding der Fransche communisten wordt als toetssteen voor de binnenlandsche politiek gezien en aan beide zijden van het Kanaal wil men weten, of op het verdrag practische economische resultaten volgen. NADERE REGELING GROENTEHANDEL VOLGT. Het dep. van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening deelt mede, dat ten aan zien van de feuinjbouwafzet verordening 1945, I, de beidie tutinibooi/wve rvoersverodemn<- gen 1944 en 1946, het erkenningsregilement kleinhandel in groenten en fruit in en het erkenn in gsreglement groot- en tusschenhan- handel 4n groenten en fruit, welker schor sing nog gehandhaafd is, een nadiere regeling zal volgen. Tot burgemeester van Wlech ls be noemd K. Fabius, voorheen burgem.-secr. van Oost-Kapelle en thans tijdelijk majoor der Mariniers; van Goor: J. B. Vlam, voor heen weth. van Openb. Werken, Bedrijven en Volkshuisvesting te Hengelo. „Nu is het verborgen voor uwe oogeh" Lue. 19 426. Geestelijke blindheid kan twee 'oorzaken hebben. Zij kan tot oorzaak hebben, dat het licht is weggenomen of dat het oog onge schikt is geworden, onbekwaam om het licht te zien. Het licht heeft over Jeruzalem ge schenen, maar Israël wilde het licht niet zien en toen is het licht van hen weggeno men. Paulus en Barnabas hebben het met zooveel wooTden uitgesproken in het Hande lingen-Boek: „Het was noodig, dat eerst tot u het Woord Gods gesproken zou worden, doch nademaal gij hetzelve verstoot en U zelf des eeuwigen levens niet waardig oor deelt, ziet wij keeren ons tot de heidenen." Zij hebben zich het eeuwige leven niet waar dig geoordeeld. Zij hebben er zich van af gekeerd. Nu wordt het licht aan de heidenen gebracht Als ik dit lees, dan denk ik aan de volken van Europa, die ook het licht hebben gekregen, maar die ,zich in overgroote meer derheid van het licht afwenden. Zal het mis schien ook zoo gaan, dat de kandelaar vap het Evangelie uit het Westen wordt wegge nomen en aan de volken van het 'Oosten wordt gegeven? Daar is ook een blindheid, die voortkomt uit het ongeschikt, onbekwaam worden van het oog om te- zien. Als iemand niet wil zien, dan kan hij straks niet meer zien. Daar staat in den Bijbel, dat God iemands hart verhardt. Dat ia de Goddelijke wet: wil iemand niet, dan kan hij straks ook niet meer. Leven wij over het geweten heen, dan verliest het geweten zijn kracht, dan spreekt het niet meer. Daar zijn drie tijden in de geschiedenis der volken, in de geschie denis der individuen: de tijd der genade, de tijd, dat God ons roept, naar ons omziet; de tijd der verblinding, der verharding; de tijd van het oordeel. Daar is de mogelijkheid van een ,,te laat". „Gij zult Mij zpeken en gij zult Mij niet vinden," zegt Jezus. Het Woord Gods is vol gens Luther als een neerstroomende stort bui, die overtrekt. Nog is het de tijd der bezoeking, der op zoekende genade Goda. Nog wordt ons het Evangelie verkondigd. Nog staat de Christus met de armen wijd uitgebreid, tot Zich roe pend alle vermoeiden, alle belasten, om rüst te vinden bij Hem. Zullen wij zoeken wat tot onzen vrede dient? Zullen wij luisteren als volk, als in- dividuën, personen? Als wij den genadetijd laten voorbijgaan, dan brengen wij over ons den tijd der verblinding, der verharding, den tijd van het oordeel. Waar bederf is, daar komt de vernieti ging. Waar het aas is, het karkas is, daar zullen de arenden vergaderd worden. Wie ooren heeft om te hooren, die hoore! Wassenaar. Ds W. A. O. ten Kate. Geestelijk principe en politiek Indien de individueele psyche geheel sta tisch was, en zulks ook het geval zou zijn met de „ziel van een volk", dus in werking en uiting totaal gebonden aan erfelijkheid, milieu-invloeden, dan zou er geen kans zijn op verandering, laat staan verbetering. De psyche heeft echter een dynamisch' karak ter. Er is zelfs in een verstarden, statischen toestand, dèt, wat de Engelschen noemen, een zekeren „influx" mogelijk, een geestelijxe instrooming dus, waaraan echter een proces van schulderkenning, loutering en het vast beraden voornemen, het in de toekomst ru eens stellig anders te doen, ten grondslag moet liggen. De ziel fungeert dan feitelijk als een soort „ontvangapparaat". Het is de geestelijk e, moreele kant van de zaak, die in de politiek, waar het uiterlijk slechts om machtsstreving gaat, volkomen verdoezeld wordt en toch is juist deze kant uiterst belangrijk. Wat wil een internatio naal, arbitrair, regelend apparaat als de „Ver. Naties" dat belangrijke wereld-geschil len tusschen volkeren en staten te beo orde e- len krijgt, bereiken, als de volkeren zelf, waarvan het individu deel uit maakt, niet door geestelijke beginselen worden geleid? Dan komt na iederen oorlog, alles slechts neer op machtsverschuiving en herhaling ui anderen vorm van steeds weer dezelfde pro blemen; vredesverdragen hebben dan slechts een tijdelijke mi zeer relatieve waarde. Marcus Aurelius, een Romeinsch keizer, zegt ergens „dat de innerlijke rust slechts neer komt op een goede ordening, regeling van den menschelijken geest" en merkt óók op „dat niets den mensch en een volk belet o m goed te zij n". Het is die rust, welke een Duitschland nog in het geheel niet bereikt heeft en de houding van den Amerikaanschen oud-president, Hoover, die tijdens den eersten wereldoorlog. betreffende steunverleening reeds zijn sporen verdiende, en thans óók weer Duitschland wil helpen, kan men thuis brengen onder de tweede uitspraak van Mar cus Aurelius. De Duitsdher, van nu_ kent slechts onrust, verwarring, omdat hij geen schuld erkennende, vast houdt aan haat, wrok, revanche. gelijk in de jongste nazi eruptie tot uiting kwam; van een geeste lijken „influx" Is' geen sprake". Het etiket van de politiek verandert, het wezen is hetzelfde gebleven. Maar het Duitsdhland van nu, dat niet veel meer als een leeggevloeide econo mische blaas ls, was toch tot groote tech nische en cultureel e prestaties in staat. De groote fout was, dat Duitschland steeds die macht aanwendde, om de hegemonie in Europa te verwerven en andere volkeren aan zich ondergeschikt, ja tot slaven te maken. De macht van Duitschland bleek wel uit het feit, dat er minstens drie groote mogend heden noodig waren, om het in den oorlog op de knieën te krijgen. Ontstaat er door in zicht, ordening, regeling een toestand van rust en evenwicht in de psyche der vier honderd millioen zielen van Europa, wordt het driftende instinctieve ondergeschikt aan hef geestelijke element, eerst dèn kan een instituut als de Ver. Naties effect sorteeren. In een dusdanig Europa zou ook Duitschland „onder voorwaarden" een belangrijke, nut tige rol kunnen spelen. Maar zóó ver zijn wij nog lang niet; momenteel zien wtj slechts het politieke degengevecht, de strijd om de macht. De zienswijze van Hoover komt hier op neer, dat slechte sociale omstandigheden, honger, gebrekkige huisvesting, kolennood etc. de politieke onevenwichtigheid, de on rust bevorderen etl dus de aggressie maar in de hand werken. Na in Duitschland de om standigheden grondig te hebben onderzocht, heeft hij aan Truman geadviseerd, gedurende den tijd van 1 Januari '47 tot 1 Juli '48, een bedrag van ruim 475 millioen dollar ter be schikking te stellen voor ondervoede Duit- schers. In de Engelsche en Amerikaansche zone zijn er meer dan drie en een half mil lioen kinderen én volwassenen, die extra voedsel noodig hebben. Amerika en Enge land zouden heft financieele voorschot moe ten verstrekken en zulks door Duitschland uit den toekomstigen export worden terug betaald. Vijfenzeventig „Liberty-schepen" zou Amerika moeten leenen voor het transport dier levensmiddelen. Zooals wij reeds vroe ger schreven, moet dus door dit Hoover-plan mede, door toevoer van voedsel, brandstof, verhooging van de calorische waarde, de Duitsche arbeidsprestatie weer opgevoerd, de banden van den economischen wagen weer opgepompt worden, maar tegenover de herstelde mobiliteit moet de onmogelijkheid staan van .mobilisatie". De plaatsvervan gende, militaire gouverneur van de Britsche zone. generaal Robertson, ziet de toekomst echter minder ongunstig in en verwacht, dat met dé eerste lenteboden een verbetering van den toestand in Duitschland zal intreden, voor het herstel waarvèn, steenkolen, voed sel en het transport, de drie voornaamste voorwaarden zijn. Bevin heeft nogmaals in het Lagerhuis in gelijken zin gesproken, dat Duitschland namelijk, geen noodlijdend ge bied mag worden in het hart van Europa en een redelijken levensstandaard dient te heb ben. De vraag is nu, in hoeverre deze .huma nitaire" politiek de onrust in Duitschland zal temperen en tot ander inzicht brengen, want van deze redelijkheid heeft de Duitscher zelf nooit blijk gegeven. In het Fransche parle ment heeft de ex-minister. Louis Marin, die de geschiedenis van Duitschland en de Duit sche mentaliteit tot in de puntjes kent, er weinig vertrouwen in. Hij houdt vast aan het voorbeeld van 1919 en evenals zulks het geval was met den Volkenbond, gelooft hij, dat óók de „Ver. Naties" geen waarborg zul len opleveren om een nieuwen oorlog te voorkomen. Geen inschikkelijkheid, geen transigeeren inzake Duitschland. Wat heeft men aan herstelbetalingen, - kolen en graan, als de Duitsche draak toch straks weer den kop opsteekt, Frankrijk's veiligheid in ge vaar blijft? En hij haalde er Foch en Clémenceau bij, om aan zijn betoog meer kracht bij te zetten. Mann heeft het historisch bewijs ter staving van zijn beweringen, maar aan den anderen kant, als toch de overige Geallieerden meer .geloof" hechten aan een Duitschland, dat de influx ten goede zal on dergaan, en men het óók politiek onderling eens wordt, wat haalt dit conservatieve, Fransche standpunt dan uit, het bevordert hoogstens Frankrijk's isolement. De oud premier, Paul Reynaud, wedde wel op 1 de „Ver. Naties" en gelooft niet aan revanche en oorlogsgevaar. Met dit verschil tusschen „vertrouwen", illusie en historisch realiteits besef en de „tip" van Bevin. niet teveel va» de conferentie te verwachten, trekt men af naar Moskour achter het „Ijzeren gordijn".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3