De huidige toestand van t ind. Zendingswerk De school, drager van beschaving van ons volk Geheimzinnige ziekte in ziekenhuis te Goes fflElIWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 19(7 Stadsnieuws Belangrijke conferentie vart Vronwenzendingsgroepen Gisteren werd in de consistoriekamer van de Pieterskerk een regionale samen komst van vrouwen-zendingsgroepen in de classes Leiden, Den Haag. Haarlem en Rotterdam gehouden. Op deze conferentie, welke, werd geopend door de voorzitster van de Leidsche Vrou- wen-zendingsgroep. mevr. H. S. H. Krae- mervan Gameren, voerdeals eerste spreekster het woord mej. C. B. Rijnders, zendingsdirector. overhet onderwerp: De huidige stand van het zendingswerk. In gedachten voerde spr. ons naar het bekende zendingsveld Nieuw Guinea, waar volgens laatste berichten zich 90.000 gedoopten bevinden. Er is een geweldige opleving over dit,land gegaan en 16 zende lingen en 350 goeroes op 340 verschillende plaatsen vonden hier hun arbeidsterrein. Zooveel menschen kwamen tot het Chris tendom, dat men niet meer wist. hoe het werk eenigszins te leiden. Toen kwam de oorlog en de Papoea's hebben zich wondersnel aangepast aan de moderne techniek. De oorlog heeft echter veel leed* over deze landen gebracht; toen de bevolking terugkeerde, vond zij ver woeste dorpen en ongeborgen lijken. Ook moreel heeft de Inval van de Japanners den bewoners parten gespeeld en het is noodzakelijk, dat men weerbaar wordt ge maakt tegen de vele gevaren van dansen, kettingbrieven met dreigementen. De goe roes hebben aan velerlei ontbering bloot gestaan, zonder Bijbel en psalmboek moes ten zij zich op de godsdienstoefeningen voorbereiden, zoodat veelal de zuivere exe gese en de noodige tekstgebondenheid ont braken. De grondvraag, waarmede de wor dende Papoesche Kerk staat en valt, is: Hoe wordt het Woord Gods gebracht? Ook: Moet er niet meer aandacht worden be steed aan de opleiding van predikanten, zoowel kwalitatief als kwantitatief? Daar om is het noodig. dat jonge theologen naar Indonesië gaan om goede eigen predikanten op te leiden. De roep is: Dorre velden en geen water. Dringt het wel tot de Christenge meente door, dat er op de zendingsvelden ontzaglijke nood heerscht? Een geweldige verantwoordelijkheid rust o^ de enkele zendelingen die er zijn. Het is een v.erheu- gend teeken, dat de goeroes van de verschil lende posten samenwerken om zoodoende de gemeenten sterker te maken. Ook op Biak is een groipte toename tot het Christendom geweest, die men eigenlijk een volksbeweging zou kunnen noemen. In de Japansohe periode is veel verwoest, doch in den hersteltijd heeft dit gedeelte van de wordende Papoesche Kerk wel vooraan ge staan. De groote wereld komt binnen met on gekende kracht en in de naaste .toekomst zullen nog duizenden menschen naar Pa- poealand komen. Naar buiten wordt om voorlichting geschreeuwd, juist omdat men weet, dat de zending de mogelijkheid heeft geschapen, dat de Christenen in de oplos sing v^n_de vele problemen leiding kunnen geven. In het slot van haar betoog stond mej. Rijnders stil bi> het werk op Celebes. Even als in vele andere gebieden heeft ook hier de oorlog het land in puin gelegd, vooral Posso. Het geestelijk werk heeft echter stand gehouden: de Christenen hebben Kruijt en Adriani gekend! Er is een verdie ping te bespeuren; vroeger leunden de ge meenten tegen den zendeling aan, thans arbeidt men zelf .en de frissche wind, die door de Kerk waait, schept de mogelijk heid aan den herbouw te beginnen. De financieele toestanden zijn schier on overkomelijk; het leven is tien keer zoo duur geworden en het is bijna niet mogelijk in zijn levensonderhoud te voorzien. Het is daarom een eerste vereischte, dat de salaris sen van de zendelingen verfioogd worden Spr besloot haar stimuleerende rede met de woorden: We staan op een keer punt van de tijden. Het bestaan van de Kerk over de geheele wereld staat op het spel. Van ons wordt gevraagd om ge hoorzaam te zijn aan de ons van God gegeven opdracht en het Woord te spre ken en te gelooven in de onwrikbaarheid van Zijn bestel. Mej. mr S. M. Holsteijn, secr. van den Hervormden Raad voor Uitw. Zending sprak vervolgens over: De zending in he midden onzer Kerk. Spr begon met er op te wijzen, dat de zending zoo oud als de Kerk zélve is. Door Paulus' reizen heeft het Christen dom zich zoo verspreid, dat het zijn stem pel zal drukken op alle landen, waarin het Evangelie wordt gebracht. Na eenige woorden gewijd te hebben aan de ver houding Kerk en Zending, merkte spr op, dat het verspreide vuur van de zen ding. dat overal brandt, overgebracht moet worden in het midden der Kerk. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hendrikus F. M., zn van H. Naber en M. J. Noordeloos; Antonius L., zn van A. L. Friesema en J. T. But ter; Maria, dr van H. Sloos en J. T. van Eijkf; Wilhelmus, zn van M. v. Polanen en J. van Steenbergen; Cornelis W., zn van W. J. T. Kaapaan en J. M. Lager- man; Pieter. zn van W. Laterveer en C Braamzeel; Ferdinand H.. zn v. F. Velt- huijsen en W. M. Wassink; Adrianus, zn van S. A. Lindenberg en J. M. Milikan; Hendrika J. M., dr van H. J. Hageman en A G. Dedel; Franciscus P., zn van F. de la Rie an. S. Bekooij; Francisca M.. dr van H. J. van Kampen en A. van den Berg. OVERLEDEN: S. Laurier, wdr, 73 jr. A. J. Ranselaar, vr. 48 jr. J. G. Vreden- burg, huisvr van C. H. Versnij, 65 jr GEHUWD: L A. van Berge Henegou wen en A. Versneij. H. N. Breedeveld en A. H. Molenaar. A. Dool en G J. Seriier H. van Ham en H. van Werkhoven; H de Jong en J J. Favier; J. Koldenhof en A. van Ginkel; H. A. Koppens en A C H. Braxhoven.; J. C. Kriek en L Noort; R L. J. Tuyl Schuitemaker en E. van Steenbergen; G. Veldhuijzvn en H. G Minnema; B Weeda en C. Ie Fèbre; J. J. W. van Went en W. M. Koemans; A. Baas en G van der Haven; E. Gunther en C. M. Harland; D. J. Bergman en E. Mieremet. Ten aanzien van de taak van de vrou wen-zendingsgroepen zeide mej. Hol steijn, dat de leden mee moeten helpen wegen te zoeken om het zendingswerk op de juiste wijze te stimuleeren. Op 24 Jan. j.l. is in Amsterdam een vergadering van alle afgevaardigden van afdeelingen en kringen van den Vrou wen) Z(endings) B(ond) gehouden. Hier in is besloten om over te gaan tot de op heffing van den Bond. Reeds in 1946 is deze opgenomen in de Vereeniging van Nederlandsche Zendings Corporaties. Het oude hoofdbestuur zal geheel opge nomen worden in voornoemde vereeni ging. terwijl het in de bedoeling ligt een commissie van advies in het leven te roepen, welke het bestuur van de stich ting zal adviseeren in belangrijke kwes ties aangaande het vrouwen-zendings- Werk. zoo deelden de spreekster en mevr Kraemervan Gameren mede. Op de middagvergadering behandelde mevr. A. M. C. Grambergvan der Hoe ven het onderwerp: „Een blik op de Kerk in het Oosten." Spr ving haar rede aan met te zeggen, dat het moeilijk is den Bijbel in de eigen taal te brengen Er moet eerbied zijn voor hen, die hun krachten hebben gegeven aan de ver taling van den Bijbel. Zij schetste voorts de ontwikkeling van het zendingswerk op Bali en vertelde daarbij, dat de Chris tenen. alle vervolgingen ten spijt, in hun dessa bleven en zich niet geïsoleerd Hebben. Er is onder de neidenen altijd strijd usschen de goden en de demonen. Deze kamp wordt noojt beslist, en van de overwinnende- liefde van Christus wil men niet weten. Eerst Japanners, toen Javaansche extremisten, hebben het land onveilig gemaakt en het zal zwaar vallen het werk weer te doen leven. Laten wij bidden om kracht van God. opdat wij mogen komen tot den sterken band van de broederlijke liefde tusschen hen en ons, die hebben één Heer, één Geloof en één Doop, zoo eindigde spr. Toch wilde zwanen in ons land Naar aanleiding van het bericht in ons blad, dat er dit jaar nog geen wilde zwanen in Nederland zijn waargenomen, vernemen wij van lezers, dat er Zater dag j.l. te Noordwijkerh'out 12 en tus schen Katwijk °n Wqcspnanr 20 zijn ge signaleerd LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Op de 14-daagsche bijeenkomst, welke dezer dagen werd gehouden, besprak de heer Gompelman op uitvoerige en leer rijke wijze het ingezonden werk voor de onderlinge oefening „Arbeid". Tevoren was het werk gejureerd door de aan wezige leden, waarbij punten werder toegekend voor aesthetische en techni sche kwaliteiten. De heeren Kroon en De Klerk wisten uit het groote aantal gegevens op vlotte wijze den einduitslag te bepalen, waarbij bleek, dat de iheeren Gompelman" en Groenendijk ieder een bekroning hadden verworven. Tijdens de pauze werd een collectie prachtige foto's van den vorigen „Focus"- wedstrijd. bezichtigd. Hierna werd de heer Gompelman door den voorzitter gecomplimenteerd met he1" wederom behalen van den lsten prijs in klasse A van den laatstgehouden „Focus"- wedstrijd Vervolgens wekte de voorzit ter de aanwezigen op tot het bijwonen van het Bondsjubileum, op 29 Maart a.s te Amsterdam. Aan den 7en Bonds-Foto- salon te Amsterdam zal Woensdagavond 2 April een collectief bezoek worden ge bracht. Ten slotte werden plannen besproken ter viering van het 25-jarig bestaan van de Leidsche Amateurfotografenver. in November van dit jaar Besloten werd tot het uitschrijven va-n een jubileum fotowedstrijd en het houden van een tentoonstelling. In de tentoonstellings commissie werden benoemd de heeren Forma, Gompelman en Hoogwerff Eike lenboom. Bij gunstige weersgesteldheid zal jp Tweeden Paaschdag een foto-excursie in- of om de Sleutelstad worden gehou den. PROF. R. CASIMIR SPRAK OP ONDERWT.TSCONGRES De tweede bijeenkomst in het Trianon- theater voor de. door den brandstoffen- nood tot werkloosheid gedoemde onder wijzers, was gewijd aan „Het lezen op de lagere school", welk onderwerp door prof R. Casimir werd behandeld. Spr begon met de drie functies van het lezen te bepalen, waaraan het eerst gedacht moet worden; De primaire en tevens primitiefste functie: dat het kind de geschreven of gedrukte taal leert omzetten in het ge hoor;- dat 't kind begrijpt, verstaat, wat het leest en ten derde het lezen als grond slag van de algemeene ontwikkeling Uitvoerig schetste spr de verschillen de methoden die in den loop der jaren bij het aanvankelijk lezen zijn aangewend en waarbij hij met nadruk wees op de fundamenteele beteekenis van het „lee- ren" lezen. De tweede functie, het leeren verstaan van een taal. is niet zoo eenvoudig, daar de gedachte, die bij een woord ontstaat: mjn of meer verschillend opgevat &an worden. Woorden, in bepaalde omstan digheden uitgesproken', kunnen in de constellatie van gedachten iets anders beteekenen. De taal bijvoorbeeld, uit een fijnen geest voortgesproten, heeft tal van schakeeringen, die een eigen beteekenis hebben. En daar het geheele leven mee brengt. dat wij moeten leeren lezen èr verstaan, moet bij het lezen op de scho len veel aandacht worden besteed aan het woord, het verloop en het verband van een verhaal. Het verstaan van de taal hangt bovendien af van den maat- VOORSCHOTEN. De agenda, die de gemeenteraad van Voorschoten Woensdagavond te behande len kreeg, telde veertien punten Een ervan, n.l. dat over de verhooging van de gastarieven, werd eerst in besloten zitting geheel behandeld, zoodat er in de openbare vergadering niet veel meer over te zeggen viel. Het voorstel van^B. en W om de tarieven te verhoogen werd z.h.st aangenomen, nadat op voorstel van den heer O R. I Viveen (P v d. A.) het woordje „tijdelijk" toegevoegd was. Met terugwerkende kracht, zijn alle tarieven tijdelijk verhoogd met 1 cent per m3 Voor hen, die een muntmeter hebben, is een gunstige wijziging aangebracht. Zij betaalden tot nü toe geen meterhuur maar de gasprijs was 1 ct hooger dan voor de bezitters van gewone meters Vooral ten gerieve van de groote gezin nen zal die extra toeslag vervallen en meterhuur berekend worden In een vorige vergadering was besloten het presentiegeld voor de leden van den Raad te verhoogen tot f4 Gedep. Sta gen hebben daartegen echter bezwaar ge maakt en dit bedrag op f 3 50-gesteld De heer Viveen vond dit wel wat kras en vroeg nadere inlichtingen Uit het ant woord van burgemeester Van der Hoe ven bleek, dat Ged. S+aten een norm voor de presentiegelden hadden, waarom he' bedrag door den Raad werd aanvaard Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben ook bezwaar gemaakt tegen de tele foonaansluiting van het hoofd der Open bare School, die voor gemeenterekening was genomen, terwijl in een vorige ver gadering. was besloten deze kosten ook voor de bijzondere scholen op de exploi tatierekening te plaatsen. Het nieuwe voorstel van B en W wordt z.h.st. aan genomen en het bedrag per leerling op f 14.91 gesteld, zooals ook in het oorspron kelijk voorstel van B en W was voorge steld. De verpachting weiland aan den heer C. A. van Bobeemen en verhooging con- rrölevergoedingen Verificatiebureau wer den goedgekeurd. Aan I,. J Roodakkor wordt voor f250.het ledigen van rionl- pufeten en septic tanks voor 1947 gegund. schappelijken toestand en de' cultureele sfeer, waarin men leeft. ,.Het kan daarom geen kwaad", aldus spreker, „wanneer men een kind iets voorzet, dat boven zijn begrip uit gaat. Later dringt veelal de beteekenis tot hem door en dan trekt het er profijt van In dit verband wees spr. op het gods dienstonderwijs en het lezen van der. Bijbel. De derde en belangrijkste functie, de groote, diepe beteekenis van het lezen, is de verrijking van den geest en de op wekking van belangstelling. Lezen is cultuurdragend en cultuurbevorderend en opent den weg letterlijk naar alles. Wie heeft leeren lezen en de taal lief heeft. is nooit eenzaam. Prof. Casimir achtte het daarom nood zakelijk. dat op elke school gelegenheid is tot reciteeren, opdat de kinderen lee ren spreken en zich uiten; een goede schoolbibliotheek,- die van tijd tot tijd wordt vernieuwd; en, naast het metho disch leerboek, waaruit ze verstandelijk leeren lezen, leesboeken, die eenigszins boven hun begrip gaan. Prof. Casimir eindigde zijn voordracht met de woorden: Het is een groote en zware taak om in dit arme berooide land, waarin een ver wilderde jeugd leeft, waar de moreele toestanden slechter zijn dan ooit te vo ren. in een wereld van corruptie en slechte huisvesting, de jeugd naar een nieuwe toekomst te leiden, terwijl wij zelf gebukt gaan onder onnoemelijke zorgén. Doch wij moeten het, en zullen het kunnen, gesterktdoor het weten, dat de school de drager is van de beschaving van het volk. Distfibutievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten de letters G t/m Ge. Tevens is er nauitreiking schoenen bonnen. Het kantoor is geopend van 8.30 —10.30 uur Gistermorgen is de „Kalmoa" een voor Billiton bestemde tinbaggermolen, gesleept door „de Witte Zee" en „Schelde" uit Kin derdijk vertrokken. Volgende week gaan de .Dendang" en „Monoembing" op sleep. Er zijn maatregelen in de pen om hen, die in ernstige mate" de luchtvaartwet overtre den, onherroepelijk van hun verbintenis als vlieger te ontheffen Slapen ho-maar - Pijn des te meer! Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatische pijnen niet, maar juist die pijnen ver oorzaken Uw slapeloosheid. En zóó ver zwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw moge lijk die weldadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijn- verwekkende onzuiverheden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloosheid verdwijnt, kortom, ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Verkrijgbaar bij\ alle Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd. ingeland). (I.M.) VOORSCHOTEN Voor de Anti-Rev. Kiesver. „Neder land en Oranje" sprak een dezer dagen i.p.v. den heer R. Gosker, die door ziekte verhinderd was, mr K. Groen, directeur van het „Kuyper-huis" te 's-Gravenhage, over „Bedrijfsorganisatie". Spr. onderscheidde drie standpunten: le. zij die den staat in handen willen zien van de bedrijfsorganisaties; 2e. zij die de' bedrijfsorganisaties in handen willen zien van den staat; en ten 3e. zij die strijden voor eigen vrije organisaties. Het eerste standpunt worat ingenomen door-de syndicalisten en het tweede door de nationaal-socialisten en fascisten. Het meest voor ons belangrijke standpunt is het derde. Hoewel we daarin nog moeten onderscheiden de aanhangers van: a. de souvereiniteit in eigen kring; t het sub sidiair standpunt en c. de autonomie. Het subsidair standpunt wordt ingeno men door de R.K. In tegenstelling tot het Calvinisme maken de R.K. een scheiding tusschen natuur en genade. Op het ter rein van de genade is de kerk de hoogste macht, op het terrein van de natuur, na tionaal gezien, de staat. Omdat dit laatste tot staatsabsolutisme zou Leiden is hierin een correctie gebracht door den stelregel: Wat een lager verband kan doen moet een hooger verband niet aan zich trek ken" In het standpunt ✓an ut autonomen zien we ook die verhouding van hooger tot lager. Wij kunnen dit het best ver gelijken met de verhouding van staat en gemeente. Na bespreking van net tijdperk der gilden kwam spr. tot de revolutie in de 18e eeuw, waarbij in de zucht naar vrij heid de gilden werden afgeschaft en de ongebonden vrijheid zegevierde. Zoo krijgen we de vrijwillige overeen komsten in de vrije bedrijfsorganisaties, die indien zij van overwegende beteeke nis zijn voor de bedrijfstak en niet in strijd met het algemeen belang, door de overheid bindend verklaard kan worden voor den geheelen bedrijfstak. (Privaat rechtelijke bedrijfsorganisaties). De ver dere groei van deze organisaties werd belemmerd door het ontwerp-Wolte^som (oorlogstoestand). Deze organisaties kre gen verordende bevoegdheid. Na den oorlog werd niet teruggegrepen naar die organisaties die voor den oorlog reeds bestonden. De Prot.-chr. organisatie had al sinds 1920 geijverd voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en ook in socialistische kringen was men daar .meer voor gaan voelen. Het C.N.V. zegt een bedrijfstak is een natuurlijke gemeen schap, wat inhoud: een' publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Een verlengstuk van de overheidsarm. Hiertegenover staat de meening van prof. Dooyeweerd. die po neert dat de bedrijfstak een maatschaps verhouding is en deze wil terug tot de vrije organisaties van-voor den oorlog en daarop verder bouwen. Na deze rede van mr K. Groen werden vele vragen gesteld, welke door hem uit voerig werden beantwoord De Ned. Chr. Mil. Bond „Pro Rege" houdt Woensdag 5 Maart a.s., 8 uur, een contact-avond in het gebouw Leidscheweg 95, met de bedoeling te komen rot oprich ting van- een afdeeling Onze dorpsgenoote. mr S. Klooster man. werd benoemd tot referendaris aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. In het vervolg kunnen alle soorten aanvraagformulieren uitsluitend op Dinsdag aan het distributiekantoor Treubstraat 9 te Voorschoten worden afgehaald. Inlevering van deze formulieren kan op den Vrijdag daaraanvolgende plaats vinden. Op de an dere dagen der week worden geen formu lieren afgegeven of ingenomen. Van Vrijdag 7 Maart tot en m£t Vrij dag Ï4 Maart 1947 moeten er weer nieuwe bonkaarten worden afgehaald. De nadere datums en tijden voor iedere straat worden voor den dag van afhaling in ons blad ver meld. VERPLEEGSTER OVERLEDEN EN PATIËNTEN ZEER ZIEK In het ziekenhuis aan den Oostwal te Goes hebben zich sedert enkele dagen ern stige ziekteverschijnselen voorgedaan, zoo wel onder het verplegend personeel als ondei de patiënten. Zes verpleegsters en enkele patiënten zijn aangetast door een ziekte, waarvan men de diagnose nog niet beeft kunnen vaststellen Een der verpleegsters, zuster Van der Graaf, is reeds overleden, terwijl de toe stand van eenige patiënten zeer ernstig is- De zieken zijn geïsoleerd en de hulp is in geroepen van den internist prof. dr J Mulder, uit Leiden, terwijl vanzelfsprekend ook de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid op de hoogte is gebracht. De verschijnselen doen denken aan die OEGSTGEEST. GEBOREN: Geertruida M., d. vap- G A. Buikstra en G. M. de Bruijn. ONDERTROUWD: J. Fr. Pikart. 20 j. en J. Swaan, 21 j. GETROUWD: J. H. de Gruijter en J C. Kobes. OVERLEDEN: J. G. Schrijvers, 56 j. welke zich voordeden bij de typhusbesmet- ting, welke kortgeleden na een bruiloftsmaal De Amsterdam! onder meer eena-ge leden van het srezin van prof dr K Miskotte teil grave sleepte m Krasse beschuldiging tegen hoofdambtenaar te Batavia In de gisitermiddeig gehouden ziittn-ng dei- Eerste Kamer merkte de heer Reyers (C.- H.) op. dat de directeur van het departe ment van Economische Zaken te Batavia, mr J E. van Hoogstraten, die ver boVen zijn 3tand leeft, zich schuldig heeft ge maakt aan zwarten handel. In dit verband drong spreker aan op een Witboek over het beleid te Brisbane. Ook over het falende bestuur van dr Van Mook moet verantwoor ding komen, aldus de heer Reyers. BRANDKASTINBRAAK TE ROTTERDAM OPGEHELDERD De groote mbraak in Rotterdam, waar in den nacht van 3 op 4 Dec j.l. f 50.000 uit een brandkast werd ontvreemd, is tnans opge helderd. Oneenigheid onder de daders is oor zaak geworden dat de een den ander heeft verraden. Onder de zes daders, allen Hage- haars, bevindt zich de bekende ^slappe Tooa" uit Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4