Minister Jonkman antwoordt de Eerste Kamer LDist *11 Meeste groenten 'n paar cent per kg duurder Een grooter aantal kerkelijke hoogleeraren NIErV TE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 28 FEBRUARI 1917 „OPPOSITIE WORDT GELEID DOOR ANDERE BEGINSELEN" (Van onzen Parlementsredacteur). In de Eerste Kamer heeft minister Jonk man vanmorgen de verschillende sprekers beantwoord. Hij begon met de houding van de regeering tegenover de Eerste Kamer te bespreken. Van miskenning van de Kamer is bij de regeering geen sprake.'Elke minis ter in het Kabinet is overbelast, zoodat men aan de aanwezigheid van niet alle ministers geen gevolgen mag verbinden. Aan den an deren kant heeft in dit débat de regeering ijiet steeds die deferentie genoten, waarop zij- recht heeft. Ook aan de zijde der oppo sitie moet men erkennen, dat wanneer de minister zich confronteert aan zijn eed, hij zich bewust is een kruis van groote verant woordelijkheid te dragen. Verschillende uit latingen hebben een wantrouwen getoond, dat een nationale politiek niet kan bevor deren. Wat West-Indië betreft ziet de regeering het verslag van de parlementaire commis sie met belangstelling tegemoet. De regee ring vergeet de belangen van de West niet en doet dat ook niet in de overeenkomst van Linggadjati. Wil men in „de West" een provincie worden van Nederland, dan zou dat zeer wel kunnen aansluiten bij de con ceptie, welke in Linggadjati is gevolgd. En wat Oost-Indië aangaat, indien b.v. Ambon bijzondere wenschen mocht hebben omtrent zijn plaats in het geheel, dan laat de basisovereenkomst daartoe alle ruimte. Komende tot het eigenlijke Indonesische vraagstuk, zeide minister, dat naar zijn oor deel het debat verhelderend heeft gewerkt. Eenstemmigheid bleek niet aanwezig. Het debat heeft bevestigd, dat de formateur het Kabinet op de juiste wijze heèft samenge steld. De regeering wordt door andere be ginselen geleid dan de oppositie en door een andere waardeering van de feiten. De op vattingen van prof. Gerretson en van de Stuw-groep geven in Indië twee stroomingen van partijpolitiek weer. Minister Jonkman ontkende in zijn instal latierede van de C.-G. partijpolitiek te heb ben bedreven.. Men bewijst aan de Leidsche school te groote eer, wanneer men a-lles wat in Indië gebeurt tot de beginselen van deze school herleidt; het ontwakende nationalisme is in heel Oost-Azië algemeen. Ook de revo lutie wacht niet altijd op het parlementair overleg. Nader op de beginseLvragen ingaande, zeide de minister, dat de rede van Decem ber 1942 drie beginselen inhoutgebonden heid, gelijkwaardigheid en v-rijheid. De beide laatste begrippen zijn principieel in strijd met die koloniale verhoudingen. De rede vormt den grondslag, zoowei- van Mali-no als van Linggadjati. Linggadjati heeft wat dat be treft niets nieuws gebracht. De rede van December 1942 heeft aan het Indische volk willen gunnen wat wij reeds lang hebben. De Indonesiërs moeten de belangrijkste bijdrage leveren voor de nieuwe staatsorde. De Regeering kent slechts één Linggadjati. De 17 artikelen behoeven een toelichtingDe interpretatie moest de Ned. Regeering geven aan de Ned. Staten-Generaal Goedkeuring door het parlement was trouwens in de overeenkomst zelf vereischt genoemd. Dit kon den indruk geven van ~t^ee Lunggadjati. Ook prof. Romme noemde een phantoom- Langgadijaü slechts datgene wat men in de overeenkomst meende te zien, maar niet de overeenkomst zelf De minister ontkende, dat de toelichting, en de regeeringsverklaringen een anderen in houd hebben dan het oorspronkelijke Ling gadjati. Zij behelzen een interpretatie en geen.-nieuwe overeenkomst. Er is sledhts één Linggadjati, en dat is te kennen uit den tekst en de interpretatie. Men kan dan ook niet zeggen, dat de Ind. republiek een zgn. Ling gadjati II heeft verworpen. Beide partijen zijn nog altijd bereid de overeenkomst te teekenen, maar er is verschil over de inter pretatie van de Ned. regeering. In haar verklaring van 10 December 1946 heeft de regeering zelf reeds gezegd, zich tot niets meer gebpnden te achten dan tot de overeenkomst in haar interpretatie. De inter pretatie is dus een onderdeel van waartoe de regeering zich bindt. De regeering heeft haar eigen verantwoordelijkheid en heeft in haar verklaring reeds de mogelijkheid open gelaten, dat de Ind. delegatie een eigen bij drage kan leveren voor de interpretatie. Mocht deze afwijking in de interpretatie van groot belang blijken, dan zal de regee ring stellig de zaak weer voor het parle ment brengen. Blijkt het verschil gering te zijn, dan kan de regeering, meent zij, zelf beslissen. Sprekende over de positie der Kroon zeide de minister, dat de Kroon als hoofd der Unie even onschendbaar zal zijn als thans het ge val is, en dat daarnaast verantwoordelijke organen zijn gedacht. Het was nu echter niet hot juiste moment om bij de onderhandelingen dit onderwerp uit de putten. Hulde bracht de minister aan de krijgs macht in Indië. De regeering is zich bewust, welke eisdhen aan de krijgsmacht worden gesteld en aan wélke zelfbeheersching zij zich moet onderwerpen. Inderdaad is het be stand naar ons begrip slechts zeer matig na geleefd. Vandaar dat de C.-G. slechts mag teekenen, nadat het, bevel om het vuren te staken, van de republiek zou zijn afgegeven. Nu is -het bevel afgekomen, hoewel de repu bliek nog niet tot teekenen bereid bleek. Generaal Spoor mag inderdaad geen directeur van een schiettent zijn en zoo er ondanks het bestand wordt geschoten, is dit voor de re geering niet aannemelijk. De Maas is in Limburg thans goed vischwater Vangsten van 70 pond per dag geen zeldzaamheid De strenge winter brengt voor de Noord- Limburgsche -bevolking toch niet louter na righeid met zich ,mee, althans niet voor de verstokte hengelaars, die kou noch sneeuw schuwen, als het getij gunstig is om "het hengelsnoer uit te werpen. En het getij As inderdaad gunstig, want door het strijken der stuwen in de Maas. is er op de rivier een zeer sterke drift ontstaan, waarin het goed visschen blijkt te zijn, omdat de vis- schen zich naar de oevers begeven. Tien tallen hengelaars ziet men dagelijks alleen al te Venio hun geluk beproeven en vang sten van 70 pond per dag zijn heelemaal geen zeldzaamheid. Te Wassenaar werd de naam van den held der Javazee verbonden aan de gemeentelijke' U.L.O.-school, die omgedoopt werd in „Schout-bij-nacht Doorman-school". Twee meisjes onthulden den nieuwen naam, terwijl bij deze plechtigheid o.m. het woord werd gevoerd door ften zoon van Karei Doorman (links). □oor oen zoon van Karei Doorman (lmks). NIEUWE MAXIMUM-PRIJZEN ZUN THANS BEKEND In bet kader van de oplossing van het groente-conflict zijn ter vervanging van de maximumprijzen van 18 Febr. thans de vol gende maximumprijzen vastgesteld. (Achter eenvolgens veiüdngprijs per 100 kg. grossiers prijs petr 100 kg. detaillistenprijs per kg. niet schoongemaakt en idem schoongemaakt): Kroten 1 f 10, f 13.30, f 0.18; i. 2 f 750, f 10.60, f 0.16; id. 3 f 550, f 8.40, f 0JG; ge kookte kroten 1 f 30, f 24, f 0-31; id. 2 f 15, f 18.60, f 0.25; roode kool f 1750, f 21.20. f 0.27, f 057; gele kool f 15.50, f 19.20, f 0.26, f 0.35; witte kool f 1150, f 14.80, f 0.20, f 0.27; uien f 16, f 20.20, f-0.26, f 0.36; witlof f 45, f 53.40, f 0.65; peen 2 f 950, f 12.70, f 0.17, f 0.26; peen 3 f 7.50, f 10.50, f 0.15, f 053; koolrapen f 7.20. f 10.20, f 0.14, f 0.23; rame- nas f 7. f 10. f 0.14. Wanneer door den groot-, resp. kleinhan del beneden dezen maximumprijs wordt in gekocht, dient de verkoopsprijs in dezelfde verhouding te worden verlaagd. De groentenprijzen zijn dit jaar nu reeds Mijnwerkers wenschen niet nog meer Polen Neem vrijwilligers, zegt Kamerlid Hermans. Het Eerste Kamerlid Hermans (CPN) heeft min. Huysmans geattendeerd op de groote onrust, die onder de. mijnwerkers is ontstaan aangaande de tewerkstelling van 5000 Polen van het voormalige leger van ge neraal Anders in de mijnen en den bewinds man gevraagd of in het tekort aan mijnwer kers niet afdoende kan worden voorzien door het groote aanbod van Ned. vrij will igersraan wie vele mijnwerkers wel huisvesting wil len verleenen. Verder drong de vragensteller aan op een wettelijken grondslag v-oor .de pensioenregeling, daar de mijnwerkers pas dan berejd zullen zijn hun volle krachten aan de prodiuctieverhooging te geven. SLEEPVAART-VERORDENING WORDT OPGEHEVEN De Regeering is voornemens de „sleep- vaart-verordening binnen Nederland 1941" op te heffen. Zij heeft de by sleepvaart betrok ken organisaties van dit voornemen in ken nis gesteld en ze uitgenoodigd, maatregelen te treffen om de binnenlandsche scheepvaart in goede banen te leiden. vier maal gewijzigd,, n.l. medio Jan,, 4 Febr., 18 Febr. en heden. De nieuwe regeling komt er op neer, dat de prijzen der meeste groenten (niet schoon gemaakt) in den winkel met 2 3 ct per kg. zijn gestegen, witlof met 5 cent. BETERE SALARISREGELING VOOR B.G.-FUNCTIONARISSEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend welke een gunstiger finanoieele rebelling der bezoldiging van leden der Bijz. Gerechtshoven en de daaraan verbonden rechterlijke ambtenaren beoogt. Totdusver werden de andere inkomsten dezer perso nam uit openbare kassen volledag van hun salaris afgehouden. Het wetsontwerp stelt nu voor ndïet het voile bedong, doch slechts twee derde gedeelte hiervan op dé wedden im min dering te bremgen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Kierden H. Hartkema te Wijk bij Heustdemi; te Veldhoven H. Nobel te Steggerda; dtoor hjgt modenamen der Gen. Synode tot préd. in allg. dienst (v. d. Prof. Kerk in Indië) A. Oskamp te Velp. Aangenomen naar Ede vac. H. A. Leenman®) J. H. Cirkel te Genemuaden, die bedankte voor de benoeming van den Geref. Zeindingisboond tot predi.-zendeling op M.- Cëlebes. Bedankt: voor Fanmsum M. J. J. Boos ting te Exmorra; voor Hey en Boeycop A. Klein Kranenburg te Hagestern; voor Vded)- der (töez.) G. Taverne te Ten Boer; voor die benoeming tot jeugdleider te Edndüioven J. F. Mensinga, cand. eovhuLppred. te Baam. Geref. Kerken. Beroepen: te Brede (vac. M. v. d. Bosch) als evang. pred. F. J. Jomkhotfif t© Malang, met yerlof te Groningen. Aangenomen: naar Puttershoek J. G. W. Teriaak te Bergambacht. Bedankt voor Bergutm, Remkum-Heel- sum en Zwager veen J. Na wijn te A vereest. DS J. H. KOSTER MET EMERITAAT Ds J. H.-Koster, Ned. Herv. predikant te Maartsendijk (U.) heeft tegen 1 Mei a.s. eer vol emeritaat gevraagd. Hij is thans 65 jaar oud en werd' in 1907 candidaat. Na 1908 diende hij de gemeenten van Wyckel. 's-Grevelduin- Capelle, Wouterswoude, Montf^ort en sinds 1943 Maartsendijk. Hij behoort tot den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk. PERSONALIA Cand. K. F. P. v. Voorst Vader te Baam is door het Moderamen van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk benoemd tot predikant jn algemeenen dienst voor de geestelijke ver zorging van de Landmacht. Ds C. Ph. F. Abbing, em. Ned. Herv. pred. te Ruurlo, is te Apeldoorn ter verpleging opgenomen in verband met een zenuwstoomis in zijn denken.. PROMOTIES AMSTERDAM, 28 Febr. (Gem. Univ.) Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Thrombophlebitis van den sinus cavanosus" de heer ACH Howeler. UTRECHT, 27 Febr. Op het proefschrift ,13e werking van enkele narcotica en ana lep - tioa bij honden en katten" promoveerde de heer N. C. W. Hesse tot doctor im de Vee- arstemijkunde. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDERS!, 25 Febr. Geslaagd: artséx. Ie ged. V. H. Haag te Rotterdam, H. J. W. Dieben te Wassenaar; artsex. 2e ged. C. Reedijk te 's-Gravendeel, J. Roosdorp te Katwijk aan den Rijn; doet, ex, wis- en natuurkunde (Geolo gie) R. Haak te 's-Gravenhage. EXAMEN VOOR KLINISCH ANALYST Utrecht, 27 Febr. Geslaagd voor deel 2 van het klinisch amalystexamen, de dames; W de Beer, J C Flik, H. Hinloopen. J S J Kjjlijn, M R Mendelson, J M van der Schaaf, C H L Scriwanek, H C Seldenrath, M J R Tacke, R G M Venema, C W Ph v d Burgt, I M H Brouwers, G G Brandt, A M Gal-esloot, J M van Heurn, M Houtman, Z Kimmel, J C Maas, A M C Rietsema, M P Schutte en. E H J Stappers. ALDUS BESLUIT NED. HERV. GENERALE SYNODE Op de gisteren voortgezette vergadering van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk wend de tekst van de veklaring over den kinderdoop definitief vastgesteld en met al- gemeene stemmen aanvaard. Besloten werd een commissie te benoemen, die tot taak heeft volgens de door de Synode aanvaarde richtlijnen de vormen te vinden, waarin in kerkelijk verband retraites zullen worden gehouden en aan dit werk kerkelijk verant woord geestelijke leiding zal worden gege ven. Prof. De Vrijer werd van deze commis sie voorzitter. In aansluiting aan de in October '46 geval len beslissing, waarbij het verplicht stellen van het doctoraalsexamen van a.s. predikan ten werd afgewezen, werd besloten dat op verzoek van de Synode bepaalde vakken, die de kerkelijk^ hoogleeraren dooeeren, over gedragen kunnen worden aan Rijks-hoog leer aren. Het aantal kerkelijke hoogleeraren zal belangrijk worden uitgebreid, o.a. met een hoogleeraar voor de Zendingswetenschap pen en een voor de Oecumenica. Het voorstel tot het verplicht stellen vay een seminarie aan het einde van de studie gedurende 3 maanden werd in principe aam genomen. Plannen tot bevorderipg van de studie' in de pastorie worden nader uitge werkt. Met algemeene stemmen werd het Moderamen gemachtigd den heer J. P. v. Mullem te Oegstgeest als fihndeskunddge vanwege de Ned. Herv. Kerk te benoemen, zoodra de financieele basis hiervoor is ge legd. Op verzoek van de nieuwe organisatie van Hervormde Mannen (gevormd uit de sa- mensmei ting van den Ghr. Nat. Werkmans bond en de Federatie van Herv. Manmenver- eenigmgen) zullen drie afgevaardigden van de Synode als adviseerende leden in het hoofdbestuur worden benoemd. DAT van de- 2000 Amerik. paarden, die op Victory-schepen in de R'damsche haven moeten verblijven daa£ doorzending naar Polen van dit Unrra-geschenk nog niet mo gelijk is, er reeds 40 zijn gestorven door de te enge behuizing en de koude. "DAT de productie van de N.V. Tarakap Petroleum Mij in Januari 18.015 kg. tons ruwe zware olie bedroeg. DAT Guillerno Goudriaan als Nederlander is toegelaten als honorair consul van de republiek Uruguay te R'dam. DAT in de commissie bedoeld in art. 5 der Stoomwet o.m. zijn benoemd prof. ir W. H. A. van Alphen de Veer, Voorburg (voorz.), prof. ir A. J. ter Linden, Delft, en ir F. A Begeman, Wassenaar. DAT aan mr G. Fikkert op verzoek eer vol ontslag is verleend als lid van het Hof van Justitie in Suriname. DAT H. J. W. Leenders, hoofd van het telefoondistrict te Arnhem, is weggezuiverd. DAT de Haagsche aannemer Syds de Boer, ingaande 4 Febr., voor 2 jaren is uitgeslo ten van eenige leidende functie in het bouw bedrijf. DAT de ontvanger der directe belastingen S. H. Beintema, is verplaatst van Apeldoorn naar Zeist. DAT de gemeenten Boxtel, Esch, Haaren, Liempde, Moergestel, St. Oedenrode, Oir- schot en Oisterwijk, een gemeenschappe lijk* achoolartsendienst zullen instellen. JIMDE ZOO/V VAN BOBBY 95. Atsjoe! Daar gaat een aanplakzuilJ Niets blijft er over dan een kuil! Vervolgens wordt een tweetal bomen Met tak ert wortel meegenomen, Ja, menige lantarenpaal Gaat kromgebogen aan de haal. Terwijl de auto al die tijd Ai wiss'lend op twee wielen rijdt. 96. Het einde van het lied is, dat De auto aan de rand der stad. Juist waar het laatste huis verrijst, Met heel de dienderschaar kapseist Net is het zaakje overstag. Of wie komt grijnzend voor de dag? 't Is Jim! Dat zal wat geven, hoorl Bereidt je daar maar vast op voorl „Stopten" Tilb. fabrikanten ambtenaren? (Vervolg van Pag. 1) Daarin schrijft de minister naar de Nieu. we Leidsche Crt. verneemt het vol gende „In verband met geruchten, die de ronde deden, dat de Tiftburgsche wollenstoffen- iiKhfstrie een deel van haar productie clan destien zou verkoopen, heeft half December jl. een intensieve controle bij een groot deel van de Tilburgsche fabrikanten door den Centralen Dienst voor Economische Controle plaats gevonden. Bij dit onderzoek is komen vast te staan, dat de betrokken fabrikanten, hoewel niet in znflk een omvang als werd verondersteld, goederen hebben afgeleverd buiten de distributie om. Daarbij is het op merkelijk, dat een betrekkelijk groot deel van deze ir regulaire afleveringen heeft plaats gevonden aan ambtenaren en wel aan allerlei categorieën van ambtenaren. Wollen stoffen zijn geleverd aan justltioneele ambtenaren, ambtenaren van gemeentebesturen^ van de belastingdiensten, van de politie en aan mi litairen. Uit het onderzoek is niet gebleken, in hoeverre deze leveranties geschied zijn uit overweging van omkooperij. Het staat dus niet vast, in hoeverre deze gratis ter beschik king zijn gesteld dan wel .dat er voor be taald is". Ik meen goed te doen Uw aandacht te vragen voor deze feiten en voeg hieraan toe. dat het uitdrukkelijk mijn wensch is, dat tegen dergelijke verschijnselen met de meeste kracht worde opgetreden; bij geble ken misdragingen van dezen aard dient de zaak niet gesust te worden eai intern afge daan, doch mét de resultaten van het onderzoek ter zake te mijner kennis ge bracht te worden. Ik verzoek U, voorzooveel op U van toe passing is, bij de onder U ressorteerende diensten, bureaux en ambtenaren, bekend heid te geven aan het bovenstaande. Tgn- slotte moge ik U in dit verband, onaange tast latende heit gestelde in de laatste .zin snede van de vorige alinea, wijzen op de verpliching tot het doen van aangifte, krach tens art. 162 Wetboek van Strafvordering. Tot zoover dus de minister en verder ach ten we voorioopig commentaar overbodig. W. c. S. L. MansfcoM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2