Auto-ongelukken aan den loopenden band Holland-Friesland, maar thans op de schaats Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 FEBRUARI 191* DE KANTONRECHTER WEET ER ECHTER RAAD OP Voor den kantonrechter moe-t weer een groot aantal personen terecht staan, wegens ernstige verkeersovertredingen en wegens het rijden zonder rijbewijs, d-a-t in enkele gevallen niet zonder onge lukken was af'geloopeiK Het O.M. heeft dan ook zware straffen geëischt. J. H. Z., taxi-ohauffeur uit Den Haag, moest terecht staan, omdat hij op den Leidsohen straatweg bij de Leidsche Buurt te Oegstgeest, een auto had bestuurd', terwijl hij zoodanig onder den invloed van alcohol verkeerde, dat hij niet in staat geacht kon worden, een auto naar befhoor-en te besturen. In zijn dronken schap was hij o.a. op dames ingereden en later had de agent Kuyt hem stom dronken bij zijn auto aangetroffen. Het O.M. eischt 2 weken principale hechte nis en intrekking van het rijbewijs voor één jaar. Vend, verzocht zijn rijbewijs niet in te trekken, daar hij als taxichauffeur dan broodeloos wordt. De kantonrechter wilde hiermede rekening houden en ver oordeelde hem tot 14 dagen pr. hechtenis, echter zonder intrekking van het rijbe wijs. L. de V. uit Leiden, had, rijdende met een au'o op de Burgg^avenlaan niet op het verkeer aldaar gelet*. Toen hij moest temmen had hij de macht over het stuur verloren en was tegen een passé erende n auto opgereden. Verd. verklaarde i.p.v. op de rem- op 't gaspedaal te hebben getrapt, Hij was zeer ernstig vewond en had 14 dagen in het ziekenhuis gelegen en nu pas is zijn oog geheeld. Het O.M. wees o.p de ernstige gevolgen als men gaat rij den, wanneer men het verkeer nog niet voldoende meester is. Verd. had geen rij bewijs waar hij nu niet voor terecht stond en gaat toch rijden. Het O.M. eisbhte f 35 boete of 15 d. h. Verd. ver zocht clementie, daar hij f 100 schadever goeding had moeten betalen. Uitspr. f25 boete of 10 d. h, A. B„ chauffeur van de autobusonder- neming ,,Citosa" uit Zoetermeer, had zon der noodzaak op den Hoogen Rijndijk bij de Bruggenstraat onder Zoeterwoude. ter wijl hel zeer mistig en glad was, midden op den weg geruim en tijd' stil gestaan, met het gevolg dat twee au'o's met de auto bus in botsing waren gekomen. Het O.M vond dit onverantwoordelijk en eischte f 50 boele of 25 d. h. Uitspr. f 30 boete of 10 d. h. P. J. M., autobuschauffeur van de „Citosa" uit Zoetermeer, die met zijn Het O.M eischt f35 boete of 10 d. h. Uitspr. f 20 boete of 8 d. h. J. M. L. V. uit Noordwijkerhout was met zijn auto op de Heerenstraat te N-oorcw ijke nho ut, plotseling vlak voor dien autobus naar Haarlem van links naar rechts den weg overgestoken. Volgens M. A. v. d. B. agent bij de Rijkspolitie, die in den autobus zat, wist de Chauffeur door krachtig remmen, een botsing te voorkomen. Het O.M. vond, dat verd. roekeloos had gereden en eischte f 30 boete of 20 d. h. Uitspr. f 20 boete of 10 d.h. O. H. u-ii Noord wij k-B., had met zijn auto, rijdendie bij de kruising Wil- helminastr.Heilige Gesstweg den door gang versperd en aan het reohterverkeer geen voorrang verleend, met gevolgd dat een ernstige aanrijding was ontstaan. Het O.M. eischte tegen verd. die kinderen vervoerde f35 boete of 15 d. h. Uitspr. f 20 boete of 8 d. h. Mej. J. d<e la R. uit Leiden, moest terecht staan, omdat zij, komende met een hand wagen u't een pakhuis van de firma T. en D., op den Ouden Rijn, niét op het verkeer gelet had, waardoor de chauf feur L. J. M. met zijn auto, met den wagen in botsing wias gekomen. Het O.M. eischte f20 boete of 10 d. h. Uitspr. f15 boete of 5 d. h. B. F. Zv uit Noordwijk-B. was met zijn auto aldaar een verboden straat Bron- horststraat ingereden. Bij zijn aanhou ding bleek hij geen rijbewijs te hebben.. Het O.M. eischte voor het 1ste feit f 5 boete of f2 d. h. en het 2de feit f20 boete of 10 d. h. Uitspr. f 5 boete of 2 d. h. en f 15 boete of 5 d. h. A. J. B. uit Lisse had aldaar auto ge reden, zonder dat hij een rijbewijs had. Eisch O.M. f20 boete of 10 d. h. Uitspr. f 15 boete of 5 d. h. tfel Strijbis toonde zich een geducht mede dingster in den estafette-wedstrijd. autobus met een auto op dien Hoogen Rijndijk in botsing was gekomen, werd overeenkomstig dein eisch van het O.M. vrijgesproken. J. C. S., uit Hillegom, had met zijn motorrijwiel den heer Kreeft uit Hillegom die op de Wilhelminalaan aldaar wan del-de, ondersteboven gereden. Vend, ver klaarde verblind te zijn door een tegenlig ger. Eisch O.M. f 15 boete of 5 d. h. Uitspr. oomform. C. R., te Leiden, had, rijdende met een auto in de Bruggenstraat te Leiderdorp hij den hoek Hoofdstraat aldaar de bocht te ruim genomen en daarbij den melkhan- djelaar W. Jansen, die aldaar met een bakfiets met melk stond, aangereden. Eisch O.M. f25 boete of 15 d. h. Uitspr. f20 boete of 8 d. h. W. Th. J. L. te Leiden, had, rijdende met een auto bij die vluchtheuvel Hooi gracht, de bocht geheel afgesneden-, met gevolg een botsing met een auto, die rechts van den weg reed. Eisch O.M. f25 boete of 10 d. h. Uitspr., f20 boete of 8 d. h. C. K. J. H. uit Oegstgeest, moest terecht staan, omdat hij op het Stations plein te leiden had gereden zonder goed werkende remmen', zonder rood achter licht en bovendien had verd. geen rijbe wijs. Het O.M. merkte op, dat de hand remmen in 't geheel niet werkten en eischt? hiervoor f20 boete of 10 d. h., voor geen rijbewijs f 20 boete of 10 d. h., voor het rijden zonder achterlicht f 5 boete of 2 d. h. Verd. verzocht clementie, daar hij maar f 18 inkomen per week heeft. Uitspr. f 15 boete of 5 d. h., f 15 boete of 5 d'h. en f 5 boete of 2 d. h. J. de N., te Leiden, was, hoewel de doorgang hoek HeerenstraatZoeter- woudsche Singel niet vrij was, toch met zijn auto doorgereden, waardoor hij met een auto in botsing was gekomen, be- atuund door den heer H. B., die rechts passeerde. De heer B. verklaarde, dat vend, hem, die juist een herstelde dame uit het ziekenhuis vervoerde, onderste boven had gereden. Verd. had direct be kend, dtat zijn remmen niet goed werkten. GROOTE ZANGAVOND TE ALPHEN. Op 5 Maart a.s. hoopt de Ring „Rijn streek" van den Kon. Bond van Ghr. Zang- en Oratoriumvereenigingen een grooten zangavond te houden in de Ned. Herv. Kerk aan de Julianastraat te Al phen a/d Rijn, waaraan 10 verschillende zangvereenïgingen uit omliggende plaat sen medewerken. Elk koor zal een nummer zingen, het welk door een jury zal worden beoor deeld. Hierna zal een groot koor worden gevormd uit deze koren van ruim 500 zan gersfessen) en dit koor zal dan nog drie nummers ten gehoore brengen met or gelbegeleiding van Jan van Santbrink Het geheel zal onder leiding staan van Leo Mens uit Leiden. DISTRIBUTIEKRING ALPHEN AAN DEN RIJN. De uitreiking van schoenentoonnen vindt op 1 Maart van 911.30 u. plaats en wel te Woubrugge in het gemeente lokaal, Koudekerk a. cL Rijn in lokaal Wille en te Alphen a. d. Rijn in het distr.kantoor. De groote koppelwedstrijden, welke gisteren op de Sassenheimsche IJsbaan werden gehouden, trokken veel belangstelling en de strijd tusschen de rivalen heeft de talrijke toeschouwers in spanning gehouden. Een opname van den start der dames. NA VEEL STRIJD DE FRIEZEN GEKLOPT Van heinde en ver is het schaatsmij nend publiek gisteren naar Sassenheim gestroomd, waar op de schitterend gele gen banen van de Sassenheimsche IJsclub grooote koppelwedstrijden werden ver reden. De toeloop was zelfs zoo groot, dat velen de kassa niet passeerden, daar zij zich een anderen toegangsweg verschaften. De groote belangstelling was dan ook al leszins gewettigd, aangezien de vele craks, waarvan wij noemen willen de gebr. v. d. Meulen, v. d. Berg, Nauta, Kortenoever, Verhoeven, Storm, v. 't Oever, Abe de Vries en bij de dames Nel Strijbis, Sjoerdje Faber, Debora v. d. Hoorn en Nel Nijsen, de wedstrijden tot een zeer aantrekkelijk geheel hebben ge maakt. Met reaht kon hier gesproken worden van een treffen tusschen Holland en Friesland, 's Zomers wordt deze op het open water, 's winters op de schaats uitge vochten. Het is ditmaal op een volkomen Hol- landsche overwinning uitgeloopen, want zoowel bij de dames als bij de heeren werden de Friezen geklopt, zij 't dan ook na veel strijd. Reeds direct was er spanning. Wel was er in de baan een slecht gedeeLte, veroor zaakt door de heerlijk schijnende zon, maar dit belette den deelnemers niet elkaar in de series fel te bekampen. Zoo werd het bij de dames al spoedig ALPHEN AAN DEN RlJN. De dezer dagen opgerichte commissie uit de diverse vrouwenverenigingen is voornemens een enquête te houden on der de plaatselijke bevolking, teneinde een juist beeld te krijgen van de mate van behoefte die aan textielgoederen be staat. Ze verzoekt den Alphenschen huis vrouwen aan het adres Stationsstraat 29 een lijstje in te zenden, waarop 5 artike- le vermeld staan die het meest van noode zijn. Woensdagavond houdt de V.V. „Het Mosterdzaadje" in de GerefKerk aan de De Ruyterstraat haar jaarvergadering. Op den dag der geboorte van de prin ses is, ondanks de weersgesteldheid ruim gebruik gemaakt van het teekenen der feli- citatieregisters. Aan giften voor de „Stich- ting 1940— 45" is ontvangen een bedrag van f 305.50. In het geheel gevulde kerkgebouw in de Van Reedestraat hielden de Chr. Ger. Jeugdvereenigingen hun jaarver gadering. De eere-voorzitter, ds W. Baay, heette in zijn openingswoord alle aan wezigen hartelijk welkom en bepaalde hen vervolgens bij de woorden van Pre diker 12: 1, wat ook de naam is van de Jongelingsvereeniging. Ook gedacht hij de jongens die in militairen dienst zijn, met name hen, die invhet Oosten verkee- ren. Een gevarieèrd programma van zeer goed gehalte werd hierna afgewerkt. De jaarverslagen gaven blijk van een goed en opgewekt vereenigingsleven, we noe men oa. het Bijbelsche onderwerp „Waakt en bidt" door A. Ambagtsheer (J.V.) en „Simson" door Jan Vis (K.V.). Voorts weid na de 2e pauze een vrij onderwerp „Voor onze militairen" door Cees Wiegman gelezen. Dit alles werd afgewisseld door ge dichten en samenspraken. Een rij van afgevaardigden voerden tevens het woord. Ook mochten we dezen avond beluiste ren het optreden van het Chr. Geref. Zangkoor „Met verheven stem". We hebben genoten van de verschillende nummers, die ten gehoore werden ge bracht, juist hierom, daar het koor nog maar kort bestaat. LISSE. Donderdagavond 7.30 uur komt de Raad der gemeente in vergadering bijeen. De agenda vermeldt: Benoeming ambte naar van den Burg. Stand; benoeming acht leden van het bestuur van den Ge meentelijken dienst van Soc. Zaken; be noeming lid voor de Commissie van het pompstation der waterleiding; idem Com missie tot wering van het schoolverzuim; benoeming vakleeraar gymnastiek; aan gaan kasgeldleening; vaststelling uitkee- ringen art. 101 der L.O.-wet 1920; vast stelling wegenbelasting; vaststelling wij- zigingsbesluit legesverordening; aanbe steding onderhoud vuilnisbelt; aanbieding gemeehtébegrooting en bedrijfisbegroo- tingen. Door B. en W. is in de vaoature- S. F. Luth de volgende voordracht samen gesteld voor Vakleeraar Gymnastiek onderwijs: 1. W. M. Bok ma,- te Meppel; 2. J. Postma, t>e Groningen.. In verband met een gelijke benoeming aan de Ned. Herv. en de Geref. School is inzake deze benoeming overleg gepleegd. De Chr. Gem. Zangver. Excelsior geeft Vrijdagavond in gebouw „Rehoboth" haar jaarlijksche uitvoering met een keurig samengesteld programma. De gemeente Lisse verkeert in een sieöhte kasgeldpositie, hoofdzakelijk ver oorzaakt door de groote tekorten op den gewonen dienst der jaren 1943 tot en met 1946, waardoor het noodzakelijk is een kasgeldleening aan te gaan tot een be- dirag van f 1.000.000. Het college van B. en W. verzoekt den raad machtiging tot het aangaan van deze leeninig. Door B. en W. van Llsse wordt aan den Raad voorgesteld de volgende leges ver ordening voor bouwvergunningen vast te stellen: bouwkosten voor nieuwbouw of veranderen tot een bedrag van f500, een bedrag van fl; boven f500 fl.50; boven f 1000 f2 50; boven f5000 f5: boven' f 10.000 f 10: boven f 15.000 f 15 en voor iedere f KXHT boven f 15.000 f 1 meer. Het onderhoud van de vuilnisbelt zal niet langer op den bestaanden voet kun nen worden gehandhaafd, n>.l. een ver goeding van f1450 per jaar met een tij delijke toelage van f50 per maand en zal worden omgezet in een vast bedrag van f2000 per jaar. B. en W. hebben voor de benoeming van een bestuur voor den Gem. Dienst van Sociale Zaken de volgende voordracht samengesteld: de heeren K. Willemstein, A. de Vries, A. J. Mesman, Jac. van Dijk, H. W. Vreeburg, N. P. van Riek, mevr. M. A. Pereboom-Veldhuyzen van Zanten en mevr. C. van Aalst-van der Laan. HILLEGOM. Uitgaande van de Contact-Commis sie van de Geref. M. V. en J. V. hièld ds H. R. Boer, uit Amerika, een lezing over zijn ervaringen als vlootpredikant. Zijn werkzaamheden in dienst van het Amerikaansche leger duurden 3% jaar. Hij werkte voornamelijk onder de mari niers en maakte verschillende landingen mede in don Pacific o.a. op Tarawa, Sai- pan en op de Nw. Heb rid en. Hij schet ste de moeilijkheden van dit werk onder de jonge Amerikaansche soldaten, die weinig of in het geheel niet bekend waren met kerkelijk en geestelijk leven. De bijbelkennis der Amerikanen is zeer gering, wat spreker met een paar tref fende voorbeelden verduidelijkte. Hoewel in de Ger. Kerken in Nederland de studie van Bijbel en Belijdenisgeschriften ver is gevorderd, wees ds Boer er nog uit drukkelijk op toch vooral in onze krin gen er voor te zongen, dat de Bijbel het openbaar, dat de koppels N. StrijbisL. Rolfs, Sj. FaberW. Kooistra en D. v. d. HoornN. Nijsen onderling zouden uit vechten, wie er met de eer zou gaan strij ken. Het was merkbaar, dat de „groote" Friezinnen, Sjoerdje Faber en Woppy Kooistra zich op dit kuipje niet erg op hun gemak voelden. Zij zijn beter in staat groote afstanden, en dan zonder veel bochtenwerk, voor hun rekening te nemen. Zij waren dan-ook de eerste dames, die den Elfstedentocht van dit jaar beëindig den. De andere twee koppels waren echter in hun element. Bij de heeren ging het in hoofdzaak tus schen de koppels gebr. Vermeulen, v. d. BergNauta. KortenoeverVerhoeven en Stormv. 't Oever. Deze vier koppels wa ren het dan ook, die elkaar in den eind strijd de zege betwistten. Hein Vermeulen wist na een zeer span nende race Naüta nog net te kloppen. Verhoeven kwam als derde binnen en Storm als vierde. Deze laatste rijder is dezen middag door zijn uitstekend rijden opgevallen. Zeker is, dat als hij een ster keren partner had gehad, hij hooger zou zijn geëindigd. Abe de Vries viel vlak achtereen tweemaal en staakte toen den strijd. De uitslag was: dames: 1. Debora v. d. HoornNel Nijsen; 2. Nel StrijbisL. Rolf; 3. Sjoerdje FaberWobje Kooistra; 4.Anny v. d. UoornWilly Voorthuyzen. Heeren: 1. Gebr. Vermeulen; 2. v. d. Berg Nauta; 3. KortenoeverVerhoeven; 4. Storm—v. 't Oever; 5. HeusVermeulen; 6. HoogeboomDisseldorp; 7. Meeuwissen Kerklaan; 8. Gebr. v. d. Meer. Nieuws van het IJsfront Morgen, 2 uur, wordt te Leiderdorp op den Rijn-een groote nat. hardrijderij over de kortebaan gehouden. De prijzen zijn f76, f59, f25, f 10 en f5. Voor nadere bijzonder heden zie men de advertentie in ons blad. grondbeginsel dient te blijven van al ons doen en laten. Na deze lezing werd nog gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. KATWIJK AAN ZEE. Zooals we reeds meldden, waren er plannen om te komen tot oprichting van een afdeeling der CH. jongeren. Die plannen zijn nu verwezenlijkt, waartoe in „Irene" een vergadering werd belegd. Er was voor deze samenkomst groote be langstelling. De leiding berustte bij den heer S. H. van Eybergen, die in zijn openingswoord wees op het groote belang om zich als C.H. jongeren te organiseeren. We moe ten elkaar sterkenf onze naaste liefheb ben en elkaar bezielen. Dan dragen we bij tot den bouw van een krachtig rijk, zoowel in eigen land als in de overzee- sche gewesten. Hierna ging spr. over tot de behande ling van zijn onderwerp: „Jongeren, bouwt mee aan de toekomst van ons volk". N-a. hiervan zette de heer v. E. uiteen het te voeren beleid in de groep en ging daarna in op de geschiedenis en het doel van de C.H. Unie. De heer A. Brouwer sprak woorden van dank tot den heer v. E. Een 70-tal jongeren gaf zich als lid op. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat gekozen werden de heer R. Varkevisser tot voorzitter en tot leden de dames A. Burggraaf, L. Bloot en C. van Rijn en de heeren KI. v. Duyn, A. Varkevisser, C. v. d. Plas, G- v. d. Plas en N. v. d. Oever. De heer D. Kruyt vertoonde een drietal films. RIJNSBURG. De Rijnsburgsche bevolking heeft haar vreugde over de geboorte van Prinses Marijke nog getoond in den vorm van een bloemenhulde, welke gezonden is aan het Prinselijk Paar te Soestdijk. Het initiatief hiertoe werd genomen door de Oranjevereeniging en ten uitvoer gebracht door de veilingver „Flora", ter wijl den heer W. Buurman, bloemist te Oegstgeest, de eer te beurt viel deze bloe menmand te verzorgen. Dit bloemstuk heeft van alle zijden bewondering afge dwongen en degenen, die het hebben be wonderd, waren „er weg van". De collecte, welke op den Nat. feest dag 's avonds tijdens de feestviering in „Flora" is gehouden, heeft in totaal f 501 opgebracht. Hedenavond 8 uur organiseert de rij- vereeniging „De Burchtruiters" in zaal „Flora" een ruiteravond, waaraan mede werken het tooneelgezelschan „Het Zijl- kwartier" en „De Sleutel'bo^", die voor muzikale afwisseling zullen zorg dragen. Tevens wordt een groote verloting gehou den, met als'hoofdprijs een stamboekveu- len. De zaal zal worden verwarmd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6