Bijna f 50 p. w. en tpch - een moeder spreekt t Verklaarde Buiten-vervolgingstelling van delinquenten Urk bereidt zich voor op volkomen isolement MflfUWIS UKID8CHE COURANT 3 WOENSDAG tt FEBRUARI 13tT CTAD iTTTMCI HATVïïlïW A PTTTd I len helpen als wij het maar aan wilden EjÜjITD UiX i^iAW nemen We hebben dit niet kunnen doen. BIJ ONS BINNEN I maar n-u heb ik er spijt van. Anderen heb- ben het wel gedaan en die hebben nu klee ding en alles wat ze noodig hebben. Er is niemand, die hun dat verwijt. Maar diege nen, die met beslistheid weigerdden, van wie krijgen die een handreiking? Mijnheer, ik weet niet of dit schrijven hel pen zal, maar ik hoop, dat er eens begon nen wordt, de gezinnen in hun huis, onver wachts, op te bezoeken. Dan zullen ze zien wat een ellende er nog is. Ik ben moeder van zes kinderen., zoo schrijft men ons. en mijn zorgen zijn zoo groot, dat ik soms niet meer weet hoe ik er uit moet komen. Vier van mijn kinderen, 3 meisjes van respect. 17, 14 en 2 jaar en een Jangen van 12 jaar, slapen in één bed. Als ze 's morgens opstaan doet alles pijn van de ongemakkelijke ligging. Ze hebben twee runne dekens om zich toe te dekken. Wat de kleeding betreft is het al even treurig gesteld. Wij bezitten allerminst slechts één stuk boven- en onderkleeding, dus u begrijpt den toestand als het goed gewassdhen moet worden We hebben met z'n allen een inko men van f47, voor ons zevenen. Onze oudste zoon is in den militairen dienst. Nu is mijn vraag: waarom wordt er toch niet voldoende geholpen? We kunnen lang niet alle levens middelen, die op den bon zijn, koopen en van kleeding is. dus faeelemaal geen sprake. Maar begrijpen ze dan niet, dat de jongens en meisje in de vijf jaar oorlog groot zijn geworden. Kleeding was er echter niet. Dus moesten vader en moeder hun eigen kleeding offeren om er iets voor de kinderen van te maken. Toen het consumentencrediet kwam. hadden wij het graag willen hebben, maar de angst om bij de toch al zware zorgen, nieuwe te voegen, deed er ons van af zien. Later hoorden wij, dat er met het inkomen rekening gehouden wordt, maar nu kan je zoo'n crediet niet meer aanvragen. Waarom wordt er toch altijd half werk gedaan? Het is al erg genoeg, dat wij onze moeilijkheden buiten de deur moeten brengen. Begrijpen ze niet, wat het zeggen wil, als je voor volle étalages staat, je weet wat er allemaal noo dig is en je het niet koopen kunt? En d?n de kinderen. Laat men toch vooral niét ver geten. dat armoe ze onverschillig maakt. MHn man is ziek geweest van 1943 tot Sep tember 1946. De ellende was groot. Maar wij dachten: als eerst de oorlog maar voorbij is. Dat is echter een ontzettende teleurstelling geworden. Tn den oorlogstijd hadden wij vooraanstaande NSB-ers-geneden ons wonen. Ze hebben mij aangeboden met alles te zul- Studiebeurzen aanvragen vóór 15 Maart Personen met een buiten gewonen aanleg voor de studie en die niet in staat zijn. hun studie/kosten" zelf te betalen, kunnen gedu rende den cursus 1947/*48 voor een Rijks studietoelage in aanmerking komen. Men moet zich voor 15 Maart a.s. per gezegeld adTes wenden tot het dep. van Onderwijs, K. en W., Bureau voor Rrjksstudietoelagen. Dit geld oak voor hen, die nog geen elnd- examen-OBS of gymnasium hebben afge legd, doch met 1 Sept. as. een beurs wen- schen. Eveneens tot 15 Maart as. kan men zich wenden tot genoemd Bureau, om in aanmer king ie komen voor een Rijksstudietoelage tot een maximum van f 300 voor een oplei ding van onderwijzer^es). NED. VERKEERSINSTITUUT PRESENTEERT ZICH OP 4 MAAJÊT Op 4 Maart as. zal in de Rolzaal te Den Haag om 14 u. de openingsvergadering plaats hebben van het Nederl. Verkeersinstituut, waar het woord zal worden gevoerd door min. Vos. prof. dr P. Kuin en ir D. de Jong Wzn., die zullen spreken over het belang, dat resp. de overheid, de wetenschap en het bedrijfsleven bij een verkeersinstituut hebben. OVERLIJDENACTEN VAN IN INDIE VERMISTEN. Thans is het mogelijk overlijdensacten te verkrijgen van personen, wier overlijden in Indië niet door getuigen kan worden ge staafd, zooals bv. diegenen, die tijdens de Japansche bezetting ter d)ood werden, veroor deeld e.d. Voor inlichtingen kan men zich vervoegen tot het informatiebureau van het Ned. Roode Kruis, Vlamingstraat 2 te Den Haag. OOK HIER WITTE ZWANEN? Naar we in bet .Handelsblad van Antwer pen" lezen is ten Noorden van Anseremime een kleine kolonie ven 16 witte zwanen' op die Maas neergestreken. Men denkt dat deze vo gels uit Zwitserland komen, waar sommige meren, die nog maar zeldiem dicht vroren, thans met ijs bedekt zijn. Ook in Frankrijk werden er gesignaleerd. Over witte zwanen, in Nederland ontvingen we tot dusver nog geen enkel bericht. Jacht op geheime nazi-organisatie werd voltooid Lid van den staf van Himmler gearresteerd. De jacht op de geheime nazi-organisatie in Duitschland is geëindigd en 85 pet van de leiders is gearresteerd. Ben der voor naamste organisatoren, de generaal -maj oor der SB., Kurt Ellersidh, voornv. lid van Himmler's staf, werd Zaterdag gearresteerd. Hij woonde driehoog in een steeg en de Engelsche agenten vonden vier zware deu ren op weg naar zijn kamer. Hjj liet zich echter zonder verzet arresteeren. Een vrouw, die zich op zijn kamer bevond, bleek een belangrijk document in baar handschoen te "€t Britsche Rijk ultzicllt [LAATSTE ÏÏDOCIP. EN DAN ZIT IE OOK IN DE KOU IS EEN SPECIALE VORM VAN BERECHTING De proc.-fiscaal van het B.G. te Arnhem heeft gistermiddag in een pereconferentie nog eens de aandacht er op gevestigd, dat de onvoorwaardelijke en voorwaardelijke buitenvervolgingstelling, ingevolge het Be sluit Politieke Delinquenten, een speciale vorm van berechting is. De p.-f. meende hierop te moeten wijzen, omdat de ervaring in zijn ressort is, dat hierover nog veel mis verstand. schijnt te bestaan. Zoo heeft bij sommigen de meening post gevat, dat zulk een buiten-vervolgingstelLing een soort van schikking, een soort van overeenkomst met den verdachte zou zijn. Zij is echter geen schikking, doch een be-schikking, een acte van niet-vervolging. welke de p.-f. in zijn hoedanigheid van rechtsprekend orgaan uit- ALS DOOI HET TRANSPORT GEHEEL LAM LEGT Ter hoogte wan de plaaAs, waar Maandag die vrachtauto van den vrachtrijder Biaster- karnp, geladen met briketten van den Kam— pendijk reed, is gisteren- een wagen van een kolen-handelaar, die op weg naar Kampen was om voor eigen risico een toewij-zing kolen te halen, aan den- buitenkant van den dijk gegleden. De handelaar en zijn knecht Icon-dien nog tijdig uit den wa-gen springen en zijn onverriohiterzake naar Urk terugge keerd. Een andere fco-lenhan-delaar wist twee ton kolen naar het eiland te brengen en te ddstribu-ee-renDe aanvoer van brandstoffen- voor de bakkers is juist op tijd gekomen, zaoodat nog gebakken kon worden, terwijl ook een transport sinaasappelen en bussen melk is gearriveerd. Met het oog op eventueel im- tredenden dooi wordt in de komende dagen zooveel mogelijk naar Urk vervoerd, om een reserve aan te leggen voor den tijd, dat de Kampendijk volkomen onberijdbaar zal zijn en ook de schepen nog niet zullen kun nen. uitvaren. O.m. wordt 2000 kg vleesch in blik aangevoerd. De vrachtrijders Van Sloo- ten en Baaterkamp onderhouden met doods verachting een geregelde verbinding met Kampen. De drinkwatervoorziening is mo menteel zoo, dat de bewoners water tappen uit de brarndbij ten in de naet erg zindelijke haven. De centrale verwarming in die school is bevroren en de schade hiervan wordt op f 6.000.- geraamd. Een vliegtuig van de Ludhrtstrijdikradhten heeft gisteren een zes dagen-oude baby afgehaald, die dringend in een ziekenhuis moest worden opgJhomen. DERDE INTERNATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE GENEVE Van 22 Sept. tot 5 Oct. 1947 zal te Genève het 3e internationale concours voor solisten op het gebied van zang, piano, viool, clarinet en trompet plaats vinden voor personen van bei derlei kunne. De leeftijdsgrenzen zijn bepaald van 1530 jaar. Er zullen diploma's, zilveren medailles en prijzen van frs 250, frs 500 en frs 1000 kunnen worden uitgereikt. POST VOOR HR MS „VAN SPEIJK" Op haar reis naar Willemstad Curacaozal Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speijk" van 15 17 Maart in de Britsch W.-Indische havaa op het eiland Trinidad, Port of Spain, vertoeven. Pest naar deze haven voor de opvarenden moet uiterlijk 5 Maart ter post zijn bezorgd. Nadere bijzonderheden worden op de postkantoren verstrekt. NED. SOLDATEN IN CURASAO GEARRIVEERD. Maandag zijn 300 soldaten uit Nederland te Willemstad aangekomen, waar hun door een groote menigte een enthousiaste ont vangst werd bereid. geeft. De buiten-vervolging gestelde kan daartegen zelfs verzet aanteekenen. indien hij b.v. op openbare behandeling prijs stelt. Zulk een acte van niet-vervolging l:ent cok de gewone rechtspraak. De p.-f. gaat over tot onvoorwaardelijke buiten-vervolging stelling, Indien de aanklacht ongegiund is gebleken ofwel de kwestie, dermate futiel is, dat berechting door tribunaal of hof niet ge rechtvaardigd kan worden geacht. Bij de voorwaardelijke bu-iten-vervolgingstellinj worden den delinquenten voorwaarden op gelegd, b.v. onder toezicht stelling van de „Vereentging toezicht politieke delinquen ten", oplegging van een „boete", al of niet met ontzetting uit bepaalde rechten. De buiten-vervolgingstelling ls dus een bepaal de vorm van berechting. Tot heden werd hieraan weinig of geen bekendheid gegeven, met het gevolg, dat voorwaardelijk buiten- vervolging gestelde delinquenten het dik wijls doen voorkomen of zij In het geheel niet berecht zijn, dit in tegenstelling tot degenen, over wie een tribunaal of een hof uitspraak heeft gedaan. Vooral in de klei nere gemeenten ten plattelande ontstaat hierdoor vaak een onjuiste Indruk. Attlee over Je veiligheid van Voor-Indië Afhankelijk van Indische beslissing. Attlee heeft tn het Britsche Lagerhuis ver klaard, dat na het overdragen van de vol ledige macht de verantwoordelijkheid bij een aanval op Voor-Indië van buitenaf ge heel op Voor-Indië zal nieten. Mocht Indië binnen het Britsche Gemeenebest wallen bMj ven., dan zal de situatie tusschen Enge land en Indië dezelfde worden ale tusschen de Britsche regeering binnen het kominikrijlk en het Gemeenébest. Wij zullen in dat geval natuurlijk zeer bereid zijn. aldus Alttoe, om in bespreking te treden over wederziJ-dschen bijstand. „TANTE POS" IN NEDERLAND, INDIE - KLAAGT STEEN EN BEEN! In een hoofdartikel schrijft het te Batavia verschijnende „Dagblad", dat de hiohtpaet uit Nederland een dagelijtoeche bron ven er gernis vormt. „In Nederland wordt", zoo schrijft bedoek! blad,, „ndet allee gedaan, om de voor Ned Indië bestemde post zoo snel mogelijk bij de vliegtuigen te brengen. De postdienst te Be tavia is in staat alle aankomende brieven, waarbij de militaire post voorrang heeft, bin nen 34 uur te bezorgen. Waarom dan In Ne derland niet wat meer spoed betracht?" Geen mensch kan er zich volkomen reken schap van geven, door welke oorzaken, om standigheden, invloeden, hij in een bepaal den toestand is komen te verkeeren. Zelfs bij een grondige analyse, die het „critieke punt" zou ontdekken, waar men de vraag kan stellen, of bij een andere wilshandelmg, iemands leven niet een gunstiger of ongun stiger keer genomen zou hebben, vergeet men, dat die wilshandeling door sterke in stinctieve driften beïnvloed, zoo niet bepaald wordt, en het wel schijnt, of het leven van ieder individu aan een zekere noodwendig heid onderworpen is. Het noodlot wilde het zooZulks moet men in acht nemen, bij een objectieve beoordeeling der gedragingen van ieder individu, bij de collectiviteiten, de volkeren, de staten. Er komt steeds een tijd, dat de sterke biceps der impulsen weer ver slappen; er is steeds een phase van opbloei en neergang. Zulks bewijst de historie. De Britsche buitenlandsche en expansionistische politiek werd gekenmerkt door een eeuw van grooten bloei; ztj verkeert thans ken nelijk in een tijdperk van verwarring en neergang. Het machtige Empire steunde op groote ervaring en traditie, op bijkans ma thematische formuleering en men zou de vraag kunnen stellen, waar in de Britsche buitenlandsche en speciaal koloniale politiek het „critieke punt" te vinden is, vanwaar de curve een dalende lijn ging verloeren. Een eeuw geleden, werd reeds een aanvang ge maakt met een meer liberale Britsche po litiek. een voortgaand streven om zelfbestuur te verstrekken aan die deelen van het Rijk, welke daarvoor rijp en geschikt waren, waarbij met het behoud van de voogdij de opzet was, moeilijkheden en botsingen in de dominions te voorkomen. Labour, geleid door een veel mateloozer ideologie, gaat in het bevredigen van de wenschen naar autonomie en onafhankelijkheid zóó ver. dat men zich met verbazing afvraagt, welke de motieven zijn, die plotseling over de Britsche politiek van geleidelijkheid schijnen heen te sprin gen. Zag nog tijdens den wereldoorlog. Europa met groote oogen naar het machtige Albion op. dat toch in den oorlog ging ter handhaving van de oude beproefde Euro- peesche machtsstructuur, thans blijkt. dat het zich in die krachtsuiting geforceerd heeft en het bindende cement van het Em pire heeft losgelaten. Het heeft er iets van of Engeland, speciaal het Engeland onder Labour, beklemd raakt tusschen de twee machtiger staten. Amerika en Rusland. Dit zou be teekenen. dat uit zelfbehoud, de Brit sche machtsbasis vergroot zou moeten wor den en meerderen steun gezocht op het Europees<he continent. Het zwakke punt in de Britsche politiek is de afhankelijkheid van Amerika, waardoor er van een Britsch, doelbewust streven nauwelijks meer sprake kan zijn. Het maakt den indruk, of in de toekomst het Britsche rijk meer en meer door een bloeiend Amerikaansch expan sionisme zal worden omsponnen. Daar heeft Labóurregeering van den linkervleugel reeds genoeg critiek over te hooren gehad en aan den anderen kant, tracht Labour de Sowjet-machten zoo veel mogelijk te ontzien. Nog onlangs heeft de Britsche Labourpartij met instemming van de collega's, die de re geering uitmaken, geadviseerd hun steun te onthouden aan het „Comité voor de Ver- eenigde Staten van Europa", opgericht onder voorzitterschap van Churchill. Immers, zoo oordeelde Labour, volgens dit plan behoort Sowj et-Rusland er niet bij. en de Russen zouden Labour deze „déballotage' -kwaliik kunnen nemen en bovendien gekant zijn tegen iedere Westelijke blok-vorming. Het is een Engeland, dat niet meer clean-shaven, geen na aid-scherpen vouw in de pantalon heeft en een gekeerd dasje draagt, dat over veertien dagen de Britsche belangen te Mos kou ter sprake moet brengen. Het zit daar naast den breeder, indrukwekkender bloed verwant Amerika, met het onpleizierige ge voel daar steeds leentjebuur te moeten sr»e- De Britsche minister van buitenlandsche zaken. Bevin. moet in het belang van zijn land. dat credieten. grondstoffen er levens middelen noodig heeft, telkens het gelaat van den Amerikaan bestudeer en. om te weten, of hij tegen den Rus „ja" of ..neen" moet zes- gen Tegelijkertijd duldt de linkervleugel v?n de .Labour-partij' niet, dat Bevin teveel van het Amerikaansche politieke kauwgom ge bruikt. Vlak vóór Moskou, staat Bevin in het Lagerhuis nog wat te wachten. De "conser vatieven zijn razend over de door I ih^ur voorgenomen loslating van BritscK-Ind;ë: het Palestijnsche vraagstuk betreffende de ver houding tusschen Joden en Arabieren b'cef volkomen onopgelost; de „Soedan-kwestie" is ook nog zoo'n on verteert) aren brak N^i^t de moeilifkheden betreffendé de buitenland sche politiek, zijn er nog de groote dringen de problemen der interne huishouding Want de Engelschman, hoe gedisciplineerd ook. ral toch zeker als kiezer begeeren. dat mer in het parlement de daarvoor verantwoordeliike personages eens onder den neus wrijft, wat voor kolen-, electriciteits- en levensmidde- lennarigheld men heeft moeten doorstaan De flegmatieke Engelschman is niet het tvne voor crisissen; hij bestudeert die liever van de landen op het continent. Mogelijk, dat het Labour-gebit tijdens de dpbatten in het Lagerhuis hier en daar geplombeerd zal wor den. maar de conservatieven staan zeker met de tang klaar. En Churchill houdt van trekken! Niet meer te camoufleeren valt, dat Engeland zich In een zware, economische crisis bevindt en op Labour rust de taak. hot figuur van Albion als groote mogendheid te redden. Voortzetting van Byrnes' politiële inzake Duitgeld and Ook repubtlkelnsche deskundige naar Generaal Marshall, Amenikaan<»ch manid- ter van Bus toni. Zaken heeft verklaard, dat niet gekarnd zal worden aan de algemecne politiek., zooals deze door Byrnes te Stutt gart is uiteengezet en aan de verplich tingen. voortspruitende uit de overeenkomst van Potsdam. John Foster Dulles zad gene raal Marshall naar de Moskousche oonfe- rentie vergezellen als republikeinsoh des kundige op het gebied der buiitenlandeyoho politiek. Marshall verklaarde voorts, dat de V. S. de door Molotow In-gediende nota in zake de veiklantng van. Dean Acheson. niet zullen beantwoorden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3