Radio-Omroepver. nu weer baas in eigen huis Ned. Joden willen terugkeer naar Palestina ZWIJGPLICHT Links in angst NIEUWE LEEDSCHE COURANT MAANDAG 24 FEBRUARI 1MV ZWAKKE PLEK BLIJFT HET ALG. PROGRAMMA We lezen in de „Omroepgids", het officieel orgaan der Ned. Chr. Radio-Vereen.: „Het nieuwe tijdelijke omroepbestel is in werking getreden, de Nederlandsche Radio Unie is haar taak begonnen. Biedt het thans vigeerende stelsel betere waarborgen voor slagen dan het vorige? We achten ook de thans getroffen regeling niet in alle opzichten juist, maar meenen toch dat zij, vergeleken bij haar voorgang ster, belangrijke voordeelen heeft. Zij is tot stand gekomen na een uitvoerig radio-debat in de Tweede Kamer. De om roep in Nederland hangt niet meer uitsluitend af van de willekeur van een minister, zooals onder het vorige Kabinet. Weliswaar brengt ook het nieuwe stelsel geen volledig rechts herstel, maar het nadert daartoe dichter dan het beruchte „compromis" deed. Het gaat uit van vrije, zelfstandige, en on afhankelijke omroepvereenigingen. Het is niet zoo, dat de omroepvereenigingen als het ware worden opgelost in de Nederlandsche Radio Unie, doch zij leiden een zelfstandig leven en hebben een zelfstandige taak, de gewichtigste die er is, n.l. de omroeptaak, d.w.z. dat ieder der omroeporganisaties eigen programma's voorbereidt en uitvoert. Dat is verreweg het belangrijkste van het nieuwe omroepbestel, dat is de basis waarop de geheele regeling rust. Deze vrije, zelfstandige omroeporganisaties vormen tezamen de Nederlandsche Radio Unie, in het leven geroepen om daarin samen te werken op alle gebieden waar dit zonder priricipieële bezwaren kan. Samenwerking beteekent altijd zelfbeper king, beteekent dus ook altijd het brengen van offers. Zij kan dan ook slechts slagen indien de wil daartoe bij de partners aan wezig is. v Reeds tijdens de bezetting stelden de vier groote omroepvereenigingen een plan op voor een Federatie van Omroepvereenigingen, dje eenzelfde samenwerking beoogde. De Unie verschilt in weinig van de toen geprojec teerde Federatie. Met recht mag dan ook worden aangenomen dat bij „de groote vier" de wil tot samenwerking bestaat. Doch niet alleen deze vier vormen de Unie. Ook de V.PJt.O. maakt er deel van uit, heeft haar zelfs mede opgericht. En dat terwijl deze het nieuwe stelsel verfoeit, er heftig tegen protesteert en zijn hart heeft verpand aan een „nationalen" omroep. Ware het niet beter geweest indien de V.P.R.O. de conse quenties van zijn overtuiging had getrokken, zooals het I.K.OJt. heeft gedaan? Laten we hopen dat in de practijk de spanningen welke theoretisch zijn te verwachten zullen uit blijven. De omroepvereenigingen zullen ook ge meenschappelijke programma's geven. Uitzen dingen welke voor verantwoordelijkheid van de gezamenlijke omroeporganisaties komen. Dat hier moeilijkheden dreigen ontveinzen wij ons niet. In dit stelsel zijn deze gemeen- Negen oorlogsgedenkteelcens in Nederland Het Werkcomité der Nat. Monumenten- Commissie voor Oorlogsgedenkteekens heeft thans aan de Nat. Commissie voorgesteld te bevorderen de stichting van de navolgende gedenkteekens 1. Een Nationaal Monument te Amsterdam, op een nader te bepalen plaats. 2. De eerebegraafplaats te Bloemendaal. 3. Een groep gedenkteekens, te plaatsen bij de voormalige concentratiekampen Amers foort, Vught en W-esterbork. 4. Een legermonument op den Grebbeberg. 5. Een Marinemonument te Den Helder of elders. 6. Een Koopvaardij monument te R'dam. 7 Een monument ter herinnering aan den strijd op en de herovering van Walcheren (bij een der landingspunten te Westkapel- le of Vlissingen). 8. Een monument t(* Eede in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar H. M. de Koningin den vaderlandschen bodem weer betrad. 9. Een monument te Wageningen, ter her innering aan de capitulatie van de Dujt- sohe Weermacht. De kosten hiervan zijn globaal getaxeerd op f 2000.000.doch het is de bedoeling om te trachten een veel hooger bedrag bijeen te brengen. Het is de bedoeling, dat voor ieder monument aan een bepaalden Nederlandschen kunstenaar een opdracht zal worden gegeven. N PARTIJ VAN DEN ARBEID EN -> LINGGADJATI. Het bestuur van de P. v. d. A. heeft, naar aanleiding van de verwerping van de ont- werp-overeenkomst van Linggadjati door de republikeinen, een verklaring uitgegeven, waarin wordt aangedrongen op een nadere bespreking tusschen de beide delegaties. „De Nederlanders en" de Indonesiërs moeten de gedachte aan een politiek van geweld ter zijde stellen, waar noodig bestrijden en met kracht het streven naar een vreedzame op lossing steunen en bevorderen," zoo besluit het manifest. schappelijke programma's de tol die wordt betaald aan de eenheidsstrevers. Zij beteeke- nen, naar onze stellige overtuiging, een ver arming van den omroep. Zullen de verschillende omroepvereenigin gen de verantwoordelijkheid voor een pro gramma kunnen aanvaarden, dan is daartoe noodzakelijk het z.g. recht van veto. Dat recht is dan ook gewaarborgd. Om bij de N.C.R.V. te blijven indien deze tegen een programma of een onderdeel daarvan prin- cipieele bezwaren heeft, kan de uitzending niet voor gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid plaats hebben. Niet al te spoedig be hoort met principes te worden geschermd, -maar indien er werkelijk principieele bezwa ren zijn, past onwrikbaarheid. Zij mogen, om tot een beslissing te komen, geen punt van discussie uitmaken. Zulke bezwaren te stel len, moet voldoende zijn. Er zijn - dus waarborgen dat geen verant woordelijkheid wordt opgelegd waar deze niet mag worden aanvaard. En toch zijn we niet gelukkig met die verplichte gemeen schappelijke programma's. Want onwille keurig zal bfj de„ samenstelling er van de vraag wat mag en wat niet mag, wat er nog mee door kan en wat niet, de hoofdrol gaan spelen. En hoewel vragen van casuïstiek meermalen bij de samenstelling van pro gramma's in het geding komen, behooren zij niet te domineeren. Hoofdzaak is en moet blijven het positieve: welke boodschap heeft onZe Nederlandsche Christelijke Radio-Ver- eeniging aan ons volk te brengen? Program ma's waaraan de vereenigingen AVRO, KRO, NRCV, VARA en VPRO alle haar fiat kun nen geven, moeten noodzakelijk relief mis sen. Er zal echter met ernst naar moeten worden gestreefd, er van te maken wat mo gelijk is. Zoo zijn er in het nieuwe tijdelijke om roepbestel zwakke plaatsen, maar toch is het getimmerte steviger dan dat van het vorige gebouw, dat niet door een architect doch door amateurs was ontworpen". Tengevolge van de Parijsche courantenstaking is de bevolking van de Lichtstad, afgezien van de radio, verstoken van het nieuws. Om dit euvel te verhelpen laat de Regeering dagelijks 12000 bulletins aanplakken, waarop de voornaamste berichten staan vermeld. Het gouverneurschap van Triest Minister van Kleffens niet genoemd. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten hebben 5 candidaten voor het gouverneur schap van Triest aan den Veiligheidsraad voorgelegd. Deze vijf zijn: generaal Nordens- kjold, commandant der Zweedsohe lucht macht, Alfred Emil Sandstrom, voorm. lid van het Zweedsche Hooggerechtshof, gene raal Henri Guisan. oppebbevelhebben van het Zwitsersdhe leger, Leif Egeland, gezant van Zuid-Afrika in Nederland en Alberto Cumargo, voorm premier van Columbia. De naam van dr Van Kleffens wordt niet genoemd. Een Russisch voorstel is nog niet bekend. SCHERPE CRITIEK OP BE LEID VAN ENGELAND Op de 44ste algemeene vergadering van den Ned. Zionistenbond hield de heer J. v. Ame- rongen een rede over de problemen van het Joodsche volk en in het bijzonder in Pa lestina, waarbij hij zijn verontrusting uit sprak over het feit, dat vrijwel overal ter wereld het anti-semitisme openlijk ot in het geheim met doelbewuste vernietigingscam pagnes zijn activiteit weer ontplooit. In Pa lestina, waar de mandataris zijn belangrijke strategische positie veilig wil stellen, wordt volgens spreker evenals in andere deelen van het Engelsche imperium, de tactiek van het „verdeel en heersch" gevolgd. Engeland brengt thans, al dus spr, de Pale6tijnsche aangelegenheid voor de UNO, teneinde in den tijd, die tot de volgende* algemeene vergadering van dit lichaam verstrijkt, de politieke en reëele macht van het Jodendom te peilen. De heer v. Amerongen voerde scherpe critiek op het beleid van Engeland, dat in Palestna een schrikbewind voert en op onmenschelijke wijze optreedt tegen de duizenden, die fri wanhoop Europa zijn ontvlucht om in Pa lestina eindelijk rust te vinden. De oplossing ligt volgens den N.ZJ. uitsluiténd in de vestiging van een vrijen Joodschen staat in het Joodsche land. Bij de debatten werd eveneens critiek geoefend op de zendings- actae onder de Joden. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin de Ned. Regee ring wordt verzocht bij de behandeling van het Palestinavraagstuk in de vergadering der V.N. mede te werken tot terugkeer van het Joodsche volk naar dit land, terwijl het ge heele Joodsche volk wordt opgeroepen tot den strijd tegen de Engelsche overheersching. SLECHT WEGGEDEELTE RIJKSWEG 'S-GRAVENHAGE—AMSTERDAM. De KNAC vestigt de aandacht van het mo- torwegverkeer op de gaten in een gedeelte van den Rijksweg 's-GravenhageAmsterdam tusschen km. 22,3 en 25 en op een verzak king in de verharding ter plaatse van Sik- ken's Lakfabrieken nabij Warmond. Na af loop van de vorstperiode zal de Rijkswater staat al deze oneffenheden zoo spoedig mo gelijk herstellen. INSCHAKELING VAN NED. EN BELGI SCHE HAVENS VERZOCHT Officieel wordt gemeld, dat d«e Neder- landsche en Belgische regeeringen zich tot de Ver. Staten en Engeland hebben ge wend met het verzoek, het transito-verkeer naar het achterland van Europa weer over Ned. en Belgische havens te doen geschie den. JOEGO-SLAVIE PROTESTEERT TEGEN GRENSINCIDENTEN. Joego-Slavië protesteerde bij den Gealli eerden Bestuursraad voor Oostenrijk tegen de steeds toenemende grensincidenten. Na een succesvolle tournée door Engeland is het Concertgebouw-Orkest in ons land terug gekeerd. Tijdens een pauze in het Concertgebouw werden de dirigent, Eduard van BeiDum (1.) en de solo-hoboïst Haakon Stotijn (m.) door een omroeper van de P.C.J. (r.) geïnterviewd. Er wordt een vervolging ingesteld tegen den onbekenden verdachte, die Elsevier's Weekblad de notulen van Linggadjati in handen heeft gespeeld. De voor de publicatie verantwoordelijke man dat zal wel de hoofdredacteur van „Else vier" zijn is als getuige gehoord. Als strafbaar feit wordt dus wel beschouwd het verstrekken van het geheime staatsstuk aan de pers, niet de publicatie zelve. Dit is juist, aldus „Het Vrije Volk". Vervol ging .van den journalist zou een inbreuk zijn op de persvrijheid. De publicatie van deze natulen zoowel als de tendentieuze en frag mentarische manier waarop de publicatie ge schiedde, stempelden haar tot een onbehoor lijke sensatie waarmee het landsbelang niet gediend zou zijn, maar het geval is zeer wel denkbaar, waarin de publicatie van een geheim stu'k in het landsbelang geboden is. Indien de onlbekende verdachte niet ge vonden wordt en de zaak toch in openbare behandeling komt, zal de rechter den jour nalist vragen wie hem de gegevens voor zijn publicatie verstrekte en dan zal naar alle waarschijnlijkheid de journalist weigeren zijn zegsman te noemen, zich beroepende op het journalistieke gebruik, dat de bronnen van het nieuws het beroepsgeheim van den journalist zijn. Dit beroep op een ^^woonte ontheft den journalist-getuige e<^^r niet van den plicht te getuigen. De wet kent geen journalistiek ambtsgeheim, zooals zij een ambtsgeheim kent voor artsen, notarissen en geestelijken. Het versohooningsrecht, dat deze ambtsdragers genieten, js den journa list nog ontzegd, tenminste zoolang het be roep van journalist niet wettelijk erkend is, hetgeen bij de in voorbereiding zijnde Pers wet dient te geschieden. De journalist, die als getuige weigert zijn zegsman te noemen, kan dan ook in gijzeling worden gesteld voor onbepaalden tijd, net zoo lang tot hij de gevraagde inlichtingen geeft. Dit is een tiental jaren geleden ge beurd met een Haagschen journalist, die een publicatie had gedaan udt besprekingen in de geheime raadsvergadering en weigerde den naam te noemen van zijn zegsman. De jour nalist volhardde bij zijn weiigering en is ten slotte toch uit de gijzeling ontslagen. De toepassing van dit botte middel heeft destijds opzien gebaard en tot scherpe dis cussies aanleiding gegeven. Het gerechtelijke onderzoek in de zaak tegen den onbekenden zegsman van Elsevier's Weekblad vertoont in zijn aanvang groote gelijkenis met de Haagsche zaak. Wij hopen, dat het daarbij blijft en dat bij het verdere verloop van het geding een herha ling ons bespaard blijft. Dat een nieuwe gij- zelingsafifaire 'n journalistieke stunt van twijfelachtig gehalte zou omhangen met den luister van een martelaarschap, is nog daaraan toe, maar dat om zulk 'n- geval de strijd om 't verschooningsrecht van den jour nalist weer zou moeten ontbranden, zou be treurd moeten worden. Het is te hopen dat spoedig een perswet tot stand komt, die den journalistieke** zwijg plicht van gewoonte tot recht verheft. (Wij kunnen ons met de strekking van dit betoog inzake den zwijgplicht van een journalist over het algemeen wel vereenigen. Al zal men begrijpen, dat wij bedoelde pu blicatie wel terdege een landsbelang achtten en het denigreerend oordeel van het socialistische orgaan over dat publiceeren door „Elsevier" dan ook allerminst onder schreven* Red.). De wees in de „Indonesië-loe-^van-Hol land"-kringen, dat het Indische stuivertje toch nog wel eens anders zou kunnen, rolleo dan zrij zrioh hadden gedroomd, neemt, af gaande op hetgeen ham pers schrijft, eerder toe dan af. Zoo lezen we in het „Haagsch Dagblad?* (P. v. di. A.) van Zaterdagavond onder het opschrift „Bedenkelijke verschijnselen" om. het volgende: „Als wij verschillende teekenen van den laatsten tijd goed verstaan, dan heeft het standpunt van de regeering over het Indo nesische vraagstuk een bedenkelijke wijzi ging ondergaan. Na het Indonesische debat in de Tweede Kamw, na de aanvaarding van de motie-Romime ten gunste van Linggadjati, f was het Nederlandsche volk overtuigd, düt de politiek van de uitgestoken vriendenhand gevolgd zou worden. De politiek, die door de groote meerderheid van het Nederland- sche volk, allien oppositioneelen kabaalrrva- kers ten spaj-t, als de eenig juiste en ver antwoorde wordt beschouwd. De politiek, die in overeenstemiming is met de beginselten, aanvaard door Nederlands lidmaatschap van de Vereenigde Naties. De teekenen van een veranderde houding zijn onmiskenbaar. De Commissie-Generaal wordt ondanks de verzekering van den minister-president in de Eerste Kamer, dat zij slechts uitgebreid zou worden met aan hangers van de Indonesischepolitiek dter Regeering aangevuld met mannen, die tot de tegenstanders van Lamggadjati behoorder*. Voor de vervanging van dx Van Moo-k, die helaas aanstaande is. schdjnen ook slechts de meeste kans te hebben personen, die men van warme sympathie voor de regeeriag®- politiek, zooals zdj in het Kamerdebat zich manifesteerde, geenszins mag verdenken. Minister Jonkmans Memorie van Ant woord Laat tonen hooren-, die niet hammo- nieeren met de uitgestoken wiendenhawc^ maar eerder met de gebalde vuist als sym bool van een machtspositie, die de Regee ring zich blijkbaar bewust is geworden na het bezoek van generaal Spoor in Neder land. Er wordt nu plotseling gesproken van voorwaarden, waaraan de republiek moeit voldoen, eer eironderteekening ven het bosis- accoord tot stand kan komen. Een veeg teeken is ook de publicatie, op dit oogenblik. van dT Van Mook's nota aan MJountbatten, die weliswaar bekend was,' doch waaraan thans, blijkbaar welbewust, een relief wordt gegeven, waardoor Vao Mook's positie als onderhandelaar zeker niet versterkt wordt. Het maakt den indruk, of de Nederlandsche regeering de onderteeke- ning van Linggadjati eender bemoeilijkt .dan bevordert. Is hier de politiek van den krijgs man aan het woord, die reeds genoeg wint, al wint hij niete den tijd? Dat wij hierbij wellicht staan voor funda- menteele verand er ingen in de regeeringspo- litiek vindt zijn bevestiging ook in de blijd schap, waarmee „De Maasbode" constateert, „dat het beleid Be-elJonkman zich gunstig onderscheidt van dat van Schenm-erhom-— 'Logemanm, al blijft het moeilijk, wederom in rechte banen te leiden, wat éénmaal is krom getrokken." Het conservatieve katholieke blad zoo schrijft nog steeds het „Haagsche Dagblad") dat al heeft het te elfd'er ur^ met har*- gende pootjes formeel het standpoint der K.VP. aanvaard in feite tegenstander ie van Linggadjati, besluit veelzeggend1: „Duidelijk verklaart de Regeering, dat hare verantwoordelijkheid onverkort blijft, als het vertrouwen in de Republiek wordt be schaamd. De Regeering wil ook vastgesteld zien de methode, waarop de volken, d-ie niet tot de Republiek willen behooren-, dit kenbaar kun nen maken. Dit is voor de Republiek ongetwijfeld een bittere pil het noodzakelijk gevolg van de aanvankelijke overschatting. We gelooven, dat we de Regeering met vartrouwen aan het werk kunnen zien. Dit vertrouwen van „De Maasbode" kan bij de voorstanders van Linggadjati slechts argwaan opwekken. Zij zullen zic-lj afvragen gedachtig aan de uitbreiding van de Commissie-Generaal hi afwijking van de verklaring van dar Beel of wij hier te maken hebben met de politiek van één mri- i#ster dan wel met kabinetspolit.ek. En in het laatste geval mag men belangstellend uitzien naar het standpunt, dat de Partij van den Arbeid daartegenover zal innemen." UITBREIDINGSPLANNEN HOLL. KUNSTZIJDE INDUSTRIE. Bij de Holl. Kunstzijde Industrie te Breda bestaan plannen tot aanzienlijke uitbreiding van het bedrijf. o.a. bouw van een 5de spin nerij en een 2e conery te Breda, alsmede van een twijnerij en conerij te Steenbergen. Te vens zal de dochteronderneming N.V. Arts ilk te 's-Gravendeel een bedrijf voor het ver deel en van rayongarens bouwen. De opzet i» zooveel mogelijk exportproducten op de markt te brengen. De uitbreiding zal «en personeeltoename van 400 500 man tot ge volg hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7