Valkenburg, dorp van vernieuwing en traditie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 MAANDAG 24 FEBRUARI 1MT Een oudheidkundig museum in nieuwe Ned. Herv. Kerk? (Van één onzer verslaggevers.) Sinds de oorlogsdagen van 1940 is er heel wat veranderd. De puimlhoopen, waaronder duizenden den droeven dood hebb erf gevonden, zijn uitgesmeuld en te noeimen: Valkenburg. Wie dezen naam uitspreekt, vertoeft met zijn gedachten direct weer in de Meidagen, toen wij door despotisme en tyrannie werden ver lamd. De jonge soldaten hebben hun dienbaar plekje grond bovenmenschelijk verdedigd; velen hebben hier hun graf gevonden onder het moordend lood v&n den gruiwelijken bezetter, die het karak- Een opname van de kort na de oorlogsdagen opgetrokken noodkerk, waar de Valkenburgers iederen Zondag het. Woord Gods gaan beluisteren. het nieuwe leven bloeit weer. Het uur van de' bevrijding heeft geslagen en overal poogt men de impressies van den hevi'gen strijd uit te wisschen; liever ver in' de toekomst schouwen, althans pro- beeren, dan nog even een blik in het re cente verleden te werpen,- zoo spreekt men veelal, terwijl men min of meer uit het oog verliest, dat, zooals de zomer niet kan ontwaken zonder den winter in den rug, ook de toekomst van ons volk, zonder de barre bezettingsperiode, zich niet zou kunnen ontwikkelen. Alles staat met elkaar in verband. Onze taal kent geen woorden om uit te drukken wat we beleefd hebben. De een, die meer meegemaakt heeft, zal ook thans nog meer kunnen vertellen van zijn belevenissen dan iemand, die buiten het werkelijke strijdtooneel van eiken dag is gebleven. Onze stad heeft practisch geen dieptepunten gekend in den tweeden we reldoorlog. Zij bleef gespaard en kon het leven van voor den oorlog na de bevrij ding weer normaal aanvangen. De hui zen, stonden nog en wij konden dankbaar zijn, omdat wij onze historische gebou wen nog mochten behouden. Maar in de onmiddellijke omgeving van de Sleutelstad is wij weten het nog niet voor 50 pet. een verwoede strijd gestreden, op leven en dood, man tegen over man. Een naam hoeven wij slechts Onderwijsconferentie te Leiden Op initiatief van weth. van Schaik Nu in verband met de kolen&chaarschte scholen gesloten zijn heeft de weth. van onderwijs, de heer J. C. van, Schaik, het initiatief genomen tot het houden van een Onderwijsconferentie. welke a.s. Woeonsdag, Donderdag en Vrijdag, tel kens te 10 uur. in het Trianontheater, dat voor dit doel geheel belangeloos be schikbaar is gesteld, zal worden ge houden. Woensdag zal de heer Van Domburg, redacteur van „De Tijd", spreken over: „Jeugd en de Film", waarop Donderdag prof. R. Casimir 'zal refeteeren over „Het Leesonderwijs". Voor den Vrijdag staat een voordracht van den heer K. v. d. Graaf, inspecteur L.O. te Hilversum, over „Opvoeding tot verantwoordelijkheid" op het programma. Na het uitspreken der redevoeringen zal er ruime gelegenheid voor discussie zijn. De conferentie is voor alle onder wijzers en leerkrachten bij het Open baar en Bijz. Onderwijs toegankelijk. Indien mocht blijken, dat deze con ferentie in een behoefte voorziet en de omstandigheden daartoe aanlêiding ge ven, zal zij worden herhaald. BOND VAN HOOGER ONDERWIJS PERSONEEL. De afd. Leiden van bovengenoemden bond hield een dezer dagen $en ledenver gadering. Op deze vergadering, nam de heer J. H. Kasten afscheid als voorzitter van de afdeeling. In een gloedvolle rede memoreerdfe hij de 50 jaren, dat hij in Rijksdienst werkzaam geweest was en den grooten strijd, welke vooral de ouderen hebben moeten voeren om een mensch- waardig bestaan voor de ambtenaren te verkrijgen. Maar ook waarschuwde hij de jongeren om actief te blijven, anders zullen de ambtenaren weer terugvallen in de positie van voor den oorlog. Hij bracht allen dank, die met hem samen gewerkt hadden, in 't bijz. mr Van Beeck Calkoen, die als chef van de afd. Hooger onderwijs zooveel voor het Rijkspersoneel heeft gedaan en mr P. J. Idenburg tot voor kort secretaris van curatoren. Ook dankte hij den tegenwoorddgen secretaris van curatoren, mr K. Wiersma, die hem steeds bereidwillig tegemoet is getreden bij de behartiging van de bondsbelangen. Als erkentelijkheid voor alles, wat de heer Kasten- voor de afdeeling gedaan had, werd hem- het eerevoorzitterschap aangeboden. Tot opvolger van den heer Kasten werd gekozen de heer ~Duk, chef- intsfrumentmaker bij het Zoölogisch Labo ratorium. Op deze vergadering sprak ook nog de heer Ravelli, bestuurslid van de Centrale van Vereen i gingen van Personeel in 's Rijks dienst, d-ie ook allen opwekte om actief te blijven strijden voor een betere positie van het Overheidspersoneel teristieke dorp, zooals zoovele plaatsen in "ons land, maakte tot een brandenden hoop van puin en oorlogstuig. De, kom van het dorp is 't zwaarst ge troffen, reeds om zes uur (10 l\4ei) had den de Duitschers zich in 't dorp genes teld, dat van drie kanten (Oegstgeest, Noordwijk en Katwijk) door de Holland- sche artillerie werd beschoten. De kerk, waaraan -de Valkenburgers hun hart had den verpand, is afgebrand. Tot twee maal toe werd zij in brand geschoten; de eer ste keer kon het vuur nog worden ge- bluscht, met groot gevaar om door rond vliegende projectielen getroffen te wor den, de tweede keer echter had 'het vuur vrij spel en legde haar in ascth. Op bezoek bij het hoofd van de Chr. school, den heer Ant. van den Berg, ver telde deze ons, dat de Hollanders waar schijnlijk van meening waren, dat er een uitkijkpost in den toren gevestigd was, bovendien wordt er gezegd, dat onze mi litairen Duitschers naar de kerk zagen loopen, terwijl zij niet wisten, dat onder hen zich eigen krijgsgevangenen bevon den. De bevolking vormde een eenheid en voelde zich sterk, In de openlucht hield men Zondags Kerk, tezamen Protestanten en Roomsch-Katholieken: God zij geloofd en geprezen; Hij heeft ons bewaard Valkenburg, dorp van vernieuwing en traditie. De verwoesting noopte tot den bouw van nieuwe woningen, doch de dorpsjgewoonten zijn onverwoestbaar en zijn derhalve niet veranderd. Traditie zegt, dat het vriendelijke plaatsje, da^ zoo naiuw betrokken is in het spel van1 wind en wolken, nooit ten onder gaat. Het landschap om het dorp is indrukwek kend. De blonde duinen maken het schil derstuk compleet. De Valkenburgers kennen de noodzaak van den arbeid. Hun dorp moet ten spoedigste zijn oude aspect herkrij gen. Het moet weer vacantiegasten en dagjes menschen lokken en zij moeten de bewoners zien bouwen aan wat tijdelijk verloren is gegaan. Dat inspireert en geeft moed. De nieuwbouw, zoo vertelde de heer van den Berg, is gekenmerkt door een strakken stijl; het exterieur van., de woningen is dan ook niet te bewonderen, de practische inrichting daarentegen wordt geroemd. Toen in 1941 en '42 de woningen werden gebouwd, had men nog niet zóo met materiaalschaarschte te kampen, daarom is de „stijve" bouw niet te wijten aan een benarde materiaal positie. In de oorlogsjaren is een plan tot an nexatie Van Valkenburg bij Katwijk aan de orde geweest. Dat dit een storm van verontwaardiging ontketende, behoeft geen nadere verklaring. Een rasechte dorper zei mistroostig: „Zou ik op m'n ouden dag nu nog Katwijker moeten worden?" De mentaliteit en de diepge wortelde liefde van de Valkenburgers voor hun „home" zullen dit nilmmel• to- lereeren! Maar er was ook wel eenige reden voor, dat men over annexatie ging spreken, omdat de noodlijdendheid der gemeente groot was. Wie Valkenburg zegt, denkt allereerst aan 't vliegveld, dat vooral tegenwoordig in het centrum van de belangstelling staat. Militaire autoriteiten en andere hoogwaardiglheidsbekleeders stijgen er op en dalen er; we denken aan Churchill, die na zijn glorietocht door onze groote steden den wensch te kennen gaf van Valkenburg te starten: De vlaggen wap perden toen in 't dorp; men moest zoo'n evenement toch niet ongemerkt voorbij laten gaan. De aanwezigheid van het vliegveld heeft het dorp echter parten gespeeld. In 1940 was het terrein volko men onbruikbaar, doch veertig zwarè vliegtuigen land-den en lieten ca. 1600 man uit. De beteekenis van het vliegveld .voor Valkenburg is twijfelachtig te noe men. Wel is waar zal een aantal wonin gen voor het vliegveldpersoneel worden opgetrokken, doch er is te weinig gele genheid om zich te ontspannen. Een bioscoop of een dancing wordt in 't dorp niet gevonden en de bewoners prijzen zich gelukkig en zullen ter wille van het vliegveldpersoneel hier ook nimmer toe overgaan. De opbouw van het dorp is er op gericht om de kotm uit te breiden. Een van d-e dingen, waardoor Valken burg den laatsten tijd roem heeft ver- j worven, is 'de omvangrijke opgravipg. Prof. van Griffen uit~ Groningen is de man, die oog heeft gehad voor het aparte, het exclusieve van Valkenburg. In 1914 maakte deze geleerde een reis naar dit dorp en het viel op, dat de wegen opliepen. Als ar --- j werd hij direct op het vermoede; acht, dat het dorp op een terp gelegen was. Begrijpelijk liet prof. van Griffen het hier niet bij zitten; hij kwam met een timmerman overeen, dat," als, deze bij het verrichten van graaf werk zou stuiten op een oud stuk steen, hij hem zou waarschuwen. Datzelfde jaar kwam de timmerman bij het graven van een regenput op een oud stuk muur te recht, waarop van Griffen werd gewaar schuwd. Deze werd versterkt in zijn meening, dat de grond heel wat oud heden moest bevatten., Er was evenwel geen mogelijkheid om te graven, aange zien de kom van het dorp volgebouwd was. Na den tweeden Wereldoorlog, toen oen belangrijk deel van het dorp van hui zen ontdaan was door oorlogshandelin gen, kreeg prof. van Griffen eerst ge legenheid zijn bodemonderzoek te be ginnen. Bij het graven van een proef- gleuf kwam men terecht op een steenen plaat, waarvan de vertegenwoordiger van den Rojneinschen keizer de uitvaar digingen afkondigde. Verder vond men vazen, munten, wapenen en een geraamte zonder hoofd in een kist, blijkbaar v<an een spion, die buiten de poort van de nederzetting was begraven. Alle vond sten zijn gegaan naar het archeologisch museum te Groningen. De mogelijkheid moet niet uitgesloten worden geacht, dat in. den kelder van de nieuw te bouwen Hervormde kerk een museum zal wor den ^ingericht, waar verschillende voor werpen zullen worden neergelegd. De plannen voor deze kerk zijn reeds ont worpen en de architecten aangewezen, doch de materiaalpositie is van dien aard dat nog niet met het bouwen een aan vang kan worden gemaakt. De huidige noodkerk, die door. de Synode van de Ned. Herv. Kerk is geschonken, vertoont reeds teekenen van verval, bovendien is het een hulpmiddel en krijgt men bij het binnentreden niet den indruk, dat men in het Huis Gods komt. Onze zegsman gewaagde nog van de wijze, waarop dr Gravemeyer heeft ge toond ten volle mee te leven met de geruïneerde gemeente en alle hulp heeft toegezegd. Dat was moedgevend en deed ons voortgaan als menschen. die wel is Waar de totale ellende van den oorlog hadden beleefd, doch met vertrouwen de duistere toekomst tegemoet gingen. Een traditie van meer dan duizend jaar is de roemruchte paardenmarkt op 12 September. Dan is er feest en ieder heeft voorbereidingen getroffen om een welgeslaagden dag te hebben. Maar hier blijft het niet bij. „31 Augustus" wordt in Valkenburg niet op den eigenlijken dag gevierd, maar op den dag na de paardenmarkt. Valkenburg roemt de paardenmarkt en beschouwt haar als iets speciaals. Hieraan is nog een humoristi sche geschiedenis verbonden: een vroe gere predikant vroeg aan een der cate chisanten, of hij de Christelijke feest dagen wilde noemen. Wie beschrijft de verbazing van den dominee, toen zijn leerling ook de paardenmarkt in zijn opsomming inlaschte. Dit typeert het karakter van de bewoners en schildert hun waardeering voor wat zij bezitten (wij willen natuurlijk niet zeggen, dat deze catechisant de publieke opmie ver tolkte) Achter het Raadhuis staat de nieuwe school, waar dagelijks 152 kinderen het onderwijs ontvangen van bevoegde leer krachten, die zich onder de .eminente leiding van den ..bovpirnnM' "uiten TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan? Die is zoo mooi en gaal. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen. Verlieslijst Ned. Strijdkrachten in Ned.-Indië In de- afgeloopen weken sneuvelden in Indië de volgende militairen: Ko n. Marine: mgr. 2de kl. C v. d. Pijl uit Nieuwendijk. (Soerabaja). Kon. Landmacht: sold. H. den Hartog, uit Noordeloos (Semarang); sold. 1ste kl. N. C. L. Gemmeke uit Maastricht (Semarang); sold. S. Klaassen, uit Schaesberg (Padang); sold. M. A. Cornelissen uit Woensdrecht (Se marang); korp. J. van 't Wout uit Hoogeveen (Medan) en sold. H. Kroon uit Papendrecht (Semarang). 4 Kon. Ned.-Ind. Leger sold. Petrus Hadjoe; sold. Masanm en sold. Ie kl. Soera- dyo allen uit Ned.-Indië. Thans is definitieve bevestiging verkregen, dat de inzittenden van de Mitchell-bommen- werper, die op 2 Juli 1946 een noodlanding bij Pakan-Bafoe moest maken, tengevolge van extremistisch mitrailleurvuur zijn gesneuveld. Het zijn de res. kap. K. V. vliegerwaarn. J. L. M. Theunissen uit Vught; sold, leerl.-radiotel J G. Kisman uit Gouda, adj-onderoff. mil - adm. M. Sopneveld uit 's-Gravenhage en mil. serg. J. C. vkn der Tuyrf, uit Leiden. Charles Panzera in ons land gearriveerd (Van een onzer verslaggevers.) De beroemde Fransche zanger Charles Panzera is Zaterdag uit Parijs in ons land aangekomen voor het maken van een tour- née, welke zal bestaan uit een serie lieder- avonden en een optreden voor de radio. Naar Panzera ons mededeelde, zal hij slechts twee weken in ons land kunnen blij ven, wegens zijn verbintenissen elders in Europa, o.a. in Frankrijk en Zwitserland, waar hij vele malen zal medewerken -aan uitvoeringen der Matthaüs Passion. Panzera is uitgenoodigd tot het maken van een tour nee door de Ver. Staten, waarheen onlangs zijn dochter Selysette die hem verleden jaar op zijn tournée door ons land accom pagneerde is vertrokken. Panzera zal tijdens zijn verblijf in ons land tevens dé laatste hand leggen aan zijn boek over de zangkunst, waarvan binnen kort een Ned. vertaling verschijnt bij de Uitgeverij Boucher te 's-Gravenhage. Meer politieke delinquenten naar de mijnen Tijdens een dezer dagen aan de mijnstreek gebracht bezoek, heeft, de minister van Justitie overleg gepleegd met den presi dent-directeur van het mijnbedrijf en met de vakorganisaties van arbeiders, omtrent een ruimere tewerkstelling van politieke delinquenten in de mijnen. Momtenteel ztyn ongeveer 2500 dezer liedeh in de mijnen werkzaam, doch getracht zal worden dit ge tal hooger op te voeren in het belang van de kolenv oor zien in g in Nederland. VIS S CHERIJBERICHTEN IJMUIDEIN, 24 Febr. 1947. LTm 107 ..Jo hanna" f 5456, motorloggers kw 124 .f „3130, 51 f 5740; 39 f 6090; een logger met versche haring kw 24 f 4060; Aangevoerd werden 250 kisten versche haring en 800 kisten ver sche visch. De haringprijs bedroeg f 17, f 16.50 per 50 kg. SCHEVENINGEN, 22 Febr. Besomming ha ringtrawler Sch 104 f 6770, Sch 35 f 3"50; besom- mi6ng "trawlloggers Sch. 285 f 3170, Sch 130 f 4900. Aan de markt kwamen .hedenmorgen de kustvisschers Sch 67 met 45 kisten versche haring (besomming f650) KW 72, 147 kisten versche haring (besomming f2120), KW 21, 6 kisten versche haring (besomming f96) en Sch "\l met 12 kisten haring (besomming) 156). Al hangt de klok niet in een toren, de Valkenburger hoort haar toch wel en weet wat het gebeier beteekent. van de hun opgelegde plichten. Het in terieur van het gebouw voldoet aan alle elschen en het uitzicht is prachtig. Met een rechtmatigen trots toonde de heer Van den Berg ons „zijn" school, die wel licht de nieuwste is in het gansche land. De hoofdonderwijzer neemt in een dorp een markante positie in en vooral in Valkenburg, waar hij twaalf ambachten" heeft. De populariteit, welke ..meester Van den Berg" geniet, veroorlooft ons aan te nemen, dat we gevoeglijk de „dertien ongelukken" achterwege kun nen laten. Het zal verheugend nieuws voor de Ned. Herv. gemeente zijn, dat ds. Baas waarschijnlijk spoedig van zijn ernstige ziekte weer geheel hersteld zal zijn. Het valt niet mee om eiken Zon dag, 's morgens en 's avonds, een predi kant ,,van buiten" te nïoeten hooren. Burgemeester, wethouders en gemeente raad komen periodiek bijeen om de zaken van de gemeente te behartigen. Zij ge nieten het volle vertrouwen van de bevol king en helpen mee de gemeente „groot" te maken. Ach, dit is het goede woord niet; Valkenburg wil niet groot zijn, maar klein en nederig, doch overtuigd van een innerlijke kracht en waarde. Zoo blijft dit dorp als het immer geweest is. Het aan houdende vliegtuiggeronk, dat getuigt van vportschrijdende techniek en schier gren- zenlooze vernuftigheid der menschheid, vermag het stille dorpsche leven niet te storen. Dat is het dorp aan den voet van de duineni IP aar bevinden zich onze zeeschepen Berkel, 21 nm. v. Port Genti te R'dam. Douro, 18 v. Cr/tobal. Noordwijk, v. Saffi n. Sas van Gent, 22 v.m. te Lissabon. Zeeman, 21 2.30 n.m. v. R'dam te Panama City, vertr. 22 12 u. n.m. n. Mobie. Hedel, 21 v. R'dam te I Barcelona. Aalsdijk, 21 v. New York n. Rot terdam. Barendrecht, 23 n.m. v. Aruba te R'dam verw. Edam, v. R'dam n. Nèw Or leans, 21 te Antwerpen.. Roepat, v. Australië n. R'dam, 20 v. Fremantle. Vecnenburgh, 21 v. Middelesbro n. R'dam. Wat de Radio morgen brengt Programma voor Hilversum I (301) KRO 7.Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gebed; 7.45 Gram.; 8.Nieuws; 8.15 Gram.; 9. CaTuso; 9.05 Gram.; 9.45 Lichtbaken; 10.15 Myra Hess; 10.40 Voordracht; 10.50 Beelho- ven; 11.30 Voordracht; 11.40 Gram.; 11.45 Familieberichten; «12.03 Piano; 12.30 Johan Jong; 13.Nieuws; 13.15 Kl. v. Beeck; 14. Lezing; 14.30 Myra Hess; 15.Vrouwen; 15.30 Harmonie; 16.Zieken; 16.30 Jeugd; 16.45 Zang en piano; 17.15 Beethoven en Liszt; 17.45 Rijk Overzee; 18.Kwartet; 18.30 Strijdkx.; 19.Nieuws; 19.15 Jongeren; 19.30 Hawaimuz.; 19.45 Lezing; 20.Nieuws en weeroverz.; 20.08 De gewone man; 20.15 Gram.; 20.30 Medidatie; 21.30 Orkest; 22. Nieuws; 22.20 Gebed; 22.35 Piano; 23.Fan tasie; 23.30 Strauss; 24.Sluiting. Programma voor Hilversum 11 (415) AVRO: 7.— Nieuws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr*; 8.Nieuws; 8.15 Gram.; 8.45 Sibelius; 9.15 Morgenw..; 9.30 Waterstanden; 9.50 Arbeids vitaminen; 10.30 Vrouw; 10.35 Gram.; 10.50 Kleuters; 11.Filmmuz.; 11.15 Lezing; 11.30 Zang; 12.— P. Palla; 12.30 Platteland; 12.40 Concert; 13.Nieuws; 13.15 Virtuoso Sex tet; 13.45 Débussy; 14.Naailes; 14.30 Beet-' hoven; 15.Wetenswaardigh.; 15.15 Tan- guay; 15.30 La Bohème; 15.20 -Gram.; 16. Jeugd; 17.30 Musette-orkest; 18.Nieuws; 18.15 Tom Erich; 18.30 Skymasters; 19.05 NI- i WIN; 19.15 Gram.; 19.30 Zang en piano; 20- Echo v. d. Dag; 20.15 Bonte Trein; 21.40 Gevr. pl.; 22.15 Buitenl. overz 22.30 Swee- linck Kwartet; 23.Nieuws; 23.15 ..Femina" ie Adam; Mischa ELman; 24.Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5