Blindenbond herdenkt zijn 20-jarig bestaan Speeltuinwerk te Oegstgeest in nieuwe banen NflEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 Stadsnieuws Burgemeester Van Kinschot e.a. voerden het woord belangrijk deel te danken aan de oprich ting van de afdeeling; men werd geest verwanten en idealisten door het-georga- niseerd-zijn. Wij willen waken dat wij onze De afd. Leiden en omstreken van den "blindenzaak als de eenigste zouden gaan Ned. Blindenbond vierde Zaterdagmiddag beschouwen, doch ons gemèenschapsge- in „De Harmonie" haar twintigste jaar- Voel zal ons in staat moéten stellen ons feest. I één te weten met de vele millioenen op Hoe verheugd waren de vele blinden, deze wereld. Wij willen mee strijden, we- dat ze eens gezellig-konden samenzijn en 1 tende, dat eens voor ons en alle men den band, die de vele afdeelingen verbindt; schen de glorie zal wprden geopenbaard, te versterken. De activiteit, welke deze Een rij van sprekérs volgde, waarna z.g. „onvolwaardige" menschen aan den men aanzat aan een intiem diner, tef- dag leggen, moet ons „zienden" toch wel j wijl 's avonds de feestviering werd voort- beschamen. Hun ijver kent schier geen j gezet. grenzen; ieder lid probeert zijn vereeni- ging op te bouwen en het beste voor den medemensch te verrichten. De voorzitter, de heer Rombout, memo-* reerde in weinige woorden de geschiede- j nis der afdeeling. Toen de propagandist j van den Beng in Leiden kwam, om zich j op de hoogte te stellen van den toestand der blinden, was hij zeer pessimistisch gestemd. Hij kwam in 't bezit van eenige i adressen en met behulp van vrienden werd de afd in de Graanbeurs tot stand j gebracht. - Na moeizaam onderhandelen met het gemeentebestuur, werd in 1937 de blin- den-werkinrichting opgericht, waarin voorloopig drie blinden werden tewerk- gesteld. De vereenigiing heeft in den loop j der jaren, alle tegenslagen ten spijt, baan- j brekend werk verricht. Het aanvangs-sa- i laris in de Gem Werkinrichting was f3.50 per week, doch dit heeft men echter we ten op te voeren töt f28.- per week (voor gehuwden)" De burgemeester jhr. mr F H. van Kinschot, die ook aan de uitnoodiging ge hoor had gegeven, wees op de goede ver houding tusschen het gemeentebestuur en de Werkinrichting, hetgeen een goede toe komst zal waarborgen. De heer van Tingen, noemde de Leid- sche afdeeling één van de zeer actieve en hij bracht namens het hoofdbestuur de gelukwenschen over, waarbij spr. rele veerde. dat de invloed, welken de blin den hebben, zeker voortvloeit uit de goe de verstandhouding tusschen de afdee- lingen en dé verschillende andere instan- hij bracht namens het hoofdbestuur de ties. Spr. stimuleerde een hechte samen werking. De heer Oostveen van de Woningbouw- ver. „Eendracht" belichtte de daadwerke lijke activiteit van de blinden Het "zou goed zijn, dat vele maatschappelijke in stanties minder zagen en meer deden. Spr. wenschte toe, dat de blinden zouden krij gen, waar zij naar streven. In een boeiende rede zeide de bonds- propagandis, de heer van den Berg, dat wij dankbaar moeten zijn voor hetgeen ten bate der blinden in Leiden is bereikt. De bestaanszekerheid van hen is voor een Scholieren verpoozen zich in hun vrijen tijd Leerlingen uit de examen klassen van de Chr. Mulo aan het Noordeinde maak- tens tijdens hun vrije morgens een excur sie naar het Rijksherbarium en de fa briek van Clos en Leembrugge. Met één hunner leeraren hielden ze tevens Vrij dag schaatswedstrijden op den Zoeter- woudschen Singel. Van de meisjes bleek Rika de Jonge (Leiden) de snelste te zijn en bij de jon gens leyerden Gerrit van Leeuwen (Zoe- terwoude) en Wim Vergunst (Koudekerk) een feilen eindstrijd, welke werd gewon nen door Zoeterwoude. De Leidenaren moesten het grandioos afleggen tegen deze „buitenlui". Het was een aardige wed strijd, die de koude weer eens uit „de botten" joeg. Kunst en Letteren Een keurig sportprogramma voor 5 Mei a.s. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal er op den nationalen feest dag. 5 Mei, een keurig sportprogramma worden samengesteld. Het ligt in de be doeling om het Leidsch K.N.V.B.-elftal te laten uitkomen tegen het Nederlandsoh Zaterdagmiddag-elftal. Voorts zullen er turn- en hockey-demonstraties worden gegeven, terwijl ook een wielerwedstrijd op het programma zal prijken. I.K.O.S. steh cursus godsdienst onderwijs in Voor onderwijzend personeel der O.L. scholen. Sinds kort heeft men zich in verschil lende kerkelijke kringen ernstig bezig gehouden met de kwestie ohi het gods dienstonderwijs op de openbare scholen door het onderwijzend personeel zelve te doen geschieden. In een kerkeraadsvergadering van de Ned. Herv. Gemeente, welke onlangs is gehouden, heeft men over deze zaak lang en breed gediscussieerd, en is m^n be treffende dit voorstel tot een besluit kunnen komen. Zooals men wellicht vreet, is to, dusver het godsdienstonderwijs op de openbare scholen alleen door speciaal voor dit werk aangestelde personen gegeven, ter wijl bovendien de lagere klassen van eiken vorm van dergelijk onderwijs wa ren uitgesloten. In kerkelijke kringen is men dan ook van meening, dat dit uit gebreid moet worden tot alle klassen. Teneinde te komen totde verwezen lijking van deze gedachte, heeft men het I(nter) K(erkelijk) O(verleg) S(cholen) doen geboren worden, waarin vertegen woordigers van verschillende kerkgenoot schappen zijn opgenomen. Deze instel ling stelt zich o.m. ten doel het onderwij zend personeel er toe te bewegen een mondelingen cursus te volgen, die door het I.K.O.S. wordt georganiseerd. Verder heeft men besloten als leiders van dezen cursus, welke plaatselijk wordt geregeld, enkele predikanten te benoe men. Zaterdagmiddag kwam mej. Chris- tiaanse, uit de Lokhorststr., tot de onaan gename ontdekking, dat terwijl de deur geopend was geweest, bij het wegruimen van sneeuw, uit de gang van de kajpstok, twee nieuwe damesmantels waren ver dwenen. Distribulievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten de letters D t/m Do. Voor hen, wier stamkaartnummer eindigt op een 3, 9 'of -6 en die een inleg vel hebben, waaraan zioh de bon 614 be vindt en voor kinderen, die in de maand Februari tussohen 1932 t/m 1946 zijn ge boren, vindt de uitreiking van een schoe nenbon plaats. Hiervoor zijn aan de beurt de letters E, F, G, H, I, J. Het kan toor is geopend van 8.3011.45 e,v. 24 uur. Dit mooie karakteristieke keitje was de Ned. Herv. Kerk van Valkenburg, voordat de Duitschers zich op 10 Mei 1940 in het dorp nestelden en het door de Hollandsche artillerie noodgedwongen in de asch werd gelegd. Oprichting van een vereeniging wordt voorbereid In hotel „Het Witte Huis" is een bijeen komst gehouden, met het doel te komen tot vorming van een Stichting tot oprich ting en instandhouding van kinderspeel tuinen. De voorzitter van het voorloopig comité, ir Rutgers, heette de aanwezigen, o.w. burg. Baumann, welkom en sprak er zijn blijdschap over uit, dat. zoo vele or ganisaties gehoor hadden gegeven aan den oproep om aanwezig te zijn, waaruit de belangstelling voor kinderspeelterrei nen bleek. Als spr. trad op de heer D. Vijlbrief, bestuurder van de Ned. Unie van Speel terreinorganisaties, die het woord voerde over: „De noodzakelijkheid van kinder speelterreinen". Het doel van kinderspeeltuinen, aldus spr., is om het spel der kinderen 'in vrij heid te binden, zóó, dat het spel bescha vend en opvoedend werkt, want de speel tuin moet zijn een opvoedend instituut. Er is hier volgens spr. een belangrijke taak voor de Overheid, Bij den bouw van verschillende «steden hebben de architec ten de jeugd vergeten. Sjfr. schetst hierna den toestand in verschillende andere plaatsen, speciaal in. de stad Amsterdam met zijn 43 speeltuinen. De geschiedenis van de Ned. Unie van Speelterrein Orga nisaties verhalend, zegt spr. dat deze thans 225 vereenigingen telt, nadat zij in 1916 werd opgericht door de bekende „Vader Clare", die reeds in 1901 met een paar tuinen in de hoofdstad begon. Thans her bergt Amsterdam elk jaar reeds 150:000 kinderen op zijn tuinen, waarvoor een gemeentelijke subsidie van f 60 000.per jaar wordt ontvangen. Volgens spr. 'is de taak der gemeente besturen een terrein aan te wijzen en over te dragen aan een organisatie, die de ex ploitatie op zich neerpt. Spr. prefereert hierbij den vereenigingsvorm om vooral de zelfwerkzaamheid der ouders leden der vereeniging te bevorderen. Een andere tak, diende Unie voorstaat is het z.g. onschoolsche werk, dat door de kinderen op den tuin moet worden be oefend, b.v. volksdansen, figuurzagen, metaalplastiek, raff iavlech ten, .korfbal, enz., waardoor we niet treden op het ter rein Van de school. Al deze zaken moe ten gezien worden als spel en we moeten niet verwachten, dat hiermede iets gewel digs wordt bereikt. Dit onschoolsche werk, beoefend in een of ander gebouw op den tuin, is onlosmakelijk verbonden aan het speeltuinwerk. FEESTAVOND VAN DE ZWEMVER. ,»DE SLEUTELSTAD". Za terdagavond hield de zwem ver. „De Sleutelstad" in een keurig versierde zaal van „De Burcht" onder groote belangstel ling een feestavond, die zeer geslaagd genoemd kan worden. Dit is in de eerste plaats te danken aan het Bestuur, dat talrijke moeilijkheden heeft moeten over winnen. Er werd een zeer gevarieerd programma door eigen leden opgevoerd, waarvan enkele nummers op een hoog peil stonden. De voorzitter heette allen welkom en hoopte, dat deze avond den vriendschaps band in de nieuwe vereeniging zal ver sterken. In het kort bracht hij de succes sen van de ver. naar voren o.a. het kring- kampioenschap van C. Stokkel en de in deeling van hel le polozevental in de derde klasse K.N.Z.B. Verder sprak hij een woord van dank aan de leden en donateurs, die bijgedragen hebben om de zaal en het tooneel te versderen. De ..Sleutelstadband" bracht de stemming er ia. Ir Rutgers, den spreker bedankend, zeide, dat ook bij den bouw van Oegst geest de jeugd is vergeten. Hierna spr^k de voorzitter van den Leidschen Bond van Speeltuinvereeni- gingen, die de woorden van den vorigen spr. onderstreepte en wees op de 5 speel tuinen in Leiden. De secr van het voorloopig comité, de heer G. J. Blomsma, maakte daarna de plannen bekend -voor Oegstgeest, waar bij bleek dat de bedoeling is om in den loop van den tijd 4 speeltuinen op -te richten, nl. op den Hoogen Morsch, Bui- tenlust, het Centrum en de omgeving Oude Dorp/Torenveltstraat. Na nog opgemerkt te hebben dat in overweging werd gegeven* den Stich tingsvorm aan te nemen, ontspon zich een levendig debat over den te nemen vorm. Bur. Baumann adviseerde echter om geen Stichting te vormen, omdat deze organisatie geen leden kent en een ver eeniging* wel, waardoor de leden in de gelegenheid wordep gesteld, propaganda te voeren. In dit verband vroeg de bur gemeester of het den spreker bekend was hoeveel een speeltuin kost. Het ant woord, dat een ieder den schrik om het hart deed slaan, was f 37.000.voor een eenvoudigen en f 100.000.voor een vol ledig ingerichten tuin. In de bespreking kwam nog naar vo ren dat Oegstgeest. gezien het inwoner tal, aan twee speeltuinen genoeg zou heb ben, nl. één op 6000 inwoners, doch dat de ligging van de gemeente er vier nood zakelijk maakte, iets wat echter in de naaste toekomst wel niet bereikbaar zal zijn. Het eindresultaat van deze samen komst was dat het bestaande voorlöopige comité in de vier wijken van Oegstgeest zal trachten te komen tot samenkom sten, waar een vereeniging zal worden gevormd, die t.z.t. tot oprichting van een speeltuin zal leiden. W egpiraien of de attieve Leidsclie agent" Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur, gaf een agent van de Verkeersbrigade op het Stationsplein een stopteeken aan een auto, die bestuurd werd door den 23-jar. chauffeur Th. J. R., uit Mijdrecht. R. gaf echter geen gevolg aan dit teeken, terwijl de naast hem zittende 33-jar. H. J. B.. eveneens uit Mijdrecht, den agent beleedigende woorden toevoegde. Na het aanhouden van den auto gaf de chauf feur plotseling vol gas, ^aarbij de agent zich ternauwernood in veiligheid kon stellen. Waar deze wegpiraten echter niet op hadden gerekend, was de tegen woordigheid van geest van den Leidschen agent, die het autonummer eerst in zijn hoofd en later in z'n boekje had staan. De heeren zullen wel erg raar op hun neus hebben gekeken, toen in den loop van den avond de Leidsche politie hen in Mijdrecht kwam uitnoodigen voor een „retourtje" Leiden. Tegen 10 uur 's avonds konden ze, maar nu met een proces-verbaal in den zak, in alle rust en kalmte Leiden weer verlaten. Leielsrhe telegrammen Het 13-j. meisje L. K., wonende op de 4e Bin-nen-vestgracht, is op het ij.;: van de Zoeterwoudschesirgel bij het glijden ge vallen, waardoor zij haar linker enkel heeft gebroken. De E.H.D. vervoerde haar naar het Acad. Ziekenhuis. Wegens druk reizigersvervoer op het baanvak LeidenWoerdenUtrecht, waardoor dikwijls plaatsgebrek ontstond, zijn op de drukke uren, de 3 wagen (Die sel) treinen, door 6 wagentreinen ver vangen. KUNSTKRING „NOORDWttK" Een beoordeeling te geven van de presta ties van uitvoerende kunstenaars, is en blijft een hachelijk ondernemen. Maar al te vaak spelen allerlei subjec tieve gevoelens een groote rol, en doen schade aan de objectieve beoordeeling van het gebodene. Bij het optteden van figuren van het formaat van Jo Vincent, die de gast was van den Noordwijkschen Kunst kring kan zulk een beoordeeling gevoeg lijk achterwege blijven. Haar uitzonderlijke kwaliteiten beoordee- len is water naar de zee dragen. Nog altijd is Jo Vincent de onbestreden meesteresse van den Nederlandschen zang, de eerste onder haar gelijken. We zouden niet weten wat bij deze groote zangeres het meest te bewonderen valt; haar puur zuiver geluid, haar vol maakte uitspraak, de buitengewone tech niek, het is kortom een waar feest deze kunstenares te-mogen beluisteren. Op volkomen correcte wijze aan den vleugel begeleid door Emmy van Eeden, bracht Jo Vincent een programma van Engelsche, Russische, Duitsche en Neder- landsche liederen op onnavolgbare wijze ten gehoore. - Een stormachtig applaus beloonde de kunstenares, terwijl ook bloemen werden aangeboden. Minder juist was het, ook tusschen de verschillende deelen te applaudisseeren, ter wijl het van weinig reverentie jegens onze grootste zangeres getuigde dat verscheiden bezoekers meer dan" een half uur te lhat arriveerden. LEIDERDORP. Door de Buurt ver. „Festo-Forto" werd Zaterdag j.l. met de kinderen (van 14—18 jaar) "va-n haar Leden een trip naar Den Haag gemaakt, o.a. Pano-ama-Mesdag en 't Zeiss-Planetarium. Met belangstelling werd door 'hèh geluisterd naar de lezing in het Planetarium: „Het sterrenbeeld nu, en over 13.000 jaar," waarbij één en ander aanschouwelijk werd voorgesteld. Aan deze. trip is een opstelwedstrijd verbon den, waarvoor eenige aardige prijzen be schikbaar worden gesteld. Voor hen, wier stamkaart eindigt op een 3, 9 of 6 en die een inlegvel hebben, waaraan zich de bon 614 bevindt en voor kinderen, die in de maand Februari tus schen 1932 t/m 1946 zijh geboren, vindt de uitreiking van een schoenenbon plaats. Hiervoor zijn morgen alle letters aan de beurt. Het kantoor is geopend van 9.30 12 en van 13 uür. Dezer dagen kwam de buurtver. „De Kindervriend" in feestelijke vergadering bijeen, ter gelegenheid van de geboorte van onze jongste Prinses. De voorzitter, de heer Molema heette allen hartelijk welkom in 't bijzonder burg', van Diepeningen en echtgenoote. Door een tooneelclubje, gevormd ijit de leden, werden 2 stukken opgevoerd, o.l.v. Joh. de Vogel, welke uitnemend werden ge speeld. Ook was er nog een wedstrijd van hersengymnastiek! terwijl men na afloop nog langen tijd gezellig bijeen bleef. Zaterdag was voor den. heer J. Colijm een heuglijke dag, diaar het 25 jaar ge leden was dat hij als pottendraaier in dienst kwam bij de firma Ginjaar. Hij werd in welgekozen woorden toegespro ken door een van de firmanten, den heer H. Ginjaar en deze overhandigde den j-ubilaris een enveloppe met inhoud, als mede een prachtig bloemstuk en een oorkonde. Namens het personeel sprak de heer G. Koning en bood een electrische lamp aan.. De heer Colijn dankte voor dezen voor hem onver getelij ken dag. De brugwachter, J. Truiërs, is door de gladheid van den weg zoo gevallen, dat hij zijn enkel brak. Dr Per?ant Snoep verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer ter verdere behandeling naar het Acad. Ziekenhuis is vervoerd. OEGSTGEEST. In een zeer matig bezochte Evange lisatie-bijeenkomst, belegd in de W. de Zwijgerkerk, sprak ds J. C. van Ravens- waay, Chr. Geref. predikant te Zaam- slag.. Spr. nam als^ uitgangspunt van zijn rede d'e verzen 4649 uiV Lukas 6. De wereld en de wereldrijken verwisselen. Vele koninkrijken .worden gevestigd, maar geen dezer is ba»tendigd. Daar tegenover blijft Gods Rijk tot in alle eeuwigheid. Christus is gekomen op aarde, niet voor brave menschen, doch zondaren ziet hij v.aan. Twee bouwers onderscheidt men in genoemde verzen. Spr. schildert allereerst de bouwers op een zandgrond en als stormen en regens komen bezwijkt het huis. Zij, die zich wijs mogen heeten, bouwen hun huis op een sterk en hecht fundament, God, die het hechte fundament is van ons eeuwig behoud. Zij, die denken het te kunnen stellen zonder Hem zijn dwaas, zij kee pen zich van Jezus af, door te veronder stellen dat zij door hun levenswandel aanspraak kunnen maken op het eeuwige geluk. Vanwege de Evang. Commissie der Chr. Geref. Kerk hoopt 6 Maart a.s. in de W de Zwijgerkerk op te treden ds N. W. Nieuwenhuyzen, Chr. Geref. pred. te 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinse* Marijke heeft de firma Buur man. de Kempenaerstraat, een schitte rend bloemstuk aan het Prinselijk Paar aangeboden. De heer Buurman, die per soonlijk dit kleurrijk geschenk ten Paleize Soestdijk overhandigde, werd ontvangen door Baron Baud, die den har- telijken dank overbracht van Prinsea Juliana en Prins Bernhard. VOORSCHOTEN. B. en W. van Voorschoten maken be kend, dat de kiezerslijst hunner gemeente heden werd vastgesteld en tot en met 16 Maart a.s. ter inzage ligt ter secretarie, kamer 13. Woensdag a.s., 8 uur, wordt er een openbare vergadering gehouden van den gemeenteraad. De agenda vermeldt o.a. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gastarievenverordening. De Padvinders van groep 2 afd. Voorschoten, houden Vrijdag a.s. 7.30 il, een padvinders-avond in de verwarmde bovenzaal va<n „Het Wapen van Voor schoten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4