Hoe de omgeving het Oranjefeest vierde Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1947 Het blijde nieuws was snel bekend geworden KATWIJK. Katwijk en dan niet meeleven met alle' gebeurtenissen in het Koninklijk Huis? Dat is eenvoudigweg een onmoge lijkheid. Men is hier nog niet vergeten de dagen, waarin Prinses Juliana haar intrek had genomen in een tweetal villa's op den boulevard. Met geweldige span ning werd dan ook uitgezien naar de tij ding van de geboorte van een vierden Prinsenkind. Terwijl echter de bevolking nog onbewust van het groote nieuws was, haastten zich in het holst van den nacht de verspreiders van de bulletins van de Nieuwe Leidsche Crt. door de stille straten van slapend Katwijk. Alleen een enkele bakker was getuige van deze vroege berichtgeving. Tegen een uur of zes drong het verheugende nieuws zich langzaam door. Het waren de vroege reizigers, die zich ge reed maakten de eerste tram te pakken. De eerste tram, die echter niet kwam. Het was toen, dat de eerste jubeltonen van enkele juichende meisjes een bijzon deren en vroolijken dag aankondigden. En toen om half zeven de klok van de Nieu we Kerk zijn gebeier liet boogen, be greep men. Het was werkelijk interessant te hooren, hoe uit al de deurraampjes nog half slaperige gezichten ons, voorbijgan gers, vroegen steeds met bijna dezelfde vraag: „Wat is het? Een Prinses o'f een Prins". Katwijk was ontwaakt! Vlaggen werden uitgestoken en toen de dag zijn zonlicht over de Visschersplaats uitgoot, was het dorp één oranje en vlaggen. Een drietal herauten reden door het dorp en ondanks de snerpende koude bleef het gezellig druk op straat. In de middaguren was een aardige verrassing bereid aan de kinderen van het Zeehospitium. Met en kele bestuursleden van de Oranjever eeniging trok de Muziekvereeniging UNI naar het Sanatorium en bracht UNI een Vaderl. serenade, terwijl de kinderen van de beschuit met muisjes mochten genie ten. In de avonduren trokken honderden en honderden naar de Nieuwe Kerk, waar met een tweetal dankdiensten deze blijde dag werd besloten. Ook in Katwijk a. d. Rijn heerschte de zelfde vroolijke stemming. Behalve het groote aantal vlaggen, die de woningen versierden, was het in 't bijzonder de Overrijn, die de belangstelling trok. Hier hadden velen zich verzameld om te kijken naar het schaatsenrijden. In de avonduren was ook hier een dankdienst belegd. De koude liet wel niet toe, dat dit in een kerkgebouw plaats- had, maar de heerlijk verwarmde kerkzaal bood plaats aan allen. De schoolkinderen zijn natuurlijk niet vergeten. Woensdagmor gen waren het de scholen te Katwijk a. d. Rijn, die de tractatie uitreikten, terwijl Katwijk a. Zee hedenmorgen de scholen in feeststemming kon vinden. En nu is nog het einde niet, want Dins dag 25 Februari zal vanwege de Oranje- ver. v. Katwijk aan Zee het historisch spel „10 ure heit de klok" vertoond wor den in de Kapel. "En daar zullejj zeer zeker velen naar willen gaan zjpn. Uitgaande van de Oranjevereeniging werd in de Nieuwe Kerk een dankstond gehouden. Als sprekers traden in de*over- volle kerk op ds F. Pijlman en ds J. J. v. d. Krift. Het voltallige college van B. en W. was aanwezig, alsmede vele kerke lijke autoriteiten.Medewerking verleen den de muziekvereen. U.N.I. o.l.v. den heer Dik en een driétal zangkoren o.l.v. Paul Pul. Als eerste spreker betrad ds Pijlman den kansel, terwijl als feestre denaar optrad ds v. d. Krift met het on derwerp „In de kerk op het feest". Bij het feest vieren vandaag hoort ook een feest in de kerk. O.m. wees spr. op de historie van het Huis van Oranje en Ne derland, op het symbool van gerechtig heid en vrijheid. Na dezen dankstond werd nog een tweede dienst gehouden, waarin voor gingen ds Jellema en ds Kuiper van Sas- senheim. LEIMUIDEN. De geboorte van Prinses Maria Christina is in deze gemeente op beschei den wijze gevierd. Des morgens werd de schooljeugd in die drie scholen door het. Oranje-comité getracteerd op beschuit met oranje muisjes en Chocolademelk. De burgemeester was met zijn secretaris op alle scholen- getuigen van de feestvreugde van de jeugd. Des middag/s werden de kinderen verrast op een poppenkast-ver- tooning, door den burgemeester aangebo den i.v.m. zijn pas gevierd 25-jarig ambts jubileum. De zaal Sneeboer was geheel gevuld met een enthousiaste jeugd. Des avonds werd een vreugde-vuur ontsto ken-, dat nog heel wat mensohen op de been bracht LEIDERDORP. De viering van den nationalen feestdag te Leiderdorp werd ingezet met klokgelui en het loeien van de sirenes der fabrie ken. Vier herauten gingen vervolgens met een oorkonde, die eerst was voor gelezen door den burgemeester voor het Raadhuis, het dorp door. Om half elf werden diensten gehouden 'in de Geref. en Herv. kerk met mede werking van zangkoren. 's Middags 2 uur kwam de Raad in buitengewone vergadering bijeen. De Raadszaal was geheel gevuld met ver tegenwoordigers van vereenigingen en andere genoodigden. De Raad heeft een telegram aan het Prinselijk gezin gezonden. Burgemeester v. Diepeningen hield een feestrede, welke door het oudste raadslid dhr Splinter werd beantwoord. Na de Raadsvergadering zijn de burge meester, raadsleden en genoodigden in de Niwin-tent voor het Raadhuis beschuit met muisjes gaan eten. Daarna volgde een défilé van de vereenigingen, vooraf gegaan door het muziekkorps, voor den Burgemeester. Aan het einde van het de- filé heeft de Burgemeester een woord van dank gebracht en het feestcomité dank gezegd voor de goed georganiseerde feesten. 'sAvonds half negen was er in de Geref. Kerk massazang o. 1. v. mevrouw Massaar. De bevolking heeft spontaan feestge vierd. Het werd een zeer geslaagde dag ondanks de koude. De opbrengst van den verkoop - van beschuiten voor het Niwin-comité be droeg pl.m. 250. Het felicitatieregister van de Stichting 1940/1945 werd druk geteekend. De col lecte bracht pl.m. 78 op. SASSENHEIM Om 7 uur in den vroegen morgen werd aan de inwoners van Sassenheim het „Blijde Nieuws" verkondigd door klokgelui en het loeien van de sirene. De gereedstaande vlaggen werden uitge stoken en weldra was iedereen en het ge- heele dorp in feeststemming. Verder, had de morgen een rustig verloop, 's Middags om plm. half drie werd 1750 kinderen van diverse scholen door de Oranjever eeniging een attractie aangeboden en werden in de Ned. Herv., Geref. en Chr. Geref. Kerken dankdiensten gehouden. In de Geref. Kerk was een liturgische dienst, waar het kerkkoor en 10 leden van de Chr Muziekvereeniging „Crescendo" him rn- dewerking verleenden. 's Avonds was er een jolijt-avon-d in 't K.SA.-gebouw en in hotel „Het Bruine Paard". De programma's waren gelijk ver deeld in deze 2 gebouwen, maar alleen met dit verschil, dat vóór de pauze „Cres cendo" in het K.S.A.- gebouw was en de Chr. Accordeon-vereeniging „Excelsior" in „Het Bruine Paard". De heer Wesseling opende dezen avond door ds Krijkamp een hartelijk welkom toe te roepen, die vervolgens de evene menten schefste van het Koninklijk Huis in de laatst voorbijgegane jaren en de geboorte van Prinses Marijke herdacht. Excelsior kreeg hierna gelegenheid zijn programma ten gehoore te brengen o.l.v. den dirigent T. -Eikelenboom, bracht het een zeer uitgezocht muziekprogramma. Ook de diverse voordrachten en samen spraken oogstten veel bijval. Vervolgens sprak burgemeester jhr Sandberg van Boelens een kort woord, die den nadruk legde op den hechten band tusschen het Huis „Oranje" en het kleine lage land aan dé zee: Nederland. Het on volprezen muziekcorps „Crescendo" was intusschen gearriveerd en speelde ook een zeer gevarieerd programma. Pastoor Braak sprak een slotwoord. VOORHOUT. Met sirenegeloei en kanonschoten, ont waakten de Voorhout sohe ingezetenen, die nog om 7 uur te bed lagen. Radiotoe stellen werden allengs aangezet om de blijde mare te hooren aankondigen, en zoo werden in het schemer dakramen ont dooid om de vlag uit de ramen te kunnen steken, 's Middags te half drie kwam de gemeenteraad in buitengewone, zitting bijeen onder voorzitterschap van den loco- burgemeester P. L. v. d. Hulst. Na een korte redevoering dronken de heeren thee en aten beschuit met oranjemuisjes. De voorz. legde een. felicitatieregister neer, waarin de heeren als eersten teeken den en gelden werden ingezameld voor de Stichting '40'45. Teh slotte werd beslo ten om f 0.30 per leerling bij te dragen in dé tractatie der kindéren. Hierna ging het college naar de gymnastiekzaal van de Meisjesschool, waar de honderden kinde ren waren opgesteld en de voorz. van het Oranje-comité, de heer F. Stikkel- broeck, burgemeester en raadsleden toe sprak en de kinderen uitnoodigde het „Wilhelmus" met begeleiding van de rrfu- ziekver., den burgemeester als gezagdra ger van H. M. de Koningin, toe te zingen. De burgemeester herinnerde aan de slechte weersomstandigheden en vond het jammer voor de gemeentenaren, dat zij deze lachende gezichten niet konden zien. Hij hoopte, dat spoedig de gelegen heid daair is om de Oranjeboom te plan ten. Hierna werd een hoera uitgeroepen op de jonge Prinses, het Prinselijk gezin en de Koningin. De muziek speelde en de kinderen zongen daarna nog eenige Oranjeliederen en werden vervolgens ge tracteerd op chocolademelk, sinaasappel, toffee's en beschuit met muisif^ VOORSCHOTEN. Nadat de radio ons zeven uur het heug lijk nieuws had verkondigd dat er een prinses was geboren, zag men weldra de eerste vlaggen te Voorschoten verschij nen. Voor diegenen, die het nog niet mochten weten, verschenen om 9 uur twee prachtig gecostumeerde herauten te paard die, officieel namens den bur gemeester," op de hoeken der straten de blijde mare brachten. Het dorp had een feestelijk aanzien door de vele vlaggen en de vreugde werd verhoogd door het gende telegram gezonden aan H.H.K.K. De kinderen van het Kinderhuis Niéuw- Voordorp lieten zich ook niet onbetuigd en reeds om 9 uur liepen ze al met oranje getooid zingend door de straten. Om 3 uur was er een bijzondere raadsvergade ring, in verband met de geboorte van een nieuwe -oranjetelg, waarbij vele ge noodigden aanwezig waren. De burgemeester sprak over het ééne belangrijke punt van vandaag, het feit dat H.K.H. Prinses Juliana het leven ge- sohonken had aan een oranjetelg. Na het uitspreken van deze rede, werd ppnt 3 van de agenda subsidie Wilhekninaver- eeniging z.h.st. en zonder discussie aan genomen, waarna men nog eenigen tijd bijeen bleef. Door den gemeenteraad werd het vol gende telegram gezonden aan H.H.KJK. H.H. Prinses»Juliana en Prins Bernhard: Bij de voorspoedige geboorte van de Koninklijke Prinses biedt de Raad der gemeente Voorschoten in bijzondere openbare vergadering bijeen, Uwe Kon. Hoogheden zijn hartelijke gelukwenschen aan, met de bede, dat God zijn zegen sohenke over de toekomst van Uw Kind en het standvastig geluk van Uw Huis. Des avonds werd er dankstond gehou den in de Herv. Kerk, Geref. kerk en Geref. kerk (art. 31). Om ca half negen werd er een vreug devuur ontstoken op Kon. Wilhelmina- laan hoek Wijngaardenlaan, waar on danks de felle koude nog veel belang stelling was. Gistermiddag werden de kinderen op de verschillende scholen onthaald, ter wijl er im het gebouw van het Marine- Selectie-Kamp voor hen een filmvoor stelling werd gegeven. WARMOND. Het was om 11 uur, dat de burgemees ter van Warmond, jhr von Fisenne op de stoep van het Raadhuis de bungerij het nieuws.jvan de blijde gebeurtenis be kend maakte. Hierna reden een aantal herauten en eenige leden van het Oranje Comité, allen te paard, door het dorp. Des middags was er een boomplanting voor het oude Raadhuis in tegenwoor digheid van B. en W. De beide muziek- vereenigingen verleenden natuurlijk hun medewerking, hoewel het eigenlijk te koud was, want zoo nu en dan moest een muzikant met een bevroren instru ment verdwijnen, desondanks werd er toch nog pittige marsohmuziek ten ge hoore gebracht. In de avonduren was. er een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk, waar ook jhr von Fisenne en de wethouder aanwezig waren. Medewerking verleenden eenige leden van „Warmond's Fanfare", als bazuinblazers. Ds Zandee had tot tekst gekozen Psalm 72 vers 1. „O God! geef den koning uwe rechten, en uwe gerech tigheid den zoon des konings". Tot besluit trok 's avonds een groote fakkeloptocht door het dorp, waar War mond's jeugd aan deelnam, terwijl ook zelfs nog vele oudere de koude trot seerden. WOUBRUGGE De nationale feestdag ter gelegenheid van de geboorte van het Prinsenkind werd in onze gemeente op waardige wijze gevierd. 's Morgens werd door klokgelui de geboorte der prinses aangekondigd en weldra waaide de nationale driekleur van alle huizen. Om 11 uur werd een samenkomst gehouden in de Ned. Herv. Kerk waar ds Hugenholtz voorging. Burgemeester Van Wageningen hield hierna een toespraak tot de aanwezigen. Het lag vobr de hand, dat de feesten op het ijs voortgezet werden, 's Middags heerschte daar een gezellige drukte. Er werden wed strijden gehouden in het sledetrekken voor dames en heeren. Terzelfder tijd werden de kinderen in de scholen rijkelijk getracteerd en daarna in de zaal van hotel „Het Oude Raedthuis" op een poppenkastvoorstelling vergast. Dat de klei nen genoten hebben laat zich denken. In de avonduren werd op de verlichte ijsbaan een gecostumeerd feest gehouden, waarvoor groote belangstelling bestond Het verdere gedeelte van den avond werd doorgebracht in de zaal van den heer Swama. ALPHEN A. D. RIJN We hebben gisteren gemeld dat de 4e winterlezing hedenavond als gewoon lijk in de Ned. Herv. kerk Julianastraat gehouden wordt. Daar de Geref. Kerk aan de Raadhuisstraat echter vandaag verwarmd is, zal de lezing in deze kerk gehouden worden. Morgenavond 8 uur, wordt in „Con cordia" een bijeenkomst gehouden van Prot. Chr. vrouwen, in,verband met den Vrouwen wereld-gebedsdag. De speeltuinver. - „Bloemhof" hield in hotel „Centraal" haar 17e jaarverga dering, o.l.v. den heer C. P. de Jong. De jaarverslagen gewaagden van een bevre digenden gang van zaken. De bestuurs verkiezing bracht geen wijziging. Door leden van de vereeniging werden een tweetal tooneelstukjes opgevoerd. Door een aantal bewoners van den Kortsteekterweg is het verzoek tot den gemeenteraad gericht om aanleg van electricitèit in dit gemeentedeel. Hoewel B^ en W. begrip hebben voor dit verlan gen, adviseert het college toch dit adres onder de huidige omstandigheden af te wijzen, gezien den financieelen toestand van het Electriciteitsbedrijf. HILLEGOM Het concert in de Geref. Kerk werd Dinsdag j.l. verzorgd door de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem o.l.v. den dirigent Jack. P. Loory. Het eerste num- njer was zeer goed gekozen voor dezen dag en wel het Wilhelmus naar de bewerking van Fred. Roeske. Het programma vermeldde verder nog een 10 tal nummers en wij willen in het bijzonder vermelden: O, Bone Jesu, Ecce quomodo. Tijdzang en Bede. Deze num mers werden zeer goed ten gehoore gé bracht. „Het Tenebrae factea sunt" was niet zoo goed, daar de tenoren reeds bij den aan vang zakten. Het programma werd afgewis seld door orgel-soli van den heer Jac. Bijster uit Haarlem. In een openingswoord herdacht ds Krabbe nog de blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin. Het concert werd besloten met het ge zamenlijk zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus. A.s. Maandag 8 u. zal het Chr. Man nenkoor o.l.v. den heer S. P. Visser in zaal .Flora'.'-een concert geven, waar eveneens aan medewerken, mevr. A. de Vries (alt) en de Haarlemsche hoboïst Joop Leenaarts. KATWIJK. De burgemeester heeft van het ge meentebestuur van Gendt namens tel van ingezetenen uit die gemeente, een dank betuiging ontvangen voor de door de glasactie verleende hulp, waarin speciaal de vereenigingen en de jongensclubs van het Jeugdhuis werden genoemd. Het bezoek aan de bureau's om de felici- tatieregisters te teekenen is waarschijnlijk als gevolg van de felle koude niet overwel digend geweest. De bussen waarin de giften 19401945 hebben de volgende resultaten af geworpen. Te Katwijk a. Zee (4 bureau's) f 162.31 en te Katwijk a. d. Rijn (1 bureau) f64.60, zoodat een totaal bedrag van f227.— werd ontvangen. KATWIJK AAN ZEE. De afd. Katwijk aan Zee vafi de Land. Organisatie voor oorlogsslachtoffers was in de Oranjezaal van het Jeugdhuis in vergadering bijeen, o.l.v. den voorzit ter, dr L. Borleffes, die in zijn openings woord zei, dat er nog steeds geen vol doende gegeven» zijn. Onze eisch is en blijft echter volledige schadeloosstelling, zooals dit ook in Engeland1 gebeurt. Er zijn onder de getroffenen drie soorten mensohen: le; zij, die niet financieel krachtig genoeg zijn; zij, die zoo spoedig mogelijk willen gaan bouwen; en zij, die willen gaan bouwen, wanneer zij weten, hoe de schaderegeling zal zijn. Onder de genen, die wenschen te bouwen, zijn er versé'heiid'er.en, die het bouwplan reeds laten ontwerpen.- De financieele ge volgen hiervan zijn ten volle voor de op drachtgevers. Wanneer men nog niet wenscht te bouwen, zal de grond niet worden ontnomen, zoodat daarvoor geen haast noodig is. Bij informatie bij het hoofdbestuur is gebleken, dat ook dit nog niets weet en het afd. bestuur is met het hoofdbestuur van meening, dat wij nog moeten afwachten en niets doen. Hierna werd een motie aangenomen van den vol genden inhoud: „Wij willen niet gaan bou wen voor financieele maatregelen bekend zijn." Deze motie is aan de betrokken in stanties gezonden. Na die verschillende uiteenzettingen was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. (Door een misverstand eerst heden ge plaatst. Red. NL.C.) Op rui-m 75-jarigen leeftijd is over leden de heer J. Verlint, die meer dan 50 jaar het orgel in de Geref. kerk heeft bespeeld. Eenigen tijd geleden heeft hij zijn functie neergelegd, waarbij wel ge bleken is, dat hij algemèene achting ge noot. De Oranjevereeniging heeft een tele gram van gelukweosch aan de Kon. familie te Soestdijk verzonden. LISSE. Door het bestuur Van de Prot. Jeugd- centrale is een bedrag van f450.36 ter beschikking gesteld voor de Stichting van een monument voor de gevallenen, zijnde de netto-opbrengst van de film voorstelling „De Slag om Arnhem". De burgemeester heeft zich bereid ver klaard om inzake de stichting van een monument, de leiding' op zich te nemen van een op te richten comité van uitvoe ring. De bedoeling van den burgemees ter is, een comité samen te stellen, dat de geheele bevolking overkoepelt. Bovengenoemd bedrag is door de PJC voorloopig op een spaarboekje bij de konden geworpen worden voor de Stichting l Coöp. Boerenleenbank geplaatst, om t.z.t. aan hot comité te kunnen worden over gedragen. De burgemeester sprak zijn dank uit voor het bereikte resultaat. NOORDWIJKERHOUT. De ouderavond van de Ned. Herv. School zal morgenavond, 7.30 uur, in de Christelijke school gehouden worden. Op 23 Februari a.s. hopen Q. L. Does wijk en M. Th. DoeswijkJansen, Havenstraat 36, den dag te herdenken waarop zij 50 jaar geleden in het huwe lijk traden. Op verzoek van de wijkzuster vestigen wij er de aandacht op, dat wederom vitamine D tabletten verkrijgbaar wor den gesteld voor kinderen van 3 maan den tot 3 jaar en voor aanstaande moe ders gedurende de laatste 3 maanden. De tabletten kunnen dagelijks (behalve natuurlijk op -Zondag) tusschen 3.30 4.30 uur worden afgehaald aan de kli niek van het Wit-Gele Kruis. - Bedrijven met 10 of meer arbeiders kunnen tot en met 24 dezer collectieve aanvragen voor rijwielbanden voor hun werknemers bij het agentschap Noord- wij kerhout indienen. SASSENHEIM In het felicitatieregister van de Stich ting 19401945 voor het Prinselijk Paar zijn 271 handteekeningen geplaatst. De collecte heeft f 125.14 opgebracht, De fa. G. Zandbergen van Terwegen won te Lisse op de 4de bloemententoon stelling den wisselbeker voor de groep van 30 narcissen en de fa. Warnaar en Co. den wisselbeker voor de nièuwighe- den in narcissen in alle rassen. De zoon van den heer W., hoorde in de schuur geluid van brekend glas. Direct draaide hij het licht aan en zag een man, die de beerién nam door een opengaand raam. Het signalement van den persoon, die in de schuur was, is be kend. Een onderzoek werd ingesteld. Er werd niets vermist. VOORHOUT. Op den Jacoba van Beieren/weg ont stond een aanrijding tusschen een per sonenauto bestuurd doqr den heer Obto te Sassenheim en een vrachtauto van der» heer Timmers. De bestuurder der luxe auto liep eenige lichte verwondin gen op, terwijl zijn auto belangrijke schade opliep. De politie heeft aangehouden een zekere v. B. uit Den Haag, die zich bij zijn werkgever aan diefstal van verschil lende goederen had schuldig gemaakt. B. werd in het arrestantenlokaal opgeslo ten en tegèn hom is proces-verbaal op gemaakt. VOORSCHOTEN GEBOREN: Johannes H, z v C A A Devi- lee en G M v Diemen; Bruin, z v A Hoog straten en W Snippe. OVERLEDEN: H J Konst, 79 jr; G v d Lee, 80 jr; J H J M BentleyVoerman, 44 jr; A H W van Velsen—den Elzen, 45 jr; J M Simons, 4 weken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6