B. de Greeve en prof.Bavinck op één kansel Studenten nemen contact op met 't buitenland Zesde lustrum Nedr Ver. van Huisvrouwen nieuwe leidsche courant 4 DONDERDAG 20 FEBRUARI 194T Stadsnieuws Zij spraken op den Nat. feestdag te Oegstgeest Terwijl Oegstgeest nog gehuld lag in het nachtelijk duister, werd het lang ver wachte bericht van de geboorte van de vierde Oranjetelg reeds via de vele tele foons van Oegstgeest bekend gemaakt. Hier en daar zag men reeds in pyama gehulde huisvaders, niettegenstaande de felle koude, de vlaggen nog vóór zonsop gang uitsteken, terwijl een versierde auto door middel van een schetterende claxon den bewoners mededeeling deed van het heuglijk feit. Toen om 7 uur de radio het blijde nieuws de wereld in zond, gingen overal in Oegstgeest de vlaggen in top en was ook dit villadorp weldra één vlaggenzee. Voor het personeel van de NZHTM was Oegstgeest een pleisterplaats. Reeds vroeg in den morgen werden conducteurs en wagenbestuurders van alle trams, die de Leidsche Buurt passeerden door de Oranievereeniging onthaald op een be schuit met oranj'emuisjes en een kop heete chocolade. Deze welkome en ver kwikkende attentie werd door de mannen van de NZHTM zeer gewaardeerd en het publiek „nam" deze vertraging dan ook In de morgenuren brachten velen hun gelukwenschen over aan burgemeester Baumann. terwiil het felicitatieregister van de Stichting 1940—'-45 druk werd ge- teekend en onder de autoriteiten merkten wii o m. op het bestuur der Oranjever., o.l.v. haar eminenten voorzitter, den heer D. G. Sanders. Namens de burgerij zond burgemeester Baumann een telegram aan het Prinselijk Paar, evenSls de afd. Rijnland van het Ned. Roode Kruis. Des avonds werd in de Geref. Kerk een bijeenkomst gehouden onder auspiciën van de Oranjever., waar als eerste spre ker optrad Pater Borromaeus de Greeve. „Wat duurt wachten toch lang," aldus spr.. zoo zeggen de huismoeders, die in de rij moeten staan op het distributiekan toor. Ook thans moesten we weer lang wachten, doch nog vrij onverwacht kwam de blijde tijding, dat er een Prinses van Oranje geboren was. Thans is er vreug- degedruisch in 't land en danken wij God vpor deze gave aan ons volk. Spr. her innerde aan den dag van 30 April 1909 en schetste de Prinses als een edele Jonk- vrouwe, een liefhebbend echtgenoote en een echte Oranjemoeder. Spr. bracht in gedachten den eenvoud van het Prinselijk Paar bij de verloving en Prins Bernhard is mede door zijn moedig optreden gedu rende den oorlog één der onzen gewor den. recht hebbende op onze algeheel e liefde. Jubel is er ook om onze Koningin Wil helm ina. onze Oranje-grootmoeder. Pater B. de Greeve herinnerde aan het leven van de Koningin in bezettingstijd, waarin wij juist den band tusschen Oranje en Nederland nauwer zagen aangehaald. Ten slotte jiiichen wij. omdat wij op dit mooie moment levendig beseffen de waarde van de monarchie. Onze Konings kroon is het symbool van nationale een heid en bij de wieg van deze jongste Oranjetelg zweren wij opnieuw trouw aan dit aloude Huis van Oranje, aldus beëindigde Pater Borromaeus de Greeve zijn bezielende rede. Als tweede spreker voerde het woord Prof. Dr J. H. Bavinck. die zijn rede aan ving met de vraag wat toch gezegd moest worden van dit jongste Oranjekind, waarvan we nog niets weten. Eerst later, aldus spr., zal blijken wat de bedoeling geweest is met de geboorte van een meis je. In het land waar we altijd ruzie heb ben. bestaat toch gelukkig in dagen als deze een groote eenheid. Dr Bavinck bracht hierna in herinnering de geboor ten der prinsessen. Beatrix, de geluk- Een wereldfeest wordt verstoord Tijdrede van ds J. C. van Ravenzwaay voor de Chr. Geref. Mannenver. Het is meermalen in de geschiedenis voor gekomen, dat het menschdom beeft bij het waarnemen Van Gods oordeelen, maar wij zien ook, dat in den laatsten tijd velen zich niets meer van den toorn Gods aantrekken. Het Oude Testament heeft in dit opzicht nog niet afgedaan, het wijst er ons ook al op en we kunnen als het ware een parallel trekken met onzé eeuw. De Kerk komt hoe langer hoe meer in de knel. 'We krijgen 30ms het idee, dat zij slaapt. Waar is de scheiding tusschen de wereld en de Kerk. Deze scheidslijn vervlakt steeds verder, al dus ds J. C. v. Ravenszwaay, die gisteravond in „RehoDOth" voor de„ Chr. Geref. .Man nen ver. Onderzoekt de Schriften" heeft gesproken over: „Een wereldfeest wordt verstoord". Spr., die zijn referaat had opgebouwd uit Dan. 5 waar'Beltsazar <je hand op den muur het „mene, mene tekel, upharsin" ziet schrijven en Daniël Gods oordeel over hem moet uitspreken. Beltsazar wil tijdens een goddeloos feest de in ballingschap levende Joden in hun God treffen. Doch Gods antwoordkomt bijna onmiddellijk en wijst den koning voor eeuwig terecht. Spr. trok een vergelijking met het heden en waarschuwde tegen de zgn. v humanistisch-Ohristelijke levensbe schouwing. Deze om zich heen grijpende verflauwing moeten we niet zoeken bij de wereld, maar bij ons zelf. Wij moeten Gods hand blijven zien, welke evenals in Daniëls hand op den „muur" van het wereldgebeu ren het eindoordeel aankondigt. Ds Ravenzwaay wees in dit verband op Gods rechtvaardigheid, doch tevens op Zijn Barmhartigheid, welke Zijn kinderen een levend geloof geeft. Daniël was hiervan een sprekend voorbeeld, die met een onlos- maakbaren band aan zijn God was gabon den en Hem ook beleed. Tenslotte bepleitte spr. het krachtige ge tuigenis, dat van de Kerk moet uitgaan, zoo dat- er een eenheid komt in geloof. Een een drachtig buigen in schuld voor Gods troon, hierbij doelend op de meerdere Daniëls, die zichzelf als een offer heeft gegeven, op dat Zijn kinderen eenmaal zouden kunhen loven en prijzen. ZE ZIJN ER, DE KOLEN VOOR DE INDUSTRIE! brengende was nog geboren in de „oude wereld". Irene, geboren vlak voor den verschrikkelijken oorlog, was een nood kreet en een gebed om vrede. Margiet, in een noodtijd in ballingschap geboren, terwijl wij nu. on» Prinsesje geboren zien worden in een tijd, dat Nederland op nieuw gaat beginnen. En met dit prinse lijk gezin bad spr.: „Mijn Schild ende Betrouen zijt Gij o God mijn Heer, Op U soo wil ik bouwen, verlaat mij nimmer meer." Deze samenkomst, welke .stond onder leiding van den voorzitter der Oranjever., de heer D. G. Sanders, werd opgeluisterd met zang van mej. Sj. Hortensius en den heer B. Lubach, orgelspel van den heer D. Smink en pianobegeleiding van den heer W. A. Gouw. Telegram van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging Het bestuur van de Leidsche Chr. Oranje vereeniging heeft op den- Nat. feestdag, 's morgens 8.37 uur, het volgende telegram aan het Prinselijk Paar gezonden: „Namens de Leidsche Christelijke Oranje vereeniging hebben wij de eer U van harte geluk te wenschen met de geboorte UweT dochter. Moge dit Kind onder Gods zegen opgroeien tot vreugde harer ouders en tot heil van het Vaderland". N. G. Geelkerken, voorzitter. P. Jasperse, secretaris. BIJEENKOMST NAT. COMITÉ RIJKSEENHEID. Gaarne vestigen wij nog even de aan dacht van onze lezers op de bijeenkomst, die door het Nat. Comité, Rijkseenheid morgenavond 8 uur in de Stadsgehoor zaal zal worden gehouden. Als sprekers treden op oud-min. Weiter en het oud lid van den Volksraad Jansen. De Stadsgehoorzaal is vérwarmd, zoo dat er een zeer groote opkomst wordt verwacht. KUNST EN ONTSPANNING De kolennood en de koude spelen ook K. en O. parten. Omdat de musea gesloten zijn en ook* de gehoorzaar niet meer verwarmd wordt komen te vervallen h^t concert door het 'Rott. Philh. Orkest op 25 Februari in de Stadsgehoorzaal en de rondleiding op de tentoonstelling in de Lakenhal op 27 Febr. Eventueele nieuwe rondleidingen im de maand Maart zullen in het eerstvolgende maandblad van K. en O worden bekend gemaakt. Ten slotte berichten wij U nog, dat voorloopig het bureau op Zaterdag is gesloten wegens kolenbesparing en op de overige dagen van de Week ook tusschen de middag geopend is. De 45-j. mevr. J. M. den H. heeft gistermorgen' in den winkel aan den Hoogen Rijndijk een petroleumvergasser omgestooten. tengevolge waarvan zij brandwonden aan beide beenen opliep. De 43-j. A. v. V., die haar te hulp wilde snellen, striaikelde over een waterlei dingputje en kieeg wonden aan het lin kerbeen. Beide slachtoffers zijn naar het Acad Ziekenhuis overgebracht. Zooals wij reeds meldden, is giste ren 't eerste trans port kolen per auto in de Sleutelstad gearriveerd. Twin tig vrachtauto's die te Rotterdam met Amerik. kolen wa ren geladen, brach ten op het terrein van de Gasfabriek ca 1000 ton brand stof, welke bestemd is voor de indu strie. Op onze fot ziet men één dei- eerste wagens, wel ke werd gelost. Studentenraad Bergen (Noorw.) noodigt voor Scandinavië Het Nederlandsoh Bureau voor Buiten- landsche Studentenbetrekkingen te Lei den heeft in den laatsten tijd groote activiteit aan den dag gelegd, vooral wat de uitwisseling van studenten betreft- Het is inderdaad noodzakelijk, dat Ned. studenten kennis nemen van de gewoon ten, welke op buitenlandsche universi teiten in zwang zijn, en omgekeerd. Alle studenten over de geheele wereld moeten zich aan elkaar verbonden weten door een band, opdat het gezamenlijk bouwen aan de toekomst gezien en erva ren wordt. Het besef, dat een universi taire gemeenschap rijke vruchten kan afwerpen, moet het leven van de stu- deerende menschheid doortrillen. Dit weet het N.B B.S. ook en daarom organiseert men en tracht men het op genomen contact met het buitenland te verstevigen. Dit is een prijzenswaardig initiatief en de studenten waar^eeren dit Over 2 maanden wordt in Leiden de alg. vergadering gehouden Onder groote belangstelling heeft de afd. Leiden van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen gisteren haar zesde lustrum gevierd, ter gelegenheid waarvan het be stuur 'smiddags in „Het'Gulden Vlies" recipieerde. Mevrt W. J. MenkhorstSwart bracht namens de lustrumcommissie de geluk wenschen over en zeide, dat het 25-jarig bestaan wegens de oorlogsomstandig heden niet kon worden gevierd; daar om was het zesde lustrum extra luister bijgezet. Spr. verwonderde er zidh over, dat niet meer vrouwen tot de vereeni ging toetraden, er worden toch interes sante excursies en demonstraties, alsmede leerrijke lezingen gehouden, waarvan de huisvrouw veel kan leeren. Vóór 1942 gold: naar de duizend leden, doch er zijn er slechts 400! Spr. wekte op om actief te zijn in het werven .van leden en overhandigde het bestuur een enve loppe met inhoud, waarbij zij memoreer de, dat alle leden spontaan het hunne aan het geschenk hadden bijgedragen. Tevens werd een groot bloemstuk aan geboden. Mevr. J. W. v. ItersonRotgans sprak namens het hoofdbestuur eenigé woor den. waarin zij er aan herinnerde, dat over twee maanden de algemeene ver gadering in Leiden zal worden gehou den en waarbij de thans jubileerende vereeniging als gastvrouw zal optreden. Er hebben groote veranderingen in de laatste dertig jaren plaats gegrepen. Het doel van de vereeniging ih dezen tijd, om te probeeren, naast het aankweeken van huisvrpuwelijke deugden, alle krach ten in te zetten om ons volk weer uit het moeras te halen,, mag niet uit het oog verloren worden. Mevr. L. C. Stuurmanvan Gulden complimenteerde het bestuur namens de oud-bestuursleden. Ook zij bood een enveloppe met inhoud aan. Onder hen, die hun hand teek ening in het receptieboek plaatsten, bevonden zich: de burgemeester en zijn echtgenoote, weth. S. Menken, ir Lindenibergh, voorz. van denver. „Koninginnedag", de heeren Féhmers en Batist, namens de Licht fabrieken, mevr. J. MandersVermeulen, namens R. K. Vrouwen Bond, mej. A. A. P. Cou/vee en mevr. E. J. C. de Clercq van Dam, namens U.V.V., mevr. A. J. StolleStegman, die den dhr. Vr. Bond vertegenwoordigde, mevr. J. A. de Kos terSijthoff, pres. v. d. Huishoudschool en mevr. H. C. CleveringaBoschlo. Gisteravond vond in het Volkshuis een feestavond plaats, waar Cia van Boort uit Voorschoten met haar poppenkast eenige prachtige stukjes vertoonde. en erkennen, dat er in een behoefte wordt voorzien. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, staat voor eenige Nederland- sche studenten de gelegenheid open voor den tijdsduur van 1 Juli tot 4 Augustus 1947 een reis door Scandinavië te maken. Dit op uitr\oodiging van de „Student Council of the University of Bergen". Het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan voor dit doel echter geen deviezen beschikbaar stellen, zoodat er practisch alleen een mogelijk heid zal bestaan voor hen, die familie of i.d. in die landen hebben, welke hen be taalt. Omtrent het programma is het vol gende bekend- Op 1 Juli zal de aankomst in Dene marken plaats vinden, waarna een be zoek zal worden gebracht aan Odensa. Door Jutland zal men naar Oslo gaan en vandaar per trein naar Bergen, waar van 5 tot 19 Juli een kampcentrum zal zijn. Van hieruit worden excursies georgani seerd, o-a. staat een zeiltocht langs de Noorsche kust op het programma. Ook zullen lezingen worden gehouden. Een bezoek aan Finland (Helsingfors) zal mogelijk nog worden gebracht. Mede uitgenoodigd zijn studenten uit Engeland. Frankrijk, de Vereenigde Sta- -ten. België, Ierland, IJsland, Zwitserland e.a. Studenten, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven op het N B.B.S., dat gevestigd is op Rapenburg 34. Voorts vernamen wij, dat voor 25 stu denten de mogelijkheid bestaat met En geland uit te wisselen. De Hollandsche student zal zijn Engelschen gast gedu rende drie weken (in de Paaschvacantie) ontvangen, terwijl hij in den komenden zomer drie weken bij z'n Engelschen gast zal verblijven. Distrïbutievaria Morgen is aan de beurt voor het afhalen van nieuwe levensmiddelen- en textielkaarten de letter Brimmer t/m einde B. Medegenomen moeten worden de tweede distributiestam kaart en- de nog niet aangewezen periode- strooken van de bonkaarten 703, voor inname van den inwisseliftgsbon, welke los niet wordt geaccepteerd. De textielkaart is voor alle leeftijdsgroepen dezelfde. De uitreiking vindt plaats aan de loketten t/m 5 van 8.3011.45 en van 1416 uur. Te gelijkertijd vindt afgifte plaats van aanvraag formulieren voor een brandstoffenkaart, welke formulieren op een nader te bepalen tijdstip moeten worden ingeleverdT JAARFEEST CHR. JONGENS VER. „PHEBE". De Leidsche Chr. Jongensver. „Phebe" heeft Maandagavond in het gebouw van Chr. Soc. Belangen haar 23-jarig be staan gevierd met een feestelijke bijeen komst voor de leden., waarbij oök ver schillende afgevaardigden van andere jongensvereenigingen aanwezig waren- De leider der vereeniging, de heer Bogaart, wees er in zijn welkomstwoord op, dat het voorbijgegane jaar onder Gods zegen een goed jaar was geweest en wekte allen op trouw verder te blij ven gaan. In vlot tempo werd vervolgens het programma afgewerkt, bestaande uit diverse spelen, afgewisseld met zang en tractaties en opgeluisterd met guitaar- en accordeonmuziek door leden der ver eeniging. Nadat de heer Van Gent, voorz. der Jeugdorg. „Phebe", waarvan de ver eeniging een afdeeling is, nog zijn geluk wenschen, had aangeboden, werd deze bijeenkomst gesloten. Nog werd medegedeeld, dat begin April een groote familieavond voor ouders, contribuanten en verdere be langstellenden zal worden gehouden. Het bestuur van des^fd. Leiden van de Ned. Ver. vjui Huisvrouwen door onzen fotograaf geknipt tijdens de receptie ter gelegenheid van het zesde lucrum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4