't Verklaarde Zoo ontstond „Wat usance is in Nederland" De tooverstaf beroerde een jonge Francaise Republikeinen nogal pessimistisch gestemd NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 20 FEBRUARI 19fj Atoom-gekrakIir~>) uitzicht De meest zachtaardige, edelmoedige mensch gooit in ziedende drift den ander een flesch naar het hoofd. De aangerichte schade is gering: een buil, behangsel en tapijt be vlekt. De motieven waren misschien niet eens zóó hevig, maar men handelde in den „affecttoestand". De daad was niet van te voren berekend en een komisch element ton- pert het geheel. De twee partijen drukken elkaar na afloop de hand. Een flesch is nu eenmaal geen atoombom. Dit wapen wordt van te voren zorgvuldig geconstrueerd, proe ven omtrent de uitwerking genomen, het effect volkomen berekend. De motieven voor het hanteeren van dit wapen moeten wel hevig zijn, aangezien niet in een „affect-toe stand", maar nuchter, zakelijk, met voorbe dachten rade de bom geworpen wordt, met de wetenschap, dat er een krankzinnige ver woesting op volgt. Het is daarom voor den vrede der wereld buitengewoon geruststel lend, in het maandblad „Bulletin of Atomic Scientists" de voorspelling te vernemen, dat volgens een Amerikaansch atoom-expert, de atoombom der toekomst. de ideale atoom bom dus, drie vier honderd vierkante mij len zou kunnen verwoesten, inplaats van drie vier„ zooals dus de „embryonale" atoom bom doet. Op die manier heeft het voor de bevolking van een land, dat in oorlogstoe stand verkeert, weinig zin meer te evacuee- ren. Gelooven wij nu in den heer Trygvie Lie, den secretaris-generaal van de Ver. Naties, dan kan men de mogelijkheid van een nieu wen oorlog tusschen de groote mogendheden, gerust naar het rijk dér fabelen doen verhui zen, want hij noemde die mogelijkheid zelfs.... de droom van een krankzinnige. Het is prettig zulks te vernemen van iemand, die den Veiligheidsraad in zijn portefeuille heeft zitten, maar erg overtuigend is het niet. Want waarom dan toch al die drukte om de atoombom? Om de tot stand gekomen vredesverdragen heen, bevindt zich prikkel draad en de mogendheden, die de vredesver dragen aanleggen, bekogelen elkaar met wan trouwen. In het „film-journal" ziet men Stalin glimlachend naast Montgomery in een hem geschonken Russischen pels met dito hoofddeksel en men zou dan zeggen, dat er geen vuiltje aan den vredigen Europeeschen hemel is. Maar nog geen week geleden, stelde een Amerikaansch senator Kenneth MacKei- lar de vraag: „Denkt ge niet, dat Rusland de rest van Europa en de wereld bezet zou hebben, als het de atoombom zou hebben ge had?" De waarnemend minister van buiten- landsche zaken, Dean Acheson zou toen ge antwoord hebben, dat de buitenlandsche po litiek van Rusland aggressief en expansionis tisch is. Moskou en Washington hebben in deze, Amerikaansche openhartigheid aanlei ding ge%nden, nota's te gaan wisselen en Molotof, ook niet mis, noemde Acheson's meening zelfs ontoelaatbaar, brutaal, vijandig, en vol smaad tegenover de Sow jet-Unie. Marshall was het met Acheson geheel eens, verontschuldigde zich geenszins en merkte slechts ironisch op, dat openhartigheid nog geen vijandigheid beteek ent. Met alle in teresse en respect voor den Russischen pels van Montgomery, vraagt men zich toch af, wat men straks in politieken zin op de confe rentie van Moskou gaat doen: ping-pongen of degen-stooten? Marshall heeft nogmaals in de commissie van buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden over den in ternationalen toestand gesproken. Het is een sterker drankje dan het suikerwater van den heer Trygve Lie, dat ons door Marshall wordt voorgezet. De Russen beweren, dat de Amerikanen een anti-Sowjet campagne op touw zetten; omgekeerd staan de Amerikaan sche machthebbers achter Acheson en is men van meening, dat als de middelen falen om de huidige conflicten op te lossen, er een ernstige situatie zal ontstaan. Een der oor zaken van de Russische gebetenheid op de. Amerikanen is natuurlijk de atoombom. Men herinnert zich, dat in de zitting van den Vei ligheidsraad op 11 Februari j.l. men inzake de ontwapeningskwestie en het atoombom- probleem in een impasse geraakt was. Gromyko en Austin op hun stuk bleven staan en er van de zijde van Amerika geen verdere concessies te verwachten waren. De Ameri kaan gaf toen onomwonden te kennen, dat de atoom-commissie beschermd moet worden tegen eventueele pogingen van Rusland,* om de instelling van een wereldcontröle op atoombommen en atoomenergie omver te werpen. Amerika voelt, prat op het „auteurs recht", niets voor een voorbarige onthulling van het atoom-geheim 1 De Rus ziet niet in, waarom men een scheiding zou maken tus schen atoombom en andere wapenen. Toeti heeft Gromyko gisteren Ih den Veiligheids raad een reeks nieuwe voorstellen ingediend, die natuurlijk door Polen werden onder steund. Via internationale conventies, moeten de atoomwapenen buiten de wet gesteld en de atoom-energie onder contrdle worden geplaatst van den Veiligheidsraad. Indien deze Russische amendementen werden aange nomen, zou tevens het rapport van de „atoom-commissie" verworpen worden. Dan zou het veto-recht gehandhaafd blijven, als er tegen overtreders van de „atoom-in dustrie" moet worden opgetreden. Het ziet er dus naar uit, dat tusschen het Amerikaan sche en Russische standpunt geen compromis mogelijk is. De uitlating van den heer Trygve Lie, als secretaris-generaal van een supe rieuren Volkenbond, die „Vereenigde Naties" heet, moge dan al een bekoorlijke suggestie zijn, gegrond op de harde werkelijkheid is zij niet. Wij mogen al blij zijn, als het na Moskou blijft, bij het werpen met een leege flesch RESTITUTIE VOOR ENGELANDVAARDERS Engelandvaarders, die kosten maakten en nog geen restitutie ontvingen, gelieven zich vóór 31 Maart te richten tot het Nat. Steun fonds, Oosteinde 13 te A'dam. Men zende een uitvoerig rapport, zoo mogelijk met ge tuigen verklaringen SIEMENS EN HAI.SKE GENATIONALISEERD De ■firma Siemens en Halske te We enen te genationaliseerd. De firma zal overigeais ge heel onveranderd blijven en is thans een zuiver Obetenirijksche onderneming. De philosophisohe faculteit der universi teit van Bonn heeft het besluit der rvazl- regeering herroepen, waarbij Thomas Mann het eeredoctoraat werd ontnomen. S.D.-ERS, SLAVENDRIJVERS EN VERRADERS VRIJ (Van een onzer verslaggvers) II De beginselloossheid, die U treft in den opzet der bijzondere rechtspleging in Neder land, is aansprakelijk voor alle narigheid, corruptie en rechteloosheid, die zich van den aanvang af demonstreerden. Het kwaad zat werkelijk niet alleen in de „lagere regionen". Het is voorgekomen, dat een vooraanstaand ambtenaar een gansch niet licht geval bij zich op het bureau liet verschijnen en hem daar formeel om de hand van zijn dochter vroeg. De wegen der liefde zijn uiteraard on doorgrondelijk. Minder wonderbaarlijk, maar wél opzienbarend is, dat de gedetineerde schoonvader in spe den volgenden dag het kamp uitwandelde En hoe is het volgende bestaanbaar? Op 19 October is voorwaardelijk uit de Cellenbarakken ontslagen de beruchte S.D.-er Postma. Hij was gedurende den oorleg een belangrijke figuur in dien Duitschen dienst, verbindingsofficier tusschen Berlijn en de in Nederland gestationneerde afdeelingën. Hij leidde in 1942 de Jodenrazzia's in Amster dam en was zoo gehaat, dat de illegaliteit een aanslag op hem pleegde. Er wordt beweerd, dat deze figuur voor den S.D. van weinig beteekenis was. In ieder geval heeft hij ontzaglijk veel op zijn ge weten. Zij die hem meemaakten beschrijven hem als een psychopaath. Een man, die achter zware tralies en dikke muren thuis hoort. Maar hij is op vrije voeten. Een ander ongeluk. In November 1944 zijn in Den Haag groote razzia's gehouden. Zij brachten een zee van ellende over de stad, kostten velen het leven. Zij werden in scène gezet door den moffen knecht Eigelberg. Alsof het niets geweest is wandelt deze man weer geheel vrij rond. Het zelfde geluk is den z.g. vrederechters beschoren. En de lijst zou met vele andere namen en gevallen aan te vullen zijn. Ieder kent de ergerlijke gevallen uit z'n eigen omgeving ook! Maar tegen deze losloopende zware jongens, staan de vele kleine mannetjes, die met veel zorg worden vastgehouden, voor wie er blijk baar geen ontvluchtingskans bestaat, die hun tijd kunnen uitzitten. We huiveren als we er aan denken, wat er „slechts" noodig kan zijn hen in het genot van de vrijheid van Postma, Eigelberg e.a. elementen te stellen. Nog een voorbeeld? Bij de famiHe van Harmeien te Rotterdam was gedurende 1% jaar een Joodsch.' echtpaar, Granaat-Dessauer, ondergedoken. Het werd een moeilijk geval. Het paar dreigde zelfs, zoo lezen we in de stukken, zich zelf bij den S.D. aan te zullen geven toen het voorstel werd gedaan aan een illegale actie mee te doen. De onderdak verleenende familie besprak de zaak met haar schoonzoon Govaars en het besluit rijpte de Joodsche familie zelf bij ONDERZOEK NAAR EXPLOSIE TE MUIDEN NOG GAANDE Op vragen van het Kamerlid Vermeer, aangaande de ontplofflingsramp te Muiden, heeft minister Fiëvez verklaard, dat het on derzoek naar de oorzaak nog gaande is. T.z.t. zullen hierover nadere mededeelingen wor den gedaan. *t Vervoer der munitie geschied de onder leiding van een alleszins voor de hem opgedragen taak gesohikten onderoffi cier. In de jaren 1945 en 1946 zijn ongeveer 3000 bommen en globaal 45 mdllioen kg ge- söhutsproj ectielen en andere munitie vervoerd zonder dat zidh daarbij ernstige ongevallen voordeden. Het onschadelijk maken van mu nitie geschiedde niet en zal dn de toekomst ook niet geschieden, in bevolkingscentra. den S J). te melden. Het werd een historie van lafheid en verraad. De fam. van H. wilde bmten schot blijven en toch van haar gasten afkomen. Daarom nam zij een zekeren Kor poraal in den arm, die eens door den S.D. verhoord was en dus wel iets 'van de metho den daar afwist. Korporaal toetste den S. D., bracht mevrouw van H. met deze Duit- schers in contact en zij pleegde het ver raad. Het Joodsche echtpaar werd wegge haald. Voor dit feit zijn gearresteerd: mevroiiw van Harmeien, (tevens wegens diefstal van Joodsch eigendom) Govaars (begunstiging van verraad) en Korporaal (idem). De zoon der familie van H., Jan van Harmeien was voortvluchtig. In 1946 werden onvoorwaar delijk vrijgelaten Govaars, mevrouw van Harmeien en Jan van Harmeien. De laatste was kennelijk op de hoogte van het feit, want hij meldde zich op zekeren dag aan de gevangenis en werd toen blij gemaakt met z'n onvoorwaardelijke invrijheidstelling terwijl hij nog niet eens gezeten had! Alleen de handlanger der familie, Korpo raal, is nog gedetineerd.... Er zijn na ons eerste artikel bezoekers bij ons geweest, om te zeggen dat hun heele apparaat toch niet zoo zwart was, als wij het afschilderen. Natuurlijk schreven wij over het kaf on der het koren. We zijn er zelfs van over tuigd, dat er onder de 156 in Duindorp on eervol ontslagenen velen waren, die met de allerbeste bedoelingen bezield aan den slag gingen, doch door de omstandigheden ge dwongen in de verleiding gekomen zijn. Ons verwijt richt zich tegen het beginsellooze systeem. I Stond in ons blad van 13 Februari). Mevrouw Soekawati, Frangaise van geboorte, echtgenoote van den president van Oost- Indonesië. Ook zij krijgt een nieuwe taak in Indië, waar zij zich geheel aan hoopt te wijden. ZIJ WERD MEVR SOEKAWATI PRESIDENTSVROUW. (Van onzen Indië-redacteurj Fleurig. Dat is de eerste indruk, dien wij van mevrouw Soekawati krijgen, wanneer wij haar ontmoeten in de stemmige ontvang kamer op het kasteel Oud-Wassenaar bij Den Haag. Bloemen in het haar; dezelfde versiering aan de ooren. Tulpen op tafel, een takje mimosa in het fijn-zilveren vaasje op den schoorsteenmantel. Bloemen schier overal. Zij is een vriendelijke verschijning, me vrouw Soekawati. „Gaat u zitten", zegt ze, ,.en maakt het u gezellig". Zij lacht. Het ds de lach van een Parisienne. Die van de presidents-vrouw van Oost-Indo nesië 'bovendien. Merkwaardig, hoe het leven soms rollen kan. Bn 1931 maakt een jonge Frangaise op de internationale koloniale tentoonstelling te Parijs kennis met het hoofd der Balineesche afdèeling van de Nederlandsohe expositie. BESPREKINGEN KUNNEN LANGDURIG WORDEN In aansluiting aan hetgeen reeds gemeld' wend' over het repuibliilkeinsdhe standpunt inzake de verwerping van. Lingigadjati, wordt van offioieele zijde uit Batavia geseind, dat de republikeinen thans pessimistisch ge stemd zijn over een spoedige oplossing der bestaande moeilijkheden. „Indien de republiikeinsche delegatie in derdaad zou ingaan op minister Jonkmans uitnooddging om de betwiste punten in een nota neer te leggen, zouden deze het on derwerp worden van langdurige bespre kingen; in de eerste plaats door de Com missie-Generaal en in de tweede plaats door de Nederlandsche Regeering". Bij dezelfde gelegenheid heeft de repu- blikemsche woordvoerder omtrent Nieuw- Guinea gezegd, dat de mededeelingen van minister Jonkman inzake den bijzonderen status voor dit gebied strijdig zijn. met de artikelen 3 en 4 van de on twerp-overeen- komst, waarin beoogd wordt, dat geheel Ned.-Inddë dn de Ver. Staten van Indone sië zal worden opgenomen, terwijl voorts de bevolking kenbaar mag maken hoe zij den status van haar gebied geregeld wenscht te zien. DOK VAN IJMUIDEN ALLEEN GESCHIKT VOOR KLEINE REPARATIES. Minister Vos heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat een der twee oorspronke lijke dokken in de visscheröhaven van IJmuiden in Mei 1946 weer in gebruik is ge nomen en voor herstellingen van korten duur aan de thans bestaande behoefte voor de vissohersvloot kan voldoen. Evenals voor den oorlog, mag een vaartuig daarvan niet langer dan drie etmalen achtereen gebruik maken. Voor belangrijke herstellingen die nen de vissdhers zich tot particuliere wer ven elders te wtenden. Twee jaar daarna trouwt ze met hem. Van dat oogenblik is zij mevrouw Soeka wati. En. als haar man dan, dertien jaar later, gekozen wordt tot hoofd van den niieuwen staat Oost-Indo nesië is zij, als bij too verslag, pres i dents -vrouw. Nu zit zij tegenover ons. Ongedwongen be gint zij te praten. Over alles en nog wat. Over ons land en. over ons volk. „Ik ben blij, dat er een Prinses geboren is", vertelt zij ons. „Het is goed voor Neder land. Üw Koningin heeft het land immer prachtig bestuurd waarom zou men dan nu een Koning wenschen?" Haar aandacht wordt afgeleid, als er op de deur geklopt wordt. Een klein kereltje stapt parmantig binnen. „Dat is mijn oudste", zegt zij. „Allez Gérald, geef mijnheer eens een handje". Het jongetje doet het en verdwijnt dan even onverwacht, als het gekomen is. Zijn moeder vertelt ons, dat hij zes jaar is en in Batavia geboren werd. Dan is er nog een baby van veertien maanden; die aanschouwde het vorig jaar op Bali het levenslicht. Het is een mooie gelegenheid om haar een vraag te stellen: „Hoe vindt u Indië?" „Een prachtig land", antwoordt zij, „wij hebben er voor den oorlog altijd heel geluk kig geleefd. De Japansche bezetting brachten wij op Bali door en straks gaan wij naar Makassar". Ze spreekt niet graag over de ellende, die er nu in Indië heerscht. Ze spreekt nog min der over de politiek: „Daarvoor moet u. bij mijn maci zijn Een oogenblik stokt het gesprek. Het is, of zij nagaat, wat zij tot nu toe gezegd heeft. Was er misschien iets bij, dat zij niet vertel len mooht? Veel tijd om het te overdenken krijgt ze niet. Het is de fotograaf, die haar toestem ming vraagt een paar foto's te maken. Mevrouw—Soekawati heeft geen bezwaar, „Zegt u imaar, hoe u het hebben wilt". Het gebeurt en dan gaan wij verder. „Hebt u* liefhebberijen?", vragen wij haar. „Ik zing graag en' ik lees graag", zégt ze, „vooral de Fransche klassieken bewonder ik. Slechts een enkelen keer waag ik imij aan een Nederlantdsch boek.Ik spreek uw taal namelijk heel gebrekkig", vertrouwt ze ons toe, „beter kan ik overweg met het Maleisch en het Balineesch". Zij raakt aan het vertellen. Ditmaal geldt het Bali en Java. Zij verhaalt van de reizen, die zij met haar man maakte. Gelukkige jaren waren het toen. Er heersohte rust en veiligheid in het land. Ach ja, toen.... „Hoe voelt u zach nu als presidents-vrouw?" Het is een onbescheiden vraag, die zij dan ook aanvankelijk ontwijkt. „Ik ben heel blij, dat mjjn man president geworden is. En wat mijzelf betreft: pracht en praal, die mij in het vervolg zullen omringen, beschouw ilk niet als hoofdzaak. Het feit, dat ik mu de echtgenoote van een staatshoofd ben, stelt mij in staat mijn roe ping te vervullen. Weet u, er is nog ixxweel te doen in Indië. Ik denk slechts aan het verbeteren van de medische toestanden, het oprichten van meerdere scholen en het leni gen van den voedselïiood. Daaraan mede te werken, zie ik als mijn voornaamste werk.." Een nieuwe taak voor deze vrouw. Het zal een moeilijke zijn. In hoeverre zij daar in slaagt, zal g-rpotendeels afhangen van het volk. De Nederlanders, die immer welvaart en voorspoed brachten, faalden in hun oogen. Kan het nu beter worden....? WORDT STROOMAFSLUITING IN ENGELAND WEER OPGEHEVEN? Ofschoon het met de groentenvoorzienlng op het oogenblik in tal plaatsen droevig is gesteld en ingrijpen van de-Regeering gebiedende eisch wordt, nadert de tijd snel, waarop de voor jaarsgroenten met duizenden kilo's aan de markt zullen kopten. Een prachtige sla-kas in het Westiand. De algemeene electrioiteitsvoorzaenang in Midden-Engeland zal waarschijnlijk met in gang van Maandag weer kunnen worden hervat, aldus Attlee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3