Felle uitslaande brand in de St. Aagtenstraat SANATOGEN Feest of niet, het recht moet zn loop hebben Het vierde bloemenfeest te Lisse geopend BI] HEUGLIJKE GEBEURTENISSEN ZORGT VOOR FOTO EN FILM -oföl-cin-é Rn Wolfslag DE FEESTBON IS UT I A. DRÏESSEN I Chocolaterie NIEUWE LEmSCHE COURANT WOENSDAG 19 FEBRUARI 194T Stadsnieuws Opslagplaats van de „Elvi" totaal uitgebrand (Van een onzer verslaggevers) Maandagimiddag omstreeks 4 uur wer den de bewoners van de St. Aagtenstraat opgeschrikt door een explosie in perceel No. 20, dat door de E(erste) L(eidsche) y(ulcaniseer) I(nrichting) als opslagplaats werd gebruikt. Onder leiding van den waarnemend commandant, den heer J. Nossent, rukte de brandweer uit en in een minimum van tijd verscheen zij op de plaats des onheils. Het vuur, dat door de ontploffing was veroorzaakt, breidde zich snel uit, zoodat spoedig van een hevigen uitslaanden brand kon worden gesproken. De hitte in de straat werd zoo groot, dat de ramen van de huizen aan de overzijde van het brandende perceel sprongen en met klet terend geraas op den grond vielen. Het vuur, dat angstwekkend om zich heen greep, tastte zelfs de gordijnen aan. De bewoners waren echter paraat en kon den met man en macht erger gevolgen voorkomen, alhoewel de deuren van en kele woningen geheel verschroeiden. Inmiddels waren de brandweerlieden bezig het vuur met vier slangen op de waterleiding te blusschen, hetgeen een geweldige krachtsinspanning eischte. IDoch mede door de bekwame leiding van den heer Nossent wisten zij den brand tot het eene perceel te localiseeren. In het pakhuis waren een paar hon derd rubber autobanden, voor vulcani- seeren bestemd, opgeslagen. Aangeno men kan worden, dat deze allen verloren zijn gegaan. De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, die ook weldra aanwezig was, liet zich door eenige brandweerlieden en knechten van de Elvi op de hoogte stel len van de aangerichte schade, welke echter niet door verzekering wordt ge dekt. De belendende huizen liepen vrij veel waterschade op. Omtrent de oorzaak van de explosie kon men ons nog mededeelen, dat deze vermoedelijk ontstaan is, doordat een bus met een brandbare vloeistof bij de gasverwarming stond. Op het moment Ze kruipen tegen Uw beenen op, die sluipende geniepige rheumatische pijnen. Het zijn de onzuiverheden in het bloed, die U belagen. Wapen U daar tegen. Volg de weldadige Kruschen-kuur. Met Kruschen Salts de heilzame En- gelsche samenstelling van de zes mine rale zouten die Uw gestel noodig heeft, ïn dit klimaat en in dit jaargetijde des te méér. Verkrijgb. bij alle apoth. en drog. Fabr, Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (I.M.) Geen geheugen Vlen lijden sinds den oorlog aan geheugen-slijtage. Ondervo^ ding heeft de hersencellen vei* zwakt Sanatogen brengt ze weer op krachten, voert juist die vo& dingsstoffen toe. die de hersen cellen voor ongestoorde werking noodig hebben. Breng Uw ge-( heugen weer op het oude peilt begin vandaag nog met Sana togen.' Morgen zoudt ge Uw goede voor» nemen misschien vergeten kun nen zijn. HU Uerktnd roufxt van de ontploffing was niemand in het pakhuis aanwezig, daar de man, die be zig was eenige banden te vervoeren, zich in de eigenlijke zaak van de Elvi bevond. OEGSTGEEST. Op de laatst gehouden vergadering van de C.H. Jongerengroep, waar mr J- H. Valentgoed heeft gesproken over: Poli tieke scholing, werden in het bestuur gekozen: mej. A. Ouwersloot en de hee- ren N. van Dijk, J. T. v. d. Heijden, J. A. Uittenbogaard en D. Zwaan Jr. De groep telt thans 17 leden. Eind Februari weer een koffie en theebon Naar de Nieuwe Leid sche Crt. verneemt, Mgt het in het voornemen tegen het eind van deze maand weer een bon voor koffie en thee aan te wijzen. Gratis erwtensoep Men deelt ons mede, dat in het gebouw van het Leger des Heils aan de Hooigracht in verband met de strenge koude morgen van 105 uur gratis erwtensoep zal worden uitgedeeld, speciaal voor hen, die den ge- heelen dag werk op straat hebben. Ook het Nat. Postzegelcomité, Oranje straat 7, 's-Gravenhage, zamelt postzegels in ten bate van minvermogende T. B. C.-lij- dérs. De zusters uit het Diaconessenhuis behoorden tot de eerste inwoners der Sleutelstad, die het feliciatieregister in het Stadhuis teekenden. Getooid met een groote Oranje- stok kijken zij lachend toe, hoe mej. Joh. C. E. Verbeek-Wolthuys haar handteekening plaatst De zitting van het Leidsche Trib. ging gewoon door In de zitting van het Leidsche Tribu naal werden gistermorgen de volgende uit spraken gedaan: G. J. Bouwmeester, vrij, ontzetting uit het actief en passief kies recht en het recht om ambten te beklee- den, S. A. v. Leeuwen en L. Berk, vrij, aangehouden, onderzoek heropend; D. J. v. Rossum, vrij, ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht functies te bekleeden in de vakvereeniging; C. W. Boer, vrij, ontzetting uit de beide kies rechten. verbeurdverklaring van het ra diotoestel en opheffing van het beheer over zijn vermogen; M. den Hertog, vrij, ontzetting uit de beide kiesrechten, op heffing van het beheer over zijn ver mogen; P. C. Roelandse, vrij, zaak aange houden, onderzoek heropend. Als eerste kwam hierna W. de Jong voor, kantoorbediende te Leiden. Hij was lid van de N.S.B., WA-man, las VoVa, het Nat. Dagblad en de Zwarte Soldaat en werkte vrijwillig voor de Duitschers in Berlijn en later in NSSK-verband. Ver dachte ontkende niet. dat zou trouwens ook ondoenlijk zijn geweest, maar zeide door de doelstellingen van de NSB te zijn aangetrokken. Hieruit vloeide alles voort. Van landverrader!ijke aard in de gebrui kelijke zin waren zijn handelingen echter niet, zooals de advocaat, mr T. J. Sprik, naar voren bracht. Mr Sprik achtte de 20 in detentie doorgebrachte maanden dan ook ruimschoots voldoende en vroeg, mede in verband met deze blijde dag voor het Ned. volk onmiddellijke in vrij heidsstelling. HetTribunaal ging hiertoe niet over en bepaalde de uitspraak over veertien dagen. J. v. Kesteren, schilder te Leiden, was lid van de NSB, WA-man, werkte vrij willig op het vliegveld Valkenburg en later bij de O. T. en de Bergingsgroep Speer. Beschuldigde zeide op Valken burg gedwongen gewerkt te hebben en later, verdacht van sabotage, naar de OT gegaan te zijn. Dit werd later automa tisch veranderd in de groep Speer. J. Blokhuizen was bakkersknecht te Leiden. Hij werd door nieuwsgierigheid verlokt een vrij regelmatig bezoeker van NSB-vergaderingen, weshalve men hem ook maar tot lid bombardeerde. In Ber lijn werkte hij in een ijzergieterij, later ging hij naar de Wachtdienst Nieder- Sachsen, omdat hij toch zij<n brood moest verdienen. Toen de kolenhandelaar Zijl stra verd. niet vlug genoeg bediende en genoemde Z. zich bovendien beleedigend uitliet over de Wehrmacht, wandelde BI. naar den Ortsgruppenleiter en deed zijn beklag over Z. Vooral zooals hij zeide, omdat Z. ook zijn vrouw had beleedigd. „In elk geval had je steun kunnen trek ken!" was de repliek van den president. Ook deze gedetineerde hoort de uitspraak over veertien dagen. VOOR DE VERZORGING VAN UW BABY NAAR: Drogisterij BOERHAAVE" BABY-ZALF BABY-POEDER BABY-FLESSCHEN BABY-SPEENEN KALKTABLETTEN NA VEL VERBANDJES enz. Baby-weegschalen en ondersteken in huur S. A. BROERSE Haarlemmerstraat 68 Tel. 20784 Voor de fabrieken zijn kolen aangekomen Duizend ton met vrachtauto's uit Rotterdam. Daar het kolenvervoer per schip is uit gesloten, heeft de vakgroep Goederenver voer langs den weg een groot aantal auto's beschikbaar gesteld, naar aanlei ding waarvan het Rij'kskolenibureau toe stemming heeft gegeven om voor de indu strie kolen te vervoeren. Het Rijkskolenbureau heeft daarbij in geschakeld1 de Coöp. vervoersonderneming „Wegtransport." Hedenmorgen heeft ook Leiden kolen voor de verschillende fa brieken ontvangen. Twintig vrachtauto's, welke in Rotterdam met Amerik. kolen werden geladen, reden af en aan en brachten op het terrein van de gasfabriek circa 1000 ton kolen. Om misverstand te voorkomen', wijzen wij er op, dat de brandstoffen voor par ticulieren per trein wordt aangevoerd. DISTRIBUTIEVARIA. Morgen is aan de beurt voor het afha len van nieuwe levensmiddelen- en tex- tielkaarten de letter Bodewes t/m IJrek- hoven. Medegenomen moeten worden de tweede distributiestamkaart en de nog niet aangewezen periodestrooken van de bonkaarten 703, voor inname van den in wisselingsbon, welke los niet wordt geac cepteerd. De textielkaart is voor alle leeftijdsgroepen dezelfde. Zij, die gisteren hun bonkaarten moes ten afhalen, kunnen dit Maandag a.s. doen. De uitreiking vindt plaats aan de lo ketten t/m 5 van 8.3011.45 en van 1416 uur. Tegelijkertijd vindt afgifte plaats van aanvraagformulieren voor een brandstof- fenkaart, welke formulieren op een nader te bepalen tijdstip moeten worden inge leverd. Op 17, 18 en 19 Febr. a.s. worden tevens aanvraagformulieren uitgereikt voor rijwielbanden voor bedrijven met meer dan 10 arbeiders. Morgen is het 2S jaar geleden, dat de heer A. van Vliet, v. d. Tasstraat 2, in dienst is getreden bij de fa. W. Laman, ijzerhandel, Donkersteeg. v.fvC ^eylent>eel<^ IBREESTRRRT 79 LEI DE H-TEL 21851 ER IS GEZORGD VOOR j MAAR er is ook DE DAMES gezorgd voor de HEEREN j Uw versnaperingen natuurlijk.. Koopt daarom op Uw tabaksbon I Yan Kamp9S I Feestsigaren of Sigaretten bij j s I 1 NIEUWE RIJN 23, TEL. 20596 j KOREVAARSTRAAT 1 Ir J. v. d. Plasse, insp. v. d. Landb. sprak openingsrede uit Zoo werden wij dan gistermiddag we- derom, doch thans voor de laatste maal in dit seizoen geroepen naar de groote hal van het H.B.G.-gebouw te Lisse, om getuige te zijn van de officieele opening van de 4e en tevens laatste bolbloemen- tentoonstelling in dit seizoen, georgani seerd door de Stichting „Bloemlust" te Lisse. Waren de vorige tentoonstellingen, die oppervlakte, is herschapen in 'n enormen van de energie van de vakmenschen, wat nu gepresteerd wordt, overtreft alle vo rige! Het groote gebouw, ruim 1500 m2 oppervlakte, is herschapen ineen enorme bloementuin. Nu werken zoowel de bloembollenbedrijven als de werknemers samen, daar ook de huisbroeitentoonstel- ling van de Unie van werknemers in de bloembollenbedrijven deel uitmaakt van deze schitterende tentoonstelling. De voorzitter van de afd. Lisse van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur was er trotsch op, dat de Stichting „Bloemlust" nu voor de 4e maal in een winterperiode met strenge vorst den men- schen mag toeroepen: De lente komt! Een bijzonder welkom riep hij toe aan ir J. v. d. Plasse, inspecteur-generaal voor den Landbouw, welke bereid werd ge vonden deze tentoonstelling namens den minister van Landbouw te openen, waar na hij ir v. d. Plasse het woord verleende. Gaarne heb ik op mij genomen, aldus spr., om deze tentoonstelling namens den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening te openen, omdat de Regeering groote waardeering heeft voor den ondernemingsgeest, waarmede de bloembollenkweekers hun zaken na de bevrijding weder hebben aangevat. On danks de groote moeilijkheden, die zij daarbij moesten overwinnen, slaagden zij er immers in hun producten weer over de geheele wereld aan de markt te bren gen. Dat dit mogelijk is geweest moet zeker worden toegschreven aan het feit, dat teelt en handel op een hoog peil staan. Dit is dan ook de beste grondslag, waar op men een bedrijf kan opbouwen, vooral wanneer men een open oog heeft voor de verbeteringen, die nog kunnen worden aangebracht. Bovenal is daarbij belangrijk, dat regelmatig iets nieuws wordt aan geboden, als resultaat van het streven naar variatie en verbetering in het be staande. De tijd, waarin wij leven is moeilijk en de omstandigheden, waaronder Nederland zijn land- en tuinbouw zal moeten in stand houden en zoo mogelijk verder ont wikkelen, zijn nog weinig overzichtelijk. Zeker, is echter, dat hooge eischen zullen worden gesteld aan het inzicht en het doorzettingsvermogen van het bedrijfsle- ven zelve. Meer dan ooit is het noodzakelijk, dat de voordeelen, die Nederland biedt, wat betreft zijn bodem, klimaat en niet het minst met betrekking tot het ontwikke lingspeil en de ervaring van zijn bevol king, worden benut. Een krachtige samen werking van al deze krachten is dan ech ter noodzakelijk en met den wensch, dat ook deze tentoonstelling daartoe zal mo gen bijdragen, verklaarde ir v. d. Plass® haar voor geopend. De aanwezigen stemden met het ge sprokene door ir v. d. Plasse in met een warm applaus; De heer Segers dankte hem in welgekozen bewoordingen voor de waardeerende woorden welke hier namens de Regeermg werden gesproken en hoopte op een voortdurende hartelijke samenwerking tusschen het vak en de Regeering, hetgeen ongetwijfeld tot heil van vak en volk kan leiden. Voorts heeft nog het woord gevoerd de heer Van de Ploeg, hoofdbestuurder van den R.K. Landarbeidersbond namens de Unie van de werknemersorganisaties in de bloembollenbedrijven, welke het be stuur van „Bloemlust" dankte voor de mogelijkheid tot samenwerking welke hier geboden werd. Allen, werkgevers en werknemers zijn ten zeerste gebaat bij een steeds verdergaande vooruitgang en voredeling van het bloembollenvak. Op verzoek van den voorzitter van Bloem lust werden de prijzen van de huisbroei- tentoonstelling door hem aan de winnaars uitgereikt. De jury van de Bloemententoonstelling van de Stichting ,31oemlust" heeft de vol gende prijzen toegekend: Beker: Lissersche Kistenfabriek NV. Warnaar en Co., Sassenheim; definitief. Beker: afd. Sassenheim van Bloembollen* cultuur fa. Zandbergen, Sassenheim. Beker: fa. Nestelrooy, fa. Lubbe, Oegst- geest. Zéér eervolle vermelding: fa. J. J. Grulle- mans en Zonen te Lisse (met lof van de jury) voor de buitengewoon groote inzen ding in vele variëteiten tulpen. Een E.V. werd voorts toegekend aan de volgende inzenders: Ruigroks Broeiproeven- bedrijf, voor grootste inzending broeiproe- ven; fa. N. V. H. de Graaff en Zonen, Lisse, groep hyacinthen; fa. P. Nijssen en Zonen, Heemstede, groep tulpen; fa. G. van der Meij's Zonen Lisse, groep hyacinthen. De uitslag van de Huisbroeitentoonstelling van de Unie van werknemersorganisaties is als volgt: Vrije inzendingen: 1. A. Dorsman, 2. W. P. van Dijk, 3, J. H. Ippel, 4. Jac. Faas. Verpl. inzendingen: 1. J. H. Ippel, 2. Th. van der Ham, 3. G. Biesheuvel, 4. J. Dof- ferhof. De heer J. H. Ippel won den wisselbeker van de gemeente Lisse voor de verplichte inzendingen en de heer A. Dorsman den beker van de afd. Lisse van Bloembollere cultuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7