En werd de band met Oranje versterkt Ook voor de „oudjes" was het Oranjefeest Hoe de omgeving het Oranjefeest vierde Oranjezon en Ijsvermaak ynuw LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 FEBRUARI 1M7 De studuenten door prof. Cleveringa toegesproken Het aantrekkelijke programma van den radio-omroep deed vele menschen binnen blijven., doch voor de militaire parade, welke om half twaalf door de hoofdstra ten der stad werd gehouden, bestond veel belangstelling. Tal van autoriteiten', w.o. jprof. mr Cleveringa, rector-magnificus der Academie, jhr mr Van Kinschot, majoor Deschrevel, de garnizoenscom mandant en het voltallige bestuur van het Leidsch Studenten Corps, namen naast het bordes het défilé af. Detachementen van de Territoriale Troepen en de Ko ninklijke Marine, ,,Pro Patria" en het Lèidsche Politie .Muziek Gezelschap na men o.a. aan de parade deel. Na afloop van het défilé begaven de menschen zich naar huis. Uiteraard was er 's middags weinig te beleven, alleen de muzikale rondwandelingen trokken nogal wat vroolijke meeloopertjes. Waar zal het nieuws, dat de laatste weken in de kranten is verschenen over de te verwachten blijde gebeurtenis op het paleis te Soestdijk nauwkeuriger zijn gespeld dan op de hofjes. Het medeleven van de oudjes, die een rasechte liefde voor het Koningshuis be zitten en daar zoo heerlijk ongedwongen uren lang met je over kunnen praten, was Zeer groot. Ook voor hen is de spanning gelukkig verbroken: het zou hen bijna teveel wor- -ken tot de universitaire gemeenschap zouden niet lang duren. Beide sprekers gewaagden van de hechtheid van den band tusschen Oranje en de Universiteit, de oudste van het land, welke door Prins Willem is gesticht. De studenten werden opgeroepen om den naam van de be roemde Alma Mater onbesmet te bewaren. In „Casino" draaide een suggestieve film: de Troon leeft, welke ons een beeld gaf van de verbondenheid van het Huis van Oranje met het Neder 1. volk. De film met exclusive opnamen van het verblijf van de Prinsesjes in Canada oogstte veel bijval. Zoo ging de zon weer langzamerhand onder, nog enkele uren en de dag zou weer voorbij zijn. Doch het programma vermeldde nog eenige belangrijke punten. Velen trotseerden de lage temperatuur om de dankdiensten, welke in de Pieters kerk en Heerengracht kerk werden ge houden, te bezoeken. Voor een uitvoerig verslag, zie elders in dit blad. Ter gelegenheid van de geboorte van de Prinses organiseerde- de buurt- en belangen- ver. „Het Centrum" gistermiddag schaats wedstrijden op de baan van de Nieuwe Rijn. Voor dezen wedstrijden bes:ond grcote be langstelling. Prijswinnaars werden: Toos v. Cleef, Petra v. Cleef, Jopie v. Bilzen, Casper de Goede, Jannie v. Bilzen, Paul van Oerle, Kees Roos, Jan Dop, Corrie de Cler, Ria Brinks, Rietje van Cleef, Bennie van Cleef, Kees Wiekhart. Des avonds hadden gecostumeerde wed strijden plaats. De uitslag was als volgt: le prijs L. Vrijenhoek, 2e prijs R. Rippe. Wie zal gisteren de muzikanten van de I 4 corpsen, die voor de verhooging van de feestvreugde het hunne bijdroegen, hebben benijd? Wij zeker niet. Integen- I deel. Met een koude als gisteren was het j haast ondoenlijk de vroolijke noten uit de instrumenten te halen en wat er dan In de morgenuren trokken herauten door de Leidsche straten om een proclamatie van den burgemeester, die men hier temidden van de „boodschappers" ziet staan, aan de bevolking bekend te maken nog kwam, klonk veelal valsch, maar dat mocht in dit geval geen afbreuk doen aan de feestvreugde. Maar, en dit kunnen vele stadsgenooten met ons getuigen, het ging. De laatste lood jes wegen nog steeds het zwaarst. Zoo ook gisteren. Bijna zat de marsch erop, nog restte slechts het défilé voor den bur gemeester. Wat gebeurde er echter toen op de Breestraat? Had de koude de hee- ren muzikanten zoo bevangen, dat zij niet verder konden komen dan „In den Vergulden Turk' en andere inrichtingen? In ieder geval nam alleen „Werkmans Wilskracht" zat het in den naam? aan het défilé deel. Bravo kerels! Burgemeester en mevrouw Van Kinschot waren natuurlijk ook van de partij bij de nitdeeling van feestgaven op de hofjes. Links dr. ir. C. P. Lindenbergh, voorz. van „Koninginnedag", die hartelijk meeleeft in de vreugde der oudjes. den. Inplaats van die spanning heerschte er zooals overal in de stad feestvreugde. Minder rumoerig dan op verscheidene plaatsen in de stad. maar recht uit het hart wellend en daarom zoo spontaan. Zich temidden van het feestgewoel te be geven, zou voor verschillende oudjes te veel zijn geweest en daarom was het zoo'n aardige geste van de besturen van de ver. „Koninginnedag" en de Chr. Oranje- vereeniging om naar de oudjes toe te gaan en hen de boodschap van de ge boorte nog eens officieel door te geven en daarnaast te tracteeren op beschuit met Oranje-muisjes. Een geste, die door de hofjes-bewoners bijzonder op prijs werd gesteld en wel in het bijzonder door de bewoners van de Meermansburcht aan de Oude Vest, die ook den burgervader Barend„de eerste"!- Tot hedenmorgen 12 uur, was bij den burgerlijken stand op het Leid sche Stsdhuis één aangifte gedaan van de geboorte van een jonge Leide- naar, die in denzelfden nacht als o.ns Prinsesje het levenslicht aanschouwde. Het is Barend Horsmsn, Gene?tet- straat 89, aan wiens ouders de direc tie van ons blad een bloemenhulde heeft gezonden, aLs gelukwensch met dezen „eerste" op den 18en Februari. en 'zijn echtgenoote op „visite" hadden. Om vier uur kon men echter st.oomen studenten naar het Rapenburg zien trek ken. In dolle uitgelatenheid zou men zich een wég banen naar de universiteit, waar op het voorplein de rector-magnificus, prof. mr Cleveringa, en de voorzitter van ihet Leidsche Studenten Corps, de heer K. J. Cath, eenige woorden tot de aanwezi gen' zouden spreken. Een samengedrukte studemtenmenigte stond bij den ingang van het Academiegebouw, men werd er evenwel niet ingelaten, want de toesipra- WEDSTRIJDEN TE WOUBRUGGE Het bij uitstek gunstige weer lokte Za terdag veel schaatsliefhebbers naar de ijsbaan te Woubrugge, waar opnieuw wed strijden werden gehouden. De uitslagen waren: Hardrijden voor paren (dame en heer) 1. mej. Bep Anker en Hertog Ver burg; 2. mej. Gerrie Peeters en P. v. Lu iing; 3. mej. M. Vromans en Th. de Horder. Hardrijden voor dames: 1. Marry Kroon; 2. Tini Noordam; 3. Tilly van Egmond. Lisse deelde in de Nationale vreugde De blijde mare van de geboorte van het jonge Prinsesje vond natuurlijk ook in Lisse weerklank, zij het ook, dat het natio nale feest meer in de intieme sfeer van de huiskamers aan de radio werd mede- gevierd. Het feest is echter wel met een groot gedeelte van de Lisser jeugd gevierd door een tractatie op de scholen, waar tevens het blijde feit met de kinderen werd her dacht, of door de feesten, die voor de kinderen werden georganiseerd door ver schillende buurtvereen. Er heerschte on der de jeugd een enthousiaste stemming. De tractatie viel, als altijd bij kinderen, zeer in den smaak. Van gemeentewege was een comité ge vormd tot 't organiseeren van een Oranje feest in „Hobaho", waar ook velen hun blijdschap uitten. In de Ned. Herv. Kerk was een Inter kerkelijke dankstond belegd, waarin voor gingen ds J. Hadders, Ned. Herv. pred., welke sprak over „De Prinses een ge schenk Gods", dr Th. Ruys, Geref. pred. over „Een Godsgeschenk aan het Vorste lijk Gezin" en ds J. J. Verleur. Geref. pred. (art. 31) over „Een Godsgeschenk aan ons volk". Tot zijn spijt was ds A. Ponstein verhinderd wegens ziekte. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Dé tegen woordigheid van den burgemeester werd op hoogen prijs gesteld. In het kerkge bouw der Geref. gem. ging ds A. Verhagen in een dankdienst voor. Ook Hazerswoude heeft de Blijde Gebeur tenis op feestelijke wijze gevierd-. Reeds 's morgens werd om half negen de dorps klok geluid om de heugelijke tijding te ver konden. Om ongeveer negen* uur reden herauten de gemeente rond om de procla matie voor te lezen van den burgemeester en den geheelen morgen was het reeds rumoerig-op de straat, ofschoon het feest pas in den middag zou worden -gevierd op de Poel. Het was dsn ook een waar ijsfestijn. wat de Wilhelmina Ver. met de Oranje Ver. en de IJsclub samen hadden georgani seerd. Er werden diverse wedstrijden ge houden, zooals ringrijden voor paren met de volgende prijswinnaars: 1. Jan Smits, 2. G. Kerkvliet, 3. G. van Tol. Hardrijden voor paren op sleden: 1. B. Wassing,-.2. G. J. van Soest, 3. A. Pont. Hardrijden voor heeren boven 17 jaar: 1. A. Pont, 2. L. van Tol, 3. W. de Haan, 4. H. v. d. Voort. Hard rijden voor jongens beneden 17 jaar: 1. Goof. van Leeuwen, 2. Cees Tor, 3. Jaap van Veen. Hardrijden voor dames: 1. mej. de Nobel,-2. mej. S. Slootweg, 3. mej. W. IJarskamp. 4. mej. Kaptein. Tevens werd het vermakelijke Popslaan gedaan, wat zeer in smaak viel. Het geheele feest werd met muziek opge luisterd. Des avonds werd door de C.O.V. een dank dienst gehouden, waarin voorgingen ds. P. L. Kiehl, die sprak naar aanleiding van Ps. 115:14, en burgemeester A. Warnaar, die een slotwoord sprak en herinnerde aan het rampjaar van 1672 en aan den bezettings tijd. Een en ander werd met vaderlandsche liederen afgewisseld. DRAMA EN HILARITEIT - Wij stonden gistermorgen in een siga renwinkel om al vast één pakje sigaret ten van de twee, die we Vrijdag a.s. zou den kunnen krijgen, te halen. De telefoon sloeg aan en de vlugge vrouw van den sigarenhandelaar spoedde zich naar het toestel om den haak er af te nemen. Ze hoorde aanvankelijk niets, doch een paar seconden waren verstre ken, of ze vernam, dat een doldriftige mevrouw allerlei scheldwoorden en ver- wenschingen slingerde naar het hoofd van een in haar huis werkzaam zijde juffrouw. Wij stonden hoogstens twee meter van het apparaat en konden het drama be luisteren. De vrouw uit den winkel wist niet, wat te doen. Eigenlijk wilde ze den haak maar neerleggen, want zij had per saldo niets met den twist tusschen die me vrouw en haar meisje te maken Doch de onverkwikkelijke samenspraak was wel dra ten einde en de „dame" ergens in Leiden vertelde in geuren en kleuren de toedracht. „Neem me niet kwalijk, dat ik U zoo lang moest laten wachten, maar ik heb dat arrogante creatuur van een kinderverzorgster" eens flink op haar nummer gezet Ze is te verwaand om goed en behoorlijk met iemand te kun nen spreken. Ze heeft eenigen tijd in een opvoedingsgesticht gezeten en wat ze met het kind hebben uitgevoerd, ik weet het niet, maar ze is totaal ver Ik vroeg aan haar, of ze U wilde opbellen, maar dit was haar blijkbaar te min, want voor U zal ze met haar geflatteerde gedoe wel onverstaanbaar zijn geweest. Ik wilde U feitelijk vragen, of U nog sigaretten voor mijn man hebt, want hij zit zonder." Dit intermezzo verwekte in het ietwat eentonige zakenleven van de sigaren- juffrouw'k begrijpelijk hilariteit GROOTE KORTEBAANWEDSTRUDEN TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Zaterdagmiddag werden op de IJsbaan nen de IJsivereeniging „Gouds pad" groote Kortebaan wedstrijden gehou den om geldprijzen. Ondanks d£ felle, dwars over den Rijn staanden wind, was er toöh zeer groote belangstelling van de zijde van het pu bliek; dat in groote getale was opgeko men, teneinde getuige te kunnen zijn van de prestaties der verschillende favo- rieten. Van de zijde der - rijders hadden wij grootere opkomst verwacht, er waren nu 15 deelnemers, het is echter mogelijk, dat het groote aantal wedstrijden, dat er in de omgeving dezen middag verreden werd daar de oorzaak van is. Nu waren het de bekende cracks die elkander bekampten zooals v. d. Nagel, Post, Ultee en J. Bijleveld uit Koude kerk. De spannendste rit was wel die tus- Een mooie overzichtsfoto van de militaire parade, welke duizenden belangstellenden naar de Breestraat trok. schen A. Post en J. Bijleveld, welke door den Alphenaar met "gering verschil ge wonnen werd. In de finale kon Ultee tegen het sublieme rijden van v. d. Nagel niet op. Twee maal werd de Linschotenaar be slist geslagen. Bij de verliezers moest A. Post zijn meerdere erkennen in Schouten van Nieuweibrug. Na afloop werden de prijzen door den heer Vos na een toepasselijk woord van den heer Ooverbeek overhandigd in café Lamoree. De prijswinnaars waren dus: lste prijs, A. v. d. Nagel Zwammend am f 75' 2de prijs, Ultee Linschoten f 50, 3de prijs, Schouten Bodegraven f 25, 4de pr., A. Post Alphen a/d Rijn f 10. Des avonds vond een hardrijderij voor Paren plaats, waarvoor eveneens weer flinke belangstelling bestond. Na feilen strijd werden de prijzen als volgt toege kend: lste pr. Jeltje KoopmanA. Post 2de pr., Ali VerschuurPiet Verbrug en 3de pr. Lenie VerschuurFrans Niekerk. Met een gezellig IJsrfeest werd deze dag tenslotte besloten. IJSCLUB „KAGERMEER". Voor de, door de IJsclub „Kager- meer" georganiseerde Tikkerwedstrijd, bestond Zaterdag groote belangstelling. Van heinde en ver was men gekomen om deze interessante wedstrijden ie zien. Kregen we bij de boerenpaarden prach tige staaltjes van snelheid te genieten, dit werd nog mooier tosn de renpaarden a a r de ^eurt .varen De uitslagen luidden als volgt: Boeren paarden: le prijs, P. Biemond, Buiten- kaag; e prijs, C. Rodneburg, Halfweg; 3e prijs, Rotteveel Lisse Renpaarden: le prijs, paard „Ansalor", bereden door de Koning, Halfweg; 2e pr., paard „Gony D.", bereden door J. Ham, Nieuw Vennep; 3e prijs, paardbe reden door C. Rodenburg, Halfweg; 4e prijs, paard, bereden door Brouwer, Halfweg. HAZERSWOUDSCHE IJSCLUB. De Hazerswoudsche IJsclub organi seerde Maandagmiddag een Ringrijderij voor Paren, 22 paren namen aan de wed strijd deel, met de volgende uitslag: lste prijs, G. Kerkvliet en J. v. d. Werf Jd; 2e pr., F. Kleuvers en M. v. d. Velde Cd; 3de prijs, W. Loomans en J. Loo mans; 4de prijs, M. v. Kampen en L. Droog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6