en dieptepunten Oranje en de Sleutelstad Onze historie kent hoogte- NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 19 FEBRUARI 1M7 Europa op de bres gestaan. Zijn verschei den werd diep betreurd. Tot de overheer- sching in 1795 heeft ons volk met vele moeilijkheden te kampen gehad. De uiter lijke bloei kon een innerlijke verslapping niet tegenhouden. Een tijd van diep ver val was aangebroken, zoowel op gods dienstig als op maatschappelijk gebied. De wantoestanden, mede door de dol- ORANJEZON Een en vijftig vreugdeschoten) Lost het donderend kanon. V rooi ijk uit den morgennevel Rijst er de Oranjezon. Deftig-statige herauten, Heffen hun fanfares aan, Groote, diepgevoelde vreugde Grijpt het volk van Neêrland aan. Hoor! de bronzen klokken luiden! Zie! de vlaggen waaien uat! Heel het land is vol Oranje, Davert van het feestgeludd 't Is Oranje, 't blijft Oranje! Jubelt het aan allen kant. God zij dank! ons land is weder Een gelukkig Vaderland! Hoog en hoog er stijgt de jubel Tot een juiehenden orkaan. Diepe, machtige ontroering Grijpt de menschenmassa aan.... Lof- en danklied smelten samen Tot één innig-vroom gebed: God, bewaar dit Vorstlijk Kindje In den weg, door U gezet! Laat uw liefde het geleiden! Leid het aan Uw sterke hand! Stel het tot een rijken zegen Voor ons volk, ons vaderland! t 15 ORANJE BOVEN X Nederland is bevrijd! Verlost zijn wij van tyrannie en onderdrukking. Wanneer wij onze dankbaarheid uit spreken over hetgeen behouden mocht blijven, dan willen wij in het bijzon der denken aan ons Vorstenhuis. Er kentelijk zijn wij H. M. de Koningin, die ons steeds een Leidsvrouwe is ge bleven, al was Zij in den vreemde. Dankbaar zijn wij, dat H. M. en de geheele Koninklijke Familie weer in ons midden zullen terugkeeren." Deze woorden lazen wij in het bevrij dingsnummer van het illegale blad „Het Dagelijks Nieuws", dat vele Leidenaars gedurende den oorlog van actueel nieuws heeft voorzien. Ons land was in een uit bundige feeststemming. Een vreugderoes heerschte in 't gansche land. Het gren- zenlooze enthousiasme moest zich uiten. En de groote steden werden gehuld in een feëerieken lichtgloed; symbool van de vrijheidszonne, voor wier stralen het nacht'lijk duister van den langdurigen strijd was gezwicht. Thans vieren wij weer feest, omdat er een Prinsenkind is geboren. Een golf van vreugde gaat doör ons volk van Noord tot Zuid en van Oost tot West, ja, tot ver buiten onze grenzen. Vreugdeliederen weerklinken en tienduizenden zijn op de been, ondanks het onaangename jaarge tijde, om uit te spreken, wat er in de harten leeft. De dankbaarheid, waarmede wij op dezen dag zijn vervuld kent schier geen grenzen en een loflied stijgt op tot God, Dien wij danken voor de goede en volmaakte gaven. Het is geen chauvinisme, wanneer wij zeggen, dat vooral Leiden op dezen dag zooals op alle hoogtijdagen van ons volk, reden heeft vreugde te betoonen en zich te bezinnen op wat Oranje voor onze stad in den loop van onze Vaderlandsche historie is geweest. Wie in historische archieven zoekt naar vorstelijke perso nen, die direct met de Sleutelstad ver bonden zijn geweest, zal zijn aandacht ongetwijfeld allereerst vestigen op Vader Willem, die met zijn onverwoestbaar ver trouwen, dat door de vele tegenslagen niet wankelbaar was en volkomen over gave aan de leiding van den Potentaat t er Potentaten, het volk -> an Leider, moei kon inspreken en door zijn warm mede leven een groot aandeel heeft gehad in de uiteindelijke zege. Oranje en het be leg van Leiden zijn niet van elkaar te scheiden. Als Willem I verneemt, dat de Spanjaarden voor het opdringende water zijn bezweken en met stille trom zijn vertrokken, overvalt hem een onbeschrijf lijke vreugde en op den vierden October komt de Prins zelf naar Leiden om de bevolking te helpen: materieel en mo reel. Leiden heeft toen het voorrecht ge had om den Prins tien dagen achtereen binnen zijn muren te hebben. Oranje helpt, maar Oranje geeft ook in ruime mate bl\jk van waardeering voor wat ons volk presteert. Vader Willem schouwde in de verre toekomst en schonk Leiden als tastbaar bewijs voor de sympathie, welke hij voor de stoere bevolking koesterde, een Universiteit, wier roem zou worden verspreid over alle werelddeelen. De band tusschen Oranje en Leiden was voor immer gevestigd en deze is door de eeuwen zoo hecht geworden, dat we met rechtmatigen trots kunnen zeggen: Door dik en dun, door alles heen, Oranje en Leiden blijven één. Oranje heeft medegewerkt in de wor steling om te herwinnen, wat tijdelijk moest worden prijsgegeven. Dit hebben wij ervaren en wij kunnen hiervoor niet dankbaar genoeg zijn. Dat deze Universiteit ook in het Ko ninklijk huis een groote plaats innam en nog inneemt, blijkt wel hieruit, dat vele nazaten van.Willem van Oranje hier heb ben gestudeerd en hun tijdelijke woon plaats hebben gevonden. Wij denken aan Prins Maurits en om in onzen tijd te blijven aan H. M. de Ko ningin, die in 1925 als eere-doctor in de Rechtsgeleerdheid werd gepromoveerd, alsmede aan H.K.H. Prinses Juliana, die in 1930 den doctorstitel ontving. Een Koninklijk „Ja"-woord in 1900 Bij de huwelijksvoltrekking vain een zijner zusters met een. Deenschen prins in 1898 te Cannes, maakte de toen 22-jarige Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin kennis met zijn aanstaande gemalin. Tijdens een bezoek van Koningin Wilhelmina en Haax moeder te König aan den Erfgraaf van Erbach-Schönberg ging de kogel door de kerk. Op een buitenweg, in de nabijheid van König, wordt een jongeman, bekend als graaf von Bülow, door een heer aangespro ken, terwijl hij een fietstochtje maakt. De jeugdige wielrijder, een blonde jongeling", met sprekend blauwe oogen en een heel lioht kneveltje op 't kerngezonde, man of meer door de buitenlucht gebruinde gelaat, stapt van zijn kar af om den heer, die hem een boodschap brengt, te woord te staan. Het is een uiterst simpele, maar voor den jongeman toch waardevolle boodschap. „Zijne Doorluchtige Hoogheid Hertog Hen drik wordt hedenmiddag ten paleize te König verwacht" De graaf von Bülow is niemand anders dan Hertog Heinrich, Wladimir, Albrecht, Ernst, Hertog van Mecklenburg, vorst van Wenden, Sohwerin en Ratzeburg, Graaf van Sohwerin, Heer van de landen Rostook en Stargard, enz. enz. De heer, die hem de blijde tijding brengt de Schlosshaiupt- mann Baar uit Schöniberg geeft hem in dde weinige woorden het kostbaarste, wat hem ooit ten deel viel de zekerheid, dat hij door Koningin Wilhelmina als Haar Gemaal werd aanvaard. aan het Huis van Oranje op meer dan één wijze aan den dag getreden. Onze stad kon zich verscheidene malen ver heugen over het feit, een Oranje in zijn midden te hebben; wij denken aan de Dahliatentoonstelling en niet in het minst aan het bezoek van Winston Churchill, waarbij ook het Prinselijk paar tegen woordig was, en een laaiend enthousiasme zich van de Leidenaars meester maakte. De vooroorlogsche verhoudingen waren toen en zijn momenteel niet uitgewischt, al denken wij wel eens, dat onze stad, wat Koninklijke bezoeken betreft, stief moederlijk wordt bedeeld. De band is en blijft er en wij hebben In de laatste jaren is de verknochtheid tot taak, deze verbintenis te bestendigen. De vier broers van Prins Willem I, Jan, Lodewijk, Adolf en Hendrik van Nassau, die evea» eens zocr'n roemrijke plaats In onze geschiedenis hebben Ingenomen. Oranje bij Gods Gratie in ons volksleven gevestigd Op den nationalen feestdag zijn wij bij uitstek geneigd om een blik in het verle den van ons vaderland te werpen, niet in dien zin, dat we onze jaartallenkennis willen vergrooten, doch in het besef, dat wij bij tijd en wijle moeten worden be paald bij wat het Oranjehuis en onze va deren hebben tot stand gebracht. Wij doen slechts een greep en zullen eenige personen, die ons land hebben ge regeerd, de revue laten passeeren. Zou den wij de rij niet openen met den Vader des Vaderlands, die zulk een groot aan deel heeft gehad in het onafhankelijk ma ken van ons geknechte volk? Willem van Oranje, geboren uit een edel geslacht, is toch de man geweest, die ons uit de macht van Spanje heeft verlost. Hij had een goede opvoeding genoten en was verrijkt met vele begaafdheden, welke hij be steedde in dienst van zijn volk. Zijn zachtzinnig, niettemin vastberaden karak ter en standvastig geloof, dat hem in staat stelde niet vervaard te zijn, maakten hem vrienden, die zijn moeilijke positie deelden en hem met raad en daad bij stonden. Willem is gehuwd geweest met Anna van Egmond, Anna van Saksen, Charlotte de Bourbon en Louise de Co- ligny en had vier broers, nl. Johan, Lo dewijk, Adolf en Hendrik, die ook hun krachten dienstbaar maakten aan het wel zijn van het land. Het was een vijftal, dat zijn houding wist te bepalen in de droe vigheid van het gebeuren, in de bittere worsteling om het zijn van het volk, in het „erop of eronder'. Handhaving van de aloude privilegiën en vrijheid van gods dienst en geweten, dat waren de beweeg redenen van de Oranjes om den strijd aan te binden tegen hen, die deze beginselen met voeten traden. Zij stonden bescher ming van de verdrukte onderdanen voor en wensohten den vrede op aannemelijke voorwaarden, welke de duurzaamheid zouden waarborgen. Door de eeuwen heen hebben de Oranjes een lijn door de ge schiedenis getrokken, welke ook thans al wordt het wel eens in twijfel ge trokken nog valt waar te nemen: om de plichten ten opzichte van het geheele volk, tegenover de verscheidenheid van geesten en groepen, te vervullen en te toonen, dat Oranje er voor het volk is. Er is door hen, die geregeerd hebben, met terdaad bewezen, dat de afstand tusschen vorst (in) en volk niet zoo groot is als in sommige kringen wordt voorgesteld of vermoed. Op 10 Juli 1584 werd Willem op wreed aardige wijze vermoord; de kinderen weenden op de straat en het geheele volk rouwde. De Gereformeerden zeiden te recht, dat in den moordenaar de vrucht van de Jezuïtenleer te zien was. De bede van den Prins bij zijn overlijden gaf ech ter moed den strijd voort te zetten. Onder Prins Maurits kreeg het volks bestaan kleur en werd de onafhankelijk heid gevestigd. De vloot kwam weer tot haar recht en aan de Koningin van Enge land werd geschreven, dat Holland en Zeeland meer schepen en matrozen had den dan Engeland. In dien tijd werd het volk staande gehouden door het sug gestieve optreden van mannen als Mau rits, Oldenbarnevelt en Willem Lodewijk, die de rechten van het volk handhaafden. Jammer, dat tijdens het Twaalfjarig Be stand het land verdeeld werd in gods diensttwisten tusschen Arminianen en Gomaristen, of Remonstranten en contra Remonstranten. Maurits, die zich min of meer afzijdig had gehouden, bekende in 1616 kleur door zich uit te spreken voor de Gomaristen. Zijn opvolger, Frederik Hendrik, staat in de historie bekend als iemand, die groote kwaliteiten bezat. Hij was een goed man, die vriendelijk in den omgang was en zijn onderdanen respecteerde. „Belangrijk" was het verbond met Frank rijk, dat in 1635 werd gesloten en waarbij overeengekomen werd om gezamenlijk de Spanjaarden uit de Nederlanden te ver drijven. De in 1648 gesloten vrede van Munster zette een streep onder den 80- jarigen oorlog. Ons volk was zegevierend uit den strijd te voorschijn getreden, maar de gebrachte offers waren groot. Een nieuw tijdperk werd ingeluid. Doch ook niet zonder strijd. De schitte rende ontwikkeling van de vloot en het leger ging niet zonder bloed vloeien ge paard. De roem va*, de verschillende staatslieden steeg ten top. Dit prikkelde Frankrijk, waar in 1643 de Zonnekoning aan de regeering was gekomen, een ab soluut vorst, die zijn volk gebruikte om zijn onbeteugelde verlangens te bevredi gen. In 1650 overleed Willem II op jeug digen leeftijd en de Staten van Holland zagen hun kans schoon om het gezag tot zich te trekken. De Witt werd de aan voerder van den aristocratischen staat. Hij was schrander en geleerd en wist den Staten van Holland een in hem on begrensd .vertrouwen op te leggen. Door de rijken werden de Fransche beginselen gretig aanvaard en in een meesterlijk' gestelde Deductie dacht De Witt het ver trouwen van het volk in het Oranjehuis te schokken door op te sommen, hoeveel de Oranjes in den loop der eeuwen wel gekost hadden. Zijn allures werden door een groot deel van het volk echter niet geduld; ten slotte sleurde het „gepeupel" den raadpensionaris van zijn ziekbed en vermoordde hem bij de Gevangenpoort. Zeeland hakte den knoop door en verhief Oranje, Willem III, die door de Staten Was „opgevoed". Hij wist de krijgszucht van de Franschen, die in 1672, gesteund door Engeland, Munster en Keulen, ons land binnendrongen, te bedwingen. Het land scheen reddeloos en het volk rade loos. Met een legertje ongeoefende sol daten verrichtte Willem, die ook nog jong en onervaren was, wonderen, ter wijl vooral de Hollandsche Waterlinie den Franschman parten speelde. Al uiter ste punten werden Naarden en Woerden bezet, terwijl in de Domkerk een plech tige Hoogmis werd bediend. Willem III, de stadhouder-koning (van Engeland), heeft tot zijn tragischen dood toe voor het protestantisme en de vrijheden van Waarom, toefde het Kindje zoo lange? „Neen", zei de ooievaar, „meen, het is me te koud! Het gaat heelemaal niet om mezelf, het gaat om het kindje! Laat ze maar wach ten. Denken ze nou, dat ik met zoo'n klein naakt kindje door deze ijskoude lucht kan vliegen?" Hij keek een beetje bedenkelijk. Hij zat dan ook in een moeilijk parket. Aan den eenen kant had je de menschen, die wel eng op dat kindje zaten te wachten; aan den anderen kant had je de kou, waar het schep seltje vast niet tegen zou kunnen. Toen begon het te sneeuwen. Duizenden sneeuwvlokjes dansten door de lucht, smolten ineen en bedekten het naakte kindje met een fijn sneeuwkleed je. Een enkele groote witte vlok bedekte het teere hoofdje als een zacht donzig mutsje Het kleintje zag er uit als een echt prinsenkindje. En de ooievaar glimlachte, pakte teeder het warm ingepakte baby'tje met zijn langen snavel beet en spreidde de vleugels uit. Het wachten was ten einde. Er klonken vreugdeschoten. Het vorstelijke kindje had de lange reis achter den rug.... drifftige regenten veroorzaakt, beletten goede ontwikkelingen, zoodat hoogge plaatste figuren het moesten toegeven, dat de Unie een chaos was, waarin de leden zonder eenige verplichting konden voortleven. Onze geschiedenis heeft dieptepunten gekend, ook onder de Oranjes, maar dit sluit niet uit, dat dit Huis in ons volks leven sinds eeuwen een markante plaats heeft ingenomen en dat wij op dezen feestdag God danken, dat Hij ons Oranje geschonken heeft. Bij de gratie Gods in ons volksleven gevestigd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4