Herauten bieden den Prins een oorkonde aan 't Yerkkarde uitzicht .Karei Doorman" in feeststemming te A'dam „Lezeftde menschen", gids voor de Boekenweek OTEUWE LEroSCHE COURANT PRINSESJES MOCHTEN IN PYAMA 'T ZUSJE ZIEN (Vervolg van Pag. 1) Het begon om 3 uur in het Astoria-Chalet, waar wij als eersten het nieuws vernamen enverspreiden over heel het land. Na tuurlijk was er toen nog niets te zien bij het paleis. De wacht staat aan het hek als altijd. Een enkel raam is verlicht. Door de vensters van de kraamkamer dringt zwak licht naar buiten. Een verre torenklok slaat half vier. De nacht is volkomen. Dan naar het slapende Baarn. In de voor naamste winkelstraat spelen twee katten mid den op den rijweg. Het is nog vrij terrein. Maar op het politiebureau ontmoet ik hoofdinspecteur Dragt toch al. Hij vertelt, dat om 5 uur begonnen zal worden met het aanbrengen van borden en handwijzers voor den stertocht. Er komt 100 man rijkspolitie om de 40 man Baarnsche politie bij te staan. Het zal druk worden Blijdschap in het paleis. Later sta ik in den gelen salon van paleis Soestdijk. De secretaresse der prinses mejuf frouw mr Sneller, vertelt met zachte stem iets van den afgeloopen nacht. Alles is uit stekend verloopen. Prinses Juliana is juist ontwaakt uit een gerusten slaap. Mejuffrouw Sneller heeft het kleine prinsesje heel even gezien: het sliep met een handje tegen hat kopje 'gedrukt. Het is een bijzonder fijnge- bouwd kindje met zijig blond haar. De Koningin is den geheelen nacht opge bleven en was bij haar dochter. Om 7 uur mochten de prinsesjes nog in haar pyja- ma'tjes, het nieuwe zusje even zien. „Ze hebben bij de wieg gedanst van vreugde" zegt mejuffrouw Sneller lachend. Als in den gelen salon, die" geheel in empirestijl is gemeubeld, met een fraaie marmeren tafel in het midden, weer verlaat, vang ik even een glimp op van Prins Bem- hard in grijs costuum met een witte anjer in het knoopsgat. Om half tien wacht ik temidden van trap pelende collega's bij het bordes van het paleis op de herauten, die den Prins een oor konde van de geboorte zullen aanbieden. Wij kunnen zelfs op deze plaats onmogelijk een half uur stil blijven staan, zoo snerpend koud is de wind. Eindelijk komt een detachement van de verbindingstroepen in Utrecht een groote mand rose azalea's aanbieden. Ritmeester Geertsema, adjudant van den Prins, neemt bloemen en bijhoorende oorkonde in ont vangst. Hij is het ook, die daarna van de 14 in middeleeuwsch kleedij gestoken herau ten Soest en Baarn de oorkonde aanneemt. Het is voor allen een teleurstelling, dat Prins Bernhard zelf niet verschijnt Een -~n van gelukwenschen in allerlei I opsommen. Maar ik wil u toch even vertel len van het beeldige wiegje van gekleumde anjers, dat het Ötrechtsche studentencorps aanbood. En dan de talrijke estafetteioopers uit alle hoeken van het land. Een estafette uit Eist met een mand kostelijk Betuwsch fruit, die Nauwelijks was de blijde gebeurtenis in Baarn bekend, of het „Astoria Chalet", waar de journalisten enkele weken in spanning hadden verkeerd, baadde in een zee van licht. vorm vindt zijn weg naar het paleis. Om 7 uur is de eerste postbestelling van tallooze telegrammen gebracht, en nu rijden de be stellers met nauwelijks een kwartier tus- schenpoos het hek in en uit. Daar komen bloemen: een mand schitterende orchideeën Van de Regeering, een bloemstuk van de oud officieren der Nederlandsche troepen in Ca nada, van het Ned.-Indische Roode Kruis, vanneen ik kan u die eindelooze rij niet loopt prachtig. De parkeerplaatsen zijn uit stekend gekozen, zoodat er in de kom V*n het dorpje stagnatie ontstaat. Bij de teeken lokalen is het geweldig druk. De menschen staan getroost in de rij en er wordt nergens over de koude geklaagd. Er worden drie stem pels uitgegeven en je staat versteld over de vindingrijkheid van het publiek, want men wil zulk een stempel ontvangen op kousen, handtasschen, op blouses, zelfs opeen krachtigen licht kleurigen Deenschen dog.... Bij het paleis is het één feestvreugde, één Den geheelen dag was het voor de hekken van het Paleis Soestdijk een komen en gaan van belangstellenden. En natuurlijk was er nog niets te zien. Maar ook dat komt nog wel, zoodra de lente haar intrede doet. om 3.40 uur vertrok en om 14 uur in Soest dijk was. Een estafette uit Rijssen met 68 loopers. Den laatsten van hen vank ik juist bij het paleis op. Hij was gekleed in mouw loos tricot en een kort sportbroekje. Als hij met zijn blöote armen, schouders en beenen om half vier bij het paleis verschijnt, ziet net daar zwart van de menschen. Nog een trotsche Soestdljksche vader. Er is nog een trotsche vader in Soestdijk. Wanneer ik even teruggegaan ben naar het Astoria-Chatel, dat niet langer „ons" hotel is, maar nu overvol met passanten, die er even rust en verpoozing zoeken, krijg ik hem eindelijk aan de telefoon. Het is de postbe- steller Schaap van het postkantoor te Soest dijk, die in den afgeloopen nacht vader werd van een zoon. Hij vertelt mij opgetogen zijn eigen groote nieuws. Hij is 57 jaar en zijn vrouw 42 en in dezen nacht om half één werd hun eerste kind, een zoon, die Antonius Johannes zal heeten, geboren. Zijn vrouw, die in Utrecht in een ziekenhuis ligt, maakt hét heel goed en de baby is een flinke jongen. Schaap's vader was tuinman in het paleis en vrijwel zijn ge- .eele familie is in dienst van het hof. Geen vonder dus, dat hij zijn vreugde niet op kan. Van heinde en ver. De stertocht wordt inmiddels een succes. Van heinde en ver komen auto's, motoren, fietsers en zelfs wandelaars om de registers te teekenen. In de straten van Baarn is er bijna geen doorkomen aan. Maar alles ver- blij gejoel. Door de straten en over de wegen trekken muziekcorpsen. Er gaan in Baarn 12.000 en in Soest 13.000 bezoekers door de lanen. In Baarn wordt bij het Ostoria-Chalet de Juliana-Bernhardboom herplant. Bij huize Ho land worden vier herinneringsbeukjes ge zet en overal staat het zwart van de toe schouwers. Overal is het feest. In den vooravond strdomen de menschen naar de kerken, die overvol worden. Er wor den dankdiensten gehouden. Tegen half negen trok een fakkeloptocht door Baarn's straten. Muziek, gezang, gejuich. De landelijke bezoekers zijn verdwenen. Stevige tantes zijn weer achter op motoren geklommen, kleine kinderen werden tot den neus toe ingepakt op bagagedragers gesnoerd. Familie's propten zich in auto's en vracht wagens, bussen werden volgeladen en alles reed huistoe. Baarn vierde zelf het feest verder met een groot vreugdevuur, dat zoo waar vroolijk oplaait in de sneeuw Om elf uur was het feestprogramma afge loopen, maar Baarn had er nog niet genoeg van. Baarn feesttte door. Op straat, in ver- eenigingslokalen, in café's U zult het mij niet kwalijk nemen dat ik deze feestvreugde niet tot het einde toe mee maakt. Ik zoek later op den avond een al thans eenigszins rustik hoekje in het met 800 bezoekers en feestende Astoria Chalet. En be reid u dit verhaal. Ergens in huis slaat een klok: drie uur. Baarn heeft 24 uur feest ge vierd IIOE KAN 'T OOK ANDERS OP ZOO'N DAG? Na een voorspoedige reis van ruim een half jaar is de „Karei Doorman" gistermor gen weer „thuisgekomen". De vlag in top! Omstreeks negen uur voer het machtige vliegdeksehip de middelste sluis van het deinend IJmuiden binnen. Den ijskouden Oosterstorm trotseerend stonden daar reeds de vele belangstellenden. Vroolijke groeten en kreten werden gewis seld. Sinaasappelen vlogen van het schip .-.neeuwballen vlogen o p het schip. Een bij zondere groet bij de geboorte van het Prin- I sen kind. De commandant van den oorlogsbodem, kol A. de Booy. verhaalde naderhand van de prachtige reis. Mooi weer en geen strubbe lingen. De ontvangsten in de vreemde havens waren voortreffelijk en de stormloop op het schip nam soms dusdanige vormen aan, dat van een ware invasie gesproken kon worden. Hij vertelde van het enthousiasme, waar mede de dagorder, die het heuglijk nieuws van de geboorte van het Prinsesje bevatte, om drie in den nacht werd voorgelezen. Het was feest in alle harten van de bemanning. Temidden van de ijsschotsen in het Noord zeekanaal steeg de stemming aan boord. Am sterdam kwam in ziöht. Nog even, toen was de rein ten einde. De commandant Zeemacht, schout-bij-nacht „GESCHENK" VERSCHIJNT IN OUDEN OMVANG Ter inleiding van de Boekenweek 1947, die van 18 Maart wordt gehouden, zal de Com missie voor de propaganda van het Neder landsche boek in een zeer groote oplage een boekengids laten verschijnen onder den titel „Lezende menschen". Ook zal het bekende „Geschenk" weer in vooroorlogschen omvang worden cadeau gegeven aan een ieder, die voor minstens f 2.50 aan boeken koopt. Dit „Geschenk" bestaat uit de novelle „De ont moeting", resultaat van een in 1946 onder een aantal bekende Ned. auteurs uitgeschre ven prijsvraag, waarvoor een behoorlijk aan tal manuscripten binnenkwamen. Achter in het „Geschenk" bevindt zich een bladzijde, waarop men kan invullen, wie naar men vermoedt de schrijver van „De ontmoe ting" is, teneinde mee te kunnen doen aan een prijsvraag voor het publiek. In de hoofdstad wordt ter gelegenheid van deze Boekenweek op 4 Maart een gala-avond gegeven in 't Concertgebouw, onder den titel „Het boek en de muzen". Na de opening door minister Beel zal nl. het Utreohtsoh Stedelijk Orkest o.l.v. Willem van Otterloo een concert geven van door literaire werken geïnspireerde composities van Ned. compo nisten. Niet minder dan 130 schrijvers(sters) zijn voor dezen avond uitgenoodigd om aan het publiek voorgesteld te worden. Tevoren, op 28 Februari, wordt in het A.M.V.J.-gebouw een literaire avond gehou den, terwijl ook met een rijdende geluids installatie enkele dagen de boekenweek zal worden gepropageerd. Natuurlijk worden in andere plaatsen eveneens de noodige voor bereidingen voor de boekenweek getroffen, waarover binnenkort meer. VRIJDAG GAAT DE ..ORANJE" NAAR INDIË Daar de A'damsche havenbootdienst door het ijs de ligplaats van de „Oranje" niet meer kan bereiken, zal de Mij. Nederland Vrijdag a.s., als het schip vertrekt, voor pas sagiers en begeleiders autobussen van 12.30 uur af laten rijden van het Centraal Station naar de Javakade. Inscheping tusschen 13 en 16 uur. Gauw, was een der eersten, die aan boord kwam. En aan de kade stonden de honderden vrouwen, vaders en moeders in den sner penden wind te wachten op hun geliefden, die zij zoo'n langen tijd hadden moeten missen. Onbekommerd in den Oostenwind dwaalde een oranjeballonnetje hoog boven de hoof den van alle gelukkigen op het schip en aan de kade Nederl. rechter geen rechtsmacht over vijandel. oorlogsmisdadigers Uitspraak van Bijz. Baad van Cassatie. De bijzondere Raad van Cassatie, heeft, zooals gemeld, iin die zaak van den Duit- schen oorlogsmisdadiger A. W. L. Ahlbrecht uitgemaakt, dat de Ned. rechterlijke macht geen bevoegdheid bezit om leden van een vijandelijke krijgsmacht en daaraan verbon den organisaties wegens oorlogsmisdaden te berechten. In zijn overwegingen zegt de Raad dat de rechtsmacht van den Ned. rechter in be ginsel beperkt is tot diegenen onder die leden van een vijandelijke bezettende macht, die hier te lande de wetten of gebruiken van den oorlog hebben geschonden. Alleen op diien grond kunnen zij door de Ned. gerech ten worden berecht. De raadsmaaht over leden van de vijan delijke bezettende macht wegens schending van de normen van het oorlogsrecht heeft nog geen uitwerking gevonden in eenige wet, hetgeen in Nederland anders is dan in nagenoeg alle andere landen, welker gebied bezet is geweest, n in Ned.-Indië. De Raad wijst er verder in zijn sententie nog op, dat een en ander onverlet laat de rechtsmacht over personen, die hun Neder landerschap tengevolge van hun optreden in vreemden krijgs of Staatsdienst hebben ver loren. IN VLAAG VAN WAANZIN ZIJN VROUW VERMOORD. Maandagmiddag heeft de 50-j. P. W. in zijn woning aan de Hudsonstraat te A'dam vermoedelijk in een vlaag van vervol gingswaanzin zijn evenoude echtgenoote J. C. W. M. met den hamer zoo hevig op het hoofd geslagen, dat deze kort daarop aan de zeer zware verwondingen overleed. Toen de 27-j. dochter ongeveer een uur na het ge beurde thuis kwam, vond zij haar vader, die 2 maanden geleden uit de Valeriuskliniek was ontslagen en sedertdien in voortdurende onmin met zijn vrouw leefde, oogenschijn- lijk rustig bij het lichaam van haar gedoode moeder zitten. Op het Politiebureau heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. In zijn familie wam meermalen krankzin nigheid voor. Jn een der blijspelen van den Franschman, Mdttète, waaartn op geestige wijze wordt aangetoond, met welke middelen een rijk, I maar burger-man. klaargestoomd wordt tot j gentleman, die H ter air „bij" is, stelt de bur- ger-man, die er niet veel van begrijpt, toi- j kans de vraag: „Wat is proza?" en „wat is poëzie? Hö komt er niet uit. Ten aanzien van de huidige, Fran scha politiek, zou men die vraag evenzoo kunnen stellen. Het „proza" j V2n de Fransche politiek, dat is de harde, nuchtere werkelijkheid van een door den oorlog verarmd land; een land, dat zich her stellen moet met inspanning der krachten van alle staatsburgers; een staat, waar het inflatie-gevaar nog niet bezworen is; een staat, die weer moet exporteeren om econo misch in het leven te blijven; een staat, die na aan de grenzen van het straks weer drei gende Duitsche gevaar, via verdragen met bondgenooten, dit gevaar tracht te bezwe ren. Het „proza" der Fransche politiek eischt offers van iederen staatsburger, teneinde een sterke inwendige structuur der regeering te bewerkstelligen, het eischt orde en rust en een volkomen doordrongen-zijn van de over tuiging. dat alle groeps- en partijbelang moet wijken voor het inzicht, dat de buitenland- sche politiek tegenover Duitschland een ge balde vuist moet zijn. Hoe kan een weife lende, aarzelende binnenlandsche politiek een krachtige buitenlandsche staatkunde onder steunen? De .poëzie" dier Fransche politiek is de socialistische en communistische ideo logie. die voor wat de wenschen voor een rui mer bestaan betreft, noch Blum, noch een Ramadier. den Franschen burger die zal misgunnen, maar is deze ideologie, gezien de précaire omstandigheden, gezien de Fransche begrooting te verwezenlijken? Het antwoord hierop is .neen". Immers, de socialist Rama dier heeft in de Assemblée een beroep op Je natie gedaan, zich zelf toch vooral discipline op te leggen, want het is n u geen tijd voor experimenten. Zonderling contrast, want ter wijl Ramadier zijn waarschuwend geluid deed hooren, demonstreerden de „getrouwen", de socialisten en communisten. De .métro" reed niet. geen tram, geen bus; telefoon, post. politie alles staakte. Alle ambtenaren m staats- en gemeentelijken dienst gaven ,over aan het ..romantisch-poëtische" gevoel, dat de ideologie voor alles gehand haafd moest worden; alle realiteitsbesef was ier vreemd aan. Geen Franschman dacht op dit moment aan de primaire noodzakelijk heid. zich tegenover Duitschland veilig te stellen, hoewel de Fransche eischen inzake een „internationaliseering" van het Ruhrge- bied, wat veel geld zal kosten, toch het verst gaan? Al was dan de staking der ambtena ren bedoeld als een symbolisch protest, om dat volgens hen het bestaansminimum be reikt, en loonsverhooging derhalve noodzake lijk is, zoodat deze staking voorloopig geen verdere gevolgen zal hebben, de staking der Fransche bladen, waarvan er niet één ver scheen, za! vermoedelijk iets langer duren. Wat te verwachten van een staat, waar Ie ambtenaren en beambten zich op zóó indi vidualistische wijze tegenover het collectief belang der gemeenschap stellen en hun plicht verzaken? Zoo werken zij er zelf toe mede „steun"-pilaren te worden! Het zijn dezelfde verschijnselen van psychische onrust en on evenwichtigheid, zooals deze zich voordeden na den eersten wereldoorlog: stakingen, gees telijke ontreddering een hang naar 't onwer kelijke en onmogelijke; in Duitschland „putschen" van „links" en van „rechts"; geestelijke en economische inflatie! Slaagde Blum, die een naam heeft en door zijn per soonlijkheid invloed uitoefende. er althans voor het oogenblik in, de problemen van in flatie, voedselvoorziening (want Parijs is momenteel duur, al merkt de tijdelijke toerist daar niet zoo veel van. waar hij zijn levens standaard verwart met die van den gewonen burger) en zwarte markt onder de knie te krijgen. Ramadier heeft den wind niet mee. De door Blum bevolen, algemeene prijsver laging van vijf procent voor alle artikelen werd geaccepteerd. Dit kabinet Ramadier slaagt er blijkbaar niet in. ondanks het feit, dat het een coalitie-kabinet op breedeti grondslag is. de inflatie tegen te gaan en dus het evenwicht tusschen de prijzen voor eer ste levensbehoeften en de loonen en salaris sen te herstellen. Zelfs een Lécn Blum erkent, dat in dit verarmde, gedesorganiseerde Frankrijk, waar de arbeid geïntensiveerd en de productie opgevoerd moet worden, waar voor het „herstel" van het land en de defen sie groote uitgaven noodzakelijk zijn, loons verhooging thans een onmogelijkheid is. Men ziet van den kant van den vakbond. de C.G.T., noch van communistische zijde na tuurlijk in, dat men in een „cercle vicieux" verkeert. Immers, zwaardere lasten op de ondernemingen, de industrie, hoogere winst neming, zal de export doen afnemen en zoo komt men er dus niet. Ramadier met zijn coalitie-kabinet, waarin vele socialistische en communistische ministers zitting hebben, kan geenszins zeggen: l'é tat c'e s t m o i". Op die wijze regeert hij zelfs heelemaal niet, maar trekken de partijgenooten en met Rus land sympathiseerende communisten aan de touwtjes. Het kabinet Ramadier is volkomen in zich zelf verdeeld en het zou voor Frank rijk nog verkieselijker zijn, als de partijtwis ten niet in het kaïbinet zelf werden uitge vochten. maar er een sterke, krachtige recht- sche regeering kwam. met als oppositie de linksche fractie in het parlement. Het expor teeren is ook voor Frankrijk levensvoor waarde. Er is ook daar een groot tekort aan arbeidskrachten, terwijl er nog circa een half millioen krijgsgevangenen zijn. Hoe echter, kan men een land, waar één derde der be volking uit boeren bestaat, en desondanks levensmiddelen moeten worden ingevoerd, weer meer omschakelen in industriestaat? Ziedaar het proza" der economie, dat vak bonden en arbeiders in de eerste plaats dien de te interesseeren in het belang der ge meenschap. PAS OP VOOR ZULKE PRIJZEN- CONTROLEURS Er schijnen nog steeds lieden te opereeen met een opsporingsbevoegdheid, afgegeven door den voormaligen „Gemachtigde voor de Prijzen" (Schokker). Wie dit constateert, lichte terstond de Prtfrencontrole of de po litie in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3