Telers en veilingen achter 't groenteconflict? Bevin wil niet weten van een ijzeren scherm 't Verklaarde L J uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COUEAM 3 MAAND AO W FEBRUARI lMf [zestig ja 4r geleden stierf) multdtuu Op 19 Februari 1887 stierf te Nieder-Ingel- heim in Duitschland een der grootste Ne- derlandsohe schrijvers van de 19de eeuw, Eduaixi Douwes Defcloer, meer bekend onder den naam Multatuli. Het feit, dat er nog een Multatuli-genootschap bestaat, bewijst wel, hoezeer men dezen schrijver ook 'nu nog vereert. En terecht, want de kracht van zijn woord was groot, al sluit dit niet in, dat degene die dit erkent, daarmee tevens ge acht wensciht te worden het met de strek king er van eens te zijn Want, laten we het maar ronduit zeggen: De schrijver is grooter dan de mensch. Multatuli was zoozeer overtuigd van op elk gebied een gegrond en juist oordeel te hebben, dat hij geen ander kon erkennen. In zijn ambtelijke Indische loopbaan, die hij reeds op 18-jarigen leeftijd begon, heeft hem deze eigenschap ontzaglijk veel kwaad ge daan. Want hij heeft allerlei menschen grof beleedigd, omdat hij zich nooit kon, inden ken. dat ook zij goede redenen voor hun meening hadden. Deze starre geesteshouding is dan ook de oorzaak geworden van het afbreken dezer loopbaan. Het zou me te Ver voeren dit in bijzonderheden te bespre ken, trouwens er bestaat een geheele bi bliotheek over Multatuli's arbeid als ambte naar en de mislukking daarvan. Ik wil hem hier slechts gedenken als letterkundige van grooten naam. En dan kan ik dadelijk tot deze uitspraak komen: „Het is feitelijk ge lukkig te noemen, dat zijn ambtelijke loop baan mislukte, want daaraan hebben we zijn beroemd boek ^evelaar" te danken Verbitterd en teleurgesteld neeft hij het vermeende onrecht hem aangedaan, door een vergrootglas gezien en zich kunnen voor doen als de martelaar voor een heilige zaak: de opheffing en ontvoogding van den ver drukten Javaan. Want dit is ten slotte to eb de kern van zijn boek. Maar indien hfl niet zulk een groot schrijver was geweest, zou het niet zulk een indruk gemaakt hebben, want wie eerlijk en neutraal tegenover den „Max Ha velaar" durft te staan en hem wil beoor- deelen naar zijn verdiensten als geheel, kan niet anders zeggen dan dat er talrijke blad zijden in komen, die in geen enkel opzicht de aandacht van den lezer boeien. Doch dan schieten er plotseling als vuurpijlen weer gedeelten omhoog, die alle andere doen ver geten en ons me es le epen of we willen of niet. Hoe fel hekelt de schrijver de zelfge noegzaamheid en de inderdaad wel voorko mende huichelarij van den Nederlander uit het midden der 19de eeuw in den persoon van Batavus Droogstoppel. Welk een haat tegen het kleinburgerlijke gedoe, dat hij in zijn jeugd had leeren kennen, spreekt er uit de wijze, waarop hij Droogstoppel over de poëzie laat bordeelen en wat weet hij duide lijk te doen uitkomen, dat vrome phrasen geen vroomheid beteekenen. Is er ooit iemand geweest, die het verschil tusschen „aan godsdienst doen" en „vroomheid" zoo fel heeft geschilderd? Maar hier hebben we tevens den vinger gelegd op de voornaamste fout van Multatuli. Voor hem bestaat dit onderscheid niet. Hij generaliseert op de meest kwetsende wijze. Voor hem is een godsdienstig mensoh uit den aard der zaak een huichelaar. En dit staat in onmiddellijk verband met zijn hierboven aangegeven ka rakterfout: er is geen andere waarheid dan die, welke hij als zoodanig erkent. Hij was orthodox protestant opgevoed en had, toen hij 21 jaar was, ter wille van een meisje, dat hem ten slotte toch niet als echtgenoot wensahte, den Katholieken godsdienst aan genomen. Het is mogelijk, dat deze teleur stelling op het gebied der liefde, niet zonder invloed op zijn houding ten opzichte van de religie i3 gebleven. In elk geval staat vast, dat wie een predikant betitelt met den naam van dominee Waweiaar of dominee Zielknij per en wie hem laat preeken over den tekst: „Dankie wel, juffrouw Pieterse, m'n koppie is omgekeerd, dat zie je wel" of een voorzang laat zingen, gewijd aan de baker, de uitdrukkelijke bedoeling heeft gehad zijn haat tegen zijn .geloovige landgenooten te uiten. Een enkele uitzondering als de schil dering van den braven pastoor Jansen doet daar niets aan af. Maar indien we dit voor een oogenblik laten rusten, kunnen we niet nalaten te wijzen op de schitterende gedeelten in dien zelfden Max Havelaar als de geschiedenis van Saïdjah en Adinda of de parabel van den Japanschen Steenhouwer (die misschien ongewild zoo sterk onder den invloed van den stijl van het Nieuwe Testament staat) of de opdracht van zijn boek aan Koning Willem den Derden, den keizer van het prachtige rijk van Insulinde, dat zich slin gert om den evenaar als een gordel van smaragd." Is het een wonder, dat de landsadvocaat Mr. Jacob van Lennep, zelf toen een schrij ver van beteekenis, zijn gevoel hicht gaf in deze krachttermen,,'t Is bliksems mooi, ik weet het niet anders uit te drukken." Maar tevens moeten we hierbij vermelden, dat hij zeer goed het gevaar van de overdrijving in het boek zag, toen hij aan Multatuli, die hem gevraagd had de uitgave op zich te nemen, schreef: „Ik zou verraad jegens mijn Vaderland gepleegd hebben, indien ik uw boek had doen strekken om het schuim der Natie, hier en in Indiën, in beweging te brengen om den moorddolk te doen wetten en de fakkel der vernieling te doen zwaaien en rampen zonder tal over het land mijner geboorte te storten." Deze opvatting gaf zelfs aanleiding tot een proces tusschen Multatuli en Van Lennep, dat de eerste natuurlijk moest verliezen na den volledigen afstand van zijn boek aan Van Lennep. Voor de meeste Nederlanders is Multatuli de man van één boek gebleven, m.i. ten on rechte, want in zijn „Ideeën" kamen de ge schiedenis van Woutertje Pieterse voor, die van een groot zielkundig inzicht getuigt en tal van gedachten, die ook nu nog de over weging waard zijn. Maar ook hier weer is het noodfg met de uiterste voorzichtigheid te lezen. Want hij draaft zoo door, dat hij alle onderwijzers en dominees en advokaten en militairen zou willen afschaffen, omdat ze allen maar noodig zijxi ln een maatschap pij, die ze door haar fouten voorloopig niet kan missen. Busken Huet noemde Multatuli „den vir tuoos van het sarcasme" en nooit is hij beter getypeerd. Daarin ligt zijn kracht. Hij heeft groote fouten in ons volk en land aangewe zen en dat op een wijze, die alles wat voor hem geschreven was, in elk opzicht over trof. En né hem is nooit iemand opgestaan, die hem daarin heeft geëvenaard. Van zijn tooneelstukken is het meest be kend „Vorstenschool", waarin hij bedoelde te zijn: „een vluchtige schets van een paar verschillende wijzen, waarop hooggeplaatste personen hun roeping zouden kunnen opvat ten." Een stuk dus, waarin de intrigue op de tweede plaats komt en de strekking op de eerste. De herdenking van 1937 ging zon der opvoering van dit stuk voorbij. Thans echter zal het Residentie-Tooneel er in Den Haag en Amsterdam zijn krachten aan be proeven. Den Haag Dr. F. C. Dominions. Dat het met de hulpverleening: aan de Urkers lang niet van een leien dakje ging, bewijst deze foto: een uitvaller, die met man en macht weer in het goede spoor wordt gebracht. DIEPVRIES- EN CONSERVEN- FABRIEKEN ER BUITEN Volgens den heer J. D. Mol uit Dordrecht, voorz. van „Algemeen Belang", het over koepelend orgaan voor den detailhandel in groenten, is de houding van telers en vei lingen inzake het groenteconfliot geheel ten gunste van den handel. De telers brengen zoo weinig mogelijk naar de veiling en vele veilingdirecteuren zouden niemand zonder erkenning van de vakgroep als kooper wil len toelaten. De heer Barendse uit Poeldijk, voorz. van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen, kon dit laatste evenwel niet beves tigen. Zooals bekend, komen de veilingdi recties vandaag bijeen om het conflict te bespreken. Een feit is, dat er momenteel op de veilingen weinig wordt aangevoerd. Bij vorstperiodes is dat trouwens meestal het geval. Op de veiling Westerlee zijn wel overge bleven spruitjes aah consumenten verkocht. De Utrechtsche kweekers zijn het voorna melijk eens met den groentenhandel, doch de tuinders vereeniging HeesNeerbosoh gaat in Nijmegen tweemaal per week vrije OP 31 MEI BRITSCHE TROE PEN UIT GRIEKENLAND „De term „ijzeTen scherm", dat Oost en West verdeelt, is ongelukkig. Ik heb hem zelf nooit gebruikt en hij leidt tot wan trouwen." Deze woorden zijn van den Brit- schen minister van Buitenlandsche Zaken Ernst Bevin, die ze Zaterdag jJL. uitsprak aan den vooravond van zijn vertrek naar Moskou. „Ik weet niet", zoo vervolgde hij, „waar om de Russen zoo geporteerd zijn voor een sterk gecentraliseerd Duitschland, maar ik hoop dat te ontdkken in Moskou". Van de punten die Bevin nog besprak is belangrijk de aankondiging van het terug trekken der Engelsche troepen uit Grieken land binnen 90 diagen na den eersten Maart, den datum waarop de helft der troepen uit Griekenland vertrekt. Gevallen voor het vaderland Vön 7 t/m. 13 Februari leed de Kon. Land_ macht de volgende verliezen: soldlaat A. de Jonge uit Hoek (gesneuveld te Semarang); soldaat G. F. Hebbenaiar uit A'dam (Median); sergt. L. G. Molenaar uit Rhoon (Semananig); sergt. C. J. A. v. d. Snepen uit Tifllbuirg (Padang); soldaat le ki. J. W. v. d. Heijden Uit Tilburg (Padang); soldia at W. van Kaïn- men uit St. Anittaiparochie (Boedjoe Men- teng); soldaat K. Machiela uit St. Anna- paroChie (Bandoeng); soldaat' D. v. d. Weerd uit Kampen (Padang). De Kon. Marine leed geen verliezen. Over het K.N.I.L. üh nog niets bekend. verkoop van groenten ln de Veemarkthalien houden. De detailhandel heeft de door de diep- vriesfabrlkanten aangeboden hulp voorloo pig niet aanvaard en met de conservenfa brikanten is geen contact geweest, omdat dezen op het oogenblik vrijwel alleen nog maar luxe-groente in voorraad hebben. Mr Van Klef fens gehoord in de zaak-De Geer In verband met de zaak tegen den oud- mïruister De Geer, is door den aidvooaat- fiacaal van het Bijz. Gereahrtóhiaf te Amster dam, mr W. P. Bakhoven, een aantal hooge functionarissen gehoord, dat deel uitmaakte van de Nederlandsche regeering in Londen tijdens de Durtsche bezetting. Door zijn verblijf in het buitenland is oud-minister mr E. N. van KLeffens eerst in de afgeloapen dagen in de gedegenheid geweest zijn verklaringen in dtit vooronder zoek af te leggen Thams zijn alle Nederland- sohe regeeringsipersonen, wier getuigenis, in de zaak-De Geer noodzakelijk was, door den advocaat-fiscaal gehoord. „COMMUNISME NOG ERGER DAN NAT- SOCIALISME". In de gisteren in alle R.K kerken voor gelezen vastenbrief waarschuwen de aarts bisschop en de bisschoppen van Nederland tergen het communisme, dat een even groot of wellicht nog grooter gevaar dan het nat.- socialisme wordt genoemd. Er wordt aan her innerd, dat het lidmaatschap van communis tische vereenigingen voor Katholieken ver boden is. EDUARD FLIPSE NAAR ZWITSERLAND De dirigent van het Rott. Philh. Orkest, Eduard Flip9e, die volkomen hersteld is van zijn zware ziekte, zal 24 Febr. voor herstel van krachten en ook om contact op te nemen met de muziekwereldaldaar voor een vier tal weken naar Zwitserland vertrekken. Tjeerd van der Weide, de ex-burgemeester van Velzen. hoorde vanmorgen voor den Bij zon ode ren Raad van Cassatie het tegen hem uitgesproken doodvonnis bevestigen. DELFTSCHE WETHOUDER LAZET 19 FEBR. VOOR TRIBUNAAL. Woensdag a.s., des morgens om 10.30 uur, zal voor het Haagsohe Tribunaal terecht staan de heer H. J. L. Lazet, tijdens de bezetting wet houder van Financiën, Soc. Zaken en Volks voorlichting te Delft. Europa.... aarzelt Groot was het enthousiasme van de bewoners van Urk, toen de auto's van den Hulpver leningsdienst met de zoo lang verbeide levensmiddelen en kolen arriveerden* (Vervolg 't Verklaarde uitzicht.) president van den „vrijstaat", den heer Ho- Chl-Memh, in onderhandeling te treden. Links zoekt „links" en zoo ziet het ernaar uit, dat de Franse he minister Moutet, den Hoog en Commissaris in Indo-China, admiraal d'Ar- gerdaeu zal désavoueeren, de Ramadier-re- geering dus waarschijnlijk van koers ver anderen zal. Het extremistische Oosten zal dit aldus uitleggen, dat als het bij het „ont waken" maar hard genoeg schreeuwt, er altijd wel socialistische of communistische broeders bij de hand zijn, om het te helpen, de politieke aspiraties te reakseeren. Ook in Frankrijk schijnt het. dat de gedifferentieerde structuur van het kabinet, de verschillen in ideologie, het uiteindelijk winnen van het streven naar homogeniteit en krachtig, vast beraden optreden, maar daarover een vol genden keer. Europa aarzelt! Verscheidene malen heb ik er hier op ge wezen, dat een eensgezinde houding der Geallieerden, fax het bijzonder dus een hech te structuur van de ,3ig four", en een sterk 'geladen, politieke potentiaal der respectieve regeeringen, maar dan een lading, die „posi tief" moet zijn, een eerste voorwaarde is, Duitschland er onder te houden Met geen duizend straffe vredesvoorwaarden, zal men zulks bereiken. Gelijk in het verleden „Ver sailles" ons geleerd heeft. Het is een doel bewuste, doelgerichte, positieve politiekdie zeker op de basis van een gezonde economie slechts leefkracht heeft, maar anderzijds toch óók uit begrip, uit den geest geboren moet worden. Is deze geestelijke gesteldheid niet aanwezig, welke zich dus zou moeten uiten in krachtige eensgezindheid van die staten, welke nog kort geleden streden tegen die bedreiging met ondergang, volgens het plan der As-mogend/hedenis anderzijds de potentiaal negatief, doordat groeps- en partijbelang de kracht der regeeringen ondermijnen, dan ziet het er, waar slechts de vroegere vijand van deze verscheurdheid voordeel kan hebben, voor de toekomst van Europa niet roodkleurig uit. Dan zal door het versahól in ideologie van Rusland en Amerika, als m-achtigstei staten, de ,3ig four" een ontbindingsproces ondergaan, en de „Ver. Naties", hoewel sterker instrument dan den Volkenbond, toch ook weer als een kaartenhuis tn elkaar vallen. De wankele, politieke en economische situatie, zoowel in Frankrijk als in Engeland speelt Duitsoh- land slechts uit, waar volgens een eenvou dige natuurwet, de „herstel" -en „revanche"- gedachte reeds nu weer Latent sluimerende is. De „Berliner" mag dan al tijdelijk niet veel pleizier meer beleven van zijn Lust- garten, en al is het voor ieder weldenkend Europeaan een zoete gedachte, te verwijlen in den lusthof der „Vereenigde Naties", die langs den weg der arbitrage de geschillen kan oplossen, men zal er verstandig aan doen, hoewel versoholen onder de vredes- bloemens, een paar doelgerichte mitrailleurs verborgen te houden! Of voor de zooveelste maal: ,1'histoire se repète". Dit is geen politieke angstpsychose, die tot een derge lijke pessimistische beschouwing dwingt, neen, het is een nuchter constateeren van feiten. Het niet meer parallel loepen der belangen na den eersten wereldoorlog, leidde tot het spoediger terugtrekken der troepen uit Duitschland, waartegen slechts een# krachtfiguur als de „Tijger", een Clemen- oeau, zich zoolang mogelijk bleef verzetten» Hiertegenover kon men dan als noodzaak stellen dat Duitschland's vertraagde herstelbetalingen, de geweldige uitgaven voor bezettingstroepen toen niet langer wettigden. Hoewel „Labour" dan thans voorloopig, ondanks dé gedwongen bezuiniging, niet tot bekrimping op de uit gaven voor defensie zal overgaan, heeft de budget-commissie van het Huis van Afgevaar digden en den Senaat in de Ver. Staten wel besloten, de door Truman ingediende begroo ting met zes milliard te verminderen en zal deze resolutie m het Congres behandeld en „verhandeld" worden. Wat heeft nu een man als Marshall daarvan gezegd? Hij waarschuwde krachtig tegen een verjaging van de bezettings uitgaven voor Duitschland, Oostenrijk, Japan en Korea, waardoor een onmogelijke situatie ten aanzien van de internationale verplich tingen der Ver. Staten zou worden geschapen. De critiek van Marshall gaf te kennen, dat hij zich van den précairen toestand, het nood lottige aspect der wereldsituatie volkomen be wust is. Feitelijk wordt de huidige wereld politiek gekenmerkt door egocentrische fel heid, gepaard met typische aarzeling. Men heeft, om een recent voorbeeld te noemen, vanaf Potsdam tot Parijs toch tijd genoeg ge had. Italië, dat zich ook tijdens dezen tweeden wereldoorlog kenmerkte door tweeslachtigheid, zakelijke en billijke vredesvoorwaarden op te leggen. Men kon zich toch realiseeren, welken indruk dit vredesverdrag in het zeer links geregeerde Italië zou maken. Men herinnert zich, hoe op den dag, dat de Italiaansche ge delegeerde het vredesverdrag onderteekende, de scherpste nationalistische reacties in Italië tot uiting kwamen en men feitelijk de kans verspeelde, het onder communistischen invloed staande Italië, weer meer aan de Westersche mogendheden te lieeren, Italië, om zoo te zeggen, weer onder „voorwaarden" en „ver maningen" in den Westerschen familiekring op te nemen. Een vredesverdrag moet getuigen van zakelijkheid, billijkheid, van herstel der aangerichte schade; het moet minstens één oog gericht houden op de toekomst, hot kan, als het móét gestreng zijn, maar één ding mag niet: een vredesverdrag mag nooit den indruk maken van een voorstel aan een minderheid, waarop eventueel amendementen p*kunnen worden ingediend. Dan verliest het verdaag als „zakelijk, rechtvaardig" product zijn waarde. Dit nu is het geval met het Italiaan sche vredesverdrag, aangezien de Engelsóhe regeering nu reeds te kennen heeft gegeven, ieder redelijk denkbeeld van de Italiaansche regeering voor herziening van het vredesver drag, in overweging te willen nemen Deze houddng is een symptoom van de aarzeling en weifeling der huidige wereld politiek en als de „herziening van h?t Itali aansche vredesverdrag" wordt uitgelegd, als zou deze een gevolg zijn var de ontketening der politieke hartstochten, de uitlevering der nationalistische reactie, het dreigen met de schim van den Duce, dan is zulks zeke*- een noodlottig voorteeken. Wat staat ons te wachten, als straks Duitsch'and een vredes verdrag aangemeten krUgt. waar <\m^rikam- sohe, Engelsche, Frarsche en -o« 18 andere coupeurs aan te pas komen t rondga het costuum gereed is, de socialist"he Duit- seher, Schumacher, nich hierove- bii de t i- bour-vrienden gaat beklagen? En AttT%e d**n toezegt, het vest wat wijder te maken, em- dat het Duitsche politieke blerbuikje we r moet kunnen groeien0 Een ar der voorbeeld van aarzeling en weifeling: Té»" Blum ?af ons een duidelijk teeken, hoe zelfs een. socialistische staat meent te moeien on»'e- den tegen de rebellen van Vietnam, omdat deze de bepalingen van de overeenkomst van Hanoi aan hun laars lapten en een terreur uitoefenden, die het gezag en de waardig heid van Frankrijk aantastten. Maar sinds Blum werd opgevolgd door Ramadier. in wiens regeering ook vijf communisten zit ting hebben, wordt de indruk gewekt, of de Viebnameeaen een soort van ondergrond- sohe „verzetstrijders" zijn en bepleiten do Fransche communistische ministers met don

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3