Londen tastte als in den oorlog in 't duister 't Eeuwfeest van de stad Holland in Michigan Katholieken maken ernst met 't filmprobleem 't Verklaarde ^3 uitzicht Zwitserland nog veilig achter zijn bergen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG U FEBRUARI MM VLIEGTUIG IN STRIJD TEGEN KOU VERONGELUKT Londen zat gisterenavond, na het bekend worden van de rwarre straffen tegen over treders van de energiebeperking 300 pond boete of gevangenisstraf als in den oorlog in het duister. Alleen op de kruispunten brandden in de stad de lantaarns. De zij straten waren in een inktzwarte duisternis gehuld, waardoor men zich weer tastend een weg zocht. At^lee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de toestand op het gebied van de steen kool, óndanks de voorgeschreven bezuini ging, zeer critiek blijft. De Londensche energiebedrijven hebben nog voor een week voorraad. Gedurende de laatste 24 uur zijn 12 schepen met tezamen 20.000 ton steenkool te Londen binnengeloopen. Wat het vervoer per rail betreft heeft men met een tekort aan wagons te kampen. Het Britsche ministerie van Arbeid schat het aantal arbeiders, dat werkloozenoiider- steuning geniet plus diegenen, die werkloos zijn geworden door het stroomloos worden der industrie op 1.802.700. In het Hoogerhuis hebben verschillende, tot de oppositie behoorende leden, verzocht om aftreden van Shin well a^s minister van Brandstof- en Eenergievoorziening. Ook de Aartsbisschop van York verweet Sinhwell gebrek aan inzicht en moed. Lord Shepherd (Labour) nam het voor Shinwell op en zei dat de oppositie zich zou hebben verzet, in dien men in October 1946 kolendistributie had willen invoeren. Gelijk Nederland heeft' intusschen ook En geland zijn ingesneeuwde dorpen, die volko men van elke verbinding met de buitenwe reld verstoken zijn. De situatie is daar echter nog enkele graden erger. Duizenden Britsche soldaten zijn met vliegtuigen, die voedsel uitwerpen, sneeuwploegen en vlammenwer pers, die de spoorlijnen vrijmaken, enkelen dorpen in Yorkshire te hulp gekomen. Brand stof en water zijn er vrijwel opgeteerd en ook aan levemsm id delen heeft men groot gebrek. Met alle Tniddelen binden de militairen den strijd met de elementen aan. Zoo heeft men mijndetectors gebruikt voor het opsporen van lekken in die naar de naar de geïso- AMERIKA ZAG GAARNE, DAT LINGGADJATI. Hoewel bij de Nederlandsche Regeering van een dergelijke démarche der Vereeriigde Staten niets bekend is, meldt het pers bureau „Antara" uit officieele republikein- sche bron te hebben vernomen, dat de Ame- rikaansche regeering aan de Nederlandsche en republikeinsche regeeringen haar verlan gen kenbaar heeft gemaakt, dat de ontwerp overeenkomst van Linggadjati zoo spoedig mogelijk onderteekend dient te worden. Nader wordt gemeld, dat de woordvoerder van het Amerikaansche ministerie van Bui- tenl Zaken verklaard heeft, dat de laatste politieke verklaring van'zijn regeering over de situatie in Indië eind vorig jaar we^d af- VIJFTIEN JAAR VOOR DOCHTERMOOR- DENAAR UIT ROOSENDAAL. v De Bredasche rechtbank heeft gisteren den landbouwer P. te Roosendaal, die zijn doch ter jarenlang in een bedstede opsloot en daarna door wurging om het leven bracht, conform den eisch tot 15 j. gevangenisstraf veroordeeld. leerde dorpen voerende waterleidingbuizen. Een vliegtuig van de R.A.F., dat levensmid delen afwierp boven een dorp in Staf fordshire, dat door den hevigen sneeuwval geïsoleerd is, is (zooals we al in een deel onzer vorige editie schreven) neergestort. Zes personen werden gedood en een gewond. De eenige overlevende is, kort nadat hij uit de wrakstukken van het vliegtuig was be vrijd, eveneens overleden. Te R'dam geeft oorlogsschip de saluutschoten Bij het bekend worden van de geboorte van een Prins of een Prinses zal een der in de Rotterdamsche haven liggende oorlogs schepen vreugdeschoten lossen. Heeft de ge boorte 's nacht plaats, dan zullen de saluut schoten bij zonsopgang weerklinken. Van de verdere plechtigheden noemen we de herplanting van den tijdens de bezetting vernielden Oranjeboom, welke geplant werd ter gelegenheid van de Prinselijke verloving. Daarna zal een Prinseboom worden geplant als herinnering aan den Nat. feestdag. Zooals de Britten boven Nederland voedsel afwierpen uit vliegtuigen, zoo doen ze het thans boven hun eigen land. Personeel der R.A.F. vult houten bommodellen met brooden, teneinde de bevolking van ingesneeuwde dorpen hulp te verleenen. NEDERL. DEELNEMING AAN DE VIERING (Ven een ónzer verslaggevers) In de Vereen igde Staten van N.-Amerika leven tlhans een 400.000 afstammelingen van Nederlandsche voorouders. Het leeuwendeel hiervan woont in de 200.000 inwoners tellen de stad Grand Rapids in Michigan, waarvan naar schatting 60 Nederlandsch is. Nog sterker is het percentage in de stad Holland in Michigan, die 25.000 zielen telt, waarvan er zek,er 80 uit Nederlandsche voorouders stammen, vertelde ons de heer Willard C. Wiöhers. die, zooals wij reeds eerder meld den, naar ons land gekomen is in verband met de plannen voor de viering van het 100- jarig bestaan van het stadje Holland. Diit eeuwfeest zal op verschillende wijzen her dacht worden, o.a. met een grootseh tulpen- feest in Mei a.s., met een tentoonstelling in Augustus, waaraan onze_ Regeering haar medewerking heeft toegezegd en waar de beste Nederlandsche producten, ook op het gebied van kunstnijverheid en het ambacht, getoond zullen worden. De K.L/M., de HollandAmerika-Lijn, de Philipsfabrieken en de Shell zullen mee werken. De heer Wichers verwachtte, dat in totaal ruim een millioen Amerikanen deze feesten zullen bezoeken. Een Nederlandsche delegatie uit de Kerken zal een bijzondere synode in Holland bijwonen ter eere van de Nederlandsche kerken in Amerika. Nog VOORLICHTENDE ARBEID DOOR DE R.K. PERS Heden wordt in A'dam een diocesaan film congres gehouden van de Kath. Filmactie (KFA). Uit het in verband hiermede door het diocesaan comité voor Kath. Filmactie in het bisdom Haarlem uitgebrachte rapport wordt opgemerkt, dat het noodzakelijk is, dat Katholieken zich ernstig met het filmpro- bleem moeten bezig houden, niet in negatie ven zin, zooals tot nog toe, doch in positie ven zin. Het feit, dat de fflm zich thans zoo diep in het leven van den mensch heeft in geworteld, Techtvaardigt deze belangstelling. In zijn encycliek „Vigilauti Cura" van 29 Juni 1936 heeft Paus Pius XI dan ook reeds gewezen op de beteekenis van de film voor Soms moest deze tot sneeuwschuiver inge richte motorwagen der N.Z.H.T.M. met een vaart, van 20 K.M. op de bevroren sneeuw inrijden, doch na uren werken was' het tramtraject Amsterdam-Monnikendam weer in bruikbaren staat. Heden zal hetzelfde geschieden met de lijn Monnikendam Edam. den Kath. mensch. Hij zegt, dat de film. moet worden gemaakt tot een instrument van on derrichting en opvoeding en stelt haar op één lijn met de andere kunst-ujtingen in dienst van God. Volgens het rapport moet rekening worden gehouden met het feit, dat de meeste films van tegenwoordig zijn gemaakt met commercieele bedoelingen en of oppervlak kig zijn of niet voldoen aan de zedelijke nor men der R. K. Kerk. De invloed van slechte films wordt zelfs door geestelijken en biecht vaders nog onderschat. De KIA. wil door eigen filmkeuring de katholieken vér hou den van die films, welke zich niet houden aan de zedelijke normen der kerk. Zij wil de film veroveren door op den duur zelf de pro ductie ter hand te nemen. Aan Z.Exc. den bisschop van Haarlem zal worden gevraagd één of twee priesters speciaal te belasten met de behandeling van het filmvraagstuk, ter wijl aan de bioscoopexploitanten zal worden verzocht rekening te houden met de K.F.C.- keuring. Tijdens het congres merkte de bis schop van Haarlem, mgr Joh. Huibers, in een korte toespraak op, dat het moreel van de film in de eerste plaats de toets moet zijn van al of niet toelaatbaarheid en dat een film, hoe schoon ook als artistieke prestatie, indien niet moreel verantwoord, moet wor den afgekeurd. De deken van A'dam, mgr G. v. d. Burg, drong er op aan, dat de Kath. pers reeds op Donderdag een verantwoord overzicht geeft van de of niet toelaatbaar heid van de films der komende week. Eerst zoo kan men voorlichtend werken voor onze menschen. POSTBOOT TERSCHELLING—HARLINGEN HAD ROERSCHADE. De poetboot „Noord-Nederland," die giste ren van Terschelling naar HJarlimgen zou vertrekken, Mep bij het manoeuvreeren door het ijs schade aan het roer op, waardoor vertrekken niet mogelijk was. De boot „Vlie land;" is hierop van Vlieland naar Terschel ling gevaren en heeft de 120 passagiers over genomen en naar Har ling en gebracht. ROOKARTIKELEN OP URK GEARRIVEERD Gisteren is een auto van de tabaksfirma Sluys over het ijs van Kampen naar Urk ge komen om rookartikelen te brengen. Circa 80 vrijwilligers zijn thans bezig om den zgn. Kamperdijk eenigszins in orde te maken, zoodat de a.s. Zaterdag te verwachten 50 vrachtauto's zonder gevaar over den dijk naar Urk kunnen komen. De auto's zullen feestelijk worden ontvangen. steeds wordt er in verschillende kerken, o.a. in Holland, In het Nederlandsöh gepreekt en nog vele inwoners spreken Nederlandsch. Er zijn nog verschillende nieuwsbladen, die in het Nederlandsch verschijnen, al loopt hun aantal terug. Behalve in Michigan zijn ook in Iowa en Wisconsin Nederlandsche nederzettingen, in de laatste meer Katholieken, in de andere staten overwegend Protestanten. De heer Wichers, die een Nederlandsche vrouw heeft getrouwd, spreekt zelf weinig Nederlandsch. Hij vertegenwoordigt de Directie van den Voorlichtingsdienst Buitenland van het dep. van Buitenil. Zaken in het Midden-Westen van Amerika en is hierdoor tevens belast met de leiding van het jaarlijksch tulpen- feest in Holland, dat jaarlijks 750.000 be zoekers trekt. Prachtige propaganda natuur lijk voor ons land. Het Ned. Inform. Bureau van den heer Wiahers in Holland, dat over een filmotheek beschikt, een bibliotheek heeft en tentoonsteling en lezingen organiseert, en voorts nog een Nederl. Museum onder zijn leiding heeft, telt 7 personen. Per jaar komen 5000 schoolkinderen een bezoek aan dit museum brengen.. Ter eere van het 100-jarig bestaan van Holland zullen Nederl. muziek, kinderspelen en volksdansen worden uitgevoerd en films worden vertoond. Voor 30.000 onderwijsinstellingen in Ame rika is een wedstrijd georganiseerd in het schrijven van een opstel over de emigratie van Nederlanders naar- Amerika. Zes gratis reizen per KL.M. en HollandAmerika-Lijn naar Nederland vormen de hoofdprijzen. Consternatie te Baarn Gisteren,werd te Baarn en Soest eenige consternatie verwekt doordat er „saluut schoten" werden gehoord. Ze waren moeilijk te tellen, want nu eens klonken er drie tegelijk en dan weer waren er schoten om de minuut. De telefoon van het Oranjecomité stond sindsdien niet meer stil. Officieel was van de geboorte van een koninklijke baby echter niets bekend. De oplossing van het mysterie: oefenen de militairen op de Leusderheide. EITJES KOMEN NOG NIET OP DE VRIJE MARKT De heropening van de vrije eiermarkten te Nijkerk (op 17 Febr.) en te Bameveld (op 20 Febr.) is tot nader order uitgesteld, omdat het aannemelijk is, dat de producenten bereid zullen zijn om de eieren beneden den maximumprijs te verkoopen, Zaterdag a.s. zal in Hotel „Noord-Bra bant" te Utrecht om 11 uur de oprichtings vergadering worden gehouden van de Ned. Ver. een Brandweerpersoneel. Storm over Ook de Engelschen hebben hun groote wijsgeeren gehad o a. de achttiende eeuwer David Hume, die een „verhandeling over de menschelijke natuur" schreef. Hij kende de practijk des levens, want fungeerde als secretaris van gezantschappen te Weenen, Turijn en Parijs. Als zoodanig moet deze filosoof wel grondig kennis gemaakt hebben met het politieke- en diplomatieke spel van zijn tijd. Misschien werd hij er uiterst scep tisch door, hetgeerf tot de conclusie leidde, dat er, volgens hem, van de wijsbegeerte geen heil voor het leven te verwachten is. Ik weet niet of de huidige Britsche regee ring door de werken van David Hume wordt beïnvloed, maar één ding is zeker, zij heeft haar .wijsgeerige" houding inzake het Pa- lestijnsche conflict laten varen. Zij bemerkt, dat het niet meer aangaat het sublieme poli tieke spel van objectieve bemiddelaar tus- schen Arabieren en Joden nog langer voort te zetten; dat hier het einde genaderd is voor de verheven tactiek van het „wait and see". De Britten, het moet gezegd, heb ben er het flegma en het geduld voor, te „wachten" en zij „zien toe", zien zéér voor zichtig toe.... Niet altijd echter zien zij goed vooruit, bijv. dèèr, waar Labour de kolen uit het politieke vuur moet halen! Maar inzake Palestina hebben zij opgehou den met een afwachten, dat gevaarlijk kan worden, en sceptisch als de menschelijke natuur is, waarover hun rasgenoot David Hume eens schreef, gingen zij liever over tot evacuatie van 2000 Engelsche gezinnen, trof fen strenge militaire maatregelen en ver vangen Barker door generaal MacMillau, nadat tevoren besprekingen te Kaïro met Sir Miles Dempsey. den Britschen opperbe velhebber in het Midden-Oosten zullen wor den gehouden. Men kan het Palestijnsche vraagstuk vanuit ideëel, maar ook vanuit een nuchter zakelijk standpunt beschouwen en dan valt niet te ontkennen, dat sinds de verklaring van Balfour, het Zionisme voor den Brit niet meer van zóó overwegend be lang is. Ook geloof ik niet, dat de Brit daar nu zóó geïnteresseerd is in de sinaasappel en citroencultuur! De Engelschman zit er, ingevolge het mandaat, zeker niet voor zijn plezier. De bijzondere gehechtheid aan Pa lestina zou het gevolg kunnen zijn van een Palestina als .trait-d'union" tusschen het Nabije en Verre Oosten. De Britsche regee ring doet zeer voorzichtig en verstandig de Arabieren niet tegen zich in het harnas te jagen, omdat deze de macht hebben in Transjordanië en weten, waar men in Per- zië de olie haalt. Worden er niet twee nieuwe olieleidingen gebouwd, één van Perzië naar de Middellandsche Zee en de andere van Oost-Arabië. eindigende in de Palestijnsche havenstad Haifa? Heeft door de ontruiming van Egypte, Palestina niet óók meer strate gische beteekenis gekregen? Heeft de Brit sche regeering niet haar gezag te handhaven in het Nabije Oosten en de landen aan de Middellandsche Zee. dat door een gewapend conflict piet de Arabierên, ten, zeerste ge schaad zou worden? Tegenover dit „busi- ness"-belang der politiek staat dan de mo- reele verplichting, dat ingevolge de verkla- rin'g van Balfour, de Joden in Palestina hun „nationaal tehuis" dienen te vinden. Toege geven. dat op de conferentie te Londen (ips* zake Palestina), door de Engelschen, aan de oppervlakte, verstandelijk, uiterlijk „onpar tijdig" is opgetreden, d.w.z. bemiddeld, toch werd door dieper verankerde gevoelens deze bemiddelaarsrol beïnvloed. Dit weten wij nu, na eindeloos confereeren, is de Pales tijnsche conferentie definitief mislukt en het eenige voordeel, dat zij gebracht heeft is, dat de partijen weten, waar zij aan toe zijn. Demonstreerden de Joden hun standpunt door van de conferentie weg te blijven, de Arabieren van hun kant werden steeds on handelbaarder en wezen ieder compromis voorstel af. Ja, zij zeiden het nu overduide lijk, dat verdere Joodsche immigratie tot bloedvergieten in het Midden-Oosten zou leiden. De Britsche regeering heeft den Arabie ren maar een „tip" te geven, dat zij zich uit Palestina wenscht terug te trekken en dan zullen de Arabieren daar zelf wel de zaken regelen en prompt de orde handhaven. Zij e i s c h e n onmiddellijke onafhankelijk heid van een eensgezind en onverdeeld Pa lestina; algeheele stopzetting der Joodsche immigratie en bescherming van Arabisch land. Daar is geen speld meer tusschen te steken: een onafhankelijk Palestina en een telegrammetje aan de Ver. Naties! Dit is zeker, indien de extremistische Joodsche elementen hierop met hernieuwde actie rea- geeren, zal de Britsche regeering uiterst ge streng optreden. Wat haar diploma tieke houding zal zijn, is nog onzeker. Misschien wordt de affaire ter afdoening nu inderdaad voorgelegd aan de Ver. Naties, mogelijk ook, dat de Britsche regeering als mandataris zelf een beslissing neemt. Ik ben bang. dat die beslissing in ieder geval voor de Joden niet gunstig zal zijn, want volgens de staatkundige geschriften van den Engel schen wijsgeer Thomas Hobbes, is de mensch van nature.... egoïst! INT. CONTACT, ONDANKS NEUTRALITEIT (Van een onzer verslaggevers) De Zwitsers zijn even hartelijke men schen, als de manier waarop zij hun Zwit sers ohDuitsch uitspreken, sympathiek is. De oorlog moge Nederland en Zwitserland uit elkaar gedreven, de neutraliteit van de Zwitsers ons tegengestaan hebben al die jaren en zelfs ongerief en zorg gegeven hebben, wie den Zwitserschen gezant, den heer*»-M. R. Kohli, gistermiddag op een persconferen tie cijfers hoorde geven over de Neder landschZwitsersche handelsbetrekkingen, besefte we^\ dat beide kleine landen, aan het begin en einde van den Rijn gelegen, niet buiten elkaar kunnen. Ook de gast van het Zwitsersche gezant schap, dr Willy Thorman, voorzitter van de Zwitsersche journalisten organisatie, legde daar den nadruk op, toen hij de problemen van zijn land besprak. Dat neütraliteitsprobleem is eigenlijk sinds 1674 hét vraagstuk van die Zwitsersche poli tiek geweest. De twee wereldoorlogen be zorgden den gerusten achter hun hooge ber gen ernstige schokken, maar de schrik was toch niet zoo groot, of nóg is men in Zwit serland van meening, dat het land zich bui ten de politieke vraagstukken van dezen tijd, die in wezen geestelijke vraagstukken zijn/kan houden. Daarom heeft het rich nog niet bij de Ver. Naties aangesloten. Het is met recht een eiland midden in de volkeren wereld, maar het is dat alleen staatkundig. Want technisch, wetenschappelijk, cultureel en economisch, hebben de Zwitsers, zoo zeide de heer Thorman, na de invftsie het gevoel gehad dat de ramen weer open gingen. Van daar dat men in Zwitserland zoo verheugd is over het toenemend handelsverkeer met Nederland, de herstelde diplomatieke be- betrektóngen en dat men daarvan veel voor het eigen land verwacht. Het land staat n.1. ook voor zware binnenlandsche problemen, waarvan het voedsel vraagstuk (2100 calo- riën tegenover 2500 in Nederland) en de par lementsverkiezingen van dit jaar, wel de grootste rijn. waarschijnlijk komt er een verschuiving naar Hnks. maar de Zwitsers zijn zelfs in hun extremisme goedaardig!

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3