Zoo ontstond „Wat usance is in Nederland" Siahrir toont zich allerminst pessimistisch 't Verklaarde C olie-belangen uitzicht In Volendam dient het dakraam tot voordeur NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG U FEBRUARI lMf IN DUINDORP IN EEN JAAR /156 MAN DE LAAN UIT (Van een onzer -verslaggevers.) Er is een tijd geweest, dat de rubriek „Wat usance is. in Nederland" geen dag op de voorpagina van ons blad ontbrak. Nog ko men er veel ontvluchtingen van politieke delinquenten voor, maar het slechte win terweer, de noodzaak terstond onder te dui ken en een hier en daar verscherpte con trole Hébben de cijfers wat doen terug- loopen. Er zijn ons echter den laatsten tijd feiten bekend geworden, die een verklaring vor men voor deze gebeurtenissen. Wij willen voorop stellen, dat de kamp leiding niet altijd in de eerste plaats schuld droeg. Zij was, bij het aanstellen van per soneel, gebonden aan voorschriften, die hierop neerkwamen, dat eigenlijk alleen het gilde der zwartehandelaars voor etn betrek king in èen kamp of gevangenis in aanmer king kwam. Geschoold personeel mocht nl. niet aangeworven worden, mannen, die in militairen dienst moesten evenmin. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Duin- dorp, zoo hoorden we, is een waar door gangshuis geweest. Tot wanhoop van de leiding. In één Jaar tijds zijn,daar, schrikt u niet, honderd zes en vijftig leden van het bewa kend personeel ontslagen wegens delicten van allerlei aard. En dat op een personeel van 300 man. De meesten lieten zich omkoopen. Als er weer een nieuwe bewaker in het kamp ver scheen, probeerden de gedetineerden of de man ook „plat te .krijgen was. In sommige gévallen werd het een heel gewoon chan tage geval. De bewaker bracht eens een briefje, een boodschap of een ander contact over naar familie van den delinquent, bui ten de draad. Hij kreeg er de eerste keer een belooning voor. Geld verzoette den arbeid. Hij deed het nog eens, ontdekte dan, dat hij zich in de nesten gestoken had, wilde zich terugtrekken, maar zag dien weg versperd door den gevangene, die dreigde hem aan de kampleiding te zullen verraden als hij niet door bleef gaan met z'n hand en spandiensten. Het is ook voorgekomen, dat bewakers een gedetineerde naar de Zeestraat begeleid den, naar den proc.-fiscaal voor onderzoek. De gevangene verbleef met hen in de wacht kamer, de „bewakers" verdiepten zich in een gesprek met elkaar of anderen en de gedetineerden wandelde kalmpjes de deur uit, de straat op. Den volgenden* dag las u het geval onder „Wat usance is in Neder land". Wat óók usance was, niet in Duindorp. maar in de Cellenbarakken: er verscheen iemand aan de poort van de gevangenis, die vertelde, drft hij voor een bepaald karwei een paar man noodig had. Hij kreeg er drie mee, er werden er twee verantwoord en er keerden twee terug. De derde man was „Usance" geworden. Er waren bewakers, die tarieven hadden voor hun diensten. Er waren z.g. ambtena ren, die er tegenover de echtgenooten van ggdetineerden de méést liederlijke afper singsmethoden op na hielden, anderen die verhoudingen met vrouwelijke gedetineer den hadden en we zijn daarmee nog niet eens aan het eind van de zwarte lijst. Onder het bewakend personeel bevonden zich zelfs politiek onbetrouwbare individuen. Oud SS-ers, vroegere NSB-ers, een knuppe laar uit Vught. Öet laatste gev^ had een leidende functie in. Gouda. Via een zekeren Dick. die in de Cellenbarakken verbleef, werd hij op de volgende wijze gewaarschuwd. „Die en die is hi,er aangekomen. Hij weet veel van je, maar ik zal hemonschadelijk maken." Krantenstaking en smokkelende journalisten te Parijs De staking onder het administratieve perso neel van de Parijsche kranten heeft de jour nalisten er toegebracht - op allerlei manieren hun nieuws op de redactietafel te brengen, daar de stakers posten hadden uitgezet. De centra voor het verzamelen van het nieuws werden café's, die telefonisch bereikbaar wa ren en van waar uit dan de avontuurlijke gang naar het redactie-bureau werd ondernomen. Het bestuur van het Parijsche Journalisten- verbond heeft in een „dagorder" bevolen geen .functies van het stakende personeel over te nemen. De Fransche regeering krijgt heele- maa-l de handen vol, nu zij de eischen der 6takers heeft afgewezen en alle regeerings- ambtenaren hebben gedreigd met staking, wanneer zij geen salarisverhooging krijgen. KUPERS SPRAK IN BERLIJN. De NedierLamriier Evert Kuipers, leider van die delegatie van den Weraldivakbond, die thans een reis door Duitsohland maakt, heeflt tot verteigenwoordiigers van de Duiitsohe vak bonden uit alle zones een rede gehouden, in de Berlijnscbe Staatsotpera. De brief wasgetypt op een schrijfma chine van het kantoor der Cellenberakken en op papier der Cellenbarakken. Een „ambtenaar" had er dus ook nog een grijp- stuiver aan verdiend. Is het wonder dat groove ongelukken niet uitbleven?- Daarover in een volgend artikel Marva s door de lucht naar Indië Per KLM-skymaster, onder gezagvoering Van piloot Muder, zijn gisteren van het vliegveld Schiphol 10 Marva's naar Java vertrokken ter aanvulling van het .i*1 Batavia en Soerabaja aanwezige continent dezer vrouwelijke Marine- vrijwilligers. Dit is de eerste maal, dat een complete groep Marva's door de lucht naar haar standplaats in den Oost wordt overge bracht. >- Het valt niet altijd meè om de dochter van een groot staatsman te zijn, doch deze week is miss Mary er ongewijfeld in geslaagd haar vader diep te imponeeren. God bless you! „STAAKT HET VUREN" NIET LANGER EEN SPROOKJE? De republikeimische „premier," Soefcam Sjalhrir, bevestigde gisteren op een perscon ferentie te Ba>ta.viia, dat het Inheemsöbe kabi net te Djocja eenstemmig de ontwerp-over eenkomst van Ling'gadjati van de hand heeft gewezen. Als voornaamste overweging gold hierbij, aldus .Sjalhrir, dat aan het reeds vage basis-accoord door de toelichting en die Re- geeringsverklairinig nieuwe elementen waren toegevoegd, waar geen behoefte aan werd .^voeld. „Of wel de overeenkomst, zooals op 15 November aangegaan, is onbevredigend en dan zijn nieuwe onderhandelingen noodig, of wel het accoord is bevredigend en dan be staat er geen behoefte aan toelichtingen," zoo drukte Sjahrir zich uit. Op de vraag of de republikeinsohe bezwa ren eerder van formeelen dan van mate- rieelen aard wanen, antwoordde de Inheem- sohe „minister-president," dat er formeele bezwaren bestaan tegen het aanvaarden van de toelichting en de Regeeringsverklaring als d'eel der overeenkomst. Sjahrir verklaarde te begrijpen, dat de Commissie-Generaal ndet anders kon doen dan de Nederiamdsdhe Regeerdng van het ge beurde in kennis te stellen en de reactie af te wachten. Hij voegde er aan toe, dat hij toch wiet pessimistisch gestemd was ten op zichte van een onderfceekeniwg der overeen komst in de nabije toekomst. Ten aanzien van de afkondiging der order .staakt het vuren" zeide Sjahrir. dat de republikeinen hiertoe „zeer spoedig," waar schijnlijk reeds omstreeks 15 Februari, zul len overgaan.. Tenslotte deelde hij mede. dat de zitting van het voorloopig tepublikeinsche parle ment, waar eerder over het regeeri ngsbeleid dan over het ontwerp-accoond van Ling- gjadijati een uitspraak zal worden gevraagd', op 25 Februari te Djqpja zal plaats vinden. Iedere teleurstelling en elke tegenslag in het leven kan aan scherpte verliezen, wanneer men den moed bezit naar zijn medemensch te kijken, die er nóg ellendiger aan toe is. Dat zijn ze b.v. in Volendam, waar men zich alleen nog maar via het dakraam in de maatschappij kan begeven. Iedereen kan-voor groente boer spelen Vervolg van pag. 1) Het bestuur van het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft dit niet aanvaard, omdat ook de vakgroep détailhandel geen •medewerking wilde verleenen. Het voorstel van den handel om in aansluiting op de vrije veilingprijzen slechts handelsmarges voor groot- en kleinhandel vast te stellen, was onaanvaardbaar, omdat het resultaat gelijk zou staan met vrije prijsverming, welk systeem onder de huidige omstandigheden zeer hooge prijzen ten gevolge zou hebben voor veel, in het bijzonder de veelgevraagde soorten groenten. Het ontnemen van de verordenende be voegdheid aan de vakgroepen heeft volgenS den heer J. D. Mol, te Dordrecht, voorzitter van den Ned. Bond van Groentehandeleren, weinig beteekenis, omdat deze organen toch aan den leiband van den minister moesten loopen. De heer Mol qntkende, dat de vakl groepen tot de staking hebben aangespoord, want het desbetreffende besluit is uit den handel zelf voortgekomen. Volgens den heer Mol zullen de tuinders en de straathande laren aan de zijde van den groentehandel staan. De eenigen, die voordeel zullen kun nen hebben van de maatregelen van den Minister, zijn de zwarthandelaren. Gemeld wordt, dat Rotterdam overweegt het gemeentebestuur in geval van nood als kooper van groente te Laten op treden. Voor loopig is de voorraad in de Maasstad echter nog voldoende. De CITO (Europ. Centr. Transportorga nisatie) zal in den herfst vervangen worden door een permanente intergouvernementeele organisatie. „Blut ist ein ganz besonderer Saft" wordt wel beweerd en de algemeene functie van het bloed is bekend. Maar ook van de olie kan men dit zeggen. Want evenals het bloed als noodzakelijke bemiddelaar fungeert tusschen alle organen en weefsels, is de olie noodzake lijk voor de voeding en instandhouding van alle technische organismen der wereldhuis houding. Wat zou de wereld thans zonder olie beginnen? Van Amerikaan sche zijde werd er onlangs op gewezen, dat de vrijma king der atoomenergie in de toekomst, de Ver. St. er geenszins van moest weerhouden, zooveel mogelijk oliebronnen in handen te krijgen. En dat is noodzakelijk ook, aange zien Amerika, indien het niet uitbreiding van concessies krijgt, binnen afzienbaren tijd nog veel meer olie zal moeten importeeren dan het sinds de laatste 10 jaar deed. Ook is het voor Europa van levensbelang, daè de olie winning zoo intensief mogelijk geschiedt, de exploitatie-kosten gering en de prijs zoo goed koop mogelijk is. Dit ié het algemeene be lang, dat voortvloeit uit een intensievere ex ploitatie van de oliebronnen in het nabije Oosten. Hpewel men zeker kan zeggen, dat de Britsche en Amerikaansche oliebelangen daar samengaan, treden er nu en dan ge schillen inzake de „petroleum-politiek" aan de oppervlakte, terwijl Sowjet-Rusland voor de zooveelste maal in Britten en Amerikanen onaangename concurrenten ziet en Frankrijk zich lichtelijk gedupeerd voelt. Twee Ameri kaansche -maatschappijen n J. de Standard Oil Company en de Socony Vacuum Oil Cy heb ben met de Anglo Iranian Oil Cy en de Arabian American Oil Cy overeenkomsten afgéSfoten betreffende de oliewinning in Zuid Perzië en Saoedië Arabië, welke transacties heeten te zijn van Amerikaansche particu lieren, dus waarmede officieel de regeering weinig te maken zou hebben. De Ameri kaansche petroleum maatschappijen hebben voor 20 jaar geaccordeerd, dat zij olie koop en van de Anglo Iranian Oil Cy en bij de Ame rikaansche maatschappij in Arabië voor on geveer een derde geïnteresseerd zullen zijn. De Arabian American Oil Cy produceerde in 1945 reeds meer dan 20 millioen vaten en als men bedenkt, dat de oliereserves in het gebied van het Midden Oosten ongeveer 40% van de wereldreserves bedragen en het aan deel der Vereenigde Staten in de toekomst veel minder zou zijn, is het begrijpelijk dat de Yankee steeds w'eer tracht op olievelden in andere landen beslag te; leggen. Tegen over de door Amerika verkregen nieuwe „concessies" staat, dat het wil deelnemen aait den bouw van "twee olieleidingen, één van Perzië naar de Middellandsche Zee en de andere van Oostelijk Arabië, eindigende in de Palestijnsche havenstad Haifa, welke zeer kostbare pijpleiding tevens de noodigè be scherming zal behoeven. Het merkwaardige is, ,dat Amerika dan ook tevens groot be lang zal krijgen bij een ordening der zaken in Palestina, hoewel een deel der Ameri kanen juist achter de Zionistische politiek staat, welke in conflict komt met de aspira ties der Arabieren. Het ligt voor de hand, dat de aanleg van deze olieleidingen van commercieel standpunt uit bezien, valt toe te juichen. Echter, hoewel de Amenkaansche- en Engelsche oliebelangen samengaan, is het de vraag in hoeverre Engeland, dat in het Midden Oosten speciale concessies heeft, zich niet door de Amerikaansche aspiraties eeaiigszins voelt verdrongen. Gedurende den oorlog was de samenwerking tusschen Brit sche- en Amerikaansche maatschappijen zeer nauw. En in 1943 streefde Harold Ickes, een bekend Amerikaansch petroleum-specialiteit, naar een internationale organisatie, ten doel hebbende de exploitatie van alle oliegebieden. In September 1945 kwam een nieuwe over eenkomst tusschen Amerika en Engeland tot stand, waarbij besloten werd, dat de inter nationale petroleum vraagstukken door een gemeenschappelijke commissie behandeld zouden worden. Uiterlijk ziet het er dus wel naar uit. dat de Britsche en Amerikaansche petroleum politiek samengaat, maar men zal toch moeten afwachten in hoeverre de re geeringen der beide banden er hun fiat aan geven. Rusland, dat bij een tractaat van 1920 ook olieconcessies heeft in Perzië, en drin gend behoefte heeft aan uitbreiding der olie bronnen, ziet dus in de penetratie van Brit ten en Amerikanen een gevaar, en voelt zich bedreigd door de „imperialistische" politiek, temeer waar bijna 85% van de oliereserves in Amerikaansche- en Engelsche handen zijn. De bezwaren .van Frankrijk tegen de nieuw gesloten petroleum-overeenkomsten waarbij de Fransche oliebelangen belichaamd zijn in de „Compagnie Fran<;aise", komen hierop neer, dat de overeenkomst van 1928 daardoor ge schonden is. Volgens de overeenkomst van 1928 was o.m. bepaald, dat behalve Amerika, Engeland en Nederland ook Fransche maat schappijen zouden deel hebben aan alle ont ginningen binnen de grenzen van het vroegere Ottomaansche rijk, dus niet zouden streven naar concessies in wat bekend staat als het „roode-lijn-gebied". De Compagnie Frangaise is voor ongeveer 35% in het bezit van de Fransche regeering en wordt als een instru ment van de regeeringspolitiek beschouwd. Resumeerende, valt te constateeren, dat Amerika momenteel de leiding heeft geno men inzake de internationale petfoleum- politiek en dat Rusland, hetwelk zijn belan gen geschaad, acht, zich zeker tegenover het Amerikaansche streven zal verzetten. OOK MARKEN IS VOLKOMEN INGESNEEUWD In Volendam staan ongeveer honderd hui zen tot aan de dakgoot ingesneeuwd. De be woners, die hun huizen willen verlaten, moeten nu het dakraam als voordeur ge- bruliken. Wie bij het afdaler naast de plan ken of ladders stapt, zinkt weg in de sneeuw en moet met touwen worden bevrijd. Vijf huizen zijn zelfs volkomen ondergesneeuwd. De bewoners moesten met touwen en ladders uit hun benarde positie worden bevrijd. De stuifsneeuw dringt door de kleinste spleten heen en bedekte in den loop van den nacht de bedden met een 20 centiimeter dikke vacht. Het ijs in de haven zakt onder den zwaren witten last steeds dieper weg. De vastge klemde tjotters dreigen straks te worden ver morzeld tot waardeloos hout. Al enkele da gen zit Volendam zonder melk en ook de aardappelen zijn bijna op. De voedseltoe stand is er echter nog niet nijpend, al wordt er niets meer aangevoerd. Erger is het op 't eiland Marken. DLt is slechts te voet bereik baar. Uit den Noord-Oostpolder komen stof- en zandwolken aanwaaien. Het ergste is, dat er geen kolen meer zijn*. Op Marken is het nog nooit zoo erg geweest met de sneeuw. Post komt er niet meer, evenmin als in Vo lendam, Edam en de anlere kleinere plaats jes in die streek. De vele sneeuwbanken op den weg van Amsterdam naar Purmerend zou mn heden met „bulldozers" trachten op te ruimen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3