Nieuwe spelling wordt op 1 Mei ingevoerd 't Verklaarde J uitzicht Atoombom en opbouw van 't Nederl. leger Russen draaiden om als een blad aan 'n boom NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 12 FEBRUARI 19» AAN DEN CHAOS MOET EEN EINDE KOMEN (Van orazen Parlemehtsr-edacteur De nieuwe spelling op 1 Maart in te voe ren, zou wat vroeg zijn. Haar op 1 April in te voeren zou „te gek" zijn. En daarom ligt het in het voornemen der regeering, de nieuwe spelling op 1 Mei in te voeren. Met deze mededeeling besloot gistermiddag in de Eerste Kamer minister Gielen zijn rede voering over het wetsontwerp, dat voor schriften wil geven met betrekking tot de schrijfwijze van onze taal. Zooals men weet, wordt deze spelling al sinds 1934 op de scho len onderwezen. De minister van Onderwijs was het dius, die het ontwerp verdedigde. Dit mocht ech ter niet afdoen aan de juistheid van de op merking, welke prof. Woltjer (AJt.) maakte, dat de spelling maar niet een zaak van het onderwijs is, doch een zaak van het geheele volk, een nationale zaak. Wat wij hier be spreken, aldus prof. Woltjer. moest eigenlijk Kabinetspolitiek zijn Dit was niet het eenige bezwaar van dezen spreker tegen het wetsontwerp. De regeling, welke het bevatte, was aangekondigd als een compromis. Maar, vroeg prof. Woltjer, is het dat wel? Het is'daarom al geen compro mis, omdat het inhoudt de spelling-March ant met alleen dit versohil, dat de buigings-,,n" facultatief wordt gesteld. Later, bij de beantwoording, bleek de minister van oordeel, dat we hierbij toch wel degelijk met een compromis te maken hebben. Dit was trouwens maar een grief van prof. Woltjer tegen het aanhangige ontp werp. Bij deze regeling, aldus de A.R. spre ker, wordt de gemakkelijkheid als maatstaf genomen, ziet men het verschil tusschen schrijf- en spreektaal over het hoofd en worden toekomstige moeilijkheden niet ondervangen. In dit ontwerp, besloot prof. Woltjer, wordt achteraif gelegaliseerd het geen sinds verscheidene jaren op niet legale wijze is tot stand gekomen. Hij zou zijn stem aan het ontwerp dan ook niet kunnen geven. Was prof. Woltjer gisteren de eenige, die zich tegen de regeling uitsprak, .de andere sprekers waren met, hun instemming niet allen even geestdriftig. Hierover was men het eens, dat aan den chaos niu eens een eind moet komen. Volgens een der sprekers was het „een absurde toestand", een uit drukking, welke de minister overnam. Alle sprekers hadden, elk op zijn terrein, met de moeilijkheden te kampen gehad. De heer Zegering Hadders (P.v.d.V.) wist ervan mee te praten als wethouder van Ónder wijs in Emmen,; de heer van Velthoven (K.V.P.) wist het zijne als leeraar aan een lyceum in Den Bosch; voor de P.v.d.A. sprak prof. Donkersloot, hoogleeraar in de Neder- landsche letterkunde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam; en voor prof Woltjer, die de rij besloot, sprak nog de heer Koejemams (C.P.N.), die vertelde, als journalist met de vereenvoudigde spelling geen slechte ^rvarini?^ hp-hben opge daan. Prof. Donxeisloot gai een DeiangweKker.d college over de verbuigings-„n", waarvan hij de afschaffing een verlies noemde, al zal hij er zich bij neerleggen. De facultatieve „n", zei hij, wordt feitelijk om hals ge bracht, een opvatting, welke ook zijn ambt genoot Woltjer vertolkte. Veel verwachtingen hadden 'enkele spre kers van de in het uitzicht gestelde woor denlijst, welke de geslachten zal aangeven. Gaarne wilde men weten, wanneer deze lijst tegemoet zou kunnen worden gezien. De minister echter meende de verwachtingen, welke men van deze woordenlijst had, iet wat te moeten temperen. Er zal steeds ver schil over de geslachten blijven bestaan, waarvan de schrijtfwijze der grooter auteurs een aanwijzing is. Wel ligt het in de bedoeling, dat de com missie voor de woordenlijst zoo spoedig mogelijk nadat het ontwerp is wet gewor den, zal worden samengesteld. Het werk der commissie wordt stellig versneld, door dat daarin, ook figuren zullen worden opge nomen (zooals dr van Haeringen)die in de materie zijn i/ngewerkt. Ook aan de lijst van geografische namen wordt spoedig begonnen, maar binnen een jaar zal, meende de minis ter, toch wel geen resultaat te zien zijn. Vermelden wij nog, dat een spreker aan drong op het geven van regels voor het gebruik van hoofdletters en dat men als een voordeel eener definitieve regeling der schrijfwijze zag. dat langs dezen weg onze cultuur gemakkelijker toegankelijk wordt. Vandaag wordt nog evèn gerepliceerd, waarna, naar aangenomen mag worden, het ontwerp zal worden aanvaard. Het laat zich aanzien, dat daarmede een* (misschien toch nog voorloopig) einde is gekomen aan de speHingdebatten gedurende een reeks van jaren in ons parlement. De debatten werden gisteren op de tribune bijgewoond door den oud-minister van Onderwijs dr van BoLkestein en door den spellingdeskundige dr Höweler uit Amster dam. Voor de vergadering begon wenschten de Kamerleden prof. Anema, die gisteren weer presideerde, geluk met zijn 75-sten verjaar dag op Maandag j.L Regeeren is vooruitzien. Dat heeft ook deze landbouwer door, die alvast de noodige boonenstaken in gereedheid brengt teneinde straks paraat te zUn. Cassatie in vijf doodvonnissen uitgesteld De Raad van Cassatie heeft de uitspraken in de zaken tegen C. A. Kooymans uit Rot terdam, A. de Vries uit Oostwold, H. W. Verwaijen uit 's Heerenberg en H. G. Mons uit DokikUm, die allen tot de doodstraf wa ren veroordeeld wegens het deel uitmaken van executiepelotons der Duitschers, tot 26 Februari a.s. uitgesteld. De proc.-fiscaal prof. mr Langemeyer had ontslag van rechtsvervolging geëisöbt omdat verdachten deel uitmaakten van de Ord- nungs-Folizei en een beivel hadden uitge voerd. De steenkoolproductie in het Ruhrge- bled bedroeg op 28 Jan. 222.000 ton en in de Fransche zone 32.000 ton per dag. BEPERKING VAN AANTAL VRIJWILLIGERS Nog in het jaar 1947 wordt het aantal oor logsvrijwilligers belangrijk verminderd, wor den de opleidingen in Engeland beëindigd en worden verschillende organen, tijdens of kort na de oorlogsjaren ontstaan, opgeheven of tot een minimum omvang teruggebracht. Deze mededeelingen heeft de minister van Oorlog gedaan in de thans aan de. Eerste Kamer gezonden Memorie van Antwoord. In deze memorie wordt1 de taak der regeering aldus omschreven, dat zij den opbouw van het defensieapparaat met kracht ter hand moet nemen op zoodanige wijze, dat eenerzijds zoo spoedig mogelijk de noodige eenheden be schikbaar zijn om in de militaire behoeften te voorzien en anderzijds bij dien opbouw een zoodanige soepelheid wordt verkregen, dat, het militaire apparaat zich doeltreffend kan aan passen aan het karakter, dat, naar verwacht moet worden, de toekomstige oorlogvoering dragen zal. De minister is van oordeel, dat, hoe het ka rakter van de toekomstige oorlogvoering ook zal zijn, behoefte blijft bestaan aan een groot aantal voor den militaren dienst geoefende mannen. Met plannen voor de organisatie van het leger wil de minister niet wachten op de uitkomst van het atoomonderzoek, al zal de toepassing van atoomenergie zeker op de oor logvoering van invloed zijn. Het is mogelijk, schrijft de minister, dat om financieele en andere overwegingen de oefen-, sterkte van het leger de eerstkomende jaren lager gehouden moet worden dan hij wen- schelijk acht. Het leger zal echter worden uit gerust met het beste materieel, dat verkregen kan worden. Wat die materieelvoorziening betreft, lezen INT. HOF VAN JUSTITIE 5 i 6 WEKEN BIJEEN Een dag later dan in de bedoeling lag *s gisteren het Int. Hof van Justitie onder voor zitterschap van J. G. Guerrero in het Vre despaleis te Den Haag bijeengekomen. Waar schijnlijk zal het Hof zijn bijeenkomsten ge durende 5 èk 6 weken voortzetten. Er staan slechts kwesties van administratief en regle mentair karakter op de agenda. HOOVER BELOOFT DUITSCHLAND MEER ETEN. Hoover heeft bij zijn vertrek van Duitsch- land naar Oostenrijk gezegd, dat er maatre gelen genomen zullen worden om den Duit- schen voedselnood te lenigen. Behalve door middel van geïmporteerd voedsel zal dit moeten geschieden door vergrooting van de 1 Duitsohe landbouw-capaciteit. De vredesverdragen we in de Memorie dat de directe 'en noodza kelijke behoeften zijn gedekt: 1. voor oefeningsdoeleinden in Nederland door aankoop van het materieel van een Ca- nadeesche divisie, alsmede ter aanvulling eenig materieel van Engelschen oorsprong; 2. voor de behoeften in. Indië döor aankoop van Engelsch oorlogsmaterieel en eenig ma terieel uit andere landen. Ook heeft de regeering Canadeesch mate rieel zeer voordeelig overgenomen. WEG MET TEGENSTELLING TUSSCHEN BADGASTEN EN ZANDVOORTERS. Om de tegenstrijdige belangen van de Zand- voortsche bevolking en de badgasten te over bruggen is gisteren door den C. der K. in N.-Holland, dr J. E. baron de Vos van Steen- wijk het strandschap Zandvoort geïnstalleerd, waarin vertegenwoordigd zijn de dep. van Binnenl. en Soc. Zaken en de gemeentebe sturen van Amsterdam, Haarlem en Zand voort. SOEKAWATI BEZOEKT FABRIEKEN TE EINDHOVEN. De president van Oost-Indonesië, Soekawati, en mevr. Soekawati, hebben gisteren en van daag bezoeken gebracht aan de tabaksfabrieken van Mignot en de Block te Eindhoven. Toen Senator Arthur Vandenberg, de voor zitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van den Amerikaanschen senaat een dezer dagen sprak over de ontwapening, liet hij zich o.a. ontvallen, dat er reeds te veel woorden verdraaid waren te Jalta en te Pots dam, en hij verklaarde daarbij tevens, dat Amerika geen genoegen zou nemen met liefe lijkheden van achter het „ijzeren, gordijn". Als men nu weet, dat Potsdam om zoo te zeggen het startpunt was waar Engeland, Amerika en Rusland besloten tot de instelling van den raad van ministers, aanvankelijk uit 3, later uit 4 leden bestaande en dat het embryo der vre desverdragen vanaf dien tijd dateert, vraagt men zich toch wel met eenige aarzeling af, of aan de thans onderteekende vredesverdragen een veelbelovende toekomst beschoren zal zijn. Men heeft er overigens lang genoeg over gedaan, eerst te Potsdam, daarna te Londen, later in het Palais du Luxembourg, te New York en als eindhalte Parijs, waar dan op 10 Febr. 1947 de vredesverdragen ondertee kend werden voor de 5 landen, die als As- satellieten tegen de geallieerden den oorlog voerden. Het woord „vredesverdrag" krijgt een eenigszins ironische tendenz, als men bedenkt, dat de ociderteekening in de respectieve lan den sterke nationalistische reacties tengevolge heeft gehad. Wannéér wij ons afvragen, in hoeverre het aan Italië opgelegde vredesver drag billijk en zakelijk is, dient men daarbij voor oogen te houden, welke rol Italië in den oorlog heeft gespeeld. Het is waar, dat Italië onder de belachelijke hypnose van Mussolini de bondgenoot van Hitier en het nazidom werd, anderzijds keerde het zich uiteindelijk tegen Mussolini en slaagde erin, zich van de fascistische ketenen los te maken. Hei. vre desverdrag, dat Italië thans onderteekend heeft, en waarvoor uiterst geringe animo be stond de verantwoordelijkheid op zich te nemen, bevat zeer harde voorwaarden, die gezien de emotioneele politiek van het land en de moeilijke economische omstandigheden, waarin het verkeert, weinig geschikt zijn om een betere politieke verstandhouding met de Westersche democratische mogendheden te be werkstelligen. Het Italiaansche volk heeft schuld, maar het Duitsche volk draagt toch -veel meer de verantwoordelijkheid. De onder- teekening van de vredesverdragen met de 5 vroegere As-satellieten beteekent dus het her stel van den vredestoestand in geheel Europa, uitgezonderd dan Duitschland en Oostenrijk. Maar er is nog een tusschenstadium van 90 dagen, omdat de 5 verdragen nog moeten wor den geratificeerd en de betreffende documen ten bij het secretariaat van den raad van mi nisters van buitenlandsche zaken moeten wor den ingediend. En aleer de ratificatie een feit wordt, moeten de verdragen nog aan de par lementen ter goedkeuring worden voorgelegd. Hoewel men in het algemeen kan zeggen, a at voor Italië, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Finland aan een toestand van onzekerheid een einde is gekomen, een mindere mate. van af hankelijkheid en directe of in de toekomst te realiseeren bevrijding van de bezetting door vreemde troepen, is deze liquidatie weinig moedgevend. Het typische is, dat er „faute <ie mieux"" grensregelingen getroffen zijn. die door de verschillende partijen nog niet als defini tief worden beschouwd. In het bijzonder geldt dit ten aanzien van den vrijstaat Triëst, waar mede de betrokkenen wel genoegen hebben moeten nemen, doch welk instituut ~de kiem voor allerlei politieke moeilijkheden- in zich bevat. Men behoeft de historieï^haar na te gaan, om in te zien, dat de relativiteitstheorie op de vredesverdragen sterk van toepassing is, en dynamische wetten bindende bepalin gen van vredesverdragen in de practijk weer teniet doen. En grenzen heen en weer schom melen, evenals de zee, die politiek heet! De reacties in Italië zijn een graadmeter voor de verwikkelingen in de toekomst. Graaf Sforza, de minister van buitenlandsche zaken, heeft dan ook -uitdrukkelijk verklaard, dat de on- derteekening van het verdrag door de Italiaan sche regeering geschied is onder voorbehoud, want dat de constitueerende vergadering er haar goedkeuring nog aan moet hechten En de zitting Üier vergadering werd als protest gis" teren gedurende een half uur geschorst. Stu denten, die betoogingen houden en een aanval doen op de Zuid-Slavische legatie, pogingen, te demonstreeren voor de ambassades van Engeland, Amerika en Frankrijk, de moord op generaal de Winton, Britsch bevelhebber te Pola in Istrië en het zich tooien met het fascistisch insigne wider den wanhoopskreet, „leve de Duce", beteekenen een zonderling antwoord aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken Bidault, want deze heeft den Italiaanschen gedelegeerde op het hart gedrukt, dat de onderteekening van het vredes verdrag de loyale uitvoering van alle voorwaarden in zich sloot. Van zijn kant, heeft Lupi de Saragna aan Reuter ver klaard, dat Italië gedwongen werd een verdrag te teekenen, waarvan het eigenlijk geen deel heeft, zoodat de 10e Februari een nationale rouwdag werd. Het zal moeilijk zijn, een tweede „Versailles" te vermijden! KLEINE NATIES KUNNEN NU OOK MEESPELEN Als een blad aan den boom zijn de Russen omgedraaid, die hun land op de conferentie der plaatsvervangers in Londen vertegen woordigen. Goesef, die tot nu toe hardnekkig te keer was gegaan tegen de voorstellen der andere mogendheden, kleine geallieerde naties als Nederland, België. Noorwegen ed., óók een stem in het kapittel te geven, dat de vredesverdragen opstelt, kwam gisteren n.l. opeens met een mededeeling van ge-heel tegengestelde strekking. Mijn regeering, zoo zei hij, is ervan overtuigd dat er, met be trekking tot de kleine landen, een breeder standpunt ingenomen moet worden. Wij dienen hen ook in te schakelen, te raad plegen en van hun inlichtingen gebruik te maken bij het opstellen van de verdragen. De vorm waarin dat zou moeten geschieden stond Goesef nog niet duidelijk voor den geest, maar voor de komende dagen kon digde hij nieuwe voorstellen aan* EQet punt had dagen lang de gedelegeerden gescheiden gehouden. Geen wonder dat de verbazing en opluchting groot waren. Het Amerikaansche voorstel over de pro cedure werd voorts besproken. De Ameri kanen willen, dat de plaatsvervangers vier weken na de conferentie van Moskou samen komen, om het eerste ontwerp van het vredesverdrag op be stellen. Zij willen daar bij 18 geallieerde landen uatnoodigen om aan dit werk deel te nemen. Het voorstel „bevoegde Duitsche autori teiten" te hooren ontlokte veel discussie. Frankrijk en Rusland waren tegen. De standpunten deir geallieerde regeerin gen zullen in alphabetisohe volgorde aan de ministers van Buitenlandsche Zaken worden voorgelegd. De plaatsvervangers voor Oostenrijk twist ten over de vraag of aan het verbod van een „Anschluss" voor de toekomst ook een tot het voeren van pan-Germaansche propa ganda verbonden moet worden. De Russen waren vóór het laatste, de Amerikanen terwille van de vrije mee- ningsuitang tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3