(Txrttmnt Engeland voert opnieuw een grooten oorlog 't Blijft voorloopig nog maar doorvriezen Eind 1947 begint aflossing der vrijwilligers IDist <11 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1947 2e Serie, 2e Jaargang: vanaf 7 Mei 1945, No. 541 Abonnementsprijzen 0.26 per week t 1.10 per maana I 3.26 per kwartaaj (bij betaling p kwit verh m adm kosten) Ad verten tiëri t 0.15 per m.m Bij contract belang rijke korting Telefoonnummers; Dir. en Rea 20406 Administratie 227lf Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Christelijk-Natwnaal Dagblad voor Leiden en Omstreken N$tanluastifh Is oIk-Mmx-h myn b?H in teaJjenspoet* NU TEGEN DE KOUDE EN HET KOLENGEBREK De plannen der Engelsche regeering om de steenkoolcrisis te overwinnen hebben het aspect en de beteekenis van een militaire operatie gekregen. Aan leger en vloot is order gegeven, dat officieren en manschap pen uitgerust met vlammenwerpers zich bereid dienen te houden ten einde in te grijpen tegen de sneeuw, om de spoorwegen vrij te maken. waar dit noodig is. Er be staan plannen om op groote schaal leger- tractors en vrachtwagens voor vervoer van steenkool over de besneeuwde wegen te ge bruiken. Marinevaartuigen zullen steenkool schepen assisteeren om de Theems op te varen, indien moeilijkheden zich in verband met mist of andere oorzaken zouden voor doen. De eleetTiscn. oedrijver. zijn gewaar schuwd, dat de beperking van den stroom uitgebreid kan worden tot het geheele land met uitzondering van het Noorden van Schotland Gekaamd wordt, dat op den eersten dag der beperking 22.500 ton steenkool of 33 pet is bespaard. Ten einde electricitieit te be sparen en het beschikbare krantenpapier op peil te houden, zullen de dagbladen, Zon dag- en weekbladen in Engeland tot nader order terugkeeren tot hun oorlógsomvang, dat is de omvang, die gold vóór 22 Sep tember 1946. In de groote steenkoolmijnen in Schot land heeft men de productie gisteren in ver band met den hevigen sneeuwstorm moeten stopzetten, terwijl geen enkel kolenschip de Noord-Oostelijke havens heeft kunnen ver laten. Uit Manchester wordt vermeld, dat de industrie in het N.W. van het land practisch tot stilstand kwam. omdat de fabrieken, die eeen electrischen stroom gebruiken, haar Erger nog dan de situatie hier te lande, schijnt die in Engeland wat kolenvoorziening betreft. Met alle mogelijke wagentjes spoeden vrouwen en kinderen zich naar dV spoorwagons om toch maar snel geholpen te worden. - kolenvoorraden geleidelijk hebben uitgeput. De hoofdspoorlijnen tusschen Lancashire en de kolenvelden in Yorkshire zijn versperd door den nieuwen hevigen sneeuwval. On danks alle inspanninig is het nog niet gelukt den spoorweg voor het kolenvervoer naar dit belangrijke industriegebied vrij te krijgen. In Amerika volgt men dit offensief van _den bondgenoot uit den oorlog met groote belangstelling en zorg, zoo deelde het Witte Huis gisteren mede. De Amerikaansche bla den zijn evenwel van meening, ,,dat de toe stand een gevolg is van Engelands funda menteel zwakke economische positie." Drie Amerikaansche schepen voor Nederland Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is het Amerikaansche Victory- sohip „Gonzaga," dat momenteel aan de Westkust van Amerika ligt. toegewezen aan de N.V. Ver Ned. Scheepvaart Mij Het nieuwe schip zal de „Grootekerk" worden genoemd Een tweede schip, dat de „Grijps- kerk" zbu worden, is nog niet definitief toegewezen. De thans reeds in vaart zijnde „Gaasterkerk' was eveneens een Ameri- kaansoh schip. De V.N.S.M. had voor den oortog reeds twee turbiiroescbepem in de vaart met de namen „Gaasterkerk" en „Grootekerk." doch deze zijn in den oorlog veirloren gegaan ook b.b.c. kampt met kolen- schaarschte In verband met de kolenschaarschte zal de uitzending van het Concertgebouworkest ©p Zaterdagavond a.s. voor de B.B.C. niet doorgaan. Het ligt in de bedoeling het conr eert op platen op te nemen en zoo mogelijk op een later tijdstip pit te zenden. circulatie in frankrijk blijft stijgen. De Fransohe bankbiljettencirculatie is m de op 6 Februari geëindigde week met niet minder dan frs. 1.083 millioen gestegen tot frs. 74:4 milliard. De goudvoorraad daalde met ruim frs. 511 millioen tot frs. 20.7 milliard. Ex-president van Hoogen Raad voor 't Tribunaal Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal het Haagsche Tribunaal op 27 Maart de zaak behandelen tegen prof. J. van Loon die door den bezetter benoemd werd tot voorzitter van den Hoogen Raad der Neder landen. Het vormde juist een ernstige grief tegen dit college, dat. men de benoeming van prof. van Loon destijds aanvaardde. De behandeling der zaak zal waarschijnlijk een geheelen dag vorderen. GEN. SPOOR BEZOCHT K.M.A. TE BREDA Lt.-gen. Spoor heeft gasteren een bezoek ge bracht aan de Kon. Militaire Academie te Breda, waar hij voor de officieren en man schappen, die straks naar Indië gaan, een uit voerige uiteenzetting heeft gegeven over de militaire situatie in Indië. OOK BOOMKWEEKERSKNECHTS WILLEN KOLEN DELVEN iSade studenten en de groentekweekers heb ben thans ook eenige boomkweekersknechts èn wel uit Alphen aan den Rijn, zich beschik baar gesteld om gedurende de vorstperiode in de mijnen te gaan werken. „Karei Doorman" a.s. Dinsdag te Amsterdam Dinsdagnamiddag wordt het vliegdekschip „Karei Doorman" in A'dam verwacht, waar voorbereidingen voor een feestelijke ontvangst worden getroffen. Het schip brengt met een 450-koppige bemanning een groot aantal ex- krijgsgevangenen uit Indië naar-het vaderland terug. Ons compliment Met instemming zal door ieder kennis worden genomen van de mededeeling, dat door den minister van Oorlog, den chef van den Militairen Staf en generaal Spoor een regeling is getroffen betreffende de af lossing der oorlogsvrijwilligers en mariniers in. Indië. n het bijzonder eoht-er zal de instemming uitgaan naar de verlofregeling, welke is ge troffen voor de beroepsmilitairen van het. Koninklijk Nederlandsch-Inddsche leger. Volgens een woordvoerder van den staf van, generaal Spoor wordt met de afwerking van deze Laatste verlofregeling halverwege het' thans loopende jaar begonnen; blijkens de memorie van antwoord van minister Fièvez aan de Eerste Kamer zal dit zelfs nog dit voorjaar het geval zijn Het is in alle opzichten billijk, dat deze laatste militairen, zooals werd medegedeeld, in de reeks van verlofregelingen prioriteit zëlfs de hoogste prioriteit genieten. Hun diensttijd in de tropen is ditmaal wel bij- zondier lang uitgevallen, een diensttijd, waar in het aan herstel van krachten heeft ont broken, terwijl vooral wel in aanmerking genomen mag worden de periode in Japaiv- sdhe krijgsgevangenschap doorgebracht. Het werd algemeen reeds als onbevredi gend aangevoeld, d'at deze militairen door allerlei omstandigheden zoolang op .hun verlofregeling moesten wachten. Th ana schijnt aan diit wachten een zeker einde te zullen komen. Dodh ook de verlofregeling voor vrijwil ligers en mariniers zal met blijdschap wor den begroet, al zal men met den minister van oordeel zijn, dat dit niet gepaard mag gaan met verzwakking van het apparaat zelf. IN PARIJS VAN 'T ZELFDE LAKEN EEN PAK Volgens het KNMI te De Bilt zijn de ver anderingen, die in de laatste 24 uur in de luchtdrukverdeeling voorkwamen, onbetee- kenend. Zij oefenen dan ook geen invloed uit op het weer in ons land. Vanmorgeh was het vorstgebied uit het Noorden en Oosten weer doorgedrongen tot bij Parijs. Ook in Engeland daalde de temperatuur enkele gra den. De temperatuursverschillen zijn in ons stalin herkozen als opperste sowjet In alle districten, waar hij candidaat was gesteld, is Stalin eenstemmig gekozen als Opperste Sow jet. brand in antwerpschen dierentuin De Antwerpsche Dierentuin, een der mooiste ter wereld, is door brand geteisterd. Het museum en de bibliotheek werden in de as gelegdr De dieren loopen geen gevaar. KNIL-MILITAIREN GENIETEN ECHTER PRIORITEIT In ons blad van Vrijdag j.I. konden wij reeds aankondigen, dat binnenkort een offi- cieele verklaring kon worden tegemoet ge zien over de demobilisatie van onze troepen in Indië. Deze verklaring is thans afgekomen. Zij zegt, dat de aflossing van de oorlogsvrijwil ligers en van de mariniers, die zich thans in Indië bevinden, nog vóór het eind van het jaar begint. Daarbij zal rekening worden gehouden zoowel met den diensttijd in het algemeen als met dien in dé trbpen in het bijzonder. De norm zal doorgaans zijn een diensttijd vam ongeveer twee jaar in Indië. Dit is1 de korte samenvatting van een regeling, welke ontworpen is in de bespre kingen tussahen den minister van Oorlog, den chef van den Generalen Staf en generaal Spoor. Halverwege dit jaar zal voorts een aan vang worden gemaakt met de* verlofregeling voor de beroepsmilitairen van het K.N.I.L. verlaging der luchttarieven Op de Internationale luchtvaartconferentie te Montreal werd besloten tot verlaging der liichttarieven te komen, ondanks de stij gende exploitatiekosten. De Fransche ohansoniüère Lucienne Boyer is gisteren haar Amerikaansch toux- née begonnen met een optreden in N.-York. DAT in net Sted. Museum te A'dam een tentoonstelling wordt gehouden van schil ders der Bergensche school, ter nagedach tenis van den onlangs overleden Piet Boen dermaker. DAT ook te R'dam een plaatselijk Niwin- Comité is opgericht waarvan mr H. N. Wak- kie als secretaris fungeert. DAT volgens min. Vos, in zijn antwoord op desbetreffende vragen, het vervoer van v/ederopbouwarbeiders zooveel mogelijk ge schiedt met autobussen of bellenwagens, bij gebreke waarvan vrachtauto's met dekzeilen worden gebruikt. DAT het verzoek tot onmiddellijke invrij- heidsstelling van den ex-burgemeester van Anloo, J. Kooistra, die tijdens den oorlog een fel strijder voor de NSB was, door het As- sensche Tribunaal is afgewezen. DAT weer een Groningsche graanhande laar door den tuchtrechter veroordeeld werd tot f 20.000 boete en sluiting van zijn zaak gedurende 6 mnd., wegens het fraudu leus verhandelen van 81 ton graan. DAT den premier van Noord-Ierland, Sir Basil Brooke, in het parlement verweten is, voor zijn Nederlandsche reis openbare gel den te hebben gebruikt, maar de premier verklaarde de reis uit eigen zak te hebben betaald. DAT morgen en vervolgens eiken Donder dag om de 14 dagen de Ned. landbouwata- ché, dr Tj. Bakker van 20.3021 u. voor de BBC (golflengte 1796, 48, 41 en 22.47 m) landbouwpraatjes houdt. DAT, evenals andere R.-K. organisaties, de 35.000 leden vertegenwoordigende R.-K. Bouwvakarbeidersbond te Utrecht, den aanval van de EVC op kardinaal De Jong, als zou deze uitsluitend de kapitaalsbelangen behar tigen, heeft gelaakt. DAT de postzegels met opdruk „Cour in ternationale de Justice" niet in het Vredes paleis verkrijgbaar zijn, maar aan het ver zamelaarsloket van het postkantoor in Den Haag. DAT dë pont tusschen Gorkum en Sleewijk weer in dienst is gesteld. DAT de voortvluchtige 29-jarige admini strateur L. H. P., uit Noord-Scharwoude, f 6.000 van zijn werkgever verduisterde. DAT in de vacature G. Th. F. Hilkes (Bussum) benoemd is tot Statenlid van N.- Hqjland H. Bodde. DAT in de St.-Crt. van gisteren beschik kingen zijn opgenomen betreffende de huur prijzen van auto's en motoren, de gedeelte lijke doorbeerekening kinderbijslagpremie en het toekennen van subsidie aan Ned.-Ind. ondernemingen inzake de wachtgelduitkee- ringen aan gerepatriëerden. 1 DAT op verzoek eervol ontslag is verleend onder dankbetuiging enz. aan schout-bij nacht F. W. Coster. DAT aan de hoofdofficieren van den ma rine-stoomvaartdienst J. C. v. Pappelendam en P. Vlam op verzoek eervol» ontslag is ver leend. DAT benoemd is tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, G. Warndering Vinke te Bloemendaal, dir. stoomvaart Mij. „Oostzee". DAT de hoofdinsp. van den Arbeid J. G. Kraft te Groningen is toegevoegd aan den dir.-gen. van den Arbeid en deze bij afwe zigheid vervangt. DAT Fr. Russel te Tegelen dr L. v. d. Grinten te Venlo opvolgt als werkgever-lid van den R. v. A. DAT de productie der Limburgsche mijnen sinds November (801.423 ton) via December (718.314) in Januari is gestegen tot 833.027 ton. DAT de gemiddelde dagproductie der Lim burgsche mijnen in Januari 32.040 ton was tegen 24.205 in Januari 1946. Dat in Januari uit Duitschland 76.025 ton kolen werden ontvangen, uit Amerika 166.193 ton en uit Polen 18.045 ton. DAT deskundigen voor de geheele Neder landsche industrie over 1947 een export tot een waarde van f 800 millioen mogelijk ach ten en zelfs een cijfer van f 900 millioen niet is uitgesloten. DAT over 1947 een totale invoer in Neder land tot een bedrag van f 2,5 f 3 milliard wordt verwacht, exclusief de militaire uit gaven. DAT na de vorstperiode begonnen zal worden met den herbouw van het klein-se- minarie „Ypelaer" van het bisdom Breda te Dongen en deze gemeente een kapel voor het nieuwe seminarie schonk. De gisteren in de Egyptische legatie te Den Haag een drukbezochte receptie is gehouden ter eere van koning Faroek'% verjaardag. DAT aan A. E. Kauffeld op verzoek eervol ontslag is verleend als directeur van de N.V. Borneo Sumatra Handel Mij. DAT de hankbiljetten-circulatie in de af- geloopen week met f 25 millioen is inge krompen. DAT Vinton-Chapin is toegelaten als con sul der Ver. St. te Den Haag, Charles Gil bert als vice-consul der Ver. St. te R'dam en Mary S. Olmsted als vice-consul der Ver. St. te A'dam. DAT mej. P. L. Boot benoemd is tot kan selier der tweede klasse. DAT H. Lucardie herbenoemd is tot hono rair consul van Paraquay te R'dam. DAT de ministers van Oorlog en Marine overleg plegen over een definitieve regeling van den groetplicht voor militairen. DAT tengevolge van de zuiveringsrege lingen tot 1 Januari 1947 20 beroepsofficie ren en 32 reserve-officieren van de' Kon. Landmacht zijn ontslagen. DAT deze rubriek wordt vervolgd op pag 2 land gering. Vanmorgen om 9 uur meldde Vlissingen met 7 de hoogste en Twente, Leeuwarden en Eelde met 9 de laagste temperatuur. De overige stations meldden 8 graden. Er moet op aanhouden van de vorst gerekend worden. Het Joden-transport van de „Johan de Witt" Naar aanleiding van mededeelingen van den Australisohen minister van Immigratie, Arthur Calwell, dat zijn regeering niet de hand had „in de voorbereiding van de in scheping van Joodsehe emigranten op de „Johan de Witt", veraeemi de Ni e u w e Leidsche Crt het volgende van het directoraat-generaal van de Scheepvaart: Het transport van deze emigranten is in volledig overleg met de Australische Tegee- ring door middel van haar gezant in Den Haag geregeld. Aan boord van het schip be-vimden zich ruim 630 Joden, aflitem voorzien, van geldige visa. Zij reizen naar Australiëi Voorts zijn er 70 Nederlandsche onderdanen aan boord, die eveneens naar Australië reizen en 170 passagiers voor Batavia. veertien-jarig meisje schiet haak vader dood. Een 14-jarig meisje in Missouri heeft haar vader doodgeschoten, omdat deze haar ver hinderde met een 13-jarigen jongen er van door te gaan. kolengebrek in amerika In het district Pittsburg in de VS. zfln 16 staalfabrieken gesloten, daar het brongas voor huishoudelijke doeleinden zal worden gebruikt. Hierdoor worden 10.000 arbeiderswerkloos. En dit is de man, die ais gevolg van den Engelschen brandstoffennood, des nachts geen oog dicht doet: de minister van Energie Emanuel Shinweil. „Eigen schuld," zegt Churchill, doch Attlee ontkent het.... Aanhoudende vorst, aldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Lang zaam nog iets verder afnemende wind tus schen Oost- en Noord-Oost, zwaar bewolkt met een enkele verspreide opklaring. Plaat selijk lichte sneeuw, strenge tot matige vorst. zon en maan Donderdag 13 Febr. Zon op 8.01 en onder 17.48; Maan op 2.22 en onder 11.13 uur. Vrij dag 21 Febr. Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1