Tweede Rhapsodie van Liszt voor n glas melk Terreur in Palestina Nijpe/id tandheelkundig tekort in Nederland Den HaagSchrik der internat, misdadigers NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 11 FEBRUARI 19f" MUSICI BIJ DE BOEREN IN OORLOGSTIJD Het leven van den musicus in oorlogstijd is niet zoo eenvoudig geweest als men wel eens aanneemt. De musicus is de man, die „aan den weg timmert" en derhalve afhan kelijk is van publiek en Overheid. Tijdens den oorlog eeft de Duitsche bezetting dan ook niet nagelaten te trachten deze cultuur-' dragers in haar greep te krijgen en in te schakelen in de propaganda voor het Groot- Duitsche Rijk. Dat velen van hen zich niet aan dien greep konden onttrekken, ligt voor de hand en moet anders beoordeeld worden dan de houding van een ambtenaar, die onopvallende verschijning in het groote maatschappelijke geheel zonder dat zijn positie in gevaar kwam, steeds de grootste soepelheid t.o.v. den bezetter toonde en niet naliet elke Duitsohe verordening tot in de perfectie uit te voeren. De musici werden na den oorlog voor korten of langen tijd ge schorst, met openbaarmaking van het von nis in de dagbladen, de „plichtsgetrouwe" ambtenaren konden blijven zitten of werden na eenige weken „staking" weer teruggeno men, echter zonder openbare- mededeeling. Zij hadden immers getracht te sabotee- ren (Sic.). Tot deze ontboezeming kwam ik, toen ik dezer dagen op- bezoek was bij een onzer veelbelovende jonge pianisten, Elisa beth Everts. Deze ras-musicienne heeft ook de ellende van den oorlog meegemaakt, doch heeft naast de vervelende ook de prettige herinneringen, waarover zij mij een en ander vertelde. Eerst echter iets over haar zelf. Op gevoed in een kunstzinnig milieu haar vader was letterkundige en haar moeder celliste kreeg zij reeds van haar 7e jaar af muziekonderriöht. Twaalf jaar oud werd ELISABETH EVERTS zij een uitzondering op dde» leeftijd reeds toegelaten als leerlinge aan het Kon. Conservatorium voor Muziek te 's-Graven- hage, waar zij in de pianoklas kwam van den bekenden paedagoog Karei Textor. Haar M.U.L.O.-studie werd onderbroken en alles op muziek ingericht. Na den dood van Textor nam zij eenigen tijd privé-lessen bij Goe- mans, waarna zij zich op 17-jarigen leeftijd onder leiding stelde van Nelly Wagenaar aan het Conservatorium te A'dam. In 1941 21 jaar oud behaalde zij het einddiploma met onderscheiding, in 1942 den Röntgenprijs, ter wijl in 1943 het solo-examen volgde. Tijdens den oorlog moest zij terwille van de Duitsche strategie evacueeren uit een fraaie woonwijk bij Scheveningen. Het groot ste gedeelte van het meubilair, inclusief de vleugel, werd opgeborgen en met enkele schamele resten nam zij met haar familie in trek m een woonschuit onder Hazerswoude. Het was in den hongerwinter 1944, dat zij „den boer op" njoest, in haar omstandighe den een tragische noodzaak. Zij had n.l. niets om aan te bieden, noch kleeddng, noch geld. Niet ver van de woonschuit af trof zij echter een boer, die niet alleen de beschik king had over twee vleugels, maar boven dien zeer muzikaal was. -Het gebeurde vaak, dat hij na het melken van de' koeien, thuis een groot pianowerk onder handen nam. Op zijn verzoek speelde Elisabeth Everts de po pulaire tweede Hongaarsche Rhapsodie van Liszt en als belooning kreeg ze daarvoor een glas volle melk. Een dergelijke aanlokkelijke „uitwisseling" deed haar natuurlijk beslui ten den boer-musicus nog eens te bezoeken. Op een middag trof zij echter nog meer kapers op de kust. Bij haar komst aan de boerderij zaten n.l. Frits Schuurmah, diri gent van het Residentieorkest en de meester- pianist Oor de Groot achter de beide vleu gels en speelden vroolijke muziek, terwijl de boer en Jan Prins, solo-fluitist van ge noemd orkest, luisterden. Ook deze musici waren in dien tijd blijk baar zeer gesteld op een glas volle melk. Zoo was het leven van den musicus in oorlogstijd. Een musicus, die niets had aan te bieden dan zijn kunst, in de hoop, dat de periode na den oorlog hem weer de gelegen heid zou schenken een meer menschwaardig leven te leiden. Na de bevrijding, ja, dan /zou het weer goed worden voor den Ned. musicus; dan zou hij weer Mendelssohn, Mahler, Hindemith, Strawinsky en Rach maninoff kunnen spelen. Dan Ook Elisabeth Everts dacht zoo en in ze keren zin is het haar gelukt. Na den oorlog heeft zij, groot bewonderaarster van de Sla vische muziek als zij is, Rachmaninoff ge speeld en wel dien6 2e Pianoconcert met het Residentie-orkest, dat toen in Den Haag en Leiden onder leiding stond van haar ver loofde, den veelbelovenden dirigent Yvon Baarspul. De liefde voor de Slavische mu ziek manifesteert zich in haar tempera ment. Haar spel is vurig, warm en tintelend van speelvreugde en haar techniek is bok in alle details verzorgd. Het optreden met bijna alle plaatselijke orkesten in Nederland en het tournee met den violist Willem Noske werden dan ook een ongekend succes. Bin nenkort zal zij in Den Haag, in samenwer king met Louis van Tulder, een serie school- ooncerten geven én ik twijfel er niet aan, dat de schooljeugd niet alleen door haar persoonlijkheid, maar ook door haar spel zal worden gegrepen. Met deze pianiste is onze pianocultuur nog niet dood, maar draagt nieuw leven in zich. Helaas is de' kunst nog-"steeds het stiefkind in onze Ned. samenleving. Moge dit spoedig veranderen, in het belang van onze eigen, talentvolle, jonge musici. Corn. Basoski. VALSCH GELD-FABRIEK VAN HIMMLER ONTDEKT (Van een onzer verslaggevers) „Commission Internationale de Police Cri- minelle, Service de documentation sur les oontrefagons et falsifications, Office délégué la Haye" leest u op een glazen deur in het gebouw Raamweg 47, Den Haag, waarin de Afdeeling Politie van het departement van Justitie is gevestigd. Het is een simpele aanduiding van het zeer belangrijke feit, dat DenN Haag wereld centrum is voor het opsporen van verval- schingsmisdaden; dat elke falsificatie op elk gebied, waar ter wereld ook begaan, hier met de origineele exemplaren van bankbil jetten, paspoorten, identiteitsbewijzen en alles wat er maar voor namaken in aanmer king komt, geconfronteerd wordt en uit de verkregen resultaten aanwijzingen voort vloeien, die tot opsporing van den dader kunnen leiden. Het was de Nederlandsche goede naam op dit speciale gebied, die de, het vórig jaar te Brussel gehouden Internationale Conferen tie van genoemde Commissie, wier zetel in Parijs is, deed besluiten „le Service sur les contrefagons et falsifications" als „Office délégué" in Den Haag te vestigen. Uit het verleden herinnert men zich nog wel den naam van de z.g. Valsahgeld Cen trale te Amsterdam, die verscheidene groote valschgeld-zaken tot oplossing bracht. Het „Office délégué" werkt nu samen met het Bureau Crimineele Voorlichting van de Afdeeling Politie. Dit bureau omvat de dien sten ter bestrijding van internationale mis dadigers, de bestrijding van den vrouwen handel en pornografie, den smokkelhandel van verdoovende middelen, de automobiel diefstallen en de falsificaten. Dit apparaat heeft een afschrikbarenden klank voor internationale misdadigers in Nederland. Het geheele politie-apparaat, zoo als het als onderdeel van Justitie aan den Raamweg is gevestigd, ressorteert onder den directeur-generaal van Politie, mr De Blé- court, wiens naam als Officier van Justitie vóór den oorlog ook al voldoende was om de linke knapen op hun hoede te doen zijn. Het is geen wonder, dat door de perfection- CHASSE-KAZERNE NIET IDEAAL MAAR TOCH GOE DBRUIKBAAR Minister Fiévez antwoordde de heer Schoo- nenberg (CPN) op diens vragen naar toe standen in de Chassékazeme te Breda, dat er wel lichte griep maar geen diphtherie ge- heerscht heeft. Aan de hygiënische toestan den wordt de uiterste zorg besteed en het komt inderdaad voor, dat de ramen niet met glas, doch met ander materiaal gesloten zijn. Bij de tegenwoordige glasschaarschte is dat niet vreemd. Verbeteringen worden nog steeds aangebracht, maar gelet op de geringe legeringsruimte in het land is het niet de be doeling de kazerne te doen ontruimen. Ér zijn vele huizen waar men slechter gelegerd is dan daar. NAM OOK AMERIKA PROEVEN OP MENSCHEN? De verdediging in het proces tegen de nazi artsen, te Neurenberg, heeft Amerikaaftsche artsen er van beschuldigd, eveneens proeven op menschenlijke wezens te hebben geno men, tegen den wil van de slachtoffers. De Openbare aanklager antwoordde hierop, dat, indien zulke proeven inderdaad in de VB. zijn genomen, er geen twijfel bestaat aan het misdadig karakter er van en een vervolging tegen de daders zal worden ingesteld. Het zal echter niets af doen aan de schuld van de Duitsche artsen. BENZINE-VERGUNNING VOOR AUTO- REIZEN NAAR FRANKRIJK. Nog steeds bezoeken Ned. autofmobüisten Frankrijk, zonder in het bezit te zijn van een benzine-credietbrief (lettre de crédit carburant E.C.I.T.O.) Van de zijde der Fran- sche autoriteiten wordt er met nadruk op gewezen., dat in Frankrijk de benzine-distri- butie nog onverminderd van kracht is, ten gevolge waarvan automobilisten, die niet in het bezit zijn van een benzine-credietbrief, onherroepelijk in moeilijkheden zullen komen. Het Tribunaal te Tenneuzen veroordeelde gisteren den ex-burgemeester van Terneuzen, G. il. Klomp, tot 31/2 jaar interneering, in gaande 10 Febr. 1947 en verbeurdverklaring vermogen tot f 10.000, wegens lidmaatschap van en propaganda voor de N.S.B. neering van de organisatie, de uitrusting en d® oprichting van het „Office délégué", het voor den oorlog reeds vermaarde bestrij- dingsapparaat tegen falsificaten, nieuwen bloei tegemoet moest gaan. Daardoor werd aan Nederland een groote dienst bewezen, want het internationale ac cent, dat vóór den oorlog op Weenen viel, werd naar Den Haag verlegd. Immers van 1924 tot 1937 was het internationale centrum ter bestrijding van falsificaten te Weenen gevestigd. In de Oostenrijksche hoofdstad was het de heer J. A. Adler, die de inter nationale bestrijding der falsificaten organi seerde. Het behoeft geen betoog, dat deze voor de nazi's het veld moesten ruimen, toen zij Oostenrijk bezetten. Hij vluchtte over Italië naar Nederland en staat thans aan het hoofd van het „Office délégué la Haye". Het Bureau Crimineele Voorlichting heeft reeds zeer belangrijk werk verricht door de bijzonderheden te onthullen over een ver- valsching, wat opzet en omvang betreft eenig in de historie van de misdaad. Indertijd is er al eens melding van ge maakt, hoe uit Duitschland gerepatrieerden er kennis van gaven, dat in het kamp Oranieniburg-Sachsenhausen de S.S., op be vel van Himmler-zelf, 140 mannen van ver schillenden landaard uitpikte, om, onder strenge bewaking, in een hypermodern in gerichte valschgeld-fabriek te werken. De Duitschers konden zich veroorloven hen goed te behandelen. Zij zouden, als het pro ductieplan afgewerkt was, allemaal uit den weg geruimd worden. Er zijn valsche waarde papieren voor zoo goed als alle landen ter wereld gemaakt. Dat er geen valsche Neder landsche bescheiden werden gedrukt, dan ken wij hoofdzakelijk aan het optreden van zes Nederlandsche typografen, die dat alleen door eendrachtige sabotage bereikten.. De omvang der productie blijkt echter uit het feit, dat er voor 200 millioen Pond Ster ling aan valsche Engelsche bankbiljetten werd nagemaakt. En prachtig nagemaakt! Ik heb een exemplaar van een 10-pond biljet gezien. Het doel van dit valsche geld was drieledig. De beste kwaliteit werd gereser veerd om er later betalingen mee te doen, de tweede soort bestemde Hitler voor de betaling van spionnen en Duitsche agenten, de derde soort zou gebruikt worden om boven Londen te worden uitgeworpen. Dat zou dan den economischen oorlog be teekend hebben. Het oprukken der Russen en de doorbraak bij Küstrin, deed de fabriek naar Retelzipf in Oostenrijk evacueeren. In zestien wagons werd alles vervoerd. Inleen berggrot onder gebracht, kwam de fabrifek niet weer in be drijf, door het oprukken der Amerikanen uit het Zuiden. De Duitschers besloten toen van het Engelsche geld 180 millioen pond te ver branden. Dat gebeurde in groote, met gaas afgedekte kuilen. Er was nog twintig mil lioen pond over. Daarvan werd 10 millioen pond uitgegeven. De andere helft zou naar Tsjecho-Slowakije gebracht worden, maar onderweg dreigde het convooi in verkeerde handen te vallen en de begeleiders hebben den geheelen voorraad -in een meer gedepo neerd. Briefjes van 10 pond kwamen later bovendrijven en de Amerikaansche soldaten gingen er jacht op maken, waardoor Scot land Yard gealarmeerd werd. De Haagsche Centrale kon haar Engelsche collega helpen, dank zij het feit, dat de bovengenoemde Nederlandsche typografen met een Engelsch bankbiljet uit Himmler's fabriek naar het Bureau Crimineele Voor lichting kwamen. Zij waren n.l. door den snellen opmars ch der geallieerde legers het bloedbad, dat te Ebensee onder hen aange richt zou worden, ontkomen. Het 10-pond biljet hadden zij in de voering van de schoenen gestopt en zoo medegenomen. Dit feit vestige de aandacht van de En- gelschen op Den Haag. Nadien kwamen er Fransche, Portugeesche, Deensohe en Noor- sohe politiechefs den dienst, het „Office"; het museum en de crimineele bibliotheek, die ook aan den Raamweg zijn onderge bracht, bezoeken. De internationale faam ging er reeds weer van uitl Naar aanleiding van een, in ons blad van. Dinsdag 28 Januari j.l. verschenen bericht onder den titel: „Niet Joden in Tel-Aviv gaan vluchten", dat begon met de woorden „De wereld is voor de Joden wel radicaal van uitzicht veranderd" zendt mr H. San ders, advocaat en procureur te Den Haag ons het volgende ingezonden schrijven: „Zegt gij dat wel, geachte redactie, zou ik geneigd zijn "te zeggen als gij schrijft dat „de wereld voor de Joden wel radicaal van uit zicht veranderd is" vergeleken bij „voor kort, toen de voor niet-rasgenooten vluchtende Jood een gewoon verschijnsel was". Vooral veranderd van uitzicht. Moesten b.v. wij Nederlandsche Joden tot voor kort ons verbergen of in Duitsche concentratie kampen verblijven, onzeker over het lot onzer nabestaanden, thans, vrij zijnde, heeft ieder onzer zijn rekening thuis en kunnen wij met zekerheid zeggen welk gezin geen leden telt onder de 6/7de van de Joodsche bevolking, die verloren is gegaan. Waren tot voor kort de Hunnen bewakers der concentratiekampen, thans valt aan de „displaced persons" de eer te beurt door onze geallieerden te worden bewaakt. Werden tot voor kort in Polen de 3 mil lioen Joden en duizenden niet-Joden door de Hunnen gelijkelijk uitgemoord, thans is Polen bevrijd en vluchten de 180.000 over gebleven Joden alleen maar ter ontkoming aan de pogroms, die de PóWsche niet-Joden nuttig achten als wapen in him onderlingen politieken strijd. Was tot voor kort het Palestijnsche Joden dom de trouwe en met zijn Jewish Brigade, de trouwste bondgenoot van Engeland, en verbond men daaraan het gerechtvaardigde uitzicht, dat Groot-Brittannië eindelijk zijn in 1917 gedane belofte zoude inlossen, thans confereert het met Yamal Husseini, die han delt op gezag van den zoo wonderbaarlijk ontsnapten Grootmoefti, die tot voor kort even trouw met Hitler collaboreerde als Soe- karno met den Jap. Thans moet den Ara bier de vruchtbaarheid worden toegescho ven, welke in het verwaarloosde land onzer Vaderen in 60 jaren door Joodsche handen uit de steenen is geperst; en thans deporteert of detineert Engeland onze kinderen, die niet langer de eeuwige kleine mindertieid in de landen der verstrooiing willen zijn en niet ten tweeden male een ongewapende prooi wil len vormen van het zich alweer reorganisee- rende nazisme. En als dan een groep jonge Joden uit den band springt, en, zich losrukkend uit de dis cipline van de wettige Joodsche leiding in Palestina, tot daden van terreur overgaat, en als dan Engeland termen vindt om de 50 Brditsche gezinnen 1) die in de Joodsche stad) Tel-Aviv wonen, te laten evacueeren en te stellen onder de veilige hoede van het Engelsche cordon, dat om die stad getrokken is, dan hebt gij wel gelijk, mijnheer de redac teur, als gij constateert dat de wereld voor de Joden wel radioaal van uitzicht is veranderd. Mr H. «Sanders. 's-Gravenhage, 29 Januari 1947. (Het was uiteraard verre van ons, toen wij de door mr Sanders aangehaalde woor den schreven, iets ten nadeele van de Joden te zeggen. Wat ons slechts frappeerde in de ontvoering van de Engelsche autoriteiten iti Palestina was déze verandering, dat voor hen de Joden beefden voor de niet-Joden en dat het nu andersom is. Wij constateerden dit, omdat we de houding van de Joodsche terroristen zoo goed begrijpen kunnen na alles wat er gebeurd is. Dat zij hun eigen zaak schaden, is een andere kwestie. Wij zijn ervan overtuigd, dat de niet-Joodsche wereld in de laatste jaren een groote schuld tegen over het Jodendom op zich laadde. Wij we ten ons krachtens opvoeding en aanleg vrij van elke smet van anti-semitisme. Mr San ders kan gerust zijn. Wij ziullen ons alleen maar verheugen in den „vrede over Israël". Andere tendenties zijn ons in de berichtge ving ten ^enenmale vreemd. Voorzoover daarover misverstand mocht zijn gerezen het, na het artikel van mr Sanders en ons antwoord, toch zeker weggenomen. Red.) 1) Vodgens de Briteche opgave wonden 1900 gezinnen urit Palestina geëvacueerd. Red. ORCHESTRE COLONNE NAAR PARIJS TERUG Het Orchestre Colonne keerde hedenoch tend met den Parijschen trein van zijn Neterlandsche tournée naar Parijs terug. N Daar hebben uw kinderen op gewacht Het geestige en leerzame kinderverhaal „MIJNHEER PIMPELMANS GAAT PAARDJERIJDEN" is in boekvorm verschenen. Maak dankbare kinderen en laat ze genieten van de allerkoddigste avonturen van Mhr Pimpelmans Het boekje omvat 52 pagina's, gedrukt op prima papier, met een stevige omslag in twee kleuren. Haal 't even af aan ons bureau NIEUWE LEIDSCHE CRT, HOOGEWOERD 103 of bestel het bij onze agenten en be zorgers. De prijs is uiterst laag gesteld en bedraagt voor abonné's slechts ƒ0.90 per stuk. I OP 6500 ZIELEN SLECHTS EEN TANDARTS! (Van een onzer verslaggevers) Eenigen tijd geleden meldden wij, dat alle tandartsen in Nederland, tot 35 jaar, in mi litairen dienst zouden worden opgeroepen, teneinde naar Ned.-Indië te worden uitge zonden. De eerste groep is zooals wij reeds meldden dezer dagen het m.s. „Johan van Oldenbarneveldt afgereisd. Hoewel wij begrijpen, dat minister Fiévez slechts in uitersten nood tot deze maatregel overging ook de weinige tandartsen in Indië zijn overbelast betreuren wij het feit, dat hierdoor de toch reeds zoo onvol doende tandheelkundige bezetting in Neder land een ernstig en knauw heeft gekregen. Terdege dient er rekening mee te worden gehouden, dat in de bezettingsjaren een be langrijk aantal praktiseer end e tandartsen overleden is, terwijl door de paralyseering van het universitaire onderwijs in 1944 en 1945 geen aanvulling heeft plaatsgevonden. Het aanvankelijk voornemen, om ten be hoeve van de volledige saneering der troe pen, die naar Ned.-Indië waren uitgezon den, ruim 100 tandartsen in dienst te roe pen, is in zooverre reeds gewijzigd, dat dit aantal thans gestegen is tot ruim 200. De laatste uitbreiding betrof een hoeveelheid van 48 tandartsen; 16 man per divisie. Niettegenstaande er in de meest urgente gevallen ten behoeve van de volksgezond heid uitstel wordt verleend, kan toch ge zegd worden, dat er alom in den lande een nijpend tekort aan tandheelkundige hulp is ontstaan, afgezien nog van. het feit, dat er van de noodzakelijke schooltandverzorging geen sprake meer kan zijn. Vergelijken wij de cijfers der verschillende landen, dan zien wij dat Denemarken, dat op vier millioen inwoners evenveel tandart sen heeft als Nederland, geen tandheelkun digen dienst voor het leger beschikbaar heeft. Canada had op ongeveer 12 millioen in woners 4500 tandartsen, van wie er geduren de den oorlog on geveer één-derde in militai ren dienst was. Niettegenstaande dit een zeer groot aantal is, bleven er ten behoeve van de burgerbevolking toch nog 3000 over, zoodat in.de periode, dat dit land in volle- digen oorlogstoestand verkeerde, voor de burgerbevolking één landarts per 4000 in woners beschikbaar was. Nederland slaat hier alle records. Door het in militairen dienst zijn van 200 tandartsen, blijft er voor de burgerbevolking slechts één tandarts op6 7000 zielen over! Dit feit moge de Staten-Generaal er toe brengen het wetsvoorstel tot verbetering der tandheelkundige opleiding, waarin de sug gesties van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde zijn ver werkt, zoo spoedig mogelijk tot wet te maken. De Fransche leden van de gemengde commissie van het cultureel accoord Frank rijkNederland keerden gisteren naar hiun land terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7