Zuinig, zuinig, zuinig.en nog eens zuinig Stroom van verkeersovertreders houdt aan NKUWC LEn>SCHE COURANT DINSDAG 11 FEBRUARI 194T Stadsnieuws MET KOLEN, GAS, ELECTRI- CITEIT EN WATER Een van de vele actueels nooden, waar mede ons volk thauns te worstelen heeft, is de brandstoffennood, een handicap, welke zich op vele terreinen van het dagelijksch leven doet gevoelen. Niemand heeft zich in den afgeloopen zomer durven voorstellen dat de vrede, wat de kolenpositie betreft, nog zulk een ellende zou brengen; men dacht zich wsllicht in een land, dat overvloeiende was van „melk en honing", terwijl men précaire omstan digheden min of meer uitschakelde. Maar, we zitten er mee en hoe en wanneer we er weer uit komen, is niet eens „voorwaarde lijk", laat staan met zekerheid te zeggen. Hard, heel hard is er in de laatste dagen in ons koude, bevroren land door nijvere mannen, die het ook niet warm hadden, gezwoegd om zoo spoedig mogelijk in de dringende behoeften van het volk te voor zien. In de pers hebben we kunnen lezen, mét welk een onverwoestbare ambitie onze mijnwerkers hun Zondag gegeven hebben, omdat zij ervan overtuigdcwaren, dat naast de leiding van den Almachtige het al dan niet voortduren van den nood van hun prestaties afhing. Zij werkten en wij hebben hun „geste" gewaardeerd en warmte gekregen, alhoewel wij met de handen in 't haar bleven zitten. Wij zijn weer eens bij Leidsche kolen- handelaren geweest en troffen iemand aan, die reeds tientallen jaren in 't bedrijf werk zaam is en dus wel eenige ervaring heeft. Deze vertelde ons, dat de Regeering over den steun van de Vakgroep Goederenver voer niet had te klagen. Toen deze instan tie vernam, dat het kolentransport werd gestagneerd, zoowel per schip door de be vroren binnenwateren als per trein door den hevigen sneeuwval op sommige plaat sen, heeft zij geen moment geaarzeld om de Regeering ruim 2000 auto's ter beschik king te stellen. Zoo reed een reeks zware vrachtauto's over onze gladde wegen naar de beroemde mijnen om het zwarte goud over het geheele land te verspreiden en de bevolking weer te laten genieten van de behaaglijke haardwarmte. Het is een feit, dat het vervoer van kolen per vrachtauto niet zoo „geriefelijk" is als per trein, waar de te vervoeren hoeveel heden grooter zijn, en dat de vervoerders het onverwachte verzoek liever niet had den zien gesteld, doch ook zij wisten waar om het ging, en zagen hun bevestigend antwoord als een moreelen plicht. Maar "zouden we den Ned. Spoorwegen niet allen lof toezwaaien? We behoeven maar één cijfer te noemen en we zijn er van overtuigd, dat ook hüii de kroon op het werk niet zal worden onthouden. Ver leden maand transporteerden de N.S. meer dan 20.000 ladingen kolen. Goede wijn be hoeft geen krans. Indachtig aan dit gezegde zullen we ons prijzen niet voortzetten en gaan zien, hoe we er nu feitelijk voorstaan. Het betoog van onzen zegsman was inte ressant, we zouden bijna de idee krijgen, dat we nog tien mud in het vooruitzicht hadden. Zoo is het toch niet. Het Rijks- kolenbureau hoopt deze maand iedereen nog een mud kolen te kunnen doen ver strekken. Natuurlijk behooren ziekenhuizen, rusthuizen e. d. tot de voorrangsgevallen. De cokes op de Gasfabriek is op, maar de cokes, welke nog gefabriceerd wordt, zal worden verdeeld onder bovengenoemde in stellingen. Zooals men weet, heeft de burgerij nog drie mud te goed. Het Rijkskolenbureau is dan ook voornemens om elke maand een mud brandstoffen af te doen leveren,, zoo dat de verstrekking van kolen op .de loopende bonnen in ieder geval niet vóór April zal hebben plaats gehad. Menschen met oude bonnen (er zullen er uiteraard niet veel zijn) hebben voorrang, terwijl de klanten, die afgeloopen Zaterdag iets hebben ontvangen, voorloopig niet be hoeven te komen, zoo verzekerde onze zegsman ons. Nogmaals wordt het publiek er op ge wezen, de uiterste zuinigheid te betrachten VEREENIGING VAN ZEEUWEN Er heerschte gisteravond in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een Zeeuwsche sfeer, toen hier door de Leidsche afdee- ling van de Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo" een tooneelavond werd ge geven. In de geheel gevulde zaal hoorde men bijna niets anders dan, we zouden bijna zeggen „sappige" taal en ook de voorzit ter, de heer H. J. Barenlsen, liet in "het Zeeuwsch zijn welkomswoorden hoo- ren. O m. tot de afgevaardigden van de Rotterdamsche afd. en de vertegenwoor digers van de Groningsche-, Friesche- en Geldersoh-Overijselsche vereeniging. Na het zingen van het Zeeuwsche Volkslied heeft het zangkoor „De Liesters" even eens. zich niet onverdienstelijk laten hoo- ren. Het hoogtepunt van het programma was zeker de opvoering van het tooneel- stuk „Het leven is een loterie" door K. Koets. Dit blijspel werd goed gespeeld en vooral de rollen van Jane, weive van Joap Kloosterman en Koatje, eur doch ter werden uitstekend vertolkt. Het stuk mocht dan ook veel succes oogsten. Het verdere van den avond werd in gezellige stemming doorgebracht. SPREEKUUR WETH. JONGELEEN. De wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jonigeleen. is verhinderd morgen ©preekuur te houden. BURGERLIJKE STAVD. GEBOREN: Mart ha, M G A. d van T Driessen en P M M Rosier; Yvonne M, d van A A den Os en C P Groenendijk; Cory da O, d van T J Brouwer en C Vijlbrief; Marijke J, d van P M van Leeuwen en J Roman; Frederik H, z van JAM Beerenf eniger en S Verver; Adirianus M, z van J Marijnissen en M van Herk. OVERLEDEN: G Flippo, 82 j; HA H v Oosten-Fakkel, 62 j; J van Zeist, 29 j; M C Laigas-Nadhtegeller, 67 j. in het verbruik van gas en electriciteit. Een speciaal verzoek werd tot ons gericht om de bevolking er van in kennis te stel len, dat ook niet roekeloos omgesprongen mag worden mét het verbruik van water. Zuinigheid op dit gebied zal ook den kolen- voorraad minder doen slinken. De „fourageklep" van onze kachel staat vaak open en het gulzige ding vraagt tel kens weer. Wie verbeidt het oogenblik niet, dat we haftr in het hoekje van den zolder kunnen zetten? NED. JEUGD HERBERG CENTRALE. Gisteravond hield de N(ed.) J(eugd) HCerbsrg) C(entrale) in „Prediker" een propaganda-avond. De heer K. Tom uit Amsterdam heeft in een boeiend toespraakje voor de kin deren het werk van N.J.H.C. uiteengezet. Spr. bracht i'n herinnering, dat deze tak van jeugdwerk eendige tientallen jaren geleden in Du'tschland is ontslaan en dat de uit het buitenland komende trekkers het nut om ook in het eigen land een diergelijke organisatie te hebben inzagen. De jeugdherberg heeft een opvoedende- en vormende taak, terwijl het werk den band tussbhen de versc'iilOende maat schappelijke standen strakker aantrekt. Enthousiaste menschen hebben het net van herbergen in ons land weten uit te breiden' tot 70. In den. bezettingstijd is echter veel van den inventaris verloren gegaan en toen de N. 'S. B. haar prop a- gamda-acties ook in dit jeugdwerk wilde voeren, trad het bestuur als één man af. Toch mogen we tevreden zijn over wat we sinds de bevrijding hebben tot" stand ge bracht, aldus spr. Er zijn weer 30 jeugd herbergen in tact, zoodat er in den ko menden zomer weer tochten kunnen wor den gemaakt. Spr. nam in het slot van zijn toespraak aan, dat eventueele bezwa ren aan het adres van de N. J. H. C. weer legd zouden' kunnen worden. De films, die werden gedraaid, lieten de kinderen eén tochtje maken langs de verschillende jeugdherbergen in ons land. Ook hier kwamen wij weer tot de over tuiging, dat ons land mooi is en het is een prijzenswaardig idee om juist kinde ren dit te laten zien. Gouden huwelijksfeest De heer en mevr. J. A. v. d. Reyde-n- Betram, Oude Vest 183, herdachten giste ren het heuglijke feit, dat zij vóór 50 jaren im het huwelijk traden. Beiden zijn nu 71 jaar oud en genieten nog een uitstekende gezondheid. In hun huwelijk is alles voorspoedig gegaan en al hun kinderen en kleinkinderen moch ten zij tot nu toe behouden. De heer v. d. Reyden, die een bekend middenstander in onze stad is, was ge durende 18 jaaT .gemeenteraadslid voor de C.H.U. en had alls zoodanig' zitting in diverse commissies. Ook was hij bestuurs lid van het Chr. Nat. We-kmamsverbomd en had zitting in het College van collec tanten en het kiescollege der Ned. Herv. Kerk. Gistermiddag werd in „Het Gulden Vlies" een zeer drukbezochte receptie gehouden.. O.m. merkten wij op een disputatie van de buurtver. „Oude Vest", van het college van collectsnte n en het kiescollege der -Ned. Herv. Ksrk. Wij wenechen het echtpaar nog vele jaren toe. Leidsche telegrammen De 51-j. wielrijder T. H. T. J. de H. is gisteren op de Burggravelaan tengevolge van de gladheid gevallen en heeft daarbij zijn rechteronderbeen gebroken. KANTONRECHTER CONTRA AUTOMOBILISTEN Voor den kantonrechter moesten weer 75 personen, meest voor ernstige verkeers overtredingen, terecht staan. L. T., chauf feur uit Rotterdam, moest voorkomen om dat hij, toen hij met zijn vrachtauto van. het parkeerterrein van de koffietent „Den Uiver" oen Rijksstraatweg onder Sas- senheim wilde inrijden niet rechts had gehouden, waardoor een ernstige botsing met de tram der N.Z.H. was ontstaan. F. W., politie-agent te Bennebroek, die als getuige werd gehoord, verklaarde dat, toén hij. met een auto van de Rijkspoli tie wilde passeeren, de vrachtauto plotse ling geheel links van den weg overstak, waardoor ook een tegenligger een luxe-auto in de knel kwam. De heer de V., uit Groningen, bestuurder van dezen luxeauto, verklaarde ook, dat ver dachte plotseling naar links was uitge weken en de bocht te ruim had genomen, waardoor de vrachtauto, waar achter nog een auto gekoppeld was, en een lengte van 14 meter had, in botsing was gekomen met de tram die uit de richting Lisse naderde. Het O.M. eischte f 25 boete of 15 dagen hechtenis. De raadsman, mr Hoek uit Rotterdam, hield een pleidooi van IV2 uur. In re pliek wees het O.M. erop, dat door ver dachte een ernstige verkeersfout was ge maakt, en het niet met den raadsman eens was, dat zijn cliënt door het licht was verblind, en persisteerde bij zijn eisch. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. T. v. S., uit Oegstgeest, had, rijdende met een auto op den Rijksstraatweg, op het kruispunt Rijngeesterstraatweg, bij verandering van richting niet op het ver keer gelet en links uitgeweken, met ge volg een ernstige botsing met een mili tairen auto. die van rechts naderde. Het O.M. vond dit een ernstige verkeersfout. daar de chauffeur van den militairen auto ook geen uitgestoken richtingspijl had gezien en eischte f35 boete of 20 d. h. Mr Sormani, de raadsman van ver dachte, beriep zich er op, dat daar geen kruispunt is. en de chauffeur van den militairen auto niet rechts had gehouden en militaire auto's altijd zeer ruw rijden. In repliek wees het O.M. erop, dat zijn cliënt aan het rechter verkeer voorrang had moeten verleenen en persisteerde bij zijn eisch. Over 8 dagen zal de kanton rechter schriftelijk vonnis wijzen. Th. J. L. uit Leiden had rijdende met een auto bij het kruispunt Endelaan Molenstraat geen voorrang aan het rechterverkeer verleend, met gevolg, een ernstige botsing met een auto bestuurd door den heer O. V. uit Rotterdam. Eisch O.M. f 35 bpete of 20 d. h. Uitspr. f 25 boete of 10 d. h. C. A. M. autobuschauffeur, Leiden, was rijdende met een (Eltax) autobus op den Stationsweg, op de tramrails blijven rijden, en had zoodoende de tram belem merd en bij plotseling stoppen van den autobus, was de tram tegen dezen opge reden. Verd. verklaarde, dat hij voor een tegenligger en een andere tram bij hetr oversteken had moeten stoppen en schreef het ook aan broodnijd en concurrentie toe. Hij is reeds 20 jaar chauffeur en had nog nooit een aanrijding gehad. Eisch O.M. f 25 boete of 20 d. h. Uitspr f 15 boete of 5 d. h. C. H.. uit Noordwijk, had rijdende met een auto op den Heerenweg te Noord- wijkerhout. niet op het rechterverkeer gelet, en een wielrijder die geheel rechts reed, ondersteboven gereden. Eisch O.M. f 35 boete of 20 d. h. Uitspr. f 25 boete of 10 d. h. C. v. R. uit Hillegom, wilde eens gaar ne met zijn meisje op stap, en hoewel niet in het bezit van een rijbewijs, had hij stiekum uit een garage aldaar een auto weggenomen en was gaan toeren. In Noordwijkerhout was hij aangehouden, omdat hij geen achterlicht had, toen was ook uitgekomen, dat hij geen rijbewijs had, en geen voldoende uitzicht had. Zijn moeder vroeg clementie, omdat hij wei nig verdiende. Het O.M. eischte voor onvoldoende uitzicht f 5 boete of 2 d. h., voor het niet hebben van een rijbewijs f 20 boete of 10 d. h„ voor geen verlich ting f 10 boete of 5 d. h. Uitspr. 2 x f 5 boete of 2 x 2 d: h. en f 15 boete of 5 d.h. N. A. C. uit Alkemade had niet op de verkeersregels bij de smalle brug op den Leidschen weg onder Alkemade gelet en had geen voorrang aan den autobus v. Maarse en Kroon verleend, en bij het oprijden met zijn auto, was hij op de smalle brug, waar geen 2 auto's kunnen passeeren, bekneld geraakt. Eisch O.M. f 25 boete of 10 d. h. Uitspr. f 15 boete of 5 d. h. Chr. W. U„ autobus-chauffeur te Lei den, had rijdende met een autobus bij het kruispunt Roodenburgerstraat-Thorbecke- straat, geen voorrang aan het rechts ver keer verleend en de motorrijder A. C. H. v. d. L. uit Leiden aangereden, waardoor f 140 schade aan het motorrijwiel was ontstaan. L. wilde een civ. vordering in- "stellen, welke vordering de kantonrech- De „warme" getuige Tijdens de gisteren gehouden zitting van het Kantongerecht moest de 16-jarige J. de V. om 10 uur als getuige worden gehoord. Maar wie er ook was, de deur waarder koer de jongeman niet ont" dekken. Om half vfer ontdekte de deurwaarder echter „leven" achter de kachel en tot zijn verbazing bleek de getuige zich heer lijk warmpjes „verdekt" te hebben op gesteld. zoodat hij niet eerder was opge merkt. vi ter niet kon toewijzen, daar het max. f 50 bedraagt. Eisch O.M. f 40 boete of 20 dagen h. Uitspr. f 25 boete of 10 d. h. W. K. uit Rijnsburg had, rijdende met een handwagen in de Tramstraat, bij ver andering geen richting aangegeven, met gevolg een botsing met een auto. Eisch O. M. f 15 boete of 5 d. h. Uitspr. f 10 boete of 2 d. h. Mevr. L. Vr. had zonder vergunning van de K van K. een atelier geopend, waar damesccstuums werden gemaakt. Daar nu het bedrijf is gesloten, eischte het O. M. f 10 boete of 5 d. h. Uitspr. f6 boete of 2 d. h. A. V., Leiden, had op de Haarlemmer straat zonder vergunning van de K. van K. alhier een banketbakkerij opgericht. Verdachte was van meening. daar het ge bak ter plaatse werd gebruikt, geen ver gunning noodig te hebben. Het O. M. eischte f 15 boete of 5 d. h. Uitspr f 10 boete of 4 d. h. met de waarschuwing, dat hij vergunning moet aanvragen. C. W M., meubelmaker, Leiden, had ook zonder vergunning van de K v. K het meubelmakersbedrijf uitgeoefend Verdachte erkende ge^n vestigingsver gunning te hebben. Eisch O. M. f 20 boete of 10 d. h. Uitspr. f15 boete of .5 dagen hechtenis. J. v. V.. bakker te Rijnsburg. had 2 jon gens nachtarbeid laten verrichten en er was geen arbeidslijst aanwezig geweest. Eisch 2 x f 10 boete of 2 x 2 d. h. en 2 maal f 5 boete of 2 x 2 d. h. Uitspr. 4 x f 3 boete of 4 x 1 d. h. C. L., Leiden, had een wagen bij de tramrails op de Steenstraat geplaatst en den loop der tram belemmerd, daar ook Brand in de kosterswoning bij de Marekerk De inboedel een prooi der vlammen De brandweer moest gisterenavond om streeks 8.30 uur uitrukken naar de woning van den koster van de Marekerk, den heer G. P. de G. De fam. de G. was in de Mare kerk aan het werk en onderwijl is in de woning, vermoedelijk door kortsluiting, brand ontstaan. De geheele inboedel werd een prooi der vlammen, doch aangezien alles goed was afgesloten kon de brand zich niet verder uitbreiden. Met één straal op de motorspuit is het vuur gebluscht. Illuminatie De Sted. Lichtfabrieken verzoeken ons het volgende op te nemen: In verband met de vele tot het Rijks kolenbureau te 's-Gravenhage gerichte verzoeken kan thans worden gemeld, dat besloten is, ter opluistering van den a.s. nationalen feestdag 's avonds een beschei den illuminatie te veroorloven, uit reve rentie tegenover het Koninklijk Huis. In overeenstemming met het algemeene standpunt van het Koninklijk Huis ten aanzien van de moeilijkheden in de ko- lenvoorziening dient deze verlichting uiteraard op bescheiden schaal te geschie den en mag deze, voor zoover gas of electriciteit wordt gebruikt, uitsluitend buitenshuis worden aangebracht. Etalage- oLreclameverlichting mag dan ook niet worden ontstoken. Jaarvergadering van „De Profes- sorenwijk" In het voorjaar opening van een speelweide Gisteravond werd in „Zomerzorg" de jaarvergadering gehouden van „De Pro fessoren wijk". In deze vergadering heeft de voorz., de heer D. v d. Kwaak, me* dedeelingen gedaan over de plannen tot het in exploitatie brengen van een speel weide, welke zal worden aangelegd op een terrein nabij de De Sitterbrug. Zeer binnenkort zal worden overgegaan t*>t het aanbrengen van een afrastering en het inrichten van het terrein. Men ver wacht, dat de speelweide in het voorjaar zal kunnen worden geopend. De secre taris, de heer S. Platteel. bracht het jaar verslag uit. Het ledental, dat nog steeds vooruit gaat, bedraagt thans 1367. Uit het financieel overzicht van den penning meester. den heer B. Staal, vernamen wij dat bij een totaal aan inkomsten van f9553, er een batig saldo is van f 3046, waarvan ruim f 2763 voor de speelweide bestemd is. Het meerdere bedrag, dat voor de speelweide noodzakelijk is, hoopt men uit vrijwillige bijdragen bijeen te brengen, terwijl ook jaarlijks een bedrag op de exploitatierekening zal worden af geschreven. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren J. van Harteveld, S. Platteel en J. Rosdorff. Als lid van de kascommissie werd do heer Te Lintum-herkozen. De contributie werd wederom op 5 per jaar vastgesteld. De heer Beversluis heeft in deze vergade-ring nog een uiteenzetting gegeven van de planne, welke men heeft t.o.v. de vacantie- bezigheid voor de jeugd. Het is de bedoe ling. dat dezen zomer ook verschillende autotochten met de jeugd zullen worden gemaakt. OEGSTGEEST Voor Morsch- en Rijndijkbewoners is het Zaterdag 15 Februari een alles zins gedenkwaardige dag. Een daar zeer bekende persoonlijkheid gaat n.l. jubi- leeren. De heer R. van Til zal dan den dag herdenken, waarop hij. vóór 25 jaar, werd benoemd tot hoofd der Chr. Nat. School voor Morsch- en Rijndijk te Oegstgeest. Met nooit verslappender ijver en veel tact leidde hij deze nog steeds groeiende school, die ondanks vele moeilijkheden tot grooten bloei kwam. Veel vereenigingen in deze omgeving kennen hem als hun voorzitter of als be stuurslid. Aan belangstelling zal het dezen jubilaris dan ook zeker niet ontbreken. Het ligt in de bedoeling hem a.s. .Za terdagmiddag om 2.30 uur te huldigen in het Gebouw voor Chr. Belangen aan de Morsch. Na afloop zal er om 4.30 uur voor belangstellenden gelegenheid zijn „Mees ter van Til" te feliciteeren. een botsing met de tram was ontstaan. Daar hij ook f60 schadevergoeding had moeten betalen, werd de eisch f 5 boete of 2 d. h. Uitspr. conform. A. S., bakkersknecht Leiden, die om 9.30 versch brood had verkocht, kreeg f3 boete of 1 d. h., evenals zijn patroon G. J. v. d. M„ die de verkoop van versch brood niet had belet J. Ph. S., opkooper te Leiden, had te Katwijk verschillende goederen gekocht, zonder deze goederen in het register in te schrijven. Verdachte begreep er niets van, daar er nog nooit aanmerking op was ge maakt. Het O.M. vond het een gevaarlijk beroep, daar de inschrijving noodig is, om ontvreemde goederen op te sporen. Het O. M eischte ƒ20 boete of 10 d. h. Daar het de eerste maal is kreeg hij 5 boete of 2 d. h. D. N., Leiden moest terecht staan wes. ernstige overtreding van de leerplichtwet. Het meisje was in JuniJuli en October 1946 niet meer op school geweest. Verd. beweerde, dat het kind thuis niet gemist kon worden. Het O. M. wees er op, dat het hier om het belang van het kind gaat. Het O. M. eischte dan ook 25 boete of 15 d. h. Uitspraak 15 boete of 5 d. h. N. A. de K., Leiden, werd wegens de overtreding der leerplichtwet veroordeeld tot 6 boete of 2 d. h. Eisch O. M. 10 boete of 5 d. h. H W. O. en D. W. W. hadden zonder vergunning van de K. v. K. op de Uiterste gracht een smederij geopend. Eisch O. M. tegen iederen verdachte 25 boete of 15 d. h. Uitspraak 10 boete of 4 d. h. Bij Ruwe Handen Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 et. ^u/vo€i/n. mét meer crème-karakter, daarom geliefd door de vrouw. Doos 40 ct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4